Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Animovaný
  • Horor

Recenze (14)

plakát

Černé zrcadlo - Série 6 (2023) (série) 

V šesté řadě se mi nejvíce líbila ta epizoda, jak nám představila dvě kamarádky - Petru a Annu. Zápletka je jednoduchá, Anna si půjčí Petřin telefon (bez jejího vědomí) a projde jí zprávy na Facebooku. Během toho ale zjistí, že Petra je ve skutečnosti sériová vražedkyně. Místo toho, aby šla na policii se rozhodne, že o tom vytvoří true crime seriál pro Netflix a celé to končí plot twistem, kdy se ukáže, že Anna je ve skutečnosti mimozemšťan a poučení z příběhu je, že technologie a Netflix jsou zlo. Ne, sorry, takový díl v šesté řadě není a celé jsem si to vymyslel. Nicméně kdyby tam takovýhle díl byl, asi by mě to nepřekvapilo. Charlie Brooker zhruba jede takovýhle WTF style.

plakát

Saw X (2023) 

Dneska jsem byl v kině na Saw X. Abych řekl pravdu, ten film byl naprostá kravina. Nechyběly ani takové ty klišé, že Jigsaw napcal nějakou svou oběť do nějaké situace, kdy si musela něco uříznout nebo vyoperovat, oběť to nestihla na poslední sekundu a stejně umřela. Samozřejmě to muselo být nechutný natolik, že mě přešla chuť na popkorn. Nicméně i navzdory tomu musím říct, že se mi to líbilo. Možná je to proto, že fanoušci Saw jako já prostě už očekávají, že to bude kravina, béčko a skončí to nějakým rádobyšokujícím idiotským plot-twistem. Naprosto perfektní byla herečka Synnøve Macody Lund, která hrála Cecilii. Její postava byla zlá, psychopatická, chladná a zákeřná. Zatímco ostatní oběti Jigsawa brečely, prosily o smilování, Cecilie naopak zachovala chladnou hlavu, manipulovala s ostatními a celkově mě bavila. Dost se mi líbilo o to, jak dovedla Jigsawa kritizovat, poukazovat na jeho pokrytectví apod. Skoro jako by tvůrci věděli, co si diváci o Saw myslí a rozhodli se to skrze Cecilii zakomponovat do filmu. Ve výsledku jsem odcházel spokojen. Chtěl jsem Saw a dostal jsem Saw a možná i trochu víc. Jediné, co mi moc nesedělo je, že z Jigsawa dělají až moc velkého dobráka a téměř klaďase, což nedává smysl, protože je to pořád sériový vrah.

plakát

Monstrum - Příběh Jeffreyho Dahmera (2022) (série) 

Osobně se mi dost líbilo, že na rozdíl od jiných filmů či seriálů, které se zabývají sériovými vrahy, se tenhle strikně nezajímal jen o samotného sériového vraha, ale šel mnohem hlouběji. Nejdříve se sice řeší jen Jeffrey a jeho život, dětství atd., ale po čase rozebírá i životy některých obětí, celkové společenské klima, systematické nedostatky vyšetřování, vliv rasismu apod., zkrátka Jeffreyho případ měl velký vliv na společnost jako takovou. Netflix to rozpitval do takové míry, až si všichni stěžují na to, že je to "roztahaný seriál" a "mohl být o polovinu kratší" a "je to jen další wokeism", což celkem potvrzuje myšlenku, že všechny milovníky true crime zajímá jen vrah samotný a nic dalšího. Ostatně tohle seriál víceméně kritizuje, protože v posledních dílech vidíme, že se z Jeffreyho stala jakási rocková hvězda - jeho obličej se objevil na předních stranách časopisů, někteří fanoušci mu posílali peníze, jiní se fotili před jeho bytem atd. Bohužel je tu velký paradox, že seriál dělá přesně to, co celou dobu kritizuje, protože tvůrci údajně vůbec nekontaktovali velkou hromadu reálných stále žijících lidí, kteří se v seriálu objevili. Představte si, že byste zjistili, že jste najednou postavou v seriálu, aniž by vám o tom někdo řekl a vrah, který vám zamordoval někoho blízkého je všude na všech billboardech - děsivé, co?

plakát

Párty Hárder: Summer Massacre (2022) 

Sorry, za mě teda zklamání. Hrozbě bych chtěl tuhle pohlovinu mít rád, ale nevím. První díl byl naprosto údernej, přirozenej a fungoval suprově. Dvojka mi přišla trochu jakože vzali seznam vtipů a postupně jeli jeden za druhým, dokud nebyl konec. Zatímco v prvním se občas objevil nějaký dobrý vtip, obvykle měl i později nějakou dohru, která ho posunula ještě na vyšší úroveň. V dvojce se objevil někdy dobrý vtip, někdy trochu slabší, ale vždycky jsem čekal, že to bude mít nějaký backfire později, ale nic nepřišlo. Spoustu zápletek (např. scéna se zlomenou rukou) nemá žádný smysl a není dále rozvíjena. Neobjevil se ani Grunza a já jsem čekal, že tam bude. Nevím... jako jo, smál jsem se a docela jsem se bavil, ale oproti jedničce, která je totální masterpiece, mi tohle přišlo po všech stránkách slabší. Za mě jen tři hvězdy a doufám, že Martyho další film bude lepší.

plakát

Dexter - Nová krev (2021) (série) 

Na devátou řadu jsem se docela těšil. Když jsem se dozvěděl, že scénář bude psát Clyde Phillips, těšil jsem se ještě víc. A když pak Clyde Phillips prohlásil, že devátá řada je "to nejlepší, co kdy napsal.", byl jsem opravdu zvědavý s čím příjde a trochu doufal, že se mu podaří opravit děsné zakončení seriálu, se kterým přišla řada osmá. Bohužel, přišlo akorát obrovské zklamání. Ani nevím, kde začít. Mimochodem, spoustu lidí tvrdí, že je zklamal až poslední díl, ale já jsem byl zklamaný už od prvního. Mělo to veliký potenciál, herci byli fajn (Hall, Alcott, i Brown), zimní atmosféra fungovala podobně jako slunné Miami, ale děj prostě nedával vůbec žádný smysl. Co dějový zvrat, to naprostá nelogická hloupost. Sorry, začal jsem předstírat, že devátá řada neexistuje. Cože, jaká devátá řada? Žádná není. Čus.

plakát

Hra na oliheň (2021) (seriál) 

Musím uznat, že Squid Game je dobrý seriál. Jednotlivé díly mě bavily, děj mě naprosto vtáhl, některé postavy jsem si zamiloval a zkrátka to celé byl silný emocionální zážitek. Mohl bych hodnotit 5/5, ale... Po seriálu se jako houby po dešti objevila hromada lidí, co tvrdila, že seriál vlastně kritizuje "divoký" kapitalismus a Squid Game je analogie na současný ekonomicko-politický systém, kde si lidé jdou po krku a přežívají jen ti nejsilnější, co mají největší štěstí. Škoda, že je to samozřejmě úplný nesmysl a autor seriálu Dong-hyeok Hwang nemá absolutně páru o tom, jak systém, který kritizuje, funguje. A nechápe ani základní fungování ekonomiky. Navíc k tomu, aby tenhle systém úspěšně zkritizoval, musel hodně podvádět a zakomponovat do děje extrémně nerealistické chování postav nebo prostředí, co spíše připomíná nějakou státní instituci, než firmu. Nebo se dokonce snažit tvářit, že smlouva, která mi zatají, že slovem "eliminace" se myslí "vražda" je po právní i etické stránce zcela legit a dá se s ní děj celého seriálu obhájit.

plakát

Spirála strachu: Saw pokračuje (2021) 

Překvapivě docela dobrý. Všichni mi říkali, že stopadesátý díl SAW je naprostá sr*čka, ale já se rozhodl na to podívat i navzdory tomu. Očekával jsem tedy sr*čku a neměl skoro žádné očekávání, ale nakonec mě děj vtáhl. Je super, že je to první díl, co se tolik nezaměřuje na pasti a torture porn, stejně tak si na chvíli dal pauzu i samotný Jigsaw. Docela mi to přišlo jako fajn změna. Tenhle díl se tentokrát zaměřuje na detektivní příběh, který sice není dílo století, ale docela mě bavil a udržel mou pozornost. Stejně tak kritika policie mi nepřišla tak plytká, jak mi spoustu lidí říkalo. Za mě čtyři hvězdy.

plakát

V síti (2020) 

Někdy v roce 2008 seznam.cz publikoval dokumenty o nástrahách internetu a sociálních sítí. Nikdy by mě nenapadlo, že otevřít stejné téma téměř o dekádu později s dobrým marketingem najednou povede k velké mediální pozornosti a celospolečenské diskuzi. Na jednu stranu obdivuju Klusáka, že si tu pozornost umí získat a je dobrý marketér, ale zároveň to celé na mě působilo právě dojmem, že je to téma staré jak Metuzalém. A fakt, že se to točilo kolem webů jako lide.cz a xchat.cz apod, které taktéž patří někam do roku 2008, ten dojem ještě umocnil. Co mi vadilo nejvíc byl fakt, že štáb nedovedl dodržovat svá vlastní pravidla. Např. se na začátku s herečkami domluvily, že nikdy nezačnou mluvit o sexu a vždy nechají predátora, aby začal sám. V jednom momentu si herečka skypovala s jedním, který o sexu nemluvil (a nakonec se ukázalo, že to ani predátor nebyl), přesto začala ona se sexuálním narážkama a zkoušela ho provokovat. WTF. To mě přesvědčilo, že Klusákovi o nějakou osvětu ani nejde, ale prostě chtěl, aby jeho dokument měl komerční úspěch. Brzy se po tomhle dokumentu rozjel Covid, takže lidi rychle ztratili zájem a na V síti zapoměli. Pokud by mělo něco vyvolat velkou společenskou diskuzi o bezpečnosti dětí na internetu, přál bych si, aby to bylo něco jinýho, než tenhle výplod. Takže tak.

plakát

Dobrý doktor (2017) (seriál) 

The Good Doctor začne docela zajímavě a vypadá to, že to má i potenciál, ale brzy je to naprostá nuda. Tohle opravdu napsal ten David Shore, který stál třeba za seriálem Dr. House? Za prvé mě seriál trochu uráží, protože sám mám autismus. V jednom díle bylo naznačeno, že autisté nemají empatii, což je dávno vyvrácený mýtus. Hlavní postava Shaun vypadá, že ji napsali podle nějaké staré učebnice psychologie, aby vypadala autistická, ale o nějaké hlubší pochopení autismu se nesnažili. Navíc Shaun předvádí naprosto nulový character development, z ničeho se nijak nedovede poučit a stále řeší ty samé problémy. Kromě toho není reálně možné, aby takovýhle nízko-funkční autista mohl pracovat jako doktor. Sorry. Taktéž mě iritovalo, že Shaun mohl udělat cokoliv a nemělo to pro něj žádné následky a ostatní to vždycky nějak omluvili, včetně věcí, které mohly někoho zabít apod. Ostatní postavy mimo hlavního hrdiny byly natolik nezajímavé, že jsem si je mezi sebou i pletl. Po dvou řadách jsem to vzdal.

plakát

Proč? 13x proto (2017) (seriál) 

První řada je docela dobrá. Není to sice seriál století, ale jinak je to celkem silná zápletka a celkově to jako dramatický seriál, co rozebírá různé společenské problémy, funguje. Ovšem od druhé řady začne celková kvalita trochu klesat a největší bizár je pak čtvrtá, která působí jako nějaký vtip. Co vnímám jako průser je, že se seriál snaží o něco jako o osvětu, ale výsledek je spíše kontraproduktivní. Např. se snaží varovat před sebevraždou, jenže pak to celé působí spíše dojmem, že sebevražda je něco odvážného, romantického... Údajně se po odvysílání první řady v USA statisticky zvedl počet sebevražd. Jindy se seriál zase snaží rozpitvat různé duševní poruchy a problémy, což je vážný společenský problém, ovšem v seriálu to nakonec vyzní stylem, že duševní problémy se řeší snadno - stačí pokec s psychiatrem a ono to všechno nějak dopadne. WTF? V tomhle ohledu 13 Reasons Why těžce selhávají.