TheDarKnig

okres Frýdek-Místek
Student

homepage

• 26.12.2010  14:18

Opravdu úžasný akční film rostoucí s každým dalším shlédnutím. Bruce Willis hláškuje jak o život, Rickman je jako záporák správně vyšinutý, ale ještě ne sebeparodický a celý film se nese v krásné vánoční atmosféře plné krve, zlomených vazů, kulek a... vánočních songů. Další McTiernanova klasika po Predátorovi, tentokrát vytvářející nový druh akčního filmu. Prostě stovka. Merry Christmas

• 27.12.2010  10:23

stále značně kvalitní oproti mnoha dalším akčním flákům, ale na kultovnost jedničky to nemá, i když se to asi k těm Vánocům tady v Česku hodí více než prosluněné LA. Zimní nálada ve filmu krásně přechází i na diváka, a vytváří potřebnou atmosféru na užití si celého filmu. McClane stále cedí tvrdé hlášky, záporáci umírají jeden po druhém a jeho žena je v tom znovu zapletena. A i ten protiva reportér. Potěšilo malé cameo černocha z jedničky, záporák o něco slabší, na druhou stranu oproti Nakatomi je tady i nějaká ta pointa, takže díky tomu byla i nějaká změna. Ale stále je to "jen" pokračování, které už nemůže tak příjemně překvapit, takže jen 4. S pocitem dobře odvedené práce

• 10.2.2011  15:55

A John McTiernan se vrací k režii a znovu dokazuje svůj talent pro nabité, nahláškované a dnes už kultovní akční filmy. Sice je to tentokrát o dost jiné, ale funguje to skvěle. I kvůli tomu, že John má tentokrát nejedná zcela na vlastní pěst, ale má velmi obstojného "parťáka" Samuel L. Jacksona. A ten, jak je známo, umí předvádět opravdové herecké koncerty. Tady se role černošského elektrikáře samaritána znovu zhostil výborně a hláškuje stejně dobře jako McClane sám. Ten je ale trochu v oslabení, po noci prožité v alkoholovém opojení musí bojovat nejen s novým šílencem, ale i s nepříjemnou kocovinou a nemůže se dočkat, než mu někdo konečně dá aspirin. A v čem přesně se tento díl líší od minulých dvou? Rozhodně mnohem větším rozsahem zločincova ďábelského plánu, který nutí Johna hrát si dětské hry napříč celým New Yorkem a možná i někde dále. Dále kromě jednoho černocha přibude i mnoho dalších vedlejších postav, které tentokrát taky nehrají úplně nedůležité role a aktivně se zapojují do pátrání a zachraňování. Tím je sice Johnova role ještě více zmenšena, ale stále má obrovské množství času na mnoho hlášek a velmi zajimavou komunikaci s teroristy. První polovinu polovinu je samotný záporák někde v pozadí a jenom udílí rozkazy, což mi přišlo opravdu jako dobrý nápad a má to určitou zajimavost, v druhé pak už přebírá iniciativu a rozjiždí se krvavé rodeo. Scény jsou dynamické, akce je stále nápaditá a většinu filmu jsem se bavil skvěle. Proto opravdu škoda divného konce, který je velmi neosobní a rychle odbytý bez nějakého toho skvělého finálního zůčtování. Samotná pointa ale jako obvykle byla skvělá.. John McClane zase nezklamal, ale samotný záporák nedokázal překonat ty dva předchozí i když ho Irons zahrál skvěle. Rickman by byl pyšný :))

• 10.9.2012  00:24

Snaha podobat se Pánu prstenů na jednu stranu chválihodná, no při absenci zajímavějšího a hlavně méně tupého scénáře a mytologického podhoubí to vyznívá naprázdno. Kristen neuráží, ale Sněhurku bych si typově představoval zcela jinak, Charlize je démonicky krásná, ale neměli se její postavě snažit vtlačit nějakou tragédii, to spolu s jejím koncem k celkovému konceptu zcela nesedí. Trpaslíci zbyteční a otravní, princ pramálo využitý, nejvíce jsem si tak užíval Thorův chraplák. Když přidám plusové body za snahu zasadit pohádku do opravdu temného, hnusného, špinavého světa a za efektní bitvy, a odeberu body za Johanku (včetně a hlavně za modlitbu ve vězení ??) a podivné a slepé zrcadlo, vychází mi pěkné tři. Má to ale potenciál a těším se na rozvíjení světa.

• 26.12.2010  19:27
    Solomon Kane (2009)

stylové, hlavně díky poctivé na nic nehrající zápletce plné krve (no, až tak plné ne, ale pg to taky není), démonů, prokletých duší a zatraceně fajn lidí. Z nich samozřejmě vysoko vyčnívá náš hrdina. James Purefoy aka Solomon Kane je charismatický tak moc, že sem se docela divil, jak to, že ti všelijací ghůlové a kdo ví kdo, nepadají hned, co se objeví na scéně. Ne že by žili stejně o mnoho déle. Kam Kane příjde, tam má zlo po srandě, a když mu unesou holku, je to možná horší než u Mačety (no, ok jde tam o hodně víc, ale... co je mocnější katalyzátor než nevinná dívka vydána napospas silám temna). Plášt, klobouk, meč a muškety + věrného a nahraditelného koně a jde se na věc. Nic víc, nic mín než stylová ukázka fantasy ve své nejčistší (ehm) podstatě. Projíždka temnými hvozdy Čech v kulisách středověku. Ale děj žel téměř žádný, na což si asi tento rok budu muset zvyknout. Dobré 3

• 10.2.2011  15:40

nemastné neslané zpracování báje, které staví na tupém road tripu napříč nudnou kamenitou krajinou, kde postavy postupně odpadávají jako v nějakém slasheru a akce selhává jako obvykle v zběsilém střihu a šílené kameře. Kraken byl už v traileru, takže překvapení nebylo a žádný lepší záběr než tam taky ne.. Perseus děs a hrůza, Fiennes jen standartní Voldemortovský přístup, no v hitparádě trapáků stále výše než skoro všichni ostatní. A po abnormálně hnusném Percy Jacksonovském Hádovi mu musím stejně dát plusové body. Alespoň přicházel a odcházel ve fajném dýmu. Mikkelsen je jediný opravdu charismatický badass, škoda, že ho scénaristé nedokázali využít ještě trochu lépe. A Arterton je jako obvykle nádherná a hlavně umí hrát. Musím ale uznat, že stále to jako taková hloupoučká báje s opravdu zajímavou zápletkou, která ale je čistě zplozena v podivně myslících hlavách Hollywoodu, docela funguje. Ubíhá to rychle, má to i pár lepších akčních scén, Medúza je sice odlišná, ale hrůzně rychlá potvora a hlavně to má dobrý soundtrack. No a Liam Neeson je prostě skvělý, ten by mohl hrát kohokoliv a vždy mu to díky jeho obrovsky charismatickému projevu budu věřit. Takové průměrné 3, přičemž doufám, že když teda kvůli výdělkům musí být další díl, bude aspon o trochu zajimavější PS: černý pegas válí

• 17.3.2011  18:45
    Spartakus (TV seriál) (2010)

tak nehorázně skvělá jízda a hlavně náser, že prostě nejde dát méně než 5. Už jen kvůli odvaze přijít s něčím tak nekompromisním, šíleným a nechutně chutným. Jemné váhaní trvalo jen tři první díly, kdy museli tvůrci teprve představit všechny hrdiny, jejich cíle i zkušenosti a úchylky, no pak, počínaje dílem v "podsvětí" se to vyšvihlo do neuvěřitelných výšek a díl za dílem se stupňovala ta nejnemocnější, nejpropracovanější a nejbrutálnější zápletka, jakou jsem viděl. Takový Řím jen tak znovu neuvidíme, protože tady je z něho ukázáno jen to nejhorší, korupce, vraždy, šílenství, neskutečně zkažené obyvatelstvo, intriky, závist a vášeň, až zvířecí vášeň. Sex a nahota je prostě naprosto normální. A to, jak autoři dokázali perfektně natočit některé tyto scény, je až zvráceně skvělé (díl 9.). A samozřejmě krvavá, brutální akce, která z počátku sice čerpá z 300, no brzy začne zacházet mnohem, mnohem dále a je úžasnou ukázkou vynalézavosti a perfektní kamery a choreografie. A samozřejmě digitálních efektů, hlavně těch krvavých. Nejlepší na tom všem je, že seriál není hloupý, čerpající všechnu svoji zajimavost jen z surovosti a sexuality. Má i doslova božské (jupiterovy) postavy, každou skvěle vykreslenou, uvěřitelnou i dobře zahranou (no ne vždy, ale tady se počítají i průměrné výkony za výborné a takový Batiatus je vysoce nad všemi) tvořící kostru neméně skvělému příběhu, plnému zrady, falešné cti a slávy a bolesti, který nesmírně famózně a dravě míří k vyvrcholení. To je pak prostě kulervoucí. Nejvygradovanější série všech dob. Kill Them All! Těším se na sezonu 2.

• 11.2.2011  12:49
    Spider-Man (2002)

Ne tak dobré jako pokračování, ale to kouzlo, které má každý origin, to má. Objevování svých schopností, vývin z otloukánka na hrdinu, a i první problémy se nově nabytou zodpovědností, to všechno Raimi dokázal skvěle. Elfmanova hudba se vrací k superhrdinským motivům, tentokrát ale samozřejmě trochu jinak než u Burtonova šíleného Batmana/ů. Ale to dlouhé intro je opravdu úžasné (a i v dalších dílech).. Dunst je zlatíčko a sympatačka, Franco se jen rozjíždí a samotný Tobey je Spiderman. Těžko prostě mohli tvůrci najít někoho lepšího pro ztvárnění tohoto teenage superhrdinu. jen ten záporák nebyl úplně tak charismatický, jak mohl být, i když Dafoe je jako obvykle klasa. Ale ne úplně štastně využívaný a i docela napodobující jiné záporáky. No ale jinak skvělé převedení dalšího komiksu na plátno.

• 18.10.2008  20:50
    Spider-Man 2 (2004)

co se týče nadhledu, vtipnosti a sebeparodování, nemá tenhle film konkurenta. A nejlepší na tom, je že scénař je přesto dost chytrý, neupadá do nějakých smyček a násilných překrutů, akce je přesně taková (a možná i lepší), jaká má být, záporák je správně rozpolcený a hlavní hrdina? Ten je ve středu toho všeho, přičemž vybrání Maguireho do role Spideyho bylo to nejlepší co kdo kdy udělal.. Lépe ho zahrát asi nikdo nemohl. Škoda té neustále opakované lince s Mary-Jane, ale to v klidu odpustím, protože tenhle film prostě miluji a po mnoha stránkách je lepší než jednička. Na poli komiksových filmů něco nevídané (X-meni jsou zase dokonalí ve svém poli) a hudba a hlavně základní intro motiv pana Elfmana je super

• 18.10.2008  20:43
    Spider-Man 3 (2007)

Nejsem až tak strašně nasrán jako většina uživatelů zde, dokonce bych řekl, že tento film v některých bodech předčil své předchůdce, no jedno je jisté. Co se týče dostatečného popsání všech zůčastněných charakterů, Spidey 3 dost kulhá a utápí se v přílišně velkém víru klišé a blbosti. Raimi by musel tohoto Spidermana propracovat mnohem víc, aby se dalo vůbec začít říkat něco o úžasném třetím díle. Nebo to je možná způsobeno tím, že je film příliš krátký. Ocenuji Raimiho snahu udělat z filmu absolutní vizuální a akční jízdu, která diváka nechá čumět na plátno z otevřenou hubou, ale co z toho, když chybí pořádný děj a co je ještě horší, chytré dialogy. Vztah MJ a Petera znovu prochází krizí jako z dvojky vystřižené, dva ze záporáků nejsou takoví, jaké bych si představoval a třetí má velmi málo prostoru (což vlastně vyplývá z té přemrštěnosti..) Ale naštěstí akční scény vypadají mnamózně, samotný Spidey ještě stále má něco z té své úžasnosti a rozhodně je to nejakčnější díl.. Trochu by se to dalo přirovnat k X-Men 3, i když ti na tom byli přece jen lépe. Raimi prostě dokončení trilogie přehnal a nedokázal ho ukočírovat tak, jak si to představoval. Přes obrovský rozpočet rovnající se tomu Avatarovskému je to jen bezpáteřní nuda, co se postav týče a to zamrzí o to víc, když hlavně ti záporáci byli tak nadějní. PS: podle výdělků ale lidem stačí stále jen ta akce.. Přesto doufám, že se to takhle nebude odvíjet dále.

• 1.6.2009  18:35
    Spirit (2008)

pokud nekdo rika, ze twilight je hruza a ma dostat odpad, pak asi nevidel tenhle film. absolutne hrozna uchylarna. 1* za prvni scenu machta skakajiciho po strechach a za "My city scream"...

• 1.3.2010  22:15

pekny filmecek s peknym soudntrackem od Hansa Zimmera a prolozen skvelymi pisnickami, ktere nektere sceny dovadeji k dokonalosti. Nezlomna vule, krasna priroda a panovacni belosi.. Klasicky indiansky pribeh, co ho povysuje je velice zvlastni nemluveni zvirat, vzdy sem v nejake scene cekal, ze na sebe kone promluvi a nic.. ty obcasne Damonovy kecy tam nemuseli byt, stejne by to kazdy pochopil, taky trochu divny vizual, proste mi to nekdy prislo az smesne, ale jinak vse v poradku. nic nebrani v udeleni dobrych 4

• 28.2.2016  14:44
    Spotlight (2015)

Obyčejná, na skutečných událostech založená konverzačka, celou dobu úplně konstantním tempem běžící ke konci, který také dá jen mírný pocit zadostiučinění. Tak by film působil, kdyby se jednalo o nějaké méně závažné a nepříjemné téma. Díky zvolenému tématu, výbornému hereckému obsazení a sevřenému, přesnému a sebevědomému scénáři ale dokáže i takto podávaný thriller vyvolávat dostatek emocí, vzdělávat v oblasti novinářské práce způsobem, při kterém člověk ví, že mu film v ničem nelže a ani na chvíli nenudit. A vyvolává to i jisté znepokojení nad tím, co vše se může ještě na tomto světě dít skryté před mýma očima.V rámci církve, státu, korporací a čehokoliv jiného. V některých momentech filmu mě přes jeho nevlezlost, absenci snahy cokoliv dramatizovat hudebně (stále používán jeden nebo dva hudební témata v mírně napjatějších momentech) a úplnou civilnost mrazilo, na druhou stranu, tato zvolená forma, přes to, že to byl velmi zajímavý přístup k látce, mi nedovolí dát víc než 8/10. Vyšší hodnocení si nechávám pro umělecky ambicióznější filmy nebo své konzumní, nezdravé fastfoody. A některé oscarové nominace jsou myslím spíše kvůli povinnosti než kvůli opravdovým důvodům (např. Rachel McAdams podává dobrý výkon jako obvykle, ale její role nemá oscarové parametry, naopak Ruffalo si nominaci jistě zaslouží).

• 20.9.2011  22:42

Slušná inteligentní romance okořeněná zajimavým nápadem podle mého oblíbence a jmenovce K. Dicka. Pět nemůžu dát, protože k takovému hodnocení chyběl výraznější logičtější příběh a méně příliš obyčejných motivů, a i několika snad až příliš nudných pasáží. A docela divného skoku v čase, i když přiznávám se, tohle mi zas tak nevadilo. Nicméně herecké výkony jsou výborné, Damonovi zamilovanost plně uvěřena a Blunt zase hrála takovou tu samostatnou ženu, ale bez jakéhokoliv faktoru otravnosti a s vysokým faktorem přitažlivosti a sympatičnosti. Samotní správci s buřinkami taky fajn, technická stránka slušná, hudba v pohodě a jakákoliv akce díky dveřím velmi zajimavá. Mohlo to být využito lépe a mohlo to taky skončit lépe, ale jinak v rámci smíšeniny žánru určitě dobrý film.

• 21.9.2016  12:58

Shane Black se nevykoupil. První polovina filmu než se rozdají karty je slušně fungující retro krimi komedie, ale poté se začnou dít věci, strašně šustící papírem, nedůvěryhodnými motivacemi, nelogické a vtipy jsou ve většině případů hrozně tlačené, nebo to tak aspoň působí. Aspoň že tam je ten jeden zábavně nečekaný zvrat. Jenže chybí nějaké chytřeji napsané postavy a Goslingův Holland je přímo otřesně otravný. Jeho filmová dcera ho tady lehce překonává. Po traileru jsem se docela těšil, velká škoda, že to zase nefungovalo. Snad Black nepokašle i toho Predátora. 6/10

• 25.4.2009  22:53
    Star Trek (2009)

Ano!!! Tohle jsem uz dlouho potreboval. Vtipnou inteligentni akci nabusenou Space Operu se sympatickymi herci. Nikdy sem nejak nefandil serialu (videl sem z neho par dilu a filmu taky nebylo moc) ale tahle moderni vizualne pusobiva novinka me dostala. Uvodni scena je neskutecna a pak taky zaverecna. A u prvniho vstupu do warpu, kdy zacala hrat ta hudba, jsem byl nabitej jak energizer. James T. Kirk (Chris Pine) zahral svoji roli presvedcive a s nadhledem (z tech par dilu, co sem videl s puvodnim, usuzuji, že tohle stvarneni me sebralo mnohem vic. Holt stary Star Trek je uz tak trochu na pousmani se). A chyb si rozhodne nevsimejte (jak nekteri neskutecni rypalove), u tohohle treba vypnout mozek a uzivat si. Chci druhej dil hned ted a chci taky Zoei :-)

• 24.12.2012  22:40

Hodně dobrá uspávanka, řekl jsem si po asi půl hodině filmu, kdy jsem už podruhé sledoval neskutečně vleklou scénu letící lodě v prázdném vesmíru. Ale paradoxně v pozdějších fázích jsem byl právě za tuhle natahovanost docela rád. Po střetu Enterprise s tajemným nepřítelem následují omamná panoramata plná temných odstínů barev a podivuhodných tvarů - víc než kde jinde jsem zde cítil tu gigantičnost vesmíru, jeho nebezpečnost i jeho krásu. Pointu jsem uhodl o něco dříve, ale to bude tou Futuramou. Každopádně určitě to byl tehdy docela zajimavý nápad, i když většina věcí není nějak extra odkrytá ani na konci. Beru to jako takovou filozofičtější odbočku, nejsem si jistý, jestli byl štastný nápad zvolit tohle jako první zápletku, ale pro fandy seriálu to asi roli moc nehrálo. Proti hercům samozřejmě nemohu říct ani slovo, i když dnes mi občas některé výkony tehdejších hrdinů příjdou až zábavné a divadelní. Jako prvnímu filmu, který rozjel ještě větší šílenství, patří 4 hvězdy a pluji vesmírem dál tam, kde se ještě nikdo nevydal.

• 18.10.2008  21:13

Měl sem trochu chut dát tomuto veledílo 3 hvězdy, ale že to režíroval Lucas, že tam byl ten skvělý závod a souboj Neesona (resp. McGregora) s darthem Maulem za tónů stále úžasné Williamsovy hudby, nechám ty 4. Nejsou to ale takové 4 jako u Návratu Jediho, tam to byly 4 těsně pod pěti, tady to jsou 4 těsně nad 3. Jar Jar Binks neskutečně otravný, vizuál se mi po první trilogii ani za mák nezamlouval, dokonce mi přišel mnohem víc umělý a strojený. Velké bitvy díky zmiňovanému Binksovi v háji, malý Anakin nic moc a někdy i otravný. Pozitiva: obsazení McGregora do Obiwana a moje první střetnutí s ním. Charismatický Neeseon, krásna Natalie Portman, která hraje stejně dobře jako v Leonovi a později se stala dokonce oporou nové trilogie tam, kde kolísala a nudila. Stačí jeden pohled na ní a hned je dobrá nálada zpět. Jinak tady ještě protivníci až na totálně cool Maula jdou v šlépějích Trapnosti a Unylosti, ještě že se to v těch dalších dílech zpravilo. Stejně jako se spravily triky, zpočítačoval Yoda, vyrostl Anakin, zmoudřel Obi-Wan a přibyly lepší postavy a atmosféra blížící se zkázy.

• 18.10.2008  21:12

Klony útočí jsou jen o něco málo horší než Návrat Jediho a možná dokonce sahají i k Nové naději. Hlavním důvodem toho je, že tu chybí nějaký opravdu dobrý finální souboj, který byl asi v každém dílu, souboj s hrabětem Dooku prostě na ty ostatní nestačí a hlavně je docela krátký a ničím zajimavý. Aspon že si to film kompenzuje docela zajimavou a rozvíjející zápletkou, poprvé se objevují známí kloni (btw. na té vodní planetě bych chtěl bydlet, čarokrásná), Yoda nám krásně zpixeloval, hned z něho jde ještě větší autorita než kdy předtím a hlavně stále hláškuje nejlépe z celého obsazení (holt v nové trilogii chybí Han Solo a další vtipné postavy). Pomalu nám začíná přerod Anakina ve zlobného, neustále nastvaného a neovladatelného týpka a na slova Yody z jednicky dojde již brzy. A myslím, že pak nebude Obi-Wan jediný, kdo toho bude litovat. Pěkné akční scény (honička mezi mrakodrapy, mezi asteroidy, na vodní planetě, závěr), tentokrát už dobrá atmosféra a odsunutý Binks. postavy zajimavé (Mace Windu, lovec lidí), paradoxně nejhorší postavou je Anakin samotný, děsný floutek to je. A podle toho se taky chová, nemluvě o tom, že je jasným lákadlem pro ženské osazenstvo této planety. kdyby tam Padmé nebyla a stále ho nekrotila, nejspíše bychom mohli tento díl přeskočit a natočit rovnou Pomstu Sithů.. Samozřejmě i McGregor v tom sehrál důležitou roli. Nakonec docela dobré 4, ale stále se to původní trilogii nepřibližuje.

• 18.10.2008  21:13

Nejlepší část nové trilogie bez debat. Ale možná to je jen tím, že beru v potaz i vizuál, který v této episodě nemá konkurenci a to nejen ve SW sérii ale i v celé filmové tvorbě. Stejně dobrý jako vizuál je i děj. Snad nejlepší část filmu=zabíjení jediů klony po obdržení rozkazu 66. A taky poslední battle of the heroes. Williams znovu ukazuje, co v něm opravdu je a že jen málokdo se mu skutečně může rovnat a ty motivy při finální bitvě jsou prostě, no legendární. Trochu mínus je, že zde sice jsou perfektní obří bitvy na orbitě, na Kashyyyku a jinde, ale část mezi nimi je občas docela prázdná, jediné co dostáváme jsou další dialogové perly nejlepší filmové romance v galaxii (ehm). Ano, užijeme si tolik dobrých soubojů se světelnými meči jako v žádném jiném dílu, ale co na tom, když v přestávkách (dost dlouhých) mezi nimi se čas od času přímo chytáme za vlasy. Anebo se alespoň nudíme. Ovšem za tu extrémní osudovost, která celou tuto poslední fázi tragédie v galaxii far far away doprovází, za ten rozkaz 66 a všechny jeho temné, ponuré důsledky, za uzavřený i nadějně otevřený závěr, za Vadera a McDiarmidovo absolutní vládnutí jako jednoho z nejlepších padouchů na plátně (scéna v divadle, Rise!, vyhlášení Impéria), za dotaženější herecké výkony dané nejlépe fungujícím scénářem prequelů (mimo tu dál blbou romanci, která ten samotný přerod docela úspěšně kazí, no, i když aspoň i ten Anakin se myslím snaží tentokrát hrát jak mu to jen ty dialogy dovolují, nebo to je mnohem lepším účesem?), a za celou tu dechberoucí akční výplň, svým způsobem vlastně tím, co nám říká samotný název ságy - Hvězdné války a tedy esenciální složkou. Za to vše nejde nedat 5, i když to je velmi subjektivních 5, přece jenom jsem se obecně bavil mnohem víc než u Skryté hrozby a min. o tu hvězdu víc než u Klonů. Ale může se lehce stát, že se pět změní v čtyři, třeba po TFA. I když SW v člověku vždy probouzí jakési to jeho vnitřní dítě, které si hraje na obsesí hnané, stalkující pohledem oplodňující hrdiny, kteří pronásledují princezny uprostřed galaktického konfliktu. Nebo si na to děti nehrají? :) UPDATE: Mění se to!

• 15.5.2009  18:48

If you strike me down, I shall become more powerful than you can possibly imagine. První setkání s touto space operou, s Lukem Skywalkerem, jeho zprvu nedobrovolnou cestou po stopách dávných rytířů, s Benem Kenobim, který očividně ví víc, než vyjevuje a skrývá temné tajemství, s krásnou Leiou, která je Lukovi blízká, ale ze zcela jiných důvodů, než by se odvážil hádat, s loajálním, divokým, ale i jemným a humorným chlupáčem Chewiem a jeho darebáckým, věčným dobrodruhem, vyvrhelem a bukanýrem.. nebo tedy nudněji řečeno pašerákem Hanem Solem, který vytvořil v této roli věčný archetyp milovaného navenek "zlého" vesmírného kovboje s dobrým srdcem a samozřejmě se samotným ztělesněním Impéria a tedy toho velkého zla ságy, Darthem Vaderem, který svou ocelovou rukou drtí veškerý odpor a bojuje za tajemnou figuru v pozadí. První výstřely blasterů, blyštění světelných mečů, objasnění situace v galaxii a kultovní velká bitva na konci, (která možná trošku zestárla, ale nikdy se nestane zastaralou, ne v mých očích) při které Luke prokáže svoje zvláštní schopnosti a Rebelové své odhodlání se postavit against all odd. May the Force be with you!

• 21.7.2009  21:08

nejlepší část Hvězdných válek. Téměř dokonalé. Vrchol vesmírné ságy.. A nejlepší na tom je, že to nejsou jen plané řeči geeků (a skutek utek), ale realita. Už od prvních mrazivých scén na planetě Hoth je cítit atmosféra té předaleké galaxii kdysi dávno a nadšení pro věc, které provází celý film až do zase bombastického závěru s jedním z nejkultovnějších zvratů v dějinách filmu. Scénář Kasdana lehce překonává většinu potíží čtyřky. Vizuální stránka od epizody 4 silně poskočila a v některých bitevních momentech jsem byl skoro překvapen, jak hezky to trikoví mágové dokázali již v té době udělat. Člověk by někdy řekl, že je to stoprocentně mnohem zajímavější přístup, než předváděný ve všech blockbusterech dneška Ale i když to samozřejmě tak není, ta špinavost, loutky, praktické efekty - vše působí pro mnohem skutečnější, živější, jaksi našemu světu bližší vesmír, než jaký byl pak v prequelech. Má to své jasné výhody, má to i své nevýhody, ale jedno je jisté, zcela jinému tónu originální trilogie to náramně sedlo. A teď si představte, jak to muselo působit v té době, kdy SW byl vlastně jediný svého druhu. Lucas vládl všem. Škoda jen, že později podobně jako mnohé jeho postavy v SW universu nedokázal překonat své ego a nedal tvorbě scénáře taky volnější ruku jako zde. Mohli jsme tak mít všeobecně uctívanou ságu, ne ságu, která rozpoltila fanoušky na dvě skupiny. Herecké výkony jsou taktéž fantastické, Carrie Fisher se po mírně rozpačitém výkonu v IV. epizodě našla a na chemii mezi ještě šarmantnějším a smrtonosnějším (co se kadence hlášek týče) Hanem a ní je radost hledět, střetnutí Luka s trošku šíleným Yodou (miluji tu loutku!) a jeho výuka, děsivé představy, způsobené výpary Dagobažských plynů a sice klasické, ale stále funkční jedijské moudra, které se dají použít v v kterémkoliv boji dobrého studenta proti zlému učitelovi na první hodině Filozofie 101, a mnoho dalšího. Mírnou výhradu bych měl zase na pomalejší tempo v první půlhodině filmu, ale to je spíše subjektivní. Jinak z každé strany opracovaný a pevně stavěný sci-fi klenot, který je po právu zapsán do historie.

• 21.7.2009  21:12

trochu dětinské, patřičného vyvrcholení se nakonec ale dočkáme, a to tak pompézního a úžasného, že to překryje zbytek filmu. Jako v každém dílu do toho znějí Wiliamsovy chorály, nejraději mám Imperial March, který dokonale vystihuje Impérium a hlavně Imperátora Sidiouse. Darth Vader mi byl sympatický tou tajemnou, zlovolnou, vše vyplňující aurou celou ságu (člověk musí docenit výborné záporáky, dnes víc než kdy jindy), ale teprve tady se ukazuje ve všech odstínech černi, možná i bílé. Úvod u Jabba Hutta je trochu co se absurdity týče, přepísknutý, ale díky přehlídce tolika rozdílných gumových potvor, odporných slimáků a hlavně děsivých Rancorů, je určitě lepší než to velkolepé bitevní finále v džungli. Vždy jsem si přál, aby Cameron vyřešil závěrečný boj Na'vi v džungli více guerrilově, ale Lucas naopak měl ty medvídky do čelního útoku poslat. Muhehe. Ale ne, osobně mám většinou slabost pro roztomilé plyšáky, jenže to jejich zapojení do možná nejdůležitější bitvy v galaxii od dob Klonových válek bylo víceméně čistě parodické. George má s tímto dlouhou historii - všude se snaží protlačit něco dětinského už od prvního SW, ale tady se možná doslova utrhl z řetězu. A přes výbornou vesmírnou část, osudový střet Vadera a Lukea, machinace zlověstně šišlajícího císaře, dokonalost Executora, admirála Ackbara a mnoho dalšího to výsledný dojem mírně kazí. Ale osobně ten střet Ewoků a Stormtrooperů, stejně jako vlastně úplně všechny střety Stormtrooperů s čímkoliv v celé trilogii beru dlouho jako jakousi těžce nepřesnou imaginaci galaktického historika, který se rozhodl zapsat celé zásadní časové údobí Impéria na houbičkách (zdá se mi to, nebo se ty houbičky objevují nějak často?), které mu prodal jakýsi šarlatán z tzv. Temného hvozdu. Protože zprávy důvěryhodnějších pisatelů většinou vše podávají mnohem uvěřitelněji, například v komiksech. Nebo je celé SW výplodem čím dál nemocnějšího mozku. No, je to taky možnost. Formálně tedy stále dokonalé, akční scény dechberoucí, závěr správně oslavný a radostný, Hayden nevadil! Ale suma sumárum jen 4, sice velmi dobré, ale nemělo to sílu nostalgie a vstupu do ságy jako čtyřka ani sílu režie a téměř zcela precizně tvořeného scénáře jako pětka. Jako zakončení to ovšem funguje stále výborně, když se člověk zaměří opravdu jen na ty Hvězdné války a střety v Síle a na světelné meče. UPDATE: Po posledním shlédnutí to mělo ovšem sílu naprosto epického zakončení ságy s mírným zakopnutím o stormtrooper-eating Ewoky. Ať jdou do prdele! Jinak dokonalý finální střet Temné a Světlé strany síly, s legendárním úvodem u Jabby, dojemným, ale Sílou provázeným loučením na Dagobahu, nestárnoucím závoděním na Endoru, a nejlepší vesmírnou bitvou v Hvězdných válkách spolu s úvodní scénou RotS.

• 17.12.2015  22:01

UPDATE: Jdu na tři hvězdy, protože necítím absolutně ani kousek potřeby vidět ten film znovu. Čím víc jsem nad ním ty měsíce od premiéry přemýšlel, tím víc jsem se cítil znechucený a naštvaný. Těch hloupostí a logických nedodělků, ale hlavně kopírování, neoriginality a fanservisu tam bylo tolik, že to nemůže být nic jiného než čistý disneyovský kalkul, který se jim vyplatil (jim se v poslední době vyplácí téměř vše, zajímavá věc). Prostě takhle dál ne. Pokud to bude na stejné notě pokračovat, na celý nový vesmír se vykašlu. Snad aspoň Rogue One a jiné spinoffy budou stát za to. IIII Během předchozích 3 dnů jsem si v rámci příprav na návrat do universa po deseti letech prošel znovu všech 6 epizod ságy. Při této cestě jsem zjistil, že nová trilogie by byla výborná vícevrstvá celou galaxií ohraničená politická a válečná hra, kdyby se podařilo projevit větší invenci při vytváření základní osy, kolem které se celé to pletichaření točilo, a že stará trilogie naopak může svým sympaticky pohádkovým, jednoduchým přístupem k vyprávění, postaveném na správně vytvořených archetypech hrdinů, člověka i dnes ještě plně zaujmout. Od nové epizody jsem si tedy v koutku duše přál něco na pomezí obojího - správně zvládnutou nosnou linku osobní, s dobře napsanými postavami, chytrými dialogy, které by podepíraly vývoj postav a jeho uvěřitelnost pro diváka - tedy vlastně jakousi tu linku Rebelie/Odboje z původní trilogie a pak linii větší, vesmírnou - kde jde o rozhodování vedoucích figur o osudu Republiky/Impéria a posílání našich hrdinů jako katalyzátorů/povzbuzujícího faktoru pro větší masy armád za úkolem jakékoliv zápletky, která by se vymyslela. Tady zde na tomto je vidět, že mě ovlivnila jak stará, tak nová trilogie, každá po svém. Ale co mi chybělo a naneštěstí i teď stále chybí, je ta kombinace toho kvalitního z obou dvou. Osobní vývoj sympatických, funkčních postav i obřích galaktických potyček o osud universa. Už v trailerech, featurette videích i informacích jinde jsem si ale začal uvědomovat, že J. J. Abrams min. v tomto úvodu do plánované nové trilogie (a nového Disney SW vesmíru) moje přání nesplní a všechnu energii vrhne spolu s scénáristou Kasdanem do jakési renesance/restaurace povědomí o sáze, návratu k tomu, co je všeobecně dodnes milováno, nemá téměř žádný špatný ohlas (oproti čím dál hlasitějším křiklounům u nové trilogie, ať už jsou jejich počty jakékoliv), co stálo na vůbec úplném počátku celého toho vesmírného šílenství a fenoménu. Proto v trailerech přednášejí voiceovery vznosně o síle, o návratu domů, je silný důraz na rodové propojení, Millenium Falcon a to vše za krásné a hlavně povědomé Williamsovy hudby. Tah přímo na bránu celé generace. A vlastně i té generace nové (řekl bych hlavně nových dětí a teenagerů), která si možná z důvodů zastaralosti, ať už vyplývajícího z jiného přístupu k filmařině, jiného stylu hraní, ale i z kvality celkového vizuálu a v případě něčeho co se nazývá Hvězdné války, dnes už dost směšných akčních scén, jaksi nedokáže nebo nechce užívat Novou naději. Tady má upgrade všeho zmíněného. Upoutávky tedy upoutávaly pozornost na ten návrat ke kořenům, a vše ostatní tajily. Proto, a taky pro Abramsovu známou vlastnost utajování mnohého až do filmu, jsem měl až do samotné projekce přes to vše stále jistou naději, že je to od Disneyho opravdu jen velmi logicky zaměřená kampaň a že film bude mít v sobě mnohem víc, než se na první pohled zdálo. No, a... neměl. Kdybych teď měl jako protiklad k této další dlouhé grafomanské tapetě napsat stručně, přesně ve dvou slovech popis Epizody VII, napsal bych remake/restart. Restart pro mladé lidi, v hezčím kabátku, s hezčí akcí (hlavně tou leteckou, k pozemní, resp. hlavně šermířské se ještě dostanu), s hezčími postavami (věc vkusu a věc toho, co myslím v tomto případě pod slovem hezký - myslím všechno možné!), s roztomilejším robůtkem, se stylovějším Tatooine, zvaným Jakku apod. Remake (určitě ne remake v pravém slova smyslu, ale přesto, v mnoha ohledech, ano) pro staré lidi (Haha, to pěkně generalizuji, co. Jenže bych se nedivil, kdyby k tomu tak ty společnosti takto přistupovaly, k těm masám stáda, které potřebují udržet na svém a žádném jiném palouku). Ten spočívá v prakticky opravdu identickém přístupu k úvodnímu příběhu, s tím rozdílem, že protože je oproti Nové naději už teď jasné, že budou pokračování, je to celé otevřenější (Republika je tam, někde, kdesi, pro věc nostalgie vysílá proti na první pohled velmi nebezpečnému nástupci Impéria jenom skupinu odvážných a nebojácných nerd.. totiž letců, taky pár dobrodruhů a dalších osob, co nemají s profesionální armádou skoro nic společného, ale říkají si Odboj a oblékají se do oranžové! Hurá!) a nejednoznačnější. A taky proto, že je to Abrams, má to několik záhadných tajemství, nezodpovězených otázek, vágního vysvětlování atd. Vše bude logicky a chytře vysvětleno později... snad. Jinak je to opravdu New Hope Reloaded. A osobně si myslím, že to nebyl prostě tak dobrý nápad, jak se to mohlo zdát. Protože mě to vytrhávalo z jinak velmi dobrého příspěvku do SW universa. Jistě, když by se člověk chtěl v tom všem prohrabovat, i v ostatních věcech by se pár chyb mohlo zjevit (nové postavy kromě těch pár hlavních, které jsou napsány docela schopně, mají svůj daný vývoj a funguje mezi nimi interakce i chemie, nemají téměř žádný prostor, zjevují se jako různé skoro mytické stvoření, ale ve finále vyznějí dost do prázdna - jedna postava je pak využita přímo trestuhodně málo, pevně doufám, že bude možnost se objevit ještě později), ale celkově je děj vybudovaný jasně a bez nějakých hloupých záseků nebo kliček, Rey je silná ženská postava s nadějnými vyhlídkami do budoucna (co se jejího rozvoje týče - interakce s Hanem Solem i Falconem byly možná nejlepší části filmu), Finn splnil mé očekávání - je mnohem lepší než jak působil v trailerech, z pohledu jedněch poškozená jednotka, z pohledu druhých zoufalý, mírumilovný uklízeč a taky odlehčující element, BB-8 je roztomilý minimálně na úrovni R2-D2, a když se začnou zjevovat staré rachotiny a vykopávky, zapojí se do dění a velmi zdatně pomáhají s humorem a slovním špičkováním (což je další velmi povedená věc, ať už v režii kapitána Hana nebo Finna, Rey a jiných), člověku se objevuje ten šílený úsměv na tváři - tzv. face of absolute geekjoy. A ve vesmíru zavládne harmonie. Nebo taky ne. Protože se zjeví odněkud znovu další už ne tak jemný odkaz (obří vesmírná stanice - pevně doufám, že i tohle bude ještě vysvětleno) a děj nabere znovu až příliš familiární směr. Nicméně nechci říkat, i když ta litanie může tak působit, že by mi to vadilo až tak extrémně, abych kvůli tomu film okamžitě odsoudil. Protože to určitě ne, ale tvůrcům stačilo změnit jen pár věcí a mohlo to působit vše mnohem svěžeji a originálněji - o to tu jde. A když to tento scénář občas i udělá (ten zvrat byl ovšem výborný, kolega, který byl na filmu se mnou, zíral v tu chvíli na plátno naprosto vyděšeně a překvapeně - a i na mě to působilo právě tak.. jinak, jak jsem chtěl), dokáže tím věci i zkazit. Čímž se dostávám k tomu šermířství a celkové auře kolem Temné strany síly/Prvního řádu. Většinu času je budována správně zlověstně a tajemně, nejvyšší vůdce je obr, stormtroopeři střílejí bezbranné civilisty a dokážou se trefovat i do ozbrojených civilistů (!!), Tie Fightery jsou krásné bestie a Kylo Ren je vykonavatel se schopnostmi, které neměl snad ani Darth Vader. Kylo Ren je navíc mnohem živější, realističtější (nebo se o to aspoň tvůrci snaží) postava než pohádkový padouch Vader, jenže v druhé polovině filmu k tomu vývoji začnou používat pro postavu degradující postupy. A jakkoliv nemám nic proti tomu, že i padouch zde je chybující a ne úplně jistý svými schopnostmi, aby se dělo v jediném souboji na meče v celém filmu to, co se děje zde, no, nevím. Snad jen mohu zase říct, že to vše jsou jen náznaky něčeho, co se bude rozvíjet později. A takový je tento film. Náznaky, nostalgie, odkazy, otázky, tajemství. Vše podáváno celou dobu docela líbivě, ale jistá pachuť zůstane. Ale ach.. ta nostalgie ji přebíjí. Where is Wald... Luke Skywalker? 8/10 ( komentář víceméně negativní, ale to proto, že jsem se soustředil hlavně na ty věci, které mě zklamaly, zážitek ale až tak nezkazily, ovšem nic to nemění na faktu, že Abrams předvedl v restartu Star Treku o dost větší a lepší věci) :) PS: Soundtrack Williamse mimo hlavní motiv při klasickém létání písmenek, při titulcích a několika málo momentech docela nevýrazný. Chybí aspoň jeden opravdu výrazný motiv, který by zaujal. Snad při samostatném poslechu více vyplynou ty nuance a klady těch menších motivů. PPS: Vizuálně si člověk musí taky chvíli zvykat, logicky i oproti nové trilogii, ale jak jsem si zvykl, byl to rozhodně správný poměr praktických efektů, reálných scenérií a počítačových hrátek. Natáčení na film jistě taky pomohlo.

• 21.5.2009  18:27

krásná odá na svobodu... Mel Gibson dost mozna natocil nejlepší historický film, musim priznat ze i vsemi opevovany Gladiator, ktery sice nebyl spatny, ale celkova myšlenka v něm ani zdaleka nebyla tak skvele propracovana, bitva na zacatku byla (neukamenujte mne) zmatena, videoklipove strihana, nic poradneho nebylo videt a kvuli par dobrym hlaskam Russela v ni ji prece nebudu glorifikovat, nedosahuje tomuto mnohem realistictejsimu, lepe ztvarnenemu, do krasne krajiny zasazenemu a opravdu uzasnemu velkofilmu ani po pas.. Mel Gibson zahral svuj zivotni vykon, jeho revolucni, lec dodnes casto nenaplnene myslenky a promluvy (ta pred prvni bitvou i presvedcovani slechticu jsou velmi uveritelne zahrany a davaji filmu hloubku), krasna a kratka lovestory a pak promena na kruteho valecnika bojujicicho o svobodu si opravdu zaslouzili oscara (zel ho nedostal, ale aspon to kompenzovala akademie temi technickymi). A zaslouzene. Kamera je naprosto brilatni, bojove sceny nejsou zmatene, hodne krvave a ze vsim, co maji bitvy mit. Taktez zabery na krajinu, Wiliamovy sny a zpomalene zabery (napr. na kopyta kone zaborujici se do bahna v desti) jsou citit poeticnosti a genialitou. Ostatni postavy, ci uz slizky nemilosrdny kral, jeho debilni syn, dalsi anglicti velmozi nebo Wallaceho spolecnici (bavil mne hlavne Ir a jeho poznamky..) a osudove zeny drzi s hlavni postavou krok a zdatne mu celi.. Ale presto Mel hraje lepe. A na konci, pri tom jednom vyslovenem slovicku, me zamrazilo. Znovu se mi vybavil cely film a musel sem si jen rict: Ano, Svoboda 10/10 PS: nesmim ani zapomenout zminit skvelou Hornerovu hudbu, ktera skvele doplnuje skotske pahorky, bitevni sceny i sceny komorneji ladene... Horner me znovu presvedcuje, ze svoji hudbou umi obraz zkrášlit a diváka okouzlit

• 25.11.2008  20:55
    Stmívání (2008)

cítím se vinný tím, že sem dal tři hvězdičky a že jsem si to docela užil.. Takže to asi bude to všemi opěvované Guilty pleasure. Pro mně, teda. Teď s odstupem času můžu psát tento koment s vědomím toho, že Nový měsíc se nepovedl ještě mnohem víc. Takže to moje hodnocení asi bude odpovídat. Na hlavu padlé dialogy, vyznání lásky a velice originální akční scény (scéna). Ale zas na druhou stranu ten klasický pocit něčeho neznámého, něčeho nového, třeba to Bellino hledání v knihách o upírech a zjištění tvrdé pravdy, jemné pomrkávání a narážky na Jacoba, o kterém ještě nikdo nic neví, krásné prostředí, ve kterém se to odehrává, obstojný výkon hlavní postavy, jak pro GP stvořené scény jablko, představování Cullenů v jídelně a další a další. ne, určitě to nebude tak špatný film, jak se říká. Minimálně jednou pobaví svojí snahou být něčím víc, než je. Ale soundtrack je prvotřídní, za něj a za ten fajnej střeštěnej pocit po filmu dám jednu hvězdu navíc. Opravdu si nemyslím, že by se měl dopředu odsuzovat film jen kvůli tomu, že je mezi cílovou skupinou tolik fanatiček a tolik hypeu. 3

• 14.11.2012  00:22
    Stopař (1986)

Hm, na tenhle film jsem se podíval zcela a pouze kvůli jeho přítomnosti v TOP10 Chrise Nolana, přiznávám bez mučení. A tedy, proto jsem čekal i mnohem zajimavější kousek. Ruther Hauer byl super.... ehm. To je asi vše, co mi z filmu po pár dnech zůstalo. Děj banální, závěr nijaký, horor teda ani náhodou. Možná tehdy, ale dnes určitě ne. Béčkovost mi nevadí, feeling 80. let někdy ala Terminator působivý. Ale akce přehnaná a motivace ponechané fantazii diváka. j, asi tím tvůrce něco chtěl říct, ale dá se to udělat i mnohem elegantněji. Takhle pouze průměr

• 9.8.2012  18:18

Popravdě, zklamalo.. Ve srovnání s knihou je to mnohem méně zábavné, méně logické (ano, opravdu) a zřetelně pro širší obecenstvo určené. Hloupé love story, hloupý happyend a hloupí vogoni.. Ale úvod je stejně jako ten knižní výborný, citace z Průvodce srážejí do kolen a při poezii teče krev z nosu. Takže na dobré 3 v pohodě. Ale heslo ručník chybělo znatelně. PS: Marvin nejsympatičtější postava filmu, přidaný Malkovich naprostá zbytečnost..

• 18.10.2008  21:12
    Stormbreaker (2006)

Dobré scény: ta s Ewanem McGregorem, Alex na vrakovišti a pak ještě některé scény s Damianem Lewisem. Blbé scény: Všechny ostatní, hlavně ta strašná scéna s Alicií a Missi....To je snad nejhorší parodická scéna, která kdy byla natočena. u tohohle filmu sem brečel...a určitě to nebylo dojetím. Jak někdo mohl zprasit tak dorbou knihu jako je předloha fakt nepochopim. A od ted nesnáším Saxe. Kvůli memu velmi dobremu vztahu k serii slabe 3. jinak bych dal tak 1

• 18.7.2016  21:58
    Stranger Things (TV seriál) (2016)

Netlfix nakonec potěšil touto novinkou více než druhým Daredevilem, který nedokázal překvapit ani potěšit tak jak jeho první sezona. Tohle je ovšem pocitově zásah přímo do srdíčka každého, kdo miluje celý ten 80s feel západní kultury a tvorby. Nemohl jsem si pomoct, hned po první scéně mě Divné věci měly ve svých pavučinách a pařátech a ačkoliv se série nakonec nedokázala tak úplně vypořádat se všemi nešvary, které sem tam vylezly z hnusných kobek a černých děr žánru a osm dílů se ukázalo délkou jako mírně unavujících, hned po skončení jsem měl touhu se vrhnout na druhou a třetí a čtvrtou sérii. A to něco znamená. Jo a úvodní titulky se povedly zase náramně. Hned člověka naladí na ten podivný svět a atmosféru mysteriozního i hororového dětmi poháněného dobrodružství v osmdesátkách.