Pacifik (2010) (seriál)

rychlý rozjezd, ale presto tech 20 uvodnich minut, kde se jakz takz seznamujeme asi s hlavnimi postavami tam je.. Nejake ty tvrde marinacke hlasky od velitele a jeden typos, co neni rad, ze mohl zustat doma a neucastnit se pekla na Guadalcanalu.. To se sice nerozpouta hned, ale ani to netrva prilis dlouho.. A novacci jsou nahle mazaky, aspon ti co to prezili.. pekny uvodni dilek, precizne natoceny, s dobrou hudbou a hlavne velmi dobry uvodni kraticky dokument.. Ale stejne tomu neco chybi. asi to bude nedostatecne seznameni s hrozbou, ktera je vlastne takova nemastna neslana (az na jednu drsnou ukazku japonske vychovy) 7,5/10 hodnoceni tedy budu libovolne po celou dobu serialu menit :-)) 271. hodnoceni CÁST 2.: no musim rict, ze moje rozporuplne pocity stale zustavaji, sice v tehle casti jsme se uz s hlavnimi hrdiny seznamili trochu vice, taky tam byla nejaka ta drama a ztraty, ale stale tomu chybi naboj a poradne vciteni se do jejich pribehu.. O tom, ze mi neprijdou nijak sympaticti ani nemluve (ano, normalne sem se v jednu chvili pristihl jak fandim Japoncikum, nastesti producenti nezapominaji na vlastenecke motivy, takze zanedlouho sem se vratil zpatky do USA :-))¨Jinak Guadalcanal part2 znovu po technicke strance neco nevidane, opravdu je ten obri rozpocet videt, ale celkove je to jak prvni dil zrcadlove obracen.. je zde sice trochu vetsi fight, ale nevim proc ho museli znovu dat v noci, cimz to totalne zabili.. nemluve o tom, ze Guadalcanal uz skoncil a z historickeho hlediska tolik zajimavych veci bylo opomenuto. Takze znovu dokument na uvod + intro podbarvene peknou hudbou zustava nejlepsi cast tohoto dilu a jak uz sem napsal v diskuzi. dalsi dil chci minimalne o tridu lepsi, jinak jdu z hodnocenim dolu CAST 3 konecne dil, ve kterem si uvedomili, ze se treba zamerit na jeden motiv a hned to pujde.. Jen mam obavy, ze tenhle serial trpi tim, co bayuv Pearl Harbor (coz je taky s Pacificu, ze by proste nas evropske divaky ten Pacifik ve filmech az tak mijel.. zatim to tak vypada) tedy tim, ze valecne sceny i kdyz po technicke strance dobre, mi prijdou po vsech ostatnich strankach suche, bez nejakych pruvodnich emoci, jen takove hry s vojacky... zel, od Spielberga bych cekal aspon neco na urovni Saving Private Ryan ci tedy Band Of Brothers (odehravajici se na Evropskem kolbisti), zato, kdyz prijde takovy prazdninovy oddychovy dil jako tenhle, hned se vsechno, co ve valce chybelo, vyhrabe na povrch.. Skvele vykresleny zazitky vojaku na opustaku, hlavne pribeh s Leckiem je opravdu fajn, o peknych holkach nemluve.. a vsazeni toho 160km pochodu mi prislo jako velmi dobry napad.. opravdovy patriotismus sem nastesti pocitil jen pri predavani medaile, ale presto to byl pekny pohled. Jen to zhroceni na neprilis peknem ukonceni vztahu mi prislo prilis prehnane.. Sem zvedav jak se to dal se vsemi temi postavami vyvine (tedy hlavne co s Basilonem..) Takze tentokrat nadprumerny, paradoxne mimo bojiste umisteny, dil.. dobre 4 a celkove hodnoceni zustava na 4 CAST 4: velka nuda, zase sem rad, ze se aspon timto dilem o neco pokusili, ale zel tentokrat to uz nevyslo.. Destivy prales mi prijde odtazity, vubec ne mrazivy, vojaků mi znovu neni lito, akce znovu neexistuje a pote, co Leckie skonci v ustavu, zacina 20timinutove utrpeni, plne pitomych patriotickych frazi, jedouci podle stokrat videneho scenare, a ocividne tim neco chtel nekdo dokazat. Neuspesne.. Opravdu jsem krecovite sviral mys a nekolikrat jsem se musel ovladnout, abych neusnul nebo nepreklikal nakonec. Ach, kde jsou ty casy Arden, kde ten skutecny mraz byl citet a ja sem se u pocitace citil jak na Sibiri.. Jednim slovem mizerie a Pacific mi zacina lezt na nervy.. tentokrat uz musim snizit na 3 a doufam, ze priste uz zacne konecne ta dlouho slibovana valka (a ze na to paty dil potencial ma, nemusim zduraznovat..) CAST 5: tak ten potencial splnen asi tak na polovic, ale diky opravdu peknemu pocitu, ktery mi navodilo vylodeni (neni nad to radovat se po 200 minutach valecneho seriálu z války..) a nasledne dobyjeni prvni casti mesta, davam 8/10, ale zel jen tak tak.. Protoze znovu si nekdo nemohl odpustit polovinu dilu zaneradit debilnim vecirkem, Basilonem a sexem (trapas). A výcvik vojáků taky nebyl zadna slava... opravdu je stesti, ze tam tech poslednich 20 minut bylo, sice na vylodeni v Normandii to nema ani nahodou, je to jen takovy pitome chaoticky snimamy krvavy gulas (nemluve o tom, ze japonci vubec nebudi narozdil od nemcu hruzu, jak by taky mohli, kdyz nam je jeste ani poradne neukazali..), ale je to valecna scena ve dne... zaver pak prijemne naladi a poprve v serialu opravdu cekam na dalsi dil.. CAST 6: Skvele, opravdu prvni dil, ve kterem byla opravdova akce (ano, to vylodeni z predchoziho nebylo spatne, ale stejne to nebylo ani originalni a bylo to jakesi roztresene, o zamerovani na ksichty hlavnich postav nemluve).. monstrozni 14minutova akce, ktera se rozpouta uprostred dilu je ze vsim vsudy perfektni... americane behaji pred japonce jak ovce na porazku, minomety pali, tezke kulomety, snipery, headshoty, urvane koncetiny, vsudypritomna panika, vybuchy, dym, no proste ty bezpaterni akce v dzungli ted vypadaj jako prochazka ruzovym sadem a predbitevni ukazovani japoncu, jak se chystaji, bylo to, co mi taky chybelo.. Jen by nezaskodilo japonce predstavit jeste vice, treba nejaka rozmluva se zajatym velitelem atd.. nebo taky naopak. Ale to jen do budoucnosti (zel pochybuji, ze to tak udelaj) Po teto akci nastesti nenasleduje nejake prohlizeni mrtvych, ale docela pekna nocni scena se sice typickymi pobitevnimi rozhovory a zhroucenymi vojaky, ale tentokrat to nastesti melo dostatecne pozadi.. Skoda, ze se ta dalsi akce uz nestihla rozbehnout a Leckie skoncil.. Sledge sice neni uplne nesympaticky, ale prijde mi jako takove decko, ktere nema ve valce co delat, a jeho pokusy o tvrde hlasky a humor konci tragicky (Sledgehammer a cela scena kolem toho je ale pekna).. + poprve mi prisel vizual velice slabej, hlavne pohledy z lodi na okolni more podle mne mely byt vic propracovane. Takhle bylo jasne videt, co je pocitacove ci co je v studiu... A taky tam nemusela byt ta druha scena s psychickym zhroucenim, zakoncena podle mne nesmyslne. Ale jinak mne tvurci (Tony To) potesili a poprve mam po Pacificu dobrej pocit.. 9/10 a znovu zvysuji na 4, ale s tou podminkou, ze dalsi dil bude stejne dobrej CAST 7: musím říct, že producentům odpustím ty první nevýrazné díly, pokud díky nim našetřili na takovéto díly.. Protože teprve v tomto je to totální masakr od začátku do konce. Jeden prostřih na Basilona v Americe tam sice je, ale tentokrát precizně udělán, hlavně hraní golfu a Basilonovy představy, aneb snaha vyjádřit, že se neumí sžít s mírem, jsou hodně fajn. Klišé jako hrom, ale komu by to vadilo, když to je tak hluboké. A pak Peleliu, kde se přenášíme na konec dobíjení ostrova a tedy poslední odpor Japonců dává amíkům pořádně zabrat. Dechberoucí a hodně brutální ztvárnění války střídají jemně ironické a občas i vtipné pasáže.. Aby to vše nakonec vyustilo v nejsmutnejší událost, jakou jsem dosud v Pacificu viděl. Proto se poprvé uchyluji k 10/10, tak naturalistické zobrazení války jsem ještě neviděl. A tentokrát se k tomu přidaly i skvěle vykreslené pocity vojáků, hlavně tedy Sledge (prostřih v úvodu jedna z nejlepších scén) a díky tomu jsem se opravdu cítil jako v pekle a poprvé to vypadalo jako opravdová 2. sv. válka. Bez kompromisů, bez slitování.. ČÁST 8: absolutně netuším, proč se tento díl jmenoval Iwo Jima, kdyby tam na začátku nebyla ta tvrdá, drsná, dlouhá bitva s nejtěžšími americkými ztrátami popsána, téměř bych si ji neužil. Na konci nějaký ten kousek je, nechybí výbuchy, trhající se těla, klasický japonský poprašek, bunkry jak z vojína Ryana, zpomalovačky, ale v celku to není nic nového. Až na ten úplný závěr teda, ten mně trochu překvapil, ale stejně se to nevyrovnalo tomu minulému. A přišlo mi to zase jen jako nějaký Pearl Harbor, jen tentokrát ještě méně přitažlivý než v části 3.. Celý díl je vlastně taková písen o statečném Basilonovy, Sledge si žel vůbec neužijem, jen nějakého románku, který překvapivě rychle vyustí v... Trochu škoda, ale na druhou stranu, díl nijak nenudil a přes svoji ? asi ? rekordní délku utekl dost rychle. Jen ta Basilonova nadřazenost mně celou dobu štvala, stejně jako ty občasné trapné fráze a někdy i celé rozhovory.. O nejlepším dílu nemůžu hovořit, protože tohle JE válečný seriál a jeden díl mimo stačil (a hlavně když je jasné, že bude ještě jeden..), ještě že tam byla ta konečná scéna.. No, na takových 7/10 to je. Teď chci pravou Okinawu ČÁST 9: Dobré, ale stále ne dokonalé, jak jsem od HBO čekal. Nebudu se tu už rozepisovat, myslím, že jsem se už několikrát vyjádřil v dřívějších dílech a tohle působí podobně. ČÁST 10: Hmmm, chápu, že to měl být takový ten návratový díl plný emocí a psychických problémů s návratem do civilizace a míru, ale... znovu to nebylo takové, jaké to být mohlo. Na závěr aspon ty další osudy. Celkově tedy seriál slabší 4, podruhé mně neláká vůbec a někdy si budu muset konečně napravit rest u BoB, kde jsem viděl jen pár dílů, ale působilo to na mně o tooolik geniálněji.

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

na odpad to nakonec nebylo, dokonce jsem chvili uvazoval i nad dvema hvezdama. Nakonec sem si ale pripustil, ze to bylo prece jen o dost horsi nez Stmívání, kde jsem videl aspon nejake zajimave napady a taky prvni dil a to odhalovani "mytologie" (ano jinak nez v uvozkovkach se to doslova bojim napsat.. asi si kazdy domysli proc :-)) a tady uz jen celej dil byly pitomy kecy, pokusy o sebevrazdu a dalsi blbosti.. Volturiovi mi prisli spise k smichu nez aby budili nejakou hruzu, jedina jakz takz desiva clenka byla Jane - Fanning (prekvapive!).. Jinak dej, jak jsem uz pred chvili naznacil, nestoji ani za starou belu, Stewart sice zase nehraje uplne spatne (narozdil od nekterych modelů..), ale rozhodne hure nez v prvnim dilu. A po tom, co zde vyvadela, se vzdavam snahy pochopit jeji mysl.. U ni by asi vyhorel i Holmes se svou povestnou dedukci a sarmem Downeyho juniora.. ale jak rikam, prece jen to slo z vypnutim mozku pochopit, pribeh na sebe navazoval a vizual nebyl nijak srackoidni (i kdyz ti vlci.. ehm) na takove skvosty od Asyla, Bolla nebo katastroficke filmy na Nove (aspon nektere) to nema.. Je tam nekde videt i ten rozpocet, exteriery (az na debilni Italii, chci aby se to odehravalo jen v tech lesich) jsou stale velice pekne na pohled a jedina opravdova akcni scena (hon na Viktorii) je uzasna (ta hudba tomu urcite dopomaha).. Zato vcelku je zel soundtrack slabsi a vice na skupiny zamereny nez v jednicce + faktor, ze i ty podarenejsi motivy zde uz nejsou originalni.. Jo a kdyz uz jsem vzpomenul tu nejlepsi scenu, musim zminit i tu nejhorsi, u ktere jsem mel nutkani rvat si vlasy a behem tech par vterin jsem skoro usnul. Je to debilne zpracovane ubihani casu, pricemz Bella sedi na zidli, cumi do blba a kolem poletuji pismenka a to vse bez jedineho doprovodneho slova. !!! tohle jsem fakt jeste nevidel, aspon ta originalita se musi uznat.. Takze celkove takove rozhrani 1 a 2, ale spise priklonene k 1

500 dní se Summer (2009)

no bylo to teda hodne divny.... a to znamená (aspon v tomto prípade) UPLNE UZASNÉÉÉÉÉ!! Marc Webb, stejne jako Neil Blomkampf, natocil svuj prvni film a neni v silach cloveka, aby dokazal natocit neco lepsiho.. Takhle by mely vypadat vsechny romanticke filmy (a mozna nejen ty).. tenhle styl, jakym nekteri novacci toci filmy, beru vsemi deseti, vic takovych (a min makovych) Napadity scenar, skvele napsane a zahrane (nekdo by to nemusel vedet, takze rikam ano, dobre zahrat svoji roli je hodne dulezite) postavy (hlavne Summer MELA byt nominovana na oscara i kdyz hrala tedy poradnou bitch.. :-)), celkovy scenar museli scenaristi psat v dobe nejvetsiho rojeni Můz (ci jake havedi .-)), emoce vytazene na maximum, vsechno nasnimano tak skvele, ze se divak ani nemusi prilis snazit, a hned citi to, co Summer a Tom, animovane prvky vlozene primo do pribehu (ti ptacci byli rozkosni, sedivy svet... prazdny), vice casti obrazu (ta scena, kterou zminuje Cervenak je neco nevidaneho.. kvuli ni se budu muset podivat na film jeste nekolikrat, strasne tezce se v tom clovek orientuje.. aspon je jasne, ze kecy, ze se lide muzou soustredit i na 5 veci naraz, jsou kraviny :-)), nechronologicky dej (ano to tu uz bylo, ale spise v detektivkach, v romantickych filmech sem to aspon jeste nevidel), sceny bez mluveni, podbarvene uzasnym soundtrackem, dokumentarni vlozky (wow, velice zajimavy napad), komentator (ten mi jako jediny prisel trochu nadbytecny, v tech vlozkach ano, ale primo v pribehu ne..) a pribeh jednoho chlapce a jedne divky, kteri k sobe meli tak blizko (mozna) a pritom tak daleko (mozna). To vsechno roztazene na 500 dni... + genialni zaver... (ale druhej dil bych tedy radeji nezkousel..) musim rict, ze to bylo zdaleka revolucnejsi a chytrejsi (jo uznavam, chytrejsi neni zadna vyhra) nez Avatar.. nemohu jinak nez 10/10 PS: Hit-Girl je opravdu chytra holcicka a Lewit je zajimavy herec (s jeste zajimavejsi tvari a ocima), opravdu se podoba na HL (jen trochu jina postava).. A Marc Webb at toho Spideyho toci, od ted mu verim (taky proto, ze mi jedna scena strasne moc Spideyho - konkretne druhy dil, pripomenula.. zkuste najit, ktera :-)) PPS: k tim nominacim.. jak to, ze tenhle skvost nema ani jedinou blbou nominaci? akademici si snad delaj srandu..

Ukradená vzducholoď (1966)

co dodat.. dalsi z klasik Zemanovy magicke vizualni dilny.. sice trochu prilis detinske, nerealne a divne, ale vizual to vsechno prekryva a ta tajemna rada v Praze... hehe. Nostalgie jak hrom. 8.5/10

Eldorádo (2000)

Videno strasne dávno v televizi, ale stale si pamatuju, ze se mi to tehdy hodne libilo, hlavne kvuli nezvyklemu prostredi spanelskymi conquistadory dobyvane dzungle jizni ameriky.. eldorado bylo patricne tajemne, nekdy trochu temnejsi nez obvykle animace, zaporak byl sice od zacatku videt a bylo take videt, ze to neni od zadneho hlavniho studia, (i co se jednoducheho deje tyce), ale svoje kouzlo to melo. Nevim jake bych dal hodnoceni ted, ale takhle 4

Spirit - divoký hřebec (2002)

pekny filmecek s peknym soudntrackem od Hansa Zimmera a prolozen skvelymi pisnickami, ktere nektere sceny dovadeji k dokonalosti. Nezlomna vule, krasna priroda a panovacni belosi.. Klasicky indiansky pribeh, co ho povysuje je velice zvlastni nemluveni zvirat, vzdy sem v nejake scene cekal, ze na sebe kone promluvi a nic.. ty obcasne Damonovy kecy tam nemuseli byt, stejne by to kazdy pochopil, taky trochu divny vizual, proste mi to nekdy prislo az smesne, ale jinak vse v poradku. nic nebrani v udeleni dobrych 4

The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon (2008)

skvělé, takhle sem se uz dlouho nepobavil... again and again and again... and again and again again and again and again... and again and again again and again and again... and again and again again and again and again... and again and again again and again and again... and again and again again and again and again... and again and again again and again and again... and again and again :-D

Radio (2005)

nadmiru depresivni snimek, ktery se sice trochu zdlouhave rozjizdi, pak prichazi velmi otravna cast radiova, ktera ale uz nastinuje skutecny problem, a poslednich par minut neskutecne drsnych,.. obraz, kam nas nektere veci muzou dotlacit.. nebudu nic vyzrazovat, podivejte se sami.. slabsich 5

Princezna a žabák (2009)

rozjuchany zabacky road trip pres baziny mesta jazzu + klasicky vychudly (zajimave, jakto, ze ti padousi jsou vetsinou vzdycky takove tycky,...) lotr, tentokrate upsany peklu.. coz je na muj vkus az prilis nebezpecne a strasidelne (myslim ted na deti, ne na sebe), ale Disney to uz parkrat zkusil, takze az tak prekvapen nejsem.. Roztomile postavicky (priblbly tlustoch - lovec, priblby krokodyl - dalsi klasicka disney metoda, ta svetluska, to uz bylo neco jineho), zajimave zmodernizovani klasicke pohadky, pocta jednomu mestu a jednomu stylu (ted me napada, proc dali zrovna ted hlavni hrdinku afroamericanku..) a typicke pekne pisnicky.. i kdyz nekdy trochu otravne.. takze takove prumerne 4, snaha o pripomenuti starych casu se ceni, ale prece to mohlo mit trochu lepsi dej.. vcelku souhlasim s Nathalii :-)

Smrt čeká všude (2008)

Nádherný naturalistický pohled na aktualne nejvetsi vojensky konflikt. A je mnohem uveritelnejsi nez napr. Saving Private Ryan a to diky skvelemu soundtracku, velice dokumentarni kamere a celkovemu pohledu na spinavy Bagdad a suchou nehostinnou poust kolem.. Musim rict, ze bych v kuzi tech US marine opravdu byt nechtel. Odhlednout od toho, ze bych umrel nejspise prvni den, bych to nezvladl ani psychicky a to jak to skoncilo je jasny dukaz proc nikdy nebyt vojakem. Bigelow je hodna byt exmanzelkou camerona, po tomhle dilu si musim sehnat i dalsi jeji filmy.. Jeremy Renner je opravdu sympatickej hoch, i kdyz na oscara asi ten vykon prece jen nebyl.. :-)) 9/10 PS: skvele slow motion zabery a celodenni odstrelovani jsou dve nejlepsi veci..