InJo

Facebook: morbo.fryberg

<< předchozí 1 2 3 4 16 30 45 59
    • 31.5.2020  18:53
    Robin Hood (2018)

Neobyčejně stupidní stylizace zabíjí prakticky vše potenciálně dobré. U filmů tohoto typu obvykle bývám velmi tolerantní, pokud jde o "modernizaci" a snahu přiblížit klasickou látku své době/publiku, ale tohle je už zkrátka moc. Kostýmy snad přímo od Versace či Gucciho, ale hlavně lobotomické scény typu šerifovy megapárty, která vypadá jak kdyby se odehrávala v dnešním Las Vegas. K tomu absurdní a nechtěně komičtí záporáci (ten Murrayho evil kardinál, bože!) a zvraty (šerifův plán, Will na konci), které si nezadají snad ani s těmi nejpitomějšími young adult movies a céčkovými televizními fantasy, které se stydí vysílat snad i TV Soukup. Třešničkou na dortu je finální "revoluce" se zápalnými láhvemi a štíty (opět) jak ze současnosti - to měla být nějaká alegorie novodobých demonstrací, či co? Vzhledem k tomu, že Robinův příběh je v principu vlastně dost levičácký (bohatým brát, chudým dávat), hypoteticky by to možná i dávalo smysl, ale to vážně se tvářící laciné videoklipové podání je debilní tak jako tak. Akce je sice efektní (a samozřejmě plná zpomalovaček) a casting sám o sobě fajn (Egerton a Foxx jsou sympatická dvojka), ale skoro vše ostatní je až agresivně blbé. Antonymum duchaplné hollywoodské zábavy. Díky bohu, že to propadlo. 30 %

• 31.5.2020  17:27

Dojemná klasika, v níž Eastwood coby režisér vsadil na osvědčené schéma postupného sbližování dvou rozdílných lidí (uprchlého zločince a malého kluka). Naštěstí se mu povedlo vyhnout přehnanému sentimentu, k němuž taková látka vyloženě vybízí, a díky tomu je jeho netradiční road-movie celkově na velmi vysoké úrovni a nelze jí nic zásadního vytknout (včetně předvídatelného závěru). Kevinu Costnerovi navíc role sympatického kriminálníka sedla naprosto dokonale. 85 %

• 31.5.2020  17:22
    Výměna (2008)

Výměna určitě patří mezi nejpůsobivější filmy, které Eastwood režíroval, ale neobsadil se do nich. Emotivní příběh inspirovaný skutečnými události vypráví o matce (Angelina Jolie) urputně bojující za nalezení svého ztraceného malého syna. Podobně jako jiné kvalitní Eastwoodovy režijní počiny i toto dobové drama z konce 20. let minulého století vyniká skloubením několika žánrů a témat - od střídmě pojatého psychologického dramatu o mateřství, těžkých ranách osudu a velkých společenských křivdách, až po mrazivý thriller o pátrání po psychopatickém vrahovi. Těžko uvěřit, že se něco takového opravdu kdysi stalo, Clint to ale zfilmoval náramně. 85 %

• 31.5.2020  17:12
    Drsný Harry (1971)

"Do You Feel Lucky, Punk?" První díl pětidílné krimi série, v níž Eastwood ztvárnil Harryho Callahana, jednoho z nejikoničtějších drsňáckých filmových poldů. Kromě jeho svérázných (hodně nekompromisních) praktik při vymáhání zákona a stylové image ho "zdobí" hlavně jeho milovaný obří revolver ráže .44 Magnum. Prvním Harryho případem je dopadnout šíleného neznámého střelce Scorpia, jenž terorizuje San Francisco. Tato postava byla inspirována skutečným sériovým vrahem Zodiacem. Drsný Harry je i dnes výtečně fungující ukázka tehdy se rodícího akčního žánru, jež ale ve své době působila značně kontroverzně kvůli svému radikálnímu (takřka fašistickému) sdělení, které dávalo divákům dost jasně najevo, že na některé grázly bude právní stát vždy krátký. A v takovýchto případech by měl dle tvůrců přijít na řadu právě někdo jako je Harry. I kdyby klasika Dona Siegela ve většině filmařských aspektů zastarala, tato jeho provokativní ideologická rovina bude pulzovat patrně navždy. 90 %

• 31.5.2020  17:02

První velký herecký úspěch Eastwoodovi přinesla první spolupráce s legendárním italským režisérem Sergio Leonem. V roce 1964 spolu natočili spaghetti western, jenž byl do zcela jiného prostředí a kultury zasazeným remakem samurajské klasiky Akiry Kurosawy Tělesná stráž. Tak se zrodila obří žánrová klasika, v níž Eastwood ztvárnil postavu drsného, cynického a málomluvného pistolníka, jednu ze svých nejvýznamnějších rolí, která definovala velkou část jeho budoucí herecké kariéry. Druhý díl přišel hned o rok později... 80 %

• 31.5.2020  16:57

Pokud by někdo od Kam orli nelétají nedejbože očekával seriózní válečný film, byl by asi hodně zklamán. Ovšem jako unikátní mix špionážního válečného thrilleru a velkolepého akčního dobrodružství funguje snímek Briana G. Huttona prakticky dokonale. Není sice až tak slavný a všeobecně nadšeně přijímaný, jako některé jiné snímky, v nichž Eastwood hrál, o to více si však možná zaslouží vyzdvihnout. Má totiž náramně zamotaný příběh, úžasné horské lokace, několik výborných momentů (dramatických i ryze akčních) a Eastwood zde tvoří s dokonalým Richardem Burtonem velmi kontrastní a vrcholně charismatické duo. 90 %

• 25.5.2020  03:43

Další Eastwoodův obdivuhodný film, v němž se drsnost dokonale kloubí s něžností. Dějově jednoduchý, přesto poutavý a překvapivý. Postavený na banální a ohrané zápletce, přesto plný silných témat a emocí. Z líbivého uměřeného mainstreamu se během chvilky přepne do tíživého, nediváckého dramatu postaveného na hlubokém morálním dilematu, aniž by to působilo rušivě či jako hloupý a laciný konstrukt. Postupně se rodící dojemný vztah mezi Clintem a Hilary patří díky své propracovanosti a neokázalé síle mezi to nejlepší, s čím Eastwood ve svých filmech kdy přišel. 90 %

• 22.5.2020  18:26

Vynikající černá hororová komedie s fantastickými triky, ale hlavně nadčasovým tématem (touha po věčném mládí a kráse, posedlost zevnějškem). Roztomile cynická zábava s perfektními herci, která v dnešní "instagramové" době je stále zatraceně aktuální. Podobných cool "blbin" by mohl Zemeckis klidně natočit víc... 85 %

• 9.5.2020  19:19

Posledních deset minut jsem skoro nedýchal. A závěr je navzdory své vykonstruovanosti jak rána mezi oči...

• 9.5.2020  19:06

Nadčasová (po)válečná dramatická mozaika, která vzhledem k době vzniku a téměř tříhodinové stopáži nejvíce překvapí tím, jak snadno je divácky stravitelná, aniž by byla hloupá či jakkoliv laciná. Veskrze lidský a v dobrém smyslu slova "obyčejný" příběh tří válečných navrátilců netlačí přehnaně na pilu a je velmi nadprůměrně napsán, zahrán i natočen. Nejzajímavější postavou je bezpochyby bezruký sympaťák Homer (oscarový Harold Russell). 85 %

• 5.5.2020  19:39

Nevím, jestli je v případě filmové adaptace Chandlera úplně dobře, že mě na ní nejvíce zaujaly Marloweovy volnomyšlenkářské sousedky a vtipná pidirole začínajícího Arnolda... :-) 60 %

• 1.5.2020  19:45

Waltovo vzpomínání na otce sice nic moc, ale celý výlet do Mexika byl prakticky dokonalý (Gus je geniální postava, možná nejlepší z celého seriálu). Na rozdíl od strašně roztahané třetí série má čtvrtá zase hodně slušné grády...

• 27.4.2020  15:56

Na zbytečný sequel vlastně docela ok. Samozřejmě hlavně díky (dámskému) obsazení, ucházejícím fantasy kulisám a solidní akci. 55 %

• 26.4.2020  23:32
    Bajkeři (2017)

Veselá teenage komedie o tom, jak přebrat fotrovi starou. :-)

• 26.4.2020  20:14

Sladký rodinný cajdák úplně jak od Hallmarku. Takovýhle Reiner mě neba. 50 %

• 26.4.2020  01:50

Poměrně slabé, ale za ty kozy v potitulkové scéně tu třetí hvězdu nakonec přeci jen dám... :-D

• 24.4.2020  15:42

Zátah Johna Wicka v Bangladéši. Drsná akční pecka s fajn Hemsworthem a výbornou kamerou. Luxusní netflixovka, která by si velké plátno opravdu zasloužila. 80 %

• 22.4.2020  00:19

Velmi plakátová obžaloba maloměstského pokrytectví a puritánství. Kdysi bych z toho asi byl nadšený, teď už mě to svým (silně didaktickým) podáním nechalo vcelku chladným. Sociální psychologické drama pro začátečníky. 60 %

• 21.4.2020  02:30
    THX 1138 (1971)

Super vizuál (ještě lepší a hlavně opulentnější, než jsem čekal), ale co ten studeně odvyprávěný šablonovitý "příběh"? Já vim, že to má být primárně o skličující atmosféře a vylíčení děsivě odlidštěné dystopické budoucnosti, ale opravdu to muselo být až tak odtažité a nedivácké (už jen z těch téměř neustálých "robotických" promluv mi brzo málem bouchla hlava). Není to tak "trochu" paradox, aby film vyprávějící o světě bez emocí se úpenlivě snažil téměř žádné emoce v divákovi nevyvolat? Přitom ten svět je zde vlastně představen vcelku povrchově - jako jedna velká fabrika, kde i lidé plní úlohu pouhých strojů. Nic moc dalšího už se ale o něm nedozvíme (funguje takto celá planeta, nebo se jedná jen o jednu separovanou zemi?). Ano, v některých ohledech je to bezmála úchvatné, přinejmenším z hlediska doby vzniku a jakožto dílo debutanta (jenž o šest let později natočil Star Wars - film, jenž svou mainstreamovou povahou snad ani nemůže být okázale artovému THX 1138 vzdálenejší). Ale koukat na to znovu? Proč bych měl, když existují filmy, které totožné poselství dokážou prodat výrazně záživnějším způsobem (třeba Matrix). 65 %

• 20.4.2020  16:30

Vážně míněný lovecraftovský sci-fi horor s Nicolasem Cagem v hlavní roli. Předpokládám, že je jasné, v čem je tady problém... ;-) 65 %

• 20.4.2020  13:59
    Konec Sheily (1973)

Nečekal bych, že zrovna Norman Bates spolunapíše takhle hravou (doslova) a nápaditou komorní detektivku. ;-) 70 %

• 17.4.2020  18:31

Krásný nápad, ale nedotažené zpracování. Od Burtona a takového hereckého ansámblu bych čekal o dost větší legraci...

• 16.4.2020  18:36
    Díra (2019)

Když od toho budete čekat primárně sociální metaforu, budete zklamáni, jak moc je to povrchní, protože svou ústřední myšlenku (nespravedlivé přerozdělování kapitálu) Díra v podstatě nijak dál nerozvádí. Jako drsný a špinavý komorní psychothriller v duchu Kostky to ale funguje výborně - herci jsou působiví a režisér je dost zručný na to, aby udržel skličující a vyhrocenou atmosféru po celou dobu. A poselství o potřebě solidarity je sice divákovi vpáleno rovnou do ksichtu, ale vzhledem k tak úzkoprofilovému konceptu to snad nemůže nikomu příliš vadit. 80 %

• 16.4.2020  18:15

Dvojice mých hereckých oblíbenců, osvědčená zápletka a krásné kulisy drsné a nehostinné přírody. Sázka na jistotu, ale na pořádné drama je to moc soft, opatrné a divácky komfortní (vlastně jsem se o ty dva vůbec nebál). Tyhle filmy by se měly snažit jít co nejvíc na dřeň - postavy musí trpět fyzicky i psychicky, aby byl divák v jednom kuse nervózní a okousal si přitom nehty i na nohou. Tohle je spíš tak pro matky s dětma. 50 %

• 15.4.2020  14:24
    Westworld - Genre (S03E05) (epizoda) (2020)

Tahle epizoda mezi ostatními určitě nezapadne. A přitom se stačilo jen trochu zfetovat. :-)

• 11.4.2020  16:05

"That was Cardi B?" Báječný holčičí teenage buddy movie, který celou dobu baví, nejednou mile překvapí (ať už nápady či silou vážnějších scén) a na konci zaslouženě dojme a vykouzlí na tváři spokojený úsměv (tedy pokud jste ho tam neměli už dávno předtím). Titulní duo je výborné (Kaitlyn Dever je navíc ohromně roztomilá) a moc se mi líbila i práce s vedlejšími postavami. Mám rád, když schematické žánrovky dokáží pracovat s ožehavými tématy (homosexualita, dospívání, emancipace, předsudky, škatulkování) citlivě a hlavně přirozeně, takže z nich humanistické teze netrčí jak vidle z hnoje. Olivia Wilde každopádně příjemně překvapila. Být holkou v pubertě, okamžitě to mám v TOP 10. 85 %

• 8.4.2020  16:13

Veskrze pesimistický film, který vznikl jako portrét zoufalé a zubožené společnosti v době velké hospodářské krize, zatímco dnes působí v první řadě jako tvrdá satira na zvrhlé reality shows, jejichž cílem je pro povrchní pobavení diváků udělat ze soutěžících naprosté trosky (duševně i tělesně) a všehoschopné idioty. Konec je možná malinko nucený a účelový, ale i tak výstižně poukazuje na absurdní kontrast mezi nezákonným projevem lidské sounáležitosti a zcela legální soutěží, která je v jádru amorální a nelidská. __ Fun fact: Mladou těhotnou soutěžící hraje budoucí paní McClaneová. :-) 85 %

• 4.4.2020  04:25
    Království zombie (TV seriál) (2019)

Takhle nějak by nejspíš vypadala Hra o trůny, kdyby jejími tvůrci byli Akira Kurosawa a George Romero. Brutální mocenské intriky a nadupaná zombie řežba v jednom. To vše v exotických kulisách feudální Asie. Člověk by nevěřil, jak krásně tyhle elementy můžou jít dohromady. Nářez! S01: 80 %; S02: 80 %

• 4.4.2020  02:44

Svižné přímočaré akční béčko se snovým obsazením. Čekat další Raid nebo Ong-Bak by byla hloupost, ale akce tu jede téměř non-stop a je velmi solidní - obzvlášť když dojde na kontaktní souboje mezi hlavními hvězdami (především Adkins je očividně stále v top formě). 65 %

• 31.3.2020  16:09
    Papírový dům (Netflix verze) (TV seriál) (2017)

S01: 80 %; S02: 80 %

<< předchozí 1 2 3 4 16 30 45 59