InJo

Hledač filmových pokladů

Facebook: morbo.fryberg

<< předchozí 1 2 3 4 14 27 40 53
    • 23.1.2019  13:45
    MOST! - Epizoda 3 (E03) (epizoda) (2019)

Zatím asi nejnahláškovanější díl (hlavně Frantovy hlody na konci jsou doslova smrtící). A pravděpodobně i "nejvážnější" - jsem hodně zvědavý, jak se bude dál vyvíjet linie s Luďanovým zamilovaným synem. Popravdě se občas skoro až stydím, že se u něčeho takového směju (často a nahlas), ale holt Prušinovský s Kolečkem tu typicky českou černohumornou black&white-trash poetiku zvládají jako snad nikdo jiný v současnosti. Ostrá oddechovka, která se nepodbízí a přesto/proto jí s přibývajícími epizodami roste divácká obliba. Snad to tak bude i nadále... "Hoši, tak teď se dlouho neuvidíme."

• 21.1.2019  14:11
    Bird Box (2018)

"Zrakové" Tiché místo, naštěstí však s naprosto odlišnou dějovou stavbou (dvě paralelně probíhající časové linie, mnohem více postav, rozmanitější situace, přirozeněji působící závěr), takže si i přes prvoplánově podobnou zápletku a prorodinné poselství (k němuž však Bird Box dochází jinou, mně osobně o něco bližší cestou) nijak zásadně nekonkurují/nepřekážejí, naopak se hezky "doplňují" (bylo by to skvělé kombo na nějaký tematický sci-fi hororový večer). Za mě je BB možná ještě o procento nebo dvě lepší, protože mi připadá soudržnější jako celek (TM je holt velmi očividně "rozpůlené"), není v něm tolik zjevných nelogičností, má zajímavější postavy (Sandra, sympaťák Trevante Rhodes a hlavně výborná cynická svině Johna Malkoviche), a navíc nabídne minimálně jedno poměrně odvážné autorské rozhodnutí, které je v přímém rozporu právě s TM (a jež bude určitě nemálo divákům vadit), ale podle mě je zcela legitimní a smysluplné... Velké přesahy bych v BB asi radši moc nehledal, bohatě mi totiž stačí, že jako relativně komorní apokalyptický survival nadprůměrně splňuje vše potřebné - je permanentně napínavý, příběhově poutavě uchopený, dobře graduje a má pár hodně silných scén, které ústřední nápad rozvíjejí a/nebo solidně vytěžují. 80 %

• 17.1.2019  00:02
    Skleněný (2019)

Eh... Snad přes hodinu jsem ten film měl celkem rád (i když jsem asi neměl - nic moc se nestane, zato logické lapsy postupně narůstají), hlavně kvůli jeho skoro hororově-mysteriózní atmosféře (která na mě velmi dobře fungovala). Jenže když pak v poslední půlhodině konečně dojde na lámání chleba, stane se z toho vcelku unikátní přehlídka všemožných WTF, které svou nechtěnou směšností dělají ze smrtelně vážně se tvářícího filmu skoro parodii sebe sama. Jestli tohle nebude Shyamalanův konec kariéry, tak už přežije nejspíš vše... 40 %

• 15.1.2019  02:17
    Luther (TV seriál) (2010)

S01: 80 %; S02: 80 %

• 14.1.2019  15:22

Hudební milostná dramata jdou často mimo mě, ale Cooperova režijní prvotina je po všech stránkách natolik povedená, že se vůbec nedivím jejímu úspěchu nejen u diváků (resp. hlavně divaček), ale i u kritiky. Příběh má více vrstev (rozhodně to není jen sladkobolná lovestory pro milovnice červené knihovny), Cooper i Lady Gaga jsou ve svých rolích naprosto skvělí (oba výtečně hrají i zpívají) a i většina songů se opravdu povedla (ústřední hit Shallow se snadno zaryje pod kůži a mně osobně z něj chvílemi běhá mráz po zádech). Možná nejvíce mě však překvapilo, že film ve své druhé půlce dost otevřeně kritizuje reálnou hudební kariéru a celkovou (povrchně laděnou) image hlavní ženské hvězdy... ;-) 70 %

• 14.1.2019  01:21
    Modrý samet (1986)

Lynchův pravděpodobně nejsrozumitelnější a divácky nejpřístupnější (psycho)thriller. Modrý samet je temná a drsná podívaná s několika obzvlášť hustými scénami (skoro ve všech se vyskytuje Dennis Hopper jako nezapomenutelný psychopat Frank), ale s celkem jednoduchým a hlavně jednoznačným příběhem. To samo o sobě není výtka, v případě Davida Lynche je to spíš zajímavost a tak trochu nezvyk. Filmu sice nechybí jeho typická tajemná a místy lehce perverzní atmosféra, ale celkově zde nalezneme výrazně méně snovosti a surrealismu než ve většině jeho (převážně pozdější) filmové a seriálové tvorby. 80 %

• 13.1.2019  00:05

Úchylárna od A až po Z. Lynchova pulpovo-dekadentní "romanticko"-thrillerová road movie, která se hemží ujetými (permanentně nadržená Laura Dern) a ujetějšími postavami (zubatý Bobby Peru je jedna z nezapomenutelných rolí Willema Dafoe) a šílenými scénami (maminka s rtěnkou, "fuck me", odkazy na Čaroděje ze země Oz). Občas mistr navodí i svou typickou hororově-mysteriózní atmosféru a celé to uzavře parádním "happyendem". Stylová zvrhlá zábava, ovšem asi jen pro (skalní) režisérovy fanoušky. "Normální" diváci tuhle brutální černohumornou jízdu, v níž je možné takřka vše, budou asi jen těžko rozdýchávat. ;-) 80 %

• 9.1.2019  13:47
    MOST! - Epizoda 1 (E01) (epizoda) (2019)

"On není rasista, on je jenom debil..." Konečně někoho napadlo natočit milý a hřejivý lidský příběh z nejkrásnější a nejidyličtější oblasti naší půvabné republiky... ;-) Teď vážně - jsem přesvědčen, že tohle je skutečně velice realistický obraz Mostu, potažmo celého Mostecka. Jeho proslulé depresivní, bezvýchodné "sídlištní" atmosféry, všudypřítomné "šedi", nespočtu pofidérních zkrachovalých existencí, pro něž jediným smyslem života je sehnat keš, aby bylo večer na pár desítek, krabicák ve slevě, brko, popřípadě co hodit do forbesu. Prušinovský se obsáhlým tématem českého buranství a hojně diskutovanými národními sociálními nešvary (rasismus, xenofobie, patologické sportovní fanouškovství atd.) zabývá v podstatě celou svou dosavadní filmovou kariéru (minimálně od dob Okresního přeboru), neustále přitlačuje a vybrušuje svůj styl sociálně-kritické černohumorné satiry k obrazu svému. Čím víc toho od Prušinovského vidím, tím víc v něm vidím jednoho z nejodvážnějších, nejosobitějších a i nejzábavnějších současných českých filmařů. Jen tak dál... 80 %

• 8.1.2019  16:03

Giallo detektivka o brutálním vrahovi dětí na sicilském venkově v režii kultovního Lucia Fulciho má sice fajn zápletku, ale vraha není moc těžké odhalit předem, film většinu stopáže v podstatě nemá hlavní postavu/y a finále, které se okázale snaží o napětí, akci, hloupou a zbytečnou brutalitu i emoce, je vinou své mírné přepjatosti a hlavně slabé/zastaralé řemeslné stránky (špatné triky, střih i režie), je spíš nechtěně úsměvné (skoro až sebeparodické), než-li strhující a emocionálně působivé... Naopak scény jako např. svádění mladého chlapce nebo veřejný lynč jsou poutavé a zajímavé i dnes. Pro fandy gialla a Fulciho samozřejmě povinnost. 60 %

• 8.1.2019  14:41
    Ghostland (2018)

Drsný a intenzivní survival horor, pokoušející se ozvláštnit/obměnit velmi prosté schéma home invasion filmů. Na jedno zhlédnutí ta hra s divákem funguje obstojně (hlavně v první polovině), ale na konci si uvědomíte, že jako celek je to vlastně jen o trochu méně banální než většina ostatních tematicky spřízněných filmů. V Mučednících a Tajemném muži si Laugier pohrával s žánry i diváky přeci jen zajímavěji (i když bych s jistotou netvrdil, že jsou to celkově lepší filmy). V případě Ghostlandu ale bohužel momentálně nevidím žádný silnější důvod pro další projekci. 70 %

• 6.1.2019  16:44

Rozhodně dobrá žánrovka. A Gudegastovi vlastně docela (dost) závidím. Ne to, že by byl bůhvíjak skvělý a nápaditý filmař, ale fakt, že dostal příležitost natočit film přesně v duchu svých oblíbených krimi klasik (ikonický Nelítostný souboj z toho trčí na všechny strany). Ještě důležitější však je, že jim svou variací/poctou neudělal žádnou ostudu. Jeho vlastní přínos subžánru drsných policajtsko-zlodějských kriminálek je sice minimální (žádný osobitý rukopis, originální ozvláštnění dějové struktury či výjimečná scéna), ale i při pouhém napodobování/kopírování ustál tohle nemalé sousto po všech stránkách se ctí (film drží pohromadě, má konzistentní atmosféru, příjemné tempo vyprávění, solidní herce, dobře natočenou akci atd.). Podle mě na sebe může být docela hrdý - já bych na jeho místě rozhodně byl... 70 %

• 4.1.2019  03:14
    Bumblebee (2018)

První Transformers v těžkotonážním 80's hávu (podobnost s filmy jako E.T., Číslo 5 žije a mnoha dalšími se vyloženě nabízí), s 5x menším měřítkem (tady se na konci žádná půlhodinová destrukce velkoměsta nekoná) a hlavně bez Bayova kontroverzního rukopisu. Nikoliv epický velkofilm, ale (rozto)milá dobrodružná komedie. A s jedničkou teprve druhý díl, který se alespoň pokouší předstírat, že má nějaké srdíčko (ta snaha dojímat na mě až tak úplně nefungovala, ale rozhodně ji tvůrcům nevyčítám). Pravděpodobně tam není nic, co bych předtím neviděl už (mnohokrát) jinde (možná s výjimkou nečekaně dobře natočeného robotího kung-fu), ale asi holt dám občas přednost souboru zručně a sympaticky sešitých klišé před nefunkční osobitostí... Tohle “zklidnění” ta série potřebovala jak Čmelák rádio (a John Cena lekce herectví). Pro mě velmi feel good jednohubka, která sice neoslní, ale rozhodně baví a především neotravuje (pár bodíků k dobru za akurátní stopáž) a nelobotomizuje. 70 %

• 1.1.2019  23:26

Hezky vypadající idylicko-poetické epizodky. Nic moc víc. Nijak mě to neuráželo, ale ta absence nějakého výraznějšího příběhového rámce z toho dělá ve výsledku velmi prvoplánový a poněkud prázdný film. Jiným, méně schopným nebo málo zkušeným, tvůrcům bych to asi dokázal do jisté míry odpustit, ale Janu Svěrákovi ne. Na to je až příliš protřelý profesionál, navíc s filmařskými možnostmi, jaké v této zemi nemá možná žádný jiný režisér. Od umělců jeho typu očekávám, že bude mít ambice a snahu posouvat se někam dál (a ne přešlapovat na místě). Na to, aby točil nekonfliktní sázky na jistotu nebo jen sobě pro radost, má podle mě minimálně ještě tak 20 let čas. 50 %

• 1.1.2019  15:38
    The Haunting of Hill House (TV seriál) (2018)

Duchařský horor určený primárně příznivcům komplexních psychologických rodinných dramat. Něco takového tu asi ještě nebylo (a tuplem ne mezi TV seriály). Spolu s Děsivým dědictvím asi nejambicióznější hororové dílo (nejen) letošního roku. 80 %

• 30.12.2018  18:59
    Rédl (TV seriál) (2018)

Nejlepší temná česká krimi od Pustiny a s Metanolem letošní vrchol originální produkce ČT. Ondřej Sokol v hlavní roli přinejmenším velmi dobrý (což je pro mě nemalé překvapení), Novotný s Hofmannem jsou jako duo bezskrupulózních druhořadých 'devadesátkových' gangsterů naprosto bezchybní a postava generála Ference (dokonalý Roman Polák), nepochybně odkazující k skutečné osobě generála Alojze Lorence, je fascinující personifikací protřelého záludného manipulátora. Atmosféra raného postkomunismu a blížícího se rozpadu československé federace je tady v každém ohledu (řešený případ, prostředí, ztvárnění politicko-společenské situace, hudba atd.) tak ponurá, skličující a pesimistická, až se z toho člověku svírá žaludek... Hřebejkův parádní reparát za všechny ty bezpohlavní slaboduchosti typu Zahradnictví, Místo zločinu Plzeň apod. 80 %

• 28.12.2018  23:46
    Aquaman (2018)

Aquaman je nejlepší blockbusterová eko agitka od Avatara a hlavně nejlepší film z kategorie "ve dvanácti bych z toho umřel blahem" od prvních Transformers a G. I. Joea. Prvních 20 minut za 10/10 (bezvadný prolog a šťavnatá ponorková sekvence), ohromné měřítko, parádní kamera a choreografie v soubojových akčních scénách, super casting (Nicole Kidman, Willem Dafoe a Dolph Lundgren s červenými vlasy!!!), romanticko-putovací linka je takřka čistá "indianajonesovka", fajn záporáci, žraloci s laserovejma dělama a spousta dalšího. Mohla to být naprostá katastrofa, ale je to náramně konzistentní mix velké fantasy, výpravného dobrodružného filmu a cheesy superhero komiksu, kde skvěle funguje jak (hrdinský) patos, tak humor a nadhled. James Wan tímto počinem definitivně stvrzuje status výborného režiséra (když nějaký filmař dokáže podávat konstatně nadprůměrné výkony u žánrovek rozdílných (sub)žánrů i měřítek, je to pro mě známka autorovy kvality), který dokázal (pro mě) skoro nemožné - po nedomrlém BvS, slátaném Sebevražedném oddílu a příšerné Justice League (znovu)vzkřísit DCEU... 80 %

• 24.12.2018  17:54

Koncentrovaná štědrovečerní deprese.

• 21.12.2018  00:32
    Lev v zimě (1968)

Dvouhodinová historická konverzačka více či méně prohnilých a zákeřných oportunistů (v podání skvělých charismatických herců), která má psychologickou hloubku, působivou dobovou atmosféru a nečekaně dobrou zlověstnou hudbu Johna Barryho. Problém mám s dvěma věcmi - příliš viditelná divadelnost původní látky a absence jediné postavy, která by si získala mé sympatie (rozhodně nemám problém fandit ani značně zápornému charakteru, pokud si mě dokáže něčím získat). Navíc úplný závěr mi k předchozímu silně vyhrocenému ději zrovna dvakrát nepasoval... Původní český dabing je skutečně vysoce kvalitní, protože tehdy dabovala herecká elita, která do svého hlasového projevu dávala obvykle maximum. 70 %

• 19.12.2018  00:32

Spider-Man na LSD. Hodně originální jízda nonstop hýřící nejrůznějšímí vizuálními i dějovými nápady, až je to občas skoro neusledovatelné a možná i malinko přeplácané. Každopádně komiksovější film aby člověk pohledal - o něco podobného se pokoušel už třeba Ang Lee v Hulkovi (tj. nenatočit jen "film podle komiksu", ale regulérní autonomní "komiksový film"), ale tohle zachází nesrovnatelně dál (animace samotná by si zasloužila pořádně zevrubnou analýzu, jako moc je zajímavá a svébytná). I takhle to může dopadnout, když se ohromně kreativní tvůrci utrhnou ze řetězu v tom dobrém smyslu slova. Malá revoluce, z níž "usedlějším" divákům dost možná exploduje hlava... Pro (nejen) spider-manovské nerdy a geeky ultimativní trip, jaký jim klasický "hraný" Spider-Man pravděpodobně nikdy nebude moct nabídnout. 80 %

• 17.12.2018  13:57
    Cam (2018)

Výborný malý thriller od Netflixu, který klasickou zápletku o ztrátě identity moc pěkně napasoval na velmi aktuální téma erotických webcam show. Suverénně natočené dílko bez hereckých hvězd a od neznámého režiséra, které je ale díky své hutné atmosféře zoufalství a beznaděje, do nichž se hlavní hrdinka postupně propadá, velmi poutavé, napínavé a depresivní. A opravdu hodně to připomíná povedenou epizodu seriálu Černé zrcadlo. 80 %

• 17.12.2018  12:00
    Bodyguard - Epizoda 2 (E02) (epizoda) (2018)

Přepadovka v druhé polovině je jedna z nejlepších a nejintezivnějších seriálových akčních scén, co jsem letos viděl...

• 16.12.2018  22:48
    Roma (2018)

Roma je výborný film vynikajícího tvůrce, jemuž nedělá sebemenší problémy s každým dalším snímkem skočit do zcela odlišného žánru či alespoň tématu a stylu. Tentokrát Cuarón přináší (další) krásně nasnímané dílo, v němž precizně evokuje atmosféru Mexika 70. let a vypráví velmi lidský, ale na můj vkus možná až příliš řídký příběh jedné vcelku obyčejné rodiny a hlavně její služky a chůvy (v podstatě jediná postava, s níž se divák může identifikovat, ostatní mají mnohem méně prostoru). Některým scénám, hereckým výkonům neherců a technické stránce se nedá nic vyčíst, přirovnávání k neorealistickému stylu, popřípadě i československé nové vlně 60. let jsou velmi pochopitelná (viz angažování zmiňovaných neherců, zaměření se na každodenní život obyčejných lidí, absence klasického "velkého" příběhu), ale kvůli nikterak výjimečnému scénáři (který sice neměla ani Gravitace, ale zase měla jen 90 minut, ještě opojnější vizuál, úžasné finále a dodnes je jediným filmem svého druhu) mě jinak geniální a obdivuhodný Alfonso nesejmul tak jako svými (minimálně) dvěma předchozími filmy. 80 %

• 14.12.2018  15:47

"Smithersi, sundejte mi pásek!" - "S radostí, pane."

• 13.12.2018  14:05

"Lízo, už nikdy se mě neptej na moji práci..."

• 13.12.2018  13:23

"Koukej, Lízo, můj delfín má držák na pití." - "Barte, to není držák na pití, ale dýchací otvor!"

• 12.12.2018  17:35

"Takže když se černoch převlékne za Drákulu, je z něj hned Negrula?!"

• 12.12.2018  17:19

"Jak oslovíte papeže?" - "Já ti zakroutim krkem, ty černoprdelníku jeden!"

• 12.12.2018  14:36
    Terapie (TV seriál) (2011)

Mám za sebou teprve pár epizod, ale už pociťuju lehkou závislost. A to bych popravdě u čistě konverzačního nekomediálního (natož pak českého) seriálu moc nečekal. ;-) Psychologie mě ale vždy lákala a to postupné odkrývání traumat a hledání pravého jádra lidských problémů může být mnohdy poutavější a napínavější než sebelépe zrealizovaná akční scéna. :-) A ani si nemyslím, že stejně dobře (ne-li dokonce lépe) by to fungovalo jako rozhlasová hra. Herecké výkony se tady totiž určitě neodvíjejí pouze od toho, co a jak protagonisté říkají - nezanedbatelný podíl nepřekvapivě mají i jejich obličejová mimika, gestikulace apod. Zdánlivě zcela jednoduchý, ale v důsledku opravdu zajímavý přístup ke zpracování nejrůznějších sociálních témat a lidských osudů.

• 12.12.2018  13:14

Rozpačitá a nikterak významná coenovská westernová antologie, kde je pár povídek docela fajn (1, 2, 5), některé dost banální (3, 4) a jedna buď velmi těžko pochopitelná, nebo zkrátka jen o ničem (6). Určitě bych pochválil kameru (a to ji ani nemá na svědomí Coenovic dvorní kameraman Roger Deakins), respektive celkovou vizuální podobu filmu, hořký závěr pátého příběhu, pár šťavnatých černohumorných zásahů (ustřelené prsty) a fajn casting (Tom Waits je zlatokop jak z učebnice). Jinak ale tyhle (ne)romantické balady určitě patří do té horší poloviny filmografie jindy skvělých kultovních tvůrců. 60 %

• 10.12.2018  00:54

Erotické dusno ve své možná nejlepší filmové podobě. Charismatické duo Douglas/Stone nemohlo být lepší, totéž platí i pro skvostnou atmosféru paranoie a nejistoty. Verhoeven hrající si na moderního Hitchcocka mě baví zhruba stejně jako Verhoeven přehánějící a parodující (RoboCop, Total Recall, Hvězdná pěchota). Lahůdka, která ve své váhové kategorii dodnes nebyla překonána. 90 %

<< předchozí 1 2 3 4 14 27 40 53