Krvavá nevěsta (2019)

Pro mě něco na způsob Evil Dead 2 - ulítlá, ale vůbec ne hloupá brutální a krvavá hororová jízda plná nadhledu a skvělého absurdního černého humoru. V jádru je to samozřejmě totální pitomost, ale napsaná, natočená i zahraná se zjevnou chutí a očividným talentem. Hlavně to má skvělé postavy (především hlavní hrdinka a Daniel), které jsou výborně využité, a v podstatě každý dějový aspekt (zvraty, jednání postav) tu má nějakou svou vnitřní logiku. Takže i když jsou věci, co se zde odehrávají, v mnoha ohledech utržené ze řetezu, nekompromisní, nekorektní (nakládání s dětmi), skoro až zvrhlé, vždy to dává v rámci filmu alespoň trochu smysl a nikdy to nesklouzne k otravné slátanině. Super oddechovka pro fanoušky trochu ostřejší a divočejší zábavy a rozhodně jedno z nejpříjemnějších překvapení letošního roku. 80 %

Schmitke (2014)

Artově laděná mysteriózní "komedie" o Němci, který v Krušných horách hledá svého ztraceného otravného kolegu. Ucházející řemeslo se zajímavou atmosférou, ale smysl snímku mi asi poněkud uniká. 60 %

Teror (2018) (seriál)

S01: 80 %

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Krásně natočená (zdánlivě) bezpříběhová pocta dobovému Hollywoodu. Leo a (obzvlášť) Brad výborní (moc rád bych je spolu viděl v dalším filmu, sekne jim to spolu), pár báječných scén (Bruce Lee, návštěva ranče) a skutečně šťavnaté finále, které mě v jednom momentu dokonce donutilo zatleskat (stejně jako asi třetinu diváků v sále). Nejdříve jsem si myslel, že zážitek z toho asi rychle vyprchá, ale je to spíš naopak - mám čím dál tím větší chuť to vidět brzy znovu. 90 %

Křik chlapce (1949)

Totální šablona pro snad všechny následující filmy o nepohodlném svědkovi (třeba Disturbia je možná víc nepřiznaným remakem tohohle než Okna do dvora). Je to na dřeň (tématu) osekané tak precizně, že to vlastně vůbec nezestárlo a i dnes je to takřka dokonalá (a neprávem zapadlá) žánrová jednohubka. 80 %

Too Old to Die Young - Volume 2: The Lovers (2019) (epizoda)

Naprosto nesmyslně dlouhá epizoda, která přitom při poloviční (!) stopáži mohla být úplně ok. Tohle je bohužel jasný důkaz, že někteří (byť osobití) tvůrci si absolutně volnou ruku při natáčení prostě nezaslouží. Ale na usnutí dobrý, moc dobrý!

Too Old to Die Young - Volume 1: The Devil (2019) (epizoda)

Tohle nepochybně JE režijní "onanie". Takhle extrémně odtažité, pomalé a na-ta-ho-va-né scény a dialogy by totiž snad nikdo svéprávný NEZÁMĚRNĚ nemohl natočit. Otázkou je, zda té onanii podlehnete, nebo vás unudí k smrti - právě na takovýchto kontroverzních počinech se nejlépe demonstruje nemožnost objektivního hodnocení. Osobně jsem zatím spíše na té první straně (líbí se mi Khondjiho pochmurný městský vizuál, Martinezův synťákový podkres i směřování příběhu), ale ta neustálá okázalá snaha o vnitřní tenzi/mrtvolnost je někdy opravdu na hraně ne/snesitelnosti. Působí to na mě dojmem, že by se Refn rád stal tvůrcem, jehož styl v sobě kombinuje prvky Lynche. Tarantina a (trochu) Leoneho. TOtDY vypadá na těžkotonážní autorský projekt (a to i na poměry současné quality TV), což je mi samo o sobě velice sympatické, ale po dlouhé době si nejsem ani trochu jistý, zda budu mít sílu rozkoukaný seriál/minisérii dojet do konce...

Toy Story 4: Příběh hraček (2019)

Kdyby všechna zbytečná (a na jistotu vsázející) pokračování byla takhle vypiplaná, zábavná a dojemná, byl by Hollywood určitě o dost méně hejtovaným místem. Jako pouhý ´přílepek´ božské trojky to skoro nemohlo být lepší. 80 %

Banda (2019) (seriál)

Odvrácená strana superhrdinství (ala Watchmen) aneb Justice League pro starší a pokročilé. A taky splněný sen Marka Prchala a všech bezcharakterních Pí(č)áRistů, jejichž prací je dělat před veřejností z psychopatů, zvrhlíků, podvodníků a neschopných zoufalců idoly hodné zbožňování. Fantastický námět plný nápadů a přesahů do reality, nekompromisní zvraty, skvělí herci (Antony Starr z Banshee je jako "zlý Superman" úplně skvostný) a brilantní našlápnutí k druhé sérii. Rozhodně jedna z nejlepších letošních seriálových novinek. S01: 90 %; S02: 70 %; S03: 80 %

Profesionálové (2009) (seriál) odpad!

Nevtipnost a celková tragičnost tohohle výtvoru je až bolestivá (stejně jako ztrapňování se některých mých oblíbených herců). Na druhou stranu je to ale učebnicový příklad toho, že stvořit vtipné a zábavné dílo není žádná sranda...