Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Krimi
  • Animovaný

Oblíbení režiséři (10)

Steven Spielberg

Velikán, který toho pro kinematografii udělal jako málokdo jiný, mistrně ovládá téměř všechny žánry, moje soukromá jednička!

 

Nejoblíbenější: Indiana Jones (série), Čelisti, Jurský park 

James Cameron

Velký vizionář, skvělý scénárista a geniální režisér. Sice zatím natočil poměrně málo filmů, ale zato v podstatě všechny jsou vynikající, ne-li rovnou dokonalé (Vetřelci, Terminátor 2, Titanic). Bezesporu jedna z největších a nejobdivuhodnějších osobností mainstreamové kinematografie.

 

Nejoblíbenější: Terminátor 2: Den zúčtování, Titanic, Vetřelci

Alfred Hitchcock

Prostě a jednoduše král filmových thrillerů. Tvůrce celé řady vynikajících a trendy určujících filmů, přeplněných originalitou, inteligencí, šarmem, nápaditostí, napětím a charismatickými herci. Spolu se Spielbergem a Cameronem tvoří mou režisérskou "svatou trojici".

 

Nejoblíbenější: Psycho, Okno do dvora, Vertigo

Sergio Leone

Nejslavnější a nejzásadnější představitel spaghetti westernu (jeden z mých nejmilejších subžánrů). Filmař, jehož osobitý a dokonale stylový rukopis si jen tak nespletete. Z jeho relativně skromné filmografie patří hned čtyři filmy mezi moje velice oblíbené (jeden z nich je pro mě už poměrně dlouho numero uno).

 

Nejoblíbenější: Tenkrát na Západě, Tenkrát v Americe, Hodný, zlý a ošklivý

Christopher Nolan

Osobitý, precizní a velice inteligentní tvůrce s velkým žánrovým rozptylem (výtečně zvládá psychologické thrillery, komiksové velkofilmy, originální sci-fi atd.). Zatím nenatočil snímek, který by se mi nelíbil. V současnosti (2017) v podstatě hollywoodská špička, jejíž díla jsou nadšeně hodnocena kritikou i běžnými diváky.

 

Nejoblíbenější: Temný rytíř (trilogie), Memento, Dokonalý trik

Stanley Kubrick

Když pominu, jak jsou jeho snímky chytré, působivé a podnětné, tak asi neznám žádného jiného artového režiséra, jehož filmy by byly audiovizuálně tak cool. A ani nekompromisní zub času jim kupodivu nijak výrazně neubližuje.

 

Nejoblíbenější: Osvícení, Mechanický pomeranč, Eyes Wide Shut

Quentin Tarantino

I kdyby nenatočil onen patrně nejkultovnější film všech dob, stejně ho budu mít rád pro jeho nevídané nadšení pro kinematografii, které dává ve svých filmech tak neskrývaně a uvědoměle najevo. Především oba díly Kill Bill a Hanebný pancharti jsou mi extrémně blízké filmy, ve kterých Tarantino lahůdkově předvádí své ohromně rozsáhlé filmové znalosti a fascinující cit pro režírování jednotlivostí. Hlavně ve vedení herců, výběru (a následném využití) hudby a ve vymýšlení originálních situací a dějových zvratů Tarantino v současnosti takřka nemá konkurenci.

 

Nejoblíbenější: Kill Bill 1+2, Hanební pancharti, Nespoutaný Django

Miloš Forman

Jediný český režisér, kterého považuji za boha srovnatelného s těmi nejlepšími světovými tvůrci. Baví mě jak svými příspěvky české Nové vlně 60. let (HOŘÍ, MÁ PANENKO, LÁSKY JEDNÉ PLAVOVLÁSKY), tak emotivními americkými dramaty o výjimečných jedincích (PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM patří mezi mé nejsilnější filmové zážitky a dlouhodobě nejoblíbenější snímky). Málokterý žijící český umělec si zaslouží takový úspěch a slávu tak jako on.

 

Nejoblíbenější: Přelet nad kukaččím hnízdem, Hoří, má panenko, Lid vs. Larry Flynt

Paul Verhoeven

Verhoevena řadím mezi nejchytřejší, nejzábavnější a zároveň nejúchylnější filmaře, které znám. Obdivuji především jeho nezvykle odvážný osobitý přístup, díky němuž dokázal i z tuctových (či dokonce imbecilních) zápletek vytvořit v lepším případě kultovní (HVĚZDNÁ PĚCHOTA), v horším alespoň snesitelný (SHOWGIRLS) film. Jeho snímky mě baví v podstatě vším, čím jsou typické - svižným tempem, brutálním černým humorem, satirickým pohledem na společnost, nekompromisním nakládáním s postavami, převracením klišé (netradiční znásilnění v MASU A KRVI), otevřenými a šťavnatými sexuálními scénami atd. Přesně ten typ umělce, jehož svérázný styl jedni příliš nemusí a druzí jej naopak naprosto zbožňují. Asi nemusím psát, do které z oněch dvou skupin patřím... ;)

Nejoblíbenější: Základní instinkt, Hvězdná pěchota, RoboCop

Matthew Vaughn

Osobitý ďábel, který v sobě jedinečným způsobem spojuje britskou inteligenci a drzost s hollywoodskou coolovostí. Respektovaný a oceňovaný "umělec" z něj možná nikdy nebude, ale bavit umí naprosto prvotřídně. Určitě jeden z mých současných TOP 5 režisérů (spolu s Nolanem, Tarantinem, Abramsem a Garethem Evansem).

 

Nejoblíbenější: Kick-Ass, Kingsman: Tajná služba, Hvězdný prach

Reklama

Reklama