Ostermanův víkend (1983)

Nepeckinpahovský studenoválečnický špionážní thriller s (nehodícími se) peckinpahovsky stylizovanými akčními scénámi a sice zajímavou, ale podivně zašmodrchanou zápletkou, která v závěru nedává moc smysl. 60 %

Duna: Část druhá (2024)

Typický sequel ve smyslu "všeho více" - děje, postav, rozmáchlosti, akce a celkové bombastičnosti. A naštěstí i zábavy (skvěle hláškující Bardem!) a strhujících scén (osedlání červa, představení Butlerova Feyd-Rauthy) a momentů (Paulův démonický nástup před fremeny). I přes trochu zkratkovitě odvyprávěnou poslední třetinu úžasný kinozážitek (IMAX nutný!) a jeden z nejlepších blockbusterů za poslední roky. Snad na trojku nebudeme muset čekat příliš dlouho... 90 %

Služka (2023)

Slovensko-česká odpověď na Portrét dívky v plamenech, která mi paradoxně sedla mnohem více než oceňovaný francouzský předobraz. Nečekaně suverénně odvyprávěná feministická dobovka, kterou si bez brblání klidně dám někdy znovu, přestože tomuhle ranku filmů se jinak dost vyhýbám. 70 %

Silent Night (2023)

Mlčeti zlato. John Woo se rozhodl natočit němého Punishera, výsledek však nejvíce připomíná lehce zapadlý Rozsudek smrti Jamese Wana (hrdina i záporák jsou velmi podobné typy). Natočit film bez dialogů v tomto případě dává celkem smysl. Jednak slovní výměny nikdy nebyly režisérovou silnou stránkou, ale hlavně - tahle látka je opravdu nepotřebuje. Scénář je absolutní šablonovité klišé, navíc osekané úplně na kost, takže žádné řečičky tady vážně nejsou potřeba. Legenda žánru se tak může naplno soustředit na to, čím nejvíce proslula, tj. okázalým emotivním výjevům a především krvavým přestřelkám s pořádným bodycountem. Hrdinovu truchlení a svědomité přípravě na pomstu Woo věnuje většinu stopáže, masakrování gangů tak na řadu přichází až v poslední půhodině. Natočené je to dobře (v rámci možností), ale není to žádný velkofilm, který by představoval návrat mistra na vrchol. 65 %

Americký cyborg (1993)

Slaboduchá vykrádačka (rovněž slaboduchého) Pyunova Cyborga a prvního Terminátora. Nonstop naháněčka v laciných postapo kulisách (v podobě pár zaměnitelných skladišť, vrakovišť a kanálů) se spoustou akce, která je však strašně jednotvárná. Spestřetřením monotónního děje jsou akorát krátká epizodka s radioaktivními kanibaly (nedělám si srandu!) a legrační "šokující" pointa týkající se hlavního hrdiny s vizáží Daniela Day-Lewise v Posledním Mohykánovi. Guilty pleasure z dob dávného dětství a simultánně dabovaných pirátských VHS. ;) 40 %

Hadí plyn (2023)

Hezká kamera, exteriéry, pomalé tempo a téměř hororový tón vytváří působivou, téměř hypnotickou atmosféru. To je však bohužel vše, co Jařabův snímek reálně nabízí. V Coppolově Apokalypse se taky čekalo na Godota, to se ale v závěru naplno zúročilo (navíc cesta sama byla do velké míry i cílem). Tady ale po doplutí za tajemným bratrem hlavního hrdiny diváka čeká pouze hořké uvědomění, že za spoustou příslibů a náznaků se neskrývá nic skutečně nosného. Navíc Václav Vašák nesahá démonickému plukovníku Kurtzovi Marlona Branda ani po špínu za nehty u nohou. 50 %

Superman 4 (1987)

Samozřejmě jsem čekal, že to bude strašná blbost, ale že to bude mírou dětinskosti, absurdity, nelogičnosti a nechtěné směšnosti na úrovni hraného Batmana ze 60. let, to mě tedy přeci jen trochu překvapilo... 20 %

Tváří v tvář (1997)

Pro mě možná vůbec nejlepší film Johna Woo, který v podstatě objevil v Travoltovi výborného záporáka (viz režisérova předchozí Operace: Zlomený šíp). Tváří v tvář představuje dokonalé propojení strhující a úchvatně natočené akční podívané a emocemi nabitého dramatického příběhu, jaký v tomto žánru nemá obdoby. Z šílené zápletky o absurdní výměně identit se podařilo vykřesat originální a výjimečný počin, v němž je vše v nevídaně silném souladu. Od postav a jejich vztahů, přes spektakulární sekvence až po nehorázně stylový hongkongský feeling. Čistá láska. 100 %

Zabiják (2023)

Pozoruhodný pokus vyspělého režijního mistra udělat z obyčejné žánrovky meditativní filozofický art. Existenciální temné thrillery jsou přesně Fincherova parketa, tentokrát měl ale ke zfilmování příliš mělkou látku. Prostou hlubších významů, strhujících dějových zvratů a v neposlední řadě i konce, který by dokázal silněji rezonovat. A Fassbenderův antihrdina sice super, bez dalších nosných postav, které by ho plnohodnotně doplňovaly, ale ani on nevynikne tak moc, jak by mohl. 70 %

Pád domu Usherů (2023) (seriál)

Vynikající satirická moralita na provařené téma zvrácenosti boháčů a špatnosti konzumní společnosti. A pro mě asi i nejlepší a nejosobitější způsob, jakým byla dosud filmově zadaptována tvorba mého oblíbeného literárního klasika. Mike Flanagan je machr a v psychologicko-filozofických minisériích, v nichž horor představuje pouze zastřešující žánr, se vyloženě našel. 85 %