Košoun

Košoun

Pavel Košatka

okres Praha
Filmový, seriálový a divadelní nadšenec

• 19.7.2016  12:44
    Orel Eddie (2016)

O olympijských sportech, lyžování a skocích vím asi tolik jako o štěpení atomu. Ale příběh Eddieho je neuvěřitelně krásný. Hlavním důvodem ke zhlédnutí byl v mém případě Taron Egerton, který nezklamal a táhl celý film. Těžko uvěřit, že se za těmi brýlemi, odporným knírkem a grimasami skrývá ten hezoun z Kingsmanů. Hugh Jackman také nezklamal, potěšily i malé role Chrise Walkena a Jima Broadbenta. Film je samozřejmě naprosto šablonovitou ukázkou "z nuly hrdinou", s nutnou dávnou patosu a klišé. Ale ve výsledku to prostě funguje, a to hlavně díky samotnému příběhu a hercům, po filmařské stránce to žádný zázrak není, překvapení jen několik pěkných záběrů z můstků/skoků. Po zhlédnutí filmu ale budete mít pocit, že zvládnete cokoliv (kdybyste ovšem vstali z toho gauče).

• 17.7.2016  13:38

Skvělí herci (Alicia Vikander je opravdu velký talent), pěkná dobová výprava, ale celkově tak hrozná pomalá nuda, že jsem u toho v polovině usnul a nic mě nepřesvědčilo, abych to druhý den dokoukal. Možná je druhá půlka záživnější, ale to se asi nikdy nedozvím... A přitom jsem se díky mými oblíbenci nabitým obsazením opravdu těšil. Škoda.

• 17.7.2016  13:34
    Iluzionista (2006)

Naprosto průměrný film, který z nudné šedi nezachránil ani jindy skvělý Edward Norton. Ono s tak pitomým scénářem se herecké zázraky asi dělat nedají, ale vkládal jsem do něj větší naděje. Ve srovnání s Dokonalým trikem je tohle naprosto rutinní "historický" snímek. A pointa na závěr pozorného diváka překvapit opravdu nemůže. Jediné, co mě na snímku zaujalo byly české lokace. Film není průser, ale snažím se najít alespoň jeden důvod, proč bych ho měl komukoliv doporučit. Možná pokud jste zavření někde na chatě a v televizi nic jiného není, tak to bude lepší než Výměna manželek nebo Ordinace. Ale dobrovolně na to nekoukejte.

• 17.7.2016  13:29

V zajetí démonů 2 není vůbec ale vůbec ničím originální film. Tisíckrát zfilmované téma strašení v domě a posednutí démonem, plné žánrových klišé. Ale nechápu, jak se Wanovi daří stále udržet takovou atmosféru, která vás strhne natolik, že si připadáte, že jste nikdy žádný paranormální film neviděli. Nevím jestli je děsivější samotná atmosféra nebo nečekané lekačky (asi dvakrát jsem doslova nadskočil ze sedačky), ale pokud je hlavní cíl hororu vyděsit, tak se v mém případě Wanovi podařilo i napodruhé. Na druhou stranu, jen málo hororům se to u mě nepodaří, ale to je vedlejší. Oproti různým béčkových filmů ještě musím vyzdvihnout herecké obsazení, především Vera Farminga to drží po herecké stránce na výši. Pokud ale hledáte originální hororový snímek, V zajetí démonů 2 to určitě nebude.

• 17.7.2016  13:06

Nejsem žádný velký fanoušek X-Menů a po zhlédnutí První třídy a Budoucí minulosti nechápu vlastně proč, protože oba filmy strčí hravě do kapsy všechny Avengery a Kapitány Ameriky. I když jsem tedy u Budoucí minulosti dějově trochu tápal (přesně takhle si musí připadat diváci, kteří se omylem dostanou třeba ke druhým Avengers, kde už tvůrci nic nevysvětlují), tak jsem film maximálně užil. Skvělí herci (McAvoy a Fassbender jsou geniální dvojka) a naprosto dokonalá a originální akce (vznášející stadion!) vás nenechají chvíli vydechnout. Teď mě začíná mrzet, že jsem nedošel do kina na Apokalypsu, ale už jí vyhlížím na BluRay...

• 17.7.2016  13:00
    Nepřítel (2013)

Villeneuve je dozajista špičkovým a originálním filmařem. Natočil velice atmosférický film, který bohužel chápe jen on sám. Základní myšlenka uvěznění v "síti" života a snaha vymanit se z ní je asi pochopitelná, ale všechny podobenství s dvojníky, pavouky (poslední záběr mi zajistil bezesnou noc) apod. jsem nepochopil ani po zhlédnutí 30-minutového vysvětlujícího videa na YouTube. Skvělá obrazová stylizace, dobrá kamera a geniálně minimalistická hudba. A opět geniální Jake Gyllenhaal, tentokrát v neobvyklé dvojroli. I když se vlastně ve filmu moc neděje, stále cítíte takové zvláštní napětí a naléhavost. A to je právě ta dokonalá atmosféra. Tento typ filmů se velice špatně hodnotí. Mám rád filmy, u kterých se člověk musí zamyslet a po zhlédnutí na ně ještě několik dní myslí. Ale bohužel v Enemy se Villeneuve oddálil i od myslících diváků a rozumem se na to přijít nedá. Kdyby snímek ospravedlnil 90 minutové čekání na pointu, bylo by to na plný počet hvězdiček. Takhle bohužel celé snažení pro mě působí spíš do prázdna, i když je Enemy ten typem filmu, na který jen tak nezapomenu.

• 15.7.2016  10:18

Žádný klenot světové kinematografie, ale spíše zábavná jednohubka. Celý film táhne naprosto skvělý Nicholas Hoult, který předvádí ještě větší párty kokainovou jízdu než DiCaprio ve Wall Street. I když je to celé značně přetažené za vlasy, tak se dá i uvěřit, že takhle nějak to v zákulisí showbussinesu funguje. Kdyby film nebyl tolik pubertální, na konci více zvážněl a o pár minutek se zkrátil, mohla to být pecka. Takhle je to "jen" černohumorná (snad to tvůrci mysleli jako černý humor a ne na vážno) oddechovka. A James Corden je jako smažka k zulíbání. A slušný soundtrack jako třešnička na dortu. (Celou dobu jsem si říkal, že se Nicholas Hoult vrátil do rebelské namyšlené role, kterou kdysi začínal v seriálu Skins. A on to točil jeden z režiséru Skins. Všechno do sebe zapadá!)

• 15.7.2016  09:43
    Mlha (2007)

Musím říct, že čistě subjektivně jsem po všech pochvalných reakcích byl lehce zklamaný. Dlouho jsem si zvykal na televizní béčkový look (ano, vím, bylo to záměrem, ale rušilo mě to) a podivné herectví Thomase Jana. Když se poprvé objevila chapadla, tak jsem se místo strachu usmíval. Naštěstí atmosféra houstne přibývající stopáží a objevila se hezčí monstra než ona chapadla, ale stejně se nikdy nedostavil nějaký pocit strachu. The Mist totiž není prvoplánový horor plný lekaček, je to spíš psychologická studie chování lidí (v tomto případě vypatlaných amerických venkovanů) ve vypjaté situaci. Scénář se sice točí v prostřední části dost v kruhu a některé situace/dialogy jsou trochu k smíchu a působí jak z nějaké mexické telenovely. Stephen King je ale mistr ve vykreslování charakterů, Darabont z toho těží v podstatě celý film. Nebýt skvělého konce (a teď nemyslím vyloženě konec, ale cca posledních 20 minut), tak dám slabší 3*, takhle je to na hodně slabší 4*. Pro mě rozhodně nejslabší snímek Darabonta podle Kingovy předlohy. PS: Nikomu jsem dlouho nechtěl dát pěstí tak, jako té náboženské fanatičce.

• 7.7.2016  10:56
    Room (2015)

Předlohu jsem neznal, ale film mě po emoční stránce naprosto dostal. Ten kontrast stísněnosti v místnosti a následné "svobody", která může být víc stresující než samotné vězení, je dokonalý a tvůrcům se ho podařilo skvěle přenést na plátno. Oscar pro Brie Larson je skutečně zasloužený, stejně tak Jacob Tremblay byl skvělý. Skvělá kamera se projevila hlavně v první půlce v pokoji - člověk by neřekl co vše se dá v malé místnůsce natočit. A plusové body za to, že to není prvoplánová citová vydíračka, kterou se to mohlo mrknutím oka stát.

• 7.7.2016  10:49

Musím říct, že jsem čekal mnohem víc. Tenhle hlavní proud Marvelovek se začíná dost točit v kruhu a nejsem si jistý, jestli se z něj někdy vymotá. Vedle skvělých Netflixových seriálů nebo jednohubek jako je Ant-Man už tyhle týmovky působí unaveně a nuceně. Příliš postav, příběh takový povrchní, jen aby se na v něm všichni vystřídali a zahláškovali. Ani ta akce už člověka tak nebaví, když tvůrci to stokrát viděné CGI neokoření něčím navíc, tak je to prostě nuda. Akční scény z Winter Solidera si pamatuju dodnes, u Občanské války nic moc. Může za to asi i dávkování - největší týmová akční scéna je uprostřed, přičemž bychom vyvrcholení čekali spíš na konci, který se nese ve více komorním duchu. Největším pozitivem filmu je jednoznačně nový Spider-Man, Tom Holland do té role sedí naprosto dokonale a už se nemůžu dočkat jeho sólovky. Nejvíce mě asi štve, že už se Marvel nesnaží ani ty filmy nějak ukončovat. Prostě automaticky předpokládá, že přijdeme na další... A samotného mě štve, že přijdu.

• 7.7.2016  10:35
    Lidice (2011)

3* jen za to, že samotný příběh Lidic je natolik silný, že ho nelze jen tak přejít. Ale upřímně, více vám dát přečíst si o vypálení Lidic na Wikipedii, než koukat na tento podivný rozvleklý film. Roden opět hraje tu jednu svojí postavu, která navíc s dějem moc nesouvisí. V každém druhém komentáři se tu objevuje slovo "kýč". A asi přesně to film vystihuje. Hůř to mohlo dopadnout snad jen kdyby to režíroval Renč...

• 7.7.2016  10:30
    Luxus na talíři (TV pořad) (2016)

Nevím, co je lepší. Jestli tahle dokonalá parodie na kuchařské pořady nebo ty komentáře pod jednotlivými díly. Lidská hloupost evidentně nemá žádné hranice. Robert Mikluš je dokonalý slizoun! Škoda, že to tvůrci zprznili těmi šílenými Žrouty.

• 7.7.2016  10:28
    Deadpool (2016)

Do kina jsem nešel, protože mě celá ta pubertální "cool" kampaň nějak míjela. Nikdy jsem nebyl fanoušek filmů, které jsou založené jen na brutální akci a drsňáckých hláškách. Nakonec jsem podlehl alespoň BluRay, když všichni o Deadpoolovi tak básnili. A jo, je to fajn film, 100 minut uteče jak voda, Ryan Reynolds je v té roli boží, několik parádních hlášek a popkulturních odkazů potěší a navrch skvělá akce. Ale bylo by to ještě lepší, kdyby to tolik netlačilo na pilu. Vím, že to byl záměr, ale proč každá každičká scéna musí být "cool". Méně je někdy více. Každopádně mezi těmi vážnými a již dost okoukanými Marvelovkami je tohle svěží vítr.

• 7.7.2016  10:13

Po všech stránkách dokonalé filmařské dílo, které mi přijde značně nedoceněné. Možná to bude tou náboženskou tématikou, která ale ani mě není blízká. Přesto jsem si film vychutnal a na dvě hodiny se přenesl do úplně jiného světa. Vizuálně podmanivé (tygr je skutečně nádherný, těžko uvěřit, že to bylo CGI), herecky skvěle obsazené, hudba skvěle vše doplňovala. Jediné co se dá vytknout, tak příliš zdlouhavý závěr a zbytečné dovysvětlování věcí, které by běžnému divákovi měly dojít. Jestli někdo stejně jako já 4 roky váhá, zda si Pího pustit, tak neváhejte! A já jdu shánět knížku...

• 7.7.2016  10:07

Od začátku bylo jasné, že dvojka Podfukářů nenabídne nic nového. A skutečně se tak stalo. To co v prvním díle bylo "cool" už tady působí ohraně. Vizuálně je to přeplácané, stejně tak scénář, který se snaží sebevíc šokovat, překvapovat a kombinovat, ale nějak se v tom všem Ed Solomon ztratil. Posledních pár minut v Londýně bylo super (déšť), ale se zbytečně protáhlým koncem a vysvětlováním jak pro mentálně postižené. Ústřední čtveřice herců to značně táhne na svých bedrech, přibyl k nim skvělý Radcliffe v překvapivě v trochu jiné roli, než jsme čekali. Nemůžu říct, že bych se v kině nudil, ale znova bych to rozhodně vidět nemusel, stejně tak případná pokračování.

• 12.5.2016  19:15
    Lovit v pekle (TV pořad) (2014)

Mám raději dokumenty o živých rybách než o těch mrtvých.

• 27.1.2016  14:23
    Lucifer (TV seriál) (2016)

Pilot byl super, skvělé tempo (ta necelá hodina utekla neskutečně rychle a udržela si celou dobu mojí pozornost), humor, sympatičtí herci v čele s Tomem Ellisem, Lauren German je také zajímavá. Srovnávat s komiksem nemohu, ale téma je skvělé a neotřelé. Moje jediná obava je, že pokud bude seriál pokračovat klasickým stylem "jeden případ týdně", tak se vše rychle okouká. Ale uvidíme...

• 27.1.2016  14:10
    Akta X - Série 10 (série) (2016)

Na návrat X-Files jsem se opravdu těšil, i když nepatřím do skupiny ultra fanoušků, kteří by viděli každý díl původního seriálu. Ale vždycky pro mě bylo sledování X-Files zárukou kvality. Nové díly mě ale zklamaly, především tedy po scenáristické stránce. "Pilot" ihned odklání celý směr seriálu k bláznivé konspirační teorii, dialogy jsou vyloženě pitomé a nezachraňují to ani herci, na kterých se tedy také podepsal zub času. Druhý díl zase odskakuje od nějaké ucelené dějové linky a předkládá týdenní případ. Chris Carter se zřejmě snažil o retro dojem, který se také moc nepodařil. Některé záběry, střihy... vypadají vyloženě amatérsky. V dnešní době už je televizní zábava na jiné technické i obrazové úrovni (pokud zabrousím do vod sci-fi tak třeba geniální Sense8 nebo z těch nadpřirozených vod The Whispers), tohle je krok zpět. Možná je to dobré pro ty "ultra fanoušky", ale pro běžné diváky se obávám budou nové X-Files nudnou a ničím nezajímavou podívanou.

• 19.1.2016  10:46
    Atlas mraků (2012)

Tenhle film se vymyká čemukoliv, co jsem kdy viděl a je opravdu těžké ho nějak popsat a hodnotit. Je to nádherně natočený tříhodinový biják, který neustále usiluje o vaší 100% pozornost, protože se odehrává v 6 časových rovinách. Skvělá kamera a kostýmy/masky (někteří herci byli skutečně k nepoznání). A ta hudba! Je to skutečně audio-vizuální lahůdka. Ale co se týče scénáře a celkového smyslu... to se nedá popsat ani nijak hodnotit. To se musí zažít. Ještě teď, několik dní po dokoukání (zvládl jsem to tedy až na druhý pokus, poprvé jsem to po pár desítkách minut vzdal) vlastně nevím jestli to je "navoněné hovno" nebo geniální vizionářský masterpiece Wachovských+Tykwera. První dvě hodiny se vlastně "nic" neděje, ale to nic v sobě obsahuje spoustu myšlenek a různých pohledů na život a naší existenci, že vás to donutí přemýšlet. Několik dní. Samotný závěr (který v tomto případě trvá vlastně tu posledních hodinu, kdy všechny příběhy končí ve velkém finále) mě pak naprosto semlel a zúročil ty dvě předchozí ne úplně zábavné hodiny. Sice bych čekal více "wow" rozuzlení nebo nějakou prvoplánovější pointu, ale možná právě ten mírný nepřeplácaný konec tomu dodává ještě větší vážnost. Těžko objektivně hodnotit, jestli je Atlas mraků dobrý nebo špatný film. Dal by se strhat jako patetická srágora nebo geniální filozofické hudebně-obrazové dílo. Na oba pohledy se najde dostatek objektivních argumentů. Důležité ale je, že Atlas mraků ve vás zanechá nějakou stopu a že nikdy na něj nezapomenete. (Btw. nejlepší segment je určitě ten se Sonmi, Doona Bae je geniální herečka s unikátním kouzlem.)

• 19.1.2016  10:30
    Volný pád (2013)

Naprosto průměrný šablonovitý předvídatelný gay film, který není ani nijak zvlášť umělecky natočený nebo něčím výjimečný, aby obhájil scenáristickou neinvenčnost. Tradiční příběh "zakázané lásky" a milostného trojúhelníku, navíc okořeněné s šikanou gayů + u gay filmů již tradiční hořký konec (který navíc vytušíte nejpozději v půlce filmu). Nechápu, jak může někdo srovnávat takto naprosto průměrný film s geniální emotivní Zkrocenou horou. Jediný důvod, proč jsem tento film zhlédl a vlastně i dokoukal je skvělý Max Riemelt, kterého jsem objevil v Sense8 a který tento film celý táhne. Naopak Hanno Koffler mi byl vrcholně nesympatický (za což teda asi může i jeho samotná postava ve filmu, většího blbečka už z něj scénáristé udělat nemohli). A kdybych měl doma takovou podivnou ženskou jako je Katharina Schüttler, taky bych začal joggovat :). Prostě stručně: Film je naprostý průměr, který neurazí ani nenadchne.

• 19.1.2016  10:19
    Mozart in the Jungle (TV seriál) (2014)

1. série Zajímavý základní námět (trochu šílený dirigent přebírá vedení symfonie a obrací vše naruby) a skvělý skvělý skvělý García Bernal. Bohužel je to tak vše, scenáristicky se to ztrácí v nezajímavých vedlejších postavách, děj připomíná většinou spíš vztahovou soap operu a hlavní zápletce samotného dirigování orchestru excentrickým Rodrigem se věnuje vlastně jen okrajově. Dokoukal jsem s vypětím sil celou první sérii, především kvůli Garcíovi, ale tím tento seriál pro mne končí. A to jsem byl po prvních dvou dílech tak nadšený... Ještě bych vyzdvihl herečku Lolu Kirke (role Hailey), která má charisma i talent.

• 13.1.2016  15:02
    Padesátka (2015)

Na Padesátce je zásadní, zda jste naladění na stejný druh humoru jako Petr Kolečko. A nemyslím teď tolik jeho televizní tvorbu, která je diskutabilní, ale jeho skutečně srdcové divadelní představení, ve kterých se projeví jeho autorská genialita naplno. A Padesátka je přesně z této kategorie. Bizarní postavy a události, nečekané obraty, černý humor... Debutující Vojtěch Kotek to zvládl skvěle zrežírovat, pěkná byla i kamera Tomáše Sysela (hlavně v tom "thrillerovém" konci v lese). A vyloženě šťastnou ruku měli tvůrci ve výběru herců. Pavelka tradičně geniální, Marek Taclík precizní, Jakub Prachař ve své standardní poloze blba, která sem ale sedla. A naprosto skvělá Vilma Cibulková a samozřejmě nezapomenutelný Jiří Schmitzer. Dlouho jsem se nebavil u českého filmu tak, jako u Padesátky. Je to prostě filmová horská hříčka s trochu "jiným" humorem. Musím ale smutně podotknout, že v docela plné Lucerně se smálo tak 5 lidí a někteří dokonce odcházeli. Babovřesky jsou prostě asi vtipnější...

• 13.1.2016  14:48

Pohodová artová komedie, která překvapivě sedne i širšímu okruhu diváků. Námět je opravdu skvělý, jen jsem čekal, že z něj vytěží ještě víc (hlavně jsem čekal více scén Boha ve světě lidí). Velký prostor však dostává 8 nových apoštolů, film vlastně kromě hlavního rámce obsahuje 8 mini příběhů - z nichž většina není příliš zajímavá nebo nějak překvapivá. A kupodivu vlastně ani tolik vtipná. Zaujala mne kamera a celkové výtvarné pojetí filmu a samozřejmě herecké výkony. Pili Groyne krásně přirozená a sympatická. Poelvoorde hraje jako Bůh. A naprosto skvělá a unikátní Yolande Moreau jako podivínská matka. Film se snaží mít i nějaký ten filozofický přesah, což se mu ve výsledku tolik nedaří, ale pobaví slušně. Což je u komedie hlavní. Více takových inteligentních komedií na úkor hollywoodskému mainstreamu bych v našich kinech uvítal častěji! 4*

• 7.1.2016  14:44
    Childhood's End (TV seriál) (2015)

Syfy jde do sebe a po The Expanse přináší další koukatelný sci-fi seriál, resp. v tomto případě uzavřenou minisérii. První díl Childhood's End je skvělý, sice mu trochu škodí přemíra postav (ani Clarkova předloha neměla jasně dané hlavní postavy), ale fungovalo ono napětí a zmatek z dané situace. Samotný námět mimozemské rasy, která převezme vládu nad lidmi je zajímavé, ale v dalších dílech už to tak dobře nedopadlo. Především vždy první hoďka byla ukecaná a vlastně se tam moc nedělo, přičemž to zachránila poslední půlhodina (v druhém díle povedená párty a v posledním pak Milův závěr, který mě dokonce i dojal). Celkově to ale bylo scénáristicky roztříštěné, předlohu moc neznám a dle reakcí na zahraničních fórech to je asi dobře, ale ten děj je místy něco mezi sci-fi a soap operou. Na televizní poměry Syfy překládá zajímavé vizuální efekty a docela dobrou kameru, povedla se i hudba. Hereckými objevy jsou pro mě Ashley Zukerman (podle mě nějaký utajený bratr Jake Gyllenhaala) a Osy Ikhile. Velice dobrý je také Mike Vogel z Under the Dome. Celkově to tedy zabíjí především scénář, přitom měl po první kapitole skvěle našlápnuto. Výsledek je pak mezi 3* a 4*, ale jelikož tolik sci-fi seriálů nevzniká, tak se přikláním spíše k těm 4*. Rozhodně je to chytřejší a zajímavější podívaná než třeba známější Dark Matter.

• 4.1.2016  11:41

Po zpackané třetí sérii jsem od The Abominable Bride opravdu nic nečekal, ale stejně jsem se těšil. První půlka byla super, Cumberbatch s Freemanem jsou skvělá dvojka i viktoriánském Londýně, fungoval vizuál (i když nějaké přechody mezi scénami byly až příliš "efektní"). Mohla to být milá retro jednohubka pro fanoušky seriálu i nové diváky. Ovšem někdy v půlce psaní scénáře si Gatiss s Moffatem dali více než 7% roztok kokeše a poslali to celý do pr... Zbytečně překombinovaný (přitom nijak detektivně propracovaný) a přeplácaný závěr celou viktoriánskou atmosféru ruší a jde na ruku úchylným fanouškům Sherlocka, kteří teď budou dva roky analyzovat každé slovo, než se to ve čtvrté sérii vysvětlí. PROČ to prostě nemohlo zůstat jako dějově uzavřená 90 minutová jednohubka? Strašně moc jsem si přál, aby čtvrtá série šla ve stopách skvělé první a druhé, ale po tomto "speciálu" už ani nedoufám...

• 27.12.2015  23:21
    The Expanse (TV seriál) (2015)

Pořádný sci-fi seriál tu nebyl dlouho a The Expanse má opravdu skvěle nakročeno. Pilotní díl skutečně nepatří k tomu nejlepšímu, ve 40 minutách představuje všechny postavy a vlastně celé prostředí, vztahy, politiku... působí tak rozkouskovaně a přeplácaně. Od druhého dílu už je ale směr seriálu jasnější a hlavní děj vyplouvá na povrch. Vizuál je na kabelovku velice velice slušný, některé záběry z vesmíru parádní (a "milovníci" lens flare si přijdou na své - tady jich je více než ve všech filmech J.J.Abramse dohromady). Postavy zajímavé, Holden je extrémní sympaťák, kterému nelze nefandit. Prozatím čtyři první díly na 4*. Rozhodně doporučuji pro fanoušky sci-fi a radím, vydržte ten první díl a pak se jen bavte...

• 27.12.2015  14:07
    Mamon (TV seriál) (2015)

Neřeším příliš, že se jedná o remake zahraničního konceptu, Mamon prostě beru jako český seriál. A nikdy jsem neviděl lepší český seriál, ani jsem vlastně netušil, že někdy vyslovím něco jako "dobrý český seriál". Zajímavý děj s úměrnou délkou, skvělé herecké výkony v čele s Matějem Hádkem, fantastický vizuál, kamera i hudba, super výběr lokací, práce architekta... Pilot mě tolik nenadchl (už jen ta první nejkýčovitější scéna pohřbu za hustého deště - to opravdu musí na každém filmovém/seriálovém pohřbu prštet?), ale Mamon je díl od dílu lepší, čím více odhalujete pozadí celé kauzy. Na plný počet to není, ale je fajn vědět, že i v naší malé republice se dají točit solidní dramatické seriály. I když se zahraničním zázemím HBO, ale dají...

• 17.12.2015  12:22

Knižní předlohu jsem nečetl, takže jsem si ušetřil zklamání jako někteří diváci. Parfém je vizuálně podmanivé historické drama s trochu zvláštním hlavním "hrdinou" v podání skvělého Bena Whishawa, který byl obsazený opravdu dokonale. Skvěle mu sekundují herecká esa Rickman a Hoffman. Tom Tykwer s pány kameramany dokázali do filmu vtisknout jedinečné kouzlo, které v žádném jiném filmu nenajdete. Je vidět, že každý záběr byl vypiplaný k dokonalosti. Bravurně je ztvárněn kontrast mezi špínou, chudobou, zoufalstvím... a světem bohaté vyvoněné vyšší společenské vrstvy. Scéna v začátku filmu, kdy sedřený špinavý Jean-Baptiste nahlíží do luxusní parfumerie mluví jako příklad za všechny. Sklo výlohy jakoby oddělovalo oba naprosto odlišné a tolik vzdálené světy, přitom jsou jen na dosah ruky. K absolutnímu hodnocení chybí jen odvážnější ráznější střih, protože prostřední část filmu je zoufale dlouhá a 15 minut méně by určitě film snesl.

• 14.12.2015  13:56
    London Spy (TV seriál) (2015)

Skvělý neotřelý seriál, jehož hlavním kladem je naprosto geniální Ben Whishaw, který se ihned katapultoval mezi mé nejoblíbenější herce. Líbí se mi celkový styl, který je takovým kontrastem k americké mainstreamové seriálové tvorbě - především tempem střihu, kdy dlouhé (a většinou dobré) dialogy střídají rychlé prostřihy. BBC věří, že britský divák je chytřejší a pozornější, než ten americký (i ta stopáž je delší). Nadprůměrná je i kamera a pro mě jako milovníka Londýna potěšilo i prostředí a výběr lokací. Co ale seriál sráží je scénář. Námět je skvělý, ale pracovat s ním scénárista Tom Rob Smith vydržel do třetího dílu. První díl působí jako taková lehká gay romance se špatným koncem, druhý je depresivním vhledem do zmateného kluka a třetí je skvělým dramatem s nádechem konspirace. Zbylé dva byly už překombinované nelogické (téměř až sci-fi) paskvily, které to napětí a tajemnost předchozích dílů pohřbilo. Vrcholem je pak polopatické vysvětlení "jak to celé bylo", které je tak nezajímavé a snaží se být natolik zlomové, že to vlastně nedává smysl. Člověk si pak vlastně řekne "Proč?" Proč se celý ten děj v tom seriálu stal? Spousta vedlejších linek zůstává otevřená a nezodpovězených otázek je víc než těch zodpovězený (což není nutně výtka, vlastně některé linky příběhu byly tak zbytečné, že jejich uzavření není třeba). Rozhodně seriál doporučuji, nenechte se odradit ani tou "gay" nálepkou, protože o sexuální orientaci tam jde až v poslední řadě (dobře, to zase přeháním, ale nejvíc gay je první díl, pak se o tom jen mluví), ale věřte, že závěr vás spíš zklame.

• 8.12.2015  16:33
    Úkryt (2002)

Fincher patří k mým nejoblíbenějším režisérům a Úkryt se mi dlouho vyhýbal. I když jde o filmařsky skvěle odvedenou práci, nějak mě to celé nevzalo. Jodie Foster je skvělá, Kristen Stewart mi je nesympatická v jakékoliv roli a můj oblíbený Jared Leto vyklidil pole moc brzy. Celkově mi to ale přišlo příliš neuvěřitelné, abych se nechal do domu a děje vtáhnout. A korunovalo to podivné rychlé finále. Úkryt není špatný film a patrně si nezaslouží ani ty průměrné 3*, ale v kontextu Fincherovy tvorby mi přijde nejslabší a nejméně výrazný.