tomtomtoma

tomtomtoma

Tomáš Janda

okres Plzeň
tupé zívání

17 bodů

Můj deníček

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21
 • 1.1. v 23:53

  Harald Reinl (5 filmů, průměr 5,8 bodu)

  Díváno duben a září 2016. Číslo dvě stě jedna mého seznamu. Rakušan Harald Reinl byl poměrně plodným filmovým tvůrcem a ohlasy sbíral v kriminálním a westernovém žánru. On stál na počátku zrodu vinnetoumánie, filmové renesanci Mayova literárního odkazu. Nevytvářel zásadní práce, stvořil kult a bavil svým idealisticky čistým bojem utlačovaných za spravedlnost. Nenáročné odreagování je schopné plnit svou funkci i v dnešní době.

  7 Vinnetou - Poslední výstřel

  6 Poklad na Stříbrném jezeře/ Vinnetou/ Vinnetou - Rudý gentleman

  4 Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

   

 • 30.12.2017 v 22:23

  Rumunští filmoví režiséři (4 filmy, průměr 7,25 bodu)

  Díváno březen 2016. Číslo dvě stě mého seznamu. Rumunsko má tajuplný nádech, mnoho vlivů se smísilo v jednom Karpatském kotli. Dákové, Římané, Slované, Osmanská říše, Uherské království, vysoké hory, Dunaj, transylvánský Vlado, Sedmihradsko, Valašsko, Moldavsko, zlatavé pláže Černého moře, Nicolae Ceaușescu, korupce, sportovní gymnastika. Rumunská kinematografie je v mé sbírce zastoupena pouze poskrovnu. Schází mi velká jména Paul Calinescu, Jean Georgescu, Victor Iliu, Iulian Mihu, Mircea Dragan, Liviu Ciulei, Ion Popescu-Gopo, Sergiu Nicolaescu, Andrei Blaier, Lucian Pintilie, Dan Pița, či Mircea Veroiu. Rumunsko je u mě zastoupeno pouze lehce. Cristian Mungiu, Radu Muntean a emigranti Robert Dornhelm a Radu Mihaileanu nejsou prozatím dostačujícím vzorkem pro kvalitativní ohodnocení. Malý náhled slibuje zajímavé filmové prožitky.

  8 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (Mungiu)/ Koncert (Mihaileanu)

  7 La Bohème (Dornhelm)

  6 Úterý po Vánocích (Muntean)

 • 1.4.2016 v 01:29

  Christian-Jaque a Pierre Granier-Deferre (4 filmy, průměr 7,75 bodu)

  Díváno březen 2016. Číslo sto devadesát devět z mého seznamu a krátké francouzské zastavení. Christian-Jaque /Christian Maudet/ (2 filmy, průměr 7 bodů) byl tvůrcem především zábavných filmů. Jeho doménou byli komedie a dobrodružné historické fresky, často s humorným nadhledem. V jeho dílech se to hemží charismatickými hrdiny a půvabnými ženami. A stále jeho filmy mají svižně radostnou a jásavou jiskru. Pierre Granier-Deferre (2 filmy, průměr 8,5 bodu) tvořil zábavu drsnějšího stylu kriminálních thrillerů. Často čerpal z literárních předloh. Z literátů se musí zmínit Georges Simenon, autor Maigreta a jiných knižních skvostů. Granier-Deferre vytvořil silné, poctivé a strhující příběhy. Tulipánem se může potěšit smutná vdova i veselá a bezstarostná vdaná paní. A jen kočka chodí na záhony z jiného, praktičtějšího důvodu.

  9 Kočka (Granier-Deferre)

  8 Fanfán Tulipán (Christian-Jaque)/ Vdova (Granier-Deferre)

  6 Madame Sans-Gene (Christian-Jaque)

 • 30.3.2016 v 04:40

  Jean Renoir a Louis Malle (4 filmy, průměr 8,5 bodu)

  Díváno březen 2016. Číslo sto devadesát osm mého seznamu a dva významní francouzští filmový tvůrci, kteří nakonec přesídlili do Spojených Států a i tam měli úspěch. Jean Renoir (2 filmy, průměr 9,5 bodu) nezůstal ve stínu jména svého otce a ve filmovém umění zanechal zřejmě ještě výraznější stopu, než jeho otec v umění výtvarném. Nelze soudit celé jeho dílo pouze podle dvou filmů, byť jsou řazeny k tomu nejlepšímu, co vytvořil. Mají velkou vypovídající hodnotu, hluboké myšlenky a vynikají svou hravostí se satirickým, či cynickým tónem. Rozehrával důmyslné hry s krásným herectvím i podmanivou atmosférou. A přidával vznešené ideje. Louis Malle (2 filmy, průměr 7,5 bodu) slavil uznání již od svých počátků. Jeho doménou byl člověk a sociální drama. V mé sbírce je pouze jistý druh komedie v jiném stylu, Který ale dokáže bavit svým neotřelým a originálním přístupem a postřehem. Pravidla hry nedodržuje ani pařížský zloděj, ani iluzionistická striptérka Marie, která z černého podvazku střílí jednu smrtelnou ránu za ranou.

  10 Pravidla hry (Renoir)

  9 Velká iluze (Renoir)

  8 Viva Maria! (Malle)

  7 Zloděj z Paříže (Malle)

 • 27.3.2016 v 13:19

  Karel Zeman (7 filmů, průměr 9,43 bodu)

  Díváno březen 2016. Číslo sto devadesát sedm na mém seznamu a jedna z nejvýraznějších osobností českého filmu. To, jakým způsobem dokázal dělat své filmy, je obdivuhodné a zaslouží hluboké poklony úcty. Ta jeho jedinečná hravost! To jeho až dokonalé propojení činohry s různými druhy animačních technik! To jeho celkové vyznění filmových děl! Samozřejmě mohu litovat, že v pozdější fázi své filmařské dráhy dělal již jen animační díla. Ale těch několik skvostů jsou stálou připomínkou jeho výjimečnosti. Každý jeho jednotlivý záběr je originálním uměleckým výtvorem. Pospojování těchto jednotlivých částí pak vzniklo něco, co stále vyráží dech nad způsobem, jakým dokázal přenést své představy na filmový pás. Je to zábavné, je to hravé a rozpustilé a obsahuje i vzletné a vznešené myšlenky. Lidská představivost, fantazie, snahy o umění a cesty ke hvězdám jsou díky lidem, jako je Karel Zeman, stále přítomné. Jen blázen se může pokusit ukrást pravěký vynález. Nebo učeň barona Prášila, který hlásá své ideje z vesmírného korábu taženého létajícími koníky.

  11 Vynález zkázy/ Baron Prášil

  10 Bláznova kronika/ Ukradená vzducholoď

  9 Cesta do pravěku

  8 Čarodějův učeň

  7 Bez pasu a bez víza z Kudlova do San Franciska

 • 24.3.2016 v 21:59

  Mervyn LeRoy, King Vidor, Richard Brooks a Ed Wood (4 filmy, průměr 6,5 bodu)

  Díváno únor a březen 2016. Číslo sto devadesát šest v mém seznamu a další krátké americké zastavení. Tři hvězdy na hollywoodském chodníku slávy a jeden blázen. Mervyn LeRoy se ve světě filmu propracoval od pomocníka až po tvůrce velmi kvalitních děl, což dokázal i svým historickým eposem o boji dobra se zlem. Obzvláště jeho hlavní záporná postava je lahůdkou. King Vidor měl podobnou cestu světem filmu. A kolika filmovým tvůrcům bylo umožněno zfilmovat věhlasné literární dílo? A díky svému jménu nemusel ani být skromný. Richard Brooks /Reuben Sax/ ukázal svojí filmovou adaptaci úspěšné divadelní hry a její sláva přetrvává dodnes. Edward Davis Wood, Jr. je příkladem, že sny se mohou plnit. Ale musí se ocenit jeho odvaha, se kterou se nebál pouštět do filmařského dobrodružství. I kočka má svůj plán, podle kterého kráčí přes rozpálené války k té krátké lásce.

  8 Quo Vadis (LeRoy)/ Kočka na rozpálené plechové střeše (Brooks)

  7 Vojna a mír (Vidor)

  3 Plán 9 (Wood)

 • 24.3.2016 v 00:40

  D. W. Griffith, Fred Niblo a Howard Hawks (3 filmy, průměr 6,67 bodu)

  Díváno únor 2016. Číslo sto devadesát pět z mého seznamu a tři američtí filmový tvůrci. David Wark Griffith je právem označován za jednu z nejvýznamnějších postav raného filmu. To on dokázal přivést na svět nové vyjadřovací postupy, díky nimž filmy dostávali větší spád a výraznější vtažení do děje. Ale je také živoucím důkazem, že vysoké ambice dokáží poničit i vznešené myšlenky a pokusy o jejich sdělení. Fred Niblo /Frederick Liedtke/ získal uznání především jako autor dobrodružných zábavných filmů němé éry. A zábava mu šla dobře. Howard Hawks je vysoce oceňovaným filmovým režisérem, který započal svoji činnost již v němé éře, aby později stvořil mnoho filmových klenotů. U něj mohu snadno litovat, že v mé sbírce není obsažen početněji. Plod nesnášenlivosti vyrůstá z pod masky falešně spravedlivého mstitele, obepíná jeho srdce od pátku do pátku v zapomnění na divokou dívku vykořeněnosti.

  8 Jeho dívka Pátek (Hawks)

  6 Intolerance (Griffith)/ Zorro mstitel (Niblo)

 • 16.2.2016 v 16:53

  Skandinávští filmoví tvůrci (7 děl, průměr 7,43 bodu)

  Díváno srpen 2012, leden a únor 2016. Číslo sto devadesát čtyři mého seznamu a krátká cesta na sever, kde se zima topí ve tmě a léto plave na vlnách slunečních paprsků. V rozlehlých lesích se zrodily tajemné legendy a k bohu je ve stejné chvíli jediného okamžiku tak blízko i tak daleko zároveň.

  ŠVÉDSKÁ KINEMATOGRAIFE je pro mne především jedinečný Ingmar Bergman, který je, společně s Lasse Hallströmem, v mé sbírce zastoupen. Zrod švédského filmu přinesl Ernest Florman a Numa Peterson. Mezi významné švédské filmové tvůrce patří Charles Magnusson, Mauritz Stiller, Victor Sjöström, Bo Widerberg, Vilgot Sjöman, Jörn Donner, Jan Troell, Kay Pollak, Hans Alfredson, Mai Zetterling, Gunnel Lindblom, Suzanne Osten, Ingrid Thulin a Liv Ullmann. Švédsko jsou hluboké lesy, rozlehlá jezera, vzpomínky na slavné dobyvatelské choutky, hokejová hrdost, čarující příroda, dřevěné kostelíky a hluboké vnímání života. V mé sbírce je, mimo legendy Bergmana a v Americe úspěšného Hallströma, zajímavé jméno Tage Danielsson (2 filmy, průměr 7,5 bodu), který byl výrazným autorem komediálních děl. Dále je zde Olle Hellbom se svou tvorbou pro dětského diváka. A autor mnoha televizních seriálů Leif Krantz.

  DÁNSKÁ KINEMATOGRAFIE nemá tak bohatou historii a i výčet osobností je skromnější. Je zde Carl Theodor Dreyer, George Schnéevoigt, Henning Carlsen, Palle Kjærulff-Schmidt, Knud Leif Thomsen, Henrik Stangerup, či jedna z model současného filmu Lars von Trier. Dánsko to je rovina, ostrovy a ostrůvky, Hans Christian Andersen, slavná minulost, pošmurné počasí a věčná otázka kralevice dánského. V mé sbírce, kromě Triera, je Lone Scherfig s hořkosladkým příběhem lidského sbližování. A animátor Michael Hegner.

  NORSKÁ KINEMATOGRAFIE byla vždy v pozadí. Ale i zde se najdou zajímavá jména tvůrců: Tancred Ibsen, Arne Skouen, Ivo Caprino, Pål Løkkeberg, Laila Mikkelsen, Haakon Sandøy, Anja Breien, Vibeke Løkkeberg, Lasse Glomm, Oddvar Einarson, Ola Solum, či Nils Gaup. Norsko jsou dlouhé a hluboké fjordy, lyžařská vášeň, vymírající Vikingové, mořská ropa, polární záře, dramatik Henrik Ibsen a zástupy lososů. V mé sbírce je zastoupen pouze Bent Hamer se svou adaptací undergroundového spisovatele.

  9 Faktótum (Hamer)

  8 Picassova dobrodružství (Danielsson)/ Čestné modré oči (Krantz)

  7 Ronja, dcera loupežníka (Danielsson)/ Pippi dlouhá punčocha (Hellbom)/ Italština pro začátečníky (Scherfig)

  6 Ošklivé káčátko a já (Hegner)

 • 13.2.2016 v 19:52

  Alfred Vohrer a Harald Philipp (5 filmů, průměr 5,6 bodu)

  Díváno leden 2016. Číslo sto devadesát tři na mém seznamu a krátké německé zastavení se dvěma filmovými tvůrci populárních májovek. Alfred Vohrer (3 filmy, průměr 6 bodů) vytvořil mnoho oblíbených filmů podle detektivních knih britského spisovatele Edgara Wallaceho, mnoho televizních seriálů a také tři májovky, které pojal trochu jinak a také zanechávají svěžejší dojem, ale rozčilují konzervativní příznivce filmových děl Karla Maye. Harald Philipp (2 filmy, průměr 5 bodů) je známý především díky dvěma filmům o agentu FBI Jerry Cottonovi a dvěma filmům z májovské série, které jsou více akčnější, ale zapadají do celkového průměru. Supové se slétávají nad bezbrannou obětí, která je stahována neopětovanou láskou ve vůni petroleje.

  6 Mezi supy (Vohrer)/ Old Surehand (Vohrer)/ Old Firehand (Vohrer)

  5 Petrolejový princ (Philipp)/ Vinnetou a míšenka Apanači (Philipp)

 • 13.2.2016 v 18:51

  Robert Siodmak (5 filmů, průměr 6,2 bodu)

  Díváno leden a březen 2016. Číslo sto devadesát dva z mého seznamu a zajímavý německý filmový tvůrce, který, jako mnoho dalších, odešel pro svůj židovský původ přes Francii do Spojených Států. Aby se nakonec vrátil do své rodné země. Všude dokázal vytvořit oceňovaná díla, všude slavil úspěchy. Jeho doménou byli psychologické thrillery. V mé sbírce je bohužel zastoupen pouze díly ze slavné a kdysi velmi oblíbené filmové série literárních děl Karla Maye. Ale i v tomto odlehčenějším žánru dokázal vytvořit příjemné filmové kousky, kde jsou charaktery postav vykresleny hlouběji, než je u májovek obvyklé. Poklad v pyramidách bývá chráněn vyšší mocí a údery důmyslně nastražených pastí.

  7 Pyramida boha slunce

  6 Žut/ Poklad Aztéků/ Boj o Řím I./ Boj o Řím II.

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace