tomtomtoma

tomtomtoma

Tomáš Janda

okres Plzeň
tupé zívání

17 bodů

Můj deníček

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21
 • 5.2. v 05:54

  Frank Darabont a Gaspar Noé (5 filmů, průměr 6,2 bodu)

  Díváno prosinec 2014 a červen 2016. Číslo dvě stě deset z mého seznamu a další zastavení s moderními francouzskými filmovými tvůrci. Frank Darabont (2 filmy, průměr 6 bodů) je klasickou tváří komerčních hollywoodských produktů. Spojil literární svět strachu Stephena Kinga s filmovou pečlivostí a svědomitým tahem hlavního směru určení komerčního úspěchu. Efektní obrazová podívaná. Gaspar Noé (3 filmy, průměr 6,33 bodu) je zajímavě osobitou možností filmařského moderního umění. V destrukci a halucinačních únicích se reaguje na dobu spotřební a rozpolcené intimní pocity. Lidské nitro hledá, klade otázky a propadá stavům úzkosti. Provokativní styl je zapamatovatelnou a účinnou uměleckou zbraní.

  8 Vejdi do prázdna (Noé)

  7 Vykoupení z věznice Shawshank (Darabont)/ Zvrácený (Noé)

  5 Zelená míle (Darabont)

  4 Ritual - Pátek (7 dní v Havaně - Noé)

   

 • 29.1. v 19:34

  Luc Besson (2 filmy, průměr 6 bodů)

  Díváno červen 2016. Číslo dvě stě devět z mého seznamu. Francouz Luc Besson je evropskou alternativou americké studiové produkce. Drží se moderních trendů současnosti, obrazová stránka je efektně působivá, akce se zhlédla ve škole drsnosti a sadismu. Americký trend je podpořen francouzským nadáním pro umění a Bessonova tvorba rezonuje s obdivem kultu a oddaného fanouškovství. Má to své kouzlo a zástupy přívrženců. Film je zde zábava a odreagování. Úspěšná komerce s lehkým puncem uhrančivé stylovosti.

  6 Brutální Nikita/ Pátý element

   

 • 25.1. v 07:15

  Jiří Krejčík (8 filmů, průměr 7,5 bodu)

  Díváno květen a červen 2016. Číslo dvě stě osm na mém seznamu. Jiří Krejčík patří mezi známé české, respektive československé, filmové režiséry, byť zůstal ve stínu těch nejlepších. Nevyhnul se budovatelskému uvědomění, ani moralitám. Přesto za pozornost stojí nejen jeho šedesátá léta. Se ctí se vypořádal s bolestivou národní minulostí i vlastním svědomím a postupem času jeho idealistické morální kárání dostává chutnější formu osvěžující satiry. Jiří Krejčík se i nadále bude připomínat skrze své nejslavnější filmy. Pravidelně se objevuje na televizních obrazovkách a nechává nahlédnout do poctivější, vzdělanější a upřímnější doby české filmové historie.

  10 Vyšší princip/ Svatba jako řemen

  9 Morálka paní Dulské

  8 Týden v tichém domě/ Čintamani & podvodník/ Pension pro svobodné pány

  5 Svědomí

  2 Ves v pohraničí

   

 • 23.1. v 01:09

  Joseph Losey, Stanley Kramer a Michael Cimino (3 filmy, průměr 7,67 bodu)

  Díváno květen 2016. Číslo dvě stě sedm mého seznamu a další pohled na uznávané americké filmové režiséry. Joseph Losey přesídlil do Evropy a uzpůsobil k tomu i způsob dramatické práce. Stanley Kramer se snažil o poselství humanismu a rovnosti. Michael Cimino stvořil několik výrazných filmových zážitků. Poctivá filmařina je základem jejich práce, výsledky mají svůj zábavný účinek i dnes. Práce staré dobré školy vždy svým způsobem zahřejí u srdce.

  8 Pan Klein (Losey)/ Lovec jelenů (Cimino)

  7 Princip domina (Kramer)

   

 • 18.1. v 18:40

  Robert Aldrich, Mel Brooks, George A. Romero a John Carpenter (4 filmy, průměr 5 bodů)

  Díváno květen 2016. Číslo dvě stě šest z mého seznamu a další pohled na druhy filmové zábavy americké cesty. Robert Aldrich byl úspěšný na poli chlapácké zábavy stylizovaného světa mužné drsnosti a síly. Mel Brooks byl úspěšný s odlehčeným humorem, kouše černě, nespoutaně a módně. George A. Romero je oslavován fanoušky hororových kousků, pro které nemám nadání k jejich  správnému ocenění. Také John Carpenter slavil své největší úspěchy na poli žánru hororu. I béčková zábava má své právo na život a o fanoušky mít nouzi nikdy nebude. Vždy záleží na osobním vkusu a vyhledávaném způsobu uvolnění.

  9 Producenti (Brooks)

  5 Tucet špinavců (Aldrich)

  3 Noc oživlých mrtvol (Romero)/ Temná Hvězda (Carpenter)

   

 • 12.1. v 04:34

  John Sturges, Martin Ritt a Stuart Rosenberg (3 filmy, průměr 9 bodů)

  Díváno květen 2016. Číslo dvě stě pět mého seznamu je okénkem mezi zavedená jména americké kinematografie. John Sturges byl tvůrcem westernů, akční zábavy a filmového kultu. Zábava staré školy je příjemnou ukázkou filmové historie. Martin Ritt byl úspěšným tvůrcem dramat i výstižným popisovatelem prostředí doby. Stuart Rosenberg sázel na nerovný boj osamělého hrdiny a zachytává ten prchavě matný pojem svoboda. Poctivá filmařina vyhovuje potřebám vkusu i nároků trhu. Přívětivější a zábavnější tvář mainstreamového proudu.

  10 Hud (Ritt)/ Frajer Luke (Rosenberg)

  7 Sedm statečných (Sturges)

   

 • 7.1. v 19:40

  Irští filmoví režiséři (3 filmy, průměr 6 bodů)

  Díváno květen 2016. Číslo dvě stě čtyři mého seznamu. Irská kinematografie byla, stejně jako samotné Irsko, dlouho na okraji pozornosti a v dobrovolně nedobrovolné izolaci. Deštěm zalitá a větrem bičovaná zeleň a svérázně drsná odolnost a zatvrzelost. To jsou pro mě synonyma pojmu Irsko. Oceňovaná jména jsou Pat O'Connor, Jim Sheridan a Neil Jordan. Posledně jmenovaný ve mě vzbudil velkou dávku zvědavosti se svým zaujetím ke skrytým a temným zákoutím lidské duše. David Gleeson mě příliš neoslovil, na druhou stranu se dalšímu seznamování s irskými tvůrci nebudu bránit.

  10 Snídaně na Plutu (Jordan)

  5 Boxer (Sheridan)

  3 Kovbojové a andělé (Gleeson)

   

 • 6.1. v 03:12

  Paul Verhoeven (2 filmy, průměr 7 bodů)

  Díváno duben a květen 2016. Číslo dvě stě tři z mého seznamu. Holanďan Paul Verhoeven stvořil několik kultovních filmů a dosáhl komerčního úspěchu v Hollywoodu. Profesní schopnosti mu nelze upřít, filmy mají švih i napětí a v žánru zábavy patří k tomu lepšímu po filmařské stránce. Jde s dobou a trefuje se do aktuálních proudů zábavy. Za to si jistě zaslouží uznání, i když ne mimořádné.

  7 Základní instinkt/ Černá kniha

   

 • 3.1. v 19:47

  Belgičtí filmoví tvůrci (3 filmy, průměr 8 bodů)

  Díváno duben 2016. Číslo dvě stě dva na mém seznamu. Belgická kinematografie je pro mě velkou neznámou. Zůstává ve stínu svého okolí, vysokou kvalitu má animovaná tvorba. Známá jsou jména André Delvaux, Benoît Lamy, či Roland Verhavert. K mému nepatrnému dotyku s belgickou kinematografií přispěl animátor Ray Goossens, milovník hudby Gérard Corbiau a zajímavý Frédéric Fonteyne. Francouzský umělecký vliv je nepřehlédnutelný, tím je mi belgická tvorba o to bližší a budu se těšit na další setkání.

  9 Pornografický vztah (Fonteyne)

  8 Asterix a Galové (Goossens)

  7 Farinelli (Corbiau)

   

 • 1.1. v 23:53

  Harald Reinl (5 filmů, průměr 5,8 bodu)

  Díváno duben a září 2016. Číslo dvě stě jedna mého seznamu. Rakušan Harald Reinl byl poměrně plodným filmovým tvůrcem a ohlasy sbíral v kriminálním a westernovém žánru. On stál na počátku zrodu vinnetoumánie, filmové renesanci Mayova literárního odkazu. Nevytvářel zásadní práce, stvořil kult a bavil svým idealisticky čistým bojem utlačovaných za spravedlnost. Nenáročné odreagování je schopné plnit svou funkci i v dnešní době.

  7 Vinnetou - Poslední výstřel

  6 Poklad na Stříbrném jezeře/ Vinnetou/ Vinnetou - Rudý gentleman

  4 Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

   

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace