tomtomtoma

tomtomtoma

Tomáš Janda

okres Plzeň
tupé zívání

17 bodů

Můj deníček

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21
 • 23.1. v 01:09

  Joseph Losey, Stanley Kramer a Michael Cimino (3 filmy, průměr 7,67 bodu)

  Díváno květen 2016. Číslo dvě stě sedm mého seznamu a další pohled na uznávané americké filmové režiséry. Joseph Losey přesídlil do Evropy a uzpůsobil k tomu i způsob dramatické práce. Stanley Kramer se snažil o poselství humanismu a rovnosti. Michael Cimino stvořil několik výrazných filmových zážitků. Poctivá filmařina je základem jejich práce, výsledky mají svůj zábavný účinek i dnes. Práce staré dobré školy vždy svým způsobem zahřejí u srdce.

  8 Pan Klein (Losey)/ Lovec jelenů (Cimino)

  7 Princip domina (Kramer)

   

 • 18.1. v 18:40

  Robert Aldrich, Mel Brooks, George A. Romero a John Carpenter (4 filmy, průměr 5 bodů)

  Díváno květen 2016. Číslo dvě stě šest z mého seznamu a další pohled na druhy filmové zábavy americké cesty. Robert Aldrich byl úspěšný na poli chlapácké zábavy stylizovaného světa mužné drsnosti a síly. Mel Brooks byl úspěšný s odlehčeným humorem, kouše černě, nespoutaně a módně. George A. Romero je oslavován fanoušky hororových kousků, pro které nemám nadání k jejich  správnému ocenění. Také John Carpenter slavil své největší úspěchy na poli žánru hororu. I béčková zábava má své právo na život a o fanoušky mít nouzi nikdy nebude. Vždy záleží na osobním vkusu a vyhledávaném způsobu uvolnění.

  9 Producenti (Brooks)

  5 Tucet špinavců (Aldrich)

  3 Noc oživlých mrtvol (Romero)/ Temná Hvězda (Carpenter)

   

 • 12.1. v 04:34

  John Sturges, Martin Ritt a Stuart Rosenberg (3 filmy, průměr 9 bodů)

  Díváno květen 2016. Číslo dvě stě pět mého seznamu je okénkem mezi zavedená jména americké kinematografie. John Sturges byl tvůrcem westernů, akční zábavy a filmového kultu. Zábava staré školy je příjemnou ukázkou filmové historie. Martin Ritt byl úspěšným tvůrcem dramat i výstižným popisovatelem prostředí doby. Stuart Rosenberg sázel na nerovný boj osamělého hrdiny a zachytává ten prchavě matný pojem svoboda. Poctivá filmařina vyhovuje potřebám vkusu i nároků trhu. Přívětivější a zábavnější tvář mainstreamového proudu.

  10 Hud (Ritt)/ Frajer Luke (Rosenberg)

  7 Sedm statečných (Sturges)

   

 • 7.1. v 19:40

  Irští filmoví režiséři (3 filmy, průměr 6 bodů)

  Díváno květen 2016. Číslo dvě stě čtyři mého seznamu. Irská kinematografie byla, stejně jako samotné Irsko, dlouho na okraji pozornosti a v dobrovolně nedobrovolné izolaci. Deštěm zalitá a větrem bičovaná zeleň a svérázně drsná odolnost a zatvrzelost. To jsou pro mě synonyma pojmu Irsko. Oceňovaná jména jsou Pat O'Connor, Jim Sheridan a Neil Jordan. Posledně jmenovaný ve mě vzbudil velkou dávku zvědavosti se svým zaujetím ke skrytým a temným zákoutím lidské duše. David Gleeson mě příliš neoslovil, na druhou stranu se dalšímu seznamování s irskými tvůrci nebudu bránit.

  10 Snídaně na Plutu (Jordan)

  5 Boxer (Sheridan)

  3 Kovbojové a andělé (Gleeson)

   

 • 6.1. v 03:12

  Paul Verhoeven (2 filmy, průměr 7 bodů)

  Díváno duben a květen 2016. Číslo dvě stě tři z mého seznamu. Holanďan Paul Verhoeven stvořil několik kultovních filmů a dosáhl komerčního úspěchu v Hollywoodu. Profesní schopnosti mu nelze upřít, filmy mají švih i napětí a v žánru zábavy patří k tomu lepšímu po filmařské stránce. Jde s dobou a trefuje se do aktuálních proudů zábavy. Za to si jistě zaslouží uznání, i když ne mimořádné.

  7 Základní instinkt/ Černá kniha

   

 • 3.1. v 19:47

  Belgičtí filmoví tvůrci (3 filmy, průměr 8 bodů)

  Díváno duben 2016. Číslo dvě stě dva na mém seznamu. Belgická kinematografie je pro mě velkou neznámou. Zůstává ve stínu svého okolí, vysokou kvalitu má animovaná tvorba. Známá jsou jména André Delvaux, Benoît Lamy, či Roland Verhavert. K mému nepatrnému dotyku s belgickou kinematografií přispěl animátor Ray Goossens, milovník hudby Gérard Corbiau a zajímavý Frédéric Fonteyne. Francouzský umělecký vliv je nepřehlédnutelný, tím je mi belgická tvorba o to bližší a budu se těšit na další setkání.

  9 Pornografický vztah (Fonteyne)

  8 Asterix a Galové (Goossens)

  7 Farinelli (Corbiau)

   

 • 1.1. v 23:53

  Harald Reinl (5 filmů, průměr 5,8 bodu)

  Díváno duben a září 2016. Číslo dvě stě jedna mého seznamu. Rakušan Harald Reinl byl poměrně plodným filmovým tvůrcem a ohlasy sbíral v kriminálním a westernovém žánru. On stál na počátku zrodu vinnetoumánie, filmové renesanci Mayova literárního odkazu. Nevytvářel zásadní práce, stvořil kult a bavil svým idealisticky čistým bojem utlačovaných za spravedlnost. Nenáročné odreagování je schopné plnit svou funkci i v dnešní době.

  7 Vinnetou - Poslední výstřel

  6 Poklad na Stříbrném jezeře/ Vinnetou/ Vinnetou - Rudý gentleman

  4 Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

   

 • 30.12.2017 v 22:23

  Rumunští filmoví režiséři (4 filmy, průměr 7,25 bodu)

  Díváno březen 2016. Číslo dvě stě mého seznamu. Rumunsko má tajuplný nádech, mnoho vlivů se smísilo v jednom Karpatském kotli. Dákové, Římané, Slované, Osmanská říše, Uherské království, vysoké hory, Dunaj, transylvánský Vlado, Sedmihradsko, Valašsko, Moldavsko, zlatavé pláže Černého moře, Nicolae Ceaușescu, korupce, sportovní gymnastika. Rumunská kinematografie je v mé sbírce zastoupena pouze poskrovnu. Schází mi velká jména Paul Calinescu, Jean Georgescu, Victor Iliu, Iulian Mihu, Mircea Dragan, Liviu Ciulei, Ion Popescu-Gopo, Sergiu Nicolaescu, Andrei Blaier, Lucian Pintilie, Dan Pița, či Mircea Veroiu. Rumunsko je u mě zastoupeno pouze lehce. Cristian Mungiu, Radu Muntean a emigranti Robert Dornhelm a Radu Mihaileanu nejsou prozatím dostačujícím vzorkem pro kvalitativní ohodnocení. Malý náhled slibuje zajímavé filmové prožitky.

  8 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (Mungiu)/ Koncert (Mihaileanu)

  7 La Bohème (Dornhelm)

  6 Úterý po Vánocích (Muntean)

 • 1.4.2016 v 01:29

  Christian-Jaque a Pierre Granier-Deferre (4 filmy, průměr 7,75 bodu)

  Díváno březen 2016. Číslo sto devadesát devět z mého seznamu a krátké francouzské zastavení. Christian-Jaque /Christian Maudet/ (2 filmy, průměr 7 bodů) byl tvůrcem především zábavných filmů. Jeho doménou byli komedie a dobrodružné historické fresky, často s humorným nadhledem. V jeho dílech se to hemží charismatickými hrdiny a půvabnými ženami. A stále jeho filmy mají svižně radostnou a jásavou jiskru. Pierre Granier-Deferre (2 filmy, průměr 8,5 bodu) tvořil zábavu drsnějšího stylu kriminálních thrillerů. Často čerpal z literárních předloh. Z literátů se musí zmínit Georges Simenon, autor Maigreta a jiných knižních skvostů. Granier-Deferre vytvořil silné, poctivé a strhující příběhy. Tulipánem se může potěšit smutná vdova i veselá a bezstarostná vdaná paní. A jen kočka chodí na záhony z jiného, praktičtějšího důvodu.

  9 Kočka (Granier-Deferre)

  8 Fanfán Tulipán (Christian-Jaque)/ Vdova (Granier-Deferre)

  6 Madame Sans-Gene (Christian-Jaque)

 • 30.3.2016 v 04:40

  Jean Renoir a Louis Malle (4 filmy, průměr 8,5 bodu)

  Díváno březen 2016. Číslo sto devadesát osm mého seznamu a dva významní francouzští filmový tvůrci, kteří nakonec přesídlili do Spojených Států a i tam měli úspěch. Jean Renoir (2 filmy, průměr 9,5 bodu) nezůstal ve stínu jména svého otce a ve filmovém umění zanechal zřejmě ještě výraznější stopu, než jeho otec v umění výtvarném. Nelze soudit celé jeho dílo pouze podle dvou filmů, byť jsou řazeny k tomu nejlepšímu, co vytvořil. Mají velkou vypovídající hodnotu, hluboké myšlenky a vynikají svou hravostí se satirickým, či cynickým tónem. Rozehrával důmyslné hry s krásným herectvím i podmanivou atmosférou. A přidával vznešené ideje. Louis Malle (2 filmy, průměr 7,5 bodu) slavil uznání již od svých počátků. Jeho doménou byl člověk a sociální drama. V mé sbírce je pouze jistý druh komedie v jiném stylu, Který ale dokáže bavit svým neotřelým a originálním přístupem a postřehem. Pravidla hry nedodržuje ani pařížský zloděj, ani iluzionistická striptérka Marie, která z černého podvazku střílí jednu smrtelnou ránu za ranou.

  10 Pravidla hry (Renoir)

  9 Velká iluze (Renoir)

  8 Viva Maria! (Malle)

  7 Zloděj z Paříže (Malle)

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace