Laxik

Laxik

Jakub Laxar

okres Hradec Králové
Last samurai... a filmredaktor webu eurozpravy.cz

homepage
Twitter: laxarj

<< předchozí 1 2 3 4 11 20 30 39
    • 15.12.2018  22:16
    Mary Poppins (1964)

Jak ty moderní hrané americké pohádky (Čaroděj ze země Oz, Pan Wonka a jeho čokoládovna) moc nemusím, upíral jsem svoji naději už jen k Mary Poppins. A jsem spokojený... po většinu času jsem byl dokonce nadšený, protože tak 80 % tohoto filmu je naprosto dokonalých. Je to ale hrozně dlouhé a vycpané vatou. Taneční čísla mají vždy tak o tři čtyři minuty víc, než by bylo potřeba, a pár momentů je tak trochu na hranici trapného kýče, byť dost možná úmyslně. Ale OK, to se dá přežít. Průšvih je většina scén z banky. Ty jsou nudné, divné a nějak mi do celého filmu nesedí. Maličko zapracovat s nůžkami a byl bych v sedmém nebi. Svět je totiž kouzelné místo plné radosti a lásky. Stačí si jen uchovat dětskou nevinnost a dívat se kolem sebe. PS: Hrozně se těším na letošní pokračování, ale zároveň se trochu obávám, že Julie Andrews je v roli Mary nenahraditelná.

• 13.12.2018  23:37
    Aquaman (2018)

I am Momoana of My Mahn Guy. You will board my beard, sail across the sea and recover the trident of Atlant-Yeehaw! Je v tom od všeho trochu. Indiana Jones, Shakespeare, Jules Verne, Piráti z Karibiku, Avatar, Wonder Woman, Příběh žraloka, Souboj Titánů, Avatar (tentokrát pro změnu Poslední vládce větru), Black Panther naruby a ano, i Moana. A přesto tento podmořský bratranec kočkopsa (takže asi žralokoník) baví a uspokojí většinu. I díky Momoovi, kterého nejde nemilovat, i díky Heardové a její Meře, ale hlavně díky tomu, že celý ten milionkrát viděný příběh působí celkem přirozeně. A navíc je hned od začátku jasné, že Wan ví, že točí absurdní cypovinu o nabušeným beachboyovi s krví modrou od věčného vysedávání po nálevnách, a nebojí se to prodat. Škoda jen, že úvod v ponorce je nejlepší akční scéna, které se nám dostane. PS: Je fakt sranda, že v téhle superpřetrikované, stovkami milionů dolarů nabušené podmořské krávovině, kde se na dvoumetrových mořských konících bojuje proti lávovým krabolidem, jsou nejméně uvěřitelní "třicetiletá" Kidmanová a "čtyřicetiletý" Dafoe, který vypadá jak "japonský" domácí ve Snídani u Tiffaniho.

• 27.11.2018  16:19
    King Kong (1933)

Byl jsem zvědavý, jestli dokážu na King Konga koukat jako na film, nebo jen jako na dokument o historii kinematografie. No, hlavně ze začátku jsem se v rámci možností nechal pohltit, jak ale film postupoval, čím dál tím víc jsem se nudil, a tak jsem začal srovnávat, zkoumat, rozebírat, domýšlet se, obdivovat, ... není to ale ani tak vina filmu samotného nebo toho, že vzniknul před 85 lety – i když zrovna ten zub času je dost znát. Problémy jsou jinde. Za prvé mě bolela (a stále bolí) hlava. Hlavně mě ale rušil fakt, že je tu v podstatě většina scén shodná se scénami z mého zamilovaného King Konga od Jacksona. Jasně, změnily (rozuměj prohloubily a aktualizovaly) se charaktery postav a hodně se tam toho přidalo, jinak ale PJ svůj nejzamilovanější film opajcoval tak okatě, že to prostě nejde nevidět a nedohadovat se, jaké další scény uvidíme a, až si ho pustím jako divák, a ne amatérský student filmu, mě skutečně víc bavit bude.

• 25.11.2018  20:16
    Sunset Blvd. (1950)

Když se někoho zeptáte, kdo byl nejlepší režisér poválečné éry klasického Hollywoodu, a on vám neodpoví Billy Wilder, je to buď blbec, ignorant, lhář, nebo provokatér. Tak jako tak nemá cenu se s ní(m) bavit. V době, kdy si všichni hráli na vysoké umění, vám tenhle žánrový chameleon nejenže podstrčil něco civilně neotřelého a (nejen) na svou dobu až nepochopitelně realsitického a komplexního, ale ještě v tom svým méně sebereflexivním kolegům pěkně vymáchal rypák. Díky tomu jsou to právě jeho filmy, které jsou skutečně nadčasové a nepůsobí jako výlet do muzea voskových figurín (jak by to glosoval hlavní hrdina Sunset Blvd.). Můžu sice prskat, že to trošku přehání samotný závěr a že tam je asi dest maličko nudnějších minut, ale to bych se spíš rýpal v maličkostech jen pro to rýpání samotné a nikomu by to neprospělo.

• 25.11.2018  10:59
    Vertigo (1958)

S filmy pana Hitchcocka to mám dost náhodně. Některé mě nadchnou, jiné zklamou, proto od nich většinou dopředu radši nic nečekám. Zrovna od Vertiga jsem ale mnohem víc čekal, přeci jen se říká, že je to jeho možná nejlepší film. Za sebe říkám, že není, i když někde pod tím padesátkovým přehráváním, hroznými experimentálními triky a animacemi a nerealistickou, zbytečně překombinovanou zápletkou se skvělý film rozhodně ukrývá. A v mém případě filmu nepomáhá ani James Stewart, jehož hlas mně dokonale trhá ušima. Musím ale ocenit Hitchcockův škodolibý cynismus, který projevil v závěrečné scéně – jakkoli je ono finále stupidní a nasralo mě svojí laciností.

• 23.11.2018  19:11
    Creed II (2018)

Creed II tak všeho nejvíc působí rozpačitě a nedotaženě. Skvělé momenty střídá se slabými, odvážné pokusy vymanit se ze škatulky prokládá nostalgickým odkazováním a úlitbami fanatickým hledačům odkazů na staré díly, a přestože se ohání emocemi a nejednoho tvrdého fandu přinutí na konci uronit slzu, v mnoha případech se jen veze na dědictví minulých dílů a magnetickém Michaelu B. Jordanovi, který v roli Adonise působí dojmem perfektně naolejovaného stroje. Perfektně naolejovaného polonahého stroje, což některé dámy ocení možná víc, než by se jejich partnerům líbilo. Plná recenze

• 18.11.2018  22:28

Že jsem byl na Johnnym v kině se mi po třech týdnech totálně vykouřilo z hlavy. A to jsem na něj psal recenzi. Takže tak, no.

• 18.11.2018  11:32

Copak jmelí! Copak Grindelwaldovy zločiny! A co zločiny Rowlingové a Yatese? Druhá Fantastická zvířata jsou jeden velký zbytečně překombinovaný bordel, který se snaží vynalézt mystérium v případě, jehož většinu základních zvratů teoreticky známe. A přidává proto nové. Tuplovaně macguffinová honba Credence za poznáním vlastních kořenů a zbytku světa za Creedencem se přenáší a přemisťuje z jednoho místa na druhé a snaží se závalem zázračných pozlátek a zápletkových zauzlení ubít divákovy kognitivní funkce do stadia naprosté otupělosti. Taková kletba imperius křížená s metodou ala Mechanický pomeranč – čum, hajzle, chtěl jsi víc Harryho Pottera, tak tady ho máš ve dvou hodinách tolik, že by se to věšlo do tří filmů, a klidně se tím udav! Přitom zaručeně nejlepší momenty filmu jsou právě ty klidné a osobní. Redmayne jako Mlok opět září v každé sekundě, ať zachraňuje už zvířátka, dvoří se Tině nebo se snaží vyrovnat s tím, že si jeho (jinak docela fajn bratr) bere jeho první lásku. Plácnout tuhle postavu někam na začátek autistickýho spektra bylo to nejlepší, co tvůrce napadlo a opět musím tleskat tomu šeptajícímu androgynnímu Angličanovi, že našel ten správný balanc mezi mimoněm a citlivým greenpeacákem. Taktéž navrátivší se Tina je super a když už mluvíme o oboupohlavních mimoních, i Ezra svůj omezený prostor využívá docela slušně. Zbytek už žádná sláva, subzápletka s Queenie a Jacobem v konceptu dobrá, ale ve výsledku naprosto nezvládnutá, nové postavy přicházejí a odcházejí, aniž by stihly zanechat dojem (čest Brumbálovi, ale to je přeci jen Brumbál a Jude Law) a samotný Grindelwald – byť není tak příšerný, jak jsem se obával – slabota. Rozhodně to není ten frajer, kterého jsem si představoval při čtení původní heptalogie. Co se děje týče, hromada věcí tam buď nedává moc smysl, nebo je jen blbá. A to platí i pro takové zvraty, které dost možná nejsou tím, za co se maskují. Už teď mám jednu teorii o lži a jednu o kletbě Imperius, přičemž je i po letmém googlení jasné, že nejsem sám. Na filmu mi vadí ještě hromada jiných věcí, ale už to tady nebudu vypisovat. Přeci jen to ani náhodou není nejhorší film roku. Téměř jistě se ale jedná o nejhorší film ze světa Harryho Pottera. Sečteno podtrženo – Fantastická zvířara: Grindelwaldovy zločiny jsou nezáživný překombinovaný chaos, ve kterém má problémy vyznat se i takový fanda HP, který nejnže knihy četl hned několikrát, ale také v jednom kuse sjíždí videa s fan teoriemi a sem tam zabrousí i na Pottermore. A vzhledem k jejich temné estetice (rozuměj kolikrát ani není vidět, co se na plátně děje), nebaví ani akčními scénami. Přesto věřím, že se celá série ještě zmátoří. I kdyby to mělo znamenat vyhození Davida Yatese. PS: Jediná věc, kterou ve filmech a knížkách nesnáším skoro tam moc jako tajnou příbuznost, jsou zbytečný rádobypomrkávající paralely. Tady jich bylo hned několik a pár možná skrytých, ale jestli mi tím, že se jak Credence, tak Mlok, rádi starají o osiřelá ptáčátka, chcete říct jen to, že jsou to oba kluci citliví a svým okolím nepochopení, jděte se vycpat.

• 15.11.2018  22:11
    Balón (2018)

Zrzavá německá Sigourney Weaver a film, který sice není ani zdaleka tak nudný jako jeho název, ale ani omylem se neblíží napínavosti, kterou se divákovi snaží vsugerovat soundtrackem – na plné koule vyhrávajícím symfonickým mutantíkem zrozeným z něžného, skoro až vznešeného (i když maličko bezduchého) milování mezi hudebními podkresy náhodné bondovky a Pána prstenů. Postavy a herci fajn, lehce přehnané východoněmecké retro panoptikum docela taky, ale ten příběh! Jako by kráva v hubě přežvejkala všechny biografie tohohle typu a slinama je slepila v jeden nemastný neslaný kousek, kterému musí po emocionální stránce pomáhat již zmíněný soundtrack. Ten je ale kolikrát až příliš horlivý a v nejvelkolepějších momentech buď vytrhává z dění, nebo rovnou působí směšně.

• 14.11.2018  21:54

Burtonova superujetá superklasika. Film tak divný a tak "hrozný", že Warneři slavnému režisérovi celou sérii sebrali a dali ji někomu, kdo více splňoval jejich představu o adaptaci, která bude prodávat hračky. Poslední dobou se toho hodně namluvilo o Michelle Pfeiferový a tom, jak je její geniální Catwoman zastíněná DeVitovým Tučňákem. A i když musím souhlasit, že se jedná o výkon možná dokonce na rovni toho Ledgerova, zároveň chci upozornit, že se jejím vychvalováním tak trochu zapomíná právě na onoho slizkého a chlípného pána z kanálů.

• 11.11.2018  11:28
    Karate Kid (1984)

A zase si jednou nadávám, že jsem ve svém dětství zasklil nějakou klasiku. Protože Karate Kida bych jako malý kid posedlý Strážci vesmíru, Hromkočkami a Matrixem vážně miloval. A přitom to je karate film, který je prakticky bez karate. Toho se dočkáme jen na konci a popravdě jde o nejslabší část celého filmu. Hudebně podkreslená sekvence soubojů (po americku montáž) je ještě dobrá, ale finální souboj Dannyho s Johnnym stojí za prd! Jinak ale převládá nadšení. Dokonalé comming of age, jehož příběh je navíc vcelku originální a i tam, kde na první pohled sleduje šablonu, se většinou nebojí vyhnout se té nejvyšlapanější cestičce. Ano, je to naivní a zjednodušující, ale je to film pro děti. Nebýt toho slabého finále, nebál bych se napálit plný počet. PS: Nějak nepobírám, že z celé dětské trojice je suverénně nejstarší Ralph Macchio.

• 7.11.2018  14:37

Kdysi byli bojovníky, teď si svoje frustrace vybíjejí v chlastu, hospodských rvačkách, čuchání lepidla a hře na gangy. Ti šťastnější z nich se dostanou do děcáku, kde se učí tančit hakku a hledat vnitřní klid, ti méně šťastní zůstanou doma. Syrová a dost realistická záležitost. Ale není to jen o příběhu a emocích, tenhle film je perfektní ve všech ohledech - kamera, zvuk, režie. Bomba. Mamaengaroa Kerr-Bell se měla stát herečkou.

• 6.11.2018  19:34
    Rozum v troubě (TV pořad) (2018)

Sice to o těch potravinách neříká nic objevného (pro mě, biomamči a biomačové to asi budou vidět jinak), ale je zajímavé podívat se na praktiky zenových zlodějů v akci. Navíc to má dobré humory.

• 6.11.2018  19:31
    Zmlsané dějiny (TV pořad) (2018)

Humor dobrý, vzdělávací hodnota vysoká, sliny se zbíhají, veverek mi je líto, ale to asi jako každého jiného zvířete, rozhodně bych ji ale někdy ochutnal. Forma mi na rozdíl od ostatních komentujících nevadí. Není to nic převratného, ale uvidíme, kam se to vyvrbí. Stejně to pravděpodobně po pár dílech zatrhnou sponzoři Mall.tv (respekt Beku, že se toho nebojí a vpálí do takového pořadu obrovské logo... jen aby jim to vydrželo, až jim začnou ochránci házet kameny do výloh).

• 4.11.2018  15:04

Zatím jediná "slabší" série, přičemž tím slabší myslím, že není bezchybná.

• 3.11.2018  11:09
    Halloween (1978)

Je to přímočaré, je to napínavé, má to superjednoduchou ale superúčinnou ústřední melodii a má to explicitní i subtilní erotický podtext. Ale je to totálně zastaralé a jakmile dojde na finální řezničinu, začne to ztrácet půdu pod nohama. Jo a ty repliky, to je hrůza...

• 1.11.2018  21:55

Bohemian Rhapsody Will Rock You!

• 20.10.2018  14:02

Čarodějovy hodiny mě nasraly. První půlka je totiž výborná, skvělá tajemná atmosféra vzešlá z koktejlu fantasy, pohádky a klasického universalovského hororu šmrncnutého Poem, se zábavnými postavami a správně ujetým smyslem pro humor. Když pominu těch pár motivů, co to vyloženě vykradlo z filmových Harry Potterů, jsem nic podobného už dlouho neviděl. Jenže Eli Roth je prostě šupák, co si ani nedokázal sehnat pořádného scénáristu, takže se z filmu nakonec místo motýla vyklubala hloupá a nudná můra, která když neví, co s postavami nebo příběhem, ústřelí k humoru dětí na prvním stupni základky. Ty tři dávám spíš z objektivity, protože první půlku jsem si fakt užil. Ale subjektivní dojem z celého filmu je absolutní zklamání.

• 17.10.2018  22:58

Zajděte na Prvního muže do IMAXu! Uvidíte vesmír! V roztřeseném záběru! Z kabiny, kam by se ani posádka tanku neměla jak naskládat! Skrz okénko jen o něco větší, než nový iPhone! Eh, cože?! Damien Chazelle si prostě dělá věci po svém. Tentokrát přišel s nejklaustrofobičtějším filmem o vesmíru vůbec. Kam se na některé záběry hrabe Vetřelec a jeho stísněné větrací šachty. První muž je velmi dobré drama, které člověku dá čuchnout k tomu, jaké to bylo stát se kosmonautem v pravěku před padesáti lety - ať už mluvíme o počítání souřadnic, zběsilém rotování v high-tech plechovce od sardinek, jejíž dveře se otevírají obouchaným nástrčkovým klíčem, navštěvování pohřbů kamarádů z programu nebo zakrvácených příchodech domů za vyděšenou manželkou po nějakém tom ne úplně povedeném testu. Škoda, že to jako celek úplně nevyčnívá a neutkví a že byste mohli s tou sbírkou klišé, které na vás film zkouší, hrát bingo.

• 16.10.2018  17:34
    Byt (1960)

Trochu romantická komedie, trochu drama, trochu kritika kapitalismu, kariérismu a záletnictví. Nikdo tu není klaďas a ani největší hajzl vlastně zas až takový hajzl není. Teda jak se to vezme, parchant je to pěkný, ale zas nikoho nevraždí, víme? Moc nevím, kam si tenhle film zařadit a rozhodně chápu jak ty, co ho bezpodmínečně milují, tak ty, které zklamal. Mně by asi k plné palbě chybělo, aby byly postavy o něco víc kladné/sympatické, případně kdyby to mezi nimi aspoň trochu jiskřilo. Takhle jsem tu romantickou linku moc nežral.

• 12.10.2018  23:05
    Zloději (2018)

Včera po projekci jsem byl ještě rozhodnutý, že dám plnou. Při psaní recenze jsem si tím už tak jistý nebyl a nakonec tedy jen 80 %, ale rozhodně Zloděje doporučuju, i když to ani náhodou není film pro masy. Více zde.

• 25.9.2018  22:04
    Aurora - I Went Too Far (hudební videoklip) (2016)

Jedna z nejlepších Aurořiných písniček a jeden z nejnudnějších videoklipů.

• 14.9.2018  15:27
    Potkali se na sídláku (TV seriál) (2015)

Je to hrozný, ale má to svoji dada kvalitu.

• 19.8.2018  23:55
    Insidious (2010)

Smíšené pocity stejného ražení, jaké většina místních už dávno popsala níže.

• 17.8.2018  22:51
    Léto (2018)

Není to dokonalý. Ani náhodou. Ale tak nějak mi to sedlo. A to i díky zábavným snově-muzikálovým sekvencím.

• 17.8.2018  22:49

Cruise se rozhodl natočit Brosnanovku. A tím nemyslím Zlaté oko.

• 17.8.2018  22:37

Největší hustota afro hár na metr čtvereční, hromada politiky a dost divné (ale velmi funkční) střídání vážného a humorného tónu. Mrtě jsem si to užil, ale ta detektivní příběhová linka je vlastně dost tuctová, pokud z ní ostříháte její černobílé peří.

• 1.8.2018  22:27

Mission Impossible 2. Akorát tohle je skvělý film.

• 1.8.2018  21:25
    Sigrid - Don't Kill My Vibe (hudební videoklip) (2017)

Jednoduchá myšlenka, ale z klipu nejde kvůli jisté norské zpěvačce spustit oči. Sigrid je trochu mimoň, ale rozhodně se za to nestydí a její mimonství natolik magnetické, že přitáhlo i kovaného metalistu Laxika. Navíc ta baba fakt skvěle zpívá a její texty jsou o něčem.

• 27.7.2018  18:50

Jak poznáte, že je záporák zlej? Má oční stíny! Jestli je John Wick synonymem pro kvalitní moderní akční béčko, dal by se Plán útěku 2 ve všech ohledech označit jako anti John Wick. Nejlépe bychom mohli tento smutný pokus o film přirovnat k Expendables 3… kdyby v nich nebyly žádné hvězdy, téměř žádná akce a jejich rozpočet byste zkrátili (minimálně) na pětinu. Nuda, nuda, nuda. Více v mojí remcenzi.

<< předchozí 1 2 3 4 11 20 30 39