Laxik

Laxik

Jakub Laxar

okres Hradec Králové
Last samurai... a filmredaktor webu eurozpravy.cz

homepage
Twitter: laxarj

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 27 36
    • 23.2.2018  19:11
    Tvář vody (2017)

Není to romance. Není to ani horor. Je to pohádka. Po deltorovsku extrémně násilná pohádka, která se nebojí provokovat. Faunův labyrint to rozhodně připomíná, a to hlavně esteticky, ale srovnávat Obojživelníka s Faunem bych neradil. Tematicky to je o něčem docela jiném.

• 17.2.2018  23:41

Jeden z těch filmů, které jsou překombinované až hanba (nabízí se tu ze 20. století pocházející výraz slátanina), ale musíte mu to odpustit zkrátka proto, že je cool. Jako fakt neskutečně cool. Cool postavy, cool design a stylizace, cool kamera, ale hlavně brutální a maximálně cool akce.

• 17.2.2018  19:54

Jednička sice byla extrémně neoriginální a schematická, měla ale nečekaně velké srdce. Dvojka možná není bůhvíjaký doják a buďme upřímní, s tou originalitou to taky není úplně kdovíjaké, jedná se ale o velkolepou nápaditou fantasy jízdu pro odrostlejší i plně odrostlé děti, jaké tu dlouho nebyla a asi ani nebude.

• 16.2.2018  22:34

Tak nějak nevím, jak se na ten konec dívat v rámci Polanského osobního života. Je kvůli němu závěrečná scéna ještě silnější, nebo naopak naprosto zničená?

• 13.2.2018  22:03
    Meadowland (2015)

Skoro nic se tam neděje. Pokud vám to nevadí a jste zvědaví na vizuálně zajímavou a psychologicky vymakanou melancholickou krasojízdu mojí nejzamilovanější Olivky, jděte do toho. Není to možná bez chyby, ale jako depku vám to vyčaruje zaručeně.

• 12.2.2018  20:03
    Monstrum (2008)

Už chápu, proč lidi nesnáší Found Footage, protože ta rozklepaná kamera mi vážně cuchala nervy i vkusový buňky. V tom je ale zakopanej jen jeden z několika psů, a navíc spíš čivava. Upřímně považuju koncept mostr filmu bez monstra za zajímavej, ale to by ho musely utáhnout zajímavý postavy a příběh. Rozhodně ne obyčejný "musím ji zachránit, i když nás evakuujou a já bych měl zdrhat" a rozhodně ne pár chodících klišé.

• 8.2.2018  17:32

In Soviet Russia fairytale rapes you. Vysvětlí mi někdo, jak může být tahle zrůdnost v červených číslech? (Díky mně se z nich právě dostala. Snad navěky.) Až na cca 5 povedených vtipů (z toho 3 byly skutečně perfektní, to uznávám) to nemá, co nabídnout. Na pozadí dost neumětelsky vymyšlených fórků, které to do vás tlačí ostošest, se odehrává jak třetí nálev lógru jihlavanky řídký příběh, ve kterém se věci dějí spíš náhodně, než aby to mělo logickou nebo uměleckou strukturu, který vykrádá Frozen dokonce i dějovými zvraty a v němž se v podstatě nedočkáte klidného momentu, kdy by nikdo nežvanil, nehekal, nebo nevysvětloval, co se mu honí hlavou. Ne, vážně, až si zase jednou budu stěžovat na doslovnost, věřte, že TOHLE monstrum je doslovné... ehm, do slova a do písmene. Debilní morální poselství pro děti v samotném závěru pak už jen korunuje Sněhovou královnu na Královnu trollů. Některé filmy jsou tak špatné, až jsou dobré. Tenhle mezi ně nepatří, i když jsem po opuštění kina propuknul v hysterický smích podobný tomu, který ze mě naposledy vyšel po opuštění Dopravního úřadu. Spoilerové PS: "Pokud toho ohnivého démona nezastavíme, než vyjde první hvězda, bude neporazitelný a nastane konec světa... no, ale kdyby se nám to náhodou nepovedlo a on nabral plnou sílu, můžeme ho potom třeba namočit. To ho totiž zabije.

• 2.2.2018  23:58
    John Wick 2 (2017)

Rozpitvat domrtě pěkně načrtnutou tajemnou mytologii je hrobařská technika mnoha výplachových béček. Ne tak u Johna Wicka. Tenhle špionský blábol mě pořád baví. Dokonce víc, protože je pořád cool, akční a tentokrát mi dokonce řádsky zvýšil tepovku. Což se mi u zábavné, ale nijak zvlášť originální jedničky nestalo.

• 2.2.2018  20:14

Láska prochází žaludkem a játry. Drama svým přístupem připomínající spíš sedmdesátá léta a přitom moderní a ve druhé polovině překvapivě ufuckující. Režie, která ví, co chce říct, ví, jak to chce říct a ví, jak to vyždímat ze svých dokonale hrajících figurek. První dvacetiminutovka dokonalá, finále překvapivé a strhující, ale to mezi tak nějak neříká nic nového.

• 26.1.2018  23:57

Pořád jsem přemýšlel, co se mi na těch postavách ve filmu nelíbilo. Jasně, byly trochu schematické (starý Getty je sice fascinující, ale působí spíš jako karikatura zlého kapitalisty než skutečná osoba), ale herci se jich ujali slušně a nějaká hloubka a myšlenka tam byla. Pak mi to došlo. Nikdo se nikam neposunul. Kromě únosce s lidovým jménem Padesátka, který začal někde a skončil jako docela jiný člověk, si všichni jeli svoje. Getty byl hajzl od začátku do konce, mladý Paul zůstal ňoumou, jen o maličko méně namachrovaným, staré Harrisové záleželo jen a jen na dětech v první scéně, ve flashbacích i v poslední "naháněčce". Marky Markův Ex Ej Džnt Sí Aj Ej sice něco jakože procitnutí prožil, ale vzhledem k tomu, že byl ve filmu celou dobu jen tak nějak do počtu, na tom vlastně nezáleželo. Takže asi takhle: Není to vyloženě špatný film, ale chybí mu cokoli jako vrcholy. Neusnete u něho, ale tepovku vám nezvedne ani o promile.

• 25.1.2018  16:49

Tři Billboardy přeskakují mezi komedií a depresivním dramatem tak rychle, že se u toho občas zadýchají. Většinou jim to ale jde na jedničku i díky výbornému trojlístku McDormandová-Rockwell-Harrelson. Na konci jsem byl intelektuálně pěkně rozsekanej, protože filozofie POSUZUJ, ALE NEODSUZUJ dá jednomu zabrat i když film nezabíhá do zbytečných nuancí a místo toho rozdává jednu antimetaforickou dělovku za druhou. Škoda jen, že McDonagh nezná míru. 4 hvězdy. Ale skoro 5. Komplexní remcenze zděs.

• 19.1.2018  21:12
    Coco (2017)

Triumf se tentokrát nekoná. Potoky slz přijdou až v poslední desetiminutovce, do té doby sledujete vcelku zábavnou a originální cestu jednoho ne úplně sympatického puberťáka za jeho muzikantským idolem. Je to ale takové divně poslepované, skoro až bych řekl umělé, a neodsejpá to jak by správná 100minutová pohádka měla. Ale ve výsledku Coco doporučuju rodičům, dětem i sólistům.

• 17.1.2018  19:36
    Treevenge (2008)

Parta magorů z jednoho předměstí tancuje s vánočníma stromkama na zádech a tváří se při tom, jakoby je ta oživlá košťata masakrovala. Kdyby to mělo o čtyři minuty míň, nemělo by to chybu.

• 10.1.2018  22:27
    Velká hra (2017)

Chastainka na Hrad.

• 7.1.2018  20:04

Házím ti laso, kamaráde. Jedno z těch lepších Arnoldových sci-fi béček, ve kterém je úplně všechno, co byste od takového filmu čekali. Jen ty one linery byly fakt špatný.

• 6.1.2018  23:36
    Tančírna (1983)

Je jedno, co od Tančírny očekáváte, na tuhle skoro dvouhodinovou němou (ale výmluvnou) historii jedné francouzské tančírny, do které po několik dekád chodí různí, ale vlastně docela stejní lidé (pardon, dojemní trotlové), vás nikdo nepřekvapí. Je to vtipné, když se to snaží být vtipné a dojemné, když to chce dojmout, v první dvacetiminutovce a někde mezi 60. a 75 minutou je to naprosto geniální, ale až moc často je to saaaaaaaaaaaaaaaaaaaakra nudné.

• 6.1.2018  20:36

Výborná neskutečně sympatická (troj)komedie, ve které září OBĚ živelné italské superstar - Lorenka stejně jako Mastroianni. Sušší chlebový prostředek tohoto obráceného sendviče, plácnutý mezi dvěma luxusními plátky šťavnaté mortadelly, je sice jen takové slabší vypointované intermezzo, ale jako celek chutná Včera, dnes a zítra božsky v každý den a každou hodinu. Nevím sice, co jsem čekal, ale určitě to nebyl nadčasový film, ke kterému budu schopný se pravidelně vracet.

• 5.1.2018  22:45

Je fakt obdivuhodný, že se člověk ve filmu, který je v podstatě jeden ohromný lyrickoepický řetězec metafor a symbolů, nemá jak ztratit a rozumí téměř všemu, co se před ním odehrává. Sice dost často nebudete vědět, kde jste chronologicky, případně jestli se pohybujete ve světě reálném či snovém, ale nepochopit, co se tu básník pokouší sdělit? To sotva. The Wall je nezaměnitelný audiovizuální zážitek, který strhne city, představivost i rozum. Ale já vám nevím, něco mi tam chybělo. Nebo možná ani nechybělo, jen jsem se nezamiloval.

• 5.1.2018  20:18
    ZZ Top - She's Just Killing Me (hudební videoklip) (1996)

Dobrá písnička s výběrem těch nejhezčích obrázků (Salma v bikinách) z mého oblíbeného filmu Od soumraku do úsvitu. Ale jako videoklip je to takové nanicovaté, za málo šupů nijak extra muziky.

• 4.1.2018  13:38

Je to jasný. Odteď když se řekne Technicolor, nenapadne mě Spartakus ani My Fair Lady, ale Černý narcis - techni(colori)cky dokonalý film, který rozhodně nevypadá na svých neuvěřitelných 70 křížků. Ty jsou bohužel znát jinde. Třeba v nakrémované Angličance hrající mlčenlivou Indickou krásku nebo v extrémním hraní (koulení) očima. To první je v pohodě, taková holt byla doba, ale holkám, v čele se šílenou sestrou Ruth, jsem to blouznění herecky moc nežral. Navíc jsem se během blbých 100 minut docela i nudil, protože je to celé tak nějak roztříštěné a nesoustředěné. Na druhou stranu musím pochválit, jak film pracuje s náznaky a vedlejšími motivy - těch věcí, co si může divák domyslet není málo.

• 3.1.2018  17:43
    Lion (2016)

Problém s neuvěřitelnými příběhy podle skutečné události je... že jsou neuvěřitelné. Takže buď se to opravdu stalo, ale působí to jako laciné citové vydírání, nebo si to Saroo Brierley s filmaři přizpůsobili, ale v tom případě se zmohli jen na laciné citové vydírání. A protože nemá normální divák šanci rozeznat jedno od druhého, většinou se jeho pocity dají popsat jako mix uraženého a provinilého cynismu. A tak na mě působil i Lion. Nehledě na to, že si to Dev Patel i Sunny Pawar dávají, nehledě na to, že Sarooovi (vážně, češtino, 3x o?) vlastně přejete, aby úspěl, nehledě na to, že jsem nejednou uronil slzu dojetí. On totiž Lion není moc dobrý film a jeho příběh, jakkoli neuvěřitelný, prostě nepatří k nejlepším. Nejvíc na něm asi můžu vystihnout to, jakým způsobem nakládá s rozpolceností hlavního hrdiny a jeho adoptivního bratra. Ukázat, že sebevětší množství náhradní lásky nedokáže přehlušit bolestivý pocit vykořeněnosti a viny, to chce um.

• 24.12.2017  23:45
    Tři bratři (2014)

Svěrák si udělal prdel z pohádek i českého diváka. Vznikla naprosto švihlá parodie, která se nebojí ani pedofilních vtipů.

• 5.12.2017  23:39
    Chef (2017)

Hmm. Tak asi takhle - podobně roztomile naivní krávoviny už se dnes točí zaručeně jen v Indii. Můžete nad tím ohrnovat nos jak chcete, můžete se tomu klidně i posmívat, ale netvrďte mi, že jste se u toho aspoň občas retardovaně negebili. Obvykle poznám, jestli si ze mě filmař dělá prdel, nebo jestli to myslí vážně. Tady ale fakt netuším. Některé scény byly očividně upřímné až po špičku sikhského plnovousu, jiné si naopak střihly čistou sebeuvědomělou hru. Ve většině případů ale fakt netuším - smál jsem se jak divý, ale těžko říct, jestli jen postavám, nebo i tvůrcům. A moji spolukinaři (kteří byli, stejně jako já, netušící "obětí" promítání naslepo) na tom byli podobně. Průšvih je spíš v tom, že se to celé vleče přes dvě hodiny a tak nějak to svojí strukturou připomíná snahu amatérského fabulátora odvyprávět koherentní a kohezní příběh. A přestože snědý indický Ondra Vetchý v hlavní roli není úplně k zahození, herecky je to taky dost bída. (K nemilosrdně stupidním dialogům se radši vyjadřovat nebudu, protože titulky, co nám k tomu pustili, evidentně přežvýkal Google Translate a dál už se tím nikdo nezabýval.) Tohle všechno bych ale téhle bezelstné krávovině dokázal odpustit. Jen kdyby za něco stál aspoň její konec. Ten se sice tváří jako bůhvíjaká sluníčková filozofie, ale (alespoň z mého pohledu) ve výsledku vyznívá dost amorálně a dělá pitomce ze všech zúčastněných. Včetně diváka.

• 30.11.2017  22:30
    The Punisher (TV seriál) (2017)

Frank Castle není hrdina. Frank Castle není uvědomělý muž z lidu. Punisher je chlap, který přišel o všechno a řádsky mu z toho hráblo. Válka je svinstvo a pokud vás nerozhasí ona, návrat z ní a nejisté reakce lidí, kteří si jí neprošli, to zvládnou nepochybně. Tenhle seriál to ví a sděluje to dost nekompromisně. S galony krve, náklaďáky vystřílených patron a nasraným mručením mrtvého muže. A výborným příběhem a postavami. Snad jen trocha té předvídatelnosti mi na tom někde okolo půlky vadila. Naštěstí šli tvůrci cestou očekávatelnou, ale ne hloupou.

• 26.11.2017  23:44

Dokonale nevýrazné a těžce (nebo spíš lehce?) zapomenutelné. Díky kryptonskému bohu za Ezru. ten snad nikdy nezklame (i když jeho postava taky není bůhvíjak skvěle napsaná).

• 13.11.2017  23:32
    Thelma (2017)

Norská lesbická variace na Carrie, kompletně neakční a středně ujetá (tento víkend jsem viděl Suburbicon a Zabití posvátného jelena, takže je pravděpodobné, že v jakémkoli jiném kontextu je Thelma ale sakra ujetá) s dost vypracovaným důrazem na psychologii, atmosféru a kameru. Jen je to přeci jen ve svém jádru ne úplně objevné a celá ta křesťanská linka mi přišla neuspokojivě prozkoumaná a na konci i nedotažená. Eili Harboe si to ale docela dává. Nevyrazí vám dech, ale něco na té holce je. PS: Po jisté lehce nechutné scéně od jezera téměř na samotném konci filmu by se to celé dalo interpretovat i tak, že hlavní hrdinka prostě jen potřebovala pořádnýho ptáka. Tímto se omlouvám všem lidem se vkusem a jdu se někam zahrabat.

• 5.11.2017  23:34

Je to sice absolutní recyklát posledních (minimálně) dvou dekád amerického animovaného filmu, ale já se u toho většinu času nevím proč bavil. Znovu si to asi jen tak nepustím, ale úplně bych to tu jako většina ostatních uživatelů nesmažil.

• 5.11.2017  01:29

Je to vtipné. Jakože fakt vtipné. A má to styl. Konec chvály. Podobně jako první Strážci galaxie je to totiž dokonce tak vtipné, až to zabíjí veškeré vážné emocionální momenty. A podobně jako Strážci galaxie, vol. 2 je to naprostý epizodický chaos: Thor je na divné lávové planetě. Thor je na Asgardu. Thor je v New Yorku. Thor je v Norsku. Thor je v prdeli, ... a všude udělá jednu dvě věci a zase se stěhuje dál. Taika natočil další Co děláme v temnotách, jen za tisícinásobné množství doláčů a s áčkovými hvězdami. Příběh ale fakt stojí za prd a ani ta libová Blanchettka ve výsledku nestojí za nic, protože její Hel(u) skoro neuvidíme a musíme ji tedy zařadit mezi anonymní zástup malekithů, ronanů, vanků a další nudné poddimenzované marvelácké záporáky. Těšil jsem se na to fakt hrozně mrtě strašně moc, byť s vědomím, že poslední marvelovka, z níž jsem byl nadšený, jsou druzí Avengers. Ve výsledku jsem dostal zatím nejhorší letošní komiksárnu a dost možná nejhoršího Thora, protože i ten Pastelově barevný svět aspoň zvládnul propojit vážný příběh a lehký humor, aniž by je smatlal dohromady.

• 4.11.2017  14:58

Přiblblý mix hororu a komedie, který je na horor málo děsivý a na komedii to postrádá určitou kadenci vtipů. Ale rozhodně se to nebere vážně, a to je plus. V takhle bezelstně vypatlanou béčkovou ptákovinu jsem doufal celý rok, ale ona ne a ne přijít. Jen mě mrzí, že se to i přes svůj sebeuvědomělý žánrový mix zásadně pohybuje UVNITŘ mantinelů hororu, univerzitní/středoškolské/romantické komedie i vykrádačky na Groundhog Day. Inovace hadr. Poctivá sedmdesátka... PS: Pořád zdůrazňuju, že je to blbý, ale zase nečekejte nějakou zběsilou jízdu. Všechno nejhorší se ale (bohužel) dost drží při zemi.

• 2.11.2017  09:57
    Modrý samet (1986)

Nechci tvrdit, že od Lynche vyžaduju pořád jedno a to samé (a totiž surrealistickou jízdu), ale tak nějak zatím platí, že mi víc sedí ty filmy, ve ktrerých útočí na moje smysly a podvědomí než na můj rozum. V tomhle případě se mi to prostě líbilo, ale neuvízne mi to v palici jako Mulholland Drive, Twin Peaks nebo Zběsilost v srdci. Prostě ne. A mám podezření, že hodně atmosféry vykouzlil hlavně Badalamentiho a Lynchův patentní zvukový doprovod plný šumění větru a přepjatých drnkajících strun.

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 27 36