Duna (2021)

Dost by mě zajímalo, jak Villeneuvovu Dunu budou hodnotit diváci knihou nepolíbení. Obsahu je prostě moc :) Já jako velký fanda předlohy jsem ale byl v sedmém nebi. Po Lynchovi, který Dunu těžce nepochopil; a Harrisonovi, který nesehnal dost peněz; tu konečně máme dílo, které minimálně jako vizuální doplněk k přeci jen dost rozsáhlé knize funguje naprosto dokonale. Hlavně vizuálně jde o největší žraso přinejmenším od Interstellaru, a přitom tu nemáme žádné levné vykrádačky z ostatních scifáren. Potěšilo i dost dobře zvládnuté balancování mezi hollywoodskou woke korektností a předlohou - mezi postavami došlo k drobným změnám ve prospěch diverzity, ale nic nebije do očí (koukám na tebe, Zaklínači!) a nic ani v nejmenším nevadí v příběhu. Přitom ze scénáře úcta k předloze přímo čiší - kupa klíčových míst je citována doslovně, takže fanoušek jako já může s klidem napálit plné hodnocení. A teď bych prosil dvojku. Ideálně zítra, jo? PS: Kino nutností, 3D zbytečné.

Chicagský tribunál (2020)

Herecké výkony na šest Oscarů: Redmayne, Rylance, Baron Cohen, Gordon-Levitt, Keaton, Langella... Tohle se prostě musí vidět. Ale přesto ještě výš hodnotím scénář a režii Aarona Sorkina, kterého už rozhodně musíme počítat do nejužší Hollywoodské špičky. Ještě že o téhle části amerických dějin v našich končinách moc nevíme, takže jsem mohl zůstat v napětí doslova až do závěrečných titulků. Za mě letos jasný oscarový favorit.

Poslední představení (2020) (seriál)

Nejlepší dokument za hodně dlouhou dobu. Nejen, že má k dispozici kupu autentických záběrů, pokrývajících dekádu a půl, a taky všechny účastníky jako komentátory z pohledu současnosti... Ale hlavně je to celé dokonale vystavěné. Filmaři (přehledně) skáčou časem tam i zpět, aby každá epizoda měla jednotné téma, jeden příběh, ale aby zároveň posouvala "děj" jako celek blíž k cíli. A přitom zvládají jít až na dřeň, dokonale rozebrat jednotlivé aktéry, odkrýt jejich motivaci a všechno to podat přehledně, emotivně, neskutečně poutavě. A tak i když nejsem fanoušek basketballu, a i když samozřejmě předem vím, jak to nakonec dopadne, přes to všechno jsem sjel celý seriál za dva dny. Prostě se nešlo utrhnout. Fakt dobré.

Joker (2019)

Nejlepší DC film dekády, paradoxně hlavně díky tomu, že nejde takřka vůbec o komiks. Joker je skvěle zrežírovaná a ještě líp zahraná studie jednoho šílenství, za kterou Phoenix už teď cítí Oskara. Jen se trochu bojím, že producenti, tušíce další miliardu, neodolají (jako neodolali když tam ZASE vrazili Batmanovy rodiče) a natočí tomuhle samostatnému kousku druhý díl, který už nemůže zopakovat hloubku dílu prvního, a navíc už bude muset chca nechca zabrousit do komiksu, což nemůže dopadnout dobře. 90 %

Zaklínač (2019) (seriál)

Příjemné překvapení. Jako fanda předlohy jsem se bál, že se Netflix u Sapkowského jen "inspiruje", a pojede si vlastní, poameričtěnou linii. Naštěstí se tak nestalo - seriál se pevně drží knížek, vyzobává ty nejznámější povídky a adaptuje je skoro doslovně. Zůstala slovanská jména i "naše" příšery, evropsky vypadající prostředí, ale i drsnější stránka, jazykem počínaje a sexem a krvavým bojem konče. Prospělo i zachování proházené chronologie, díky čemuž se univerzum buduje postupně, přehledně, a všechno pěkně graduje. Jen to možná nemuseli tak přehánět s diverzitou - černošští rytíři ve slovanských hradech působí přinejmenším vtipně, a zrzka Triss taky nemusela být až tak přičmoudlá... Ale dejme tomu. Celkově velká spokojenost, první sérii jsem zfouknul za víkend, a už se těším na pokračování. 90 %

The Orville (2017) (seriál)

To je tak, když je vaším celoživotním snem natočit vlastní Star Trek, jen navíc s chlastem a nekorektním humorem. A někdo vám to fakt schválí. A dá vám hlavní roli a sežene původní startrekové režiséry. K tomu přihodí špičkové CGI a áčkovej rozpočet. A vy z toho všeho uděláte něco, co má filozofický přesah, hloubku, a je po všech směrech lepší a hlavně startrekovější než ten "opravdovej" Star Trek...

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Nejlepší Star Wars od staré trilogie. Konečně se povedlo nechat všechny Skywalkery stranou (no dobře, skoro), zkusit jiný přístup, a ono to funguje. Akce neustává, nové postavy fungují i bez světelných mečů, a i když je jich fakt hodně, každá zanechá svoji stopu. Výsledkem je (experimentálně ověřeno), že se dobře baví jak SW-negativní jedinci, tak hardcore fandové, kteří si vychutnají všechny tie-iny na staré díly (Tarkin!). A Vader je zase jednou nejdrsnějším záporákem ve vesmíru. Chci víc! 90% - - - PS : Český dabing tragický, nebrat. Darth Vašut? WTF?

X-Men: Apokalypsa (2016)

Zase jednou půjdu proti proudu. Apocalypse mě kupodivu bavila stejně nebo i o chlup víc, než Days of Future Past. Nové postavy a jejich linky stojí za to, akce a efekty jsou super, a ani ta recyklace Quicksilvera mi nevadila - na rozdíl od předchozího dílu ho aspoň vyřadili ze hry smysluplně a ne jen "vysazením u mámy" :-) Na rozdíl od většiny bych se dalšímu dílu rozhodně nebránil.

Captain America: Občanská válka (2016)

Špička MCU, někde na úrovni prvních Avengers nebo Winter Soldiera. Vyloženě se ale nabízí srovnání s Batman v Superman. Zatímco Snyder nezvládl propracovat tři postavy, Russoové se celkem obstojně poprali hned s dvanáctkou hrdinů - každý dostal trochu prostoru, svou motivaci a kapku vývoje, všichni dávají smysl. Stejně tak samotná "válka", která v BvS skončila jako nesmyslná dvouminutová bojůvka, dopadla výrazně líp - rozsahu a dopadu Civil War z komiksu se samozřejmě rovnat nemůže, ale rozdělení obou stran působí uvěřitelně a hlavní bitva (letiště) je naprosto boží. A hlavně se ukazuje, že MCU ještě není mrtvé - nebojí se temnějších témat (čas začít zabíjet hlavní postavy?) a na druhé straně nováčci srší nadšením a humorem (Ant-Man, Spider-Man). Jen houšť a větší kapky. 90%

Ovládací panel
8 bodů