Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Sci-Fi

Recenze (1 176)

Krtek Money Life (2020)

Chlapci vám rádi vysvětlí, že rap zní líp, když si necháš vyměnit zuby za zlato, a že nejlepší posluchači jsou ti, co se vzájemně mlátí lokty do hlav. Lecos to vysvětluje. Samotný počin pak s jeho subjekty spojuje i absence jakéhokoli smyslu či konceptu. Ale jako náhled do téhle subkultury tahle náhodná směska záběrů poslouží. Smysl pak dává jen záběr, kdy rapper číslo jedna seřve své kolegy do kuličky, protože je evidentně jediný, kdo zrovna není pod vlivem, a zároveň tuší, jak se správně drží mikrofon. Takže jedna hvězda pro něj, že to s tímhle výkvětem inteligence vydržel.

plakát

Cesta kolem světa za 80 dní (2004)

Jasně, Verne to není, ani trochu. Ale jako akční komedie s Jackie Chanem, trochou cestování, pěknou Cécile a hromadou barviček a cameos to poslouží úplně v pohodě. Nenáročná zábava na zimní večer. 60 %

plakát

The Mandalorian - Season 1 (2019) (série)

Rozhodně lepší než nová trilogie. Komornější, westernovější, ale pořád Star Wars. Jen škoda, že se i sem pokouší za každou cenu procpat propojení s "velkými Star Wars" v podobě Síly a "the child". Těšil jsem se na příběh, odehrávající se sice ve SW univerzu, ale někde bokem, s "obyčejnými" postavami. Bez Jediů a postav, majících vliv na osud celé galaxie... A budu muset počkat minimálně na druhou sezónu, než se dozvím, jestli se to podařilo. Ale rozhodně bych se nezlobil, kdyby to zafungovalo naopak - a příští velký SW film byl trochu víc ve stylu Mandaloriana. Tak doufejme.

plakát

The Mandalorian - Season 2 (2020) (série)

Hodně jiné než první sezóna, ale nedokážu říct, jestli lepší nebo horší... Hlavní změna je v masivním napojení na Star Wars Disney canon. Zatímco první sezóna byla stand-alone, a nebylo třeba znát ze Star Wars prakticky nic abyste si ji užili, v sezóně druhé je to přesně naopak. Bez znalosti Clone Wars, Rebels a v neposlední řadě i původní a sequelové trilogie si nevychutnáte nejen sem tam nějaký ten detail, ale nakonec ani hlavní zápletku. Což je na jednu stranu pochopitelné, budování Univerza je teď hnacím motorem číslo jedna v nejednom studiu, ale na druhou stranu si nedovedu představit, že by někdo viděl Bo Katan v temném Mandalorianovi, a rozhodl se proto dokoukat zpětně animáky. A napojení na sequelovou trilogii naznačuje, že pověsti o jejím vyškrtnutí z canonu byly přinejmenším nadsazené. I když... Zrovna po téhle stránce se jedná spíš jen o nenápadné pomrknutí, než přímý tie-in, takže vyškrtnutí by pořád obhájit šlo. Doufejme.

plakát

Afrika na Pionieri (2020) (TV seriál)

Přejedli se Trabanti? Zkuste Pionieri! Zábavnější, špinavější, autentičtější než poslední cesty žlutého cirkusu, a Marek Slobodník utáhne seriál stejně dobře jako Dan Přibáň. Víc pionierů, prosím!

plakát

Lovci trolů: Příběhy z Arkádie (2016) (TV seriál)

Pár minut to vypadalo na animák pro děti. Ale pak z Trollhunterů začali víc a víc být cítit DreamWorks, dabéři z ranku Rona Pearlmana nebo Marka Hamilla, a hlavně Guillermo del Toro. Obzvlášť dvojce Hellboye mají Trollhunters hodně blízko. Nakonec z toho bylo celkem příjemné odpočinkové fantasy. 75 %

plakát

Chalífát (2020) (TV seriál)

Koukal jsem na stejný seriál? Jasně, postupná indoktrinace je mrazivá, a jde určitě o neokoukaný úhel pohledu na tohle téma... Ale seriálů s tematikou extremismu, teroristů, elitních vyšetřovacích týmů atp. je v poslední době tolik! A upřímně, většina je zpracovaná líp. Homeland, Jack Ryan... V případě Chalifátu bohužel zvítězilo poselství a emoce nad formou. Slabší herecké výkony (hlavně ve švédské polovině) doplňují mezery ve scénáři, tvůrci si nejednou pomohli lehkým deus ex machina, jen aby postavy dostali na poslední chvíli tam, kde bylo pro působivé finále třeba. Škoda. Stačilo málo, a mohlo to být mnohem uvěřitelnější.

plakát

Prezident v pořadí (2016) (TV seriál)

To si takhle vpodvečer dáte pilotní díl, na zkoušku. A hned si začnete pokládat otázky. Třeba: Proč tolik U.S. propagandy? Kdo psal ten děravej scénář? Proč někdo tohle prezidentovi dovolí? A proč jsou najednou tři ráno a já si jdu vařit černej čaj, abych zvládl ještě pár dílů? Otázky, samé otázky...

plakát

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Pamatujete ty časy, když anglický hrad Kamelot bránili udatní černoští rytíři před dvěstěmetrovými slony s pyramidami na zádech? Nebo na krále Artuše, vikingského bojovníka MMA, trénujícího pod čínským mistrem Kung-Fu? Ne? Já taky ne. Pamatuju si jen, že nejlepší herecký výkon ve filmu podal stárnoucí fotbalista. A nakonec i z rytířů kulatého stolu dokázal Guy Ritchie udělat heist movie s rasově pestrými hospodskými povaleči z východního Londýna (cockney accent a khaki bundy included). Nebýt kulervoucí digitální akce, bylo by to snad na odpad. Mám silné Sherlockovské deja vu. Ale jestli se vám blbiny tohohle typu líbí a historie vás netankuje, klidně si hvězdu přihoďte.

Chicagský tribunál (2020)

Herecké výkony na šest Oscarů: Redmayne, Rylance, Baron Cohen, Gordon-Levitt, Keaton, Langella... Tohle se prostě musí vidět. Ale přesto ještě výš hodnotím scénář a režii Aarona Sorkina, kterého už rozhodně musíme počítat do nejužší Hollywoodské špičky. Ještě že o téhle části amerických dějin v našich končinách moc nevíme, takže jsem mohl zůstat v napětí doslova až do závěrečných titulků. Za mě letos jasný oscarový favorit.