Já jsem Groot (2022) (seriál)

Snaha udělat z Groota další veverku z doby ledové. Jen teda výsledek není ani vtipný pro dospělé, ani zábavný pro děti, zatímco Scrat zvládal obojí. Promarněná šance.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Marvelu se v poslední době nedaří. Kvalitní příběhy už nejsou potřeba, na nějakou tu miliardu zisku postačí tuna CGI, hodně barviček a dostatečně okaté zastoupení minorit. Ne že by druhý Dr. Strange přesně tohle nesplňoval taky. Ale povedlo se najít nadšence, co tuhle mašinérii dokáže ukočírovat, a ještě přidat něco ze sebe. Raimi je totiž z Multiversa cítit na hony daleko. Od povinného camea Bruce Campbella, přes příjemný hororový nádech (asi poslední žánr, co v MCU ještě nebyl), až po práci s kamerou. I početná multiverzní camea se podařilo utajit mnohem líp než u Spider-mana a zapasovat do příběhu výrazně méně destruktivně. Výsledkem je komiksová zběsilost, která sice nevstoupí do dějin po boku třeba prvního Iron Mana nebo Avengers, ale na rozdíl od svých současníků (Eternals, Shang-chi...) si ji rád někdy pustím znovu. 75 %

Batman (2022)

Když konečně ukážete Batmana - Detektiva, abyste donutili i komiksového diváka přemýšlet, ale zároveň uděláte tolik logických chyb, že chcete diváka jakéhokoli, jen ne přemýšlejícího... Když obsadíte mladého herce, který zvládá akci, ale veškerá akce je ve tmě tak černé, že kdyby byla ještě černější, už by sbírala bavlnu... Když obsadíte kvalitní herce, ale na celý film je schováte za masku (a ne, nemyslím Patizóna, ale Farrella a Dana), nebo jim dáte minimum času (Turturro, Serkis), zatímco většinu screen time zaberou prkeňáci jako Pattinson, Kravitz a Wright. A to všechno v době, kdy si divák ještě živě pamatuje Phoenixova Jokera nebo Baleova Batmana. 55 %

Moon Knight (2022) (seriál)

Na Marvel originální prostředí, skvělý herecký výkon Oscara Isaaca... Ale příběh se nekoná, akce se skoro nekoná, a samotný Moon Knight je v celých šesti epizodách asi 10 minut. Kdyby místo pěti hodin seriálu byl stominutový film, vůbec nic by se nestalo. A teď nás čeká moment, kdy se v MCU potkají reální severští bohové, egyptští bohové, a řečtí bohové. Jestli to zatím nebyl maglajz, tak teď už to bude vyloženě žůžo.

Rodina na baterky (2021)

Na začátku to vypadalo na nezajímavý animák o rodině. Ale naštěstí se Mitchellovi velmi rychle utrhli z řetězu. Bláznivá hyperbarevná stylizace ke zběsilému humoru Lorda a Millera (Lego movie) parádně sedí, a film skvěle graduje, takže divák překousne i nevyhnutelné poučení o důležitosti rodiny. A nelze nezmínit hlášky, kvůli kterým jsem zřejmě několikrát vzbudil smíchem sousedy. Doporučuju. Dog - pig - dog - pig - loaf of bread

Jerry Seinfeld: Jak zabít 23 hodin času (2020) (pořad)

Jerryho standupy mám rád. Chápu, že v dnešní době humor bez kontroverzí, extrémních názorů na politickou korektnost (z obou konců spektra) nebo vulgarit nepobaví úplně každého. Zvykli jsme si holt na větší kalibry. Mně ale naopak přijde, že v téhle bláznivé covidové době je tahle obyčejná, každodenní sranda víc potřeba než kdy jindy. Za mě příjemný odpočinkový zážitek.

Matrix Resurrections (2021)

Čekal jsem retro, doufal jsem v návrat původní atmošky, bál jsem se průšvihu ve scénáři a znásilnění prvního dílu. A dostal jsem to všechno :) Ve třech hodně rozdílných třetinách. V první části se míchají vzpomínky na původní Matrix (většinou v podobě záběrů přímo z roku 1999, protože původní atmosféru se evidentně bez toho nepodařilo napodobit) se satirou na korporát. Zazní i věta "Warner Bros nás nutí udělat další Matrix trilogii, i když to přiběhově nedává smysl, jen kvůli penězům." Uf. Hodně bolí i Morpheus, posunutý do generace Z, jako smutná parodie na Fishburna. Druhý akt je konečně Matrix. Jakž takž rozumné příběhové zdůvodnění sequelu, akce, sci-fi jak má být. Jenže pak přijde závěr. Spojení "Deus ex machina", které se objevovalo celý film, nám tady Lana omlátila o hlavu s takovou kadencí, že už jsem se jen těšil na konec. A teď jen doufám, že to konec opravdu byl. Další sequel už prosím ne! 45 %

Spider-Man: Bez domova (2021)

Ultimátní fanservice. Týmovka, která parádně ukončuje hned dvě spidermanovské série. Jen bohužel moc nesedí do té aktuální. Před 15 lety bych si z takového spektáklu asi znečištil prádlo, ale po dekádě marvelovské masáže musím konstatovat, že z další nálože CGI bitev s nepřehlednou kupou postav už mě tak maximálně bolí hlava. O to víc, když celá zápletka (začátek i konec) nedává moc smysl, a kdyby geniální ajťák Parker a mistr mág Strange na minutu zpomalili, nic z toho by se nestalo. Škoda. S lepším scénářem z to mohlo být mnohem víc, než jen epický reunion.

Pavarotti (2019)

Člověk by řekl, že dokument o člověku, který velmi dobře zpíval, ale jinak se v jeho životě prakticky nic zvláštního nestalo, nemůže být zajímavý. A on... fakt není. ¯\_(ツ)_/¯

The Beatles: Get Back (2021) (seriál)

Unikátní záběry ze zákulisí finální éry Beatles. Parádně zachycují chemii mezi všemi brouky, několik klíčových momentů ve vývoji skupiny, a hlavně hodiny a hodiny muzicírování, od improvizací, přes debaty nad texty a finální podobou známých songů, až po kultovní koncert na střeše. Škoda jen, že se Jackson (jako obvykle) utrhnul z řetězu, a nebyl schopen to prostříhat pod osm hodin. Takhle hrozí, že důležité momenty v hodinách brnkání a nezajímavých keců zapadnou, a co hůř, i ty nejlepší songy už na konci solidně lezou na nervy, jelikož je slyšíme třeba po patnácté. Ale i tak, za mě 80 %