danoo

• 18.11.2014  00:46
    Interstellar (2014)

Otrepaná sci-fi rozprávka...

• 5.10.2014  16:11

Dvojka ide po všetkých stránkach ďalej než jednotka. Demystifukuje, čo sa deje pod povrchom (mizogýnna spločnosť, sebanenávisť a oslobodenie). Snáď bude jeho dielo docenené v budúcnosti.

• 28.9.2014  02:42

Larsa von Triera som vždy obhajoval, avšak tentokrát sa snaží LEN validovať sexuálnu závislosť hlavnej postavy tým, že žije vo svete potlačenej viny svojej túžby a všetci chlapi sú prasatá. Tieto motívy navyše ani poriadne nerozvíja, namiesto toho ukazuje kvantá genitálii a pohlavných stykov. Tým pripomína skôr Tinta Brassa než Ingmara Bergmana, ktorému by sa chcel podobať. Nymfom()nka sa však dá pozerať ako čierna komédia, vrcholom ktorej je kapitola Mrs. H s Umou Thurman, čo je pre mňa dosť málo...

• 2.5.2014  22:14

Bizarné majstrovské dielo. Má to niečo z Pulp Fiction, Oldboya a Absolventa. Ešte nikdy som v jednom filme nevidel toľko protikladných prvkov (posvätnosť - profanita, viera - fanatizmus, láska - nenávisť, deviácia - normálnosť) spojených tak veselým spôsobom a bez akéhokoľvek cynizmu... Minimálne dvojnásobné zhliadnutie podmienkou!

• 27.4.2014  17:08

Klasický prípad toho, čo sa stane, keď umenie príliš tlačí na pílu. Obrovský obrazový potenciál stráca na sile, pretože nie je naviazaný na koherentné rozprávanie, ktoré je i tak z polovice tvorené z citátov, v ktorých sa divák stratí. GITS pracoval len s jedným motívom z Prvého listu Korinťanom a výsledok bol na rozdiel od tohto veľmi intenzívny...

• 27.4.2014  13:08

Japonská variácia na známu tému duše v stroji. Kyborg majorka Kusanagi verila v svoju existenciu preto, lebo to povedalo jej okolie. Čo ale v prípade, že robotický mozog dokáže vygenerovať dušu? Na akom základe by potom mala veriť v seba? Tieto otázky zrejme vedú k náboženstvu (religio), pretože jeden z jeho etymologických významov je znovu spájať (re-ligare).... Režisér streda akčné sekvencie s až teologickými úvahami, a ja som tomu prichádzal na chuť len pozvoľne, i keď sympatie tam boli od začiatku.

• 20.4.2014  16:22
    Šaráda (1963)

Hitchcockovský thriller v tom najlepšom zmysle! Majstrovsky strieda akciu, horor, komédiu a pokojnejšie momenty ozvláštňuje vtipnými dialógmi a groteskou. Navyše oproti klasickému Hitchcockovi je to trochu dizajnérske (Audrey Hepburn ako chodiaca reklama na Givenchy), čo určite niekto tiež ocení.

• 17.3.2014  20:44
    Extase (1932)

Extase je akousi filmovou verziou románu Milenec Lady Chatterleyovej, ktorá podobne ako Lawrenceov román ponúka niečo celkom iné, než sľubuje škandálna povesť. V tomto prípade skvelé herecké výkony, kameru a osvetlenie v štýle nemeckého expresionizmu a veľmi bohatú symboliku.

• 8.3.2014  23:02

Ak sa vám páčila Cesta, bude sa vám páčiť i tento film. Tentokrát v pitoresknej atmosfére s dychberúcou „chaplinovskou“ Giuliettou Masinou. Cabiriine noci sú štúdiou o tom, ako jednoducho môže dobrý podľahnúť zlu, a predsa nad ním víťazí, i keď koniec je tu otvorený subjektívnej interpretácii.

• 8.3.2014  22:09

Film by mali vidieť všetci, ktorí sa zaujímajú o grandiózne herecké výkony.

• 1.3.2014  16:18

Milá terapia pre workholikov, avšak s veľmi banálnym posolstvom: nenechajte si spoločnosťou a komplexami zničiť radosť zo života.

• 16.2.2014  11:42
    Všemocný (2011)

Limitless je natočený tak super, že divákovi umožní zažiť všetky Cooperove tripy. Akýkoľvek náznak nekorektnosti, absurdnosti či nevýrazných výkonov (De Niro a Cornish) je postavený na vedľajšiu koľaj vzrušujúcim tempom. Prekvapujúco dobré!

• 1.2.2014  22:30

Nový McQueenov film je založený na kontrastoch napr. medzi neľudskými podmienkami otrokov a krásnymi prírodnými scenériami, láskavosťou a krutosťou, rezignáciou a nádejou a pod., čo dáva priestor emóciám, hlavne v závere. Pre mňa bol však asi najhodnotnejší záber, keď Solomon stretne ešte ako slobodný černošského otroka a nedokáže proti tomu nič namietať...

• 30.1.2014  11:06

Skvelá čierna komédia – niečo ako satirická verzia Wall Steet od Stonea ("Like a twisted Robin Hood, he steals from the rich to give to himself"). Niekto si to všimol, niekto nie, ale Vlk z Wall Streetu je v podstate moralita – Belfort nakoniec ostáva sám. Niektoré explicitné scény pôsobili časom stereotypne a v závere režisér výrazne ubral z tempa, čo kazí celkový energický a dynamický dojem z filmu.

• 29.1.2014  01:11

Boli ste už niekedy na párty, kde sa všetci naraz prekrikujú? Toto je presne ten prípad. Proste chaos po všetkých stránkach!

• 28.1.2014  20:27

Jednoznačne vrchol Rona Howarda (Vravíte „Rush“? Ale prosím Vás!?), ktorému sa podarilo dostať veľmi blízko k diagnóze schizofrénie. Predovšetkým vďaka excelentnému Russellovi Croweovi. Celkom „schizofrenicky“ je film rozdelený na prvú mysterióznu polovicu a druhú terapeutickú, čo nápadito využíva potenciál manipulácie Šiesteho zmyslu. I keď na ostatok netreba zabúdať, že klinická schizofrénia zrejme nie je taká „beautiful“...

• 26.1.2014  00:57
    Vrtěti psem (1997)

Politická satira by mala byť oveľa dynamickejšia (nedostihnuteľným vzorom je Dr. Strangelove), Levisonov inak nápaditý film je natočený a ozvučený ako sentimentálna dráma!

• 26.1.2014  00:49

Ak už pre nič iné, tak sa to oplatí vidieť pre doslova nadľudské výkony Matthiewa McConaugheyho a Jareda Leta. Je pravda, že DBC je trocha plochý, zdĺhavý a peripetie sa často opakujú, napriek tomu vie klásť naliehavé otázky. Celkom naliehavým spôsobom.

• 8.1.2014  21:42

Nesmierna satira na atómovú vojnu. No nie je to len o tom. Kubrick ukazuje, že sebadeštrukčné sklony ľudstva majú pôvod v degenerovanom libide alfa samcov. Napr. generál Jack D. Ripper posiela svoju letku do ZSSR, pretože cíti „stratu podstaty“ počas „fyzického aktu lásky“, čo muselo byť isto spôsobené sovietskou fluoridáciou vody, atď. Film je neuveriteľne nadčasový – i keď sa viaže na obdobie studenej vojny – svojim nesmiernym cynizmom pripomína skôr 21. storočie.

• 8.1.2014  20:58

Kubrick odhalil podstatu vojny. V prvej časti zabíja tyranizovaný vojak Leonard Lawrence seba i inštruktora, v druhej je Joker nútený zabiť postrelenú snajperku. Obe možnosti (zabiť či nezabiť) sú diabolské a zároveň anjelské, sadistické a láskavé...

• 1.1.2014  18:09
    Biutiful (2010)

Barden ako ten najnešťastnejší človek na svete je úžasný – predimenzovaná mizéria jeho sveta však nemá schopnosť vyvolať hlbšie emócie.

• 31.12.2013  12:36

Pozoruhodný film Etoreho Scolu. Začína ako prvá epizóda z Včera, dnes a zajtra (1963), pretože Sophia Loren budiac veľkú rodinu v preplnenom byte ochutnáva kávu, avšak na rozdiel filmu Vittoria De Sicu kávu nevypije, je totiž určená fašistickému manželovi, a ona nie energickou osobnosťou, ale otrokom. Jej stretnutie s Marcellom Mastroiannim sa dá vnímať v zmysle Madisonských mostov (1995), Bozku pavúčej ženy (1985) či filmu Dobrú noc a veľa šťastia (2005). A záver nenecháva priestor na pochybnosti o tom, že toto dielo kumuluje všetky riešenia.

• 28.12.2013  16:54

Mimo preexponovaných akčných sekvencií (v Jazernom meste) a otrepanej zápletke medzi Kilim a Tauriel je Šmakova dračia púšť strhujúcim rozjazdom pred finále podobne ako Dve veže.

• 25.12.2013  18:41
    Lurdy (2009)

Nejde ani o náboženský, ani protináboženský film, ale skôr o objektívny pohľad na dnešných pútnikov. Hlavná postava Christine sa nevybrala do Lúrd ani tak za zázrakom, ako skôr za spoločnosťou ľudí. Zázrak sa samozrejme stane, ale cesty pána sú nevyspytateľné... Bez akejkoľvek potreby priamo provokovať sa režisérka pýta zaujímavé otázky premýšľavým či humorným spôsobom.

• 24.12.2013  16:15

Veľká a nádherná reflexia o zmysle života (nielen v Ríme). Sorrentinov nový film je tematicky kategorizovať takmer nemožné, pretože zaistite ide o kritiku elít, film o tvorivom procese spisovateľa, fenomén sklamania z Ríma a volanie po návrate ku koreňom. To všetko extaticky zahrané, natočené a ozvučené vytvára najúžasnejší divácky zážitok roka 2013!

• 12.12.2013  19:17
    Rivalové (2013)

Nie je to Senna, nie sú to ani Dni hromu, ale záverečné „odhalenie“, že Hunt bol jedný, komu Lauda v živote závidel, je ideovo na (aktuálne) „3. najlepší film“ trochu málo...

• 1.12.2013  12:18
    Gravitace (2013)

Najnovšia definícia dokonalosti. „Vesmírna odysea“ sa v Cuarónovom podaní mení na cestu človeka všeobecne. Od začiatku do konca je však Gravitácia predovšetkým filmom Sandry Bullock. Jej rola astronautky nie je nepodobná úlohe, ktorú hrala takmer pred dvadsiatimi rokmi vo filme Kým si spal, kde sa tiež vyrovnáva s osobnou stratou blízkeho. No iba tentokrát to zvládla s neuveriteľnou vyspelosťou prehlbujúcou katarziu, ktorú vo vesmíre zakúsi.

• 30.11.2013  19:46
    Průvodce (2008)

Nestáva sa často, aby sme narazili na film o skrášľovačovi mŕtvol, ktorý je navyše podaný tak sugestívne a jemne. Režisér ukazuje, že profesia „sprievodcu“ vyžaduje veľkú dávku citlivosti, pretože pozostalí reagujú nielen so smútkom, ale i hnevom a dokonca radosťou. Táto profesia nemá náboženské afiliácie - ide o uchovanie spomienky na zosnulého v kruhu jeho blízkych. Do toho je vpletená komerčná línia odhaľujúca hrdinovo detstvo, problémy s manželkiným nesúhlasom s prácou a jeho hnev voči otcovi, ktorý opustil rodinu. Uvedená rovina je trocha predvídateľná, ale kým nás tvorcovia dostanú tam, kde nás chcú mať, sú jednotlivé scény rámcované melancholicky a rytmicky, takže nám to nevadí. A odmenou je naozaj celé spektrum emócií.

• 30.11.2013  12:29

Táto pocta klasickému hororu Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (1922) je rovnako ako originál od F. W. Murnaua expresionistická a romatická súčasne. Pridanou hodnotou je pohrávanie sa s drakulovskými motívmi, camusovská úvaha o meste zachvátenom morom a nečakaný záver. Herzog bol veľkým experimentátorom a tento experiment je jeden z jeho najvydarenejších!

• 25.11.2013  22:37

Poetická kritika amónie japonskej spoločnosti poňatá naskrz vizuálne. Radšej než na dialóg sa spolieha na odkrývanie emócií a myšlienok cez pretrvávajúce úsmevy a výmeny pohľadov. Aj keď sa tvorcovia vyhrali s každým záberom, kamera pôsobí experimentálne a autenticky. Vďaka tomu všetkému budú položené otázky rezonovať ešte dlho...

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 21 28