Maniax

narkomantik

homepage

3 body

• 11.5.2019  18:50

Je až trapně jednoduchý tenhle film odbýt pár větami a invektivy. A vlastně se těm, co to tak udělají, moc nedivím. Jenže v době, kdy mě mainstream filmy a seriály jako Star Wars, Predátor, Jurský park nebo Hra o trůny tak strašně zklamaly, nasraly a vlastně mě donutily nasadit takovej ten "I don´t even care anymore" přístup, tak jedno se novým ( a pro mě asi i posledním) Avengerům musí nechat - odešli s pompézností sobě vlastní. Humor zahrál na tu správnou notu, patetických proslovů tam bylo míň než bych čekal, akce byla většinou přehledná a ty tři hodiny uběhly jako voda. Bavil jsem se královsky a myslím, že se tahle éra uzavřela více než důstojně. To, co bude následovat mě nezajímá, protože to pravděpodobně převezme Captain Karen "I want to speak with the manager".

• 8.4.2019  08:59
    Hastrman (2018)

Příběhově to bylo strohé víc, než by se slušelo. Jenže ta atmosféra, kamera, hudba a hlavě výkony Karla Dobrého a Simony Zmrzlé drží tenhle film vysoko nad průměrem a šíleně mi to sedlo, jelikož ten film je dost jiný než většina současné (české) produkce. A to se prostě musí ocenit.

• 26.2.2019  22:36

Existujou jen dva druhý lidí. Ti, kterým se tohle líbilo víc než druhá řada, a ti, kterým ne. Za mě 5/5 za geniální herecký výkony obou hlavních protagonistů, skvělej scénář prostý přehnaných šokantních rozuzlení a klišé alá byl to ten týpek, kterýho jste viděli minutu v prvním díle, a hlavně za skvěle napsaný postavy. Je pravda, že to chvílema vypadalo že z toho bude další Sinner, ale tahle řada byla hlavně o dvou detektivech. Detektivech do samotnýho konce. Pravých detektivech. Mohl bych jich vyjmenovat nejmíň dvacet, ale scéna s Rolandem na parkovišti, Waynem v pokoji obklopeném Vietkongem a celá část vrcholící sklenkou vody jsou top momenty týhle řady. Je tam pár hluchých, hloupých a nevyřešených věcí, o tom žádná, ale to měla i první řada, kterou si "bohužel" spousta lidí absolutně zidealizovalo. Tohle není lepší první řada. Je to jiný a já doufám, že bude další. Klidně za další čtyři roky.

• 26.12.2018  17:52

Kombinace všech osmdesátkových filmů, na které si vzpomenete. Při pár pivech šílená prdel. Konec trochu zklamal, ale jinak parádní fanouškovskej film ve stylu Kung Fury.

• 8.11.2018  08:24

Komorní Affleckova režijní prvotina. Vynikající herci - hlavně Ed a Casey a skvělý scénář, který přestože je místy trošičku přitažený za vlasy, tak vám ve finále pokládá jednoduchou otázku - co byste dělali vy - a odpověď není tak jednoznačná, jak by se na první pohled zdála být.

• 27.5.2018  15:27
    Deadpool 2 (2018)

Zas to není na plnou palbu, přitom stačilo malinko! Ryan je jasnej, Brolin správně parodicky badassuje a sympatickej buřt Dennison impertinentě hláškuje ostošest. Tak proč mě to neposadilo na prdel tak tvrdě jako když Dopinder dostane hlavu od Juggernauta? Tempo filmu je dost nevyrovnaný. Přeskakuje se sem tam bez jakýkoliv elegance a návaznosti. Těžko se to popisuje, ale praštilo mě to do rypáku. Další věc je to, že scénu po scéně to funguje, ale jako celek je to o chloupek horší (to byl problém i u jedničky). Je to prostě jeden skeč za druhým. Ve většině případů je to vtipnější, než v jedničce, ale taky je tu spoustu hluchých míst, kterých naopak v původním DP moc nebylo. Vlastně nevim, proč píšu převážně negativně, když jsem se skvěle bavil a minimálně ve dvou scénách jsem brečel smíchy (X-Force výsadek & after credits). Asi jsem chtěl, aby to bylo mnohem víc šílený a over-the-top. Dál nechápu, proč je tam tolik romatiky. Částečně je to zparodovaný, ale ve většině času je to míněný vážně a to tam bohužel nesedělo. Sečteno podtrženo - je to zábavný, zasmál jsem se a až na pár slabších míst a romantiku je to perfektní sequel ve stylu - všeho víc. Jestli bude další díl, tak by bylo fajn, aby to bylo míň korektní (nevím, jestli to s tou korektností byla ironie a vztyčený prostředníček této době, nebo to bylo míněno vážně), a aby se dala větší péče scénaři. Pak budu vědět, že do toho dali maximum effort. 4 a půl značky Deadpool -0,5 * 1,1.

• 15.5.2018  10:23

5*, který voní (nebo smrdí, každýmu dle gusta) po popkornu a litrový kole za kilo. Marvelovky beru jako takový zvláštní, předražený spotřební zboží. Jako Conversky za dva a půl litru, který se mi s železnou pravidelností roztrhaj za jeden rok nošení. Nebo jako gamesa za 15 stovek, kterou dohraju za 10 hodin. Nehledám v tom nic hlubšího, jen jsem se chtěl bavit a udělat si radost. Bavil jsem se královsky. Je to šíleně barevný, furt se něco děje, všechno dělá bum prásk, hraje do toho našlápnutá hudba a sem tam se zahláškuje. Co ale tuhle Marvelovku naprosto odlišuje od těch ostatních je Thanos. Tak svělýho záporáka MCU ještě nemělo. Není to totiž jen klasickej kydač. Nebojte se, není to žádný sluníčko, ale prostě je na něm něco lidskýho, něco "pochopitelnýho". Na konci jsem mu vážně fandil tomu, aby sebral všechny kameny, páč jsem chtěl vidět, co rozjede za echt mord. Takže, mozek nastavit na mód "now... fucking entertain me!" a je spokojenost. Tenhle film nevyléčí smrtelnou nemoc, neušetří prachy, nedá vám novej pohled do života, ale budete se prostě bavit. A to někdy vlastně docela stačí.

• 13.4.2018  08:16

Objektivně 4/5 (prostý scénář), subjektivně bůr. Pokud jste sjížděli ve svých raných nácti E.T.ho, Návrat do budoucnosti nebo třeba Vládce vesmíru a hlavně - pokud v sobě ještě dokážete najít to dítě, co s otevřenou pusou koukalo z půlmetru na CRTčkovou televizi a smažilo Atari, Segu, Nintendo nebo PS1 - tak přesně do týhle doby vás Spielberg vezme. Suverénně a přirozeně. Nečekejte od toho překombinovaný temný distopian sci-fi, těch je dnes až dost, a vychutnejte si tenhle hodně příjemnej, jednoduchej a přímočarej flashback. Stevene, dlouho jsem ti nerozuměl (asi 13 let), ale tohle mě zahřálo.

• 11.4.2018  12:13
    Mary Poppins (1964)

Tenhle film mě vrátil do dětství. Je to samozřejmě mnohem prostší a infantilnější, než si ho pamatuju, na druhou stranu je to krásně nazpívaný, choreografie je fantastická (hlavně kominíci) a celkově efekty na tu dobu jsou krásný. Dick van Dyke sympaťák (táhne mu na 93!). Celkově to zahřálo. Prostě Disneyovka z dob, kdy to nebylo jen o počtu prodanýho merche. Superkalifradžilistikexpialidózních 4/5 PS: Jsem zvědavej na pokračování, co vyjde letos.

• 24.3.2018  16:05
    Bába z ledu (2017)

Ale jo, nebylo to špatný. Další z českých dramedy, ale z relativně neotřelého prostředí otužilců. Nový, Kronerová a Neužil hráli skvěle, ostatní se dali taky zkousnout, jen nechápu toho lva pro Špalkovou, ve filmu byla asi 4 minuty. Nepřijde mi to jako taková bomba, co jsem podle ohlasů čekal, ale je to příjemnej, lidskej film, ve kterým nikdo není dokonalej, stejně jako v reálnym světě.

• 20.3.2018  14:27
    Život (2017)

Ucházející sci-fi béčko (v dobrém slova smyslu). Paradoxně to mohlo bejt ještě o chlup kratší, ale nenudil jsem se. Originální to není, je v tom cejtit esence skoro všech filmů tohohle žánru, ale jednou za čas to neuškodí, obzvlášť v době, kdy takovej Scott je schopnej natočit něco jako Covenant. Tfuj. Původně jsem si tou trojkou nebyl jistej, ale závěr mě přesvědčil. I když se to dalo čekat, stejně jsem uznale kývl hlavou, páč takhle to prostě má být.

• 10.3.2018  22:32
    matka! (2017)

Typ filmu, u kterýho, když přijdete na jednu jedinou věc, tak si řeknete "no jó vlastně, to sem ale nevzdělanej debil". Hodně zvláštní kus, pro mě nehodnotitelnej, protože bych tomu nakouřil plnej knedlík i odpad zároveň. Aronofsky si jede tu svojí, ale já ho stejně měl nejradši jako týpka, co dělal Requiem a Wrestlera. Jediný, co musim vypíchnout, je Jeniffer. Jak jí nemam jako herečku rád, tak tady mě přesvedčila, že přeci jen svý řemeslo umí. Rozhodně stojí za zkouknutí, třeba vám to sedne.

• 10.3.2018  22:26

Hele, Billy řekl "fuck" a jeho máma mu říká hovňousek, pojďme se zasmát! Oproti jedničce naprostej odpad, podobně jako Blbý a blbější 2. Čert vem děj a vedlejší postavy, který tady absolutně nedávaj smysl. Ale že jsem se zasmál jen jednou na začátku, kdy si to chtěl Santanáš hodit.. to se odpustit nedá. Na debilní komedie náročnej nejsem, ale tohle prostě ne. 2/5 a to fakt jen za tu úvodní scénku.

• 9.3.2018  08:23
    Polednice (2016)

Obecně mám problém s dětskými herci. Někdy neoprávněně (StrangerThings), jindy oprávněně (všechno ostatní). Polednice je horor asi jen ve dvou scénách, a i tam je to čajíček. Mnohem víc je to (rádoby) psychologický drama o ovdovělé matce a její dceři, která "to" ještě neví. Zasazení na venkovskou samotu je super, stejně jako nápad situovat dost scén za dne v šíleným vedru, bylo to rozhodně osvěžující. Samotnej příběh je předvídatelnej asi po patnácti minutách, což mu dost ubírá na napínavosti a přišlo mi, že se Anna změnila ze stoicky klidné osoby na totální meshuggah během jednoho dne. Nicméně atmosféra je docela slušná, Anna hraje chvílema skvěle, chvílema jak ochotnice a překvapily mě výkony herců vedlejších postav, to nebylo zas tak úplně špatný. Jak s nelibostí říkám - na český poměry docela dobrý, s důrazem na to "zas tak". 55%

• 6.2.2018  09:55
    Bill Burr: Why Do I Do This? (TV pořad) (2008)

V dnešní hyperkorektní době je to balzám na duši. U jeho příběhů s Hitlerem, plánů na to jak a proč snížit populaci, nebo u jeho názorů na genderovou vyváženost jsem brečel smíchy. "You know why men make more money than women? Because, in the unlikely event that we're both on the Titanic and it starts to sink, for some reason, you get to leave with the kids and I have to stay - that's why I get the dollar more an hour." Bill Burr

• 24.1.2018  09:06
    Bright (2017)

Ayerovi jsem po Suicide Squad moc nevěřil, ale tohle bylo překvapivě dost dobrý. Hlavně lore a svět jako takovej má obrovskej potenciál, viděl bych to na nějakou desetidílnou minisérii, je to hodně zajímavej nápad. Film je něco jako Patrola zkřížená s Bad Boys, ve který jsou lidi, elfové, skřeti a další fantasy havět. Zní to šíleně, ale je to skvělý. Chci vědět a vidět víc.

• 17.12.2017  09:04

Věřte mi, že já jsem ten poslední, kdo by chtěl říct, že je to špatný, ale.... je to špatný. A to tak špatný, až je mi z toho smutno. Chvílema to ani nevypadalo jako Star Wars, ale jako nějaká přiblblá parodie. Zbytečně moc vtipů (v drtivý většině dětskejch a trapnejch) a zbytečně moc Porgů. Nevybavím si jedinou scénu, u který bych si řek, že je to dobrý, musel bych vybírat jen ze scén, který nejsou trapný. Tohle už tak smrdělo Disneyovkama, až to hezký není, a to jsem z řad těch, kterým se E7 moc líbila. Scénář děravej jak ementál, gradace nulová, postavy plochý a o nějaký epičnosti nemůže bejt řeč. Ale co mě nejvíc dostalo... a teď se budu snažit spoilovat co nejmíň - je Snoke a Leia. Ti, kteří to viděli, tak ví. Tyhle dvě scény si vyžádaly tak silnej facepalm, že to pod mým sedadlem vyvolalo menší tektonickou činnost. Než jsem odjel do kina, byl jsem odhodlanej nový Star Wars bránit do posledního dechu, ale nejde to. Prostě to nejde. A ne, "nový" postavy mi nevadí, naopak, ale tenhle film má mnohem větší problémy. 3/5 a to jen kvůli Lukovi a tomu, že přes to přeze všechno to jsou alespoň nějaký Star Wars. Nicméně trošku mě píchlo u srdíčka..

• 1.11.2017  11:43

První série byla lepší (taky měla výhodu prvního úderu), nicméně pořád to byla parádní osmedesátkovina s tunou odkazů, skvělou muzikou a výbornými herci. Sean Astin ftw.

• 26.10.2017  18:04
    Mindhunter (TV seriál) (2017)

Fincherovskách preciznost natáhnutá na osm hodin ( i když točil "jen" 4 epizody). Skvělá dobová atmosféra a neskutečný výkony herců v čele s Groffem. Scény s vrahem Edem Kemperem jsou z toho nejlepšího, co jsem letos viděl. 5/5 a perte do mě druhou řadu, skončilo to k posrání otevřeně.

• 13.10.2017  10:44

Dopadlo to víceméně tak, jak jsem čekal. Zpomalených záběrů křičících vojáků je tam snad ještě víc, než religiózních keců. Paradoxně mi to celý přišlo takový bez duše. Ten člověk v reálu byl nejspíš něco ,čemu by se dalo říct "hrdina" (pokud ve válce něco jako hrdinové vznikají), ale tohle bylo tak přibarvený, přislazený a ubulený, že jsem to chvílema chtěl vypnout. Samotná válka je natočená relativně slušně, ale ten digitální kouř, krev a samotný soldžry tomu neodpustím, úplně to bilo do očí. Garfieldovi ani Vaughnovi jsem to nežral ani minutu, takže pro mě nejlepší postava z filmu je Hugo Weaving a jeho WW1 voják se slušným PTSD. Nejkomičtější byl Vaughn, když si chtěl jako drill seržant zahrát na R. Lee Ermyho z Full Metal Jacket a při jeho pískotu mu přeskakoval hlas jak puberťákovi.

• 13.10.2017  10:44

Ridley, ty hovado... Jako o chloupek lepší než Prometheus, ale kde je atmosféra, kde je horor, kde je nějaký napětí? Posádka snad ještě debilnější, než v Prometheovi, absolutně nikdo tam není alespoň trochu sympatickej, a pokud si celou dobu divák přeje, aby všechny ty hovada Mr. Alien zrasil co nejbrutálnějším způsobem, tak bude asi něco špatně. Ty hodnocení kolem 6 - 7 sedí. Není to průser, ale čekal jsem mnohem víc, nějaký odpovědi, vysvětlení a prolinkování s Alienem. Doufám, že se připravuješ na velkolepý finále týhle "prequel trilogie", jinak seš u mě normální vocas. Jo a příště si, ty vole, zajdi osobně na castingy, protože tady je přestřel jako kráva. Čert vem McBridea, ale co tam dělala ta puritánská sestřička z padesátých let, která si hrála na Ripleyovou? Abych ti aspoň něco pochválil, tak ta věc s původem Vetřelců je na poměry série šokující a dost se mi líbila, i když to v určitých věcech nedává smysl. EDIT: Uvědomil jsem si, že ne. Není to lepší než Prometheus. Je to ucházející sci-fi, ale hodně špatnej Alien.

• 13.10.2017  10:43
    Dunkerk (2017)

Tik. Skoro až experimentální film, který se vymyká běžný hollywoodský produkci. Neskutečně vymazlená obrazová a zvuková kompozice. Kvílení německých stíhaček a chrapot bombardérů nikdy nebyl děsivější, stejně jako peklo na bombardovaný pláži nebo v potápějící se lodi. Na hodinu a třičtvrtě jsem se ocitl ve WW2, která není přehnaně patetická a neobsahuje zbytečný patriotismus (i když tam samozřejmě je). Místy jsem skoro ani nedýchal. Jeden z nejnapínavějších filmů ever s geniálním chaotickým tikajícím Zimmerovým soundtrackem. Ťak.

• 13.10.2017  10:42

Hele jako dobrý, ale jednička byla lepší, konzistentnější a tak nějak míň vážnější. Tady ty vážný scény prostě nefungovaly. Přišlo mi to zbytečně dlouhý, a bez některých scén by se film dost dobře obešel. Akční pasáže okej, ale čekal jsem na nějakou, co mě vycukne z pantoflí jako ta v jedničce v kostele a to se bohužel nestalo. Náběh tam byl, hudba by taky byla, ale prostě to nebylo tak krásně zchoreografovaný jako v prvním kusu. Statesmani byli trestuhodně nevyužitý (Bridges a Tatum), akorát Pedro to tam porychtoval švihadlem a měl druhou nejlepší akční scénu ve filmu. Celkově vzato - ač se zdá, že je všechno víc over the top, přišlo mi, že Vaughn trošku povolil a chtěl z toho udělat něco, co by to nemělo být. Nepotřebuju nutně anální fórky s princeznou, spíš takovej ten frackovitej "I don´t care" styl oblečej do nejluxusnějšího suitu od Armaniho. Nicméně pokud bude někdy trojka, určitě to budu chtít vidět, tohle univerzum má hodně co nabídnout.

• 13.10.2017  10:42

Je zajímavý, jak se doba mění. Ridley Scott, který před 35ti lety natočil ve svý době dost nepochopený a hejtovaný kultovní sci-fi dílo, se letos "vytáhl" s Covenantem. Oba dva filmy toho nemají na první pohled moc společného, ale je tam toho spousta, že jo? Téma stvoření, duše, dekontrukce idey boha a stvořitele a jeho překonání, postup na vyšší příčku v pomyslný hierarchii, nebo jen prosté přání žít svůj život... Tohle všechno najdete jak v BR, tak v Covenantovi. Jenže Ridley nám po 35ti letech zestárl. Výsledek? Covenant byla šílená slátanina, která z původně z čistokrevného sci-fi hororu udělala pseudo-filosofickou báseň o stvoření. Doteď občas v noci ze spaní zařvu "Ridley, bez indulóny ne!". Až takhle sem se cítil podvedenej a znásilněnej. Ridleyho samozřejmě velice uznávám, natočil spoustu mých oblíbených filmů, ale asi přišel čas jít do důchodu. Co tím chci říct? Jsem hrozně rád, že novýho Blade Runnera netočil Ridley. Villeneuve, kterej v mých očích stoupá výš a výš na příčce oblíbených režisérů (Sicario a hlavně Příchozí), se toho zhostil s tak neskutečnou grácií, citem pro detail a jasnou vizí, až jsem místama nevěřil, jaká nádhera se přede mnou promítá. Už u první scény jsem si uvědomil, jak jsou dnešní filmy strašně rychlý, stejně jako doba, ve který byl natočen. Nový BR tomu starému vzdává hold jak vizuálem a hudbou, tak i tempem, jakým je příběh podáván. Někdo může namítat, že je tam spousta scén, který děj nikam neposouvají a jsou zbytečně pomalý. Tyhle výčitky jsem já nikdy nepochopil. Tenhle film byl pro mě jako obraz. Nepotřeboval jsem, aby se tam pořád něco dělo. Byl tam prostor pro to, abych si jen užíval tu nádhernou atmosféru postapokalyptického světa v neonoirovém stylu, podkreslenou hudbou, která místy cituje Vangelise, ale ví, kdy má přitvrdit (Zimmer se nazapře - ale na druhou stranu, u jedné scény jsem si stoprocentně jistej, že hrála hudba z Interstellaru ;) ). V původním BR (final cut), jsou také scény, které mají fungovat jen jako podkres (záběry na pyramidu, záměrně nesouvislé záběry na reklamy nebo hvězdy). A je to dobře, protože tenhle film se vychutnává jako nejlepší Hennessy. Z příběhu nebudu samozřejmě prozrazovat nic. Původní BR byl na příběh relativně skromný, šlo tam spíše o myšlenku a poselství. Zde to není jinak, ale postavy jsou více prokreslené a motivy mnohem jasněji vysvětlené. V recenzích někdo vyčítá přílišnou doslovnost - já to nevidím jako problém, na interpretaci to tu byl první BR. Dále někomu připadá zápletka jako "šestáková". Nepopírám, že téma, které se tu objevuje, už nebylo několikrát zpracováno. Ale tady je to to přímo souvisí s dějem z prvního BR. Vůbec to, jak navázal nový BR na toho starého je jednoduše geniální. Prostě to dává smysl, a přijde mi, že to dokonce příběh prvního BR do určitý míry rozšiřuje. Nebylo tu nic, o čem bych si řekl - "ty vole to je 3,14čovina". Všechno tu do sebe zapadá a vše dává více či méně smysl. Paradoxně jediná postava, která nebyla úplně dobře napsaná, je hlavní "záporák", kterého hraje Jared Leto. Ač jsou jeho motivy dané, o samotné postavě se toho moc nedozvíme a je to prostě další egomaniak, který chce tvořit život. Herci jsou perfektní, Ryan, ač má pořád ten svůj psí kukuč, hraje o sto šest, Forda není třeba ani zmiňovat. Líbila se mi postava Ryanovy přítelkyně a celá jejich romance byla správně futuristická se vším, co k tomu patří. Bylo tu několik scén, který si budu pamatovat - úvodní scéna, přílet na smetiště, externí projektor, osobní kontrola normality, rozhovor Forda a Ryana v casinu nebo fight ve vlnách. Celý film ve mně bude ještě chvíli rezonovat, protože takhle poctivý sci-fi, který úžasně vzdává poctu originálu, ale přitom je neskutečně "současný", (ovšem ne ve smyslu zběsilýho střihu a rychle se posouvajícího děje) je v dnešní době hodně nedostatková komodita.