Ingen kender dagen (2022)

Päť rôznych príbehov, päť ľudí, ktorí sa nikdy nestretli, päť osudov, ktoré sa na konci absolútne nepretnú, ako som mylne očakával. Ba práveže naopak, v každom z nich bola postava, ktorá ma svojim chovaním srala! Ale jeden príbeh i napriek svojej nude končí fantastickou absurditou, až som skoro odpadol od smiechu. Dokonca kvôli nemu som premýšľal nad tretiou hviezdičkou. Avšak v každom jednom prevládala nič nehovoriaca nuda. Potom je tam ešte jeden o takom malom dievčatku a jeho matke, pri ktorom som sa cítil veľmi nepohodlne. V povetrí sa vznášalo totiž čosi znepokojujúce. Niekto toto určite ocení viac ako ja, takže ak si myslíš, že by si to mohol/la byť Ty, smelo do toho.

Śubuk (2022)

Film o slobodnej matke s autistickým synom, ktorá musela bojovať s byrokratickým systémom, aby jej syn mohol chodiť do 'normálnej' školy. Namakaná kamera spolu s výborným klavírnym doprovodom, skvelými hereckými výkonmi obohotenými občasne kvalitnými hláškami ( "Jesteś jedziną kobietą w moim życiu, ktora jak mnie widzi, żyga!" ) robia z tohto filmu, s rovnakou či podobnou témou, nevšedný zážitok. Vraj je to nakrútené podľa skutočných udalostí. 90%

Na chwilę, na zawsze (2021)

Včera som mal škandinávsku depku od Poliakov, dnes, pre zmenu, vyváženú porciu drámy a romantiky na americký spôsob. Ale doslova! Nechýbali totiž nádherné zábery kamerou na polia pri západe slnka, či na jazierko, kde kvákajú k večeru žaby za doprovodného cvrkotu cvrčkov... Hlavný hrdina s minulosťou, ktorá ho prenasleduje, býva na samote v prívese, kde to má napohodu všetko odšéfované a samozrejme, hlavná hrdinka- slávna popová hviezda, síce s detskou tvárou, ale ukáže pár krát kozy a tak sa to dá prehliadnuť. Dve úplne odlišné povahy, medzi ktorými to zaiskrí na pôde zariadenia pre drogovo a alkoholovo závislých. Predvídateľné nahovado, ale sadlo mi to fajne na dnešný sobotný upršaný anglický večer. Ideálne na vypnutie mozgu.

Žena na střeše (2022)

Takmer dokonalá škandinávska depka od našich polských susedov, ktorá prináša príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami. Mirka je ženská po šesdesiatke a okolnosti ju donútia k zúfalemu činu. Za bieleho dňa sa rozhodne  prepadnúť banku s malým kuchynským nožíkom! To som nevedel, či sa mi to sníva asi rovnako, ako aj tej pani za prepážkou v banke. Absurdných situácii je vo filme ešte pár. Prvú polovicu filmu som sa cítil dosť nepohodlne, lebo som naozaj netušil, čo od hlavnej hrdinky (ako aj od samotných tvorcov filmu) očakávať. V druhej polovici sa film stal trochu "akčnejší" a ja som sa uvolnil a začal si ho užívať. Povedal by som, že ide o taký smiech cez slzy v niektorých momentoch. V situácii, v ktorej sa ocitla hlavná hrdinka, je medzi nami isto veľa, ktorí riešime podobné sračky, problémy či iné vnútorné boje. Kvôli tomu môže hroziť kurevská depka a treba sa na film teda psychicky dobre nastaviť. 80%

Ted Lasso - Zlý duch (2023) (epizoda)

Paráda, Ted a jeho tím sú späť! Sezona, na ktorú som netrpezlivo čakal! Otváracia epizoda je veľmi príjemná a pohodová. Síce, musím pravdu povedať, že keby bola niekde uprostred, tak je za čisté tri , ale ako otváracia a po dlhej dobe... Padla úplne fantasticky a za 4.

Apokawixa (2022)

Priznám sa, že som s hodnotením trochu na rozpakoch. Ani zaboha neviem, či to tvorcovia mysleli vážne, alebo si robili tak trochu kozy zo zombie filmov, kovidu, vegánov atd. Na pár scénkach som sa pobavil a mladí herci mi kupodivu nepili krv, avšak samotný film je neuveriteľná blbosť. Nemôžem povedať, že by to bola vyslovene strata času, ale film zrejme docenia vekovo mladší diváci a iná avantgarda. Tak niekde medzi 30 - 40% by som to videl.

Johnny (2022)

"Náš vlastný čas je to najcennejšie, čo môžme dať druhému človeku." O Jan Kaczkowskim som nikdy nepočul. Skôr som si myslel, že film bude o delikventovi, ktorý sa zmení na dobrého človeka. Síce to tak aj je, ale film je hlavne teda o tom farárovi, ktorý bol neuveriteľný týpek. Krásny obraz zlatej strednej cesty. Hulil, nadával, ale nesmierne miloval blížneho svojho. Nejde o žiadnu patetickú sračku a ani o citové zdieranie diváka. Hoci je záver smutný, tvorcovia ho nádherne odľahčili (nebudem prezrádzať). Vlastne prvé dve tretiny filmu sú dosť kvalitné hlášky. Na debut absolútne odvážna téma, ale mladý režisér (videoklipov) Daniel Jaroszek  ju zmákol fantasticky!!!

Zátky (2017)

Na rumunských filmoch milujem ich dialogy. Sú také minimalistické a pritom vystihujúce všetko. Cítim sa byť ich súčasťou, akoby som spolu s tými chlapíkmi tam sedel za stolom a popíjal s nimi to vínko. Dokonca som pocítil i jemný vánok na tvári vanúci od mora pri zapadajúcom slnku. Dráma o milionárovi, ktorý môže v okamihu všetko stratiť a ktorý prijme pozvanie od kamaráta z dectva na svadbu jeho dcéry, aby spolu zaspomínali na časy, ked ho ešte nezaujímal finančný vývoj na burze.

Syn (2022)

Film o rozmaznanom zmrdíkovi, ktorý si myslel, že svet sa točí iba okolo neho a ktorý svojou 'vychcanou' povahou emočne zdieral svojich rodičov. Moc ma to nebavilo. Kvôli tomu zmrdovi som ho musel dávať na viac krát. Stále som bol v nepríjemnom napätí, či neurobí nejakú chujovinu alebo tak. Navyše tu všetci herci hrajú súťaž o najutrápenejší ksicht. Jednoznačne by vyhrala Laura Dern, ktorá by hravo prebila i Nicolasa Cagea. A ten je svojou 'utrápenosťou' neprekonateľný!

Chemistry of Death (2023) (seriál)

Klasická oddychovka, ktorá už v druhej epizode prakticky naznačí, čo treba očakávať v nadchádzajúcich zvyšných častiach. Mám na mysli zvraty a odhalenia. Neurazí však, ale ani nenadchne. Zaujme exteriérmi ostrova a peknou kamerou, ako i temne depresivnou muzikou a kvalitnými hereckými výkonmi. Na začiatku som si však myslel, že sa bude jednať o jediný prípad sériového vraha, no po tom, ako sa všetko objasnilo už v druhej epizode, nadšenie u mňa opadlo. Navyše flashbacky hlavného hrdinu boli tak časté, že boli až otravné. 50%