Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Animovaný
  • Horor

plakát

Thor: Láska jako hrom (2022)

Thor: Love and Thunder je film ktorý nemôžem vypustiť z mysle od kedy som ho videl v kine pár dní dozadu. Zakaždým ako nad ním premýšľam, či sa o ňom s niekým rozprávam, či o ňom čítam, mám pocit, že tento film viacej a viacej nemám rád. Opantanie kinom fungovalo dočasne. Toto nové dobrodružstvo Thora je skvelým hlučným farebným akčným veľkolepým letným popcornovým blockbusterom s minimom nudných momentov. Avšak! s neúrekom "komédie" a vtipov ktoré vyšumeli do prázdna, a odprisahal by som, že v kine nebolo počuť veľa smiechu, v porovnaní s tým koľko vtipov tam Taika narval. A v tom bol pre mňa najväčší problém filmu, kopec vtipov ktoré úplne vyhoreli, komédia ktorá zbytočne podkopávala serióznejšie momenty a bola úplne mimo, humor ktorý bol viacej a viacej otravný mal v istej chvíli ustúpiť a prenechať priestor silnejším témam ktoré rozhodne mali dostať väčší priestor, väčšiu váhu. Rovnako ako aj postavy Jane & Gorra, ktorý by benefitovali z dlhšej stopáže, či aspoň scénami ktoré sa viacej sústreďovali na ich pliagu, a takisto dávalo väčší emočný punch na konci filmu. A je to vcelku tragické, keď tri roky dozadu Taika natočil a napísal Jojo Rabbit, film ktorý si myslím perfektne balansuje humor s ohľadom na tému. Neviem, či je to tým, že MARVEL má momentálne 120 rozrobených projektov a tak tá produkcia sa nedá až tak ustriehnuť, či Taika po úspechu Ragnaroku mal minimálny dohľad, alebo štúdio nechcelo ísť moc do hĺbky čo sa týka rakoviny a smrti, a radšej chceli zábavnú vesmírnu komédiu, no v momente keď už aj JA začnem kritizovať MCU projekty, tak to neveští nič dobré - seriály si užívam náramne (zatiaľ, aj keď od tretej epizódy som začal mať problémy aj s Ms. Marvel), no filmy sú ako na horskej dráhe kade tade, a Thor: Love and Thunder je po veľmi dlhej dobe MCU projekt ktorý sklamal... viacej a viacej ako o ňom premýšľam. Áno, film bol zábavný, rozhodne sa oplatí vidieť na najväčšom plátne, ale ako dni plynú tak taký ten indifference, taký meh feeling ktorý cítim vnútri len rastie a rastie. P.S. ROY. FUCKING. KENT!

plakát

WrestleMania 38 (2022) (pořad)

WrestleMania 38 je za nami, a ja si budem pamätať len smiech, ktorý mi táto PPV dožičila. Bianca & Becky mali jednoznačne najlepší zápas naprieč dvoma dňami, a rozhodne mal byť Sobotným main eventom. Z tých serióznych zápasov potešilo víťazstvo Sashy a Naomi, taktiež návrat Codyho mi dal zimomriavky a so Sethom mali skvelý zápas. Prekvapením bol Logan Paul, ktorý napriek všetkému a môjmu odporu k jeho osobe, chalan je naturálny sport entertainer talent a je perfektná osobnosť pre WWE. Rovnako ako je aj Pat McAfee, ktorý svoje in-ring talenty ukázal už v NXT, no od kedy je komentátorom SmackDownu ukazuje sa ako jedna z najlepších akvizícii WWE, a jeho zápas(y) počas WM len potvrdili že je fenomenálny sport entertainer. Stone Cold a KO, či Sami a Knoxville dožičili plno zábavy a humoru, a túto WM si budem pamätať hlavne vďaka nim. WWE programy nesledujem vôbec, len počúvam podcast aby som vedel čo sa deje. Nechýba mi to, obzvlášť keď AEW mi dožičí skvelú porciu wrestlingu každú Stredu a Piatok. No, WWE má stále to niečo špeciálne, tú veľkosť, bombastickosť, stupendousness, entertainment, ako aj wrestlerov ktorých zbožňujem a rád sledujem. Mnohé zápasy ma tu nenadchli, nezaujímali, mnohé som strávil sústreďovaním sa na bossov v Elden Ring, no tie ktoré som spomenul vyššie ma nadchli, potešili, pobavili, a ja som si ich náramne užil.

After Yang (2021)

Kogonada je režisérom ktorý zachytil moje oko svojim prvým filmom Columbus, film ktorý si ma získal svojou srdečnosťou, prekrásnou kamerou, precítenými výkonmi hlavného dua, a takou nevšednosťou ktorá ma nútila sa zamyslieť nad krásou architektúry. Rovnako ako Haley Lu Richardson, aj ja som bol šťastný že títo dvaja znovu spolupracujú, obzvlášť pod záštitou A24, a Colinom Farrellom v hlavnej úlohe. Keď som na začiatku Marca videl tú úvodnú titulkovú scénu, už v tom momente som vedel že After Yang bude filmom,  ktorý si zamilujem. A hľa, tak sa aj stalo. Samozrejme tá tanečná titulková scéna si zaslúži 5*, no podobne ako Columbus tak aj After Yang nemá ten plný 5* emočný feel, no to neznemená, že som v ňom nenašiel zaľúbenie. Či už to bola fantastická hudba od ASKA, magická kamera of Loeba, produkčný dizajn, či tá precítená réžia od Kogonada, všetko funguje perfektne, a hlavne herecké obsadenie na čele s Colinom (ktorý má famózny Marec 2022, keďže v rovnaký deň (04.03.) začal žiariť ako Penguin). After Yang je citlivým filmom s futuristickým pozadím, ukazuje silu momentov ktoré môžu byť pre nás ničím no pre niekoho iného všetkým ako aj to akú silu majú spomienky - v týchto sekvenciách Kogonada prekrásne strieda pocity veselosti a smútku, sekvencie v ktorých Colin, Haley, a Justin naplno žiaria. 4.5*

X (2022)

Ti West popped-the-fuck-off! Blížime sa ku koncu Marca, no už teraz si nedokážem predstaviť môj rebríček najobľúbenejších filmov roku 2022 bez X. To ako ma piaty Scream naladil na hororovú vlnu, tak X nastavil latku ešte vyššie, a mne bol dopriatí perfektný horor, perfektný film (bez preháňania, v mojich očiach, v mojich pocitoch). Od začiatku neskutočne štýlové, naprieč neskutočne zábavné, pekne krvavé so skvelým gore, tak trochu creepy, tak trochu tense. Chytrý scenár so skvelými témami a hororovými referenciami, brilantná réžia, vizuálne opojné, so skvelou hudbou, a castingom ktorý sa nedá nič iné len zbožňovať - Mia Goth!!!!!! si pripísala na účet ďalší skvelý horor, zatiaľ čo Jenna Ortega je tohtoročnou scream Queen (a dúfam, že aj budúcnosti), a Brittany Snow je rozhodne tou najsympatickejšou postavou filmu (a NIE! nie kvôli tomu dôvodu). Prvá denná polovica filmu je tak trochu vtipné "behind the scenes" softcore porno počas ktorej som si neskutočne obľúbil všetky postavy, a počas tej nočnej som s napätím sledoval ako tieto postavy brutálne zomierajú, a každá odo mňa dostala silnú no zakaždým naproste inú reakciu (čo bolo umocnené faktom, že som bol v kinosále sám). X je brilantným filmom, ktorý má všetky potrebné prvky na to aby som ho bezostyšne posadil na piedestál a ospevoval pred všetkými kto ma bude mať chuť počúvať. Počas čakania na ďalšie dva diely! idem dobehnúť Westovu filmografiu.

Pes (2022)

Dog nemá niečo špecifické čím ohúri, žiaden do očí bijúci WOW faktor, no očarí, pobaví, zahreje pri srdci, a to mnohokrát stačí viac než dosť (pre mňa osobne sú to možne tie najdôležitejšie faktory). Film ako celok je príjemný road-trip naprieč US kde stretávame kadejaké charaktery, ktoré postupne gradujú od tých vtipných po tie serióznejšie, a to isté platí aj pre vzťah Briggsa s Lulu, ktorý mi na konci trochu zahmlil oči. Channing Tatum je enormne charizmatický, Lulu (v podaní Britta, Lana 5, a Zuza) je roztomilo nebezpečná, a interakcie medzi nimi, ich puto robia tento film.

Jackass 4 (2022)

Po mnohých odkladoch Jackass Forever si našlo cesto do UK, a ja som mal dožičený jeden z najlepších kino zážitkov vôbec. Toto bola moja prvá skúsenosť s Jackass v kine, a aj napriek tomu, že tam so mnou bolo len osem ďalších ľudí, smiech, bolesť, súcit sa hlasito niesli naprieč celou sálou. Mimo kontroverzií, a novinách o zraneniach počas natáčania, o filme ako takom som veľa nevedel, takže Jackass Forever bolo pre mňa vskutku prekvapením, a som rád, veľmi rád, že títo postarší páni si uvedomili svoje limity, rozšírili svoje rady, a bolesť bola naprieč filmom rozdelená medzi viacerých ľudí. A čo tiež musím povedať, napriek tomu čím si táto skupina prešla, starnú úžasne, vyzerajú úžasne - Knoxville & Steve-O spochybňujú moju sexualitu, WOW! Posledných pár dní, som mal Jackass binge, a dospel som k pocitu, že ako starli, ich content bol v mojich očiach lepší, a to sa len potvrdilo s Jackass Forever. Áno, je to stále degenerovaná zábava, to sa nikdy nemenilo a nikdy nezmení, no možno s tým vedomím že sú starší, ja taktiež starnem tak sa viacej o nich bojím, viacej s ich bolesťou súcitím. A taktiež si myslím, že je zábavnejšie a obohacujúcejšie sledovať ich vývoj naprieč filmami ako aj ich reakcie na všetky tie šialené situácie do ktorých sú vhodený, keďže viem čím všetkým si prešli, a ako ich tie skúsenosti sformovali. A úprimne, rewatch filmov rozhodne pomohol, keďže tento film mal niekoľko callbackov k ich predošlým skitom, ktoré dostali boost zábavnosti vďaka tej obnovenej nostalgii. Tiež sa mi páčil ten aspekt mentorovania novej generácie, ktorá je plná zábavných charakterov ktorý sa neboja, a idú naplno (a pre Rachel Wolfson som od prvého záberu vytvoril miesto v mojom srdci). MVP filmu je pre mňa Danger Ehren - či už to bolo tápanie v temnote, alebo cup test, alebo lie detector - absolútny MVP! Tých údajných 96 minút ubehli ako voda, naozaj nemám šajnu kam sa tie minúty podeli. Ja som sa bavil náramne od začiatku (pa-rá-dna otváracia sekvencia!) až do samotného do konca; trochu bolela čeľusť od toho ako som zatínal zuby, pichalo v boku od smiechu... i keď na konci titulkov som trochu osmutnel ❤️ Jackass je vskutku Forever!

Kód 355 (2022)

V momente kedy by som si uvedomil, že za filmom stojí Simon Kinberg, nepotreboval by som kritikov či divákov aby mi povedali, že The 355 je zlým filmom. Keď ja - idiot extraordinaire - keď ja si všimnem to neskutočne zlé editovanie (a to nehovorím o tom v akčných scénach), tak je nad slnko jasné, že sa nejedená o kvalitný film ani len trochu. A vcelku ma to štve, lebo film ako je tento len dá muníciu incelom, a misogyny bude len prekvitať s takýmto doslovným hnojivom. Keď som zapínal film, bol som nastavený na vlnovú dĺžku, že sa budem baviť, lebo som vedel, že film dobrý nebude. A ja som sa patrične dokázal baviť na úkor tohto filmu, keďže film to sám od seba nedokázal. Diane Kruger ako Marie Schmidt, napríklad. Mimo toho, že bola nebezpečne krásna (v tom jumpsuite počas aukcie 😍), jej agentka bola neskutočne zábavná, a pripomínala mi mňa počas hrania Hitmana - ten takedown, ktorý zakryla rybami a ľadom *chef's kiss* a tona smiechu... čo rozhodne nebol tón o ktorý sa film snažil. A to bol jeden z najväčších problémov filmu: všetci prítomný mali byť agenti, špióni, no nikto sa tak po väčšine času nesprával, a mnohé scény vďaka tomu vyzneli neskutočne vtipne namiesto toho aby dožičili aspoň crumb napätia. Keď už nič iné, The 355 aspoň ukázalo, že všetky prítomné dámy majú na to aby viedli vlastné akčné/spy filmy, a ja by som skákal radosťou keby sa to stalo realitou. No na to ako mám rád tento cast, o kvalitných výkonoch sa tú v nikoho prípade moc hovoriť nedá, no ja zas na druhej strane plne podporujem obohacovanie bankových účtov takýmto neškodným spôsobom. Pevne verím, film by bol omnoho lepší keby bol v kompetentnejších rukách, a keď už nič iné, aspoň zábavnejší a viac badass - Gunpowder Milkshake a Kate sú príkladom dobrých a zábavných female-lead akčných filmov z poslednej doby. The 355 je zlým filmom, ktorý v mnohom nedáva zmysel, je nekompetentne skonštruovaný na každom kroku, je filmom, ktorý nedokáže byť spasený ani tým vysoko-charizmatickým castom. A ako napísal silentname: "...keď uvidíme nápis "Two Months Later"... absolútna tragédia." - to vo mne zabilo naproste všetko, a ja sa silou mocou snažím nedať odpad! Hrozný Januárový release ako vyšitý!

plakát

The Tragedy of Macbeth (2021)

Posledných pár rokov keď sledujem filmy v komforte môjho domova, nie vždy sa dokážem 100% sústrediť na film bez nejakého externého rozptýlenia. To bola rozhodne moja obava pred pustením The Tragedy of Macbeth na Apple TV+, obzvlášť lebo je to Shakespeare, a film sa nijako netajil, že to bude art-filmové divadlo. Joel Coen & Bruno Delbonnel ma však naplno pohltili od prvého záberu až po ten posledný, s mojimi očami prilepenými k obrazovke som sledoval nielen tie orgazmické zábery, ale aj príbeh Macbetha s ktorým som až tak priveľmi oboznámený nebol (napriek tomu, že je to klasický Shakespeare). Byť film dlhší, menej vizuálne opojný, s hercami, ktorý by mi vadili, či v rukách niekoho menej schopného, The Tragedy of Macbeth mohla byť tragédia, tentokrát filmová. No je to prekrásne, vizuálne podmanivé divadlo, o ktorom budem premýšľať po dlhú dobu... a tento film som mal na mysli už od prvého traileru.

Vřískot (2022)

Scream 5 poletoval pod mojou radarovou frekvenciou po dlhú dobu, rozhodne som si neuvedomoval, že film budem pozerať v kinách štrnásteho Januára. Po pozretí prvého traileru som bol nadšený. No to úplné a nebezpečné nadšenie, ten neutíchajúci hype v mojom srdci prišiel s uvedomením, že za filmom sú tvorcovia Ready or Not. To bol moment zlomu, a ja som vedel, že tento film nebude zlý, a má potenciál sa vyrovnať brilantnosti prvého filmu. A tomu sa tak stalo. Ak odmietnem na sekundu moju extrémnu nostalgickú lásku pre druhý diel (v tomto momente) toto je môj rebríček tejto série: 1-5-2-4-3. Piaty diel ma úplne dostal. Pocity strachu, napätia, s niekoľkými skvelými, ale že naproste skvelými sekvencie vedúcimi k vraždám, ktoré ma mali na okraji sedačky so zatajeným dychom, a so srdcom ktoré bilo akoby som práve šiel hore po schodoch. Humor taktiež fungoval, v pár momentoch som bol ako Mike Tyson v tom jednom gife - obzvlášť monológ o resequeloch, a úprimne sa obávam o ľudí pred a za kamerou v momente keď istá fanbase objaví tento film. Zas a znovu tu máme skvelý cast, ktorý hrá sympatické postavy. Návrat obľúbenej trojice... ehm, štvorice(?), potešil náramne. Avšak, po pár ohlasoch ktoré som videl, musím súhlasiť, že Jenna Ortega je MVP, ktorá si len s jednou scénou ukradla film pre seba. A ak hovoríme o úvodnej scéne, tak tá ma naladila na tú správnu hororovú dĺžku, a určila brutálnejší tón vrážd, ktoré sa diali naprieč filmom, na čo som s pribúdajúcimi rokmi citlivejší, no za to to má väčší efekt, a ja to stále milujem. História a motivácie postáv zaujímavé, pobavili, a bez spoilerov poviem, že ten meta-naratív funguje na 100% - tentokrát o niečo lepšie, lebo si robí srandu z niečoho čo mňa osobne neskutočne otravuje. Taktiež potešili & pobavili referencie na horory, ktorých som sa ja stal fanúšikom posledných pár rokov, ako aj referencie na klasické horory, či sériu samotnú... a jedna referencia mi preletela hlavou úplne, a len poviem, že sa týka Mikey Madison. Som nadšený, a to veľmi nadšený z toho ako Scream 5 fungoval, ako ma bavil, ako sa so mnou hral až do finálnych momentov, a určite sa do kina vrátim v nasledujúcich dňoch a týždňoch, možno aj niekoľkokrát. Wes by bol hrdý ❤️ Na záver len dodám, že počas môjho rewatchu série som mal dve predpovede toho čo sa stane v tomto diely - jedna, ktorá mi lámala srdce, a druhá, ktorá bola úplne šialená - a trafil som... ako veľmi si však zatiaľ nechám pre seba.

Vřískot 4 (2011)

Nech má ktokoľvek aký chce názor na Scream, jedná vec sa tejto série uprieť nedá - casting! Od prvého filmu až po piaty cast je neskutočne silný, s hviezdičkami novými ako aj hviezdami zabehnutými. Pamätám si ako v roku 2011 som mal crush na mnohé tu prítomné dámy, a toto zaľúbenie si pre mnohé nosím zo sebou dodnes. No moje zaľúbenie stranou, sympatický cast, ktorý hrá dobre napísané postavy je jeden z najväčších kladov, ktoré horor môže mať v mojich očiach. S návratom Kevina Williamsona k tejto sérii, sa tie postavy navracajú (Hayden Panettiere & Emma Roberts MVP!), ako aj tá hravosť a zábavnosť dialógov. V porovnaní s tretím dielom, komentár na horory pôsobí ostrejšie a sofistikovanejšie, taktiež zábavnejšie hlavne v úvode, a satira funguje až moc dobre s tým odhalením motívu pred koncom. Čo na mňa doľahlo len teraz, jedenásť rokov neskôr, bola táka stredoškolská nostalgia, ktorá vzplanula za zvukov Something To Die For od The Sounds. Od toho momentu film zrazu nabral väčšiu váhu, väčšiu hodnotu ako aj pripomenutie toho ako som si v tunajšej diskusii prečítal spoiler kto je za maskou, či spomienky na to ako som sťahoval kinorip vďaka tomuto spoileru keďže Slovenská premiéra bola mesiace neskôr v porovnaní s celým svetom - zlaté to boli časy mojich prvých rokov tu na CSFD #Cringe. Čo ma ale zarazilo počas dnešného sledovania štvorky, bola tá odpudivá, presvietená, hnusná, žltastá, lesklá, zrnitá vizáž filmu, ktorá bola neskutočným kontrastom oproti originálnej trilógii, a pôsobila tak neuveriteľne nepríjemne na pohľad, a lacno. Teraz však nastáva otázka: Bolo to naschvál aby film vyzeral ako lacný shitty remake, alebo to Wes Craven & Peter Deming zle odhadli a prepískli to s filtrami? Každopádne, nie som fanúšikom tohto vizuálu, a niekedy ma to až moc rozptyľovalo. V čom naopak Scream 4 pozitívne žiary, boli vraždy, ktoré boli tentokrát drastickejšie, brutálnejšie, a krvavejšie. Príbeh fungoval, aj keď s pomalším rozbehom, a záverečné odhalenie a čo nasledovalo bol jedným z najlepších komentárov ako aj scén celej série. Len by ma zaujímalo čo sa deje v paralelnom vesmíre s touto sériou keby film skončil v momente keď je jediný survivor vezený do ambulancie, a reportérmi ako bodkou - to by bolo cool a ballsy, a ja chcem vidieť akým smerom by sa táto séria ubrala v tomto prípade. Scream 4 na mňa dnes nemal až taký účinok ako jedenásť-desať rokov dozadu (možno nedostatok nostalgie?), no je jednoznačne vysoko-zábavným hororom, obzvlášť pre fanúšikov série... a ja, ako veľký fanúšik, ja sa už nemôžem dočkať zajtrajšej projekcie piateho dielu!

Ovládací panel
30. nej uživatel Velká Británie