Velký draft (2014)

V angličtine je jeden pekný výraz ktorý presne opisuje môj vzťah k športový filmom - sucker. Baseball, basketbal, tenis, hokej, futbal a samozrejme aj americký futbal, nech sú o čom chcú, zakaždým si získajú moje sympatie, aj napriek tonám pátosu a klišé. S Draft Day som na tom tak isto. Objektívne by to plný počet asi nebol ale subjektívne ho tam musím napáliť pretože som si užíval sledovanie slovných prestreliek medzi jednotlivými manažérmi. Užíval som si sledovanie všetkých tých zákulisných miš-mašov . Užíval som si to napätie počas Costnerovho rozhodovania koho vybrať, rovnako ako aj jeho rozhodovania v osobnom živote. Užíval som si celkovú atmosféru draftu. Jednoducho povedané užíval som si sledovanie tohoto filmu, a o to mi v prvom rade ide. Malo to chyby a nejaké nedostatky ? s určitosťou by sa tam niečo našlo čo by sa dalo Reitmanovi a ostatným zainteresovaným vytknúť, ale toto prenechám iným ľuďom z tejto filmovej komunity, lebo ja si nemienim kaziť zážitok.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Prvotné ohlasy ktoré hlásali že druhý The Amazing Spider-Man má byť tým čím bol The Dark Knight pre Nolanovského Batmana, boli vyvrátené kritikmi hneď po premiére, a obyčajným filmovým nadšencom sa toto pokračovanie relatívne páči. Kde je pravda a na koho stranu sa pridám ? Musím povedať ... nie som extrémne nadšený z druhého pokračovanie robootovaných Spideyho dobrodružstiev v New Yorku. Nebudem sa prieť s hodnotením vizuálnych efektov. Tie sú bravúrne, rovnako ako akčné scény v ktorých sú použité, a Hans predviedol naozaj skvelú hudobnú show (Spidey tú pieseň možno rád nemal, ja som ju naopak zbožňoval). Mojim problémom je že Sony zašlo až príliš ďaleko s vytvorením ich univerza. Snažili sa predstaviť príliš veľa charakterov, snažili sa o akože temný tón, snažili sa implementovať do filmu veľa rozličných vecí, čo napokon vyústilo v poriadny nesúrodý a vôbec nie chutný guláš. Problémy som ja osobne začal badať už od trailerov. Neberte ma zle, trailery vyzerali úžasne a tešil som sa ako malé decko až na to zájdem do kina. Lenže Sony móóóóóóóóóóóóóóóć tlačilo na pílu. Dostávali sme moc propagačného materiálu. Taký trailer, hentaký trailer, tu je spot, tu je ďalší, a ešte jeden, obrázok sem, obrázok tam ... Sony silou sa silou mocou snažilo predať svoj produkt, až som bol z toho unavený, a ani sa mi do kina ísť nechcelo pretože už som mal pocit že som videl takmer celý film, len z týchto "kúskov". Plus sklamanie nastalo v momente kedy scény z trailerov, ani neboli vo filme. Najväčším problémov filmu sú podľa mňa postavy. Nemajú žiaden rozmer, sú mdlé nezaujímavé a nebyť niektorých hercov (Emma, Dane, Jamie) asi to do konca nevydržím. Absolútne ma nezaujímalo kto ako skončí, možno len Gwen Stacy, avšak to sa jednalo hlavne o sympatie nie tak ani k postave ako k Emme Stone. Zaporákov je zbytočne veľa, a tvorcovia sa mali sústrediť radšej na iné aspekty príbehu - rozvinúť to niekde kde by to záležalo tu a teraz, a nenastavovať svôj a mindset divákov na budúce filmy. Bombasticky vizuál a Emma Stone pre mňa osobne zachraňujú druhého Spider-Mana (žiaľ to nie je naopak) od horšieho hodnotenia.

Kandidát (2013)

Na poli Slovenskej filmovej tvorby sa nikdy nič zaujímavé pre mňa nedeje, lenže od momentu kedy som videl prvú ukážku na Kandidáta, ten záujem sa rozhorel. Stále som však išiel do tohoto filmu veľmi opatrne. Áno videl som tunajšie hodnotenia ako aj vcelku pochvalné recenzie, tá nedôvera tu z mojej strany stále bola. Ale viete čo ... SOM ABSOLÚTNE SPOKOJNÝ. Je to ten najlepší film čo kedy vznikol? Nie! Tak prečo to hodnotenie? Jednak to bude technickou stránkou filmu, ktorá bola prekvapivo výborná. Kamera, strihy, filtre, hudobný výber atď. atď. Dobre vyvážené tempo, stále sa niečo deje. Je to zábavné, satira je citeľná a trefná. Do ďalšej kategórie spokojnosti spadajú aj herecké výkony troch ľudí ktorých spomeniem (ostatný klasický šedý priemer). Marek Majeský je sympaťák so skvelým hlasom, v každom jednom projekte v ktorom sa objavil som ho mal rád ako herca, tu to nie je inak. Počiatočné minúty trochu v jeho podaní škrípali, ale keď sa rozbehol to egoistickú sviňu som mu veril, a tom to je že áno. Michal Dlouhý a Michal Kubovčík tvorili skvelé duo. Ich role boli zábavné, ich konverzácie vynikajúce (McDonalds). Napriek všetkému dobrému, hovorí trochu zo mňa prekvapenie a radosť z dobrého Slovenského filmu, takže neberte plný počet za garanciu kvality, časom sa môj názor trochu utrasie, ale v žiadnom prípade si nemyslím že pôjdem pod 4*. Má to nejaké chyby, herecké výkony nie sú vždy 100%né (podpriemer u väčšiny vedľajších rolí), scenár chce svojim koncom dať najavo aký je premyslený - ale skúsený divák to prehliadne už dávno predtým. Ja som si tento film užil, a keby sa Kandidát stal ako takým kvalitatívnym štandardom pre súčasnú Slovenskú filmovú tvorbu nemal by som s tým najmenší problém.

Po krk v extázi (2004)

Na svete je veľmi veľa filmov ku ktorým sa rád vraciam. K niektorým ma to však ťahá viac než k iným a tým prípadom je práve Layer Cake. Už je to doba kedy som ho videl po prvý krát, ale nie je to tak dávno kedy som tento film videl naposledy. A musím povedať že zakaždým keď tento film skončí, som v extázy. Vďaka tomuto filmu som objavil mená ako Matthew Vaughn, Daniel Craig, Tom Hardy a všetci už dnes patria na pomyslený hollywoodsky A-List. Prehĺbila sa aj moja láska k Lise Gerrard ktorá ma prsty v tejto nádhere Aria . Ale v konečnom dôsledku to nie je len o hercoch, režisérovi či hudbe. Tento film milujem kvôli jeho príbehu, zvratom, tempu, Craigovej nepomenovanej postave, a ďalším maličkostiam ktoré pre mnohých nemusia nič znamenať.

Gravitace (2013)

Musím sa na začiatku priznať, že v živote som do kina neprišiel tak unavený ako práve na premietanie Gravity (a následovne nového Thora). Tento fakt sa samozrejme podpísal aj na zážitku z filmu, i keď na tým uvažujem tak ani moc nie. Hmmmmmmm. Tak to zhrniem. Som si celkom istý že som nevnímal tak 5 maximálne 10 minút z filmu, z toho ako my hlava padala zo strany na stranu a viečka z toľkej vesmírnej tmy oťažievali každou minútu viac a viac. Ale prišiel som o niečo významné ? Nie. Vôbec si to nemyslím. Ak sa zameriam len na stránku príbehu, tak tam nie je to čo vyčítať alebo čo vyzdvihnúť. BUM BUM BUM a Sandra driftuje po vesmíre, zo stanice na stanicu až nakoniec skončí ... (tento úsek bol zámerne vynechaný užívateľom drake31 aby nepokazil zážitok z filmu tým ktorý ho ešte nevideli, ak aj napriek tomu je to príliš očividné prijmite jeho ospravedlnenie). Čo naozaj zavážilo, ohromilo a naprosto ma odpálilo bol dychberúci vizuál. Dovolím si tvrdiť že niečo tak prepracované, tak nádherne nasnímané, tak by som vedel pokračovať hodiny keby moja slovná zásoba netrpela vážnym deficitom, tu už nebolo poriadne dlho. Do toho prehlušujúca hudba Stevena Pricea ktorá filmu dodávala poriadny ráz, a taktiež aj potrebnú jemnosť keď bolo treba. Cuarón nastavil latku poriadne vysoko,a len veľmi ťažko sa bude dostávať na jej level alebo ju dokonca preskočiť. Gravity je filmom ktorý je NUTNÉ vidieť na veľkom plátne nech to stojí čokoľvek, aby ste sa nepripravili o tak intenzívny zážitok. Chvála až do nebeských výšin však tentokrát nezaručuje plné hodnotenie. 4*

Před úsvitem (1995)

Tak sa spolu ústredná dvojica rozprávala až som si niekedy po polovici filmu prestal počúvať a vnímať. Nie že by to bolo spôsobené nezaujímavosťou, nedostatkom hravých a zábavných dialógov, jednoducho ma to nevtiahlo do deja, do tej spontánnej lásky na (možno nie) prvý pohľad. Režijne zvládnuté dobre, scenáru taktiež nič nechýba, ani duo Hawke-Delpy sa mi nijako neprotivilo, práve naopak. To hodnotenie človek naozaj nepochopí po tej chvále a bez náznaku znateľných mínusov filmu. [10.11.2013] Po miernom uvážení som sa rozhodol zvýšiť hodnotenie, i keď len o málo, pretože napriek všetkému to bol pekný film, ktorý tak nejako ostane v hlave-srdci. A áno s takýmto chabým vysvetlení pridávam štvrtú hviezdičku.

Útok na Bílý dům (2013)

Hlavným rozdielom pre mňa medzi White House Down a ďalším tohtoročným súbojom o biely domOlympus Has Fallen je vo výraznom pocite uspokojenia. Zatiaľ čo OHF bola čisto len one-man show Gerarda Butlera s nie až tak výraznou dávkou akcie či humoru, tam WHD a Roland idú do plných. Nechcem tvrdiť že tento film oproti druhému je dajme tomu menej "hlúpejší", alebo menej patetický - to by som si netrúfol - ale môžem povedať že o mnoho, o mnoho zábavnejší. Vďaka čomu sa pýtate. Tak samozrejme duo Tatum - Foxx robí svoje. Tatum možno nikdy nebude pravá akčný hrdina, ale jeho charizma dokáže poťahať nejeden projekt, a Foxxov cool prezident je takmer bezchybný. Ak sa obhliadnem ešte späť za castom tak bolo fajn vidieť Jamesa Woodsa v nejakej výraznejšej úlohe. Ako hovorím WHD ma svoje muchy od réžie, scenáru až efekty, ale tú zábavnosť mu nikto uprieť nemôže a ja som sa bavil až príliš na to aby som svoje hodnotenie znižoval.

Světová válka Z (2013)

Mnoho som nečakal. Veď kto by aj, po všemožných problémoch a strastiach ktoré sprevádzali natáčanie World War Z . A pozrime sa, nakoniec to dopadlo k mojej spokojnosti. Ako obvykle, poviem že to mohlo byť lepšie, klišé mohli byť menej okatejšie, a podobne. Tieto veci ale nemali výrazný dopad na môj pocit z filmu. Páčilo sa mi spracovanie, páčilo sa mi ako to Brad poťahal, Beltrami po dlhej dobe zaujal so soundtrackom (i keď pomoc Muse je citeľná), a do laboratórnej časti som išiel so 4*. Po nej a po skvelej reklame na Pepsi som odhodlal na plný počet. Ako hovorím nie je to dokonalé, ale získalo si ma to. Teraz len počkať či sa ten pocit ráno nevytratí.

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013) odpad!

Pre pána Boha. Ak uvidím tento rok otravnejší film ako bol R.I.P.D., tak si pri ňom niečo urobím. R.I.P.D. je tohtoročným synonymom pre zlý film. Už od trailerov bolo jasné že nepôjde o nič originálne, ani inak prevratné. Očakával som tak zábavné guilty pleasure s fajn obsadením. Obsadenie bolo fajn (len Jeff sa rozhodol bojovať s Cameron Diaz o najotravnejšiu postavu roka), lenže zábavné to nebolo ani omylom, efekty nepríjemne nevydarené, a celá ta zápletka vrcholne nezaujímavá. Koniec koncov: Strašnááááááááááá nuda bez čohokoľvek čo by ma nejakým spôsobom oslovilo, a aspoň trochu to zachránilo. Chcel som dať aspoň * s úcty ku krivkám Marisi Miller, to však nie je možné, a musím pritvrdiť.

Kick-Ass 2 (2013)

Kick-Ass 2. Prečítaný (aj Hit-Girl), videný, prežitý naplno. Filmové pokračovanie Kick-Assu ma zádrhel v tom že Wadlow nie je Vaughn, a asi to najzávažnejšie - že je príliš jemný. Keď ma niekto dostupný R-rating čakal by niektoré scény z komixu zjemňovať nebudú, a aj keď som to čakal stále som bol týmto prístupom sklamaný (a to tu tomu bude ešte niekto vytýkať že to bolo moc násilné - veru nechápem). Filmovú dvojku som si nič menej užil svojim zvláštnym spôsobom, páčilo sa mi že niektoré linky rozšírili, pridané veci boli fajn, stále to dokázalo baviť, a oceňujem že si to snažilo udržať tvar a formu ktorú tomu dal Vaughn v prvom diely. Zaslúžené (?) štyri hviezdičky s obrovskou pomocou od Henryho Jackmana & matthewa Margesona.