MasterChef Česko - Série 4 (2020) (série)

Viděl jsem jen pár dílů, ale když třeba porce na talíři vypadá jak ho.vno od holuba a páni porotci se můžou zvencnout, jak dokonale je to nazdobený talíř a že by to hned dali do nějaké restaurace s michelinskou hvězdou... tak si říkám, ještě že nejsem bohatý snob a nemám potřebu utrácet za podobné miniatury tisíce. Btw, moje žena dělala v řeznictví a říkala, že ty nejluxusnější restaurace berou to nejpodřadnější maso, aby ušetřily a vydělaly... Zpět k pořadu - často jsem kroutil hlavou, proč tenhle/tahle postoupil/a a tenhle/tahle ne, soudě podle zmatků, nejistoty, vzhledu jídla. Ty chutě porotcům věřit můžeme, ale nemusíme - stejně jako vůně jsou chutě televizí nepřenosné. Každopádně mne to utvrdilo v tom, že podobně jako v americkém Chopped jde o předem domluvené a sjednané akce a výhry, ne o skutečný um.

Specialisté - Hráz (2020) (epizoda)

Když nevíte, jak dál s případem, zeptejte se babičky s Alzeheimerem, ráda pomůže... A když jedete v pět ráno na ryby (jak se v tomto dílu tvrdí), nezapomeňte si s sebou trasírku (mankote, proč? V pět ráno?). A počítejte s tím, že NÁHODOU jako z udělání jste v ten potřebný čas na tom pro scenáristy potřebném místě... A když se dozvíme motiv, tak už to vůbec nedává smysl, bo ta druhá vražda byla ale úplně, úplně zbytečná, protože 25 let... A do toho ekologické promluvy a myšlenky, komunitní centrum někde na venkově, z něhož vidíme jen pěstování konopí, ale ničeho jiného (z čeho žijí?), prostě zmatek na zmatek. Tak hlavně že Dejdar dává otcovské rady a vůbec to nevypadá chtěně a neplánovaně směšně.

Polda - Slušná čtvrť (2020) (epizoda)

Potěšilo mě, že se to točilo v Klánově, kudy chodím pravidelně na procházky (ale kde už staré vily bohužel taky začínají nahrazovat ty moderní šedé kostky se střílnami místo oken), Mráz tentokrát jede vtipnější hlášky než oba poldové, odkaz na Jezinky a bezinky taky pobavil (včetně obou dam, paní hereček), ale jinak je to takové sociální klišé o hodných a přítulných bezďácích a ubohé slepé ženě (chyběl už jen někdo na vozíčku a pracovitý cikán). A to s těmi psychotesty jsem rovněž nějak nepobral - ještě minulý díl by se Junior o schůzku u doktorky rval, a najednou se mu nechce?

Noc v motelu Marion (2019) (studentský film)

Hele, mně se to líbilo. Na to, že jde o cvičení to má slušnou kameru, nasvícení a za mne vtipnou (černohumornou) pointu, jen mi vadilo, že hercům není až tak dobře rozumět, ale to je obvyklý nešvar českých filmů posledních let.

První akční hrdina (2019)

Mno, tak jako chápu, oč se tvůrci snažili, ale přece jen nutno říct, že se jim to moc nepovedlo, a jestli z akčních filmů viděli jen Rychle a zběsile, tak je to dost málo. Parodie to moc není, Rejža a Technik jsou spíš trapné, ale hodně trapné figurky, a pravidla žánru také moc dodržena nejsou, aby se dala parodovat - btw, třeba jsem to přeslechl, ale oč padouchům vlastně šlo a proč? Bez toho žádný akčňák moc nefunguje. Navíc ten deštník jako parodickou nadsázku jsem bral poprvé, ale aby s ním běhal celou dobu - to fakt jiné nápady nebyly? Kouknou na něco od Jackieho Chana, jak a co se dá vtipně využít, nebo na Johnnyho Englishe. Osobně jsem poprvé a jednou zasmál až v cca 20. minutě, celou linii s režisérem a technikem bych zrušil a nechal to na samotných postavách a skutečně domyšlenějším a promyšlenějším ději, a hlavně bych vybral jiné herce - Lenka se snaží tak moc kulit oči, až je to prostě trapné, Hádek mi akční moc nepřipadal nikdy a Mádlovi toho drsoně taky nevěřím a jeho hlaška: Jdu si pro vás, zní jako ze školní besídky. Jako jo, je fajn, že se někdo pokusil o parodii, ale takhle se to prostě nedělá. Viz Případ mrtvého nebožtíka, kde taky zvítězilo ego nad disciplinovaností a kreativitou.

48 hodin (1982)

Jako rád se na to podívám znovu, protože tady ta buddie chemie mezi Noltem a Murphym funguje, jak má a hlášky jsou fajn. Akorát to vedení příběhu je těžce naivní a často i nelogické, na což se ale moc u těchto filmů v osmdesátkách nehledělo. Tak hlavně, že Murphy nakonec zasunul.

Father Goose (1964)

Po pravdě mi v půlce filmu bylo chudáka Waltera Ecklanda líto, protože ho ty ženské deptaly neuvěřitelně. Ale kupodivu si ho pak oblíbily a zase to dostalo jiné grády. Spousta skvělých hlášek (Jak víte, že ta ryba je samička? - Protože má otevřenou pusu.) a celkově velmi pohodový příběh navzdory okolnostem. Nečekal jsem, že téma trosečníků na ostrově lze podat takto zábavně (tedy kromě Mighty Boosh) a i když je na Grantovi vidět jistá "únava materiálu", sem se dokonale hodí.

Chraň nás od zlého (2014)

Podruhé už se na to asi nepodívám, ale to vedení příběhu je hodně slušné, atmosféra nočního New Yorku včetně těch deštivých ulic je podmanivá, kněz - takový ten svatý hříšník - naprosto dokonalý a závěrečné vymítání hodně silné. Mělo to ale být kratší. Hodně dlouho trvá, než se dostaneme k pointě, ten démon nakonec až zas tak dopodrobna vysvětlený není a ty lekačky u malé v pokojíčku - až na scénu s plyšovou sovou a hrací skříňkou - jsou taková trapná klišé. Stejně jako klišé přepracovaný polda, který se nevěnuje rodině. Mne by docela zajímalo, protože podobných filmů - různých žánrů včetně komedií - vzniká v USA každý rok hromada, co by tvůrci chlapům jako poradili, aby byli víc doma, a přitom finančně zabezpečili rodinu, aby měli na splátky a hypotéky apod. To se nikdy z těch pro rodinných filmů s ne až tak zaměstnaným otcem nedozvím. Jinak tenhle film je napínavý, jednotlivé příběhy a akce se do sebe postupně skládají, jen, jak jsem psal výše - mohlo to být kratší a v závěru víc dovysvětlené, co se mytologie v pozadí týče.

Awoken (2019)

Jednoduchá historka, která by vystačila tak na čtyřicet minut, s nepříjemnými herci a nakonec v podstatě o ničem a pointou, která se dala odhadnout tak, že ji ani jako pointu neberu. Čekal jsem něco o děsech z nespaní, alespoň nějaké bubáky, a ne koukání na VHS, sem tam vytřeštěný pohled a vymítání ve stylu "ty ho v sobě přemůžeš, nepoddávej se mu!". Nakonec mi to ani nedávalo smysl - to tu druhou studentku a toho medika nikdo celých pět dní nehledal? Jak dostali nakonec pryč tělo Alice? To s tím výtahem se proč znovu nepoužilo?

Grand Theft Auto (1977)

První celovečerní film Rona Howarda jakožto režiséra, kde si sám i zahrál. Film plný školáckých chyb, s pubertálním, ale naštěstí ne fekálním humorem, který dokonce občas funguje (klaun a zmrzlinářské auto) a jenž si nejspíš bral inspiraci u Smokeyho a Bandity. Moc rozbitých aut neuvidíme (až na demoličních závodech vraků) a prostřední část se hodně vleče (celý film mohl mít o 15 minut méně, a nic by se nestalo), ale ta mladická dravost a nadšení tomu dávají něco navíc.