Černý anděl (2002)

Neředěná dvouhodinová nuda. Tinto Brass měl točit porno, a ne se cpát do umění. Teda v jeho případě neumění. Naprosto nudný film o Němce, která šuká s náckem, který vybírá herečky do německých filmů za 2. světové války, a když ji podvede, tak se mu pomstí. Pokud vás zajímají ženská ňadra, zadky a pissing, no prosím, je to tu, ale mezitím si, na rozdíl od porna, musíte užít dlouhé minuty keců o ničem.

Pivo pro mýho koně (2008)

Slušná malá komedie ve stylu švédských Kopps, akorát tohle se odehrává v Texasu a policajti jsou sice líní, občas tupí, občas jim rostou parohy a sem tam jsou ožralí, ale se zločinci se umí porvat. Jednou však narazí na zloděje hnojiv, kteří nejsou jen nějakými farmáři, ale mají propojení s mexickými drogovými kartely. A bratr zadrženého si to do městečka přijede s místními šerify vyřídit. V roli nadřízeného policejní stanice hraje Tom Skerritt a evidentně si to užívá. Český distribuční název na DVD je Pivo pro mýho koně, což je hláška, kterou policajti používají v hospodě, když pařej.

Hvězdná brána: Hluboký vesmír (2009) (seriál)

Vím, že hodnotit po pilotu není košer, ale nezlobte se na mě, tohle nemá koule. Den předtím jsem zkoukl Defying Gravity, a tam to šlape po celou dobu. Tady jsem se chvílemi neskutečně nudil a ani jedna postava - s výjimkou mé oblíbenkyně ze seriálu Vanished Ming-Na - mne nechytla natolik, abych s ní šel. V podstatě jsou mi osudy těch lidí na údajně obrovské tajuplné lodi lhostejné. Navíc loď se zatím nijak tajuplnou ani nejeví. (Ach ano, jistě, a ten tlustý mládenec, to si vypůjčili z Heroes, jen to není Japonec?). ------------ EDIT PO 4. DÍLU: Se seriálem končím. Absence humoru, absence nápadu, absence napětí. Je tu antická loď a místo aby ji zkoumali horem dolem, tak se všichni nesmyslně hádají, kdo má velet, kdo má loď zprovoznit, potenciál není využit ani zbla. Ve druhém dílu jim zmizí tři členové posádky, a nikdo je nepostrádá? ------------------ EDIT PO 5. DÍLU: Stále nudnější, i když ke konci aspoň byla nějaká ta akce. Za těch 5 dílů posádka řešila, že je jí zima a je tma a nemají co jíst a nebudou mít co dýchat - přičemž celý jeden díl byl věnován tomu, jak se někdo bude muset obětovat a zavřít dveře zevnitř, aby bylo víc luftu, celý další tomu, že na jedné planetě hledají látku do čistidel vzduchu, další díl, že jim vypadne světlo a celá energie, a potom míří loď do Slunce... Ale kluci (i holky) chrabří kecáním všechny pohromy odvrátí. --------------- Jaký je účel Destiny? Je prezentována jako neobyčejná loď, ale proč a kam letí? Byla už před statisíci lety konstruována s vědomím, že na ní omylem přistanou lidští trosečníci? Obávám se, že ani scenáristé seriálu v tom nemají jasno, a podle mě je to bohužel na seriálu vidět, celková nekoncepčnost a neujasněnost, kam to celé má vést. Zatím to vypadá spíš jako road movie kalifornskou pouští s občasnými zástavkami u benzínky nebo fast foodu, které se nečekaně u cesty objeví, ale nikdo neví, kam a proč ti lidi v autě jedou. ---- Btw, odkud se na Destiny furt brali ti lidi? Přišel tam určitý počet, nijak velký, každou chvíli někdo někde zhebne, ale přitom na palubě je pořád hromada lidí. --- EDIT po kompletním zhlédnutí obou sezón: Naprosto necharismatický (a sem tam děsně blbý) velitel, charismatická postava Rushe, který to sám nezachrání, a pak hromada postav, které jsou zaměnitelné a naprosto nijaké. Loď nikdo pořádně nezkoumá, kromě podivína Rushe, ale zato se řeší vztahy, ledviny, sněť na ruce, ztráty sebevědomí, dítě... Spousta řečí na téma "ty na to máš", "nevzdávej to", "to překonáš". Naprosto nevyužitá Luciánská aliance. Těkání odnikud nikam, žádná celková koncepce jako třeba u BsG. Poslední díly ve 2. sezoně měly jakž takž náběh, ale pořád šlo jen o mírný průměr až podprůměr. Napětí nulové. Atmosféra jak z návštěvy divadla.

Únos vlaku 1 2 3 (2009)

Celý je to prostě špatný, ani nevím, kde začít. Videoklipovost obrazu a pitomé a nesmyslné strobo efekty - proboha proč?! Nelogický děj, kdy čtyři pět ostřelovačů nedokáží odstřelit čtyři únosce. Hloupé řeči mezi únoscem a dispečerem o hovnu, předpokládaná jiskra, hluboké myšlenkové poselství, nějaké vážné téma je dovedně zazděné kupou pitomých řečí, konec naprosto očekávaný, nijak napínavý ani zajímavý... jeden díl NCIS:Los Angeles je napínavější, akčnější a hlubokomyslnější.------------- Nebo ještě jinak: Unesou vlak metra a chteji 10 milionu. Dostanou 10 milionu, mezitim si unosce povida s dispecerem. Pak s tema penezma unosci utecou, ale dispecer si vezme pistoli a chyti je na brooklynskem moste - sli byste na takovy film dobrovolne?

Námořní vyšetřovací služba L. A. (2009) (seriál)

Hodnocení po prvních dílech, následně když tak upravím. Přišlo mi, že tvůrci viděli původní seriál Miami Vice a trošku ho chtěli i zkombinovat s Jamesem Bondem (když Linda Hunt vybírá pro G-ho šaty a auto, připomíná to Q), dali do toho pár přestřelek á la L.A.Heat a přidali nadhled a humor. Pokud v tomto trendu vydrží a nezdebilní to pro debilní širokou americkou gaučovou masu, možná půjdu i výš.

Andělé a démoni (2009)

Světový fenomén Dan Brown zaujal kontroverzním románem o šifře mistra Leonarda, a díky neprávem získané popularitě nyní chrlí i filmový průmysl adaptace jeho děl. Co si budeme povídat - nějaké umělecké ambice od Brownových děl čekat nemůžeme, natož historickou hodnověrnost. Pokud si myslíte, že Dan Brown je vynikající historik, pak jistě rádi věříte i tomu, že vojevůdce Jan Žižka ukryl svůj nakradený poklad v hoře Blaník, kde jej hlídá nesmrtelný svatý Václav, a mapu k pokladu mají ve své moci svědkové Jehovovi... Ne, Dan Brown je zručný mystifikátor a autor nenáročných, oddechových, ale napínavých příběhů. Dobře a rychle se to čte, pobaví, na chvíli napne, ale podruhé se asi k jeho knížkám nevrátíte, jako se vracíte třeba k Saturninovi. Ještě jedna věc je pro Browna příznačná - rád si rýpe do katolické církve. Inu proč ne, je to dnes módní trend. Jenže právě díky tomu, že je to módní trend, Dan Brown jasně ví, že se po něm sveze a něco málo dolarů mu to vydělá navíc. I v Andělech a démonech si neodpustil zlikvidovat šest kardinálů a papeži přisoudit nemanželské dítě - asi se inspiroval Itálií 16. století, dnes se podobné excesy docela přísně hlídají. Ale o to nic, o takové drobnosti se tu nehraje. Příběh přesně dodržuje pravidla, jaká si Brown stanovil nejspíše pro všechny své knihy - někde se stane nějaká bizarní vražda, na místo přijíždí Robert Langdon, odborník na středověkou symboliku (takže takový americký akční Umberto Eco - což mne napadá, co na Brownovy knihy vlastně Eco říká, nevíte někdo?), Langdon odhalí tajnou šifru, po boku se mu náhodou ocitne krásná žena a společně s ní putují od symbolu k symbolu, aby na konci odhalili Velké Tajemství. Schéma prověřené, stejně jako provařené. (Podobně ve svých pozdních letech psal už i Robert Ludlum a není divu, že jeho knihy už pak nebyly originální, ale jako podle kopíráku.). Stejně tak zde - v CERNu (takové výzkumné středisko, kde se snaží vytvořit nový Velký třesk či co, ale pro děj jde o nepodstatnou informaci) je zavražděn jeden fyzik, který zhmotnil a izoloval antihmotu (jasně, zní to jako ptákovina, ale kurňa jde o příběh, napětí, ne?). Jedna dóza s antihmotou je ukradena. A do toho někdo unese šest kardinálů, kteří po smrti papeže byli horkými kandidáty na uvolněnou sesli. Antihomota se objeví ve Vatikánu a je potřeba ji najít dřív, než se Vatikán promění v Trosky nebo spíše Pompeje. A tak Langdon s lepou dcerou zavražděného fyzika lítá od památky k památce, aby nakonec odhalili VT (ne velké kulové, Velké Tajemství přece) a v poslední chvíli zachránili Vatikán a milé věřící, kteří se dole sešli na svatopetrském náměstí... (Popravdě řečeno, u téhle scény jsem si maně vzpomněl na scénu z Růžového pantera 2, kde Steve Martin coby Clouseau převlečený za papeže visí z papežského balkonku a pak slétne na tu tyč pod ním, co nese vlajku... Zkrátka, vzpomněl jsem si na mnohem, mnohem zábavnější scénu ze svatopetrského náměstí, která mne rozesmála účelově, zatímco u této to asi plánované nebylo.). Oproti knize jsou tu minimálně čtyři změny, resp. ty, které mi vadily. Šestý kardinál ve filmu nezhebne, ale je zachráněn. Naprosto ve filmu chybí Langdonův skok z letadla s kapesníkem místo padáku (na tu jsem se vyloženě těšil!). Hlavní vrah nezhebne díky důvtipu Langdonově, ale protože jako pitomec nasedne do neznámého auta, a jestli mu zbyla chvilka, jistě se divil, jak to, že to auto vybuchlo. A konečně upálení kněze se neodehraje před davy, kde mělo symbolizovat, že byl vzat do nebe, ale zcela potuoně na nějakém zastrčeném schodišťátku někde uvnitř budovy. A to samozřejmě nemluvím o té známé věci, že Langdon s tou holkou neběhali po skutečném Římě, ale nakašírovanýchb kulisách. Zkrátka film je stejný jako Brownovy knihy - na chvilku pobaví, někdy i neúmyslně, ale podruhé si ho člověk nepustí (jako třeba si pouští třeba Blade Runnera).

Dr. Horrible's Sing-Along Blog (2008) (seriál)

Koukám, hodně lidem stačí, když je něco "jiné". Lidi, co je na tomhle veselého a vtipného? Pustíte si to někdy znovu? Laciná historka v laciném hávu, kde to zachraňují tři herci a některé písničky, ale jinak podprůměr při jakémkoliv pohledu a měřítcích. Viděl někdo z těch, co tohleto dílko opěvují, Monty Pythons?

Pokoj č. 10 (2006) (seriál)

Úžasný seriál, u kterého jsem si na konci říkal: Ještě, ještě, více záhadných předmětů! Ale tahle story byla ukončena, asi by to už musel být seriál o jiné dějové linii. Chytré, zručně natočené, sem tam ty obvyklé rodinné kecy, ale naštěstí v míře dost malé na to, aby seriál nezkazily.

Spiknutí (2006) (seriál)

Škoda, že to utnuli a nemá ten seriál konec. Otázek zůstalo hodně a podle úvodních dílů myslím, že to scenáristé měli v hlavě srovnané, kam míří - viz všechny ty narážky během jednotlivých dílů a možnost využít flashbacky, které nově dávaly smysl nebo jiný smysl. Je teda fakt, že ve druhé sezoně by se to vyvinulo směrem od detektivního pátrání k Šifře mistra Leonarda, ale osobně by mi to nevadilo. Navíc začínám mít rád jako herečku Joanne Kelly (Jack Hunter, Warehouse 13), kterou v seznamu herců tohoto filmů zde na ČSFD postrádám, i když hraje jednu z hlavních rolí a je na plakátu.

První oddělení (2009) (seriál) odpad!

Moc jsem doufal, že si někdo vzal poučení z Kriminálky Anděl a natočí pořádný česko-slovenský detektivní seriál. Ale tohle je neskutečná stupidita. Dialogy, herecké výkony, a i na tak malém frmátu spousta vaty. Snaha o postmoderní držení kamery a filtry vyznívá spíš směšně.