sanikope

Velká Británie

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11
    • 17.10.2020  00:21
    Na odstřel (2009)

Ako stlacit 347 minut do 122? I ked britsky original ma uz vyse 15 rokov- ak sa nemylim- tak ma este stale gule. Tato US verzia by ma uspala aj keby som bol na spiide. Nedalo sa, uplne vyprazdnene a do bodky skopirovane. Affleck prepaleny a Gladiator tiez do placu. Mirrenka to asi zobrala len kvoli prachom. 10 rokov po premiere posobi State of Play ako prestarnuta zdochlina. No co, nie vzdy sa zadari

• 16.10.2020  00:08
    Saint Maud (2019)

Chodit do kina v case Covidu sa stava pre mna zazitok. 5 az 6 ludi v kinosale pre 200-300 ludi. St. Maud posobi na platne skvele. Temne, drsno, obscestno. Huciaci soundtrack. Peklo v Scarborough. Film nevhodny pre snowflakes. Dobra minutaz- ani na chvilu som neupadal do spanku. Priamou ciarou to mlada Rose ukocirovala az do konca. Ziadne natahovacky, zeby sa Maud nejako trapila co dalej. Nie, ona ide priamo na kriz. Film mi nezapada do hororovej sekcie. Skor psychoza blokovana utekom k Jezisovi.

• 19.6.2020  00:42

Absolutne úžasné nápadité počiatočné kredity a na záver rašomonovský humanizmus prinášajuci novú nádej. Škola hrou. Kto by nechcel mr. Hulota za strýka? Prečo je to vždy tak že čierna ovca v rodine je ten najlepší a najzábavnejší stryko? Tati si po prázdninách pri mori urobil dobrý deň z rýchlo-zbohatlíkov ktorým však stále trčí slama zo zadku. A musím povedať že koniec ma potešil. Predsa len- oproti iným Tatiho filmom tento so sebou nesie posolstvo. Budme sami sebou a nehrajme sa na niekoho kým nie sme...

• 12.6.2020  01:32

Chasidsky velmi slabý rom-com

• 8.6.2020  00:13
    Přepadení (1939)

V 39-om keď si nemci s rusmi rozdelili poľsko. V európe nastáva všeobecný chaos no i tak si Ford za veľkou mlákou jeden natåča western za druhým. Fanúšikom tradičného westernu asi nie som. Hoci je pravdou že film dodržiava tradičné postupy ale i tak ma potešila záverečný shoot out. Žiadne naťahovačky. Obával som sa dlhého zdržovania, napriek tomu to Ford zvládol na jednotku. Koľko krát si pri súčasných filmoch želám aby mali tvorcovia gule a netlacili na pílu. Jedine co by som vytkol bola trocha dlhé prestrelka s indianmi ale inak mal film viac menej ľudský rozmer. Až som sa chvíľami prichytil pri myšlienke kto v súčasnej dobe by to mohol natočiť. Napadli ma Coenovci, asi v tom nebudem sám.

• 1.6.2020  00:44

Rozhodnutie po dvoch dňoch s francúzkou spojkou padlo na Patriciu Higsmith a jej Mr. Ripley. A veru som bol nadšený- french connections úplne zhrdzaveli kým purpurový mesiac poriadne žiari. Radosť pozerať na rím či neapol zo 60-tych rokov. V hlave si porovnávam či bolo lepšie- ľahšie žiť vtedy. Svet bol takmer rovnaký a rovnaké potreby, (peniaze, moc, potreba byť milovaný) takže asi ťažko lepšie. Skôr inak- ale inak je vždy a všade. Prichytil som sa ako fandím tomu mladému tomovi aby mu na to neprišli. Na začiatku filmu sa mihla aj naša známa princezná Sissi a vystrihla si tam cameo či extras na asi 30 sekúnd. Neviem či už bola takou obrovskou hviezdou v tom čase. Potešilo ju vidieť. Pri plavbe som si spomínal na Polanskeho Nôž vo vode- akosi symbolické...

• 18.5.2020  12:43

3-ti Pawlikovski a už mám pocit že mi nesedí. Ide mimo mňa. Ešte dám šancu Ide o ktorej počujem viac-menej superlativy. Uvidím. Tu pri 5 poschodí som bol rozčúlený nad pokusom o poľské koprodukčne arte. Plne klišé typu- cudzinec v Paríži, poľska kurva, jazykový babylon. V poľskom filme tradicia- Polanski, Kieslowski. Ten istý recept a ingrediencie len koreniny trocha pozmenené. Predlohu od Kennedyho som nečítal, mozno by mi to čosi objasnilo, pri pozerajú na film mi bolo úplne jedno kto a ako skončí. Či si to hlavný hrdina hodí alebo zostane len tak nehybne ležať v posteli alebo ho zasiahne meteor. Celé to pôsobilo neuveriteľne. Viem mozno za tým ma byť čosi hlbšie ale mne je to úplne jedno. Najviac ma zaujala adresa múzy hlavného hrdinu- bývalá v dome 5 na Croissant ulici. U nás som nikdy nepočul o uliciach pomenovaných podľa pečiva.

• 17.4.2018  01:32

V porovnaní s Master of none ma Aziz naozaj sklamal. Prišlo mi to ako keby som sa vybral k o 20 rokov mladšiemu psychoterapeutovi. Jednoducho detské a naivné. A keď si už nevedel rady tak sa to snažil zachrániť trápnymi nadávkami. Jediným čím má oslovil bola tá tzv. moderná vzťahová medzera a jej porovnanie s minulosťou. Inak joke o food industry- nula bodov. Vtipy o 2 druhov lásky tiež such. On a jeho vzťah -obrovské sklamanie. Počas celej hodiny som sa cítil trápne a čakal som či ma možno ešte niečo dostane. No čakal som zbytočne.

• 16.4.2018  03:00
    Mistr amatér (TV seriál) (2015)

1 ser. - 100% , 2 ser. - 80%

• 7.4.2018  02:52
    Psí ostrov (2018)

Nikdy som si nemyslel že napíšem že som sa Wesa prejedol. Asi má moje životné skúsenosti uberajú iným smerom. Asi by som od Wesa chcel čosi viac. Možno iný prístup. Jednoducho som už prežraný tej umelej sofistikovanosti kde je všetko také pekné a farebné a postavy sa chovajú príliš čierno-bielo. Ako napr. Nepoškvrnení hafani vs. Nacistický strýčko. Akokoľvek sa sťažujem- filmársky sú ostrováci dokonalí ale asi si nabudúce rozmyslím či sa mi chce obetovať desinku za lístok.

• 30.3.2018  02:25
    Nikdys nebyl (2017)

Po prečítaní všetkých komentárov mám pocit že som videl asi iní film alebo má jednoducho tieto traumatické snímky čímsi priťahujú pretože sú plné jedla na zamyslenie. Pre mňa osobne som asi prvú tretinu tapal a užíval si vizuál. Potom ako Joe "zachránil" Ninu som mal moment kedy som si nebol istý či ma to bude aj ďalej zaujímať, vďaka bohu ten moment trval len okamih a od nasledujúcej scény sa z toho pre mňa osobne vykľula freudianska rodinná dráma. Nina bola pre mňa symbolom zraneného Joea, celá historka okolo unesených detí a celé to Rambo a taxidriver style mi prišli akoby taká halucinačná fantasy alias revenge za jeho detstvo, detstvo na ktoré sa snaží zabudnúť a zatlačiť to všetko kdesi do hlbokého podvedomia. No i tak sa tieto traumatické zážitky valia na povrch. Spomienky na kruteho otca a veľmi nejasný vzťah s matkou -narážka na Alfieho Psycho je pre mňa dosť podozrivá a tak mám akosi pocit že tam bolo čosi viac medzi nimi- aj to ako ju ukladal do postele-mi nedá. Najviac na mňa však zapôsobil ten pohreb tá opäť pravdepodobne vysnená forma lúčenia sa v jazere- to má dostalo. To uvoľnenie z rodičovských pút. Neviem možno som si to celé len vyfantazíroval ale ja som tam nevidel žiadneho hrdinu ale len zraneného malého chlapca ktorému sa podarilo sa zbaviť oboch rodičov a aby to nebolo také surové tak si jednoducho vymyslel akčný cover. You were never really there said it all.

• 8.3.2018  08:49

Tu to u mňa Kryštofko príliš do akademična viedol alebo ako som na to dnes nemal chuť. Možno dám tomuto kamuflovaniu ešte v budúcnosti jednu šancu.

• 7.3.2018  17:50
    Lady Bird (2017)

O Greta, ako tvoj obdivovateľ som asi čakal viac. Ale i tak neodchadzam sklamaný. Christine-Lady bird mi pripomínala mňa, moje sny a trapnosti ktoré som v danom veku prežíval. Dnes pri pozeraní som opäť mohol vidieť že na mojej zaostalosti nie je nič veľkého. Opäť k filmu, bol som viac menej prekvapený koľko tém dokázala Gerwig vtesnať do filmu a pri tom som nemal pocit že tlačí na pílu. Otázka gender, terorizmus, nacionalizmus, kresťanstvo, americký kastový systém, chudnutie, sex. Na vyše 90-minút vcelku dosť a pritom aj nie. Možno je to súčasťou toho veku kedy nad hormóny tlačia a my nevieme čo skôr. Veľmi príjemné kino na popoludnie. Žiadny traumatický kúsok ale vždy to predsa bolieť nemusí, ha?

• 2.3.2018  00:19

Tiež som sa prichytil pri tom ako im všetkým závidím tú bezstarostnosť a ľahkosť bytia. Ó bože. Keď si zadám ako equivalent moje 90- je pravdou že auto z nás mal málokto ale inak to bolo to isté. Všetci sme sa šustrali mestom a dohadzovali si vzajomne horúce tipy kde sa čo pečie. Tváril som sa čo najviac intelektuálne ale v hĺbke mi záležalo iba na dvoch veciach. Koľko toho do seba dostanem a čo sa mi podarí zbaliť. Ale inak som rád že toto obdobie je za mnou. Hej bolo cool ho zažiť -chytať mladé žabky pod košele. Ale čo to všetko obnášalo. Naťahovanie sa s opitými individuami, to skutočne nebola prdel ani vtedy. Linklater to ale parádne vystihol. Nie len naivné mladistvé pozlatko ale aj tá stupidita čo je s tým obdobím spojená keď nie sme schopný oddeliť plevy od zrna. Ale keby som bol v tom veku opäť , určite by som sa nepočuval a šiel by som opäť palicou proti múru.

• 28.2.2018  15:55

Prečo som do toho znova šiel. Po koľký krát. Francúzske ťahanice. Vždy sa snažím ísť do toho ako panic ale opäť nuda. Pardón síce nie hlúpa a prisprostá aké len frantici dokážu servírovať jak na bežiacom páse. Ale jedná sa o intelekt opierajúcu kde to veľa šuští papierom alebo sa šústajú všetci vzájomne.

• 28.2.2018  01:11

Dnes som volal s mamou. Pred 3 týždňami som jej povedal že ju na mojej svadbe nechcem. Ona mi však dnes vraví komu každému povedala že už má nevestu a že aká škoda že nemohla na tú slávu prísť aj ona pretože malá chrípku. Jednoducho mi ľudia máme tendenciu si veci prikrášľovať. A inak to nie je ani s hlavnou postavou 6 Shooter. Každého sa snaží vidieť lepším ako v skutočnosti. A nakoniec na to doplatí chudák David. Alebo to bol Zemeckisov Roger? A čo keď už Alica nenájde tu svoju noru?

• 27.2.2018  16:27
    Iluminace (1973)

Tak po prvých 2 Zanussiho filmoch ktoré navnadili konečne Kryštofko udelil. A poriadne. Vojna medzi vedou a spiritualitou. Hrdina-triper, empiricky prechádza a skúša všetko čo momentálne na trhu je aby rozlúskol večne otázky. Kto je tu vo vedení? Či na pracovnom alebo osobnom živote akokoľvek sa snaží použiť empirický meter a odmerať. A nevzdáva to. Nič ho neodradí až kým nenarazí na stenu reality kde treba platiť rentu. Večná téma. Pochybnosti. A viac pochybnosti. To patrí k mladosti , dravosť ktorú neskôr strieda starosť. Čosi podobného očakávam že postretne aj Kryštofkovu filmovú dráhu. Nechám sa prekvapiť.

• 27.2.2018  00:59

Wildera mám hrozne moc rád, no tu mi to akosi nebere. Hrdina (slovami vlastného brata ) 6 rokov alkoholik sa vo filme drží až moc dobre a nestráca nikdy dôstojnosť. I keď bol na zachytke tak tam vôbec nezapadal. A ta jeho snúbenica či čo bola? Tu doteraz nechápem. Vôbec som za tych 90+ minút nevidel čo jej ponúkal, čo stálo za to aby ho stále zachrañovala. Ak samozrejme sama nebola akosi psychicky závislá na tom že si do nej môže ktorýkoľvek muž len tak kopnúť, ale to už asi odbočujem. No inak pri predstave že mi v strednej európe sme tu v 45 nevedeli kam sa skryť medzi tým josipovym a adolfovym lisom. A v US si natáčali takéto existencialistické drámy. Chudáci v dnešnej Sýrii alebo Iraku by asi tiež momentálne netočili nič podobné.

• 25.2.2018  22:20
    Viktorie (2016)

Francúzi akosi začali posledné 2 desaťročia natáčať prevažne filmy plne vaty (česť výnimkam). 30 minút a dosť. Nič sa nedeje. Opica na scéne? Chlapík v kríze si ukradne nohavičky? Žiadny follow-up. Každý dialóg dlhý a po 5 minútach som si zrátal 2 a 2 a prestal som poctivo sledovať titulky. Waste of time

• 25.2.2018  18:02
    Cesta domů (1999)

Včera som videl z rovnakého roku od Zhang Yimou film Ani jeden menej. S toho som bol nadšený a v očakávaní čohosi podobného som sa dnes pustil do Cesty domov. Nieže by som bol úplne sklamaný, len to bolo na mňa príliš vykalkulovane a naivne naivné. Plagáty Titanicu a flauta v hlavnej úlohe má vracali späť ku Kate a jej lodnej rozprave. Hej, na emočnú pílu sa tlačilo-včera tiež ale dnes toho zavádzania bolo akosi moc. Dookola opakujúci sa motív kde minulosť bola super a prítomnosť už nie je. V minulosti to tu vyzeralo že nikto nič nerobil a len tak sa poflakoval. Jednoducho som len očakával troška silnejší plot.

• 25.2.2018  00:51

Ak očakávate bláznivú prihlúplu komédiu o 3 iránskych buranoch na tripe po južnom francúzku, tak to bude asi strata času. Ak vas zaujíma život diaspory vo všeobecnosti a nielen tej iránskej a pocity s tým spojené- tak hor sa na to. Keďže tiež už vyše desaťročia žijem v uk, veľmi ľahko sa mi stotožnilo s pocitmi hlavných hrdinov. Film má prinútil sa pozrieť na môj nekonečný love/hate relationship voči slovensku. V tomto smere mi prišiel iránsky či slovenský problém takmer identický. Veľmi bolestivý pohľad na nekonečnú tému migrácie. I keď hrdinovia riešia hlboké traumy-režisérka netlačí až tak na pílu a podáva nám to s jemnou ľahkosťou.

• 24.2.2018  18:47

Možno je to tým že už sa 4 deň potím v horúčkach, že moja manželka má rakovinu a že asi nevidím všetko úplne najtriezvejšie. Viem že záver je plný propagandy. Ale mne to je a bolo úplne jedno. Asi som potreboval tie upchaté dutiny dáko preplakať. A učiteľka Wei mi k tomu dopomohla. Vďaka😿😂

• 24.2.2018  10:48

Na mňa príliš minimalisticky nerozvinuté. Chvilami som sa cítil ako v 90-tych rokoch. Prišiel som domov zhulený jak taška o 2 ráno -zapol si nemecký Vox a kukal na horiaci krb alebo jazdu vlakom z Lipska do Berlina. Kamera za 5

• 22.2.2018  02:16
    The Marvelous Mrs. Maisel (TV seriál) (2017)

Veľmi podarené. Pre mňa to fungovalo 1 diel, niekedy dokonca len 20 minút denne. No i tak som sa na Midge tešil, bola mojim komfortným vankušom pred dennodeným stresom. O-o-o man I already miss her. V zásade mám dosť predsudky voči akémukoľvek stand up- comedy. Zvyčajne všetkých stojákov považujem za ego triperov. V tom to prípade má Maiselovska familia vyviedla z omylu. Najviac som si však užíval chémiu medzi Abem a jeho ženou Rose. Tie drobné manželské nuansy. Briliant.

• 19.2.2018  02:06

Podpriemerná precenenná snobarina s veľmi primitívnym humorom na úrovni Z. Trošku. Nechápem kde sa vzalo zaradenie týchto svadieb do kolónky komédie. U mňa jednoznačne folder-traparina. Na HG stačí prvý záber a viem celý scenár. Dôvod prečo som to vôbec skúsil je že som sa včera ženil a musím k tomu dodať že na tej mojej svadbe som sa oveľa viac zasmial a to trvala 30 minút na rozdiel od tohoto nekonečného spectaclu.

• 16.2.2018  23:45

Po kryštálovo štrukturálnej prvotine prichádza Krištofko s rodinnou drámou pri ktorej som sa často cítil ako Wit- hlavný hrdina. Tiež sa vždy obávam návštevy domova a čo to so sebou prinesie. Čo má však najmä iritovalo bol kolega Marek či ako sa len volal. Z osobnej skúsenosti môžem povedať že by som ho domov neťahal- veď už i tak mám dosť sa vyrovnať s večnymi traumami. Osobné mi bol ukradnutý a zbytočný pre vývoj deja nie až tak dôležitý. Oveľa viac by som si užil navrstvenie rodinných vzťahov bez jeho i tak veľmi malého vplyvu. Záver vo vlaku stotožnenie sa s vedomím že sa silou mocou snaží uniknúť rodinnému prekliatiu no i tak otcov podpis je v ňom hlboko vrytý. Následný úsmevný posmech nad bezvychodiskovým patom pre mňa prišiel príliš skoro. Som v očakávaní kedy Krištúfek vytasí poradný dramat.

• 14.2.2018  01:33

Cesta z mesta v poľskom poňatí 68. Je pravdou, ako tu mnohí spomínajú že kryštálu chýbal akýkoľvek konflikt. No mne práve tá bezkonfliktovosť veľmi sadla na dnešnú noc. Všetky postavy boli také akési čiernobiele- žiadna emócia alebo pochybnosti o svojom vlastnom postoji alebo názore. Zvyčajne by má akýkoľvek film bez viac farebných charakterov poriadne iritoval, ale akosi som sa nostalgicky prichytil a užil si to. Veľmi mi k tomu dopomohol soundtrack, ktorý u mňa za plných 5.

• 1.2.2018  17:58

20th century Woman - film ktorý poteší moju snílkovsku dušu. Všetky charaktery som si obľúbil vďaka tomu že nie sú len plochými- ukazujú emócie, snažia sa byť úprimne a neboja sa ukázať i svoje slabšie stránky. To je hlavná devíza filmu. Samozrejme viem že film je tak trocha aj naivný- ale jebať to- mňa dostal a to je pre mňa viac ako dosť. Pri filme ako je tento sám seba prychytávam ako snívam o farebnej zasnenej kalifornii a som až po uši zaľúbený do Grety Gerwig

• 31.1.2018  22:42

Od prvého momentu som nemal žiadny problém sa vcitiť do Davidovych pocitov a frustrácii. Poznám ten pocit keď som na telefóne s kdejakym úradníkom- pardón v rade na úradníka- frustrovaný a zúfalý. Na obranu systému môžem dodať že som nikdy nemusel čakať na telefóne, ako sa nám Ken snaží vsugerovať 1 hodinu a 45minut. Bežne mi trvá 25 minút kým mi to dakto zdvihne. Niekedy mám luck a trvá to len 15. Pamätám si keď som prvý krát volal na ten úrad- ten na ktorý robil David appeal ohľadom disability- pohovor trval vyše 2hodin. Otázky presne ako v prvých minútach filmu- môžem dosiahnuť na vrecko na košeli? Cítil som sa ako dement a moja reakcia bola takmer rovnaká ako hlavného hrdinu. Snažil som sa iba naznačiť že nie som idiot. Musel som zakceptovat že správna odpoveď je áno alebo nie. Akákoľvek iná odpoveď nie je odpoveď. Jedinou mojou výhodou je môj vek a schopnosť sa prispôsobiť sa novej dobe, mať však vyše 55- prispôsobiť sa by bolo asi o dosť ťažšie. David je ukážkou kritiky súčasnej konzervatívnej vlády. Kritika v ktorej to vyzerá takmer celé akési čiernobiele. David je vykreslený ako novozámocký ježiš. Dobrák ktorého zradil systém no on sa i tak snaží byť nápomocný tam kde môže. Paradoxom je že tento film asi takmer nebudú pozerať tí o ktorých film je, sociálne slabšia vrstva nemá jednoducho čas chodiť do artkina a pozerať sa na ďalšiu depku- dosť že chodia po food bankách. Dal by som aj 5 nebyť toho tlačenia na pílu.

• 29.1.2018  00:56
    Sneaky Pete (TV seriál) (2015)

Síce hodnotím len po 2 epizóde ale naviac mi moje svedomie a sebaláska nedovolia. Pilot absolútne primitívny, na úrovni odpadu. Až sa mi nechce veriť že som ho celý dal. Druhá časť o niečo lepšia alebo môj vkus išiel trocha dolu. Akokoľvek -od tvorcov Breaking Bad- to si musí zo mňa niekto robiť srandu- najhoršie na tom je že si ju nikto nerobí.

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11