Sestra (2018)

Išiel som na film s tým, že to bude aspoň priemerné a dostatočne temné. Valak v Conjuring 2 bola veľmi temná, naháňala hrôzu len pohľadom, prítomnosťou. Tu to až na pár momentov akoby ani nebola ona. Jej evil schopnosti som jej nevedel uveriť, hlavne tie v druhej polovici filmu. Čo sa týka celého filmu, ide o kryštalicky čisté hollywoodske hororové klišé, určené akoby pre vymleté publikum, skôr násťročné ako vyspelé, ďalej milión absolútne hlúpych detailov, ktoré je vidieť v celom filme a nad ktorým sa to vymleté publikum nielenže ani len nepozastaví, ale zožerie to tvorcom aj s navijákom. Typická americká skreslená predstava o správnosti a vízii diania v nejakej ďalekej "zapadnutej" krajine. Rumunsko, rok 1952, tvrdý a vzrastajúci komunizmus, katolícky kňaz s mníškou by sa len tak zo zahraničia, ešte k tomu z Vatikánu, nedostal do krajiny bez toho aby boli zatknutí, alebo nemali na krku zavesených tajných. Kláštor vyzerajúci ako masívny hrad je nezmysel. Ďalej rímskokatolícke opátstvo v Rumunsku? Jedine ak maďarské na severe krajiny, ale to by nemohli zavše hovoriť rumunsky a oslovovať sa rumunskými menami. Pre typické rumunské prostredie by sa hodil pravoslávny kláštor, lenže ten by už tvorcom nepasoval k Vatikánu. Keď už tam všade svietili len sviečkami a petrolejkami, teda elektrina neprichádzala do úvahy, ako je možné, že tam fungovalo rádio. Stačí, to je už dosť. Nebudem sa vyjadrovať k typickým nelogickým činom postáv, ako je hlúpe preverovanie situácií, rozdelenie sa v bludisku chodieb, atď...Niekto tu chválil atmosféru filmu, neviem čím to, ale mi neprišla bohvieaká. Takisto absencia zapamätateľného soundtracku ma mrzí, ten by dotvoril hustejšiu a drsnejšiu atmosféru. Pre mňa slabé, nevýrazné, ultraklišovité, stupídne. Iba čo tvorcovia pokazili celú Valak postavu, bola by ináč skvelá, keby sa toho chopili schopnejší filmári. Škoda. 1,5*

Terminator Genisys (2015)

A je to tu! Na film som sa tešil ako malé dieťa back in 90´s, veď ostatne kto by nie. Trailer ma nabudil, dokonca aj rozhovory s hercami a tak som nepochyboval o úspešnosti, pokým sa tu nezačali objavovať prvé komentáre s hodnoteniami 2*či 3* a s dávkou negatívnych rečí o terminovaní celej značky. Nechápal som a celkom neistý som sa objavil v kine, kde som si film pozrel. A podobne ako som nechápal predtým, nechápal som ani teraz aké je to zábavné. Doslova "osviežujúce". V podstate je to prvý Terminátor, ktorý je vtipný, skôr srandovný, čo istotne nesadne každému, veď Terminátor je predsa vážny, drsný a akčný tak, ako ho poznáme z predchádzajúcich dielov. Ale ja som sa zasmial, ba dokonca viackrát. Na počudovanie ma to bavilo. Neviem ako je to možné, možno mám Arnolda až príliš rád, ktovie. Chodil tam síce len ako taký vedľajší panák a vždy, keď sa objavil, vytrúsil klasickú hlášku, čo mu už nabudúce fungovať nemusí, ale zatiaľ ako comeback pripomenutím postačil. Zvyšok osadenstva je priemerný, ale neurazí. Hudba nevýrazne minimálna, len keď sa objavil Arnold tak sa spustila tá naša známa terminátorovská, aj to najviac pri záverečných titulkoch. Ešte mi trošičku vadil koncový happy-end a upgrade T-800vky - očákaval som, tak ako inokedy, že Arnold na konci nejako epicky umrie, ale zrejme si s tým počkám až na ďalší diel. Dúfam. Takže konečné 4*, skôr silnejšie ako slabšie, predovšetkým vďaka Arnoldovi a jeho bitke so samým sebou. :)

Aleumdaun cheongnyeon jeondaeil (1995)

Film Čŏn Tchä-il bol zaujímavo koncipovaný, teda prinajmenšom Čŏn Tchä-ilova dejová línia, ktorá bola zobrazovaná čiernobielo, aby vynikla minulosť oproti farebnej dejovej línii, ktorej dominoval istý spisovateľ a intelektuál spisujúci knihu o samotnom Čŏn Tchä-ilovi. Áno, tento autobiografický film splnil svoju úlohu zobraziť nám dostatočne verne snahu Čŏn Tchä-ila a poukázal na drastické pomery, ale hlavne temnú stranu sily, ktorú použila Kórejská republika na ceste za ekonomicky silným a vyspelým štátom. Osobne si ale myslím, že takýmto trestuhodným činom upozorňujú na seba idioti a blázni, nevážiaci si predovšetkým svojho života a taktiež zadubenci a nevzdelanci, typický prázdnohlavý robotníci, ktorý majú na všetko reč, ale nedokážu nič. 1*

Píseň o věrné Chunhyang (2000)

To, že je film rozprávaný formou pchansori, je zároveň jeho kladom aj záporom. Medzi klady patrí skutočnosť, že tým režisér spojil dve kórejské tradičné ikony – pchansori a samotnú Čchunhjanggu. To je aj dôvod, prečo je nielen tento film, ale aj celá Im Kwon-tchäkova tvorba tak blízka Kórejcom - je to ich osobný národný režisér. Popularita príbehu tkvie v jeho nadčasovosti v kórejskej spoločnosti, a práve takéto príbehy si vyberá Im Kwon-tchäk pre svoje filmové diela. Majú teda dosah resp. vplyv na súčasných Kórejcov, či už spoločenský, citový, historický, atď. V našom prípade je to konflikt s konfuciánskou hierarchickou spoločnosťou a podstatou neokonfucianizmu ako takého. Veď predsa do dnešných dní ovplyvňuje konfuciánska idea kórejskú spoločnosť. Je to vnútorný rozpor súčasných, najmä mladých Kórejcov so západnou, liberálnou formou bytia a ich vlastnou, stáročia trvajúcou myšlienkou konfucianizmu. A to je práve aj dôvod, prečo je tento príbeh dodnes tak populárny. Milostná zložka, ktorá bola mimochodom dosť zdĺhavá, poukázala aj na bezstarostnosť, šťastie a čistotu národa. Herci sú dobre zvolení, príjemní, mne známi z iných filmov. Avšak mne jednoducho vadil a pílil uši ten krikľavý pchansori spev, ale ako celok to vyznieva obstojne. Mocné 2*.

Žralokonádo (2013) (TV film) odpad!

Naozaj, je to také debilné ako to vyzerá...a ani borovička, ani tony piva mi k tomu nepomohli....darmo. Čokoľvek v tomto filme bolo vyslovene tupé ako vyprážaný ľad. 0*

Šťastné a Veselé (2005)

Veľmi pekný film, až som sa divil. O tejto udalosti som ani len netušil a tak som bol zvedavý ako to bolo. Po kratučkej bojovej scéne, vlastne jedinej, sa už nebojuje. Ale tentokrát mi stačila aj paľba diel. No to ako si všetci začali (najprv postupne) spievať, bolo precítené, plné nečakanej radosti a pobratimstva. Hranie kariet, fotbalu, výmena mŕtvych to všetko sem sadlo a urobilo film plný citu, až sa vám slzy tlačia smerom von. 5*

Oggy a škodíci (2013)

Pochvaľujem za originálny nápad, preniesť takto Oggyho so švábmi časom úplne od meňavky až ku Star Wars. Časom som putoval aj ja do detstva, keď som Oggyho miloval. A v tomto duchu sa to ženie aj tentokrát. Sú tu 4 obdobia, z ktorých je najkratšie a najmenej zaujímavé to posledné - Star Wars. Ale aj tak je riadna šupa. Deti v kine šaleli a ja s nimi :D 5*

Mortal Instruments: Město z kostí (2013)

Je to jeden z tých typických teenagerských fantasy filmov, natočený podľa teenagerskej fantasy knihy, s teenagerskými hlavnými postavami a totálne nesediacou hudbou v istých "vypätých" scénach. Plus s prehnanou stopážou a ďalšími (min. tromi) pokračovaniami. Takéto filmy obsahujú všetko - od upírov cez čarodejov k vlkolakom, dosiaľ neobjavené nadprirodzené javy či kúzla, nádherné scenérie, resp. starobylé chrámy atď. A v neposlednej rade romantiku, bez ktorej by to všetko "samozrejme" nemalo zmysel (malo, ale na to by už nik do kina nešiel (myslím násťročných)). Neustále som mal pocit, že "táto scéna mi niečo hovorí" alebo "toto som už kdesi videl". Boli tam prvky z Terminátora, Underworldu, Star Warsu, Bladea, Resident Evilu, Indiana Jonesa či z počítačových hier Crysis a Portal. Vskutku pestrý mix. Čo sa deja týka, bol zrozumiteľne prekomplikovaný so zopár "dierami". Stále neviem načo im bol furt ten Simon. Veď bol úplne zbytočný. Načo riskovať životy nás posledných 4, aby sme zachránili piateho bezvýznamného dokonca "len" človeka, ktorý aj tak veľa nepomôže? Len preto, že ho poznáme? Pche. Ale ináč pozerateľné, no len raz!!! Slabšie 3*.

Cheonneyonyeou Yeoubi (2007)

Nádherná rozprávka, pri ktorej som sa vôbec nenudil. Niečo takéto som už dlho nevidel, čo je asi chyba, no najskôr by to mali vidieť deti, pretože dnes sa im servírujú sprostosti a nie skutočné rozprávky. Animácia s hudbou zladená dokonale, Yobi bola krásna aj vďaka príťažlivému hlasu Son Ye-jin. Príbeh originálny, teda aspoň určite pre nás nekórejcov. A záverečná skladba úžasná. Takto má vyzerať rozprávka pre deti.

Movie: The Movie 2V (2013)

V podstate už len kreposť kŕmiaca sa na pedchodcovi, ale budiž........pár nových ksichtov, ale to nie je znamenie úspechu. Slabšie vtípky, no našiel som si pár svojich :) Na to, že som opitý mi to stačí :D :D