Sedm statečných (1960)

Remeselne vynikajúco zvládnuté dielo, veľmi pozerateľné. Keď však človek videl originál, ktorého je tento film dosť osekaná kópia, tak sa ťažko udeľuje plný počet bodov. Postavy v Sedem Samurajoch boli oveľa plnšie, hlbšie a ľudskejšie ako slávny siedmy cowboyi. Je mi ľúto , že sa autori rozhodli pre jednoduché kopírovanie. Neuznávam poprednú pozíciu udeľovanú tomuto filmu

Jistě, pane premiére (1986) (seriál)

Užasný, nikdy nestarnúci humor. Hoci sa seriál odohráva v 80 rokov na britskej pôde, je takisto použiteľný v kontexte s dnešnou politikou. Skvelá satira, pre mňa v dokonalejšej forme ako "Yes, minister"

Argo (2004)

Geniálna kultovka. Narehotal som sa dosť, ale remeselne tieź nezaostáva. Must see

Katova píseň (1982) (TV film)

Katova pieseň, román Normana Mailera, je moja najobľúbenejšia kniha. Je to rozsiahla kniha, má okolo 1000 strán, a je v nej analyzovaná rozsiahle právna stránka procesov s Gilmore-om a veľmi silná je i psychologická stránka Gilmora. Najmä počas jeho pobytu vo väzení, ktoré Mailer opisoval pomocou bohatej korešpondencie medzi Gilmore-om a Nicole. Tieto nosné časti príbehu boli vynechané, kvôli formátu, dĺźky stopáže a určite aj kvôli rozpočtu. Musím povedať, že odviedli dobrú prácu. I keď réžii vytýkam nedynamickosť niektorých pasáží, scenáristom vytýkam nezrozumiteľnosť niektorých udalostí (kvôli krátkosti filmu) a počiatočnú zmätenosť T.L. Jonesa. T.L.Jones sa mi zdal v prvých scénkach trochu stratení. keďže sa mu podľa mňa, nepodarilo uchopiť esenciu Gilmorovej osobnosti, ale s postupom príbehu sa herec z rolou viditeľne stotožnil. Chýba mi tu aj nedostatočné zvýraznenie hlavnej myšlienky knihy, a to neschopnosť štátnych zariadení rehabilitovať odsúdencov pre život "vonku". Môj verdikt je - scenáristi a režisér uchopili esenciu príbehu a vytvorili film, ktorý by mohol diváka povzbudiť k tomu, aby si knihu raz vzal do ruky.

Slídil (2007)

Maximálne podhodnotené dielo, ako režijne, tak herecky. Hrubý výsek príbehu je daný predlohou z „roku Krstného Otca“. Vtedy v ňom vystupoval skúsený herecký titan Laurence Olivier a jeho mladý kolega Michael Caine, pre ktorého toto stretnutie poznačilo celú jeho kariéru. O 35 rokov tento mladík je v koži hereckého titana, a mladík menom „Zákon“ je s ním v hereckom ringu, a napriek vysokej laťke si vedie prekvapivo dobre... Branagh nenecháva ani sekundu filmu náhode, a predsa nedrží svojich hercov na uzde, čo je evidentne vidno. Teatrálnosť je tu kľúčovým prvkom, a faloš nosným pilierom príbehu. Dávam plný počet.

Idiot (1951)

Legendárna réžia veľkého majstra Kurosawu, geniálne herecke výkony (najma Mifune vyhrava u mna znovu a znovu) – slasť pre oko ako aj pre dušu. Dostojevského dielo je parafrázované do úplne inej kultúry, a pritom si zachováva morálny odkaz. Ako pravý rozprávač príbehov Kurosawa nehodnotí svoje postavy, nech vykonávajú čokoľvek, hodnotenie necháva na nás, divákov. Od začiatku sa nás postavy snažia presvedčiť , že pán Kameda je idiot, hoci s rozvíjaním deju nás presvedčia iba o tom, že idiotmi sú práve oni sami. Pán Kameda, ako človek emocionálny, s krásnym srdcom ohuruje ženy svojou dobrotou, ktorú zatiaľ v nikom z ich okolia nevideli. Muži sa cítia v nebezpečí, lebo pán Kameda nemá falošnú pýchu ako oni, a jeho emócie a činy sú čisté. Jeho existencia vo svete je hazardom pre samého seba, lebo každí by chcel kus z neho, a on by ten kus rád dal každému. Jeho úprimnosť je jeho silou a slabinou, a pre svoju úprimnosť je považovaný za idiota.______Napriek všetkým týmto pozitívam, musím povedať, že natočiť román takéhoto rozsahu dalo viditeľne zabrať aj Kurosawovi. Príchod Kameda do mesta bol pre mňa bod, kedy sa naraz objavilo mnoho postáv naraz, a trvalo mi veľmi dlho, kým som vedel asociovať všetky postavy. Napriek 2 a pol hodinovému priestoru, bol dej často osekaný na úkor kvality a zrozumitelnosti.______ Svet, ktorý vytvoril Dostojevskij prišiel k životu pomocou veľkého majstra Kurosawu – Domo arigato

2012 (2009)

Zaujímavosť: Roland sa chystá natočiť seriál , v ktorom sa niekoľko prežívajúcich snaží znovu obývať Zem. Seriál by sa nestaral s loďami, ale s jednotlivcami , ktorým sa podarilo prežiť na kúsku zeme – tvrdí Emmerich. Seriál by sa originálne mal volať 2013. Poviem k tomu len toľko, že keď Emmerich potopil Himaláje, tak neviem, čo vyššie ešte na Zemi nájde, ale držím mu palce pri hľadaní. K filmu podotýkam len toľko, že Emmerichov štýl robí z vážne myslených filmov paródie, a z paródií vážne myslené filmy. Nie som fanúšikom jeho štýlu, lebo sa mi zdá, že sa divákovi vysmieva. Film môže byť premakaný Eye-candy, keď je scenár infantilný.

Matlock (1986) (seriál)

Seriál, ktorého existencia je dobrá jedine na to, aby ho bolo možné parodovať, a to hlavne v "The Simpsons"...

I Gordon Ramsay se nechá poučit (2010) (pořad)

Gordon Ramsay, zjavne inšpirovaný Jamie Olivierovým dobrodružstvom skrze Itáliou sa rozhodol precestovať krajinu, ktorej kuchyňou sa sám venuje viacej ako 10 rokov. Stretáva sa s rôznymi prekvapeniami, a zisťuje, že jedlá nazývané v Anglicku „indickými“ s tými originálnymi majú len málo spoločného. Je to pekný dokument, o láske a rešpekte k potravinám ale hlavne k Indii samotnej. Gordon je vtipný, a na nositeľa 12 michelinských hviezd sa nebojí byť len lokajom lokálnych kuchárov aby sa niečo naučil. Zo slovom fuck , taktiež nešporí :)