Snaporaz

Snaporaz

Aleš Háva

okres Děčín


8 bodů

Moji oblíbení režiséři

 • foto

  David Lean

  Sedmnáct filmů za celou filmovou kariéru a téměř všechny patří do zlatého fondu. Naprosto zasloužený a neoddiskutovatelný primát..

 • foto

  Richard Attenborough

  Dvanáctkrát v režisérském křesle a pokaždé událost roku. Neoddiskutovatelné druhé pořadí.

 • foto

  François Truffaut

  Jedenadvacet celovečerních titulů a všechny v červeném nejvyšším hodnocení. Takový výsledek nepotřebuje komentáře. A jen opravdoví mistři stříbrného plátna dokáží svou filmovou adaptací překonat literární díla.

 • foto

  Jiří Menzel

  Pan režisér, který měl tu smůlu, že se narodil v malé neznámé zemi někde uprostřed Evropy a navíc točil za totality. Malé, české, ale světoborné... A nemám na mysli jen "Ostře sledované vlaky". A pakliže dobře počítám, celkem osmnáct celovečerních filmů.

 • foto

  Federico Fellini

  Jsem asi naladěn na stejné vlně. Dvaadvacet celovečerních filmů. A za jeho režisérský vrchol považuji "Amarcord" a tak trochu nepochopené "Město žen".

 • foto

  Andrej Tarkovskij

  Tak tohle je neoddiskutovatelně srdeční záležitost. Shromažďuji o něm veškeré dostupné materiály, takže přidávám jen malou doušku k této režisérské osobnosti. V době, kdy absolvoval proslulý moskevský VGIK, navštívil kartářku s dotazem, kolik že natočí filmů. Vědma se zamyslela a odvětila: "Sedm". Mladík se zhrozil a roztřásla se mu brada: "Jen sedm?" "Nevěšte hlavu, mladý muži," odvětila vědma: "Všechny Vaše filmy se stanou skvosty světové kinematografie..." I já za ně děkuji, Pane režisére...

 • foto

  Stanley Kubrick

  Nějak si začínám uvědomovat, že až na výjimky jsou zde zastoupeni režiséři, kteří nechrlí filmy jako na běžícím páse. Třináct titulů, z nichž jsem měl možnost vidět osm. A nejraději mám "Dr. Divnolásku", "Mechanický pomeranč" a "Osvícení".

 • foto

  Karel Kachyňa

  Výjimka nad výjimky. Pakliže jsem dobře počítal, za celý život natočil rovných padesát celovečerních filmů. A musím na "odlehčenou" konstatovat, že v jeho případě neplatí leninská poučka o tom, že s kvantitou mění se kvalita a naopak. Jeho tvorba byla vždycky hodně nadprůměrná, u jeho filmů na tomto serveru téměř vždy září malá červená hvězdička. Inu, takoví géniové se již dnes nerodí...

 • foto

  Petr Weigl

  Škoda, přeškoda, že jsem z jeho tvorby viděl tak málo. Nicméně jsem alespoň hrdým majitelem jedné opravdu výpravné publikace, která mapuje jeho tvorbu krok za krokem. Inu, kdo umí, umí... I v časech tuhé normalizace bylo možné prosadit se v celosvětové konkurenci, Petr Weigl je toho zářným příkladem a vzorem.

 • foto

  Jiří Vejdělek

  Mnoho povolaných, málo vyvolených. Uvědomil jsem si to opět během divácké nominace na Českého lva. A protože je mi jeho pohled na svět a lidské hemžení v něm, jakož i sametový humor neskonale blízký, zařadil jsem jej mezi své favority. Varnsdorf zdraví Šluknov