Za stínem noci (2020) (seriál)

Očakával by som za prachy od Netflxu trochu zaujímavejšiu produkciu, nevidno veľký rozdiel oproti bežným belgickým seriálom. Nápad je dobrý, ale spracovanie dosť mizerné. Páči sa mi využitie bruselskej "multikulturality" do medzinárodnej rozmanitosti postáv, tie sú však otravné, nesympatické a stereotypné. V podstate sa s nikým nedá stotožniť alebo niekomu fandiť. Séria je však krátka (6 dielov x 35 minut), ku koncu celkom naberie tempo, nedá sa povedať, že by to bola nuda. Mrzí dojem premárnenej šance.

Hlava 22 (2019) (seriál)

Ten pocit absurdity a zúfalosti sa z knihy podarilo preniesť do seriálu asi tak na 20%. Mnohé veci tu zjednodušili alebo vypustili, naopak rozvíjajú vlastné myšlienky. Je vidno, ze do toho vložili peniaze, talentovaných ľudí, vizuálne je to pekné. Napriek tomu je seriál oproti knihe ako ôsma séria GoT oproti prvým piatim.

Undercover (2019) (seriál)

Belgický Hugh Jackman a dlhonohá holanďanka sa ako undercover agenti musia votrieť do priazne šéfa belgickej extázovej mafie v prenajatom karavane v campingu. Prvé čo mi napadlo: "Aká krajina, taký Narcos" : ) Namiesto kokaínu extáza a MDMA, namiesto mexických sicarios belgickí "trailor trash", alebo po našom sedláci. Ničmenej sa jedná o ďalší zo skvelých belgických seriálov. Poslednú dobu produkuje Belgicko (väčšinou vlastne Vlámsko) dva-tri spičkové seriály ročne a ďalšiu kopu slušných. Symatické postavy, výborne zahrané, technicky dobre natočené, napínavá atmosféra. Z mojho pohľadu im ešte niečo chýba k dokonalosti, napríklad v porovnaní s britskou produkciou. Vadia mi drobnosti ako cliffhangre na konci epizód á la roky 90-te a iné klišé, preto o hiezdičku menej, ale celkovo veľká spokojnosť a to som sa ešte nedostal k finále - hodnotené po šiestich epizódach.

De Dag (2018) (seriál)

Pre mňa jeden z najlepších seriálov roka a v rámci EU produkcie celkovo. Pri sledovaní som sa občas neubránil porovnaniu s Casa de Papel, ale tam kde sa Španieli vydali cestou amerických akčných filmov 80tych rokov, Belgičani ostávajú pri surovej realistickosti a skromnom rozpočte. Naopak ulietavajú si na prekvapivých zvratoch a šponovaní napätej atmosféry. Originálny je aj prístup k rozprávaniu príbehu akoby z viacerých uhlov pohľadu. Síce sa kvôli tomu posúvame hore dolu po časovej osi, ale nepôsobí to chaoticky, udalosti sa pekne dopĺňajú ako skladačka. Päť hviezd je trošku nadhodnotenie, seriál to nie je dokonalý a hnidopich určite nájde zopár nelogickostí a chýb. Vždy ma však poteší dobrý seriál vyrobený v EU a tiež oceňujem absenciu WTF momentov alebo naťahovania zápletky cez štyri série.

Black Mirror: Bandersnatch (2018)

Dávam dva a pol hviezdičky z piatich. Dobrý nápad, ale pôsobí to akoby v polovici autor záhadne zomrel a príbeh bol narýchlo dokončený. Teraz vážne. Za mňa výborný nápad preniesť interaktivitu na pole tv seriálu alebo filmu. Ak by sa tu nastavoval nový trend ako pred časom 3D filmy, tak som zvedavý ako sa to bude ďalej vyvíjať. Príbeh Bandersnatchu mi však pripadal nie príliš zaujímavý a ako aj v jednom momente zaznie z úst hlavného hrdinu, možnosť vybrať si vlastnú priíbehovú líniu je iba ilúzia. A to nie príliš dokonalá. Mnohokrát po výbere jednej z možností sa okamžite vraciame naspäť, pretože sme si vybrali "nesprávnu" možnost a dejová línia sa nikam neposúva. Prípadne sa posunie do slepej uličky z ktorej sa už nedostaneme a tak či tak sa musíme vrátiť k pôvodnej otázke. Takže napokon máme k dipozícii iba niekoľko (veľmi podobných) koncov. Celý Bandersnatch má údajne 5 hodín, ale ak odrátame "povinné" reštarty a naťahovačky s rozhodnutiami, ostane nám kratučký možno hodinový príbeh. Podtrhnuté podčiarknuté, za mňa sklamanie, ale vidím potenciál do budúcnosti.

Spectre (2015)

Koniec renezancie vo svete Jamesa Bonda, navrat ku klasike. Pre mna tym zaujem o tuto seriu konci.

Železná srdce (2014)

Tak trochu premrhana sanca, prve tri stvrtiny filmu pomerne uspesne ukazuju realitu druhej svetovej vojny, ake hnusne bolo bojovat v tanku, nie kazdy nemec bol fukin nazi (inglorious basterds theory) a aka je vojna hrozna aby sme sa jej do buducnosti vyhli. V poslednej casti vsak prichadza hrdinska scena, ktorej realistickost je prinajmensom diskutabilna a navodi pocit "iba dalsi film o americkych hrdinoch". Za zmienku stoja originalne a velmi dobre spracovane bojove sceny. Po uvodnom nadseni napokon s prizmurenymi ocami 4 hviezdy.

Steve + Sky (2004)

Prvý film od výborného flámskeho režiséra Felixa Van Groeningena. Po prvom pozretí som váhal s najvyšším hodnotením, mal som trocha problém to všetko prežuť (najmä kvôli mojej averzii voči samodeštruktívnym ľuďom). Potom som začal prekladať titulky a pri ďalšom pozretí a podrobnom prechádzaní vynikajúcich dialógov sa mi film a najmä fascinujúce postavy, hoc niektoré sprvu trocha šli na nervy, dostali pod kožu a veľmi som si ich obľúbil. Van Groeningen prináša skvelé príbehy a vie ich aj krásne vyrozprávať. "He's got what it takes to be a legend."

Speciální jednotka (2011)

"dobrodružný" európsky film aké si pamätám z detstva akurát v súčasnom spracovaní. spočiatku sa tvári ako realistický akčný nárez zobrazujúci fungovanie francúzskych špeciálnch jednotiek. už v prvej polovici ale jemne naznačuje, že niečo nie je v poriadku hudobný podklad. taká francúzska kombinácia elektroniky, metalu a klasiky, dávkovaná veľmi polopatistickým spôsobom, záber na vyvraždovaných dedinčanov - patetická dojemná melódia, vzápetí nabehnú chlapi zo špeciálnej jednotky a v tom momente počúvame tvrdú rokovú hudbu. takéto drobnosti vedia pokaziť dojem z filmu ešte skôr ako začne postrádať akékoľvek známky logiky. chlapi z jednotky nemožu vyslať signál o svojej polohe pretože by ho zachytili nasratí talibanci, ktorí ale napriek tomu vedia kde sa nachádzajú, celý film ich predsa prenasledujú a občas sa nechajú vo veľkom množstve postrieľať. celkovo, nemožnosť akejkoľvek komunikácie so základňou mi pripadala podivne, takisto niektoré taktiky špeciálnych jednotiek, ako napríklad postavme sa všetci so samopalmi na kopec a čakajme na vybiehajúcich talibancov. dojem realističnosti z prvej polky kedy perfektne zohraté komando s podporou snajpra likvidovalo nepriatelov ako zohratý tím neviditeľne a nehlučne sa postupne rozplýva. v závere davkovanie emóciíí, romantiky a patetickosti, to už ale nikoho neprekvapí, pretože už sme pochopili s čím máme dočinenia. za vlasy pritiahnuté je aj záverečné skóre, kedže život zachránenej novinárky vyvažujú: 4 vojaci špeciálnych jednotiek, jeden arabský pomocník, polka vyvraždenej pakistanskej dediny a stovky talibanských bojovníkov, ktorí sa ale narátajú, pretože nie sú ľudia. nikdy viac francúzsky komerčný film.

Den trifidů (2009) (TV film) odpad!

Toto si triffidi nezasluzili, John Wyndham rotuje v hrobe...