nascendi

Skype: juglon1

<< předchozí 1 2 3 4 23 45 67 89
    • 19.10.2017  20:16
    Spojenci (2016)

Na neplánované pozretie špionážneho filmu s melodramatickým ladením ma nalákali dvaja hlavní predstavitelia. Ale ani tí nezabezpečili neplánované príjemné prekvapenie. Film som si pozrel so štandardným záujmom a dostal odo mňa primerané, štandardné tri hviezdičky.

• 19.10.2017  14:42
    Kotch (1971)

Netuším, koľko rokov mal mať Joe Kotcher, ktorého sa neúspešne pokúšal zahrať 51-ročný Walter Matthau, viem iba, že ma celý film svojou nekonzistentnosťou dosť dráždil. Po Remember, ktorý so videl pred pár dňami je to ďalší film, ktorý by mi ako rovesníkovi mal byť blízky a namiesto toho ma odpudzuje. Je to už 15. film, ktorý som videl s W.M. a ani tento neprekonal priemernú až podpriemernú úroveň ostatných.

• 16.10.2017  22:20
    Vzpomeň si (2015)

Napriek vysokému hodnoteniu som nútený ostať pri triezvych troch hviezdičkách. Stále som prekvapovaný neopozeranými pohľadmi na problematiku holocaustu a musím uznať, že scenárista sa snažil. Problém je v tom, že nemám rád filmy, v ktorých brilantný záver má prekryť všetko dovtedy videné. Také filmy sú odsúdené na jedno pozretie. Hlavnej postave som tú jej striedavo zapnutú a vypnutú demenciu dosť neveril. Ale Christopher Plummer bez ohľadu na všetko predtým napísané má aj odo mňa absolutórium za výkon, ktorý predviedol. Niektorí tvrdia, že nie je veľký problém, aby 88-ročný zahral postavu o niekoľko rokov staršieho a o niekoľko diagnóz postihnutejšieho. Ja si myslím, že problém to je, a preto väčšia časť z mojich troch hviezdičiek patrí práve jemu.

• 15.10.2017  23:19

Bol som dosť zvedavý na film nakrútený na motívy skutočnej udalosti a výrazne propagovaný. Môj záujem rýchlo klesal už v prvej časti, plnej amerického pátosu a náboženskej zarputilosti. Druhá, dobre nakrútená bojová časť, bola podľa mňa zbytočne dlhá a aj znehodnotená "efektnými scénami" s odkopávanými granátmi, paľbou z transportnej deky a westernovým rozdelením úspešnosti paľby na nepriateľov. Celkovo mi film pripadal ako konglomerát Forresta Gumpa, Olovenej vesty a Zachráňte vojaka Ryana. Som z neho primerane sklamaný, pretože si myslím, že to mohlo dopadnúť lepšie.

• 14.10.2017  22:02
    Mečiar (2017)

Film Terezy Nvotovej je limitovaný vekom režisérky a odvahou pustiť sa do toho napriek existujúcemu handicapu. Nepriniesol nič nové, nič objavné (otázkou je, či je to v tejto dobe ešte vôbec možné) a tak pamätníkom prináša akúsi retrospektívu vzostupu a pádu človeka, ktorý takým výrazným spôsobom ovplyvnil chod slovenských dejín. Ukázal tiež našu príslušnosť k východným krajinám, kde vládli (vládnu) cisári, cári, cháni a komunistickí pohlavári a ich obyvateľstvo prirodzene tiahne k vodcom, ktorí sa zdanlivo podujmú vyriešiť všetky ich problémy. Keď časť Slovenska prišla o Mečiara, vplyvní ľudia z pozadia jej pohotovo našli pokračovateľa s podobným modus operandi. Otázkou, ktorá ma zaujíma je, čo prinesie film rovesníkom Terezy Nvotovej.

• 13.10.2017  13:43

Pravdepodobne sú štyri hviezdičky nadsadeným hodnotením, ale taký je môj dojem bezprostredne po dopozeraní filmu. Všetko mi na ňom pripadalo prirodzené, bez štylizácie, prikrášľovania alebo snahy po nejakom efekte. Je to film, v ktorom sa prirodzene nemôžem stotožniť so žiadnou z postáv a dokonca by som ani nenašiel postavu, ktorá by mi bola extra sympatické. Ale ako pohľad do spoločnosti, ktorá je mi vzdialená sa mi to páčilo, tak preto štyri.

• 11.10.2017  18:36

O svojom rezervovanom vzťahu k histórii som už písal mnohokrát. Že James Clavell fungoval aj ako filmový režisér som nevedel. A nevedel som ani to, že ma toto okienko do histórie zaujme. Po úvode, ktorý načrtol atmosféru veľkých nábožensky motivovaných stretov, sa zvyšok deja odohráva v izolovanom údolí, ktoré predstavuje nielen oázu relatívneho dostatku, ale aj miesto, kde sa majú počas zimy obrúsiť hrany dvoch rozdielnych spoločenstiev. Samozrejme, že to nebolo jednoduché, ani jednoznačné, ale bolo to zaujímavé. Okrem kvalitnej výpravy, scenára a hudby k tomu prispeli aj herci, ktorým nebolo čo vyčítať. Neprekážal mi ani závan zo Siedmich statočných.

• 10.10.2017  21:35
    Extase (1932)

Považoval som za potrebné vidieť Machatého Extázu, lebo sa patrí vidieť diela,označované za prelomové. Chápem škandál spojený s uvedením filmu v danej dobe a myslím si, že prekryl všetko ostatné. Pozrel som si zhruba polovicu filmu a ďalej som už nemohol. Nemú melodrámu s občasnými dialógmi, ktorých zmysel vidím iba v tom, aby divák nemal pocit, že sleduje nemý film s hudobným podmazom, nemôže ospravedlniť ani doba vzniku.No nič. Videl som, trvám na tom, že film nemusel byť nakrútený a mám od neho pokoj.

• 10.10.2017  17:32
    RKO 281 (TV film) (1999)

Nedokážem sa vcítiť do kože kolegov, ktorí majú hodnotiť tento film bez toho, aby videli Občana Kanea. Ja som ho videl v dobe, keď väčšina užívateľov ČSFD ešte nebola na svete (to nie je zásluha, ale konštatovanie) a odvtedy ešte zopár krát, prečítal som množstvo článkov a recenzií a dokonca som zdiaľky videl aj gýčovité sídlo Randolpha Hearsta. Na televízny film som bol plne pripravený a po jeho skončení môžem konštatovať, že som bol mimoriadne spokojný. Do piatich hviezdičiek mu podľa mňa chýbalo, aby postava Orsona Wellesa bola démonickejšia, menej salónna a atmosfére filmu by prospelo, ak by tvorcovia mali odvahu nakrútiť ho na čiernobiely materiál. Ale celkovo veľká spokojnosť.

• 7.10.2017  13:06

Ak niekto má dve hodiny voľného času, chce vidieť Richarda Gere v najlepšej forme ako gigola úspešnejšieho, než akého hral John Voight v Polnočnom kovbojovi, potom je to film pre neho. Inak je to priemerný, ľahko zabudnuteľný film patriaci do šedej zóny.

• 6.10.2017  14:29

Nezdieľam všeobecné nadšenie panujúce v kruhoch ČSFD. Úvodný prechod cez Andy bol úchvatný, dramatická bola, aj plavba cez pereje, ale súbežne so spomaľovaním sa toku rieky spomaľoval sa aj celý film. Postaviť celý film na Klausovi Kinskom nebol najlepším nápadom i keď hral, ako obvykle, skvele s využívaním jeho hypertrofovanej charizmy. Ale celé okolie ostávalo v úlohe pasívnych štatistov, ktorých občas trafí nejaká otrávená šípka alebo neotrávený šíp. Často som si pri sledovaní tohto pomaly plynúceho filmu spomenul na Misiu, ktorú mám medzi stovkou mojich najobľúbenejších filmov. Aguirre sa k nej ani nepriblížil vďaka poloamatérskemu prístupu tvorcov a väčšiny hercov.

• 6.10.2017  12:08

Je veľmi pravdepodobné, že vo svojej dobe mal tento televízny film čo povedať divákom. Bohužiaľ nútený trezorový odpočinok mu neprospel a vnímal som ho ako dobovú záležitosť s vlastnosťami zvetralého piva.

• 5.10.2017  09:33
    Columbo: Kouzelné alibi (TV film) (1976)

V atraktívnom prostredí kúzel a trikov dostáva aj štandardný príbeh príchuť tajomna a exotiky. V tomto, mierne nadpriemernom dieli, ma potešil nielen uveriteľný záporný hrdina, ale aj úporná snaha poručíka zbaviť sa nového plášťa, ktorý vyzeral ešte horšie, ako pôvodný.

• 4.10.2017  18:31
    Gazdova krv (divadelní záznam) (2014)

Prekvapujúco dobré divadelné prestavenie, o ktorom som nič nevedel. Knihu Ruda Slobodu mám ešte neprečítanú, ale divadelná hre ma navnadila na jej prečítanie mimo poradia. V hre dominovali vynikajúce herecké výkony, ale započúvanie sa do inteligentných dialógov poskytuje veľa námetov na zamyslenie. Už podľa tejto hry si uvedomujem, akým ojedinelým a nekonvenčným zjavom Rudo Sloboda bol. Nielen v diele, ale najmä v živote.

• 3.10.2017  18:10

Márne som dúfal, že režisér môjho obľúbeného Večierku s trojicou osvedčených hercov a hudbou Henryho Manciniho mi poskytnú primeraný zážitok, hodný aktuálnych 76 %. Po polhodine, keď som neveriacky pozeral na obrazovku, som si prečítal, že je to film dobrodružný, komédia, športový, muzikál, rodinný, akčný a romantický. Chýba tam, že je to film dementný. Dosť by ma zaujímalo, kde sa nachádza scéna, na ktorej by som sa mohol aspoň pousmiať, keď už nie zasmiať, ako by sa na komédiu patrilo. Dve hviezdičky sú pre Natalie Wood, viac za jej krásu než herectvo.

• 3.10.2017  18:00

Historizujúca, konverzačný road movie mala minimálnu šancu ma zaujať. A to jediné sa jej aj podarilo. Nechal som sa nalákať na zvučné mená a bol som spravodlivo potrestaný filmom, ktorý napriek tomu, že ma nezaujal som hrdinsky dopozeral do konca.

• 3.10.2017  12:24

Vydržal som pozerať prvých 40 minút a potom som si uvedomil, že je zbytočné od tohto recyklovaného zázraku očakávať vylepšené klasické Star Wars, ktoré ma ostatne tiež nejako zvlášť nezaujali. Ak v tom niekto vidí filmový kumšt alebo sci-fi, je to jeho vec. Mňa zaujala vlastne iba účasť Madda Mikkelsena a Riz Ahmeda, ktorých som videl v pozerateľných filmoch (seriáli)..

• 2.10.2017  20:22
    Konzultant (2013)

Bol som mimoriadne zvedavý na film nabitý osobnosťami a polarizujúci hodnotiteľov. Nemôžem sa prikloniť k ani jednej zo skupín reprezentujúcich krajné hodnotenia. Film je nepochybne zaujímavý, jeho mozaikovitý charakter je náročný na chápanie spojitostí, brilantné dialógy sa striedajú s nepravdepodobnými "múdrosťami" deklamovanými osobami, od ktorých to nemôžem očakávať, takže neutrálne tri hviezdičky najlepšie charakterizujú zmiešaný pocit, ktorý som mal z filmu.

• 2.10.2017  00:42
    Únos (2017)

No, žiaden zázrak. Čudujem sa, že tento film vyvolal taký rozruch, ktorý vyústil do zrušenia Mečiarových amnestií, aj keď až v dobe, keď nevyvolá žiaden pozitívny následok. Napriek tomu, že časopisecké informácie z prípadov (únos, lúpež, vražda) mám dostatočne zvládnuté, okrem hlavných postáv som sa v deji a jeho aktéroch strácal. Vôbec si neviem predstaviť dojem diváka, ktorý o prípade málo alebo vôbec nič nevedel. To považujem za najväčšiu chybu scenáristu a režisérky. Film bez štipky rozprávačského talentu. Na druhej strane mizerný casting, kolísajúce herecké výkony, zbytočné vulgarizmy, zlý zvuk atď., teda obvyklé nedostatky slovenských filmov. Prijal by som hraný dokument alebo film na motívy skutočných udalostí. Ale mix týchto dvoch foriem bolo tým najhorším z oboch možností. Škoda. Po mediálnom šume, ktorý uvedenie filmu sprevádzalo, som čakal omnoho viac.

• 1.10.2017  21:11

Zaujímavý dokument iba potvrdil Churchillove slová, že veľké štáty sa správajú ako zločinci a malé ako prostitútky. A keď sú k dispozícii také kreatúry, akou bol Neville Chamberlain, všetko ide ako po masle. Akurát mám nepríjemný pocit z toho, že aj po desiatkach rokov majú majitelia Európskej únie ambíciu rozhodovať za tých malých a nepodstatných členov. Jediný rozdiel je, že zatiaľ to nevedie k vojne.

• 30.9.2017  09:44

Pôvodne som mal v úmysle opakovane so pozrieť rovnomenný Chabrolov film. Prekvapilo ma, že aj po polnoci budú dávať niečo pozerateľné. Už po pár minútach som zistil, že rovnomenný názov je dielom neinvenčného prekladateľa. Neviem, čo by som na tomto hlúpučkom filme o žltáčikovi mohol pochváliť. Ani sa nebudem snažiť.

• 13.9.2017  23:45

Lúčim sa s Columbom troma hviezdičkami z milosti. Nedokážem sa už prinúť k sledovaniu ďalšieho dielu. To, čo bolo spočiatku zaujímavým kontrapunktom - ošumelý zovňajšok a správanie bezdomovca s brilantným úsudkom - sa postupne stalo achillovou pätou seriálu. Teda pre mňa. Končím, aby som si aspoň v spomienkach zachoval ten dobrý pocit, ktorý kedysi sprevádzal sledovanie Columba v dobách, keď som to, čo ma teraz vyrušuje, prehliadal.

• 12.9.2017  13:51
    Zde jsou lvi (1958)

Mimo plánu som si pozrel Krškov film so slabou nádejou, že by sa trochu mohol vymykať z dobovej produkcie. Napriek štandardne dobrým výkonom Högera a Medřickej sa nevymykal. Radosť z neho mohlo mať nanajvýš vedenie Čs. tabakového priemyslu.

• 10.9.2017  23:36

Tak tento film som si poriadne užil. Zaujímavý námet, dobre napísané dialógy a predovšetkým strhujúci výkon Jessicy Chastain mi poskytli neočakávaný divácky zážitok. Vôbec som pritom neriešil, či sa to takto nejako deje v lobistických kruhoch, či vôbec môže existovať lobistka s vlastnosťami geniálneho šachistu, ani o tom ako dlho sa scenárista trápil s jej záverečnou rečou. Bol som rád, že po nejakej dobe vidím film, ktorému môže s pokojným svedomím dať štyri hviezdičky a zamýšľať sa akurát nad tým, prečo nie päť. O deň neskôr som si film pozrel opakovane. Všimol som si zaujímavý strih, výbornú kameru a hudbu a zvýšeniu hodnotenia už nič nestálo v ceste.

• 7.9.2017  11:17

Chabá ponuka hraných filmov v dostupných TV kanáloch ma núti obrátiť pozornosť aj k dokumentom. V tomto prípade som nebol sklamaný, dokonca príjemne prekvapený, pretože negatívny vplyv lodnej dopravy je napriek závažnosti iba minimálne pertraktovaný v médiách. Opätovne mi potvrdil, že ekonomická výhodnosť je iba na strane "šikovných" a všetci ostatní na ich šikovnosti strácajú viac, než si dokážu uvedomiť. A lodná mafia si veľmi dobre stráži legislatívne a iné akty, ktoré by im mohli prekaziť ich biznis. Veľký kus práce bude potrebné vykonať aj u zákazníkov - tých tuzexových pohrobkov - ktorí sú za exotickosť pôvodu alebo nízku cenu schopní a ochotní obetovať aj budúcnosť svojich potomkov. Kupovať na Slovensku jablká dovezené z Nového Zélandu považujem za zvrhlosť, na ktorú raz šeredne doplatíme.

• 6.9.2017  12:45
    Vlak svobody (2014)

Zaujímavý a originálny dokument o jednej epizóde rozkladu svetovej socialistickej sústavy. Prínosný najmä preto, že o tejto udalosti väčšina pamätníkov vie nanajvýš to, že sa odohrala, ale pôsobivé detaily dávajú spomienkam plastickejší charakter.

• 5.9.2017  07:31

Slávny režisér nakrúti ďalší film. Okamžite sa naň vrhne celá kaviarenská intelektuálska smotánka a začína veľkolepý proces defragmentácie a interpretácie majstrovho diela. Interpretácie tak kreatívnej, že často je ňou sám majster prekvapený a priznáva, že pri nakrúcaní sa riadil intuíciou a pocitmi. Godardov film je z tohto druhu filmov. Čítal som množstvo článkov o ňom, ale videl som ho pred mnohými rokmi iba raz. Preto som bol zvedavý, ako sa na francúzsku novú vlnu pozerá senior, ktorý ju zažil v reálnom čase. Predovšetkým hviezdička dolu. Určite to nie je film, ktorý má pre mňa nespochybniteľnú hodnotu. Neupieram Godardovi obrovskú snahu nakrútiť film odlišný od filmov vznikajúcich v tej dobe, film, o ktorom sa budú viesť vášnivé diskusie. To sa mu podarilo, profesionalitu mu nikto nemôže uprieť. Horšie je to s výsledkom, najmä, ak sa na film pozerám dnešnými očami. Belmondov silený look parížskeho "štricáka", duchaplné sentencie deklamované v oblakoch cigaretového dymu určite inšpirovali časť vtedajšej mládeže. U mňa skôr neurčitý výraz tváre obvykle spájaný so slovami: "No dobre." Aj do budúcnosti však pre mňa ostáva svetlým zjavom filmu Jean Sebergová aj s postavou, ktorú stvárnila.

• 4.9.2017  18:20

Príjemné prekvapenie od Polanského, ku ktorému som sa pomaly obracal chrbtom. Mimoriadne členitý, do hĺbky ľudskej psychiky zasahujúci a žáner psychothrilleru presahujúci film s vynikajúcimi hereckými výkonmi priliehavou hudbou a iba chvíľami presahujúci hranice únosnosti v obscénnostiach. Podľa mňa najpolanskejší Polanského film.

• 2.9.2017  12:17

S každou opakovane videnou časťou Columbovskej série klesá môj celkový dojem. Na diferenciáciu hodnotení jednotlivých častí ostáva iba záverečná pointa, pretože tie bezdomovecké nechutnosti, donekonečna opakované gestá a šablóny sú neodmysliteľnou súčasťou každej časti. A záverečné pointy bývajú pozoruhodné, ale aj také, ako v tejto časti. Preto na viac ako na tri hviezdičky nepomyslím ani pri hypnóze podporenej amobarbitalom.

• 1.9.2017  14:35

The Flying Scotsman som doteraz poznal iba ako úspešnú skladbu švédskej inštrumentálnej skupiny The Spotnicks, o dráhovej cyklistike mám iba hmlisté informácie. Na druhej strane športových filmov s tematikou vzostupu na vrchol napriek vnútorným i vonkajším nepriazňam, tak tých som už videl hodne. A Lietajúci Škót sa z ich okruhu nijako nevymyká. Pozrel som si ho, pousmial som sa na okatej škodlivosti funkcionárov a pomaly naň budem zabúdať.

<< předchozí 1 2 3 4 23 45 67 89