nascendi

Skype: juglon1

<< předchozí 1 2 3 4 23 45 66 88
    • 14.8.2017  09:23
    Colt 45 (2014)

Ďalší z radu hlúpučkých, nezaujímavých a naivných filmov, ktorého jedinú prednosť vidím v iba v jeho prijateľnej dĺžke.

• 13.8.2017  08:30

Ťažšie, ako napísať komentár k tomuto filmu, by bolo vysvetľovanie, prečo som mu nadelil až tri hviezdičky. Preto sa mu radšej vyhnem. Ženu v klietke nepovažujem za vydarený film a nehodlám si prečítať ani vychvaľovanú knižnú predlohu. Nedokážem sa skrátka preniesť cez nadbytočné vnesenie hyperbarickej komory do deja, lebo také podmienky nemajú ani adepti misie na Mars. Vo všeobecnosti nemám rád "moderné" detektívne filmy, ktoré sa predháňajú v absurdnosti a krutosti týrania obetí, pričom dôvody k nemu sú viacmenej malicherné. Takže dentálna epizódka, ktorá mala ilustrovať dôsledky dlhodobého pobytu v komore, mi vyznela rovnako cudzorodo, ako postava Assada a zopár akčných scén.

• 8.8.2017  10:15
    Columbo: Rozbouřené vody (TV film) (1975)

Dá sa konštatovať, že každý diel série je v niečom iný. Tento napríklad tým, že sa celý odohráva na člnolodi. Nanešťastie platí aj opačná pravda. Totiž, že všetky diely sú zúfalo podobné. Že pohľad na Petra Falka, ktorý po stý krát opakuje tie isté grimasy, rituály a slovné zvraty ma odrádza od záujmu pozrieť si aj niektorý z ďalších dielov. Je mi jasné, že na kontrapunkte bystrého mozgu ukrytého pod nevábnym zovňajškom je založená celá séria. Ale keď sa preženie nevábny zovňajšok a poručík losangeleskej polície sa správa ako dement prebudený po predchádzajúcej hibernácii, tak pôvodný dobrý zámer sa míňa účinkom.

• 7.8.2017  11:01

Neviem si spomenúť, či existuje nejaký vynález, ktorý nebol zneužitý na zlý účel. Často je ten zlý účel prioritným. Z tohto pohľadu je "odhalenie", ktoré prezentuje Snowden donkichotským činom. Ľudia sa primerane vzrušia, "odborne" to pri pive predebatujú a o pár dní ich už zaujme nová kauza. Ale samotný dokument je pôsobivý, taký civilný, ako keby bol nakrúcaný skrytou kamerou. Trochu dlhší, ako by bolo optimálne, ale to je vec názoru.

• 31.7.2017  11:57
    Příchozí (2016)

Vynikajúcich sci-fi románov a poviedok poznám desiatky, ale porovnateľne vynikajúce filmy tohto žánru spočítam na prstoch jednej ruky. Som rád, že film s rôznymi názvami môžem k nim priradiť. Veď už bolo načase, lebo plné hodnotenie dávam v polročných intervaloch. Prvý kontakt som sledoval bez dychu. Nehľadal som nelogické miesta v príbehu ani žiadne ďalšie chyby. Nechal som sa unášať príbehom o ťažkostiach dorozumenia s inou civilizáciou, o ktoré sa pokúša civilizácia, ktorá sa nielenže nedokáže dorozumieť s delfínmi, ľudoopmi a veľrybami, ale celé svoje dejiny má popretkávané nedorozumením medzi sebou. K tomu mi hrala podmanivá hudba a pre mňa neznáma herečka bezchybne a príťažlivo stvárňovala svoju rolu. Ocenil som, že film neskĺzol k americkým riešeniam (čomu nerozumiem, to zastrelím) a akčným hrdinom zachraňujúcim minimálne celú planétu. Po filme som si pozrel jednu stránku päťkových a jednu stránku odpadových hodnotení s komentármi. Moje stotožnenie sa s päťkovými komentármi bolo také veľké, že spochybňovalo potrebu dopísať k nim ešte niečo ďalšie. Divákov s odpadovými komentármi trochu ľutujem, pretože chceli vidieť film v štýle Dňa nezávislosti a dostali niečo úplne iné. A na záver iba vyjadrujem spokojnosť s tým, že Denis Villeneuve už v mojich očiach nie je iba režisérom výborného Sicaria.

• 30.7.2017  12:05

Tri slabé hviezdičky pre film, ktorý som už kedysi videl a nezaujal ma ani vtedy, ani teraz. Nie je to množstvom názvov, pod ktorými sa premieta, ale krkolomným málo uveriteľným príbehom a správaním sa osôb. Pričom rozbehnuté to je celkom dobre, ale neskôr som cítil rozpaky scenáristu v tom, ako pokračovať a ako to ukončiť. Harrison Ford nemohol takýto film utiahnuť sám a ostatní mu príliš nepomohli. Aj keď som nebol vyslovene naštvaný, trochu som ľutoval, že som dal prednosť tomuto filmu pred spánkom.

• 29.7.2017  15:29
    Dluh (2010)

Je pravda, že by som sa mal najprv zoznámiť s originálom a až v prípade záujmu siahnuť po remaku. Ale ja som náhodne narazil na remake a už ma originál nezaujíma. Námet je celkom zaujímavý, úroveň hereckých výkonov kolíše od Jespera Christensena, cez obe ženské predstaviteľky k ostatným menej výrazným predstaviteľom. Film je síce napínavý, má množstvo dejových zvratov, ale je lepšie nezaoberať sa myšlienkami, či takto nejako to mohlo vyzerať pri obdobných akciách. Neľutujem, že som si ho pozrel, ale odporúčať ho nikomu nebudem.

• 27.7.2017  11:16
    Stud (2011)

Bol som primerane zvedavý na film, o ktorom som sa v niekoľkých komentároch dočítal mnoho nepekného. A čuduj sa svete, sledovanie som zvládol bez problémov, ale i bez nadšenia. S hlavnou postavou sa samozrejme nemôžem stotožniť, chápem, že je účelovo vytvorená na zvýraznenie typických čŕt správania sa vplyvnej časti generácie, ktorá pri prežívaní svojich hviezdnych časov už pociťuje, že týmto smerom a týmto tempom to dlhodobo nepôjde. Obavy z budúcnosti, vyprázdnenosť a zmätenosť pri hľadaní použiteľného riešenia sú prítomné v celom filme. Záverečná scéna mi vzdialene pripomenula záver Felliniho Sladkého života. Niektoré komentáre označovali film za pornografický, čo podľa mňa nebol, a nemal som problém s nahotou a erotikou v ňom. Videl som niekoľko filmov označených ako romantické, ktoré pohodlne napĺňali definíciu pornofilmu. Pre ohodnotenie štyrmi hviezdičkami mi chýbal jasnejší zámer a nejaké posolstvo. Všetko bolo opísané, niečo aj vysvetlené a pripadal som si ako pri sledovaní hraného dokumentu. Patrilo by sa, aby tvorcovia dali najavo svoj názor, veď na to tam sú.

• 25.7.2017  09:50

Náhodne som si pozrel fil, na sledovanie ktorého ma nalákali dve veľké hviezdy francúzskeho filmu. Bohužiaľ okrem nich nebolo vo filme nič, čo by stálo za zmienku. Dobre rozbehnutý príbeh Heleny, ktorá príde na ozdravný pobyt a po krátkom čase v nej silnie pocit, že v zariadení nie je niečo v poriadku sa v druhej polovici vinou scenáristu začína zadrhávať, aby nakoniec vyústil do mizerného konca, vo mne zanechal dojem premárnenej príležitosti.

• 24.7.2017  18:06
    Prvních 48 hodin (TV seriál) (2004)

Skôr priemerný televízny seriál s kolísavou úrovňou. Všetky časti spája potreba získania rozhodujúcich dôkazov do 48 hodín po čine, pretože neskôr začnú stopy chladnúť a prípad je nezriedka odložený, kde čaká na prerieknutie sa páchateľa alebo opätovné posúdenie forenzných dôkazov novými metódami (najčastejšie analýzou DNA).

• 24.7.2017  17:51
    Homicide Hunter: Lt. Joe Kenda (TV seriál) (2011)

Rád sledujem tento seriál. Zaujímavé je spojenie osobných výpovedí detektíva, samotných vrážd a postupu vyšetrovania. Ale k vyhľadaniu záznamu o seriáli, jeho ohodnoteniu a komentovaniu ma primäl až jeho prvý úspešne vyriešený, staršími kolegami považovaný za neriešiteľný, prípad. V ňom detektív z oddelenia krádeží, vysmievaný staršími kolegami ako "vysokoškolák" sa intuíciou, húževnatosťou a dôslednosťou dopracuje k úspechu. Prvému a zďaleka nie k poslednému.

• 23.7.2017  00:10

Tak som si po mnohých rokoch opätovne pozrel Bertolucciho veľkofilm, ktorí akademici štedro ovešali Oscarmi. A ako obvykle som znížil hodnotenie o hviezdičku. Síce uznávam, že ide o vysoko nadpriemerný, vysoko nákladový a poriadne dlhý film, ale mal som z neho pocit, že sledujem populárno-náučný film z dejín Číny v 20. storočí. Posledného cisára som vnímal ako celoživotného väzňa, ktorému vonkajšie udalosti iba menili klietku. Pôvodne zlatú v Zakázanom meste, neskôr japonskú v Mandžusku a nakoniec klietku v tvare väzenia pre triednych nepriateľov. Ani z jednej klietky sa mu nepodarilo utiecť a keď ho po prevýchove pustili na slobodu, chvíľu zažil slobodu v nejakej botanickej záhrade, vrátil sa do detstva za lístok do Zakázaného mesta a navždy zmizol v dejinách. Ani neviem, či by som kratšiu verziu hodnotil vyššie (veď tých rituálov tam nemuselo byť toľko), skôr by som ocenil, ak by bolo jasnejšie, čo chceli tvorcovia týmto filmom povedať divákovi, lebo ohúriť veľkoleposťou už nestačí. Vlastne stačí, ale mne nie.

• 21.7.2017  11:19
    Planeta opic (2001)

Panebože! Opäť som doplatil na svoju zvedavosť. Predloha od Pierra Boulla tróni v stovke mojich najobľúbenejších kníh. Pôvodný film z roku 1968 v podstate naplnil moje očakávania. Prekážal mi iba poster, prezrádzajúci pointu filmu a zbytočný posun Charltona Hestona do úlohy alfa samca. Oslavovaný Tim Burton to posunul ešte ďalej a je smutné, že taký mizerný film sa premietal s veľkým dolárovým ziskom. Hanbil som sa za to, že som film dopozeral do konca a akékoľvek filmy od Tima Burtona už nechcem vidieť zo zvedavosti, ani z iného dôvodu.

• 18.7.2017  19:05
    Tour de doping (TV film) (2017)

Niekedy ľutujem, že som si pred sledovaním filmu nič o ňom neprečítal. Toto je presne ten prípad. Mám rád humor každého druhu, mám rád paródie. U paródií chcem iba málo, aby sa tá tenká čiara medzi paródiou a trápnosťou neprekračovala. V tomto prípade bola za čiarou takmer trvalo. Ani neviem za čo som tomuto odpadovému filmu dal jednu hviezdičku. Najskôr za to, že moje trápenie sa bolo po 39 minútach ukončené. A na Szymanského si dám v budúcnosti veľký pozor.

• 17.7.2017  13:01

Zaujímavý, pomaly, ale pritom nie nudne, plynúci film, ktorý zobrazuje politickú situáciu Talianska v sedemdesiatych rokoch. Užitočný aj pre mladšiu generáciu, pretože sa odvtedy skvalitnili formy a metódy, ale prerastanie moci so zločinom má trvalý charakter. Rovnako tak beznádej, že bude aj inak a lepšie, čím pripomínam nášho prerasteného predstaviteľa. Lino Ventura si pochopiteľne privlastnil film, ale aj Max von Sydow je zapamätateľný. Možno sú tri hviezdičky nedostatočným ocenením filmu, s ktorým som bol spokojný, ale vyjadrujem nimi najmä to, že filmy s podobnou tematikou sú navzájom ťažko odlíšiteľné.

• 17.7.2017  09:15

Komentár k prvému Kaurismäkiho filmu (Juha), ktorý som videl, som zakončil vierou v to, že uvidím ďalšie a lepšie filmy od tohto uznávaného režiséra. A je to tu! Muž bez minulosti je zdanlivo obyčajný film, ale zaryje sa do hlavy na veľmi dlho. Je to ťažko pochopiteľné, lebo filmov, kde hrá svoju úlohu amnézia som videl mnoho, v škandinávskej filmovej tvorbe nie som začiatočníkom, a napriek tomu ma film dostal svojou neuchopiteľnou atmosférou, presnými dialógmi a prirodzeným hereckým prejavom. Anderton píše, že ide o najznámejší a najobľúbenejší Kaurismäkiho film. Ja dúfam, že to tak nie je a že sa mi podarí vidieť aj nejaké jeho ďalšie dielo, ktoré na mňa zapôsobí porovnateľne.

• 15.7.2017  23:14

Všetko má svoje limity, iba ľudská hlúposť nie. Preto sme došli do dnešného stavu a vytrvalo postupujeme ďalej. Nedávno som čítal, že obnoviteľné zdroje energie, recyklácia a ďalšie preferované spôsoby oddialenia doby keď prídeme do bodu, z ktorého už niet návratu, majú zanedbateľný účinok oproti zníženiu počtu narodených detí, ktorý je kľúčový. Nad problematikou, ktorú približuje Posledná výzva sa zamýšľam desiatky rokov a desí ma, že v prípade exponenciálneho rastu vnímajú riziká v dobe, keď je možné vývoj zmeniť, iba vedci pranierovaní masou a v čase, keď riziko pociťujú masy, je vývoj nezvratný. Dokument je zaujímavý, i keď nie je komplexný, ani dokonalý. Nedozvedel som sa z neho asi nič, čo by som už nevedel (asi iba osobnosti zakladateľov Rímskeho klubu a myšlienku, že žiadna forma zriadenia nezaistí zmenu globálneho správania sa ľudí), ale užil som si jeho sledovanie. Prekvapil ma minimálny záujem užívateľov ČSFD. Dodatočne som si spomenul na sklamanie, ktoré mi pripravil Stephen Hawking názorom, že ľudstvo sa bude musieť presídliť na inú planétu. To je predsa metóda, ktorú uplatňovali pravekí ľudia a dodnes funguje u našich počerných spoluobčanov, ktorí po pár rokoch "vybývajú" zadarmo pridelený byt a vzápätí sa s veľkým krikom dožadujú pridelenia nového, väčšieho a lepšie vybaveného. "Tudy cesta nevede".

• 15.7.2017  20:14
    Columbo: S dýkou v mysli (TV film) (1972)

S dýkou v mysli je v poradí 22. epizóda z Columbovského seriálu, ktorú som si pozrel. Pri ich sledovaní som stále vyčerpanejší a ťažko zvládam nielen bezdomovecké výstupy Columba, ale aj jeho idiotské pobehovanie s fotoaparátom v tejto epizóde. Veľmi som rozmýšľal, či nedám iba dve hviezdičky, ale najrozumnejšie asi bude, keď na ďalšie, dosiaľ nepozreté, epizódy už nebudem zvedavý.

• 15.7.2017  15:51

Videl som mnoho vynikajúcich filmov s neznámymi hercami alebo dokonca nehercami. A porovnateľné množstvo priemerných až podpriemerných filmov so známymi alebo dokonca výbornými hercami. Soleil rouge patrí do druhej skupiny. Nečakal som žiadne zázraky a samozrejme som sa ich ani nedočkal. Dokonca nebol ani vtipný, len smiešny, chvíľami až trápny. Takže tri hviezdičky sú iba výrazom mojej veľkorysosti a zhovievavosti. Lebo hodnotiť film troma hviezdičkami podľa odhalených trojok Ursuly by bolo predsa len v mojom veku nepatričné.

• 15.7.2017  10:27

Nečítal som, a ani nehodlám čítať, knižnú predlohu a tak nemôžem posúdiť, či bola verne alebo neverne sfilmovaná. Môžem iba skonštatovať, že film bol nakrútený zle. To, že bol pridlhý, falošný, občas nudný a často nevyužívajúci vedľajšie dejové motívy, nebolo tým najhorším. To sa stáva aj lepším filmom. Najhoršie bolo opätovné potvrdenie toho, že Američanov by nemali púšťať k historickým filmom z európskeho prostredia. Tým, že v tomto filme bol originálny nanajvýš snehuliak v pivnici, vynikli všetky zvrátenosti, ktorými sú hollywoodskí majstri schopní zaplniť film. Vôbec nemám chuť ich vymenúvať a postačí mi označiť film za sentimentálny, moralizujúci gýč s minimom invencie, skvelým hereckým výkonom Geoffreyho Rusha a zaujímavým zjavom Sophie Nélisse.

• 14.7.2017  00:56

Výborný dokument. Trochu dlhý, ale výborný. Dokument o porušení pravidiel. Pravidiel, podľa ktorých diváci a fanúšikovia majú nárok na rozprávkové príbehy, paraziti nalepení na športovcov majú nárok na časť nimi zarobených peňazí a športovcom ostáva nielen nárok, ale priam povinnosť popierať všetko, čo by zabehaný systém narušilo. Armstrong sa priznal a destabilizoval tým systém podobne, ako spievajúci mafián. Odkedy do športu prenikli peniaze, prestal byť športom. Preto moje bicyklovanie označujem ako rehabilitáciu a nie ako športovanie.

• 13.7.2017  14:40
    Zloději kol (1948)

Zlodeji bicyklov sú nepochybne mimoriadnym filmom, skvelým reprezentantom talianskeho neorealizmu a to aj 70 rokov od nakrútenia. Rád som si ho po veľmi dlhej dobe pozrel a nemám dôvod meniť pôvodné hodnotenie. Film o obrovskom zúfalstve človeka, ktorému ukradnú to, čo je pre neho všetkým - obyčajný bicykel. Z tohto hľadiska je film pre mladšie ročníky úplne nepochopiteľný, podobne ako rozprávka o dvanástich mesiačikoch a obstaraním jahôd vo februári. Ale stupňujúcu sa depresiu (nezamestnaný - okradnutý lepič plagátov - neúspešný zlodej) dokáže vnímať každý.

• 12.7.2017  23:40

Trochu komplikovaná epizóda, v ktorej Columbo nepreháňal nad únosnú mieru odpudzujúci bezdomovecký vzhľad a správanie. Okrem toho má oproti sebe zdatného protivníka, ktorý si uvedomuje strategickú výhodu, plynúcu z toho, že zločin nespáchal. Jacka Cassidyho som už v nejakej epizóde videl a jeho záporáctvo je dobrou protiváhou ku Columbovi. Tri hviezdičky najmä preto, že v mnohých epizódach je príbeh vylepšený brilantným odhalením a v tejto považujem príbeh za lepší, ako samotný záver.

• 12.7.2017  18:24

Šifru majstra Leonarda stvorilo "nejvíce nejlépe placených umělců" a pokiaľ má divák rád záhady, napätie a pocit, že na tom môže byť niečo pravdivé, tak bude spokojný. V opačnom prípade dá filmu dve hviezdičky a viac si naň nespomenie.

• 10.7.2017  20:20
    Rašomon (1950)

Ďalší z významných filmov, ktoré som nevidel viac ako pol storočia a tiež ďalší, ktorý prichádza o hviezdičku. Naďalej ho považujem za mimoriadny a nielen z hľadiska filmovej histórie. Je pozerateľný aj v súčasnosti, je však potrebné, aby si divák uvedomil osobitosti japonského filmu pomalosťou tempa počnúc a teatrálnym hereckým prejavom končiac. Veľa som si z filmu doteraz pamätal, ale zakomponovanie Ravelovho Bolera bolo pre mňa príjemným prekvapením. Akira Kurosawa je v mojej desiatke najobľúbenejších režisérov a Rašómon ostáva pre mňa jedným z pilierov jeho tvorby. Aj keď iba so štyrmi hviezdičkami.

• 9.7.2017  22:31
    Trumbo (2015)

Prekvapujúco zaujímavý film o dvojoscarovom scenáristovi, o ktorom som doteraz nepočul ani slovo, a to aj napriek tomu, že Prázdniny v Ríme mám medzi stovkou svojich najobľúbenejších filmov. Ako každý životopisný film, aj Trumbo v mnohom závisí od herca, ktorý postavu stvárňuje. V tomto prípade bol Bryan Cranston zásahom do čierneho. Jeho stotožnenie sa s postavou bolo obdivuhodné. Samotná doba nie je neznáma. Prakticky v celom civilizovanom svete sa po skončení II. svetovej vojny iba usadzovala nová geopolitická rovnováha a začiatky studenej vojny si na oboch stranách vyžadovali hľadať vnútorných nepriateľov. Zatiaľčo v ostbloku ich rovno popravovali, v USA im likvidovali uplatnenie a vystavovali ich domácej obľube v štvaniciach. Nemal som problém tomuto dielku dať štyri hviezdičky a som rád, že som ho neprehliadol.

• 8.7.2017  18:20
    Noc a zmatek (1958)

V tejto, podľa mňa, priemernej kriminálke je nespochybniteľnou istotou Jean Gabin, ktorý dokáže ťahať aj inak nevydarený film. Ťahať, nie utiahnuť. To sa pri takom scenári a réžii ani veľmi nedalo. Aj Danielle Darrieux bola fajn, na rozdiel od Nadji Tiller, ktorá dosť prehrávala a navyše bola aj zle dabovaná. Takže pripúšťam, že vo filme bola noc i zmätok, ale nepripustím, aby dostal odo mňa viac než neutrálne tri hviezdičky.

• 6.7.2017  07:57
    Enigma (1983)

Škoda ho. Mohol a mal to byť lepší film.Námet a hercov na to mal. Ale to by pán režisér musel vedieť, čo chce nakrútiť. Nakrútiť tak, aby zo všetkých ingrediencií vznikla homogénna zmes a nie niečom podobné vlašskému šalátu. Necítim potrebu bližšie sa zaoberať nedostatkami tejto chvíľami dederónskej bondovky. O čo lepší pocit by mal divák, keby z filmu sálala atmosféra kníh Leo McCarrého.

• 3.7.2017  23:49

A potom, že Božie mlyny melú pomaly, ale isto. Riť paľovu. Možno melú, ale iba pomaly. Tak pomaly, aby tí, ktorí celý život presadzovali bezprávie tými najodpornejšími formami, boli nakoniec podľa "práva" ponechaní, aby dožili v pokoji svoj hnusný život. O paralele o nezrušiteľnosti Mečiarových amnestií sa mi ani nechce písať. Dokument bol pre mňa prínosom, lebo som okrem Urválka dosiaľ nevnímal, že mal ďalších, rovnako výkonných kolegov. Okrem faktografie však bol tento dokument spracovaný na môj vkus povrchne a tendenčne. Takže som rád, že dokumenty nehodnotím, lebo by to nedopadlo dobre.

• 3.7.2017  01:39
    Toulavý pes (1949)

Najstarší Kurosawov film, ktorý som videl. Množstvo zaujímavých pohľadov i scén a dvakrát toľko miest a záberov bez výpovednej hodnoty, ktoré film predlžovali až na neznesiteľnú úroveň. Pričom nechuť Kurosawu k strihačským nožničkám je mi známa, Kurosawove filmy pomerne dobre poznám a o týždeň sa teším na jeho Rašómona. Možno som to vnímal tak intenzívne, že bol neskorý večer a teplo bolo pomaly také, ako vo filme.

<< předchozí 1 2 3 4 23 45 66 88