nascendi

homepage

Skype: juglon1

<< předchozí 1 2 3 4 25 50 74 98
    • 13.10.2018  07:46

Rád som príjemne prekvapovaný filmami, ktoré doteraz unikli mojej pozornosti. To je aj prípad mimoriadneho filmu Eso v rukáve. Ocenil som najmä jeho objavnosť, pretože krátko po skončení II. svetovej vojny ešte manipulatívnosť bulváru nedosahovala úrovne v neskoršej dobe. A najmä nebolo jej dosahované doslova za každú cenu. Tak, ako to s mimoriadnym nasadením predvádza Kirk Douglas, ktorého výkon je excelentný. V scenári by sa našli miesta, nad ktorými divák minimálne zdvihne obočie, ale to nič nemení na celkovom vyznení tohto Wilderovho diela, ktoré by si zaslúžilo väčšiu pozornosť divákov.

• 11.10.2018  23:48
    Nebe a led (2015)

Zaujímavý dokument o zaujímavom človeku, ktorý objavil zaujímavý spôsob, ako z antarktického ľadu zistiť aká teplota na Zemi panovala a menila sa v čase niekoľko sto tisíc rokov. A aby toho nebolo málo, objavil, že z bubliniek uzatvorených v ľade môže zistiť, aký bol vtedy v atmosfére obsah oxidu uhličitého a ďalších skleníkových plynov. Šokovalo ho, keď zistil, že antropogénny vplyv za posledných sto rokov sa vymyká všetkým doterajším cyklom otepľovania a ochladzovania atmosféry. A aj keď prežil zaujímavý, udalosťami a objavmi naplnený život, na konci mu pripravili najväčší zážitok tým, že spochybnili jeho výskumy, aby mohli uhľobaróni a petrolejoví magnáti nerušene zhrabovať svoje zisky, globálne otepľovanie sem, globálne otepľovanie tam.

• 11.10.2018  19:32
    Krásy divokého Slovenska (TV film) (2015)

Letom-svetom prírodnými zaujímavosťami Slovenska. Pri niektorých sa film zastaví dlhšie, okolo iných sa takmer preženie. Aj lokality sa striedajú nesystematicky, takže nesystematickosť bola najskôr programová a zdá sa mi, že mala aj leví podiel na úspešnosti filmu. Ako už uviedol Autogram ide o populárno-náučný film, ktorý sa vyhýba tvrdšej kritike geoinžinierskych, vodohospodárskych, poľnohospodárskych a iných zásahov do prírody a už vôbec nespomína kynoženie lesnej zveri a drancovanie lesov. Nakoniec, veď aj načo? Aj tak by sa nič nezmenilo.

• 11.10.2018  18:04

So Zvieracou farmou som mal menší problém. Dielo Georgea Orwella mám pre jeho vizionárstvo a nadčasovosť medzi obľúbenými knihami, ale ČSFD je určená na hodnotenie filmov a nie ich literárnych predlôh. Vzniklo príliš veľa mizerných filmov z výborných literárnych predlôh, než aby bolo možné tento aspekt prehliadať. Netvrdím, že film Zvieracia farma je nepodarený, iba podľa môjho názoru mohol byť lepší. Ak by si vyberal to dôležité z literárnej predlohy a nebol poplatný ideológii a politike v dobe nakrúcania. Keďže sa tak nestalo nemôžem dať viac ako tri hviezdičky, aj keď možných bolo päť.

• 11.10.2018  16:25

Za poctu Michalkovovi považujem to, že som vydržal jeho výtvor sledovať celú hodinu. Potom sa to už nedalo. Opäť ma sklamalo väčšinové hodnotenie, pretože cez idiotské stvárnenie ruského prostredia a správania som sa nedokázal preniesť. Považujem film za víťazstvo západných producentov nad Michalkovom.

• 11.10.2018  12:54

Vcelku priemerný diel seriálu, ktorý si pamätám iba vďaka tomu, že som v ňom videl hrať režiséra Cassavetesa a po prvý krát aj toho hnusného noname psa.

• 6.10.2018  23:07

Belmondo nepatrí medzi mojich obľúbencov o čom svedčí aj to, že iba trom filmom som dal štyri hviezdičky (Na konci s dychom, Profesionál a Zviera). Dnes pridávam štvrtý. Nie snáď preto, že by to bol filmový skvost nad ktorým ochkajú filmoví kritici. Má ale jeden veľký tromf - chce diváka pobaviť a darí sa mu to skvelo. Leví podiel na tom má samozrejme Bebel, ktorý je v najlepšej forme. Zaujímavé je, že tri zo štyroch mnou cenených filmov nakrútil v rozmedzí štyroch rokov. Keď sa obzriem späť, akým filmom som dal štyri hviezdičky, nemám vôbec pocit, že Borowitzovu kreáciu som precenil.

• 4.10.2018  23:51

Iba moja úplná spokojnosť s Predavačmi stromčekov, ktoré som videl po mnohých desiatkach rokov, ma navnadila, aby som si pozrel údajne najlepší film Laurela a Hardyho. A zrazu som mal problém, aby som ho vôbec dopozeral. Nuda kombinovaná s trápnosťou, na výpočet vydarených gagov by mi stačila jedna ruka a všetko ostatné bolo recyklované, nevtipné. Jediným pozitívom je, že určite existujú lepšie grotesky s touto dvojicou. Napríklad tie, ktoré som videl v strihových filmoch Roberta Youngsona. Ale niet sily, ktorá by ma donútila ich vyhľadávať medzi takými skvostami, ako boli Dubové palice a Pochod drevených vojakov.

• 3.10.2018  12:16

Porušil som pravidlo, že filmy vysielané po polnoci nemám sledovať a bol som spravodlivo potrestaný. Na rozdiel od väčšiny divákov sa mi nepáčila ani Fincherova Sedem, takže tento poloplagiát nemal šancu. Napriek tomu, že sa Denzel snažil byť sympatickejší, než býva a Angelina robila všetko preto, aby si ju divák obľúbil, scenárista, ktorý sa zbláznil sa postaral o to, že film bol vo svojom výsledku nepozerateľný. Napriek tomu ho vďační diváci vytiahli na hranicu červenej zóny, čo je pomerne časté a znepokojujúce.

• 2.10.2018  13:49
    Onibaba (1964)

Tak to bol opäť zážitok porovnateľný s tým, ktorý som mal pred päťdesiatimi rokmi, keď som Onibabu videl premiérovo. S Kanetom Šindóom sa mi v mysli spájajú dva filmy - Ostrov, na ktorý sa už príliš nepamätám a Onibaba, ktorú som mal možnosť vidieť opakovane. Nie som fanúšikov hororov a mysterióznych filmov a nemyslím si, že by mala byť zaradená do takých škatuliek Podľa mňa je to film o tom, ako následky vojny deformujú ľudské správanie a rôzne nadstavby, ako morálka, česť, spravodlivosť atď. strácajú zmysel. A čím je situácia horšia, tým je správanie tých, čo prežili, prízemnejšie, živočíšnejšie, účelové. Všetko sa podriaďuje snahe prežiť za akúkoľvek cenu. Kaneto Šindó dokázal o tom nakrútiť film a stačilo mu k tomu tŕstie, zopár hercov a deju primeraná hudba. A výsledkom je, okrem iného, aj to, že tento film mám zaradený v stovke najlepších.

• 30.9.2018  22:14
    Dunkerk (2017)

Christopher Nolan má odo mňa dva päťhviezdičkové filmy a zvyšok trojhviezdičkové. Vrátane tohto. Bol som naň patrične zvedavý, pretože okolo neho bolo veľa šumu. Keď mám veľa farebných kamienkov, môže z nich vzniknúť pekná mozaika. Ale aj z kvalitných ingrediencií môže vzniknúť nejedlá torta, keď sa prípravy ujmú pejsek s kočičkou. Tých chcem naznačiť, že považujem prístup režiséra za moderný, taký, aký sa súčasným divákom páči. Mne vo filme chýbal silný príbeh, celý film sa rozpadal na množstvo málo súvisiacich epizód a efektných scén. A pritom koľko komentátorov oceňovalo na filme strih a hudbu, niektorí dokonca letecké súboje. Možno absencia príbehu spočíva v tom, že ťažko je oslavovať 400 tisíc vojakov, ktorých jediným záujmom je čo najskôr utiecť bez boja do bezpečia domova, pričom časť ich zadkov zachraňovali civili na rekreačných plavidlách. Pokiaľ sa niekomu zdá, že defétizmus státisícov môže byť kompenzovaný hrdinstvom jednotlivcov, nemôže počítať s mojim súhlasom.

• 30.9.2018  18:32
    Big Business (1929)

Voči humoru Laurela a Hardyho mám mierne kritický postoj, ale Predavači stromčekov ma kedykoľvek dostanú. To dávkované a eskalované ničenie dosahuje takmer dokonalosti. A James Finlayson bol tejto dvojici dôstojným protivníkom.Ak to porovnám napr. s Pochodom drevených panáčikov, ktorý som videl naposledy, tak je to naozaj "nebe a dudy".

• 29.9.2018  17:29
    Dekalog - Dekalog VII (E07) (epizoda) (1988)

Kislowskému rozhodne nemožno upierať originalitu príbehov, ktorými ilustruje prikázania. Siedmy diel bo, toho príkladom. Aj keď celý príbeh je bizarný, dalo sa naň pozerať so záujmom, pretože nabádal k premýšľaniu o otázkach, ktoré si človek spravidla nekladie, pretože sa tak vyhranenými situáciami v živote nestretáva. Nebola to zďaleka najlepšia časť Dekalógu, ale ani nesťahovala jeho celkovú úroveň nižšie.

• 29.9.2018  15:54
    Dekalog - Dekalog IX (E09) (epizoda) (1988)

Videl som zatiaľ iba štyri časti seriálu a štyri hviezdičky neznamenajú, že by deviatka bola niečím mimoriadnym, výnimočný, iba to, že spomedzi videných častí bola najlepšou. Prijateľnou formou znázorňuje, na akých krehkých základoch niekedy stojí a padá manželstvo a aké býva zložité obnoviť jeho pôvodnú rovnováhu. Predpokladám, že ani jeden z partnerov netušil, čo všetko bude schopný vykonať v dovtedy neznámej situácii, ktorá vznikla.

• 28.9.2018  23:34

Od S.J. Furieho som po dvoch filmoch s Cliffom Richardom a po Grošákovi s Marlonom Brandom neočakával žiaden zázrak. A zázrak sa taktiež nekonal. Môj rezervovaný vzťah k jazzu spôsobil, že som vedel len to, že nejaká Billie Holiday existovala a bola slávna. Diana Ross je už iná káva. Tú som sledoval od jej začiatkov v Supremes. A tak celé moje štvorkové hodnotenie je vyjadrení môjho obdivu k tomu, ako úžasne dokázala stvárniť komplikovanú bytosť akou Billie Holiday nepochybne bola. A ako geniálne dokázala prespievať jej skladby. Vôbec ma nezaujíma, ako sa film odchýlil od biografie. Ja som sledoval a hodnotil film a všetko ostatné mi môže byť ukradnuté.

• 27.9.2018  15:37

Vlastne som hľadal film California a naďabil som na tento dokument, ktorý, a to súhlasím s gudaulinom, nie je dokumentom, ale skôr medailónom skupiny Mamas and Papas.Pretože som hudobne ukotvený v sixties a túto skupinu som na rozdiel od väčšiny užívateľov ČSFD sledoval "v priamom prenose" rád som si oživil spomienky na ňu. Ich skladby sú pohodové, melodické, ich vokály krásne znejú a poslucháč má pri ich počúvaní dobrý pocit. Možno niektorí dodnes. Rád som si tento hodinový filmík pozrel, pretože v ich slávnom období k nám prenikala iba ich hudba, nie hudobné klipy.

• 26.9.2018  21:56

Už niekoľko rokov som nevidel žiaden maďarský film a po záverečných titulkoch tohto Janczóovho filmu si myslím, že to mohlo ešte pár rokov tak vydržať. Nezaujal ma ničím, ale naozaj ničím a tri hviezdičky mu dávam iba preto, že ma iba nudil, ale nerozčuľoval.

• 26.9.2018  00:34

Smrteľný hriech je pre mňa stelesnením Hollywoodu. Všetko je v ňom nakašírované, čistučké, sterilné, postavy bezchybne odrecitovávajú svoje texty, divák má jasno v tom, kto je dobrý a kto zlý, sú tam chvíle napätia ako to skončí a ono to samozrejme skončí dobre. Veď ako inak. Nemal som negatívne pocity voči filmu počas jeho sledovania. Dokonca si dokážem predstaviť jeho úspech pri premietaní generácii mojich rodičov. Za mňa môže iba konštatovať - videl som ho bez toho, aby vo mne zanechal akúkoľvek stopu. Ale na druhej strane neľutujem dvoch hodín času, pretože je treba vidieť aj takéto filmy. Minimálne preto, aby som primerane ocenil majstrovstvo tvorcov iných filmov, ktoré vznikli v rovnakej dobe.

• 24.9.2018  16:10
    Old Boy (2003)

U ázijských filmov som dosť citlivý na odlišnosť našich kultúr a som schopný pozitívne vnímať iba niektoré. Old Boy k nim nepatrí. Ak by som mal stručne vyjadriť môj celkový dojem z neho, budem parafrázovať slová jedného z komentátorov - bola to sugestívne nakrútená blbina. Pozeral som to bez väčšieho záujmu, neodpudila ma chobotnica, zuby, ani jazyk, nepremýšľal som nad zákutiami ľudskej mysle, ani nad zámermi tvorcov filmu. Iba som pozeral a pozeral, až bol naraz koniec - a nič. Aj taký býva môj dojem z niektorých filmov.

• 24.9.2018  00:08

Keďže patrím ku generácii, ktorá začínala japonskou Godzilou z roku 1954, nečudo, že som bol spokojný s pôvodným Jurským parkom i keď iba z hľadiska počítačovej animácie. Jurský svet je dôkazom, že počítačové animácie sa dostali za dvadsať rokov o pekný kus dopredu, ale tvorcovia ostali zamrznutí a žiadne prekvapenie sa tentoraz nekonalo. Príklad zbytočnej recyklácie, ktorú nebolo treba nakrúcať. Počítačoví animátori sa mohli so svojimi kúzlami vyblázniť na niečom inom, originálnejšom.

• 23.9.2018  20:55

Zakázaná zóna okolo Černobyľskej JE je lákavým miestom pre výskumníkov. Poznatky o tom, ako príroda a staré ženy reagujú na množstvo rádionuklidov v prostredí sú veľmi cenné. V zakázanej zóne sú kapitálne kusy zveri, veľké ryby vo vodných tokoch a bábušky, ktoré prežíévajú aj v týchto podmienkach. Nie snáď preto, že by rádioaktivita bola prospešná, ale preto, že zóna bola vyľudnená a ničivý vplyv človeka na čas ustal. A bábušky sú už také staré, že bude ťažké zistiť, ako sa na veku dožitia podpísala rádioaktivita a ako pocit, že sú doma vo svojom prirodzenom prostredí a nie presadené do nejakého domova dôchodcov 200 km ďaleko. Film nepovažujem za vydarený, ale vďaka aj zaň. Neprajem nikomu dožiť sa doby, keď celý svet bude jednou zakázanou zónou. Hlupákov na vedúcich postoch, ktorí koketujú s myšlienkou vyskúšať to je stále viac.

• 23.9.2018  18:50
    Contratiempo (2016)

Tak po dlhšom čase film, ktorý ma potešil. Vôbec som sa nezamýšľal nad spleťou odbočiek a falošných stôp a nechal som sa unášať dejom,ktorý vyvolával trvalé napätie, k čomu prispieval aj hudobný podklad. Veď ani v Rašómonovi som nepátral po tom, ktorá z historiek je pravdivejšia a v Cayattových filmoch som sa pravidelne strácal bez toho, aby to zmenšilo môj dojem. Nie som z radu tých, ktorí sa radi pochvália tým, že vraha odhalili už v 38 minúte. Iba z radu tých, ktorých takýto film poteší.

• 23.9.2018  15:13
    Brouk v hlavě (divadelní záznam) (1969)

Nemal by som byť nejako zvlášť prekvapený, keď po takmer polstoročí vidím televíznu inscenáciu, ktorá ma v dávnej minulosti celkom slušne pobavila a dnes som už iba ťažko skrýval pocit nudy a trápnosti. Napriek tomu si myslím, že za hrdinské herecké výkony si aj dnes zaslúži priemerné hodnotenie. Veď vtedy v televízii nebolo čo pozerať.

• 23.9.2018  13:13
    Hashmatsa (2009)

Menšiny sa správajú rovnako bez ohľadu na to, či sú menšinami národnostnými, náboženskými, etnickými alebo akýmikoľvek inými. Buď sú reálne ohrozené alebo si pocit ohrozenia kultivujú. A ich trvalým poslaním je boj za ich práva, ktoré sa v určitom čase stávajú nadprávami. Majorita na snaženie sa menšín reaguje bagatelizovaním ich práv a vytváraním zjednodušených pohľadov na ne. Potom sme svedkami, že neúspešný človek vidí príčinu svojho zlyhania "vo svetovej nadvláde Židovstva", "v parazitickom charaktere života Cigánov", "v pomaďarčovaní Slovákov" atď. A keď menšinám v reálnom živote chýbajú vhodné príklady, siahnu po heslách ako holokaust, rasizmus, xenofóbia a pod. A o tom je celý tento film, ktorý pokladám za nevydarený. Zúfalé hľadanie príkladov antisemitizmu, výlet mládeže do koncentračných táborov v Poľsku, pri ktorom sa nedarilo naplniť očakávanie, že mládežníci hlboko precítia udalosti, ktoré sa stali pred mnohými desiatkami rokov. Ani deti z Latinskej Ameriky by ťažko nachádzali v sebe emócie na miestach, kde boli obetované tisícky zajatých nepriateľov. Finkelstein mal pravdu v tom, keď poukázal na Sudan, Darfúr, Tibet a pásmo Gazy, pretože neustále tlačenie antisemitizmu do popredia jednak nezodpovedá skutočnosti a jednak pôsobí kontraproduktívne. Je dobré pamätať na minulosť, ale je zlé žiť minulosťou.

• 22.9.2018  22:32
    Rommel (TV film) (2012)

Čítal som o Rommelovi, videl som Valkýru, aj nejaké dokumentárne filmy, ale tajne som dúfal, že tento životopisný film mi prinesie nejaké nové informácie, nové pohľady na úlohu legendárneho Rommela v závere II. svetovej vojny. Nepriniesol. Bola to taká televízna inscenácia, v ktorej sa motali vysokí vojenskí hodnostári v nažehlených uniformách a deklamovali texty, ktoré vypotil snaživý scenárista. Sledovanie filmu nepovažujem za stratený čas, ale ťažko by som si vybavil, čo ma na filme najviac zaujalo. Asi iba to mizerné stvárnenie Hitlera.

• 16.9.2018  07:36

Zaujímavý dokument o africkej prírode, ktorý síce neprináša veľa nových informácií, ale poteší oko diváka svojou vizuálnou stránkou. Jeden z filmov, na ktoré by som sa chcel vybrať do kina kvôli 3D zážitku.

• 12.9.2018  13:54

Ľudia sa vo všeobecnosti správajú ako pomaly varené žaby. Dlho sú spokojní, čičíkaní falošným pocitom bezpečia a keď sa spamätajú, je už neskoro. Všetky diktátorské krajiny, v ktorých mocipáni dokázali prekročiť bod, za ktorým už niet návratu, dopriali ľuďom dlhodobú diktatúru a teror. A je úplne jedno, či to boli Castrovci na Kube, Pol Potovci v Kambodži, Kimovci v Kórei alebo báťuška Stalin s nasledovníkmi v Rusku. Aj recept bol vždy rovnaký. Vodcov pozabíjať, ostatných zastrašiť a po vytvorení atmosféry, v ktorej sa boja aj príbuzní navzájom to majú vyhraté. Nejaké pochody, upálenia alebo krik novinárov na tom nič nezmenia. Ani spoliehanie sa na zahraničnú pomoc a solidaritu. Osobitne, keď v krajine nielenže nie sú zásoby ropy, ale ešte aj cena pohonných hmôt zo dňa na deň stúpne na dvojnásobok.

• 11.9.2018  08:11
    Klec (1975)

Vždy ma poteší, keď naďabím na kvalitný film, o ktorom som nič nevedel a ktorý je navyše skrytý pred zrakmi užívateľov ČSFD. Takým je film La Cage, v ktorom napodiv nehrá (zaplaťpánboh) Nicolas Cage. Film, ktorý s profesionalitou im vlastnou ťahajú Lino Ventura a Ingrid Thulin. Film o nápade opustenej ženy, ktorým chce dospieť k vysvetleniu a pochopeniu toho, čo sa stalo i toho, prečo sa tak stalo. Ten nápad je strelený, dobre zrealizovaný a celý čas som tŕpol, či sa nezopakuje situácia z filmu Klíč k minulosti a Ingrid Thulin nebude mať možnosť použiť kľúč od klietky. Dialógy nie sú vycibrené do dokonalosti, ale o to viac mi pripadali prirodzené aj v neprirodzenej situácii. Tú jednu hviezdičku si vzal so sebou záver typu Deus ex machina.

• 9.9.2018  00:09

Pokúšal som sa zistiť, čím sa tento film odlišuje od iných žánrovo príbuzných filmov. A domnievam sa, že iba rokom nakrútenia. Inak je to ako cez kopirák o vzostupe a páde, akurát tu je pozadím prohibícia a nie drogy. Filmu nie je veľa čo vyčítať. Ale ani chváliť. Prekvapil ma James Cagney, pretože ten sa podľa mňa do svojej úlohy vôbec nehodil. Premeniť ho s Bogartom, to by som už neváhal ani so štyrmi hviezdičkami.

• 8.9.2018  14:46
    Dekalog - Dekalog I (E01) (epizoda) (1988)

Som rád, že som našiel ďalšiu časť Dekalógu s titulkami a nemusel som samému sebe dokazovať, akým je poľština blízkym jazykom. Film bol dobre nakrútený, herci sa svojich úloh zhostili rovnako dobre, hudba umocňovala dianie na obrazovke. Jediné, čo mi prekážalo, a to hodne, bola tá náboženská agitka, ktorá z filmu čpela. Nebola tam žiadna svetonázorová diskusia, iba zjavenie večnej a jedinej pravdy. A to ma neoslovuje.

<< předchozí 1 2 3 4 25 50 74 98