nascendi

doháňam zameškané

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 30 60 89 118
    • 6.5.2021  13:41

Stretnutie 70-ročného lukostrelca so 60-ročným. Starší účinkoval v pozerateľných filmoch nakrútených do konca minulého storočia, mladší v jednom (Pulp Fiction). Režisérovi by mali súdnym príkazom zakázať účasť na filmovej tvorbe a všetkým trom nešťastníkom odňať honoráre. Režisér so scenáristom urobili všetko pre to, aby film neskončil pred 91. minútou. Logika im v tom neprekážala. Z celého filmu som si zapamätal iba Travoltovu briadku a De Nirov nový telocvičný prvok - vis na lýtkovom svale. Film som nedopozeral, lebo som pre to nenašiel jediný dôvod.

• 3.5.2021  10:18
    Tresty smrti (1995)

Tresty smrti sú mimoriadne nepodareným dokumentom. Až som bol prekvapený, ako niekto dokáže tak spotvoriť dokument na túto pomerne atraktívnu tému. Ako keby to robil lenivý a hlúpu študent prvého ročníka FAMU, kde ho prijali po známosti. Neúspešný pokus o typológiu, nekvalitné a nereprezentatívne zábery - nad tým by sa dalo privrieť oko. Ale vyložene neznášam, keď sa v spojitosti s popravami beštíálnych vrahov volá po humánnosti popráv. Ani raz nebola zmienka o nevinných obetiach, koľko trpeli a v akej miere im vrahovia dopriali "humánnosť" umierania. Režisér sa v mojich očiach postavil do radu s bláznivými ženskými, ktoré pred väznicami demonštrujú za oslobodenie mnohonásobných vrahov.

• 2.5.2021  21:27

Pomerne dlho som veril, že nebudem mať problém s priemerným hodnotením, pretože film ma iba sklamal bez toho, aby ma rozčúlil. Ale s pribúdajúcim časom ma táto romantická komédia bez romantiky, vtipu a poriadneho scenára stále viac iritovala. Dokonca ma sklamali aj herecké výkony oboch hlavných predstaviteľov, ktorí predvádzali svoj štandardný repertoár, ktorý často pôsobil rušivo. Márne rozmýšľam nad tým, čo ma na filme zaujalo. Asi nič. Veď čo by som aj chcel vidieť na nejakom rodinnom TV kanáli počas nedeľného popoludnia?

• 1.5.2021  09:45

100 dní v Palerme ma ničím neprekvapilo. Nevybočilo ani o milimeter od štandardov, ktorými boli vymedzené protimafiánske filmy, filmy o korupcii, prerastení mafie do štátnych štruktúr a o bezmocnosti karabinierov a obyvateľstva proti tomu. Film je v svojej podstate nudný a viac ako boj proti mafii ma zaujal boj Lina Venturu za zvýšenie príťažlivosti tohto, na neúspech odsúdeného, filmu. Mám podozrenie, že distribútor na rozdiel odo mňa film nedopozeral, inak by nemohol napísať, že sa generál s manželkou stali obeťami bombového útoku.

• 27.4.2021  09:53

Francúzska road movie ma neoslovila. Scenár vyžadoval od diváka, aby mu bezpodmienečne veril, dialógy boli kostrbaté a dramatické situácie potlačené v záujme toho francúzskeho ľahtikárskeho prístupu, ktorý mi aj vďaka nenáležitej hudbe chvíľami pripomínal filmy Claudea Zidiho. V takej situácii sa aj obaja slávni herci mohli snažiť ako chceli, ale na viac, ako na priemer to u mňa nevytiahli. Jedno z vojnových pravidiel mi potvrdil aj známy, ktorý si kúpil králikov a aby ich identifikoval, dal im mená. Samozrejme, že kým dorástli do porážkovej veľkosti, boli mu už také blízke, že im nedokázal zlomiť väz.

• 14.4.2021  22:37

Dosť často som počúval, že je niekto unavený a má chuť si pozrieť niečo, pri čom nebude musieť rozmýšľať, iba sa dívať. Žiaden art. Pravdupovediac príliš som im neveril, pretože z filmov, ktorým venovali pozornosť by sa dalo usúdiť, že sú permanentne unavení. Ja s tým nemám problém. Už som sa síce zapovedal, že žiadnu ďalšiu bondovku nechcem vidieť, ale ako obvykle som svoj sľub porušil. Som však primerane spokojný, pretože Zajtrajšok je namiešaný zo všetkých bondovských ingrediencií, a to v dobrom pomere.

• 11.4.2021  23:49
    Cela (2000)

S vedomím, že sa opakujem musím aj o tomto filme prehlásiť, že je to zaujímavo nakrútené nič. Vizuálne celkom nápadité, herecky Jlo nezvládnuté (veď kto by to od nej aj očakával), ale neviem si predstaviť, čo by mi z to malo utkvieť v pamäti na nejakú dobu.

• 6.4.2021  23:26
    Volyň (2016)

Miesta, kde sa stretávajú tektonické dosky sú rovnako problémové, ako miesta, kde sa stretáva niekoľko etník, náboženstiev alebo iných odlišností. Pretože tam sa vždy nájde nejaká krivda a keď je dobre živená, konflikt je nevyhnutný. A je úplne jedno, či sa medzi sebou mydlia Ukrajinci s Poliakmi a Židmi, Tutsiovia s Hutu, Turci s Arménmi, národy bývalej Juhoslávie alebo ktokoľvek s kýmkoľvek. Ľudia to majú akosi v génoch. A keď o nejakej krvavej epizóde v spolužití ľudí rôznych národností chce niekto nakrútiť film, významnú úlohu bude zohrávať akej je on národnosti a aj to, či chce nakrútiť príbeh, ktorý bude ilustrovať dejinnú udalosť alebo ukázať divákom, čo dokáže súčasná filmová technika pri zobrazovaní týrania a vraždenia. Bohužiaľ explicitné zobrazovania násilia mi pripadlo mnohokrát samoúčelné, podobne ako som to vnímal napr. v Umučení Krista. A keď si divák dokáže abstrahovať filmové násilie, ostane mu dlhý úvod, ako v Lovcovi jeleňov alebo v Unavených slnkom a dosť chaosu v réžii i kamere. V každom prípade môžem tento film ohodnotiť ako mimoriadny.

• 5.4.2021  17:23

Film, ktorý je mojim rovesníkom ma sklamal. Obsahoval slušné množstvo nápadov a mnohé z nich vznikli aj počas nakrúcania. Napriek tomu celkový dojem pokazila neujasnenosť toho, čo malo byť poskytnuté divákovi. Príliš mnoho zajacov, ako sa hovorieva. Chvíľami film skĺzaval do gýču. Mizerný dabing, za ktorý originál nemohol, iba dokreslil nie najlepší dojem. Ten zachraňoval spoľahlivý David Niven. Všimol som si minimálneho záujmu o film, ktorý je tu s nami 75 rokov. Po záverečných titulkoch sa tomu ani nečudujem.

• 28.3.2021  23:05
    S.W.A.T. (TV seriál) (2017)

Z tých 60 hodín, ktoré má celý seriál som videl pomerne malú časť, čo nepokladám zxa výhodu, ani za nevýhodu. Seriál má výbornú vysielaciu dobu, takže ho sledujem už z postele a tvorí mi rámec pri mojom usínaní. Iný význam asi nemá. Je smiešne, koľko politickej korektnosti sa zmestí do seriálu. Afroameričania, Hispánci, netradičné sexuálne spolky, drogové pokušenia a množstvo ďalších pomôcok na udržanie pozornosti divákov, ktorý by sa asi nudili pri jazdách obrneného automobilu a komandovských husích pochodoch

• 28.3.2021  22:54
    Joe Kidd (1972)

Nepatrím k tým, ktorí spájajú westerny s veľkými očakávaniami. Napriek tomu dávam Sturgesovmu filmu tri hviezdičky so sebazaprením. Film mal všetky atribúty, ktoré western má mať, ale mal aj nadpriemerne veľa nedostatkov, takže som sa chvíľami nudil, inokedy škrípal zvyškami chrupu. O pár týždňov už budem úporne premýšľať, či som ho videl alebo nie.

• 28.3.2021  21:17
    Příběhy za kamerou (TV seriál) (2019)

Nevidel som všetky diely tohto seriálu, ale aj napriek tomu ho môžem hodnotiť jediným slovom - užitočný. Každé iné slovo by bolo menej presné od diváka, ktorý sleduje filmy a dianie okolo filmu vyše 60 rokov, ktorý svoje prenikanie do sveta filmu začal Sadoulovými Dejinami filmu. Po nich nasledovali desiatky ďalších kníh a najmä tisícky filmov. Nemožno teda očakávať, že by ma na tejto sérii mnohé prekvapilo. Skôr mi pripomenulo aj to, čo sa možno nezaslúženie upozadilo v mojej pamäti. Preto to slovo - užitočné.

• 22.3.2021  22:25

Až pri tomto filme som zistil presný obsah výrazu: Zplakat nad vejdělkem, lebo ten film bol naozaj na zaplakanie. Aj keď som ho sledoval iba jedným očkom, všimol som si, že neobsahuje ani štipku originality, nejakého nápadu, ktorý som predtým nevidel v iných filmoch. A pravdepodobne mám niečo s očami, lebo nič komického, dramatického, ani romantického som nepostrehol.

• 11.3.2021  13:33
    V síti (2020)

Zaujímavý a potrebný film. Navyše dobre nakrútený s presne stanoveným cieľom i postupom. Potrebný je predovšetkým pre rodičov, ktorí na svoje pubertálne dcéry nemajú čas, prípadne im ich bigotnosť bráni sa k tejto téme aj priblížiť. Neuvedomujú si, že keď dieťaťu neumožnia vidieť tento film, prispejú k tomu, že dieťa uvidí podobných úchylov bez rozostrenia. Najviac ma šokovalo tých 2458 záujemcov za desať dní. To iba dokumentuje, aké veľké pole pôsobnosti poskytuje internet anonymizovaným úchylom. Kedysi sa hovorilo, že zločin bol spáchaný pod rúškom noci. Teraz pod rúškom internetu. Z komentárov som sa dozvedel o existencii verzie 18+. To mi už dvíha obočie, pretože v tom vidím návod a povzbudenie hlúpučkých followerov.

• 9.3.2021  23:19
    Pánský večírek (divadelní záznam) (1970)

Pánský večírek mi doteraz unikal a keď som si ho pozrel, nadobudol som pocit, že to ani taká škoda nebola. Je výrazne horší ako ich ostatné predstavenia. Neviem, či to spôsobila dočasná tvorivá indispozícia, chýbajúce ženy na javisku alebo spoluherci, z ktorých si honorár zaslúžil iba František Ringo Čech. Povesti dvojice Š+G toto predstavenie neublížilo, takže ostávajú pre mňa špičkovými komikmi, ale nehodlám sa preto podieľať na nadhodnocovaní každého ich diela.

• 7.3.2021  10:18

Až sa nepokojne mrvím pri konštatovaní, že Clinta Eastwooda mám radšej v úlohe režiséra, než v úlohe herca. I keď aj do režisérskej práce sem-tam prenikne niečo z jeho stvárňovaných chlapáckych postáv. Dokonca aj v prípadoch filmov nakrútených podľa skutočnej udalosti, akými boli v poslednej dobe Sully a Richard Jewell. Je to prípustnéí v rámci autorskej licencie, ale nebyť toho pritlačenia na jednu strunu a prehliadnutia niečoho iného, nemaql by som problém siahnuť po najvyššom hodnotení. Richard Jewell je dobre pozerateľný film, ktorý nie je pre diváka úplne jednoduchým zážitkom. Hlavný hrdina je dobromyseľný, nesympatický tučko, ktorý sa nechtiac dostane pod sústredený tlak štátnej moci a médií. A tomu sa ťažko odoláva. Američania sa veľmi radi prezentujú ako krajina, kde vládne demokracia a zákon a preto je potrebné, aby vznikali filmy podľa skutočných udalostí, akým je Richard Jewell, lebo im trochu narúšajú ich utkvelú predstavu.

• 5.3.2021  23:09

Film mal v čase môjho sledovania 80 %, čo je podmienka pre to, aby som mu venoval pozornosť. To je súčasne jediný klad, ktorý o ňom môžem napísať. Inak to bol film bez prekvapenia a bez toho, aby vyvolal môj záujem o osudy dvoch sestričiek. Trochu mi to pripadalo ako nejaká starina v trochu modernejšom háve. Ale vydržal som do konca a tri hviezdičky si zaslúži.

• 3.3.2021  18:11
    Jan Žižka (1955)

V podstate sa druhá časť husitskej trilógie príliš nelíši od úvodnej. Má rovnaký účel, zvolené prostriedky i výsledný produkt. Napriek tomu som jej ponechal tri hviezdičky, pretože záverečná bitka bola dobre zrežírovaná a dala aspoň čiastočne zabudnúť na heslá, proklamácie a agitky, ktorými prekypovali prvé dve tretiny filmu.

• 3.3.2021  18:03
    Jan Hus (1954)

Pár rokov po tom ako sa naplnila Stalinova predstava o nárazníkovom pásme okolo ZSSR bolo v súlade s Orwellom potrebné prepísať dejiny podľa prianí a potrieb rodnej strany. Zohnala sa slušná kôpka peňazí, známi herci sa neodvážili odmietnuť úlohu v takomto diele. maskéri a kostyméri ich upravili tak, aby pracujúci ľud poznal, kto je dobrý a kto zlý, napísali sa aké-také dialógy, hrala k tomu hudba a vznikol produkt, ktorý chcel byť povinným dejepisom, ale bol tým, čo sa na vojne nazývalo politické školenie mužstva.

• 3.3.2021  16:13

Film bol nakrútený v roku môjho narodenia, videl som ho asi o dvadsať rokov neskôr vo filmovom klube a keď som ho sledoval dnes, už mi nemá čo povedať. Nie je predčasne, iba prirodzene zostarnutý. Pripadá mi ako zmes talianskeho neorealizmu a melodrámy, ale podstatné je, že už mi nemá čo povedať. Hodnotenie ponechávam, pretože to nie je zlý film. Iba bude mať núdzu o divákov.

• 1.3.2021  09:28
    Elvis Presley: Havaj 1973 (koncert) (1973)

Aj keď je tento koncert prvým, ktorý bol vysielaný cez satelit do celého sveta, koncert v roku 1968 sa mi páčil viac. Havajský koncert predstavuje začiatok Elvisovho úpadku, ktorý navonok signalizoval jeho gýčovitý outfit, neprirodzené grimasy a trápne figúry na konci skladieb. Pripomínal viac vianočný stromček, než kráľa rokenrollu. Našťastie bola nespochybniteľným plusom koncertu jeho gradácia, takže druhá polovica bola plná dobre zaspievaných superhitov. Celkovo bol koncert pre mňa, ako Elvisovho fanúšika, miernym sklamaním, ale nepopieram, že pre divákov, ktorí ho poznajú menej mohol byť veľkým zážitkom.

• 26.2.2021  18:48

Pamätám si, ako ma zaujala Zem nikoho a tajne som dúfal, že sa dočkám niečoho podobne kvalitného. A dočkal som sa. Veľmi dobre sa cítim pri sledovaní filmov, v ktorých je všetko prirodzené, autentické a nie také ako sme kedysi označovali všetko umelé a nabubrelé ("Ako vo filme.") Pokladám za zbytočné vymenúvať jednotlivé klady filmu, pretože v ňom zapadalo na svoje miesto. Pozadie blížiacej sa občianskej vojny potvrdzuje, že viaceré konflikty vznikli pri nesprávnom alebo samovoľnom rozpade ríší alebo súštátí. A neodpustím si porovnanie s filmami Emira Kusturicu, ktoré mi na rozdiel od dvoch Tanovičových filmov, ktoré som videl, pripadajú ukričané a znervózňujúce.

• 24.2.2021  08:39

Na začiatok zožeňte hodne peňazí, aby bolo na množstvo známych a dobrých hercov a na výpravu, ktorá zabezpečí autentickosť dobových predmetov a prostredia. Potom pridajte zmes kriminálky, vojnového filmu a operácie Valkýra. Primiešajte milostný motív, zopár nepravdepodobných zvratov a nevšímajte si neárijský výzor Omara Sharifa. Všetko to dôkladne miešajte dve hodiny a dvadsať minút. A potom sa zamýšľajte nad tým, prečo to nevyšlo. Litvakov film je ako omáčka, v ktorej sa jednotlivé ingrediencie nespojili do homogénneho celku. Viacerí herci splnili očakávania, ale Peter O'Toole to s kŕčovitosťou a panákovitosťou svojej postavy dosť prehnal. Takže záverom môžem byť spokojný s tým, že tento nákladný film ostal právom zabudnutý,.

• 21.2.2021  16:48

Včera som si náhodne pozrel druhú časť filmu, zaujala ma, a tak som si dnes plánovane pozrel prvú časť. Aj keď filmy tohto typu nejako zvlášť neobľubujem, tento bodol do osieho hniezda. Ľudia z dedinského prostredia dobre vedia, o koľko je ťažšie zabiť domáce zviera na prípravu jedla, ak mu predtým dali meno. Vojaci rovnako dobre vedia, o koľko ľahšie je stlačiť gombík a zabiť niekoho v diaľke, než použiť zbraň zoči voči. A úplne najlepšia je úloha právnikov a politikov. Tí by všetko chceli rišiť, ako v Němcovej rozprávke O chytré horákyni, ktorú som si v detstve často púšťal z bakelitovej platne. Teda ani vo dne, ani v noci, ani pešo, ani na voze, ani nahá, ani oblečená. A hlavne zbaviť sa akejkoľvek zodpovednosti. Jediný z nich, ktorý zaujal racionálny postoj bol minister zahraničných vecí USA. Vojenské operácie musia vykonávať vojaci podľa vojenských pravidiel bez zasahovania politikov. Politický dohľad nad armádou sa má vykonávať iba na parlamentnej a vládnej úrovni, nie na operačnej a taktickej. Oko v oblakoch považujem za mimoriadny film, ktorý spočiatku ani tak nevyzeral.

• 15.2.2021  17:38
    Hon na Josefa Mengeleho (TV film) (2017)

Pozrel som si pozorne zaujímavý dokument a tak, ako už mnohokrát som sa uistil, že dokonalosť pri páchaní zla je násobne väčšia, ako dokonalosť pri trestaní zla a dokonca aj väčšia, ako pri odhaľovaní tých, ktorí ten stav spôsobujú. Už samotný fakt, že s ľuďmi zaobchádzal rovnako, ako sa manipuluje s laboratórnymi krysami mal byť odmenený tým, že by z neho laboratórnu krysu spravilo nejaké vyslané komando. Oko za oko je dobrý princíp bez ohľadu na to, čo si o tom mysleli Gándhí a Havel.

• 10.2.2021  23:39

Zaujímavý dokument o zaujímavom človeku. Potešila ma nejednoznačnosť jeho povahy, jeho správania, jeho postojov a vlastne všetkého, ktorá nebola výsledkom jeho choroby, ale pravdepodobne toho, že žil podľa svojich predstáv a nezakrýval ani to, za čo sa ostatní hanbia, pretože aj to považoval za svoju súčasť. Dalo by sa mudrovať na tému, čoho bolo v dokumente príliš a naopak, čo tam chýbalo, ale načo sa tým zaoberať, keď dokument sa nenakrúca pre konkrétneho diváka, ale nakrúca ho konkrétny režisér.

• 7.2.2021  00:01
    Casanova '70 (1965)

Pamätám si aký záujem u našich divákov vyvolal tento film s nádejným názvom. A v prostredí plnom budovateľských a vojnových filmov mal aj očakávaný úspech. Marčello a jeho čriedočka krásnych herečiek väčšine divákov bohato stačili na spokojnosť. Po viac ako pol storočí je už situácia iná. Aspoň dúfam. A keď opätovne nie u väčšiny, tak u mňa rozhodne. Sedemdesiatkového Casanovu považujem za nudný film, s minimom humoru a prebytkom hereckých hviezd.

• 30.1.2021  21:33
    Sviňa (2020)

Pre istotu som sa pozrel, čo som napísal o Únose a zistil, že tri štvrtiny z toho by sa hodili aj na tento novší film. Nedostatky vidím prakticky rovnaké. Tento objednávkový film zľahka kĺže po kauzách, ktoré kvárili našu spoločnosť v posledných rokoch. Nič k nim nepridal, nič nezmenil, toporne to prerozprával. Chalanov potešili prsníky a vulgarizmy, generáciu otcov schopnosť identifikovať, koho z reálneho života daná postava hrá (ťažké to nebolo). Prínos tohto filmu je minimálny a budem rád, keď ostane v šedej zóne. Niekto si môže myslieť, že únos prispel k zrušeniu Mečiarových amnestií a Sviňa k prehre Smeru. Ja by som to nepreceňoval. Filmy nerobia dejiny.

• 27.1.2021  17:30
    Zámotek (1985)

Ron Howard zvykne nakrúcať kvalitné filmy a James Horner skladať výbornú filmovú hudbu. Ale v prípade tohto filmu im to nejako nevyšlo. Film je zaradený do štvorice žánrových kategórií a ja som sa nenašiel ani v jednej z nich. Bolo tam málo sci-fi, málo komédie, málo drámy atď. Všetkého málo iba času neúrekom. Na zostrih filmu bolo treba vziať trimovacie nožnice a odstrániť aspoň pol hodinu. Potom sa všetky dlhé nudné zábery mohli skrátiť a zdynamizovať. Aj keď chápem, že ide o rodinný film typu E.T. určený na víkendové odpoludnie, pri aktuálnej dĺžke sa pri ňom dá pokojne zaspať.

• 27.1.2021  16:17

Zelený svet považujem za film, ktorý stačí a dokonca je vhodné vidieť iba raz. Samozrejme, pokiaľ nie ste hráči alebo aspoň fanúšikovia golfu. Laik, akým som ja, vníma chvastanie, hecovanie a frajerinu minimálne za trápne správanie signalizujúce nejaký povahový deficit. Ešte šťastie, že je súčasne prítomné aj ozajstné majstrovstvo, inak by tento film nikto nenakrútil.

<< předchozí 1 2 3 4 30 60 89 118