nascendi

homepage

Skype: juglon1

<< předchozí 1 2 3 4 28 55 82 109
    • 29.5.2020  13:01

Veľmi známa a aj obľúbená rozprávka ma ani v detstve nezaujala. Kulisy, kostýmy a maľovanie hercov mi v detstve boli cudzie, v dospelosti boli znakom nedostatku peňazí na výrobu. Plejáda skvelých hercov nezachránila scenár ohlodaný snaživými cenzormi na nezaujímavé a nevtipné texty. Zázrak sa nekonal, filmy z tejto doby nemôžu byť z princípu dobré.

• 26.5.2020  11:07
    Pravda (1960)

Málokedy poskytuje televízia staršie, málo známe filmy a vtedy sa treba chopiť príležitosti, lebo ďalšia už nepríde. Preto som sa tešil na film režiséra, ktorý ma zaujal Mzdou strachu. Po zhliadnutí filmu sa nečudujem, že zožal v svojej dobe veľký komerčný úspech. Súčasným divákom už tento predčasne zostarnutý film nemá čo ponúknuť. Leví podiel na úspechu filmu mala predovšetkým atraktívna Brigitte Bardot s bujnou hrivou plavých vlasov. Zvyšok filmu neposkytoval príležitosť na zaujatie, aj keď sa v ňom dali nájsť príklady Clouzotovho režisérskeho umu. Ale aj tak to viac ako na priemer nevydalo. V každom prípade vďaka ČT2.

• 22.5.2020  12:59

Pri bohatej filmografii Petra Falka, osobitne Columbovskej, nebolo ťažké zostaviť životopisnú snímku. A zostavili ju tak dobre, že mám iba jednu výhradu, ale zásadnú. To, že chýba zmienka o najlepšom Falkovom televíznom filme - Griffin a Phoenix - považujem za neodpustiteľné. Osobitne, keď sa tvorcovia snažili poukázať na to, že Peter Falk nebol iba Columbo, i keď na druhej strane je nepochybné, že Columbo mohol byť iba Peter Falk.

• 19.5.2020  19:23

Nemal som v úmysle pozrieť si tento dokument, ale po chvíli, keď film bežal v pozadí som si ho pozrel. Trochu mi pripomenul misiu, pri ktorej bolo prvýkrát bombardované Tokio v rámci odvety za Pearl Harbour. Úspech misií prebiehajúcich na hranici alebo skôr za hranicou technických možností lietadiel bol extrémne závislý od počasia a činnosti nepriateľa. Hraný dokument je zaujímavý, primerane napínavý a čo je najdôležitejšie, nie je vymyslený, ale prežitý.

• 17.5.2020  00:03

Nie každý dokument Olgy Sommerovej sa mi páčil, ale tento áno. Levím podielom k tomu prispel bohatý život Jiřího Suchého a dielo, ktoré po ňom ostane. Film má vďaka tomu potrebný spád a tá stovka minút ubehne ako voda. V komentároch mám na prvom mieste andertona, ktorý priznáva že o Semafore, Suchom a Šlitrovi vedel iba to, že existujú. To ma ohromilo. Moja generácia žila pesničkami a hrami S+Š a nebral som do úvahy, že pre väčšina populácie je to už iba vzdialená história. Asi tak, ako je pre mňa vzdialenou história Osvobozeného divadla. C'est la vie.

• 15.5.2020  08:49
    2012 (2009)

Som na seba primerane hrdý, že som dokázal sledovať ďalšie Emerichovo katastrofálne dielo až do polovice. Dokonca som mu dal hviezdičku, lebo Emerichov prínos k vytýčeniu dna filmovej tvorby je nespochybniteľný.

• 13.5.2020  13:49

Budem za dobráka a dám tri hviezdičky, veď ma film nenaštval, i keď ani príliš nezaujal. Zaujala ma neodvolateľnosť rozkazu. V podobných amerických filmoch existuje vždy nejaká načierno pripravená možnosť, ktorou vojaci korigujú rozhodnutie prezidenta. Alebo sa tam, ako v tomto prípade vyskytne nejaký, takmer bezvýznamný vojak (civil, úradník, vedec), s pomocou ktorého sa filmový príbeh nejako uzavrie. Tento paradox potreby zmeny nezmeniteľného ma bavil aj vo filme Úkryt s pokusom dostať sa do panic room postavenej tak, aby sa do nej nikto nedostal.

• 10.5.2020  23:16

Ďalší zo zaujímavých a veľmi potrebných dokumentov. Dokumentom zo zaujímavých miest a živote zaujímavých ľudí, ktorí môžu svojim životom žiť veľmi dlho, pretože na rozdiel od nás žijú v súlade s prírodou, z ktorej si berú presne toľko, koľko k svojmu životu potrebujú. Príroda pri zrode jedinca je rovnaká, ako pri jeho skone. Žijú pokojným a šťastným životom, pretože nepoznajú všetko zlo, v ktorom my - civilizovaní - žijeme. Film je užitočný najmä preto, že bude podávať svedectvo aj v dobe, keď ľudská chamtivosť a rozpínavosť pohltí tieto posledné ostrovčeky jednoduchosti, krásy a harmónie.

• 10.5.2020  00:26

Film o tom, že konkurencia v policajnom prostredí neprináša lepšie výsledky a pôsobí skôr kontraproduktívne. Videl som lepši i horšie francúzske filmy s touto problematikou a dlhšie som premýšľal, či ponechať pôvodné štyri hviezdičky. Nakoniec som ich celé zoslabnuté ponechal. Claude Brasseur si film uzurpoval pre seba a urobil dobre, pretože ostatní plnili úlohy sparringpartnerov. Marléne Jobert som neveril úlohu policajtky, ale úlohu príťažlivej ženy áno.

• 9.5.2020  14:36

Ďalší z filmov dokumentujúci ako je spoločenstvo ľudí zle organizované. Horšie ako včely, či mravce. Sú tu dva svety - my a oni. Aj celé slávne OSN založené po vojne s veľkými nádejami predstavuje v súčasnosti prebyrokratizovanú a impotentnú inštitúciu, ktorá vysiela tých panáčikov vo vojenských uniformách s modrými čapicami a zákazom strieľať. Každá medzinárodná inštitúcia, v ktorej má Nauru rovnaký hlas ako USA dopadne rovnako. Napadá ma príhoda z II. svetovej vojny, v ktorej upozorňovali Stalina na rastúci vplyv Vatikánu. Stalin sa zamyslel a opýtal sa: "Vatikán? A koľko má ten Vatikán divízií?" Aj celý film odhaľuje rozdielnosť sveta byrokratov, ktorí z mäkkých kresiel sa snažia robiť mocenskú politiku a sveta tých, ktorých vyslali do centra diania, pričom im odňali všetky právomoci a vojenskú silu. Čo je generál bez armády? Veď kdejaký "bojovník" s IQ paviána môže do neho zaťať mačetou, ktorú im poslala priateľská Čína.

• 9.5.2020  00:09
    Gentlemani (2019)

Celkom chápem obľubu tohto filmu, aj keď ju ja osobne nezdieľam. Guy Ritchie ponúkol divákom presne to, čo chcú vidieť. Pripravil si scenár zaručujúci, že sa diváci nenudia, aj keď sa vo filme dosť kecá. Ale sú to presne cielené rečičky, ktoré zvyšujú účinok akcie, ktorou sú prekladané. Na rozdiel od môjho trojkového dojmu som dal filmu štyri hviezdičky ako ocenenie veľmi dobrého remesla, ktorým sa film vyznačuje.

• 6.5.2020  22:57
    Pan Nikdo (2009)

Prečítal som si obsah a pustil prehrávanie. Najprv som sa snažil pochopiť, čo tým chce "básnik" povedať, potom som tú snahu opustil, pretože som nič nenašiel. Hľadal som nejaké klady, ktoré by ma obmäkčili v hodnotení, ktoré sa mi črtalo. Nenašiel som. Filmy žánru sci-fi to majú u mňa ťažké, ale tento nie. Nedokážem ho považovať za film žánru sci-fi. Je to paškvil, zlátanina, ktorá nemala byť nakrútená. Ak jedna definícia charakterizuje gýč ako dielo, ktoré predstiera. že je iným a lepším, ako to čím je, tak potom je Pán Nikto excelentným gýčom, ktorý ponúka zamýšľať sa a pritom neponúka nič, čo by za zamyslenie stálo.

• 2.5.2020  19:35

Predposledná z grotesiek nakrútených v spoločnosti Mutual je zmesou vydarených gagov, ale aj temnejších tónov, ktoré pripomínali, že Chaplin mal osobnú skúsenosť s prisťahovalectvom a chudobou. Ostávam verný zásade nehodnotiť dokumentárne a krátkometrážne filmy.

• 2.5.2020  18:28

Nezdieľam s ostatnými spokojnosť s týmto filmom, ale to vyplýva z môjho rezervovaného postoja k animákom. V animovaných filmoch je možné prakticky všetko. Aj si pokritizovať pokrytectvo, aj ukázať inak neukázateľné a pritom sa pomaly tváriť, že ide o dokument. Ešte šťastie, že existujú tri hviezdičky, ktorými vyjadrujem súhlas s nakrúcaním takých filmov, i keď ich divákom nebudem.

• 2.5.2020  00:21
    Destry (1954)

Nemám najmenší problém vyjadriť, že by bolo lepšie, ak by tento paškvil westernu nebol nikdy nakrútený. Western nie je mojim obľúbeným žánrom, ale našiel som si aj v jeho rámci niekoľko skvelých filmov. Ale aj nepodarkov. Náhodne spomeniem Nájomného zabijaka, Shane a Destry. Spoločné s Nájomným zabijakom a Shane má výber nevhodného hlavného hrdinu. Potom už stačí klišé namiesto príbehu, zlé dialógy a naivné herecké výkony, ktoré museli museli vyvolávať rozpaky už v dobe premiéry. Myslím, že tento film mal bližšie k Limonádovému Joeovi, než k poriadnemu westernu.

• 27.4.2020  12:29

Prakticky vždy, keď sa domáci tvorcovia snažia o niečo svetové, dopadne to tak, že to na svetové nevyzerá na prvý, druhý ani na x-tý pohľad. Lebo svetové to môže byť iba v prípade, že to je pravdivé, prirodzené a nakrútené so znalosťou prostredia a ľudí tej doby. Sametoví majú dobrý námet, z ktorého sa dalo úspešne ťažiť. Lenže tvorcovia sa spoľahli na to, že keď je to podľa skutočnej udalosti, keď je to atraktívny námet, tak nič ďalšie netreba a odflákli to. Vlastne ma z celého filmu zaujal iba Dolanský a Dlouhý. Tri hviezdičky ponechávam, ako vyjadrenie, že na hodnotovej stupnici je neutrál.

• 25.4.2020  21:14

Po vyše polstoročí som si vypočul film, ktorý som kedysi aj videl. Dnes sa už prakticky naň nedá pozerať. Ten film sa tak nevydaril, že ho ani do trezoru nechceli dať.

• 24.4.2020  22:50
    Mluv s ní (2002)

Zvláštny a zaujímavý film. Asi najlepší, ktorý som od Almodóvara videl. Nemám potrebu rozpisovať sa o kvalitách filmu. Stačí mi spomenúť si v akej pohode a s akým záujmom som sledoval tie spletité príbehy naplnené hlbokými citmi. Pedro Almodóvar dokáže diváka jemne uchopiť a uniesť ho tam, kde je iba divák a režisérovo dielo.

• 21.4.2020  20:50
    Trhák (1980)

Werichovo: "Je to blbý, bude se to líbit" pre Trhák neplatí. Pretože táto nákladná zlátanina plná "nejvíce nejlépe placených umělců" sa nemôže nikomu páčiť. Zopár vtipov, priemerné pesničky a viditeľná snaha aby si každý zarobil, keď je tu tá možnosť. Videl som to už dávno a pri dnešnej repríze som pocítil potrebu vysvetliť tie dve hviezdičky.

• 20.4.2020  19:35
    Generál Rokossovskij (TV film) (2014)

Veľmi užitočný dokument o životných osudoch vynikajúceho veliteľa, ktorý sa zúčastnil väčšiny významných bojov počas Veľkej vlasteneckej vojny a ktorý len o vlások unikol čistkách v armáde a neskôr intrigám, ktorým politické a vojenské verchušky venovali väčšinu svojho času a energie.Vojenský stratég, ktorý svoje schopnosti nadobudol pri vojenských operáciách. Osobne viac uznávam Rokossovského než hrubiána Žukova, o ďalších maršaloch ani nehovoriac.

• 16.4.2020  09:10
    Jak proběhl Velký útěk? (TV film) (2017)

Mal som veľký problém s hodnotením Veľkého úteku. Na jednej strane pozoruhodná udalosť s hazardérskym nádychom, na druhej strane rozťahaný film, s mnohými hereckými esami a málo uveriteľnými scénami.Nakoniec som dilemu vyriešil inertnými tromi hviezdičkami. Dokument o Veľkom úteku som privítal v nádeji, že som niečo prehliadol, nejaké informácie mi chýbali a bude môcť Veľkému úteku zvýšiť hodnotenie. Bohužiaľ dokument mi síce poskytol nejakú faktografiu, ale na zásadné otázky neodpovedal. Takže pôvodné hodnotenie ostáva bez zmeny.

• 15.4.2020  19:42
    Země (TV film) (2015)

Vynikajúci dokument napriek tomu, alebo práve preto, že pôsobí na diváka depresívne a zahanbujúco. Je absurdné, akou pýchou disponuje človek, ktorý sa považuje za vrchol evolúcie a pritom výsledkom jeho činnosti je iba množenie sa a ničenie všetkého, čoho sa zmocní. Pokojný tón a slová komentátorky sú v kontraste s uvádzanými faktmi a naliehavosťou zmien, ak chceme zachrániť aspoň časť z toho, čo bez problémov fungovalo od dôb, v ktorých sa uspokojovali iba potreby a nie chamtivosť a bezohľadnosť jedincov s obrovskú mocou. Filmy tohto typu nemôžu nič zmeniť, nanajvýš tak uvedomenie si rýchlosti, ktorou sa rútime do neodvratnej katastrofy bez toho, aby sme mali k dispozícii náhradnú planétu.

• 13.4.2020  22:08

Pretože Miro Žbirka je iba o pár rokov mladší, mal som možnosť sledovať jeho kariéru a tešiť sa z jeho skladieb v priamom prenose. Aj koncert k 40 výročiu jeho účinkovania bol zážitkom. Vhodný výber hostí a skvelá dramaturgia umožnili prehliadnuť, že v niektorých pasážach už jeho prejav poznačil vek. V každom prípade ho považujem za výnimočný zjav v populárnej hudbe a aplauz, ktorý zožal v najväčšej českej hale bol plne zaslúžený.

• 11.4.2020  08:27

Skutočný a zanietených priateľov opery nie je veľa a preto každá snaha o jej popularizáciu je veľmi vítaná. Bežný poslucháč tuší, že bol nejaký Benjamino Gigli i Mária Callas, že Luciano Pavarotti má na popularizácii opery najväčší podiel a nepoznal by, že existuje Monserrat Caballé, keby s Freddiem Mercurym nezaspievala Barcelonu. Taká je pravda a pár bigotných operofilov na tom nič nezmení. Pre bežného poslucháča je opera spevohrou, pričom dôraz je na speve a nie na hre. Libretá opier nebývajú literárnymi klenotmi. Earle Stanley Gardner sa vyjadril, že opera je, keď prebodnú chlapa a on namiesto krvácania spieva. Väčšina divákov nepotrebuje počuť celú operu. Uspokojí sa s krásnymi, vynikajúco zaspievanými áriami. A takýmto očakávaniam dokázal Pavarotti najlepšie vyhovieť. V tom tkvie tajomstvo jeho gigantického úspechu. A tento film je veľmi pôsobivý.

• 8.4.2020  17:07

Irena Kačírková bola mimoriadnym zjavom na českej hereckej scéne, ktorá celú hereckú kariéru i celý život bojovala proti nepriazni osudu i doby. Neobyčajná grácia, krása a podmanivý hlas jej v tom boji skôr škodili, ako pomáhali, pretože všadeprítomná závisť funguje za každej doby,m za každého režimu. Napriek všetkému je Irena Kačírková stelesnením veľmi konkrétneho typu ženy, ktorá nemá v týchto zemepisných šírkach nasledovníčky.

• 3.4.2020  16:25
    Strach (1963)

Petr Schulhoff bol pri značnom zjednodušení režisérom úspešných komédií a zaujímavých detektívok. Z detektívok je prvou práve Strach, v ktorej uviedol na scénu dvojicu detektívov Hrušínský-Brzobohatý. Schulhoffove detektívky reprezentovali v šesťdesiatych rokoch nový prúd v žánri českej filmovej detektívky. Civilné herectvo oboch zmienených detektívov, nové postupy pri odhaľovaní zločinu a pokles jeho ideologizácie prispeli k úspešnosti filmov. Bohužiaľ na tomto filme sa ešte uvedené prednosti neprejavili. Slimačí rozbeh, komplikovanosť a prilepený motív ho zaradili medzi vtedajší priemer.

• 29.3.2020  20:24
    Vlastníci (2019)

Výborne som sa bavil, v závere filmu už menej. Námetovo blízke väčšine divákov, scenáristicky presné a nápadité, herecky zvládnuté, tak čo by človek ešte chcel viac. Postavy sú síce figúrkovité, nie sú to bežní ľudia, skôr ich karikatúry, ale na silné vyznenie filmu bolo asi potrebné použiť takúto nadsádzku. Ani si nespomínam, kedy naposledy som videl súčasnú českú komédiu na porovnateľnej úrovni.

• 25.3.2020  08:06
    Pasažéři (2016)

Aj keď som dlhoročným čitateľom žánru sci-fi, pri jej filmovej forme bývam spravidla sklamaný. Neviem čím to je a už som si zvykol. Aj v tomto prípade som nemal mimoriadne očakávania a nemýlil som sa. Námet je ako obvykle skvelý, ale tým to aj končí. Nasleduje viac-menej trápenie sa scenáristu, ako pokračovať, ako rozvinúť ten skvelý začiatok. Snažil sa a namiešal mix všetkého možného. Problém je, že ostalo iba pri snažení a pri obvyklých troch hviezdičkách.

• 23.3.2020  18:52

V súlade s názvom potvrdzujem, že všetko je premenlivé, i môj dojem z filmu. Dvojicu som mal veľmi rád. Okrem spomienok na jednu návštevu ich predstavenia v Bratislave, som mal ich LP, stále mám knihu Jana Vodňanského Jak mi dupou králíci a niekoľko ich slovných gagov na mojej webovej stránke. Pod premenlivým dojmom rozumiem, že niečo mohlo byť nakrútené lepšie, celý film skôr, ale aj tak vďaka za ten zvyšok.

• 21.3.2020  22:15
    Hledač min (2017)

Použitie mín vo vojenských operáciách je ako-tak odôvodniteľné. Ale ich použitie proti civilnému obyvateľstvu je číre zlo. Veď míny nie sú určené pre konkrétny cieľ. Odpáli ich náhodná obeť. Dokument o človeku, ktorý svoj život zasvätil vyhľadávaniu a zneškodňovaniu mín. Prišiel o polovicu nohy a ani to ho neodradilo. Skončil tak, ako skončiť musel. Ale jeho spoluobčania na neho nezabudli. Obzvlášť ma rozčúlilo, že ho tá čvarga, ktorá míny pokladala považovala za nepriateľa a snažila sa ho zabiť. Film bol sledom autentických záberov, takže mu nemožno nič vyčítať. Svoju informačnú i emočnú úlohu splnil a zvyšok je už na divákovi.

<< předchozí 1 2 3 4 28 55 82 109