nascendi

homepage

Skype: juglon1

<< předchozí 1 2 3 4 24 46 69 91
    • 15.12.2017  18:40

Potom, ako som dopozeral údajne posledné slovo (ja tomu aj tak neverím) s Jamesom Cameronom silnie vo mne pocit, že pravda a možnosti dopátrania sa k nej sú už uplynulou storočnicou také vzdialené, že sa môžeme iba dohadovať o tom, kto sa k nej najviac priblíži. Pred pár dňami som videl film, ktorý stroskotanie Titaniku pripisoval požiaru, ktorý tlel v jednej z uhoľných komôr už od doby jeho vyplávania. O konšpiračných teóriách ani nehovoriac. Páčilo sa mi, ako boli do úvahy vzaté poznatky, ku ktorým sa dospelo až po nakrútení veľkofilmu. Menej sa mi už pozdával výber odborníkov a príliš voľná debata o problémoch, ktorá mala dosť nezáväzný (kaviarenský) charakter. Napriek tomu považujem dokument za užitočný, pretože opäť o kúsok posunul naše poznatky o skaze Titaniku.

• 15.12.2017  18:28

Znarýchlo prečítaných poznámok k filmu som sa tešil, že po dlhej dobe budem môcť dať málo známemu filmu, ktorého kvality predznačovala trojica Hollý-Müller-Liška, štyri hviezdičky. Bohužiaľ, nestalo sa. Ide o veľmi zaujímavý film s vynikajúco stvárnenou atmosférou a rovnako dobrými hereckými výkonmi. Napriek tomu si myslím, že štyri hviezdičky patria filmu, ktorý ma okrem uvedeného aj emočne zasiahne, čo sa v tomto prípade bohužiaľ nestalo. V každom prípade pouvažujem so zaradením filmu do svojej stovky najobľúbenejších domácich filmov.

• 15.12.2017  14:05
    Fargo - Série 3 (série) (2017)

Tretia séria ma potešila najmenej, aj keď som ani pri nej nemusel siahnuť po nižšom, ako trojkovom hodnotení. Musím sa priznať, že som seriál ako celok asi nepochopil. Každý diel je uvádzaný slovami, že je to nakrútené tak ako sa to skutočne odohralo a mne to najviac pripomína Rašómona, keďže každá séria má pozmenený dej a postavy, o hercoch ani nevraviac. A pri spätnom pohľade mám najlepší pocit z 1. série a z filmu. A keď mám v tejto spojitosti porovnať "záporákov", tak vedie temný Billy Bob Thornton, pred Indiánom a najmenej ma oslovil Varga z 3. série, ktorý bol iba odporný.

• 14.12.2017  13:21

Je takmer neuveriteľné, že po 100 rokoch od vzniku sa dá s trochou zhovievavosti pozrieť táto čiernobiela nemá groteska a dokonca sa aj na niektorých scénach zasmiať. Ktorému filmu zo súčasnej produkcie sa to podarí?

• 11.12.2017  09:42

Pozrel som si tento film napriek šedému upozorneniu a napriek mizerným výsledkom hľadania kvalitných filmov z posledného obdobia jeho tvorby. Zdá sa mi, že Clint Eastwood uveril svojej predstave, že v 72 rokoch môže bezproblémovo hrať akčného hrdinu, príležitostného milenca a to všetko krátko po transplantácii srdca. Namiesto akéhosi obdivu sa dostavuje iba súcit až pocit trápnosti, lebo Clint si na staré kolená už nemusí nič dokazovať. Filmu ako celku svedčia tri hviezdičky a ani tuie nie sú príliš silné.

• 7.12.2017  09:28
    Columbo: Spiklenci (TV film) (1978)

Nie celkom typický, napriek tomu však celkom zábavný diel z Columbovskej ponuky. K obvyklým ingredienciám v tejto časti pribudol humor, intelektuálske doberanie si jeden druhého a keby aspoň na niektorých miestach Columbo odložil tú rekvizitnú cigaru, tak by som ľahšie znášal jeho prehnané gestá a váľanie sa po zemi.

• 6.12.2017  17:44

Veľmi som bol zvedavý na dokument o Formanovi a veľmi som bol spokojný. Teda spokojný som bol do chvíle, než som sa dozvedel, že existuje dlhšia verzia, ktorú by som si pozrel ešte radšej. Miloša Formana mám ako jediného "domáceho" režiséra medzi svojou desiatkou najobľúbenejších, tri filmy z českého obdobia (Černý Petr, Hoří, má panenko a Lásky jedné plavovlásky) sú v stovke mojich najobľúbenejších českých a slovenských filmov a rovnako tak tri filmy (Amadeus, Hair a One Flew Over the Cocoo´s Nest) mám medzi stovkou mojich najobľúbenejších zahraničných filmov. Miloš Forman je nielen vynikajúci svetový filmový režisér, ale aj mimoriadne zaujímavý človek, za ktorého úspechom stála okrem jeho pracovitosti aj potreba nadchnúť sa pre film, ktorý ide nakrúcať. Samotný dokument ho priblíéžil nielen ako umelca, ale aj ako človeka a bolo dojemné, ako o ňom hovorili herci, ktorí s ním pracovali. Že úvodná časť, v ktorej sa vracal k svojim koreňom a detstvu bola pre niekoho problémom je mi vcelku jedno, pretože na silný zážitok nepotrebujem aby akcia striedala ďalšiu a to všetko bolo podporené hudbou a pyrotechnickými efektmi. Skôr ma osloví Formanov údiv na tým, že ako český režisér sa v Čechách nemôže so svojimi synmi rozprávať po česky.

• 30.11.2017  00:44

Už som tento diel kedysi videl a dnes som si iba overil, že mu môžem dať štyri hviezdičky, pretože patrí k menšej časti celej série, ktorú považujem za mimoriadnu. Celý príbeh bol zaujímavo vystavaný a ešte zaujímavejšie bolo odhaľovanie zločinu krôčik po krôčiku. Zaujal ma nielen charizmatický zločinec, ale aj niektoré epizódne postavy (cvičiteľka psov). A samozrejme zbierka filmových artefaktov, ktorá poteší nielen obdivovateľa Občana Kanea, ale každého filmového fanúšika, ktorý sa neobmedzuje iba na tvorbu z tohto storočia.

• 27.11.2017  18:38

Niekoľko sekvencií z filmu som už videl pred časom. Dnes ma zaujalo, že film je označený aj ako komédia, tak som dúfal, že sa aspoň zasmejem. Bohužiaľ nemal som sa na čom, pretože to, čo bolo mienené ako komické som vnímal iba ako trápne. Súdiac podľa obľúbenosti si myslím, že peniaze utratené na výrobu tohto nepodareného Jamesa Bonda 21. storočia mohli byť rozumnejšie minuté na vznik klubov filmového diváka, aby sa zvýšila rozlišovacia schopnosť mladých divákov.

• 26.11.2017  23:20
    Vrah přes inzerát (TV film) (2011)

V spojitosti s týmto neuveriteľne hlúpym filmom ma zaujíma iba neznámy dôvod, prečo som ho dopozeral. A tá jedna hviezdička je za nádej, že skutočná udalosť neprebehla tak hlúpo.

• 23.11.2017  16:43
    Tenkrát (TV film) (1999)

Aj keď tak, ako takmer v každom dokumente z poslednej doby, je zreteľné, že nasledujúce udalosti menia opis udalostí predchádzajúcich je v tomto filme možné identifikovať najstabilnejšie body novembrových udalostí. V prvom rade pasivitu Moskvy, ktorá poskytla voľnú ruku domácim silám. V druhom vyhorenosť komunistov, ktorí nechali moc ležať na zemi a išlo im iba o to, aby neskončili vo väzení. A v neposlednom rade obyčajní ľudia, ktorí sa dokázali sformovať do mnohotisícových zhromaždení, veriac, že tým zmenia svoj budúci osud. A pomedzi to sa motali chartisti, konfidenti a chytráci, ktorí netušili, že to, čo sa rozpútalo nie je nejaký nezáväzný happening, ale boj o moc, na ktorý ich nikto nepripravil. Ešte že súdruhovia poskytli nezištnú pomoc, z ktorej si vyberajú dividendy dodnes.

• 21.11.2017  22:14
    Messner (2012)

Horolezectvo nie je predmetom môjho záujmu, ani obdivu. Mám pocit, že lezenie na vrchol je pre nich prostriedkom, ako sa vyrovnať s vnútornými pnutiami. Ale na druhej strane obdivujem ľudí, ktorí dosiahli na vrchol aj v disciplínach, ktoré sú mimo môjho záujmu., A takým je Reinhold Messner. Všeobecne známy, populárny, obdivovaný a bude dlho trvať, než sa nájde niekto, kto ho prekoná, i keď neviem v akej poddisciplíne, pretože Messner odpovedal na príliš veľa výziev. Samotný film považujem za veľmi vydarený, pretože sa snaží dopátrať ku koreňom Messnerovej životnej vášne, prináša krásne zábery z majestátnych veľhôr i detaily tohto nebezpečného a nesmierne náročného športu. Takže som film s chuťou dopozeral do konca aj napriek úvodným vetám tohto komentára.

• 17.11.2017  23:24

Karel Kryl je pre mňa nespochybniteľná básnická, spevácka a ľudská autorita. Neviem, či je lepšie jeho tvorbu označovať za nadčasovú alebo jeho ako vizionára. V každom prípade patril medzi prvých, ktorí ešte v ponovembrovej eufórii upozorňovali na limity tzv. nežnej revolúcie. Tešil som sa na poľský dokument v nádeji, že sa niečo nové dozviem a iné si oživím v pamäti. Nebol som sklamaný, pretože pohľad zboku je vždy zaujímavý a nový. Trochu ľutujem svoje rozhodnutie nehodnotiť dokumenty hviezdičkami, pretože v tomto prípade by som nimi nešetril. Takto môžem napísať iba o mojom veľmi dobrom pocite z filmu a myslím si, že ani to nie je málo.

• 17.11.2017  20:14

Priznám sa, že som po nahliadnutí do komentárov očakával od filmu viac. Chápem, že cez kórejských cenzorov bolo takmer nemožné previezť čokoľvek, čo by narušovalo kórejský variant Potemkinovskej dediny. Aj tak si ľudia z mojej generácie, ktorí zažili aj tvrdší variant socializmu mohli všimnúť umelo poskladanú kórejskú rodinu, ktorá býva v byte pripomínajúcom viac televízne štúdio s prineseným mobiliárom, než skutočný byt. Nakoniec takto to bývalo pred časom aj v ZSSR. O skutočnom živote napr. v bežnej kórejskej dedine nedokáže nakrútiť dokument ani filmové komando SEAL. A tak z celého filmu bolo zaujímavé iba vymývanie mozgov od útleho veku, zopár nechcených záberov ideológa, ktorý upravoval vyznenie autentických záberov a zábery na mŕtve mesto, v ktorom sa organizovane pohybujú skupiny štatistov. Ak beriem, a to naozaj beriem, za filmový vrchol mechanizmu vzniku a fungovania diktatúry Orwellov 1984, tak tento dokument sa mu ani nepriblížil. Iba opísal to, čo mu opísať povolili. Preto si myslím, že takto oklieštený dokument by nám ani nechýbal. Okrem toho považujem za chybu, že film nakrúcal Rus, ktorý zo samej podstaty nemá bunky na rozlišovanie demokracie a diktatúry.

• 16.11.2017  18:53

Celkom som sa na tento diel tešil, lebo nie veľa dielov s hodnotením nad 80 %. Úvodný optimizmus ma veľmi rýchlo opustil, ani nie tak pre pomerne jednoduchú zápletku, ale pre Columbove zlozvyky. Som už alergický na správanie sa bezdomovca tentokrát obohatené o vlastnosti "vyžírku". Tiež nadbytok neprirodzených gest a neuveriteľné prehrávanie páchateľa. Jediný zmysel tohto dielu tak vidím iba v oboznamovaní Američanov s tým, že existuje kulinárske umenie a jedlo nemusí mať iba podobu burgru, chipsov a iných stravovacích vynálezov. Bohužiaľ, od časti Columbovskej série som očakával aj niečo naviac.

• 9.11.2017  13:21
    Columbo: Zkus mě chytit (TV film) (1977)

Nie je veľa častí Columba, ktorým som dal štyri hviezdičky, ale v tomto prípade nemám pocit nadhodnocovania. Súboj dvoch inteligentných protivníkov sa môže zvrtnúť na maličkosti a tak sa to aj udeje. Správa zo záhrobia je efektným rozlúštením vraždy, o ktorej si páchateľka, ako to už u nich býva zvykom, myslela, že je dokonalá. A Columbo ma potešil tým, že okrem trvalého hulenia cigary dokázal existovať bez ostatných bezdomoveckých zvyklostí.

• 8.11.2017  16:55

Malaparteho román Koža patrí do mojej stovky najobľúbenejších kníh a tak som bol zvedavý, ako sa podarilo tento zdanlivo nesfilmovateľný román previesť na filmové plátno. A podarilo sa. Naskladané obrázky z mozaiky a epizódky síce netvoria plynulý príbeh, ale vytvárajú dokonalú atmosféru vojny, aj keď práve neprebiehajú bojové operácie. Nie je dôležité, že v prípade vylodenia Američanov sa nejednalo o oslobodenie, ale o okupáciu, pretože víťazné vojská sa správajú na dobytom, území rovnako, či ide o vojská osloboditeľské alebo okupačné. A obyvateľstvo z toho vychádza ako jediný porazený subjekt, ktorý v záujme holého prežitia je schopný potlačiť v sebe všetky ľudské, dokonca i materské city. Nad tým marazmom čnie Curzio Malaparte vynikajúco stvárnený Marcellom Mastroianim, ktorý všetko sleduje, vyhodnocuje, ovplyvňuje, ale predovšetkým sa snaží pochopiť. Mimoriadny film, ktorý videlo mimoriadne málo divákov.

• 6.11.2017  23:03

Po dlhej dobe opäť jeden veľký zážitok. Ten zážitok má meno Dustin Hoffman. Videl som s ním 22 filmov a vo viacerých z nich zažiaril svojim majstrovstvom. Bezprostredne po zhliadnutí filmu si myslím, že práve toto bola jeho životná úloha. Hral v nej aj v divadle a podarilo sa mu ju vycizelovať do dokonalosti, akú dosahoval Biff pri leštení jeho auta. Z diela Arthura Millera poznám iba Mustangov, ale aj keby nenapísal nič viac, budem sa skláňať pred jeho majstrovstvom. Režiséra Volkera Schlöndorffa nepoznám vôbec, ale po záverečných titulkoch som presvedčený, že svojmu remeslu rozumie. Ešte dlho mi pobežia v hlave obrazy z filmu, v ktorom sa silený americký optimizmus značky Keep Smiling mení na desivý škleb.

• 6.11.2017  09:14

Sú filmy, o ktorých súdim, že nemali byť nakrútené. Sú filmy, ktoré ma nejakým spôsobom pobúrili, nahnevali. A sú filmy, ktoré sú škodlivé. A takým je aj tento a každý ďalší film, ktorý relativizuje zlo a nepripravenému publiku vtláča do hlavy choré myšlienky. Prekvapil ma mediálny humbuk okolo tohto nevýrazného filmu a sklamal ma jeho koniec, ktorý sa tváril ako koniec pilotného filmu k nejakému nekonečnému seriálu.

• 6.11.2017  00:16

Cudzinci vo vlaku sú 21. filmom, ktorý som od Hitchcocka videl. Ako občas zvyknem písať, nenadchol ma, ale ani nesklamal. Neviem, čím to je, ale väčšina jeho filmov mi pripadá predčasne zostarnutá a viacero postupov v nich prvoplánových. Nemožno však poprieť, že výstavbu deja ovláda majstrovsky. A postava Bruna bola až démonická. Tiež som bol spokojný, keď som ho videl teperiť sa s basou do vlaku. Chýbalo by mi to.

• 5.11.2017  15:13

To čo malo byť? Vôbec som nepredpokladal, že Michalkov bude nadväzovať na predošlý úspešný film, pretože ten bol dejovo uzatvorený a žiadne pokračovanie neponúkal. Ale Michalkov navnadený úspechom sa odhodlal pre Deus ex machina, oživil zomrelých a vytvoril dielo časovo oscilujúce medzi rokmi 1941 a 1943, dielo ktoré bolo také chaotické, že som ho ani nedokázal dopozerať. Michalkov ním v mojich očiach veľmi klesol a nemám najmenší záujem pozrieť si tretí diel tejto nezmyselnej a zbytočnej trilógie.

• 4.11.2017  00:38

Výber herečky spoločne s voľbou čiernobieleho materiálu boli v tomto filme jedinými dobrými voľbami. Zvyšok mi pripadá rozpačitý. Prípad je dostatočne známy, divácky atraktívny a v tomto filme nedostatočne využitý. Atmosféra nepresvedčivá, zábery vždy o niečo dlhšie, ako by bolo únosné, vedľajšie motívy spotrebovali čas potrebný na hlbší ponor do osobnosti Hepnarovej, ostatné postavy fungovali iba ako krovie. Celkový dojem - nevyužitá príležitosť. A ani nemusím vysloviť počudovanie nad tým, že celkom dobre poznáme mená zločincov, sériových vrahov osobitne, ale nikto, naozaj nikto nepozná napr. mená tých ôsmich obetí tohto teroristického činu.

• 3.11.2017  13:51
    Bratři Karamazovi (divadelní záznam) (2017)

Nepovažujem sa za znalca divadla ani diela F.M. Dostojevského. Bratov Karamazovcov som čítal dávno a je možné, že si už mnohé nepamätám. Ale ani to nemôže byť dôvodom, že som pôvodinu v naštudovaní Činoherného klubu nespoznával. Vo všeobecnosti nemám rád násilne zmodernizované klasické diela a keď som pred časom videl Rómea na motorke vo filme z roku 1996, tak som ľutoval, že nežijúci autor už nemôže stopnúť to, čo vyvádzajú s jeho dielom. I v tomto prípade som mal podobný pocit.

• 2.11.2017  20:17

Ať si kdo chce, co chce říká ... je to komédia a komédia má baviť. A táto komédia baví aj po štyridsiatich rokoch od jej nakrútenia. Nie je to pravidlom, ale komédia založená na závisti a drobných zlomyseľnostiach malých českých lidiček túto vlastnosť má, pretože tieto vlastnosti pretrvávajú bez ohľadu na charakter režimu. Dobrý výber hercov k úspechu filmu výrazne prispel.

• 2.11.2017  10:07

K maďarským filmom sa nedostávam často. A pokiaľ škrtič charakterizuje ich strednú úroveň, tak ani nemám prečo ľutovať. Atraktívny, v iných krajinách mnohokrát spracovaný námet, vo mne vzbudil dojem veľkého chaosu. Najväčší podiel na ňom má režisér, ale ani herci a zvyšok štábu za ním nezaostávali. Výstavba deja mi pripomínala situáciu, v ktorej sa nakrúti jedna scéna, vzápätí sa na ňu zabudne a nakrúca sa ďalšia scéna s ostatnými takmer nesúvisiaca. Bolo by užitočné, aby Arpáda zavreli do premietacej miestnosti a púšťali mu úspešné filmy z danej problematiky. Keď to pomohlo Tarantinovi, prečo by to neprospelo aj jemu.

• 30.10.2017  17:45

Považoval som za svoju povinnosť aspoň nahliadnuť do sveta Hviezdnych vojen, aby som so svojou nedotknutosťou Pánom prsteňov, Hrou o tróny a ďalšími kultami nepôsobil tak archaicky. Nebol som ničím prekvapený. Herci sa obmenili, výkonnejší softvér umožnil lepšie triky. nových nápadov nepribudlo a tak celé dve hviezdičky sú za ohľaduplnosť voči divákom, ktorí tvoria cieľovú skupinu. Stačí, aby sa pozerali a nadchýnali. Nestretnú sa s ničím, čo by kládlo na ich duševno zvýšené nároky.

• 30.10.2017  13:22
    Spielberg (TV film) (2017)

Medzi mojimi rovesníkmi figurujú nielen americkí prezidenti (Bush, Clinton a Trump), ale aj významní filmoví režiséri (Lynch, Stone a Spielberg). Z prezidentov si nemám koho vybrať, ale z režisérov je to jednoznačne Steven Spielberg. Nemôžem napísať, že som jeho fanúšikom, skôr, že jeho profesionálne kvality uznávam a oceňujem. Dokument Suzan Lacy považujem za veľmi vydarený. Priblížil mi osobu tohto legendárneho režiséra a odhalil kľúčové okamihy jeho života, ktoré boli pohnútkami a motivačnými faktormi pre väčšinu jeho filmov. Vôbec mi neprekážala dĺžka filmu, pretože pri jeho bohatej filmografii to asi nešlo inak. A pritom sa na niektoré významnejšie filmy ani nedostalo. Doposiaľ som videl dvadsiatku jeho filmov, využil som hodnotenie od jednej ažn po päť hviezdičiek a budem rád, keď sa mi podarí vidieť aj zvyšné.

• 28.10.2017  23:47
    Kdo s koho (2001)

Prekvapilo ma, že som si až po pol hodine spomenul, že som tento film už videl a ČSFD mi prezradila, že to bolo pred ôsmimi rokmi. Neprekvapilo ma, že som filmu dal tri hviezdičky, pretože aj dnes si myslím, že je to tak akurát. Je dobré vidieť dobrých hercov, slušné je prepáčiť, že podobne vymakané veľké krádeže som už videl v niekoľkých predtým videných filmoch a poteší aj záver filmu. A platí o ňom aj možnosť pozerania pri sporáku, o ktorej sa zmienil Anderton.

• 27.10.2017  15:57
    Někdy v dubnu (TV film) (2005)

Smrť jedného človeka je tragédia, smrť miliónov je len štatistika. Tento citát pripisovaný Stalinovi, špecialistovi na masové vraždenie, najlepšie charakterizuje dojem, ktorý som mal z tohto filmu. Prínosná bola pre mňa historizujúca úloha kolonizátorov i ľahostajnosť sveta k dianiu v Rwande, ktorá nemá ropu ani diamanty. Chápem, že je nesmierne ťažké nakrútiť film, ktorý by ukázal, že vražda milióna ľudí nie je štatistikou, ale milión krát opakovanou vraždou. Charakteristické je aj porovnanie päťdesiatky odsúdených k počtu zavraždených, pretože sa v ničom nelíši od obdobného pomeru pri holocauste, genocíde Arménov a Kambodžanov. Ak som Hotelu Rwanda vyčítal nadmernú emocionalitu, tento film na mňa pôsobil príliš chladne a tak sa zmierujem s tým, že o takýchto dejinných udalostiach je prakticky nemožné nakrútiť film, ktorý by v plnom rozsahu ukázal divákom, čo sa vlastne stalo. A to, že každý pozná mená ako Hitler, Stalin, niektorí aj Pol Pot, ale prakticky nikto nepozná mená ich obetí vedie k tomu, že opakovanie týchto tragédií nie je vylúčené ani v budúcnosti.

• 26.10.2017  11:39

Je prospešné, ak režisér vie, čo chce vlastne nakrútiť. Mám pocit, že pán Monahan v tom nemal istotu a tak to aj dopadlo. Film mi pripadal ako mozaika z pekných sklíčok, ktorá, bohužiaľ, ani po zložení nevytvorila pekný obraz. Colin Farrel bol jediným, ktorý mal čo hrať a aj to zvládol. Z vychvaľovanej hudby ma najviac oslovila skladba Yardbirds Heart Full of Soul, ale to nemôže byť dôvod na vyššie hodnotenie.

<< předchozí 1 2 3 4 24 46 69 91