Hon na Josefa Mengeleho (2017) (TV film)

Pozrel som si pozorne zaujímavý dokument a tak, ako už mnohokrát som sa uistil, že dokonalosť pri páchaní zla je násobne väčšia, ako dokonalosť pri trestaní zla a dokonca aj väčšia, ako pri odhaľovaní tých, ktorí ten stav spôsobujú. Už samotný fakt, že s ľuďmi zaobchádzal rovnako, ako sa manipuluje s laboratórnymi krysami mal byť odmenený tým, že by z neho laboratórnu krysu spravilo nejaké vyslané komando. Oko za oko je dobrý princíp bez ohľadu na to, čo si o tom mysleli Gándhí a Havel.

Hon na ponorku (1990)

Opakované sledovanie tohto podvodného filmu mi neprinieslo žiadne prekvapenie. Bol to primerane napínavý, primerane nepravdepodobný a primerane americký, v závere až kovbojsky americký film. Na začiatku ma pobavilo, že politruk ponorky sa volal Putin. To mi pripomenulo český film Dobří holubi se vracejí, kde Kňažkova postava sa volala Lexa. Čaro nechceného. Honba ostáva na troch hviezdičkách, pretože som nenašiel dôvod, pre ktorý by to malo byť inak.

Hon na Šakala (1997)

Opätovne som si pozrel tento nenápadný, ale dobre zapamätateľný film a stálo ho to hviezdičku. Má k dispozícii príťažlivý námet, dvoch vynikajúcich hercov, dobre nakrútené akčné scény a napriek tomu je výsledný dojem iba mierne nadpriemerný, pretože tvorcovia podľa môjho názoru nenamiešali potrebné ingrediencie v správnych pomeroch. Napriek tomuto striedmemu hodnotenie verím, že si tento film nikto nepomýli a ani nebude porovnávať s nepodarkom s Bruceom Willisom.

Hooligans (2005)

Ďalší z filmov, ktoré som vôbec nemusel vidieť. Veď som videl Smyczekovo Proč? i Fincherov Klub bitkárov. Samozrejme, že filmoví odborníci budú pohoršení, keď uvedené tri filmy hádžem do jedného vreca. Ale čo robiť, keď ich tak vnímam. Veď vôbec nejde o futbal, iba o tú bitku. Lebo iba pri nej majú chlapci pocit, že ich niekto vníma, že sú niekým.

Hop dva tři Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna ... (1971) (divadelní záznam)

Škrípajúc zvyškami chrupu hodnotím a komentujem divadelný záznam napriek môjmu presvedčeniu, že divadelné záznamy, dokumenty, krátkometrážne filmy, videoklipy a obdobné žánre nepatria do spoločného rangu s celovečernými hranými filmami. Ale na druhej strane ma ospravedlňuje, že Š+G boli v rámci českého literárneho i televízneho humoru takí výnimoční, že výnimku z pravidla im rád poskytnem. Zaujímavé je, že vo svetle dnešných humoristických úbožiakov sú vystúpenia tejto dvojice stále príťažlivé napriek tomu, že značná časť divákov ich dokáže zreprodukovať od slova do slova.

Horalka (1960)

Vrchárka je slávny a dodnes zaujímavý film. Prirodzene, že rovnomenný román Alberta Moraviu poskytne čitateľovi silnejší a plastickejší dojem o posledných dňoch vojny v jednej časti Talianska vnímaných očami matky, ktorá sa s nedospelou dcérou snaží prežiť jej posledné záchvevy. Celému filmu dominuje Sophia Loren, ktorá svojej energickej žene pôvodom z dediny dala všetko, čo by táto postava mala obsahovať. Len jej dokonalé mejkapy mi rušili dobrý dojem. Belmondo v netypickej úlohe ostal stranou. Úpravy Moraviovho textu sa zhostil Cesare Zavattini a aj keď možno mať voči zvýrazňovaniu niektorých aspektov na úkor iných výhrady, bral som to ako autorskú licenciu. Zaujala ma aj hudba, ale napriek všetkému som išiel oproti pôvodnému hodnoteniu podľa spomienok o hviezdičku dole.

Horečka sobotní noci (1977)

Aj keď som ani po štyridsiatich rokoch nenašiel dôvod pre štyri hviezdičky, naďalej považujem tento muzikál za významný. Jednak pre Johnnyho Travoltu, pre ktorého znamenal prvý krok k povesti skvelého tanečníka (neskôr Pomáda a Pulp Fiction), ďalej pre dokonalé navodenie atmosféry diskoték a najmä pre výnimočnú hudbu Bee Gees, ktorí vtedy prežívali svoje druhé obdobie slávy. Takže každý, kto by chcel nasávať atmosféru tej doby má pri sledovaní horúčky veľmi vhodnú príležitosť.

Horečka stoupá v El Pao (1959)

Stretnutie ideálov s politickým pragmatizmom má vopred jasného víťaza. A v podmienkach Latinskej Ameriky ešte jasnejšieho. Problém spočíva v tom, že filmov so zámerom zobraziť tento proces som už videl niekoľko a Buňuel neprispel k tematike prakticky ničím novým. A tak z tejto derniéry boli zaujímaví iba Gérard Philipe s Mariou Félix.

Hornblower - Důstojnické zkoušky (1998) (TV film)

Tak, už mám čiastočnú odpoveď na otázku, ktorú som si položil pri prvom diele série o Hornblowerovi. Zaujímalo ma kam bude smerovať kvalita a príťažlivosť ďalších dielov. Po zhliadnutí Dôstojníckych skúšok s ľútosťou konštatujem, že kvalita aj príťažlivosť upadá a výsledkom je časť televízneho seriálu bez prekvapení.. Časť predností z prvého dielu sa podarilo preniesť aj do nasledujúceho, ale nič nové, objavné sa neukázalo. Takže zasa tri hviezdičky, tentoraz slabšie. A nie som si istý, či prejavím záujem sledovať ďalšie diely série.

Hornblower - Rovná šance (1998) (TV film)

Silné tri hviezdičky som prvej časti filmovej série o britskom námornom dôstojníkovi dal najmä preto, že tento žáner sa nachádza viac-menej na okraji môjho záujmu. V každom prípade to bol príťažlivý film s presnou typológiou postáv, dobrými hereckými výkonmi a starostlivo pripravenými dobovými reáliami. Že trpel obvyklým nešvárom filmov tohto žánru (dobrí sú príliš dobrí a zlí príliš zlí), je možné pričítať na vrub už literárnej predlohe. V každom prípade ma zaujíma kam bude smerovať úroveň ďalších dielov série.