nascendi

Skype: juglon1

<< předchozí 1 2 3 4 25 49 73 97
    • 7.6.2018  20:34
    Most (1959)

Netušil som, že v tomto mne neznámom filme nájdem mimoriadne protivojnové dielo, ktoré ani po 60 rokoch nezostarlo a môže prehovoriť k dnešnej mladej generácii účinnejšie, než hollywoodské produkty. Tej generácii, ktorá si už ani nemusí vybavovať modré knižky a jej predstavy o boji a vojne sa príliš nelíšia od predstáv šestnásťročných chlapcov z filmu. Bernhard Wicki nastúpil dlhú cestu nemeckých filmárov, ako sa vyrovnať s ťaživou minulosťou a podarilo sa mu to výborne. Všetko malo vo filme svoje miesto a ani úvodné pasáže mi nepripadali dlhé alebo zbytočné, takže jediný nedostatok vidím v tom, že ho videlo a ohodnotilo púhych 807 užívateľov ČSFD.

• 5.6.2018  02:03

Vyše tridsať rokov čakám na tento film a ČT2 mi včera pripravila pekný darček. Čakal som prirodzene s obavami, s akými čakám na opakované pozretie si filmu, ktorý ma pred desiatkami rokov nadchol. Našťastie v tomto prípade neboli obavy opodstatnené. Opätovne som si vychutnal pravdepodobnú víziu budúcnosti, výborné herecké výkony, zaujímavé dialógy a hudbu. Už vtedy tvorcovia filmu vedeli, že ak sa nájde dostatočný počet divákov, tak neexistuje nič, čo by bulvárne hyeny zastavilo pri plnení očakávaní konzumentov rozvalených v kresle a lačne nazerajúcich do životov a utrpenia iných, tak odlišných od ich jednotvárnych uprdených osudov a životov.

• 15.5.2018  18:18

Neprečítal som žiadnu z kníh Stephena Kinga a nemám z toho traumu. Doteraz som videl sedem filmov nakrútených podľa jeho kníh a som rád, že k päťhviezdičkovým (Shawshanku, Misery a Osvieteniu) pribudla Dolores Claiborne. Rozdiel medzi štvor- a päťhviezdičkovým filmom je v emociálnom účinku. Film s najvyšším ohodnotením ma musí svojim spôsobom uchvátiť, vtiahnuť do seba a u Dolores sa to podarilo. Nemá zmysel vymenovávať čo všetko sa poskladalo na úžasnom celkovom dojme, ale kreácia Kathy Bates bola neskutočná a ako som si pozrel aj neocenená. Nemá rovnako zmysel zamýšľať sa, ako to robia Kingológovia, nad odchýlkami predlohy a filmu. Nemá vlastne zmysel nič iné, ako si vychutnať tento dramatický skvost vo všetkých jeho nuansách.

• 10.4.2018  23:34
    Harakiri (1962)

Po mnohých rokoch som si s chuťou opätovne pozrel tento vynikajúci film. Považujem ho viac za sociálno kritický, než samurajský. Vynikajúcim spôsobom zobrazil, aké dôsledky mala doba mieru pre týchto jednoúčelových bojovníkov. A ako perfídnosť vodcov klanov fungovala aj pred štyrmi storočiami. Bola chvíľa, keď som zaváhal nad plným hodnotením, pretože mi to rozprávanie začalo pripomínať Šeherezádu, ale dramatické vyvrcholenie všetko uviedlo do správnych koľají. Aj keď som videl viacero filmov so samurajskou tematikou, Harakiri medzi nimi má svoje nespochybniteľné a nezameniteľné miesto.

• 2.4.2018  00:52
    Človečina (divadelní záznam) (1973)

Už som si pred časom povzdychol, aká veľká a neodstrániteľná škoda sa stala, že hry zo začiatkov Radošinského naivného divadla neboli zaznamenané a neuchovali sa tak pre ďalšie generácie. Paradoxne sa zachovala práve jedna z najtypickejších a najlepších hier - Človečina. Hra pre ktorú jej autor Stanislav Štepka vymyslel aj nový žáner - tragifraška. Hralo ju päť vtedy ešte málo známych hercov (Katarína Kolníková, Miroslav Siget, Oľga Májovská, Iveta Miffeková a Milan Markovič) a vytvorili dielo, ktoré pretrváva roky. Keďže som mal to šťastie vidieť hru asi tri roky po jej premiére, vnímal som aj jej kontrast s prebiehajúcou normalizáciou. A pri sledovaní najnovších hier si uvedomujem, akým vývojom divadlo prešlo, koľkým hercom poskytlo svoje dosky, pričom jedinou jeho konštantou bol a ostáva Stanislav Štepka.

• 19.3.2018  00:20

Videl som pomerne slušný počet gangsteriek. Až toľko, že niektoré po čase nedokážem odlíšiť od iných. Od Briana de Palmu som videl väčšinou nadpriemerné až výborné filmy. Al Pacino patrí medzi mojich obľúbených hercov. Plné hodnotenie dávam zriedkavo. To sú vstupné údaje. Carlitova cesta ma zaujala svojou odlišnosťou a tým aj zapamätateľnosťou. Cítil som v nej závan gangsterských filmov, aké sa nakrúcali pred desaťročiami. Napriek dlhšej stopáži som sa pri nej nenudil. Dokonca som ochotný uvažovať, že by som ňou vystriedal niektorý film z mojej Top 100.

• 18.3.2018  16:13
    Vlákna (TV film) (1984)

Pamätám si, ako nám pražskí kolegovia v rámci odbornej prípravy priniesli začiatkom deväťdesiatych rokov mizernú kópiu tohto filmu. Bol to vtedy pre mňa veľký zážitok. Dnes som si film takmer po tridsiatich rokoch pozrel opakovane, v kvalitnejšej verzii a zážitok bol porovnateľný. Je to film, ktorému po odbornej stránke nie je možné veľa vyčítať. Prvá časť, do napadnutia, ukazuje eskaláciu napätia a jej odozvu v reakciách zodpovedných orgánov a organizácií, ako i občanov. Zvláštne je poznanie, že nie samotný útok, ale dni, týždne, mesiace a roky po ňom by boli tým najhorším, čo by tí, ktorí prežili museli absolvovať. Nie nadarmo sa vraví, že v atómovej vojne by živí závideli mŕtvym. Film na rozdiel od hollywoodských katastrofálne katastrofických kravín neprináša ani štipku optimizmu, a to je paradoxne jeho najväčším kladom. Nedokážem si dosť dobre predstaviť, ako sa za tridsať rokov zmenil repertoár zbraňových systémov a či by popri nich aj tento film nevyzeral, ako relatívne prijateľný variant globálneho konfliktu. Už samotné koketovanie nezodpovedných politikov s "obmedzeným" použitím jadrových zbraní je desivejšie, ako filmy tohto typu. Ľudia sú pravdepodobne nepoučiteľní a teória, že každá civilizácia má v sebe zakódovanú tendenciu k sebazničeniu, má každým rokom bližšie k realite.

• 12.3.2018  16:22
    Vše o Evě (1950)

Už štyri mesiace som žiadnemu, premiérovo videnému, filmu nedal plný počet hviezdičiek. Nejasne som si uvedomoval, že existuje nejaký film All About Eve, ale až po takmer 70 rokoch od nakrútenia sa mi ho podarilo vidieť. A som veľmi príjemne prekvapený. Mal som možnosť obdivovať réžiu majstra Mankiewicza, ktorý sa podieľal aj na scenári a precíznych dialógoch, ktoré majú leví podiel na vykreslení atmosféry showbiznisu v tých rokoch, veľmi presné a uveriteľné herecké výkony, a to nielen u dominujúcej Betty Davis, ale aj u vedľajších a doslova epizódnych úloh. Veľmi som si tento film užil a bez problémov ho zaradím do stovky mojich najobľúbenejších.

• 9.3.2018  18:40

Presne pred deviatimi rokmi som Zlo videl po prvý krát. Napísal som k nemu obvyklé 50-slovné impresie, zaradil ho medzi stovku najlepších zahraničných filmov, ktoré som v živote videl a z nepochopiteľných dôvodov som k nemu zabudol napísať komentár. Dnes som si ho pozrel opakovane a mal som z neho rovnako silný dojem, ako vtedy. Naďalej ma nezaujíma nakoľko je film realistický, ani či je jeho pozitívne ukončenie v súlade s predchádzajúcim dejom. Zaujíma ma, že je to jeden z tých zriedkavých filmov, ktorý diváka od začiatku vtiahne do deja, núti ho prežívať Erikove peripetie osudu a občas mu zabraňuje v pravidelnom dýchaní. Necítim potrebu film porovnávať s inými, zaraďovať do nejakého umeleckého prúdu, beriem ho taký aký je. A podľa mňa ide o výborný, nezabudnuteľný film.

• 17.2.2018  22:41

Nemyslím si, že Paul Vehoeven nakrútil viacero výborných filmov. Všimol som si, že Základný inštinkt polarizoval názory divákov. Mojim Základným prístupom k tomuto filmu je, či mi poskytol to, čo avizoval a to, čo som od neho očakával. A od erotického thrilleru očakávam, že v ňom bude dostatok erotiky a dostatok napätia. Považovať Základný inštinkt za detektívku je podľa mňa porovnateľne scestné, ako zapamätať si z neho iba roznožku Sharon. Porovnateľné so zapamätaním si iba konzumácie 50 vajec z Frajera Lukea. Čo sa mňa týka, moje očakávania sa naplnili pred 20 rokmi i teraz, keď som film pozeral iba preto, aby som k nemu napísal komentár vychádzajúci iba z prvého dojmu. Myslím, že scenárista si premrštený honorár zaslúžil a neprajníci tvrdiaci, že Sharon je mizerná herečka sa mýlia.

• 17.2.2018  19:06
    Bídníci (1958)

Každý, kto chce aspoň trochu seriózne hodnotiť tento klasický prepis Hugovho románu, mal by si uvedomiť, že bol napísaný pred 150 rokmi a nakrútený pre 60 rokmi. Že knižná podoba Bedárov má 1600 strán. Tú nemožno prečítať za popoludnie. A takisto nemožno čakať že film bude mať obvyklých 90 minút (to na margo tých, ktorí sa mrvili v kresle nevediac sa dočkať záverečných titulkov). Niekomu tento film pripadal ako rozprávka. Áno, je to istá forma rozprávky. Rozprávky o boji dobra a zla. Romantizmus je už taký. Zlé je, ak to píšu ľudia obdivujúci westerny, ktoré sú zväčša o tom istom. A nielen tie. Ale späť k filmu. Pokladám ho za najvernejší prepis Hugovho románu aj bez vyzdvihnutia Gabinovho prínosu k stvárneniu postavy Jeana Valjeana. Videl som aj iné verzie a už nemám záujem o ďalšie, rovnako tak, ako nemám záujem o žiadnu verziu Rómea a Júlie po zhliadnutí Zefirelliho filmu. Že päť hviezdičiek ostáva nedotknutých som snáď ani nemusel písať. Trpko smiešne je, že v dnešnej zlodejskej dobe asi nikto nepochopí dobu, v ktorej sa niekto pre krádež bochníka chleba dostal na galeje.

• 16.2.2018  00:04
    Becket (1964)

Mám rezervovaný vzťah k histórii, takže nedokážem posúdiť, či príbeh bol historicky verný alebo nie. Oceňujem, že aj po desiatkach rokov ma dokázal zaujať neukončiteľným bojom cirkevnej a svetskej moci o dominanciu, prioritou záujmov nad vzťahmi, brilantnými dialógmi a excelentnými hereckými výkonmi. Neprekážala mi dĺžka filmu, ani jeho divadelné korene, takže mi nebude prekážať ani nezmenený počet hviezdičiek a miesto v mojej Top 100.

• 15.2.2018  14:55

Filmov o únosoch bolo viacero, ale film o pekle spôsobenom únosom je iba jeden. André Cayatte rozumel ľudskej psychike a s pomocou neskutočného hereckého výkonu Annie Girardot sa mu podarilo dielo, ktoré nezanechá odozvu snáď iba u divákov na úrovni reportérov a zvedavcov z filmu. Verím, že Annie Girardot príbeh nezahrala, ale ho prežila a urážajú ma plky tunajších odborníkov o tom, v ktorej minúte uhádli páchateľa, o tom, že okrem pár scén pôsobila chladne. Film ako celok pôsobí ako psychická bomba a ostáva v hlave dlhé roky. Preto som rád, že napriek ignorancii programových pracovníkov televízií sa mi ho podarilo po rokoch opakovane pozrieť.

• 14.2.2018  17:45
    Promiňte, omyl! (TV film) (1963)

Včera som si pozrel Litvakovu verziu rozhlasovej hry, dnes som si zopakoval Weissovu. Predpokladám, že jeho verzia lepšie zodpovedá rozhlasovej pôvodine, ktorú nepoznám. Nepotrebujem jednoaktovku nabobtnalú na celovečerný film. Weissova verzia je hutná, dobre vygradovaná, excelentne zahraná, takže jediné, čo mi celkom nesadlo bola hudba hlučnejšia, ako by sa na komornú drámu patrilo. Mizerná technická kvalita kópie je už mimo obliga tvorcov a mohla by slúžiť ako jediný argument pre absenciu tohto televízneho filmu na televíznych obrazovkách.

• 14.2.2018  14:05

Videl som už niekoľko "útekárskych" filmov Dierou počnúc a trebárs Shawshankom končiac, ale žiaden z nich takými úspornými prostriedkami, chirurgicky presne nezobrazil prípravu a realizáciu úteku z väzenia. Robert Bresson v ňom demonštruje, že je majstrom svojho remesla. Všetko vo filme sedí, nič mi nechýbalo, nič mi nepripadalo ako nadbytočné. Keď si spätne vybavím, že väčšina filmu sa odohráva v jednej miestnosti s jedným nehercom a napriek tomu sú vo filme momenty, keď sa mi zastavoval dych napriek tomu, že už z názvu je zrejmé, že sa útek podarí. Ale takýto film sa podarí nakrútiť tak často, ako utiecť z dobre stráženého väzenia.

• 13.2.2018  18:27

Pozrieť si 60-ročný film po pol storočí a neznížiť mu plné hodnotenie, to je takmer zázrak. Ale Vajdov film si to zaslúži. Disponoval výbornou predlohou, Rühmann a Fröbe nezaostali za svojou povesťou, dej bol priamočiary, možno jednoduchý, bez scenáristickej snahy zviditeľniť sa, ale fungovalo to. Videl som aj remake (Prísaha) a v ňom to možno tiež fungovalo, ale nie podľa mojich predstáv. A aj keď ani ja nemôžem hovoriť o dokonalom filme, hodnotenie i zaradenie v mojich Top 100 mu ponechávam.

• 11.2.2018  19:30

Nie všetky filmy, ktoré som videl pred desiatkami rokov, prídu pri opakovanom pozretí v súčasnosti o hviezdičku. Aldrichovo dielo je jednou zo svetlých výnimiek. Je úžasným zážitkom vidieť drámu dvoch sestier, ktorá snáď ani nemohla byť lepšie stvárnená, ako famóznou Bette Davis a v ničom nezaostávajúcou Joan Crawford. Je pravda, že film môže byť pre niekoho pridlhý, ale to je iba vecou vyhradenia si vhodného času a nálady na jeho sledovanie. Neporovnávam ho so Sunset Blvd., pretože si myslím, že sa vzájomne dopĺňajú. Prvýkrát sa mi podarilo sledovať film bez toho, aby som donekonečna čakal, kedy ho verejnoprávne televízie zaradia namiesto donekonečna vysielaných repríz.

• 6.11.2017  23:03

Po dlhej dobe opäť jeden veľký zážitok. Ten zážitok má meno Dustin Hoffman. Videl som s ním 22 filmov a vo viacerých z nich zažiaril svojim majstrovstvom. Bezprostredne po zhliadnutí filmu si myslím, že práve toto bola jeho životná úloha. Hral v nej aj v divadle a podarilo sa mu ju vycizelovať do dokonalosti, akú dosahoval Biff pri leštení jeho auta. Z diela Arthura Millera poznám iba Mustangov, ale aj keby nenapísal nič viac, budem sa skláňať pred jeho majstrovstvom. Režiséra Volkera Schlöndorffa nepoznám vôbec, ale po záverečných titulkoch som presvedčený, že svojmu remeslu rozumie. Ešte dlho mi pobežia v hlave obrazy z filmu, v ktorom sa silený americký optimizmus značky Keep Smiling mení na desivý škleb.

• 10.9.2017  23:36

Tak tento film som si poriadne užil. Zaujímavý námet, dobre napísané dialógy a predovšetkým strhujúci výkon Jessicy Chastain mi poskytli neočakávaný divácky zážitok. Vôbec som pritom neriešil, či sa to takto nejako deje v lobistických kruhoch, či vôbec môže existovať lobistka s vlastnosťami geniálneho šachistu, ani o tom ako dlho sa scenárista trápil s jej záverečnou rečou. Bol som rád, že po nejakej dobe vidím film, ktorému môže s pokojným svedomím dať štyri hviezdičky a zamýšľať sa akurát nad tým, prečo nie päť. O deň neskôr som si film pozrel opakovane. Všimol som si zaujímavý strih, výbornú kameru a hudbu a zvýšeniu hodnotenia už nič nestálo v ceste.

• 25.8.2017  21:48
    Nebe a peklo (1963)

Nie je veľa filmov, na ktorých reprízu som čakal vyše 50 rokov. Nie je veľa užívateľov, ktorí tomuto Kurosawovmu filmu dali plný počet hviezdičiek, ako ja. Ani veľa tých, ktorí boli filmom pred 50 rokmi takí nadšení. Japonskú trojku (Kurosawa, Mifune, Sató) v tomto prípade dopĺňa môj obľúbenec Ed Mc Bain alias Evan Hunter. Samozrejme, že môj dnešný pohľad na tento film je už omnoho kritickejší, ale nepokladám za potrebné znižovať hodnotenie. Všetky drobné nedostatky považujem za vysvetliteľné dobou, ktorá uplynula od nakrútenia i odlišnosťou japonského vnímania a prežívania.

• 31.7.2017  11:57
    Příchozí (2016)

Vynikajúcich sci-fi románov a poviedok poznám desiatky, ale porovnateľne vynikajúce filmy tohto žánru spočítam na prstoch jednej ruky. Som rád, že film s rôznymi názvami môžem k nim priradiť. Veď už bolo načase, lebo plné hodnotenie dávam v polročných intervaloch. Prvý kontakt som sledoval bez dychu. Nehľadal som nelogické miesta v príbehu ani žiadne ďalšie chyby. Nechal som sa unášať príbehom o ťažkostiach dorozumenia s inou civilizáciou, o ktoré sa pokúša civilizácia, ktorá sa nielenže nedokáže dorozumieť s delfínmi, ľudoopmi a veľrybami, ale celé svoje dejiny má popretkávané nedorozumením medzi sebou. K tomu mi hrala podmanivá hudba a pre mňa neznáma herečka bezchybne a príťažlivo stvárňovala svoju rolu. Ocenil som, že film neskĺzol k americkým riešeniam (čomu nerozumiem, to zastrelím) a akčným hrdinom zachraňujúcim minimálne celú planétu. Po filme som si pozrel jednu stránku päťkových a jednu stránku odpadových hodnotení s komentármi. Moje stotožnenie sa s päťkovými komentármi bolo také veľké, že spochybňovalo potrebu dopísať k nim ešte niečo ďalšie. Divákov s odpadovými komentármi trochu ľutujem, pretože chceli vidieť film v štýle Dňa nezávislosti a dostali niečo úplne iné. A na záver iba vyjadrujem spokojnosť s tým, že Denis Villeneuve už v mojich očiach nie je iba režisérom výborného Sicaria.

• 20.6.2017  22:58
    Zvětšenina (1966)

Pred filmami, ktoré som naposledy videl pred 30 a viac rokmi, mám prirodzený rešpekt. Väčšinou naše opätovné stretnutie končí odňatím hviezdičky alebo vyhodením z nejakej topky. Nebolo tomu tak u Zväčšeniny. Aj po rokoch som si vychutnal jej atmosféru, premyslenosť, symboliku, obraz doby. Ako predtým, tak aj teraz som obdivoval prirodzené herectvo Davida Hemmingsa a tak jedinými novinkami v mojom vnímaní boli nevtieravá a do deja presne zasadená hudba a autor predlohy (Cortazár), ktorý mi nie je neznámy. Zväčšenina bezproblémovo potvrdila miesto v mojej Top 100.

• 22.5.2017  23:48
    Gattaca (1997)

Aj keď pri opakovanom sledovaní Gattacy som už nepociťoval to prvotné nadšenie, stále som presvedčený, že ide o vynikajúci sci-fi film, ktorých naozaj nie je veľa. Pri opakovanom sledovaní ma trochu mrzelo, že dejová línia týkajúca sa eugeniky bola na môj vkus dosť potlačená v prospech krimi žánru. Vďaka minimálnemu použitiu technických vymožeností v blízkej budúcnosti, ktoré najskôr zastarávajú a znehodnocujú sci-fi filmy má Gattaca šancu byť zaujímavou aj pre ďalšiu generáciu filmových divákov. Hawke s Thurman nehrajú spolu po prvý krát a stále im to svedčí.

• 28.3.2017  15:43
    Štvanice (1966)

Vynikajúci film, pri ktorom som dlho rozmýšľal nad hodnotením. Dodatočne som sa rozhodol, s prižmúreným okom, pre plný počet. Neviem, či išlo o zámer alebo náhodu, že za ním nasledoval špičkový western Na pravé poludnie s obdobnou tématikou. Ani v jednom z filmov pritom nešlo o víťazstvo spravodlivosti, cti a pravdy, ale o hnus nad všetkým ostatným, čím sa prejavovalo zaprdené, unudené a nízkymi pudmi ovládané obyvateľstvo amerických južanských mestečiek. Jeden z najlepších výkonov Marlona Branda. A pokiaľ by niekto chcel vnímať film, ako niečo minulé, dávno prekonané, nech si namiesto chudáčkov, ktorí si robia happening tam, kde sa odohráva dráma, vybaví zábery z obdobných situácií, kde novodobí chudáčkovia namiesto poskytnutia pomoci iba s hlúpou dychtivosťou čumia a nakrúcajú si všetko na svoje iPhony, aby mali čím doma zaujať svoje partnerky a spestriť svoje stereotypné vegetovanie. Ostatné veľmi presne vystihol v svojom komentári misterz.

• 10.1.2017  10:31
    Westworld (TV seriál) (2016)

Som nesmierne rád, že popri množstve úbohých filmov, ktoré v poslednej dobe sledujem sa mi podarilo vidieť aj tento seriálový skvost. O sci-fi žánre som opakovane napísal, že ho obľubujem v písanej forme, pretože k filmom nedokážem nájsť pozitívny vzťah. Najmä k tým, ktoré zabŕdajú do technického pokroku v budúcnosti, počnúc nadhodnocovanou Ikariou XB-1 až po nedávno videného Marťana. Viac sa darí filmom, ktoré sa zaoberajú morálno-etickými problémami pokroku, ako napr. Gattaca a tento seriál. Michaela Crichtona ako spisovateľa obdivujem a jeho Smrť Andromeda patrí do poličky obľúbených a nepožičateľných kníh. Ani jemu sa napriek spolupráci na scenároch príliš nedarilo dotvoriť viaceré filmy na špičkovú úroveň. Až teraz, keď vznikol tento seriál. Westworld som si naozaj užil. Mal všetko, čo od seriálu očakávam. Už úvodná podmanivá melódia ma navnadila a pozorné sledovanie, pokračovalo to zaujímavou myšlienkou o poznávaní temných stránok mysle bohatých návštevníkov zábavného parku, kde im môžu dať voľný priechod a lahôdkou boli aj inteligentné dialógy, strihačova práca pri výstavbe seriálu, vynikajúce obsadenie, pri ktorom ma okrem známych tvárí upútali aj herci, ktorých som si doteraz nevšimol. Päť hviezdičiek som mal pre seriál pripravených už po úvodných častiach a vo svojom rozvrhu času si už vyčleňujem priestor na jeho opätovné zhliadnutie. Netrpezlivo a s minimálnymi obavami budem čakať na jeho druhú sériu. Ešte jedna poznámka na záver. Dlho som ľutoval, že vďaka viazaniu tovarov som musel spolu s oboma Cinemaxami prijať aj HBO. V posledných rokoch som najmä vďaka Temnému prípadu, Jednej noci a Westworldu zmenil názor a považujem HBO v ponuke kanálov za dobrú investíciu. Tiež ma potešilo, že som jednotlivé časti seriálu mohol vidieť nielen v originále s titulkami, ale aj s dobrým českým dabingom.

• 21.10.2016  18:37
    Vtip (TV film) (2001)

Už takmer rok som žiadnemu premiérovo videnému filmu nedal plný počet hviezdičiek. K Nicholsovmu Vtipu som pristupoval s rešpektom, pretože filmy o umieraní sú divácky i ľudsky náročné. Sú akýmsi opozitom k romantickým filmom a divák by mal byť na ne pripravený. Tiež som párkrát sledovanie odložil. Obvykle idem hneď po záverečných titulkoch pridať hodnotenie a písať komentár. Tentoraz som mal pomerne dlhý emočný "dojazd". Vtip považujem za výnimočný film s famóznym výkonom Emmy Thompson. Nevyvolal u mňa žiadnu depresiu, o plači ani nehovoriac, čo považujem za znak toho, že tvorcovia pre zvýšenie účinku nepotrebovali z divákov vytláčať slzy. Zvolili formu akéhosi hraného dokumentu, ktorý vyvoláva potrebu rozmýšľať o živote a smrti a aj o tom najhoršom, o umieraní.

• 25.7.2016  21:27
    Jedna noc (TV seriál) (2016)

Spomínam si, ako Jan Werich rozprával, že neznámemu človeku dá na začiatok 100 bodov a pri každom sklamaní z nich uberá. Inšpirovalo ma to k obdobnému postupu u tohto výnimočného seriálu. Zatiaľ som videl štyri diely a nemám najmenší dôvod uberať z pridelených piatich hviezdičiek. Skôr by som mal ubrať zo zvedavosti, pretože tento seriál disponuje tým, čo robí seriál dobrým seriálom, a teda tým, že diváka navnadí na sledovanie ďalších častí. Dopisujem pár minút po skončení seriálu. Ohromný osemdielny zážitok. Pomalé tempo a napriek nemu permanentné napätie, mozaikový strih a napriek tomu sa divák nestráca v príbehu, ani v postavách, nevtieravá a napriek tomu prítomná hudba, absencia kladných postáv, ktoré napriek tomu majú divácke sympatie. Nečakal som od seriálu takmer nič a napriek tomu som dostal všetko. A vrátiac sa k Janovi Werichovi, necítim potrebu ubrať ani jeden z pôvodných sto bodov.

• 22.5.2016  13:43
    Most - Série 1 (série) (2011)

Po tom, ako som zhliadol všetky tri série, pričom niektoré aj opakovane, môže bez výčitiek svedomia dať plný počet hviezdičiek iba prvej sérii. Nie snáď preto, že by bola dokonalá, bezchybná, ale preto, že ma ako diváka, nesledujúceho seriály ohromila a nič na mojom prvotnom dojme nezmenilo ani objavenie niektorých nelogickostí a hluchých miest.

• 12.4.2016  20:30
    Fargo - Série 1 (série) (2014)

Nahliadnutie do série 2 ma utvrdilo v tom, že tento seriál je potrebné hodnotiť po sériách, pretože sú to samostatné útvary. Po veľmi dobrom zážitku z filmu som bol oprávnene zvedavý, čo prinesie seriál. A priniesol rozkošatenejší dej, iných hercov, z ktorých dominovali Billy Bob Thornton a Martin Freeman, primeranú atmosféru, výbornú hudbu a kameramana, ktorý sa tiež nenechal zahanbiť. Takže ako obvykle môžem vyčítať iba slabšie fungujúce nožničky strihača, ktorý mohol, zbaviť túto sériu hluchých miest a zbytočných dejových odbočiek. Potom by sa dalo uvažovať o plnom počte bodov. V každom prípade mimoriadny počin, ktorý bude málokto z divákov, ktorí videli film, považovať za nadbytočný.

• 26.2.2016  17:31
    Mlčení (1963)

Keď som videl Mlčanie po prvý krát, málo čomu som rozumel, iba som vnímal, že je to vážne zamyslenie sa nad problémami, ktoré sme vtedy nepoznali. Ľudia sa hrnuli na film, o ktorom počuli, že sú v ňom erotické scény, dosiaľ na plátne nevidené. A odchádzali sklamaní. Koho vtedy zaujímalo odcudzenie, keď dôležitejšie bolo žiť podľa málo modifikovateľného harmonogramu z jedného dielu Básnikov, zháňať nedostatkový tovar a odcudzenie vnímať ako výmysel ľudí, ktorí už od dobroty nevedia, čo robiť. A po pol storočí už vnímame odcudzenie, ako prirodzenú, normálnu formu niektorých vzťahov. Je to veľmi smutný film, ktorý dlhými zábermi, minimom deja a zvukov núti diváka zamýšľať sa. Kafkovsky absurdná situácia v neznámej rizikovej zemi, kde ľudia vravia nezrozumiteľným jazykom, v hoteli, kde okrem trpaslíkov je iba jeden prestarnutý zriadenec, sa vzťahy dvoch sestier vyhrotia, ako keby chceli kopírovať cudzosť a neprívetivosť krajiny. Vedel som, že obe Bergmanove dvorné herečky spoľahlivo zvládnu svoje party. Ale príjemne ma prekvapil chlapček, ktorý úlohu spojovníka medzi sestrami i obete ich nevraživosti zvládol excelentne. Nemal som problém pridať filmu poslednú hviezdičku. Nie preto, aby som demonštroval, že filmu rozumiem lepšie ako pred pol storočím, ale stále horšie, ako samozvaní bergmanológovia, ale preto, že filmu plné hodnotenie jednoducho patrí.

<< předchozí 1 2 3 4 25 49 73 97