Sněhulák (2017)

Možno bude niekomu pripadať moje hodnotenie filmu, ktorý významne polarizoval divákov, nadsadené. Vychádzam však z mojich zásad hodnotenia a film, ktorý ma nenaštval, dostáva odo mňa tri hviezdičky. To však vôbec neznamená, že sa mi páčil, resp. že ma aspoň zaujal. Vôbec nie, bol mi prakticky od začiatku ľahostajný. Iba som ho nezúčastnene sledoval a keďže predlohu slávneho spisovateľa som nečítal, tak sa ani nedokážem kvalifikovanejšie vyjadriť k nedostatkom, ktoré čitatelia filmu vyčítajú.

Columbo - Vražda jako autoportrét (1989) (epizoda)

Doteraz som tento diel o polygamnom maliarovi nevidel. Ale nemôžem napísať, že som o nič neprišiel. Aj keď bol výnimočný iba portrétom Columba, neobsahoval nič, čo by ma popudilo.  Celý príbeh bol menej uveriteľný, priamočiary a aj keď ma dráždia vyjadrenia laických detektívov, že páchateľa odhalili v x-tej minúte, v tomto dieli sa to nechtiac prihodilo aj mne. I keď neviem, ktorá to bola minúta.

Únos (2012)

Myslím, že sa nedá vyhnúť porovnávaniu Únosu s kpt. Philipsom. Rovnako, ako viacerí som najprv videl americkú verziu únosu a až teraz dánsku a aj keď som mal k nej viacero výhrad, dánsky Únos u mňa skončil horšie. Dôvodov je niekoľko. V Únose je dôraz kladený na vyjednávanie a na osobnostné kvality šéfa spoločnosti. Film ponúka takmer dokumentárny, ale tiež aj stereotypný obraz na priebeh vyjednávania, ktoré striedajú momentky zo situácie unesených námorníkov. Je zaznamenávaný počet dní od únosu, je vidieť zmeny v psychike námorníkov, ale nepochopil som napríklad, čím sa živili únoscovia a posádka, keď už po mesiaci lodný kuchár oznamoval, že nemajú potraviny.  Ulovená ryba a tri importované kozičky predsa situáciu nemohli vyriešiť. Vyjednávaním znižovaná suma pre únoscov je prílišnou daňou za utrpenie rukojemníkov z lode. Okrem toho je príliš vysoká a tento spôsob riešenia únosov považujem za podporu únoscov. Moja predstava, že po odpútaní sa člnu od unesenej lode priletí lietadielko s guľometom a únoscovia spočinú na dne mora, sa nebude páčiť najrôznejším ľudskoprávnym organizáciám, i keď vyhovuje zásade, že s únoscami sa nevyjednáva. Vo filme absentovala úloha štátu a poisťovne a tiež akýkoľvek náznak prevencie podobných udalostí. Za tri milióny dolárov je možné dlhodobo chrániť obchodné lode ozbrojeným sprievodom. Pamätám si doby, keď v každom našom lietadle cestovali dvaja policajti v utajení a ekonomiku to nezruinovalo.

Dvojník (1967)

No, nenaštval som sa, i keď som k tomu nemal ďaleko, takže podľa mojich kritérií musím dať tri hviezdičky, tri veľmi slabé hviezdičky. Neviem prečo, ale mal som pocit, ako by som sledoval niektorý zo slabších Hitchcockových filmov. Rovnaké nadužívanie zadnej projekcie, rovnako toporne sa sunúci dej  a rovnaký pocit úľavy, keď sa objavia záverečné titulky. Čakal som od Schaffnera viac.

Columbo - Smrt v aréně (1976) (epizoda)

Jeden zo slabších dielov série, ktorých spoločnou črtou je, že profesionálne deformovaný Columbo sa zapája do vyšetrovania počas pobytu v Anglicku, dovolenky na lodi i v Mexiku. Je asi zložité nakoncipovať tieto Columbovské bokovky, aby boli uveriteľné, faktom však ostáva, že bez nich by Columbovská séria mala o čosi vyššiu úroveň.

Columbo - Krize identity (1975) (epizoda)

Tento diel bol trochu dlhší, trochu komplikovanejší, trochu zabŕdol do špionážnej problematiky. Na druhej strane obsahoval všetky nectnosti, ktorými je seriál s Columbom charakteristický, i keď v celkom prijateľnej miere. Napriek tomu nepovažujem tento diel za výnimočný, čo by mi dávalo možnosť prideliť mu vzácnu štvrtú hviezdičku.

Místo u moře (2016)

Prekvapilo ma, koľko ocenení film získal a koľko spokojných užívateľov mu pridelilo veľa hviezdičiek. Mne film pripadal ako dieliky puzzle, z ktorých časť je bez obrázkov, takže aj po zložení ostáva výsledný obraz neúplný.

Columbo - Vražda, kouř a stíny (1989) (epizoda)

Tri hviezdičky s maximom možného a vlastne akýmsi darom, pretože tento diel si nezískal žiadne moje sympatie. Columbo bol opäť v bezdomoveckom habite, všetkému sa čudoval, donekonečna sa vracal a pomaličky skladal tie svoje puzzlové dieliky nepriamych dôkazov, aby v neprirodzenom finále ich na páchateľa vybalil. Celý rad dejových odbočiek natiahol stopáž epizódy bez toho, aby zvýšil jej kvalitu.

Columbo - Její příležitost (1971) (epizoda)

Myslím, že je to jeden z priemerných dielov Columbovskej série. Išlo opäť o hľadanie dôkazu, ktorý by usvedčil vražedkyňu, ale tá sa dopustila niekoľkých chýb, ktoré mu jeho úlohu uľahčili. Výnimočne mi ani tak neprekážala Columbov stále prítomná cigara a baloňák zapnutý na spodnom gombíku (dokonca ani vláčenie kufrov), ale tých niekoľko prípadov, keď riadna kriminalistická práca by viedla k úspechu rovnako dobre, ako brilantný Columbov úsudok.

Cizinec (1967)

Camusovu predlohu mám takmer 60 rokov z doby, keď vyšla v českom preklade spoločne s románom Pád. Pamätal som si z tej doby iba, že ten, kto neplače na pohrebe svojej matky, riskuje odsúdenie. Filmové spracovanie Cudzinca slávnym režisérom, ktorý doň obsadil celú plejádu známych hercov mi prinieslo iba pripomenutie knižnej predlohy. Možno ani nie sú k dispozícii prostriedky na adekvátne pretlmočenie predlohy do filmovej reči. Rozhodne za ne nemôžem považovať zbytočný voice over, ktorý pri zobrazení lesknúcej sa dlažby túto skutočnosť oznamuje divákom, ktorí si toho možno nevšimli. Pravdou ostáva, že poznám Viscontiho filmy, ktoré sa mu vydarili viac, než Cudzinec.