nascendi

homepage

Skype: juglon1

<< předchozí 1 2 3 4 25 48 72 95
    • 28.1.2018  21:47

Hrozný zážitok. Keď som Prípady 1. oddelenia hodnotil troma pomerne silnými hviezdičkami, tak tento nepodarok si nezaslúži viac ako jednu slabú. Pre koho sa takéto nepodarky nakrúcajú chápem. Nechápem iba kto na ne schvaľuje spoločné peniaze.

• 29.4.2018  22:27
    Metanol (TV film) (2018)

Pred časom som sa rozhodol, že nebudem hodnotiť, ale iba komentovať dokumentárne filmy, pretože si myslím, že za svoj úspech vďačia vo veľkej miere atraktivite námetu. Dvojdielny televízny film Metanol som vnímal ako hraný dokument s vysokou atraktivitou, ktorý bol nakrútený podľa skutočných udalostí spred niekoľkých rokov a tak mám problémy s jeho hodnotením. Otrasný príbeh ukázal aké rozmery môže nadobudnúť chamtivosť v spojení s nedostatočnou erudíciou. Sústredil sa na hlavných aktérov a priebeh vyšetrovania. Údajne boli nasadené maximálne počty policajtov, ale potom mi nebolo jasné, prečo sa hlavní vyšetrovatelia sťažovali na nedostatok ľudí a nemohli sa ani poriadne vyspať. Chýbala mi tam zmienka o pôvode nálepiek a ochranných známok, inak povedané o úlohe Colnej správy. Opätovne som sa utvrdil o negatívnej úlohe obhajcov a sudcov pri nastoľovaní spravodlivosti. Pozitívne som vnímal výber a výkony hercov, osobitne Lukáša Vaculíka. Prečítal som si údaje o toxicite metanolu a prvé dve vety obsahu filmu považujem za zavádzajúce. Celkovo považujem film za veľmi významný z hľadiska osvety, pretože chamtivosť ľudí ostáva nezmenená a o nejaký čas môže nejaký truľo prísť s ešte geniálnejším nápadom. Najmä ak bude nezvládnuteľne túžiť po bazéne.

• 3.11.2017  13:51
    Bratři Karamazovi (divadelní záznam) (2017)

Nepovažujem sa za znalca divadla ani diela F.M. Dostojevského. Bratov Karamazovcov som čítal dávno a je možné, že si už mnohé nepamätám. Ale ani to nemôže byť dôvodom, že som pôvodinu v naštudovaní Činoherného klubu nespoznával. Vo všeobecnosti nemám rád násilne zmodernizované klasické diela a keď som pred časom videl Rómea na motorke vo filme z roku 1996, tak som ľutoval, že nežijúci autor už nemôže stopnúť to, čo vyvádzajú s jeho dielom. I v tomto prípade som mal podobný pocit.

• 15.12.2017  14:05
    Fargo - Série 3 (série) (2017)

Tretia séria ma potešila najmenej, aj keď som ani pri nej nemusel siahnuť po nižšom, ako trojkovom hodnotení. Musím sa priznať, že som seriál ako celok asi nepochopil. Každý diel je uvádzaný slovami, že je to nakrútené tak ako sa to skutočne odohralo a mne to najviac pripomína Rašómona, keďže každá séria má pozmenený dej a postavy, o hercoch ani nevraviac. A pri spätnom pohľade mám najlepší pocit z 1. série a z filmu. A keď mám v tejto spojitosti porovnať "záporákov", tak vedie temný Billy Bob Thornton, pred Indiánom a najmenej ma oslovil Varga z 3. série, ktorý bol iba odporný.

• 3.3.2017  23:34
    Idiot (divadelní záznam) (2017)

F.M. Dostojevskij je mojim najobľúbenejším spisovateľom a napriek tomu alebo práve pre to sa necítim byť povolaný robiť nejaké kvalifikované rozbory Krobotovej inscenácie jeho románu. Mal som veľmi dobrý pocit pri sledovaní divadelného záznamu a som rád, že som sa zoznámil s niekoľkými hercami, ktorých som dosiaľ nemal možnosť vidieť hrať. Tiež sa mi páčila úsporná scéna a dialógy, ktoré prebiehali bez rušivých vplyvov okolia. Do divadla chodím zriedka a tak som ocenil aspoň sprostredkovaný dojem z predstavenia.

• 14.1.2018  22:52

Iba vďaka záznamom ČSFD som zistil, že som už videl štyri!!! diely tejto X-menovskej série a ani slabnúca pamäť nie je dôvodom, že netuším o čom boli. Pozerám ich bez najmenšieho záujmu, nehľadám v nich nič, čo by odôvodňovalo ich sledovanie, nečudujem sa vysokému hodnoteniu a jediný dôvod, prečo si občas pozriem nejakého X-mena, Batmana, Star Trek a pod. je moja poctivá snaha mať všeobecný rozhľad aj o filmoch, ktoré evidentne nie sú nakrúcané pre mňa a verím, že ani pre nikoho z mojej generácie. Dokonca som X-men 2 dal až tri hviezdičky, pretože som ich videl ako prvých v poradí, nápad ma prekvapil a dúfal som, že nenažraní producenti nebudú nútiť tvorcov, aby v tom pokračovali. 23 tis. spokojných divákov a 574 fanúšikov ČSFD ma vytláča na okraj ako nejakú filmfanovskú fosíliu, ale pokiaľ nebudem exkomunikovaný, tak mi je to jedno.

• 14.10.2017  22:02
    Mečiar (2017)

Film Terezy Nvotovej je limitovaný vekom režisérky a odvahou pustiť sa do toho napriek existujúcemu handicapu. Nepriniesol nič nové, nič objavné (otázkou je, či je to v tejto dobe ešte vôbec možné) a tak pamätníkom prináša akúsi retrospektívu vzostupu a pádu človeka, ktorý takým výrazným spôsobom ovplyvnil chod slovenských dejín. Ukázal tiež našu príslušnosť k východným krajinám, kde vládli (vládnu) cisári, cári, cháni a komunistickí pohlavári a ich obyvateľstvo prirodzene tiahne k vodcom, ktorí sa zdanlivo podujmú vyriešiť všetky ich problémy. Keď časť Slovenska prišla o Mečiara, vplyvní ľudia z pozadia jej pohotovo našli pokračovateľa s podobným modus operandi. Otázkou, ktorá ma zaujíma je, čo prinesie film rovesníkom Terezy Nvotovej.

• 6.1.2018  00:35

Úžasný dokument, ktorý bez mentorovania ukazuje, ako zložitý organizmus lesa s jeho obyvateľmi funguje, pokiaľ do jeho života nezasahujú tie chamtivé, nenažraté hovädá, ktoré sa považujú za vrchol evolučného vývoja druhov. Nádherné zábery, citlivý komentár, dobrá hudba - takýto skvelý dokument mohli nakrútiť iba ozajstní nadšenci, ozajstní milovníci prírody, ktorým stačí tú krásu pozorovať a obdivovať bez toho aby klčovali všetko drevené a strieľali všetko živé, čo je speňažiteľné. Som rád, že ešte na Slovensku existujú miesta, kam sa zatiaľ nedostali, i keď sa obávam, že nejde o trvalý stav. Bolo by fajn aby platili slová z filmu, že stromy prichádzajú a odchádzajú, ale les zostáva. Aby les v tejto prirodzenej podobe nezostal zachovaný iba v niekoľkých filmoch.

• 30.10.2017  13:22
    Spielberg (TV film) (2017)

Medzi mojimi rovesníkmi figurujú nielen americkí prezidenti (Bush, Clinton a Trump), ale aj významní filmoví režiséri (Lynch, Stone a Spielberg). Z prezidentov si nemám koho vybrať, ale z režisérov je to jednoznačne Steven Spielberg. Nemôžem napísať, že som jeho fanúšikom, skôr, že jeho profesionálne kvality uznávam a oceňujem. Dokument Suzan Lacy považujem za veľmi vydarený. Priblížil mi osobu tohto legendárneho režiséra a odhalil kľúčové okamihy jeho života, ktoré boli pohnútkami a motivačnými faktormi pre väčšinu jeho filmov. Vôbec mi neprekážala dĺžka filmu, pretože pri jeho bohatej filmografii to asi nešlo inak. A pritom sa na niektoré významnejšie filmy ani nedostalo. Doposiaľ som videl dvadsiatku jeho filmov, využil som hodnotenie od jednej ažn po päť hviezdičiek a budem rád, keď sa mi podarí vidieť aj zvyšné.

• 27.3.2017  09:53
    Spravedlnost (TV seriál) (2017)

Poctivo som dopozeral všetky tri diely, aby som nepremeškal chvíľu, keď scenár bude napísaný zodpovedne s potrebnou logikou, Vetchý sa bude správať ako kriminalista, jeho dcéra sa nebude snažiť hrať hysterku, keď jej to nejde a dozviem sa, že prepustili zvukára, aby nebolo treba lúštiť, čo postavy povedali.

• 7.2.2018  18:54

Keď som sa dostal k dokumentu, mal na ČSFD 100 %. Bol som primerane zvedavý. A film je to nesmierne zaujímavý, pretože, povedzme si to úprimne, kto z nás vie o termitoch o niečo viac, ako to, že si stavajú termitiská. Film nám o termitoch povie oveľa viac, všetko je mimoriadne zaujímavé a viackrát demonštruje úžasnú schopnosť evolúcie harmonizovať celý systém. Film sa bohužiaľ dotýka aj toho, ako tento milióny rokov harmonizovaný systém likviduje rozpínavá koruna tvorstva, kvôli neustále rastúcim nárokom. Veľké uznanie doc. Šobotníkovi, ktorý skúma organizmy nevyskytujúce sa na našom území a pri výskume obdivuhodne kombinuje terénnu prácu s laboratórnymi pokusmi. Som rád, že nehodnotím dokumenty, pretože by som s týmto dokumentom mal trochu problém.

• 17.12.2017  13:57
    Súmrak bossov (TV seriál) (2017)

Zaujímavý seriál, na ktorom je najzaujímavejšie, že ide o historický seriál, ktorý mapuje osudy dnes už nežijúcich alebo aspoň dlhodobo zavretých bossov. Aktívni bossovia sú, ako obvykle, nedotknuteľní a tvorcovia nedôveryhodne vysvetľujú, prečo posledná časť nebola o Kočnerovi, ale o Lališovi.

• 18.7.2017  19:05
    Tour de doping (TV film) (2017)

Niekedy ľutujem, že som si pred sledovaním filmu nič o ňom neprečítal. Toto je presne ten prípad. Mám rád humor každého druhu, mám rád paródie. U paródií chcem iba málo, aby sa tá tenká čiara medzi paródiou a trápnosťou neprekračovala. V tomto prípade bola za čiarou takmer trvalo. Ani neviem za čo som tomuto odpadovému filmu dal jednu hviezdičku. Najskôr za to, že moje trápenie sa bolo po 39 minútach ukončené. A na Szymanského si dám v budúcnosti veľký pozor.

• 2.10.2017  00:42
    Únos (2017)

No, žiaden zázrak. Čudujem sa, že tento film vyvolal taký rozruch, ktorý vyústil do zrušenia Mečiarových amnestií, aj keď až v dobe, keď nevyvolá žiaden pozitívny následok. Napriek tomu, že časopisecké informácie z prípadov (únos, lúpež, vražda) mám dostatočne zvládnuté, okrem hlavných postáv som sa v deji a jeho aktéroch strácal. Vôbec si neviem predstaviť dojem diváka, ktorý o prípade málo alebo vôbec nič nevedel. To považujem za najväčšiu chybu scenáristu a režisérky. Film bez štipky rozprávačského talentu. Na druhej strane mizerný casting, kolísajúce herecké výkony, zbytočné vulgarizmy, zlý zvuk atď., teda obvyklé nedostatky slovenských filmov. Prijal by som hraný dokument alebo film na motívy skutočných udalostí. Ale mix týchto dvoch foriem bolo tým najhorším z oboch možností. Škoda. Po mediálnom šume, ktorý uvedenie filmu sprevádzalo, som čakal omnoho viac.

• 9.11.2016  09:27

Michael Bay rozhodne nepatrí medzi mojich obľúbených režisérov. Skôr je mnou tolerovaný, o čom svedčia hodnotenia jeho filmov. Ale neplánovane pozretých 13 hodín ma zaujalo. Prvoplánovo som si pri bojových scénach, ktoré boli nakrútené tak realisticky, že bol divák vťahovaný do prestreliek, pripomenul zostreleného čierneho jastraba. Nezvyknem oceňovať pyrotechnické efekty a filmové triky, pokiaľ sú samoúčelné a nahrádzajú kvalitný scenár a dobré herecké výkony. Ale to nebol prípad tohto filmu. Druhoplánovo som ocenil zobrazenie ľudských slabostí, kompetenčných a byrokratických prekážok, alibizmu, ktoré stúpali alebo klesali podľa zastávaných funkcií. A tiež to, ako sa v mysliach vyššie postavených činiteľov stávajú tí poslední, ktorí to všetko znášajú, iba číslami zo štatistiky. K očakávaným, a v prípade Baya asi aj neodstrániteľným nedostatkom filmu, patrí jeho brnkanie na strunu amerického patriotizmu. V každom prípade však považujem 13 hodín za mimoriadny a pre Michaela Baya výnimočný film.

• 3.6.2017  06:17
    Anthropoid (2016)

Nové spracovanie atentátu na Heydricha má pôvod v krajinách, ktoré naše spojenectvo potvrdili v Mníchove. Ako pred rokmi v Sequensovom Atentáte, tak aj v tomto zahraničnom remaku mi prekážali disproporcie. Chápem, že tvorcovia majú autorskú licenciu na to, aby historickú udalosť uchopili ako zvukár na mixážnom pulte. Tu pridali, inde stiahli, aby výsledok zodpovedal ich videniu a tiež celkovému dojmu, ktorý chcú v divákovi vyvolať. Ja mám zasa právo, aj v prípade tohto v jednotlivostiach zaujímavého a zručne nakrúteného filmu, konštatovať, že stále to ešte nie je ono, stále sa to nekryje s mojimi predstavami a stále nemám dôvod filmom o atentáte dať viac, ako tri hviezdičky.

• 26.1.2017  15:21

Kvalitne zostavený dokument o atentáte, ktorého obeťou sa stalo relatívne málo osôb, ale ktorého zbytočnosť a krutosť voči nevinným zasiahne každého diváka. Okrem obvyklej dejovej línie (atentát, vyšetrovanie, odsúdenie páchateľa) je mimoriadne významné sledovanie osudov niekoľkých obetí, ktoré mali to "šťastie", že prežili. Citlivo je vyjadrené, že pre ne atentátom, ani dolapením páchateľa nič nekončí, že v svojom boji o návrat k ako-tak znesiteľnému spôsobu života pokračujú naďalej bez prehnane optimistických vyhliadok. Najviac ma pobúrilo, že štát, ktorý sa nepostaral o bezpečnosť svojich občanov, štát, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť aj nepoisteným, tak tento štát sa nedokáže postarať o zdravotné pomôcky tým, ktorí prišli o svoje končatiny bez najmenšieho zavinenia. Malo by byť predsa psou povinnosťou takéhoto štátu, aby sa o takto postihnutých bezplatne postaral až do konca ich života. Možno by to nestálo viac, ako výstroj amerického vojaka do 21. storočia.

• 17.11.2017  23:24

Karel Kryl je pre mňa nespochybniteľná básnická, spevácka a ľudská autorita. Neviem, či je lepšie jeho tvorbu označovať za nadčasovú alebo jeho ako vizionára. V každom prípade patril medzi prvých, ktorí ešte v ponovembrovej eufórii upozorňovali na limity tzv. nežnej revolúcie. Tešil som sa na poľský dokument v nádeji, že sa niečo nové dozviem a iné si oživím v pamäti. Nebol som sklamaný, pretože pohľad zboku je vždy zaujímavý a nový. Trochu ľutujem svoje rozhodnutie nehodnotiť dokumenty hviezdičkami, pretože v tomto prípade by som nimi nešetril. Takto môžem napísať iba o mojom veľmi dobrom pocite z filmu a myslím si, že ani to nie je málo.

• 1.1.2017  21:32

Jedinou otázkou, na ktorú nepoznám odpoveď je, prečo som tento výtvor sledoval až do polovice. Doplňujúcou otázkou, na ktorú takisto nepoznám odpoveď je, prečo o tomto výtvore vôbec píšem. Jedinou otázkou, na ktorú poznám odpoveď je, prečo sú takéto výtvory medzi mládežou tak obľúbené, že na ne dokonca chodia do kina. Ale nepoviem.

• 30.1.2017  18:44
    Deadpool (2016)

Patrí sa vidieť film, ktorý má miesto v prvej stovke najobľúbenejších. Patrí sa rešpektovať vkus 33 tisíc užívateľov ČSFD. Ale rovnako sa patrí aj využiť právo disponovať vlastným hodnotením.

• 15.10.2017  23:19

Bol som dosť zvedavý na film nakrútený na motívy skutočnej udalosti a výrazne propagovaný. Môj záujem rýchlo klesal už v prvej časti, plnej amerického pátosu a náboženskej zarputilosti. Druhá, dobre nakrútená bojová časť, bola podľa mňa zbytočne dlhá a aj znehodnotená "efektnými scénami" s odkopávanými granátmi, paľbou z transportnej deky a westernovým rozdelením úspešnosti paľby na nepriateľov. Celkovo mi film pripadal ako konglomerát Forresta Gumpa, Olovenej vesty a Zachráňte vojaka Ryana. Som z neho primerane sklamaný, pretože si myslím, že to mohlo dopadnúť lepšie.

• 3.3.2018  21:42

Mexický Bez návodu som nevidel, lebo má iba niečo nad 70 %. Čítal som však jeho obsah a videl asi polovicu jeho kópie, ktorá má síce 80 %, ale nemám chuť ju dopozerať. Aspoň viem aké filmy sa v súčasnosti nakrúcajú a ako na veľkú časť publika pôsobia.

• 25.7.2016  21:27
    Jedna noc (TV seriál) (2016)

Spomínam si, ako Jan Werich rozprával, že neznámemu človeku dá na začiatok 100 bodov a pri každom sklamaní z nich uberá. Inšpirovalo ma to k obdobnému postupu u tohto výnimočného seriálu. Zatiaľ som videl štyri diely a nemám najmenší dôvod uberať z pridelených piatich hviezdičiek. Skôr by som mal ubrať zo zvedavosti, pretože tento seriál disponuje tým, čo robí seriál dobrým seriálom, a teda tým, že diváka navnadí na sledovanie ďalších častí. Dopisujem pár minút po skončení seriálu. Ohromný osemdielny zážitok. Pomalé tempo a napriek nemu permanentné napätie, mozaikový strih a napriek tomu sa divák nestráca v príbehu, ani v postavách, nevtieravá a napriek tomu prítomná hudba, absencia kladných postáv a napriek tomu majú divácke sympatie, nečakal som od seriálu takmer nič a napriek tomu som dostal všetko. A vrátiac sa k Janovi Werichovi, necítim potrebu ubrať ani jeden z pôvodných sto bodov.

• 4.11.2017  00:38

Výber herečky spoločne s voľbou čiernobieleho materiálu boli v tomto filme jedinými dobrými voľbami. Zvyšok mi pripadá rozpačitý. Prípad je dostatočne známy, divácky atraktívny a v tomto filme nedostatočne využitý. Atmosféra nepresvedčivá, zábery vždy o niečo dlhšie, ako by bolo únosné, vedľajšie motívy spotrebovali čas potrebný na hlbší ponor do osobnosti Hepnarovej, ostatné postavy fungovali iba ako krovie. Celkový dojem - nevyužitá príležitosť. A ani nemusím vysloviť počudovanie nad tým, že celkom dobre poznáme mená zločincov, sériových vrahov osobitne, ale nikto, naozaj nikto nepozná napr. mená tých ôsmich obetí tohto teroristického činu.

• 25.12.2016  22:34

Zaujímavý film. Prekvapilo ma, aký kus cesty urazila počítačová animácia od dôb Jurského praku. Problém vidím v tom, že technický pokrok nejde ruka v ruke s umeleckým spracovaním. Každý čitateľ Kiplingovej predlohy si vytvoril vlastnú obrazovú predstavu a mám veľkú obavu, že Favreauove spracovanie naplnilo predstavy iba malej skupiny čitateľov. Bolo v nej dosť nelogickostí a nesprávnej interpretácie diela. Ani nedokážem odhadnúť cieľovú skupinu divákov, ktorú chce osloviť. Najskôr to budú deti, ktoré knihu nečítali a tak, ako je zvykom v dnešnej dobe, ani čítať nebudú. Tieto deti budú o Malom princovi vedieť z nepodareného filmu, ktorý som videl včera, predstavy o Knihe džunglí budú mať fixované na tento film a keď dospejú, možno si pozrú Rómea a Júliu z roku 1996 s Leonardom di Capriom. Vravieva sa, že pokrok nezastavíš. Ak budú časom dobrodružné, akčné a výpravné filmy spoločne s filmami žánru sci-fi nahradzované týmito umelinami, obávam sa, že o pokroku sa nebude dať hovoriť a ja budem rád, že som zažil dobu, keď film bol ešte umením.

• 21.10.2017  22:24
    La La Land (2016)

Mám rád iba niektoré muzikály a jazzu nerozumiem. Neviem prečo som predpokladal, že taký preslávený muzikál by ma mohol zaujať. No nezaujal. A nedávam za to vinu ani filmu, ani sebe.

• 27.6.2017  21:26

Kino navštevujem raz ročne (dôvod je v mojom profile) a pre tento rok som si na odporúčanie gudaulina vybral Úplných cudzincov. Vedel som do čoho idem, pretože som si prečítal zopár komentárov, medzi ktorými ma sklamal Vančura, ktorý skôr ako ja odhalil film ako paralelu ku Kunderovej poviedke Falešný autostop. Film som vnímal ako poukázanie nebezpečnosti zbavovania sa osobného priestoru, do ktorého patrí aj komunikačná droga súčasnosti - mobil. Mobil, ktorému zverujeme aj to, čo by sme inak buď nikomu nepovedali alebo iba na odľahlom mieste aj to iba šeptom. Komediálnu zložku som príliš nevnímal, dramatickú dodal scenárista, ktorý nakopil udalosti, aby film nestrácal na tempe. Ale to mi príliš neprekážalo, pretože som film vnímal ako divadelnú hru, v ktorej ide o posolstvo divákovi viac, ako o pravdepodobnosť, že sa taký príbeh mohol odohrať. Herci boli skvelí a film naplnil moje očakávania, i keď na plný počet hviezdičiek nedosiahol.

• 7.4.2017  20:09

Dokázal som to dopozerať napriek tomu, že ako hudba, tak aj texty sú určené úplne niekomu inému. Radosť mám iba z môjho predsavzatia nehodnotiť dokumentárne filmy, lebo by som nerád pokazil to jednoliate nadšenie jeho fanúšikov v ČSFD.

• 7.5.2017  10:39
    Noční recepční (TV seriál) (2016)

Nevidel som všetky epizódy a ani sa nebudem snažiť ich niekedy vidieť. Ale ako nenáročná zábava v nočných hodinách to funguje celkom dobre. Nakoniec v konkurencii MS v hokeji nemôže divák od televízií očakávať výnimočné zážitky.

• 15.3.2017  13:39
    Orel Eddie (2016)

Možno niekoho pobúri moje nízke hodnotenie, a tak sa pokúsim ho odôvodniť. Väčšina ľudí má rada príbehy s hrdinami, ktorí veľa rozumu nepobrali (Forest Gump), ale vďaka šťastným náhodám dokážu závideniahodné veci. Alebo tvrdohlavým, 80 kilovým cvalíkom so silnými dioptrickými okuliarmi a vyhradenými poslednými miestami v pretekoch. Ten je celebritou, ktorej na slávu aplaudujú davy. Niet sa čomu čudovať, veď pohľad na hlúpejšieho, nešikovnejšieho, tlstejšieho atď. dokáže potešiť a povzbudiť. Veď uvedomenie si, že stačí iba trochu šťastia a úspech zažijeme aj my, je veľmi nádejný pocit. To je aj dôvod prečo tomuto filmu nemôžem dať viac ako dve hviezdičky (keď už som Forestovi nadelil celé tri).

<< předchozí 1 2 3 4 25 48 72 95