Swingtime (2007) (TV film)

Pred mnohými rokmi mi niekto rozprával, ako nejaký chytrák previedol cez cvičnú hranicu niekde u Malaciek skupinku Poliakov. Tí sa išli zblázniť od šťastia, že sú už v Rakúsku, a bozkávali zem, kým si pre nich neprišli pohraničníci. Nevedel som, že na niečo také došli aj eštebáci a ich nápad s vybudovanou americkou záchytnou stanicou sa neskôr využil pri konštrukcii feromónových lapačov lykožrútov. Bohužiaľ film tento skvelý námet nevyužil v plnej miere. Samozrejme, že sa v ňom vyskytli aj chyby, ale hlavným nedostatkom bolo neprirodzené správanie sa a dialógy hercov. Ako keby bolo tak náročné vžiť sa do situácie obyčajných ľudí, ktorí sa chcú dostať za kopčeky.

Šťastné míle (2007)

Keď dávam tomuto filmu tri hviezdičky, pripadám si ako veľký dobrák. Námet je zaujímavý, veď ho písal život. Ale je to námet na jeden článok v populárnom časopise doplnený niekoľkými fotografiami. Minimálne jeden taký som už čítal. Nakrútiť o tom film je problém a tvorcovia mali mať vopred jasno, čo z toho chcú mať. To sa nestalo. Ako už Enšpígl napísal na drámu to bolo málo dramatické a na komédiu tam bolo málo humoru. Takže tie tri hviezdičky sa oprávnene trasú pred mojou prípadnou ďalšou návštevou profilu tohto filmu.

Tahle země není pro starý (2007)

Už som niekde napísal, že som sa na tento film tešil, pretože názov napovedal, že bude o Slovensku (to je jedna z krajín nevhodných pre starých). A aj keď nebol, zaujal ma precíznym spracovaním, nenadchol témou a sklamal posolstvom, ktoré chcel vyslať divákovi. Nepatrím k divákom, ktorí uznanlivo pokyvkávajú hlavou pri vyslovení mien Coenovcov, Bardema, či Brolina. Vlastne ich registrujem iba okrajovo. Množstvo detailov vo filme sa mi páčilo, ale celkové vyznenie mi pripadlo viac ako rozpačité. Určite však na Krajinu tak skoro nezabudnem a silné tri hviezdičky sú podľa mňa dostatočným ocenením jej kvalít.

Ten kluk (2007)

Zaujímavý a zvláštny film. Zaujala ma výstavba deja, ako keď archeológ postupne odkrýva jednotlivé vrstvy, aj výkon Andrewa Garfielda (až na niektoré herecké zlozvyky, ktoré ma iritovali). Na druhej strane nemám vo všeobecnosti rád filmy so sympatickými zločincami, ktorým všetci držia palce, zabúdajúc na ich previnenie. A v tomto filme mi okrem toho prekážalo aj niekoľko nevierohodných scén. Na viac, ako na mierny nadpriemer však podľa mňa film nemá, aj keď som jeho údajne úžasný záver nevidel, pretože mi videorekordér posledné štyri minúty nenahral.

Útěk do divočiny (2007)

Na Útek z divočiny som si doprial tri pohľady. Jeden na príbeh, druhý na myšlienkový svet hlavného hrdinu a tretí na film. Príbeh je prostý. Pravdepodobne každý mladý človek má z času na čas chuť do všetkého kopnúť a utiecť do úplne iného sveta, sveta, v ktorom všetko funguje podľa jeho predstáv. Na rozdiel od drvivej väčšiny, mizivé percento populácie tento útek aj zrealizuje. Ľudia, ktorých myseľ ovláda veľká idea (Aljaška alebo Kazanova Amerika) sú schopní dokázať veľké skutky, ale často si včas nevšimnú, že veľká idea ich myseľ nielen ovláda, ale aj zatemňuje. Myšlienkový svet moralizujúceho pózera bol tým, čo mi na celom filme najviac prekážalo. Ja sa viac blížim k typu, ktorý zahral Hal Holbrook. Film samotný je veľmi dobrý. Hrajú v ňom skvelí herci, dobrá hudba a na jeho strane hrá aj úchvatná príroda. Skrátenie o 20 - 30 min. by mu veľmi prospelo.

Václav (2007)

Václava som si nahral a pozrel iba preto, že ma zaujal v programe Rozmarná léta českého filmu. Po záverečných titulkoch som zistil, že to bolo moje prvé a posledné zaujatie týmto filmom. Že film je prakticky bez deja mi neprekážalo. Veľmi mi však prekážalo obsadenie Ivana Trojana do hlavnej úlohy. Úlohu Václava považujem za nezvládnuteľnú akýmkoľvek dobrým hercom pokiaľ na ňu nemá fyziologické a osobnostné predpoklady. A tie Ivan Trojan podľa mňa nemá ani náhodou. Môžem veriť Jánosovi Bánovi jeho Otíka, môžem veriť Pavlovi Liškovi jeho kreácie vo viacerých filmoch, ale nemôžem veriť Ivanovi Trojanovi Václava. Všetko pozitívne z tohto filmu sa mi tak redukuje na dve mená: Emília Vášáryová a Jan P. Muchow, čo tiež objasňuje počet hviezdičiek.

V neděli v deset (2007)

Mexický film s jednoduchým dejom, plným málo uveriteľných náhod sa dostal cez 80% hodnotenie vďaka tomu, že ho hodnotilo iba 51 užívateľov. Zľahka sa dotkol problematiky nezadržateľného prieniku mexických migrantov na juh USA, doprial divákovi viacero slzopudných scén, chvíľami pripomínal telenovelu a tak jeho jediným nespochybniteľným pozitívom bol výber hlavného detského predstaviteľa, ktorý udržal celý film na úrovni troch slabších hviezdičiek.

Volání o pomoc (2007)

Je prirodzené, že udalosti spojené s 11. septembrom sú mimoriadne lákavou témou, po ktorej vďačne siahnu tvorcovia filmov. Silu priateľstva som si pozrel opakovane, pretože mi k nej chýbal komentár. Už na mňa ani zďaleka nezapôsobila takým dojmom, ako pri premiére. Naopak, viac som vnímal zdĺhavosť filmu, nefunkčnosť dejových odbočiek a neujasnenosť konania postáv. Naďalej však oceňujem herecké výkony oboch protagonistov s dôrazom na dylanovsky pôsobiaceho Adama Sandlera. Aj keď som išiel o hviezdičku nižšie, považujem Silu priateľstva za zaujímavý film, ktorý sa oplatí pozrieť.

Vratné lahve (2007)

Vratné lahve patria k filmom, u ktorých záznam oscilácie medzi tromi a štyrmi hviezdičkami oslovuje najmä seizmológov. Musel som sa zbaviť pocitu generačnej spriaznenosti s dôchodcom Tkalounom, ktorá je cudzia množstvu mladších divákov. Nezaujíma ma, aké postavenie má tento film v spoločnej tvorbe Svěrákov, koľko reklamy sa doňho prepašovalo, či bol pád z bicykla realisticky zahraný atď., atď. Vystačím si s dobrým pocitom, ktorý vo mne ostal aj po skončení filmu.

V síti CIA (2007) (seriál)

Pozerať v jednom kuse na 4,5 hodinový miniseriál (s reklamou 5,5 hodinový) si vyžaduje slušnú dávku zvedavosti a zaujatia pre tému. Špionážne filmy sú na tom z hľadiska diváckeho záujmu veľmi dobre, tento však chcel byť aj historickým a ako oznamujú titulky - podľa skutočných udalostí nakrúteným filmom. No neviem, neviem. Je to taký guláš všetkého možného, disponujúci slušnou výpravou, potrebnou dĺžkou, s veľkými ambíciami, ale iba s priemerným výsledkom. Nepodarilo sa vytvoriť kompaktný príbeh, ktorý by nenásilným spôsobom priblížil spôsob a mieru účasti CIA na dejinných udalostiach. Roztrieštenosť deja a utápanie sa v detailoch spôsobili, že vytýčený cieľ ostal niekde na pol ceste.