Nesedí mi tento typ humoru a dĺžku celovečerného filmu považujem preň za nevhodnú. Zasmial som sa, ale verím, že by som sa zabával lepšie, keby mali tvorcovia viac citu pre mieru a obmedzili trápnosti a nechutnosti. Obdobnou absenciou miery trpia filmy Jima Carreyho a celovečerné počiny Rowana Atkinsona. Vo všetkých uvedených prípadoch som film nedopozeral.

Cashback (2006)

Necítim sa byť oklamaný lákavým plagátom, ocenil som vynaliezavosť tvorcov, utvrdil som sa v mojom slabšom vnímaní britského humoru, ale celkový dojem som mal znížený o neschopnosť identifikovať sa s hlavnou postavou a jeho problémami. Ani komentár to zásadným spôsobom nevylepšil. Preto iba tri hviezdičky.

Casino Royale (2006)

Bondovky sú pre mňa okrajovou záležitosťou a preto spory, či má alebo nemá takto Bond vyzerať a konať ma vôbec nevzrušujú. Mne sa film celkom páčil. Bol iný a v mnohých smeroch lepší, ako bondovky, ktoré som videl doteraz. Aj najväčší puristi by mohli časom uznať, že nakrúcať bondovky presne podľa Fleminga sa už dnes nedá.

Čas (2006)

Nevedel som, že plastické operácie sú v Kórei národným športom. Z môjho hľadiska úplne nezmyselným, pretože rozoznám maximálne ženu od muža, aj to iba keď sa sústredím. Na viac nemám, a preto film, v ktorom zmena tváre hrá významnú úlohu, je pre mňa a priori nepochopiteľný. Sú mi cudzie nielen problémy týchto ľudí, ale aj miera hystérie zapájanej do ich vysvetľovania a riešenia. Keby nebolo toľko obdivných komentárov, pokladal by som film za výhradne určený pre domáce publikum. Napriek tomu môžem konštatovať, že som sa nenudil a neobsadená socha na konci filmu ma v kontexte predchádzajúceho nadchla.

Černá kniha (2006)

Mám veľký problém s filmami, ako Čierna kniha, ktoré sa inak tvária a inak pôsobia. Od skutočného príbehu už uhol scenárista a dokonal to režisér. Takýto obraz vojny, okupovaného Holandska, židovskej problematiky i podzemného hnutia dokážu vidieť iba americké oči hollywoodskeho typu. Pripomenulo mi to Hřebejkove videnie doby, ktorú nezažil. A 60 rokov po vojne si snáď divák už zaslúži, aby každé sklíčko vojnovej mozaiky bolo na svojom mieste. Pokiaľ však niekomu stačí opakovane vidieť prsia Rachel Stein a Frankenovho pipíka tak nenamietam. Môj problém je, že viac ako dve hviezdičky nedám, ani keby hrozilo embargo na dovoz holandského kakaa na Slovensko.

Čistá srdce (2006)

Film o prelínaní filmu a skutočnosti v pomätenej a mániami zaplnenej mysli hlavného hrdinu ma príjemne prekvapil. Netušil som, že by ma okrem Preletu mohol ešte nejaký ďalší film o duševne chorých zaujať. A stalo sa.

Čtyři minuty (2006)

V poslednej dobe ma príjemne prekvapilo niekoľko nemeckých filmov. Tento patrí k nim. Nemecká kinematografia podľa mňa ani zďaleka nedosahuje kvalít francúzskej, talianskej a ďalších. Tých niekoľko filmov moje presvedčenie nezmení, ale je to vykročenie správnym smerom. Film má dobrý casting, scenár, hudbu aj herecké výkony. Výborný nástup a excelentný záver dávajú zabudnúť na rozvláčnejšiu strednú časť. A z hľadiska uveriteľnosti je na tom rovnako biedne, ako napr. aj Dobrý Will Hunting.

Dlouhý, široký a krátkozraký (2006) (divadelní záznam)

Túto hru som si často púšťal z LP, takže divadelný záznam mi k doterajšiemu dojmu pridal iba vizuál. Nedokážem označiť hru, ktorú mám z produkcie DJC najradšej, viem iba, že Dlouhý, Široký a Krátkozraký patria k najobľúbenejším. A úvodné slovo Zdeňka Svěráka patrí k absolútnej špičke. Vyváženosť zložiek, z ktorých je hra poskladaná je jej najsilnejšou stránkou.

Dobrý ročník (2006)

Romantika o polepšenom burziánovi? Koho chcel vlastne Ridley Scott presviedčať, že Provence je krásna, miestne vína pitné a že Francúzi vedia žiť? Nie je to vylamovanie otvorených dverí? Ja som sa presvedčil iba o tom, že Russel Crowe je pre komické situácie úplne nepoužiteľný a keď sa idiotsky váľal v špine vypusteného bazéna, bolo mi trápne aj za neho. A tak jediné, čo mi v budúcnosti pripomenie tento málo vydarený film je, že Marion Cotillard dnes súbežne hrala na jednom kanáli v Dobrom ročníku a na druhom v Edith Piaf. V prvom prípade bez pripomienok, v druhom vynikajúco.

Dobytí severního pólu (2006) (divadelní záznam)

K Dobytiu severního pólu tak, ako k väčšine hier S+S, nemožno mať relevantné výhrady. Buď ich človek bez výhrad prijme alebo ... vlastne ani neviem, či iná možnosť existuje. Ostáva iba jedna otázka - prečo potom iba štyri hviezdičky? Nuž, je to filmová databáza a Dobytí je divadelným záznamom. Nemám rád toto zmiešavanie, ale keď ho akceptujú ostatní, ostáva mi iba možnosť hviezdičkou oddeliť divadelné záznamy od špičkových filmov.