nascendi

Skype: juglon1

1 2 3 4 5 25 50 74 98
    • 30.9.2018  22:14
    Dunkerk (2017)

Christopher Nolan má odo mňa dva päťhviezdičkové filmy a zvyšok trojhviezdičkové. Vrátane tohto. Bol som naň patrične zvedavý, pretože okolo neho bolo veľa šumu. Keď mám veľa farebných kamienkov, môže z nich vzniknúť pekná mozaika. Ale aj z kvalitných ingrediencií môže vzniknúť nejedlá torta, keď sa prípravy ujmú pejsek s kočičkou. Tých chcem naznačiť, že považujem prístup režiséra za moderný, taký, aký sa súčasným divákom páči. Mne vo filme chýbal silný príbeh, celý film sa rozpadal na množstvo málo súvisiacich epizód a efektných scén. A pritom koľko komentátorov oceňovalo na filme strih a hudbu, niektorí dokonca letecké súboje. Možno absencia príbehu spočíva v tom, že ťažko je oslavovať 400 tisíc vojakov, ktorých jediným záujmom je čo najskôr utiecť bez boja do bezpečia domova, pričom časť ich zadkov zachraňovali civili na rekreačných plavidlách. Pokiaľ sa niekomu zdá, že defétizmus státisícov môže byť kompenzovaný hrdinstvom jednotlivcov, nemôže počítať s mojim súhlasom.

• 30.9.2018  18:32
    Big Business (1929)

Voči humoru Laurela a Hardyho mám mierne kritický postoj, ale Predavači stromčekov ma kedykoľvek dostanú. To dávkované a eskalované ničenie dosahuje takmer dokonalosti. A James Finlayson bol tejto dvojici dôstojným protivníkom.Ak to porovnám napr. s Pochodom drevených panáčikov, ktorý som videl naposledy, tak je to naozaj "nebe a dudy".

• 29.9.2018  17:29
    Dekalog - Dekalog VII (E07) (epizoda) (1988)

Kieslowskému rozhodne nemožno upierať originalitu príbehov, ktorými ilustruje prikázania. Siedmy diel bo, toho príkladom. Aj keď celý príbeh je bizarný, dalo sa naň pozerať so záujmom, pretože nabádal k premýšľaniu o otázkach, ktoré si človek často nekladie, pretože sa s tak vyhranenými situáciami v živote nestretáva. Nebola to zďaleka najlepšia časť Dekalógu, ale ani nesťahovala jeho celkovú úroveň nižšie.

• 29.9.2018  15:54
    Dekalog - Dekalog IX (E09) (epizoda) (1988)

Videl som zatiaľ iba štyri časti seriálu a štyri hviezdičky neznamenajú, že by deviatka bola niečím mimoriadnym, výnimočný, iba to, že spomedzi videných častí bola najlepšou. Prijateľnou formou znázorňuje, na akých krehkých základoch niekedy stojí a padá manželstvo a aké býva zložité obnoviť jeho pôvodnú rovnováhu. Predpokladám, že ani jeden z partnerov netušil, čo všetko bude schopný vykonať v dovtedy neznámej situácii, ktorá vznikla.

• 28.9.2018  23:34

Od S.J. Furieho som po dvoch filmoch s Cliffom Richardom a po Grošákovi s Marlonom Brandom neočakával žiaden zázrak. A zázrak sa taktiež nekonal. Môj rezervovaný vzťah k jazzu spôsobil, že som vedel len to, že nejaká Billie Holiday existovala a bola slávna. Diana Ross je už iná káva. Tú som sledoval od jej začiatkov v Supremes. A tak celé moje štvorkové hodnotenie je vyjadrení môjho obdivu k tomu, ako úžasne dokázala stvárniť takú komplikovanú bytosť akou Billie Holiday nepochybne bola. A ako geniálne dokázala prespievať jej skladby. Vôbec ma nezaujíma, ako sa film odchýlil od biografie. Ja som sledoval a hodnotil film a všetko ostatné mi môže byť ukradnuté.

• 27.9.2018  15:37

Vlastne som hľadal film California a naďabil som na tento dokument, ktorý, a to súhlasím s gudaulinom, nie je dokumentom, ale skôr medailónom skupiny Mamas and Papas.Pretože som hudobne ukotvený v sixties a túto skupinu som na rozdiel od väčšiny užívateľov ČSFD sledoval "v priamom prenose" rád som si oživil spomienky na ňu. Ich skladby sú pohodové, melodické, ich vokály krásne znejú a poslucháč má pri ich počúvaní dobrý pocit. Možno niektorí dodnes. Rád som si tento hodinový filmík pozrel, pretože v ich slávnom období k nám prenikala iba ich hudba, nie hudobné klipy.

• 26.9.2018  21:56

Už niekoľko rokov som nevidel žiaden maďarský film a po záverečných titulkoch tohto Janczóovho filmu si myslím, že to mohlo ešte pár rokov tak vydržať. Nezaujal ma ničím, ale naozaj ničím a tri hviezdičky mu dávam iba preto, že ma iba nudil, ale nerozčuľoval.

• 26.9.2018  00:34

Smrteľný hriech je pre mňa stelesnením Hollywoodu. Všetko je v ňom nakašírované, čistučké, sterilné, postavy bezchybne odrecitovávajú svoje texty, divák má jasno v tom, kto je dobrý a kto zlý, sú tam chvíle napätia ako to skončí a ono to samozrejme skončí dobre. Veď ako inak. Nemal som negatívne pocity voči filmu počas jeho sledovania. Dokonca si dokážem predstaviť jeho úspech pri premietaní generácii mojich rodičov. Za mňa môže iba konštatovať - videl som ho bez toho, aby vo mne zanechal akúkoľvek stopu. Ale na druhej strane neľutujem dvoch hodín času, pretože je treba vidieť aj takéto filmy. Minimálne preto, aby som primerane ocenil majstrovstvo tvorcov iných filmov, ktoré vznikli v rovnakej dobe.

• 24.9.2018  16:10
    Old Boy (2003)

U ázijských filmov som dosť citlivý na odlišnosť našich kultúr a som schopný pozitívne vnímať iba niektoré. Old Boy k nim nepatrí. Ak by som mal stručne vyjadriť môj celkový dojem z neho, budem parafrázovať slová jedného z komentátorov - bola to sugestívne nakrútená blbina. Pozeral som to bez väčšieho záujmu, neodpudila ma chobotnica, zuby, ani jazyk, nepremýšľal som nad zákutiami ľudskej mysle, ani nad zámermi tvorcov filmu. Iba som pozeral a pozeral, až bol naraz koniec - a nič. Aj taký býva môj dojem z niektorých filmov.

• 24.9.2018  00:08

Keďže patrím ku generácii, ktorá začínala japonskou Godzilou z roku 1954, nečudo, že som bol spokojný s pôvodným Jurským parkom i keď iba z hľadiska počítačovej animácie. Jurský svet je dôkazom, že počítačové animácie sa dostali za dvadsať rokov o pekný kus dopredu, ale tvorcovia ostali zamrznutí a žiadne prekvapenie sa tentoraz nekonalo. Príklad zbytočnej recyklácie, ktorú nebolo treba nakrúcať. Počítačoví animátori sa mohli so svojimi kúzlami vyblázniť na niečom inom, originálnejšom.

• 23.9.2018  20:55

Zakázaná zóna okolo Černobyľskej JE je lákavým miestom pre výskumníkov. Poznatky o tom, ako príroda a staré ženy reagujú na množstvo rádionuklidov v prostredí sú veľmi cenné. V zakázanej zóne sú kapitálne kusy zveri, veľké ryby vo vodných tokoch a bábušky, ktoré prežíévajú aj v týchto podmienkach. Nie snáď preto, že by rádioaktivita bola prospešná, ale preto, že zóna bola vyľudnená a ničivý vplyv človeka na čas ustal. A bábušky sú už také staré, že bude ťažké zistiť, ako sa na veku dožitia podpísala rádioaktivita a ako pocit, že sú doma vo svojom prirodzenom prostredí a nie presadené do nejakého domova dôchodcov 200 km ďaleko. Film nepovažujem za vydarený, ale vďaka aj zaň. Neprajem nikomu dožiť sa doby, keď celý svet bude jednou zakázanou zónou. Hlupákov na vedúcich postoch, ktorí koketujú s myšlienkou vyskúšať to je stále viac.

• 23.9.2018  18:50
    Contratiempo (2016)

Tak po dlhšom čase film, ktorý ma potešil. Vôbec som sa nezamýšľal nad spleťou odbočiek a falošných stôp a nechal som sa unášať dejom,ktorý vyvolával trvalé napätie, k čomu prispieval aj hudobný podklad. Veď ani v Rašómonovi som nepátral po tom, ktorá z historiek je pravdivejšia a v Cayattových filmoch som sa pravidelne strácal bez toho, aby to zmenšilo môj dojem. Nie som z radu tých, ktorí sa radi pochvália tým, že vraha odhalili už v 38 minúte. Iba z radu tých, ktorých takýto film poteší.

• 23.9.2018  15:13
    Brouk v hlavě (divadelní záznam) (1969)

Nemal by som byť nejako zvlášť prekvapený, keď po takmer polstoročí vidím televíznu inscenáciu, ktorá ma v dávnej minulosti celkom slušne pobavila a dnes som už iba ťažko skrýval pocit nudy a trápnosti. Napriek tomu si myslím, že za hrdinské herecké výkony si aj dnes zaslúži priemerné hodnotenie. Veď vtedy v televízii nebolo čo pozerať.

• 23.9.2018  13:13
    Hashmatsa (2009)

Menšiny sa správajú rovnako bez ohľadu na to, či sú menšinami národnostnými, náboženskými, etnickými alebo akýmikoľvek inými. Buď sú reálne ohrozené alebo si pocit ohrozenia kultivujú. A ich trvalým poslaním je boj za ich práva, ktoré sa v určitom čase stávajú nadprávami. Majorita na snaženie sa menšín reaguje bagatelizovaním ich práv a vytváraním zjednodušených pohľadov na ne. Potom sme svedkami, že neúspešný človek vidí príčinu svojho zlyhania "vo svetovej nadvláde Židovstva", "v parazitickom charaktere života Cigánov", "v pomaďarčovaní Slovákov" atď. A keď menšinám v reálnom živote chýbajú vhodné príklady, siahnu po heslách ako holokaust, rasizmus, xenofóbia a pod. A o tom je celý tento film, ktorý pokladám za nevydarený. Zúfalé hľadanie príkladov antisemitizmu, výlet mládeže do koncentračných táborov v Poľsku, pri ktorom sa nedarilo naplniť očakávanie, že mládežníci hlboko precítia udalosti, ktoré sa stali pred mnohými desiatkami rokov. Ani deti z Latinskej Ameriky by ťažko nachádzali v sebe emócie na miestach, kde boli obetované tisícky zajatých nepriateľov. Finkelstein mal pravdu v tom, keď poukázal na Sudan, Darfúr, Tibet a pásmo Gazy, pretože neustále tlačenie antisemitizmu do popredia jednak nezodpovedá skutočnosti a jednak pôsobí kontraproduktívne. Je dobré pamätať na minulosť, ale je zlé žiť minulosťou.

• 22.9.2018  22:32
    Rommel (TV film) (2012)

Čítal som o Rommelovi, videl som Valkýru, aj nejaké dokumentárne filmy, ale tajne som dúfal, že tento životopisný film mi prinesie nejaké nové informácie, nové pohľady na úlohu legendárneho Rommela v závere II. svetovej vojny. Nepriniesol. Bola to taká televízna inscenácia, v ktorej sa motali vysokí vojenskí hodnostári v nažehlených uniformách a deklamovali texty, ktoré vypotil snaživý scenárista. Sledovanie filmu nepovažujem za stratený čas, ale ťažko by som si vybavil, čo ma na filme najviac zaujalo. Asi iba to mizerné stvárnenie Hitlera.

• 16.9.2018  07:36

Zaujímavý dokument o africkej prírode, ktorý síce neprináša veľa nových informácií, ale poteší oko diváka svojou vizuálnou stránkou. Jeden z filmov, na ktoré by som sa chcel vybrať do kina kvôli 3D zážitku.

• 12.9.2018  13:54

Ľudia sa vo všeobecnosti správajú ako pomaly varené žaby. Dlho sú spokojní, čičíkaní falošným pocitom bezpečia a keď sa spamätajú, je už neskoro. Všetky diktátorské krajiny, v ktorých mocipáni dokázali prekročiť bod, za ktorým už niet návratu, dopriali ľuďom dlhodobú diktatúru a teror. A je úplne jedno, či to boli Castrovci na Kube, Pol Potovci v Kambodži, Kimovci v Kórei alebo báťuška Stalin s nasledovníkmi v Rusku. Aj recept bol vždy rovnaký. Vodcov pozabíjať, ostatných zastrašiť a po vytvorení atmosféry, v ktorej sa boja aj príbuzní navzájom to majú vyhraté. Nejaké pochody, upálenia alebo krik novinárov na tom nič nezmenia. Ani spoliehanie sa na zahraničnú pomoc a solidaritu. Osobitne, keď v krajine nielenže nie sú zásoby ropy, ale ešte aj cena pohonných hmôt zo dňa na deň stúpne na dvojnásobok.

• 11.9.2018  08:11
    Klec (1975)

Vždy ma poteší, keď naďabím na kvalitný film, o ktorom som nič nevedel a ktorý je navyše skrytý pred zrakmi užívateľov ČSFD. Takým je film La Cage, v ktorom napodiv nehrá (zaplaťpánboh) Nicolas Cage. Film, ktorý s profesionalitou im vlastnou ťahajú Lino Ventura a Ingrid Thulin. Film o nápade opustenej ženy, ktorým chce dospieť k vysvetleniu a pochopeniu toho, čo sa stalo i toho, prečo sa tak stalo. Ten nápad je strelený, dobre zrealizovaný a celý čas som tŕpol, či sa nezopakuje situácia z filmu Klíč k minulosti a Ingrid Thulin nebude mať možnosť použiť kľúč od klietky. Dialógy nie sú vycibrené do dokonalosti, ale o to viac mi pripadali prirodzené aj v neprirodzenej situácii. Tú jednu hviezdičku si vzal so sebou záver typu Deus ex machina.

• 9.9.2018  00:09

Pokúšal som sa zistiť, čím sa tento film odlišuje od iných žánrovo príbuzných filmov. A domnievam sa, že iba rokom nakrútenia. Inak je to ako cez kopirák o vzostupe a páde, akurát tu je pozadím prohibícia a nie drogy. Filmu nie je veľa čo vyčítať. Ale ani chváliť. Prekvapil ma James Cagney, pretože ten sa podľa mňa do svojej úlohy vôbec nehodil. Premeniť ho s Bogartom, to by som už neváhal ani so štyrmi hviezdičkami.

• 8.9.2018  14:46
    Dekalog - Dekalog I (E01) (epizoda) (1988)

Som rád, že som našiel ďalšiu časť Dekalógu s titulkami a nemusel som samému sebe dokazovať, akým je poľština blízkym jazykom. Film bol dobre nakrútený, herci sa svojich úloh zhostili rovnako dobre, hudba umocňovala dianie na obrazovke. Jediné, čo mi prekážalo, a to hodne, bola tá náboženská agitka, ktorá z filmu čpela. Nebola tam žiadna svetonázorová diskusia, iba zjavenie večnej a jedinej pravdy. A to ma neoslovuje.

• 8.9.2018  13:03

Opätovne som rád, že nehodnotím dokumentárne filmy, pretože by som pokazil súčasné vysoké hodnotenie. Hudba Rolling Stones ma samozrejme oslovovala tak, ako väčšinu mojich rovesníkov. Socializmus ma "ochránil" pred tým, čo sa dialo na koncertoch a mimo pódia. A tento film ma presvedčil, že som o veľa neprišiel. Keď si odmyslím hudobnú stránku, tak film považujem za mizerný mix mizerných záberov, ktoré môžu osloviť iba skalných fanúšikov skupiny. Ale to je ich vec. Pre mňa ostáva množstvo výborných skladieb a bez filmov, ako je tento dokážem žiť.

• 7.9.2018  11:23

Mimoriadne zaujímavý a užitočný film o filme. O filme s veľkým F, ktorého nakrúcanie bolo v niektorých momentoch porovnateľne dramatické, ako to, čo sa nakoniec objavilo na plátne. Momenty z nakrúcania i rozhovory a vyjadrenia sú veľmi cenným príspevkom k pochopeniu tohto gigantického diela, odhaľujú hľadanie, improvizáciu, prirodzený výber z niekoľkých možností a celý proces umeleckej tvorby. V tomto prípade až ľutujem, že odmietam hodnotiť dokumentárne filmy.

• 6.9.2018  14:51

Neviem, či je Charles Martin Smith taký nasprostastý od prírody alebo to iba hrá. Ako to iba hrá, tak to je jediné, čo dokáže skvele. Videl som ho v Americkom graffiti a odvtedy sa nepohol dopredu ani o piaď. Pokúšal som sa vnímať príbeh, ale kvôli jeho nepochopiteľnému správaniu som si musel pomáhať rýchloposunom. A ak by som chcel film o vlkoch, tak kvalitných prírodopisných snímok je množstvo. Netuším pre akú cieľovú skupinu je táto údajná dráma určená, viem len, že ja do takej skupiny určite nepatrím. Dráma, ktorú by som ocenil by bola vtedy, ak by toho hlupáka hneď na druhý deň vlci spotrebovali v rámci spestrenia svojho jedálnička.

• 4.9.2018  22:19

To bol teda prízrak. Bunuela som nikdy neobľuboval, ale tento jeho predposledný film ma dostal do kolien. Ani nebudem uvažovať, či to spôsobila začínajúca demencia alebo šialenstvo. Pripadalo mi to, ako keď strihač príde do miestnosti plnej rôzne dlhých kúskov filmov a pozliepa ich bez toho, aby sa na ne pozrel. Mám o filmovom umení úplne odlišnú predstavu. Tá hviezdička je iba za námahu vynaloženú pri angažovaní známych hercov.

• 2.9.2018  22:38

Som veľmi rád, že sa mi podarilo nájsť a vidieť tento mimoriadny a napriek tomu málo známy film. Som veľmi rád, že sa takéto kvalitné filmy pred 50 rokmi nakrúcali. Som veľmi rád, že som sa opäť na obrazovke stretol s mojou obľúbenou Romy Schneider a ubezpečil sa o hereckých kvalitách Michela Piccoliho. Som veľmi rád, že Claude Sautet nakrútil film, ktorý mi svojou skladbou pripomínal puzzle. Som veľmi rád, že všetky dieliky do seba krásne zapadli a vytvorili obraz, na ktorý dlho nezabudnem. Naopak, nie som, ani ako fajčiar, rád, že sa vo filme fajčilo ako o preteky.

• 2.9.2018  13:16

S prihliadnutím k tomu, že hudba Glenna Millera ma oslovuje iba minimálne a Jamesa Stewarta považujem za herca s charizmou, ale bez talentu, dopadol Mannov životopis celkom dobre. Netreba sa čudovať, že každý životopis, a teda aj každý životopisný film, začína mizernými začiatkami a veľkou ideou a končí naplnením idey. Inak by nemalo význam nakrúcať životopisné filmy, pretože by v nich chýbal osobnostný vzor pre divákov. S menom Glenna Millera sa mi v mysli spájajú iba dve skladby (In the Mood a Chattanooga Choo Choo) a tak som nemohol ani očakávať, že životopisný film o ňom to vytiahne na viac, ako tri hviezdičky.

• 2.9.2018  09:12

Rossellini nakrútil bezprostredne po skončení vojny polodokumentárnym spôsobom (z nedostatku iných možností) priebeh jej záveru v robotníckych štvrtiach Ríma. Na filme si najviac cením jeho autenticitu, ktorá nevyplýva z toho, že sa nakrúcalo v neupravených exteriéroch, ale aj preto, že mnohé scény vo mne budia dojem nakrúcania skrytou kamerou. Minimálny odstup od vojnových udalostí samozrejme spôsobil istú heroizáciu príslušníkov odboja a zosmiešňovanie nacistov. Na druhej strane stojí výkon Anny Magnani, ktorý, pokiaľ viem, už neprekonala. Napriek mnohým desaťročiam od nakrútenia pôsobí Rosselliniho dielo dodnes sviežo a úspešne odoláva zubu času.

• 29.8.2018  23:17
    Zem spieva (1933)

Cenný dokument o ľudových zvykoch, tancoch, spevoch i ťažkej práci. Nejde o štylizovaný, aranžovaný folklór pre turistov, takto sa naozaj v tej dobe žilo. Videl som viacero šotov, ktoré sa snažili presvedčiť diváka, že tak sa žije na Slovensku aj dnes, ale to je už o niečom inom. Zaujala ma pasáž o spracovaní ľanu, lebo som sa ako chlapec na ňom v okolí Banskej Bystrice cez prázdniny podieľal. Film má príšernú technickú úroveň a dokáže si ho pozrieť iba divák, ktorý má k danej tematike vzťah. Takže sa Fingon nemá prečo čudovať, že väčšina komentárov je v slovenčine.

• 29.8.2018  22:25

Bez väčšieho záujmu som si pozrel film, v ktorom som bol zvedavý najmä na Errola Flynna. Patrí sa vidieť aspoň jeden film s týmto hrdinom dobrodružných filmov, pokračovateľom Douglasa Fairbanksa a predchodcom napr. Johnnyho Deppa. Tým môj záujem o filmy tohto typu končí. Námorné bitky pred piatimi storočiami a šermiarske súboje nikdy nepatrili k mojim záľubám.

• 29.8.2018  16:43
    Ninočka (1939)

Celkom dobre som sa zabával na 80-ročnej romantickej komédii Wilderovského razenia. Greta Garbo ma prekvapila hneď dvakrát. Spočiatku tým aspergerovsky ladeným ideologickým prejavom a la Sofia Helin z Mostu a neskôr uvoľneným smiechom, ktorý bol u nej taký vzácny. Na časti dialógov je možné sa zasmiať aj dnes. Nepovažujem Ninočku za mimoriadny film, ale ako som napísal v úvode jednorazovú zábavu napriek veku poskytne aj dnes.

1 2 3 4 5 25 50 74 98