nascendi

doháňam zameškané

homepage

Skype: juglon1

• 10.1.2020  17:10

Príbehovo veľmi jednoduchý film, ktorý sa dá obsiahnuť tromi slovami - tláchanie, fajčenie, skrat. To nekonečné a nenápadité hovorenie o ničom mi pripomenulo hovory u rodiny Homolkovcov v Papouškových filmoch. Nie som povolaný hodnotiť tento film v kontexte ostatných Fassbinderových diel a tak som rád najmä tomu, že som pretrpel tie strašné dialógy až do konca, ktorý asi nemohol byť iný.

• 9.1.2020  22:02

Na japonské filmy som pomerne zvyknutý, ale tento mi svojou jednotvárnosťou a dĺžkou dosť prekážal. Viacerí komentátori spomínali podobnosť s Barmskou harfou, ktorá sa mi páčila omnoho viac. Knižnú predlohu som nečítal a ani nebudem a na celý film pomerne rýchlo zabudnem, pretože okrem zvýrazňovaného hladu som sa nemal na čom zachytiť.

• 9.1.2020  20:03
    Spotlight (2015)

Bežne sa mi stáva, že plný počet hviezdičiek dám 2 - 5 filmom ročne. A teraz sú to dva filmy za tri dni! Je to samozrejme iba náhoda, ale príjemná. Spotlight je naozaj vynikajúci film, a to po všetkých stránkach. Som ateista, ale vieru (tú skutočnú, intímnu, neagresívnu) plne rešpektujem. Stalo sa, bohužiaľ, že sa cirkev odtrhla od viery, rovnako tak ako sa politici odtrhli od služby ľuďom. A potom už stačilo iba zaviesť celibát, aby sa majetok, o ktorý ide každej cirkvi v prvom rade, dedením nezmenšoval. Ale celibát je proti prírode a tak vznikali a pokračujú konflikty, ku ktorým sa cirkev stavia rovnako, ako komunistický režim k politickým procesom ("áno, robili sa i chyby" alebo kecy o niekoľkých zhnitých jablkách). Pokrytectvo cirkvi je obrovské. Pasujú sa za vzory mravnosti, etiky, zbožnosti a v prípadoch zlyhania je ich prvoradým záujmom zamiesť všetko pod koberec. Takže nie iba nejakých 249 zhnitých kňazov, ale aj omnoho väčšie množstvo tých, ktorý ich zločiny kryli alebo o nich aspoň vedeli a tajili ich. Domnievam sa, že všetko pokračuje naďalej, len sofistikovanejšie. Tak nakoniec pokračuje každé svinstvo v tomto svete - od pirátov a gangstrov k bielym golierom. K filmovej stránke sa nebudem vyjadrovať, lebo som si nevšimol nič, čo by zmenšovalo môj obdiv. A dobré je, že som film videl v dobe, kedy prebieha súd s našimi hnilobami, ktoré masívne zneužívali dospelých. Problémom však je, že Slovensko nemá Vatikán, kam by túto vrcholovú hnilobu vykoplo.

• 9.1.2020  00:15

V niektorom komentári som čítal: Výborne nakrútená blbosť alebo niečo v tom zmysle. Bohužiaľ sa to nedá použiť na druhý Ondříčkov film, ktorý som dosledoval. Dôvodom je, že tento film nepovažujem za výborne nakrútený. Takže ostáva iba tá blbosť. Filmy tohto typu spôsobujú rozruch medzi divákmi. Časť ich bude pokladať za hlúposť nehodnú sledovania a zvyšok sa bude obviňovať, že nerozumejú zámeru tvorcov, nedosiahli na ich myšlienkové bohatstvo a pod. Nebudem bádať, do ktorej skupiny patrím. Dám dve hviezdičky a už viac o tomto trápnom pokuse o film nechcem počuť.

• 8.1.2020  00:38
    Bílá nemoc (1937)

Čapek s Haškom patria k mojim najobľúbenejším českým spisovateľom, Bílou nemoc som videl veľmi dávno a tak som neodolal príležitosti vidieť ju znova. Príjemne som bol prekvapený kvalitou obrazu upraveného digitalizáciou. Nepríjemný pocit som mal z upraveného záveru, ktorý do istej miery znehodnotil varovanie plynúce z podobenstva. Aj keď som spočiatku uvažoval o pridaní hviezdičky, s pribúdajúcimi minútami som od toho upustil. Aj keď mám Čapkovo dielo veľmi rád, aj keď nepopieram, že herecké výkony Haasa a Štepánka boli výborné, ale na štyri hviezdičky očakávam, že výstupný produkt bude filmárskymi prostriedkami pretvorenou literárnou predlohou a nie iba niečím, ako divadelným záznamom.

• 7.1.2020  17:56

Oveho postihnutie nie je ničím výnimočným, i keď jeho prejavy sú v tomto filme (asi úmyselne) zvýraznené až do podoby karikatúry. Ide o paniku seniorov sledujúcich, ako sa svet bez väčších problémov pohybuje ďalej a oni už nie sú pripojení. Muž menom Ove je filmom, ktorý si nekladie vysoké ciele. V pokojnej nálade (s nutnými výbuchmi) plynie do nejakého rozprávkového konca. Rolf Lassgård zvládol svoju úlohu presvedčivo. Aj slniečkári môžu byť spokojní, pretože v rámci politickej korektnosti bola obsadená iránska rodina, mihol sa tam aj gay, takže to bolo v súlade s predstavami EÚ. Nenašiel som však ani jeden dôvod, aby som filmu pridal štvrtú hviezdičku.

• 6.1.2020  22:56

I keď severania nakrúcajú filmy o "bývalých" pomeroch v polepšovniach a sirotincoch vo veľkom množstve (napr. Zlo, Kráľ z ostrova Bastoy, Útočisko) nerobí mi problém oddeliť tento film od ostatných. Vďačí za to nielen vynikajúcemu castingu (riaditeľ i obaja chlapci), ale i dokonalo zvládnutej atmosfére beznádeje a gradácii napätia. Úžasná bola aj živočíšna vynaliezavosť malých delikventov, ktorá čelila kolektívnemu strachu chovancov a súdržnosti vychovávateľov. Larsa Mikkelsena som videl po prvý krát, ale som presvedčený, že desivejších záporákov veľa vo svete filmu nie je.

• 6.1.2020  20:22
    Sing Street (2016)

Tento film potichu prešiel vedľa mňa a nezanechal najmenšiu stopu. Trochu som v ňom cítil Once, ale nič sda nedialo, lebo ani ten nepovažujem za mimoriadny počin. Film ma nenaštval, ani som nemusel siahať po rýchloposune, ale keď sa ma o dva týždne niekto opýta, či som ho videl, budem mať menšie problémy spomenúť si.

• 5.1.2020  23:37
    Queen v Budapešti (koncert) (1987)

Konečne sa mi podarilo pozrieť si zostrih z legendárneho koncertu Queen v Budapešti. Freddie mal krátko pred štyridsiatkou (sme rovesníci) a bol vo vrcholnej forme. K skupine Queen mám osobitný vzťah, pretože je jedinou skupinou na hodnotení ktorej sa spravidla zhodnem nielen s generáciou nasledujúcou po mojej ale niekedy aj s ľuďmi z generácie ďalšej a to je už naozaj výnimočné. Koncert si zaslúži prívlastok legendárny, pretože od výberu skladieb a ich interpretáciu až po choreografiu tam všetko fungovalo na jednotku.

• 5.1.2020  21:40

Tento film sa mi dosť ťažko hodnotil a ešte ťažšie je napísať k nemu komentár. Problémom je, že aj keď je to nakrútené podľa skutočného príbehu (alebo práve preto), nič ma na ňom nebavilo. Tušil som, že to nebude film, v ktorom sa dokážem stotožniť s niektorou postavou, prípadne jej konanie aspoň pochopiť, ale namiesto životopisnej drámy som sa dočkal iba chaotických prejavov ľudí, ktorých osudy mi boli úplne ľahostajné. Tak málo empatie som doprial v poslednej dobe máloktorému filmu.

• 4.1.2020  22:34

Už pred jedenástimi rokmi, keď som podľa pamäti dával dve hviezdičky som tušil, že na tomto filme je niečo veľmi nezdravé. Dnes som si ho letmo pozrel a čo bolo včera tušením, je dnes istotou. Zmes jednoduchých, stráviteľných a predovšetkým režimu priateľských právd zaobalená do insitného dedinského prostredia bola ideálnym prostriedkom na vymývanie mozgov, osobitne, ak sa podávala v rozprávkovom balení. Takéto niečo pravdepodobne dodnes nakrúcajú v Severnej Kórei, aj keď tam nemajú Friča, Sováka s Hrušínským a Lohniským.

• 4.1.2020  00:37
    Hamlet (1990)

Neodpustil by som si, ak by som premeškal príležitosť pozrieť si adaptáciu Hamleta pod režisérskou taktovkou Franca Zeffirelliho. Videl som Hamleta v podaní Laurenca Oliviera i Kenetha Branagha. Nevedel som si však dosť dobre predstaviť v tejto roli Mela Gibsona. To isté platí o Helene Bonham Carter v roli Ofélie. Nakoniec sa ich obsadenie ukázalo, ako veľmi prezieravý ťah, ktorý posunul adaptáciu do polohy, ktorá mi vyhovuje najviac. Nie som znalec Shakespearovho diela, takže si odpustím analýzu adaptácie a vynášanie kategorických súdov. O mojom laickom prístupe svedčí aj to, že všetkým trom adaptáciám, ktoré som videl som dal štyri hviezdičky, aj keď pri bližšom pohľade by sa ukázalo, že nie za rovnaké klady.

• 2.1.2020  21:43

Je do istej miery mojou povinnosťou pozrieť si film z prvej dvojstovky najlepších filmov všetkých čias, keď sa na tom zhodlo 25 tisíc užívateľov ČSFD. Neviem nič o spoločnosti Marvel, ani o predošlých Avengeroch, aj keď som ich podľa záznamov videl. V spojitosti s našou omladinou je frekventovaným slovným spojením "čítanie s porozumením", v ktorom nevynikajú. V spojitosti so mnou a Avengermi sa ponúka slovné spojenie "sledovanie bez porozumenia", lebo to ma najlepšie vystihuje pri záverečných titulkoch. Pozitívny je na filme verejný prísľub, že už ďalší Avenger nebude a ak by aj niekto nakrútil Avengers po dvadsiatich rokoch, ja už všeobecnú mienku nebudem narúšať.

• 2.1.2020  18:56
    Irčan (2019)

Tak som to predsa len zvládol. Príprava spočívajúca v sledovaní japonských filmov a filmov režisérov, ktorým je ľúto nepoužiť všetok nakrútený materiál, sa vyplatila. Dokonca som sa ani nenudil. Priemerné hodnotenie považujem za primerané, pretože som mal trvalý pocit, že som to už v niečom a niekedy videl, ibaže to bolo inak poskladané. Veľa sa píše o digitálnom a veľmi nákladnom omladzovaní protagonistov filmu. Nepovažujem to za nejaký prelomový moment v dejinách filmu, pretože to prinesie prospech iba starnúcim hercom, ktorým to umožní predĺžiť si kariéru. Neprekvapila ma svojim herectvom ani ústredná trojka, pretože po toľkých rokoch je divák oprávnený očakávať od nich špičkové výkony. Som rád, že som Írčana videl, ale ani v opačnom prípade by sa až tak veľa nestalo.

• 31.12.2019  14:08

Samozrejme, že som túto celkom podarenú komédiu kedysi dávno videl. Samozrejme, že v súčasnosti už nemám šancu ju vidieť ešte raz.Takže v dobe, keď každý kecá o uhlíkovej stope, nie je veľkým prehreškom spomenúť film iba podľa pamäťovej stopy.

• 28.12.2019  22:50
    Marie Terezie II (TV film) (2019)

Významnejší rozdiel oproti prvej časti som nezaznamenal. Bolo tam viacero epizód, v ktorých bola Mária Terézia prezentovaná, ako osvietená panovníčka, viacero príkladov intríg, ktoré sú prirodzenou súčasťou panovania, celkovo sa mi druhá časť pozdávala viac ako prvá, ale záverečné titulky som prijal bez ľútosti, že to skončilo.

• 28.12.2019  22:46
    Marie Terezie (TV film) (2017)

Nebudem sa príliš rozpisovať, pretože som prvú časť sledoval bez zaujatia a rozmýšľal iba o tom, aký je to za žáner, k čomu by sa dal najlepšie pripodobniť. Bolo to farebné, všetci boli vyobliekaní do pekných kostýmov, interiér Kroměřížskeho zámku poskytol vhodné prostredie, herci boli povyberaní podľa koaličnej dohody, bolo to čiastočne podľa histórie, tak sa to mohlo vydariť. Ale nevydarilo sa. Aspoň nie príliš. Filmy, na produkcii ktorých sa podieľa viacero štátov sú plné kompromisov, a aj tento napriek možnostiam skĺzol do plytkých rozhovorov, nedôležitých udalostí a divák z neho nezískal presný obraz doby a úloh aktérov v nej.

• 28.12.2019  15:15

Vôbec neľutujem, že si nenechám ujsť žiaden film Pavla Barabáša. Sú to filmy, vrátane tohto, pri sledovaní ktorých vôbec nie je dôležitý vzťah diváka k horolezectvu, pretože sú to filmy o človeku a jeho snažení, o jeho súťaživej zložke zabudovanej do DNA. Okrem toho oceňujem, že sa Pavol Barabáš nevyhýba pohľadu do zákulisia, v ktorom je množstvo ľudí, ktorí v etape prípravy akcií hádžu polená pod nohy a v prípade úspechu nastavujú hruď na pripnutie vyznamenaní.

• 27.12.2019  22:34
    Joker (2019)

Všetkými Batmanmi, Jokermi, Gotham City a ďalšími atribútmi filmovej kultúry 21. storočia som nedotknutý a jedinou pohnútkou, ktorá ma viedla k sledovaniu tohto (zatiaľ)úspešného filmu bola zvedavosť. Výsledkom sú moje obľúbené tri hviezdičky. Joaquin Phoenix odohral svoj part vynikajúco, páčila sa mi aj hudba prispievajúca k atmosfére a to je asi tak všetko. Bol som spokojný, že film na mňa nekládol nijaké nároky z hľadiska poznania predchodcov. Ale moja výčitka smeruje k message tohto filmu, pretože v neukotvenej spoločnosti naozaj stačí jeden pošuk a sú z toho záverečné minúty filmu. 21. storočie vyznáva iné osobnostné vzory, ako vyznávalo storočie predošlé.

• 23.12.2019  23:53
    Jááánošííík po tristo rokoch (divadelní záznam) (2016)

Zatiaľ najnižšie hodnotenie predstavenia môjho obľúbeného RND. Ide o akýsi druh remaku, ktorý sa snaží klasické predstavenie zaktualizovať a dať mu nový háv. Bohužiaľ ten nový háv mu nie celkom padne. Ožíval som pri slovných flashbackoch z pôvodného Jááánošíííka, nadšený som bol pri každom výstupe nestarnúceho a stále invenčného Stana Štepku, ktorému bol dôstojným partnerom Michal Kubovčík. U zvyšku predstavenia som uplatnil rýchloposun, pretože som celé predstavenie videl v minulom rokui a nežiadalo sa mi repetície.

• 16.12.2019  18:03
    Podoba ticha (2014)

Nevidel som Oppenheimerov dokument Spôsob zabíjania a neviem, či je to škoda alebo nie. Viem však, že pomerne často vzplanú niekde vo svete orgie zabíjania prerastajúce až do genocídy, ako to v prípade Arménov, Tutsiov, Kambodžanov, Číňanov, Rusov, Ukrajincov a mnohých ďalších, o vojnách a civilizačných výpravách ani nehovoriac. Charakteristické je, ako sa svetová verejnosť stavia k týmto obludným zločinom. Impotentná OSN tam vyšle modré prilby, ktoré plnia úlohu divákov, zločinci sa v pokoji a bez trestu dožívajú vysokého veku a väčšine ľudí je to jedno, pretože sa ich to bezprostredne netýka. A keď sa ich to raz týkať bude, tak jedinou zmenou bude iba to, že do tej inertnej mlčiacej väčšiny už nebudú patriť oni, ani ich príbuzní. Film sa mi nepáčil. Nie je možné chváliť film, kde nejakí vetchí starčekovia rozprávajú bez akéhokoľvek pohnutia krvilačné historky z minulosti, ktorú každý z vinníkov chce považovať za zabudnutú. Tento film nevyvoláva žiadne emócie, a podľa mňa by mal, inak nechápem zmysel jeho nakrútenia.

• 15.12.2019  22:16

Aj keď som film videl a hodnotil pred desiatimi rokmi a dnes som ho vlastne počúval popri inej práci, potvrdil som si predošlý pocit, že ide o typický príklad filmu na objednávku vo vrcholnom normalizačnom období. Stranícke orgány to odsúhlasili, uvoľnili dostatok peňazí, dobrých hercov a všetko to zverili režisérovi, ktorý počas celej kariéry nenakrútil ani jeden poriadny film. Nikto sa preto nemôže čudovať paškvilu, ktorý z toho vyšiel. Najhoršie je, že ani po 40 rokoch od nakrútenia sa na tom nedá smiať, pretože dominuje pocit trápnosti diela a neschopnosti tvorcov.

• 11.12.2019  10:32

Ďalší z filmov, ktoré majú spoločného menovateľa - nevyužitá príležitosť. Príbeh o sériovom vrahovi dievčat a jeho kanibalských sklonoch by nemal byť nakrútený tak sterilne, neúčastne a nudne, ako to dokázal režisér Flynn. A keď to nedokázal, tak sa ani do toho ani nemal púšťať, čo vyjadruje moje dvojhviezdičkové hodnotenie. Filmy o takýchto ľudských monštrách musia vyvolávať v divákoch primeranú hrôzu a odpor, čo sa nedá dosiahnuť čítaním listu alebo zabuchnutím dverí. Je zbytočné hodnotiť dobovú atmosféru, vytrvalosť a zanietenie detektíva Kinga, rastúci význam daktyloskopie a iné prednosti, keď to hlavné nefungovalo.

• 7.12.2019  23:39
    Parazit (2019)

Nemôže byť zlé pozrieť si okrem starších filmov aj niečo súčasné. Nemôže byť zlé pozrieť si niečo z juhokórejskej produkcie, ktorú mnohí obdivujú. A tak som sa zahľadel do Parazita. Spočiatku mi evokoval starší slovenský film Utekajme, už ide. Neskôr som si uvedomil, že film je koncipovaný tak, aby divák nekriticky prijímal, čo mu je predkladané. Nebolo to príliš náročné, pretože tento film je po remeselnej stránke veľmi kvalitne urobený. Je pomerne zdĺhavý, ale u ázijských filmov som na to zvyknutý. Omnoho viac mi prekážalo, že v druhej polovicu už scenárista začal strácať vládu nad rozpracovaným príbehom a volil viacero nepravdepodobných skratiek, pomocou ktorých sa dotrepal k akému-takému záveru. Škoda, rád by som dal filmu aj viac hviezdičiek, ale určite nie iba preto, že aj ostatní.

• 7.12.2019  19:01

S Krehkými vzťahmi mám trochu problém. Filmy Juraja Herza mám rád, vo filme sa zišla partia šikovných hercov, ktorí dokázali byť prirodzení a uveriteľní, o hudbe Petra Hapku nepochybujem, aj keď v tomto prípade mi niektoré kolotočové melódie trochu prekážali. Ako celok to takto vyzerá na mimoriadne hodnotenie, ale ... Ako už niekto v komentároch napísal, všetko je v poriadku, takto to v tých dobách vyzeralo, takými to problémami žili vtedy ľudia, ale keď sa zamyslím nad tým, akú stopu vo mne zanechal tento príbeh a tento film, tak som v rozpakoch. Preto tie tri hviezdičky. Ale možno vtesnám tento film do mojej stovky najobľúbenejších.

• 6.12.2019  23:56
    Klaus (2019)

Na rozprávky som už objektívne dosť starý a tak som si Klausa pozrel iba kvôli tým 90% a zvedavosti, čo sa dnes servíruje deťom. Na môj vkus tam bolo dosť nepriateľstva a dobro bolo prítomné ako externalita. Výtvarné spracovanie sa už dosť líši od kreslených filmov môjho detstva. Hudba sa mi páčila, rovnako ako aj idea celého filmu. Ale nedokážem sa prekonať a túto rozprávku hviezdičkami priradiť k iným filmom, ktoré mám rád.

• 6.12.2019  18:59

Dokument, ktorý ma neoslovil. Vo všeobecnosti nemám rád, akékoľvek umelecké diela, ktoré relativizujú spáchané zločiny a zločincom venujú nepomerne väčšiu pozornosť ako ich obetiam. Chvíľu predtým som v programe Johna Olivera sledoval aké utrpenie spôsobuje odsúdeným na smrť použitie smrtiacich injekcií nekvalifikovaným personálom a látkami, ktoré spôsobujú bezvedomie, ale nie znecitlivenie. Samozrejme sa opomenulo spomenúť, ako sa starali o zmenšenie utrpenia svojich obetí ich vrahovia, o ktorých je prejavovaná taká dojemná starostlivosť. Tento dokument pomerne stereotypne rozprával o osudoch a životoch ľudí vyrastajúcich v prostredí alkoholu, drog a násilia, takže by musel nastať zázrak, aby ich to prostredie nenasmerovalo na trajektóriu zločinu so záverečnou stanicou v prísne stráženom väzení. Zaujal ma údaj o 5 % svetovej populácie tvorených Američanmi, ale až 25 % väznených Američanov z ich celosvetového počtu. Asi im to izolovanie zločincov príliš nepomáha, ale určite je lepšie ako šialené nápady slniečkárov na integráciu sociálne vylúčených a delikventov do bežnej populácie.

• 5.12.2019  23:10
    Maudie (2016)

Videl som už niekoľko filmov podobného vyznenia. Je obdivuhodné, ako dokážu postihnutí ľudia bojovať o svoje miesto v živote. "Normálny" človek nemá často ani poňatia, čím všetkým si musia prejsť, koľko jednoduchých úkonov je pre nich nepredstaviteľných. Film síce vo mne nevyvolal žiadne väčšie emócie, ale s výkonom Sally Hawkins som bol veľmi spokojný. S obrazmi Maudie už menej. Pripomínali mi diela naivných maliarov z Kovačevice, ale bol za nimi príbeh a preto asi bol o ne taký záujem. Som rád, že som sa prostredníctvom filmu zoznámil so životom postihnutej maliarky, ale film o nej považujem iba za mierne nadpriemerný.

• 5.12.2019  15:39

Potvrdil som si, že v českej kinematografii existuje niekoľko tvorcov, ktorí dokážu nakrúcať vierohodné filmy zo stredoveku a aj to, že Oldřich Daněk je jedným z najlepších. A nakoľko história nepatrí k mojim obľúbeným filmovým žánrom, tak mi to na spokojnosť s Kráľovským omylom bohato stačilo.

• 4.12.2019  19:47
    Swingtime (TV film) (2007)

Pred mnohými rokmi mi niekto rozprával, ako nejaký chytrák previedol cez cvičnú hranicu niekde u Malaciek skupinku Poliakov. Tí sa išli zblázniť od šťastia, že sú už v Rakúsku, a bozkávali zem, kým si pre nich neprišli pohraničníci. Nevedel som, že na niečo také došli aj eštebáci a ich nápad s vybudovanou americkou záchytnou stanicou sa neskôr využil pri konštrukcii feromónových lapačov lykožrútov. Bohužiaľ film tento skvelý námet nevyužil v plnej miere. Samozrejme, že sa v ňom vyskytli aj chyby, ale hlavným nedostatkom bolo neprirodzené správanie sa a dialógy hercov. Ako keby bolo tak náročné vžiť sa do situácie obyčajných ľudí, ktorí sa chcú dostať za kopčeky.