nascendi

doháňam zameškané

homepage

Skype: juglon1

• 23.10.2015  22:44

Ťažko by mohol odo mňa niekto očakávať, že budem z filmu o skateboardingu unesený. Je to predsa len zábava úplne inej generácie, než ku ktorej patrím. Napriek tomu ma film celkom zaujal. Rozdelenie do kapitol, prekladanie amatérskych záberov kreslenými vsuvkami, dobre vybraná hudba, to všetko patrí k jeho kladom. Ale na druhej strane snaha vyrobiť zo skateboardingu nejaký prostriedok, či symbol túžby po slobode, nezávislosti a ktovie ešte čoho iného, tak taká snaha u mňa okamžite skončila nezdarom. Skôr som cítil autentickosť pri záberoch z bujarých párty a výčinoch, ktoré sa zvykli pomenúvať chuligánske. Preto "iba" tri hviezdičky.

• 22.10.2015  23:25

Pretože som o Monkovi počul rozporuplné hodnotenia, bol som na pilotný film k seriálu primerane zvedavý. Nie som odborník, aby som tvrdil, že trpel obsedantno-kompulzívnou poruchou alebo nejakou formou autizmu. Ale aj ako laikovi mi je cudzie, aby sa tieto poruchy spájali s geniálnym pozorovacím talentom a nespochybniteľnou logikou. Ak by bolo vo filme viac vtipu a zreteľného nadhľadu, bral by som to. Ale takto bez ľútosti oželiem jednotlivé časti seriálu, lebo som nemal byť čím navnadený.

• 20.10.2015  20:28

Aj tento film som videl pred mnohými rokmi, ale pamätal som si z neho tak málo, že som sa neodvážil ho hodnotiť, nieto napísať komentár. Film je cenný tým, že hlavnú postavu v ňom hrá skutočný Miguel Mateo. Tým sa Rosiho film dostáva na pomedzie hraného filmu a dokumentu. Lepšie hodnotenie som mu nemohol dať, pretože mám k býčím zápasom pomerne silnú averziu. Chápem, že je to dlhoročná hispánska tradícia, ale Hispánci ma na oplátku musia pochopiť, že ja som vyrastal na iných tradíciách.

• 18.10.2015  20:33

Bol som primerane zvedavý, ako na mňa zapôsobí film, ktorý som videl pred vyše dvadsiatimi rokmi. A nesklamal ma. U filmov tohto typu ma príliš nezaujíma, že Dian Fossey bola ešte posadnutejšia, nesympatickejšia a bezohľadnejšia, ako jej postava vynikajúco stvárnená Sigourney Weaver. Z hľadiska obsahu a posolstva tohto filmu by si mal každý uvedomiť, že ak budú impotenti prahnúť po prášku z rohu nosorožca, snobi po sedačke zo slonej nohy a ozdobných predmetov z ich klov, a absolútni idioti po popolníkoch z gorilích rúk, tak za nejaký čas bude Afrika bez zvierat a naďalej plná vyhladovených detí a vzájomne sa vyvražďujúcich kmeňov. Gorily a ostatné zvieratá,zmiznú, aby mali černošťatá na chvíľu plnšie brušká. O čo bude potom ľudská rasa, ktorá sa honosí humanitnými ideálmi, spokojnejšia a šťastnejšia? Z filmového hľadiska uznávam, že film mohol, byť o čosi kratší (možno o časť romániku Diany a fotografa), ale aj pri zvolenej stopáži som sa nenudil. A zábery Sigourney Weaver s gorilami si zaslúžia maximálne uznanie, lebo živé zvieratá sú inou kávou, ako slintajúci votrelec z plastu.

• 13.10.2015  19:43

Nezaujíma ma, ako tento film pôsobil na divákov v čase jeho premiéry, nezaujíma ma, ako sa zmenili kritériá ženskej krásy po 60 rokoch, nezaujíma ma príbeh filmu ani jeho filmárske kvality. Zaujíma ma iba to, že Brigite Bardot bola nadčasovo krásna a Roger Vadim si ju nielen vzal za manželku, ale ju aj ukázal svetu, keď bola v najlepšej forme. Boh stvoril ženu a Vadim Bardotovú.

• 13.10.2015  15:43

Tichá radosť je po Obrazoch starého sveta a Ružových snoch tretím, mnou hodnoteným, filmom Dušana Hanáka. A tretím so štyrmi hviezdičkami, čo je na slovenské pomery výnimočné. Relatívne pomaly plynúci film o vzájomne sa prelínajúcich osudoch je naplnený krehkou krásou, nenaplnenými túžbami, ale aj primitívnou hrubosťou a zákernosťami. Dušan Hanák, podobne ako napr. Ingmar Bergman, rozumie ženám lepšie ako mužom a ich radosti a strasti dokáže veľmi citlivo vyjadriť. Cením si, že vo filme nevystupujú čierno-biele, jednoznačné postavy, ale ľudia, akí nás obklopujú v reálnom živote. Aj preto štyri hviezdičky, lebo porovnateľne kvalitných slovenských filmov je žalostne málo.

• 12.10.2015  22:19

Počas života som videl množstvo filmov z podmorského sveta. A napriek tomu päťdesiatročný Cousteauov dokument má stále príťažlivosť pre divákov. Napriek technickým nedostatkom, napriek nižším rozpočtom a menším možnostiam. To tajomstvo spočíva v tom, že v tej dobe bolo ešte možné, aby časť vedy robili nadšení amatéri s entuziazmom, ktorý dnešným technokratom chýba. K zaujímavým záberom vytvárala atmosféru aj nápaditá hudba.

• 12.10.2015  19:38

Posledný film režiséra, ktorého mám zaradeného v desiatke najobľúbenejších ma nesklamal. Relatívne nízke hodnotenie je dôsledkom istého schematizmu, ktorý som vnímal pri čierno-bielom členení postáv. Na druhej strane musím uznať, že v roku 1970 ešte doznievali veľké rasové nepokoje, ešte bolo v živej pamäti zavraždenie M.L. Kinga a tak museli aj výrazové prostriedky rešpektovať aktuálnu rasovú situáciu v USA. Herecky exceloval Lee J. Cobb, ktorý mal aj najzaujímavejšie napísanú úlohu. Ostatní herci boli dosť plochí. Paradoxné je, že stačilo ani nie 50 rokov a v Európe môžeme zažiť niečo veľmi podobné, pričom kritériom nebude farba pokožky, ale vzťah k islamu. Vtedy pochopíme niekdajšiu beznádej černochov a nebude nám to nič platné.

• 12.10.2015  13:24

I keď Columbovské príbehy sa príliš od seba nelíšia, pretože základná schéma ostáva rovnaká, tento diel, okrem toho, že ho režíroval Peter Falk, bol pre mňa osobitný aj tým, že postavil poručíka do radu a dal mu okúsiť radosti, ktoré bežní ľudia zažívajú v boji s úradným šimľom, ktorý sa nedá vyhrať.

• 11.10.2015  01:15
    Pouta války (2004)

S vypätím posledných síl som dopozeral film, ktorý takmer každý druhý komentátor porovnáva, či prirovnáva k filmu Zachráňte vojaka Ryana. Rozbeh bol taký ázijsky naivný až trápny, ale dalo sa to prežiť. Keď prišli prvé bojové scény, dala sa ešte oceniť snaha o realistické znázornenie. Ale neskôr som si so stále väčšou naliehavosťou uvedomoval, že ďalšie bojové scény sú iba mierne odlišným variantom úvodných. A že sa okrem donekonečna opakovaných bojových scén nič zvláštne nedeje. A to sa už nedalo pozerať, pretože opakovanie vás spoľahlivo unudí. Nejdem opakovať viackrát spomenuté chyby v scenári, réžii, kamere atď. Nejdem ani polemizovať s mnohohviezdičkovými hodnoteniami a nadšenými komentármi. Každý má právo na svoje hodnotenie a svoj názor. Akurát neviem kam nás trvalý rast násilia a brutality dovedie, pretože relativizácia zla môže spôsobiť u nezrelých jedincov veľké sklamanie pri konfrontácii s realitou.

• 10.10.2015  01:12
    Kmotr III (1990)

Krstný otec III je iný, ako predchádzajúce dve časti. Pri jej prvom sledovaní som mal pocit, ako pri čítaní Troch mušketierov po 20 rokoch. Opätovne je to veľmi zručne nakrútený film so skvelým hereckým obsadením. Samozrejme, že chýbajú hviezdy ako Brando alebo De Niro a ich štafetu nesie iba A Pacino, i keď vierohodnosť jeho postavy utrpela odklonom od prvých dvoch častí. V mafii sa neodchádza do dôchodku a preto je leitmotív filmu zrejmý od začiatku. Štyri hviezdičky namiesto obligátnych piatich dávam iba pre relatívnu zdĺhavosť filmu, čím chcem vyjadriť, že prvé dve časti trilógie majú dlhšiu stopáž a napriek tomu som ju vnímal bezproblémovo.

• 7.10.2015  00:45

Dietera Hallervordena si pamätám, keď pred štyridsiatimi rokmi na viedenskej televízii bežali jeho vtipné skeče pod názvom Nostop Nonsens. Oprávnene som bol zvedavý ako zvládne náročnú úlohu športovej legendy, ktorá sa všemožne vzpiera infantilnej atmosfére domova dôchodcov. Úlohy sa zhostil so cťou, k čomu mu pomohlo aj to, že bola dobre napísaná. Aj keď sa dejová línia sa nelíšila od podobných snímok, v ktorých sa seniori na sklonku života pokúšajú vzoprieť jednosmernému toku času a naposledy vykonať niečo významné. Škoda, že sa im to vždy podarí, lebo tým tieto filmy strácajú na vierohodnosti. Ak by vo filme nebol ten klišéovitý záver, dal by som aj slabé štyri hviezdičky, pretože zvyšok filmu bol preniknutý, na nemecké pomery neobvyklou, človečinou.

• 4.10.2015  14:18
    Letecké katastrofy V. (TV seriál) (2011)

Podľa názvov jednotlivých dielov som zistil, že ešte aj túto sériu som videl. Nedokážem ju hodnotením, ani komentárom odlíšiť od predošlých a možno ani od nasledujúcich. V každom prípade som rád, že som Letecké katastrofy nesledoval v dobe, keď som z času na čas využíval aj leteckú dopravu. Tento seriál sa najlepšie sleduje z kresla v obývačke. Ale keď je to kanadský seriál, možno by bolo zaujímavé spraviť si z cestujúcich kanadský žartík a jednotlivé diely im púšťať do monitorov v lietadle.

• 4.10.2015  14:12
    Letecké katastrofy IV. (TV seriál) (2009)

Predpokladám, že som videl aj túto sériu Leteckých katastrof, lebo pri pohľade na to, koľko sérií s koľkými epizódami bolo nakrútených sa ma zmocňuje nadšenie nad tým, že vôbec nejaké lietadlá dokázali pristáť a nezrútiť sa.

• 4.10.2015  14:10
    Letecké katastrofy III. (TV seriál) (2008)

Môžem sa bez problémov odvolať na komentár, ktorý som napísal k druhej sérii Leteckých katastrof, pretože je nad moje sily zistiť, ktorý diel ktorej série sledujem. A okrem toho ma táto informácia vôbec nezaujíma.

• 4.10.2015  14:08
    Letecké katastrofy II. (TV seriál) (2007)

Nemám potuchy, ktorý diel ktorej série Leteckých katastrof sledujem, pretože ide o seriál, ktorý si rád pozriem, ale nejako zvlášť ho nevyhľadávam. Dávam mu tri hviezdičky najmä pre to, čo kritizoval užívateľ Petroff, teda nekonečné opakovanie záberov a komentárov. Možno to je dobré z pedagogického hľadiska, ale ja som divák a nemienim sa obsah jednotlivých dielov učiť naspamäť, tak ma to dosť irituje.

• 4.10.2015  14:01
    Letecké katastrofy (TV seriál) (2003)

Som rád, keď sa mi podarí nepremeškať ďalší diel Leteckých katastrof. Rekonštrukcií je tam pomenej, zaujímavé sú autentické zábery a autentické výpovede tých, ktorí prežili, ak vôbec nejakí prežili. Ale za najzaujímavejšie na seriáli považujem sledovanie systematickej práce vyšetrovateľov, ktorá si niekedy vyžiada veľké finančné prostriedky a množstvo času. Ale odhalenie príčin leteckých katastrof a prijatie opatrení, ktoré zabránia ich opakovaniu za to stojí. Najsmutnejšie je keď za zničením lietadla a zmarením životov stoviek pasažierov stojí lajdáckosť nejakého opravára alebo neschopnosť kohokoľvek od pozemného personálu až po pilota.

• 27.9.2015  22:54
    Zmizelá (2014)

K takmer dvom tisíckam prevažne kladných až obdivných komentárov môžem pridať iba moju obavu, že sa takéto filmy budú v najbližšej budúcnosti nakrúcať a budú mať u divákov úspech. Filmy odtrhnuté od reality, naaranžované a obsahujúce iba to, čo divák chce vidieť a počuť a doplnené tým, čo by ho mohlo ešte prekvapiť, chvíľami až šokovať. Dej, myšlienka, posolstvo, to všetko je úplne nepodstatné. Ak sa pýtate, že za čo sú potom tie moje dve hviezdičky, tak odpoveď je jednoduchá - za remeslo, pretože z hľadiska remesla mu nemám čo vyčítať.

• 25.9.2015  14:35

K Oliverovej show som sa dostal úplnou náhodou pred dvoma mesiacmi "pri prepínaní kanálov" a odvtedy ju sledujem pravidelne. Superlatívov na jej konto už bolo napísaných, takže sa uspokojím s konštatovaním, že ju sledujem rád a hneď tak s tým neprestanem. Má jedno výrazné negatívum, za ktoré je zodpovedná Zora Neoralová (alebo tak nejako) a tým sú titulky. Nemám najmenší problém s rýchlym čítaním textu, ale titulok, ktorý na obrazovke pretrvá desatiny sekundy je objektívne nečitateľný. A keď vzápätí celé sekundy nie sú na obrazovke nasledujúce titulky, tak to nemôžem pokladať za vynútený nedostatok, ale za trestuhodné šlendriánstvo. Viem, že užívatelia o jednu až tri generácie mladší odo mňa si budú mrmlať, že som sa mal naučiť po anglicky a bol by som nezávislý na titulkoch, ale keď to prijmeme ako normu, tak nemusia byť žiadne titulky. A u rusky hovorených filmov by zasa mladíci mali rovnaký výraz tváre, ako ja pri angličtine produkovanej Johnom Oliverom s kadenciou izraelského samopalu Uzi. Štyri hviezdičky sa poriadne zatriasli, keď si John Oliver vzal do úst postoj Slovenska ku kvótam pre inváznych imigrantov a trápnymi pseudoargumentmi sa snažil z toho vytĺcť niečo zmysluplné. Nepodarilo sa mu. Dobre sa Britovi kecá v Amerike o problémoch súčasnej zmerkelizovanej Európy.

• 24.9.2015  09:30
    Plivu na váš hrob (2010)

O tom, že je to odpadový film nemám najmenšie pochybnosti. V spojitosti s ním mi ostávajú dve nezodpovedané otázky: Pre koho sa takéto hlúpe a odporné filmy nakrúcajú? Prečo svoju občasnú nespavosť neriešim iným spôsobom?

• 20.9.2015  20:14
    Policajt (1972)

Od Melvilla, ktorý nemá nič spoločné s Bielou veľrybou, som videl Osudový kruh a Armádu stínů. Obom som dal po tri hviezdičky a Policajtovi tiež i keď sa mi z nich páčil najviac. Ponurá atmosféra, málo dialógov, slušným tempom sa posúvajúci dej a ďalšie charakteristiky francúzskych kriminálok ma vždy vedia dostať. Ako problém som videl množstvo zbytočných chýb pri realizácii, ktoré zrazili výsledný dojem. Delon už zahral viacero policajtov, ale tento nebol ani približnou kópiou predošlých postáv. Pri takýchto filmoch je mi opätovne ľúto, že v ČSFD nefunguje desaťbodové hodnotenie, lebo sedmička by lepšie vyjadrovala môj dojem, než tri hviezdičky.

• 19.9.2015  07:27
    Terminátor (1984)

Ani po 30 rokoch od vzniku nestratil Terminátor svoju príťažlivosť. Pri včerajšom sledovaní som mohol obdivovať s akou precíznosťou namiešal James Cameron všetky ingrediencie do diela, ktoré bolo vo svojom žánri prelomové, úspešné a dlho neprekonané. Mne osobne trochu prekážalo množstvo mŕtvol, ktoré produkoval terminátor. Ale to iba v čase, keď som videl film premiérovo. V súčasnosti mám obavu, že porovnateľné množstvo mŕtvol sa bude vyskytovať aj vo Večerníčkoch.

• 17.9.2015  19:25

Zaregistroval som, že na Slovensku vzniká množstvo kvalitných dokumentárnych filmov, ktoré si zaslúžia pozornosť. Aj tento Vojtekov film by nemal ostať bez primeraného záujmu divákov. Lebo rýchlo stúpajúca frekvencia výskytu tejto vývinovej poruchy, ktorá dnes poostihuje každého 110. jedinca si vyžaduje účinnú reakciu spoločnosti. Film je veľmi poučný najmä tým, že ukazuje široké spektrum postihnutí, ktoré majú spoločného menovateľa v tom, že vyžadujú veľkú obetavosť rodinných príslušníkov. Z tohto hľadiska si myslím, že Rain Man poskytol divákom medvediu službu, lebo množstvo ľudí nadobudlo predstavu, že autisti sú zväčša géniovia s čudným správaním. A ono to je spravidla tak, že jeden autista obmedzí až znemožní normálne nažívanie celej svojej rodiny. Rodinní príslušníci to síce robia s láskou a nesmiernou obetavosťou, ale štát v tom nevidno. Štát sa stará o tých, ktorí si svoje postihnutie spôsobili nezodpovedným správaním (alkoholikov, fajčiarov, narkomanov a pod.) a autistov odsúva na koniec svojho záujmu. V Bratislave im dokonca zrušili bezplatné cestovanie MHD.

• 17.9.2015  17:50

K filmom Štefana Uhera mám pomerne rezervovaný vzťah, na čom nič nemení to, že som Slnku v sieti pred časom dal spomienkové štyri hviezdičky. Ale dnes zafungoval obyklý proces a po päťdesiatich rokoch som jednu hviezdičku vyhodnotil ako nezaslúženú. Veľmi som ocenil zábery zo starej Bratislavy, rozpamätúval som sa na lesy televíznych antén na strechách, rybárske čerene na Dunaji a atmosféru z dôb, ktoré si pamätám. To všetko výborne nasnímané a citlivo videné. Ale tým to aj končilo. Najodpudzujúcejšie na celom filme boli pre mňa dialógy (pravdepodobne majú pôvod už v Bednárovej predlohe, ktorú nepoznám a ani nechcem poznať). Vybraní neherci ich interpretáciou nijako nevylepšili, skôr naopak. Takže povedané jazykom filmu: Je to bezviš úvod do čs. novej vlny, ale pokiaľ našinec nemá viac ako 50 rokov, je ridky a musí si pripadať, ako tranzistorka topená vo vodách Dunaja.

• 17.9.2015  14:46

Je mi to trochu ľúto, že Bergmanovmu filmu musím dať dve hviezdičky, ale naozaj som sa cítil zle pri jeho sledovaní. Zostarnutý, nesympatický a nudný film ma nemal čím zaujať. Väčšinou som sa cítil trápne a nemohol som sa dočkať jeho konca. Naďalej chovám v úcte majstra Bergmana, ale to neznamená,. že každý jeho film musím prijímať s obdivom a nadšením.

• 14.9.2015  17:57

Pravdupovediac ani som neočakával, že ma Juráčkov film zaujme. Videl som viacero filmov, na ktorých sa scenáristicky podieľal a iba jednému (Nikdo se nebude smát) som dal štyri hviezdičky. Uznávam, že je náročné, takýto film vytvoriť v hlave a potom ho za pomoci výbornej kamery a snaživých hercov preniesť na plátno. Len si vôbec nie som istý, či pán Juráček videl na konci svojho snaženia filmového diváka. Ja nekladiem rovnítko medzi slová nezrozumiteľný a umelecký a pokojne znesiem prípadný dešpekt tých, ktorí tomuto filmu naozaj rozumejú a obdivujú ho.

• 12.9.2015  22:14

U detektívok nakrútených podľa predlohy Agathy Christie mi je v podstate jedno, či Poirota hrá Peter Ustinov alebo David Suchet, pretože mám veľmi rozdielny pocit pri čítaní knihy a pri sledovaní filmu. Zatiaľčo pri čítaní knihy mi pripadá odhaľovanie páchateľa zločinu napínavé a dramatické až do finálneho teatrálneho odhalenia vraha, vo filme mi to isté pripadá neprirodzené a strojené. Uvedomujem si, že problém je vo mne, ale aj tak neverím, že by som niektorému z filmových spracovaní diel Agathy Christie dal viac, než obligátne tri hviezdičky.

• 12.9.2015  10:56
    Netrpezlivosť srdca (TV film) (1974)

Naozaj je mi ľúto, že televíznemu filmu nakrútenému výborným režisérom so skvelými hercami musím dať dve hviezdičky znamenajúce, že nemal byť podľa môjho názoru nakrútený. Pravdepodobne má na mojom odmietavom názore najväčší podiel samotná predloha, ale ani čudesný Kukura s kŕčovitým Valachom nenaplnili moje očakávania. A tak som mohol obdivovať iba sestry Vášáryové, z ktorých Magda jednoznačne dominovala.

• 7.9.2015  22:48
    Benny a Joon (1993)

Nie som fanúšikom Johnnyho Deppa a napriek tomu som bol veľmi rád vždy, keď sa objavil na scéne, lebo naplnil moje očakávanie, že sa bude niečo diať. Bez neho by tento film bol dosť nudný. S ním sa to dalo celkom dobre prežiť, i keď mám pocit, že pán režisér Čečík by žiaden zázrak nevytvoril ani s viacerými Deppmi a Deppkami.

• 6.9.2015  20:57

Atentát na J.F. Kennedyho ma v mojich 17 rokoch silno zasiahol. Dodnes mám dva zošity s nalepenými výstrižkami z dennej tlače. Na priebehu celej udalosti, jej vyšetrovaní a čudných udalostiach, ktoré nasledovali som v priamom prenose vnímal, čo v praxi znamená, že Amerika je krajinou neobmedzených možností. Čítal som niekoľko kníh a videl viacero filmov, týkajúcich sa tejto udalosti. Dokument Toma Jenningsa ma veľmi potešil. Aj keď ide o udalosť staršieho dáta s notoricky známym priebehom, rozsiahle použitie autentických materiálov dodalo výsledku dramatickosť, napätie a potrebné emócie. Reakcie bežných ľudí na atentát na Kennedyho a na udalosti Pražskej jari boli podľa mňa poslednými úprimnými reakciami na dianie spojené s politikou. Odvtedy už politikom veria iba perspektívni chovanci psychiatrických liečební.