nascendi

doháňam zameškané

homepage

Skype: juglon1

• 10.1.2016  09:51

Klasická rozprávočka o splnenom americkom sne, na účely filmu pekne vyžehlená a s chirurgicky presne odstránenými nevhodnými názormi a príhodami. Výsledkom ja najkratšia spojnica medzi raným detstvom a úspešným vyvrcholením kariéry talentovaného neurochirurga. Životopisné filmy sa podobajú ako vajce vajcu. Asi preto, že inak by nepôsobili inšpiratívne. V tomto filme ma príjemne prekvapil Cuba Gooding Jr. Žiaden herecký zázrak sa nekonal, ale aspoň ma neodpudzoval do tej miery, ako v iných filmoch. A nakoniec chcem oceniť aj príjemnú stopáž.

• 9.1.2016  22:58

Pokračovanie väčšinou nedopadnú dobre. Ale toto je prípad, keď pokračovanie dopadlo priam tragicky. Ani prvé Dědictví nepatrilo medzi žiadne zázraky, ale jeho pokračovanie bolo smutným prípadom filmárskej a hereckej prostitúcie. Nielen Bolka, ale aj všetkých spolupáchateľov.

• 9.1.2016  17:21
    První apokalypsa (TV film) (2009)

Celkom zaujímavý dokument, ktorý sa takmer detektívnymi postupmi snaží dopátrať k odpovedi na otázky prečo a ako vyhynuli dinosaury a aké paralely možno nájsť pre súčasnosť a možno ani nie tak vzdialenú budúcnosť ľudstva. Považujem za prirodzené, že dokument kladie viac otázok, než poskytuje odpovedí. Nič iné nie je možné od dokumentu ani očakávať.

• 8.1.2016  06:56

Pred časom som videl film Olivera Stonea The Doors a to, čo som chcel o Doors poznať, mi poskytol. Tento dokument je možno cenný pre znalcov a obdivovateľov speváka a skupiny, pre mňa však bolo rozdielom iba to, že namiesto Jima Morrisona stvárneného Val Kilmerom som videl Jima Morrisona osobne.

• 7.1.2016  10:06
    Čelisti (1975)

Spielbergove filmy sú v čase premiéry sprevádzané veľkým mediálnym huriavkom a málokto z divákov ich dokáže objektívne hodnotiť. Až dodatočne (u mňa a u tohto filmu najmenej po 30 rokoch), pri opätovnom sledovaní má divák možnosť vidieť Spieberga ako úspešného filmového populistu. Vie si vybrať vhodnú tému, zohnať potrebné doláriky a najať spoľahlivých hercov a spolupracovníkov. Pred premiérou sa spustí barnumská reklama a že každý, kto ešte film nevidel jeho film sa cíti byť menejcenný. To je aj prípad Čeľustí. Obetí napadnutia žralokom je zanedbateľný počet, ale sklon k hystérii a kynoženiu žralokov je neskutočne veľký. Veď stačí vyhlásiť toto užitočné zviera za škodlivé a všetky svinstvá, ktoré sa na nich páchajú (ulovenie, odseknutie plutiev, ktoré sú dobre predajné a hodenie naspäť do mora) sú akceptované. Spielberg prispel k protižraločej mánii, ktorá niektoré druhy preradila do Červenej knihy ohrozených druhov. Ale aby som sa vrátil k filmu. Je remeselne veľmi dobre urobený (ako nakoniec všetky Spielbergove filmy). Rekvizity síce zostarli, ale ľakačky fungujú aj po 40 rokoch. Veď ľakačky fungujú stále.

• 5.1.2016  11:04

Vynikajúca komédia, ke sledovaniu ktorej som pristupoval s obavami, že to bude niečo ako Ještě větší blbec, než jsme doufali. Bol som príjemne prekvapený, ako sa na malom priestore vďaka perfektnému, vycizelovanému scenáru rozohrala skvelá konverzačná komédia. Privlastnil si ju pre seba Jacques Villeret, ktorého som doteraz videl iba v Senzi finte. Mal som z neho pocit syntézy Luďka Sobotu s Josefem Švejkem. Ani ostatné osoby neboli iba štatistami a osobitne to platí o daňovom kontrolórovi, ktorý vďaka fyziognómii by nemal problém zahrať svoj part aj v nemom filme. Príjemné prekvapenie a veľmi dobrá zábava v rozumne zvolenej stopáži.

• 4.1.2016  10:23

Zažil som množstvo sklamaní, keď som si film, videný v dávnej minulosti, pustil v dnešnej dobe a pozeral sa naň súčasnými očami. Pravdepodobne týmto fenoménom je možné vysvetliť viaceré vysoké hodnotenia, lebo v niekoľkých komentároch sa skrýva poznámočka o tom, že film videl pred mnohými rokmi. Ak by to nebola pravda, musel by som predpokladať, že na 84 % sa poskladali bývalí členovia Zväzu československo-sovietskeho priateľstva. Ja bez najmenších pochybností považujem Iróniu osudu za hlúpy film, ktorý bol naviac zle zahratý a ešte horšie dabovaný. O komédii sa nedá hovoriť ani náhodou a romantika v reáliách "perioda zastoja" má čudnú pachuť. Moje nepochopenie sa absolútne nedotýka práva každého hodnotiť si tento film podľa svojho dojmu.

• 2.1.2016  19:03
    Cirkus (1928)

Cirkus do dnešného dňa patril medzi tých pár filmov Charlieho Chaplina, ktoré som doteraz nevidel. Charlie potvrdil, že mu prostredie cirkusu svedčí a dokáže v ňom vďaka svojmu talentu a invencii nájsť množstvo príležitostí na rozohratie skvelých komických situácií. Pri jeho sledovaní som si uvedomil, že rozdiel medzi ním a Mr. Beanom spočíva v tom, že aj keď obaja začínali s kratšími dramatickými útvarmi, Charlie v celovečerných filmoch dokázal citlivo prepojiť grotesku s melodrámou a zožať ešte väčšie úspechy tam, kde Rowan Atkinson zažil postupný pád. Vlastne sa tomu ani nečudujem. Charlie bol komikom, aký sa rodí raz za storočie, a pre ďalšieho už niet miesta. Štyri hviezdičky dávam preto, že film bol sledom výborne zahraných vtipných výstupov, ale chýbala mi jednotiaca myšlienka, ktorá by spájala dej do jedného celku.

• 1.1.2016  23:51

Filmy Karla Zemana stále obdivujem. I keď nie všetky. S dokumentom o ňom a jeho diele som mimoriadne spokojný. Tušil som, že za rozpohybovanými ploškami a figúrkami sa skrýva obrovská, pipľavá práca štábu odborníkov. Tí bez počítačov a so skromným rozpočtom vytvorili pod vedením trikového mága diela, nad ktorými v dobe ich vzniku žasli diváci na celom svete a dokážu zaujať aj súčasného diváka. Karel Zeman do nich vkladal nápady, tvorivosť, kus svojej estetiky a osobitného videnia. A v tomto filme som mal možnosť nahliadnuť aj do vtedajšej trikovej kuchyne bez toho, aby som mal ten nepríjemný pocit, keď kúzelníci prezrádzajú svoje kúzla. A keď niekto mudruje, že je zbytočné sa Zemanom a jeho dielom zaoberať, pripomína mi to nadšených chudáčkov neomylne tvrdiacich, že plasty vytlačia z používania klasické materiály.

• 1.1.2016  13:34

Frajerov vo Vegas som si ako ich rovesník pozrel na dcérino odporúčanie. Inak by ma to nenapadlo, lebo podobných filmov o poslednom vzopätí seniorov som videl viacero. A prakticky všetky boli poslabšie, lebo rovesníkom prinášali neurčitú ilúziu a ich "obetiam" nanajvýš pobavený úsmev. Dielo neúspešného režiséra som viac počúval, ako pozeral, aby som minimalizoval následky jeho sledovania. Tri hviezdičky sú hviezdičkami "utešiteľkami", lebo objektívne by som mal film ohodnotiť dvoma. Ale niekedy mám chuť pôsobiť ako starý dobrák. A prvý deň nového roka je dobrým dátumom na takúto odchýlku.

• 1.1.2016  09:40
    Česká soda (TV seriál) (1993)

Z České sody som mal možnosť vidieť iba časť, ale ako som sa dočítal v komentároch, za prvou sériou mi nemusí byť ľúto. Je úplne prirodzené, že nakrúcať scénky s tak nekompromisným a provokatívnym humorom je možné iba v prechodnej politickej atmosfére, ktorá skončí keď "Vstanou noví cenzoři." Českú sodu mi pripomenul program Johna Olivera Co týden dal a vzal, ktorý ho nakrúca pod ochranným plášťom HBO, takže si "dovoľuje" viac, než je ochotný ktorýkoľvek politik pripustiť. Česká soda je dnes archívnou záležitosťou, mladší diváci sa v niektorých spojitostiach nebudú orientovať. V každom prípade som ani pri pozornom sledovaní neobjavil nič, čo by ju povyšovalo na kultovú záležitosť. Časť vtipov objektívne prekročila hranice vkusu, ale to nie je u členov divadla Sklep nič neobvyklé.

• 27.12.2015  12:22
    Ranhojič (2013)

Literárnu predlohu som pochopiteľne nečítal, historické kiksy neviem posúdiť, u medicínskych kiksov sa už chytám a pri multi-kulti ladení sa už usmievam, aj keď film nie je zaradený medzi komédie. Myslím si však, že každý, kto sa chce iba pozerať a nezamýšľať, bude spokojný, lebo dej je pestrý, má aj mierny spád, a dejové zvraty nie je potrebné rozdeľovať na logické a nelogické. Aj herci boli celkom slušne vybraní, takže som film bez problémov dopozeral. A keďže som už z nedávno pozretého Mastičkára vedel, že v chalupárskych podmienkach je možné vykonať náročnú ortopedickú operáciu, tak mi už operatívne vybratie nádoru zo šachovej brušnej dutiny nepripadalo čudné. Ešte pár takýchto filmov a prestanem sa čudovať čomukoľvek.

• 25.12.2015  19:10

Ďalší príspevok do Bergmanovskej filmografie. Neupútal ma a jeho sledovanie ma viac vyčerpávalo, ako bavilo. Dokonca som si prečítal, že to bola komédia. Ostatní vychvaľujú príbeh z výťahu, ale k nemu som sa už nedostal, pretože som si krátko po polovici filmu uvedomil, že nie je mojou povinnosťou ho dopozerať, keď ma nebaví.

• 24.12.2015  16:50
    Mastičkář (1981)

Prajem tomuto filmu, aby ešte potešil mnohých divákov. Má na to predpoklady a v predvianočnom období je možné prehliadnuť jeho zrejmé nedostatky. Nerád by som kazil iným ich dojem a preto nemienim konkretizovať, čo mi na tomto filme prekážalo. Veď spokojnosť divákov je dostatočne relevantná, i keď nie jediná hodnota, ktorú je treba rešpektovať.

• 20.12.2015  15:22
    Tažní ptáci (TV film) (1983)

Tažní ptáci ma oslovili výraznejšie, ako Ikarův pád. Zmizli postavy (Rázlová a spol.), ktoré dej neposúvali a namiesto nich pribudol Brodský, ako dôstojný protihráč Menšíka a Radovan Lukavský, aby aspoň niekto bol kladnou postavou. Řanda rozvinul svojho záporáka a Somr si strihol predobraz Hujera. Pribudlo dramatickosti a konfliktov, ktoré z tejto druhej časti vytvorili veľmi dobre sledovateľný a zaujímavý televízny počin, ktorý sa k predtým zmieňovanému Stratenému víkendu priblížil na dohmat.

• 19.12.2015  21:39
    Ikarův pád (TV film) (1977)

Nebudem sa zaoberať hodnotením ostatných. V ČSFD hodnotíme filmy bez ohľadu na rok nakrútenia a krajinu pôvodu. Niektorí hodnotia i dokumentárne, krátkometrážne a ďalšie nesúmeriteľné diela, ale to ponechám stranou. Pre mňa je podstatné, že Billy Wilder nakrútil v roku 1946 Stratený víkend, vynikajúci film o alkoholizme. Dal som mu štyri hviezdičky, pretože mal podľa mňa nezvládnutý, americký záver. Ikarův pán sa zaoberá rovnakou problematikou. Predlohu napísal skúsený dramatik, nakrútil ho rovnako skúsený režisér, hrali v ňom vynikajúci herci. A napriek tomu, ho nedokážem oceniť rovnako, ako Stratený víkend. Tri hviezdičky som dal aj Nezralým malinám a nemyslím si, že Ikarův pád je od nich o triedu lepší.

• 19.12.2015  11:34

Planeta šneků ma príjemne prekvapila. Najmä tým, že ide o dokument, ktorý sa tvoril dva roky. Hranému filmu s rovnakým obsahom by som bez váhania dal o hviezdičku menej nielen preto, že by som ho považoval za citové vydieranie, ale aj preto, že žiaden herec by nedokázal hlavnú postavu stvárniť tak autenticky. Leitmotívom filmu je neuveriteľná životaschopnosť a vynaliezavosť ľudí, ktorým príroda niečo, resp. v tomto prípade mnohé, odoprela. Pohľad na ich život by mal zahanbiť tých, ktorí majú všetko a hlúposťou, chorým sebavedomím a ďalšími vlastnosťami seba a svoje okolie ničia, aby si tým niečo dokazovali.

• 16.12.2015  08:50
    Syn zmaru (2014)

Keď mi okolo polnoci ešte neoťažievajú viečka, som schopný pozrieť si prakticky hocičo z biednej ponuky televízie. Dokonca aj Syna zmaru. Len nechápem, prečo by som mal po takom hrdinskom výkone, akým je dopozeranie tohto veľdiela do záverečného happy endu, ešte písať aj nejaký komentár. Za uspanie dve hviezdičky a fertig.

• 16.12.2015  08:42

Vojtěcha Jasného považujem za silne nadhodnoteného režiséra, ktorý sa svojim filmom venoval s rôznou úrovňou zaujatia. Zatiaľ čo Rodákov pripravoval 20 rokov, tento film nakrúcal pravdepodobne z chodu. Už dlho som nevidel niečo tak naivné a tak odfláknuté. Keď mohol Tom Hanks kvôli Stroskotancovi schudnúť 20 kíl, prečo Jasný nevybral nejaké asketickejšie typy do úloh koncentráčnikov. Dobrý herec údajne zahrá všetko, ale obézny herec nezahrá väzňa v tábore smrti. Mal som pri sledovaní rovnako hlúpy pocit, ako pri Veľkom úteku. Tamojší zajatecký tábor mi skôr pripomínal tábor skautský. Škoda ďalších slov. Určite spravil veľa vtedajší dohľad režimu nad tvorbou, ale Jasného podiel je neodšriepiteľný. Aj gudaulin spomenul Boxera a smrť. Je pre mňa nepredstaviteľné, aby som týmto dvom filmom rozdielnych kvalít dal zhodný počet hviezdičiek.

• 14.12.2015  13:25

Mnoho užívateľov v komentároch porovnáva sériu Smrtonosných zbraní so sériou Smrtonosných pascí. Výsledok sa odvíja nielen od toho, či niekto preferuje Bruce Willisa alebo Mela Gibsona, ale aj od toho, či tieto filmy berie vážne alebo s nadhľadom. A to je hlavný dôvod, prečo u mňa na celej čiare víťazia "zbrane". Majú humor, ktorý nadľahšuje dej a ospravedlňuje prehnané alebo nelogické v ňom. V "pasci" je humor humorom hlavného hrdinu, ktorý si ním hladká svoje ego. Samozrejme, že rešpektujem právo každého na jeho videnie a hodnotenie. Za seba môžem napísať, že dvojke neublížila vysoká laťka nasadená jedničkou a bolo v nej rozvinuté to, čo bolo v jedničke iba naznačené. V žánri zábavných filmov ostáva celá séria nespochybniteľným prínosom.

• 12.12.2015  21:54

Nemám srdce na to, aby som svojim hodnotením pokazil krásny dojem z tohto filmu všetkým obdivovateľom spomienok na detstvo s jeho prvými láskami a čarokrásneho a voňavého provensálského vidieka. Aj keď Yves Robert nakrútil tento film vo veku, akým teraz disponujem ja, nedokázal som sa vcítiť do jeho poetiky. Takže film ponechám bez hodnotenia a keď dostanem chuť pozrieť si na svet detskými očami, siahnem skôr po diele Karla Kachyňu.

• 10.12.2015  17:36
    322 (1969)

Dušan Hanák vo svojom ranom filme potvrdil svoj príklon k dokumentárnemu filmu. Jeho takmer bezpríbehový film je mozaikou choroby človeka v chorej dobe. Zdanlivo nesúvisiace obrazy a zriedkavé dialógy majú výpovednú hodnotu najmä pre divákov, ktorí túto dobu zažili. Pre mňa boli osobitne cenné zábery ľudí, domov, ulíc a života v mojom rodnom meste. Ale ani pri najväčšej snahe a pri mojej obľube neskorších Hanákových filmov nemôžem dať viac ako tri hviezdičky. Nevysvetlenou otázkou ostáva pre mňa obsadenie väčšiny úloh českými hercami, vrátane úloh epizódnych, pričom ich nedabovanie bolo rovnako nepodarené, ako dabovanie.

• 9.12.2015  23:00
    Whiplash (2014)

Netušil som, že ma dokáže zaujať film z jazzového prostredia, pretože jazzu nerozumiem a nevyhľadávam ho. A už vôbec nie to, že mu nadelím plný počet hviezdičiek. Lenže ja som ho nevnímal ako film o jazze a o hudobníkoch, ale ako stret dvoch silných osobností, z ktorých jedna druhej nič neostáva dlžná na ceste za svojim vysnívaným cieľom. A v tomto filme to bol zásluhou oboch hercov priam stret galaxií. Film mal veľmi dobre vygradované napätie, ktoré mi pri záverečnom sóle spôsobovalo arytmiu podobnú tej, ktorú som zažíval pri Bourneovi. Neriešim nejakú nomináciu na Oscara ani iné, pre mňa podružné, okolnosti. Som jednoducho rád, že sa mi podarilo v krátkom čase vidieť okrem Sicaria ďalší päťhviezdičkový film.

• 7.12.2015  20:04
    Powaqqatsi (1988)

Táto časť série najmenej zaujala. Bolo pre mňa ťažké z viacmenej náhodne zoskupených záberov získať ucelený zážitok a leitmotív. Okrem toho ma vychvaľovaná hudba viac znervózňovala, ako prispievala ku komplexnému dojmu.

• 7.12.2015  15:10
    Tvář (1958)

Bez problémov uznávam, že aj tento film nesie pečať svojho tvorcu a jeho hereckých obľúbencov. Bez problémov uznávam, že atmosféra mystična bola navodená dobre a konflrontácia s racionalitou tvorila celkom solídny základ drámy. Ale bez problémov priznávam, že ma film ako celok príliš nezaujal a napriek jeho nesporným kvalitám som ho dopozeral viac-menej z potreby poznať celú Bergmanovu filmografiu.

• 6.12.2015  21:00

U druhej série Temného prípadu som nenašiel žiadne spoločné znaky s prvou sériou a tak som ani nepochopil ich spojenie do jedného celku. Aj druhá séria bola nadpriemerným počinom, ale asi som bol príliš navnadený, takže som nebol schopný zaujať objektívny postoj. Možno neskôr, keď si ju pozriem opakovane. Po troch mesiacoch som si túto sériu pozrel opäť. V optimálnom čase a s nádejou, že sa zorientujem v množstve postáv, vzťahov a udalostí. Podarilo sa mi to z väčšej časti, v úplné pochopenie ani nedúfam. Hodnotenie zvyšujem na štyri hviezdičky, pretože ide naozaj o výnimočný seriál, ktorý má množstvo nespochybniteľných kladov a negatívne som vnímal iba tú komplikovanosť, málo rešpektujúcu diváka.

• 6.12.2015  20:52

Napriek upozorneniu, že týmto hodnotením zmažem hodnotenie seriálu, vítam jeho rozdelenie na série, pretože sú také rozdielne, že by som iným spôsobom nedokázal vyjadriť o koľko ma druhá séria zaujala menej. Takže u prvej série iba prekopírujem komentár, ktorý som pôvodne napísal k celému seriálu. Nemám najmenší dôvod dať tomuto seriálu menej ako päť hviezdičiek. Pohltil ma už od prvých častí. Dalo by sa napísať, koľko už bolo nakrútených filmov a seriálov s tematikou sériových vrahov. Ale ani jeden takým originálnym spôsobom, ako tento. Iba výnimočne sa môžem stretnúť s takým hereckým výkonom, aký predviedol Matthew McConaughey a málokedy je príbeh rozfázovaný do rôznych dejových a časových línií bez toho, aby to pôsobilo samoúčelne a nezrozumiteľne. Cenný bol dôraz na detaily podporujúce vierohodnosť každej scény. Úvodná pieseň mala chytľavý motív a vhodne uvádzala každú časť seriálu.

• 6.12.2015  20:37

Veľmi dlho som čakal na tento film a mal som aj isté očakávania. Ústrednú melódiu som síce poznal mnoho rokov, ale film mi unikal. Nie som ním však nadšený. Bol to drahý, výpravný film s komplikovanými vzťahmi medzi znepriatelenými stranami i vývojom jednotlivých postáv, film s veľkolepými masovými scénami i nádhernými obrazmi. Ale tiež film neskutočne rozťahaný, u ktorého sa prejavilo, že bol nakrútený v dobe, keď sa žilo pomalšie a dnešný divák už nebude mať dostatok trpezlivosti, aby ho sústredene sledoval viac ako tri hodiny. Teda ja nie, pretože nekonečné scény v púšti ma uspávali. Súčasnosť mi pripomenuli zábery na bojovníkov na ťavách, v čele ktorých boli zástavníci s čiernymi, či červenými zástavami popísanými arabskými nápismi. Takže ako mierne nadpriemerný film ho môžem vnímať aj teraz, ale na vyššie ohodnotenie u mňa nedosiahol.

• 5.12.2015  19:00

Nikdy by som si nepomyslel, že ja, antišportovec, dám športovému filmu štyri hviezdičky. A na filme, ktorý je žánrovo zaradený aj medzi komédie sa ani raz nezasmejem. Ale pravdou je, že ma dostalo práve to, že film z prostredia futbalu nie je primárne o futbale, ale skôr o podhubí, z ktorého vyrastá a vzťahoch, ktoré v ňom panovali v danej dobe a v modifikovanej podobe panujú doteraz. Michael Sheen výborne stvárnil zaujímavý typ egocentrika, ktorý je neznesiteľný, ale má výsledky, čo mu vydrží tak dlho, až sa tí, na ktorých závisí, rozhodnú obetovať výsledky, len aby sa zbavili jeho nepríjemnej priamosti.

• 2.12.2015  18:36

Konečne sa mi podarilo po dlhšej dobe vidieť film, ktorému môžem nadeliť plný počet hviezdičiek. Nie celkom čistých, pretože pri desaťbodovom hodnotení by to bolo deväť bodov. Najviac mi učarovala atmosféra, ktorá ma aj v neakčných scénach udržiavala v napätí aj vďaka zvukom Jóhannssona, ktoré sa neodvážim nazvať hudbou. Nádherné zábery a dokonalý strih boli ďalšími lahôdkami. Benicio Del Toro a Josh Brolin boli excelentní. Potiaľ najvýraznejšie klady. Oproti nim stojí chybne včlenená postava Kate Macer v rovnako nevýraznom stvárnení Emily Blunt. Pripadala mi skôr ako žena z domácnosti, ktorú drsní chlapci zobrali so sebou na svoju misiu, než agentka FBI s jej zvedavým čiernym kamoškom. Veľká škoda tohto zbytočného a nevysvetliteľného omylu, ktorý je kazom na inak vynikajúcom diele. Keď chcel režisér ukázať, že proti dobre organizovanému a žiadne zákony nerešpektujúcemu zločinu je potrebné postaviť rovnako vybaveného protivníka, mal viacero možností, ako to demonštrovať, než do deja vsadiť túto nereálnu postavu. Clarice Sterlingová mala tiež svoje slabšie chvíle, ale nie také, ktoré by spochybňovali jej status agentky FBI. Pri druhom pozretí v televízii musím ísť bohužiaľ s hviezdičkou dole. Tá Emily Blunt celkový dojem kazí viac, ako som pri premiére bol ochotný pripustiť. A nie je ani podstatné, či byť takou kravou mala predpísané v scenári alebo má na stvárnenie takých postáv talent.