nascendi

doháňam zameškané

homepage

Skype: juglon1

• 6.9.2015  20:57

Atentát na J.F. Kennedyho ma v mojich 17 rokoch silno zasiahol. Dodnes mám dva zošity s nalepenými výstrižkami z dennej tlače. Na priebehu celej udalosti, jej vyšetrovaní a čudných udalostiach, ktoré nasledovali som v priamom prenose vnímal, čo v praxi znamená, že Amerika je krajinou neobmedzených možností. Čítal som niekoľko kníh a videl viacero filmov, týkajúcich sa tejto udalosti. Dokument Toma Jenningsa ma veľmi potešil. Aj keď ide o udalosť staršieho dáta s notoricky známym priebehom, rozsiahle použitie autentických materiálov dodalo výsledku dramatickosť, napätie a potrebné emócie. Reakcie bežných ľudí na atentát na Kennedyho a na udalosti Pražskej jari boli podľa mňa poslednými úprimnými reakciami na dianie spojené s politikou. Odvtedy už politikom veria iba perspektívni chovanci psychiatrických liečební.

• 5.9.2015  20:00

Hrabalove knihy mám rád, ale na vymenovanie dobrých filmov, ktoré vznikli podľa jeho predlôh mi bohato postačí jedna ruka. Ale už samotný fakt, že nejaké výborné filmy sa podarilo nakrútiť popiera výhovorku, že Hrabal je nesfilmovateľný. Skôr je veľmi ťažko sfilmovateľný a kto sa snaží o jeho doslovný prepis neuspeje. V tomto filme sa o filmovú transkripciu pokúsilo päť význačných novovlnných režisérov a uspeli iba minimálne. Poviedkový film by mal mať niečo zjednocujúce, spoločné a v tomto prípade je to iba Hrabalovo meno. Aj keď som film videl opakovane, nemal som z neho dobrý pocit. Nikdy nemám dobrý pocit z filmov, na ktorých je vidno, že slúžia iba egu ich tvorcov a kašlú na diváka. A myslím si, že zvukára mali rovno z premiéry odviezť do väzenia.

• 4.9.2015  23:50
    Diktátor (1940)

Na Diktátorovi môžem demonštrovať, aké je zradné hodnotiť dávno videný film podľa spomienok. Neviem presne kedy a za akých podmienok som tento film videl po prvý krát a teda ani nemôžem vedieť, čo bolo dôvodom mojej absolútnej spokojnosti a piatich hviezdičiek. Dnes som mal intenzívny pocit, že pozerám na úplne iný film. Vtipu menej, trápnosti viac, ako v starších filmoch, celkový dojem - politická agitka. Ale nedám mu dve hviezdičky vyjadrujúce môj názor, že film nemal byť nakrútený. Naopak, niektoré Chaplinove výstupy sú skvelé. Bohužiaľ je ich málo a stratia sa v záplave nezaujímavej vaty. Už chcem opätovne vidieť iba Svetlá rámp. Na Grófku z Hongkongu ani Kráľa v New Yorku nemám najmenší dôvod byť zvedavý.

• 4.9.2015  08:21

Aktuálne štyri hviezdičky dávam Modernej dobe takmer so sebazaprením. Je to nepochybne mimoriadny film, ale dosť zostarol a v niektorých chvíľach mi pripomínal zvetralé pivo. Gagy nepôsobili, ako prirodzená súčasť deja, ale ako vsadená dekorácia. Nábeh na ne bol pomalý a tak som počas sledovania mal občas dlhú chvíľu. Ale napriek všetkým možným výhradám tam bolo množstvo neprehliadnuteľných veľkých epizód, tradične dobre zahraných a nezabudnuteľných. Málokedy a málokomu sa podarí taký záverečný filmový obraz, ako Chaplinovi v tomto filme.

• 3.9.2015  19:35

Jednotlivé diely Columbovskej série sú spravidla zaujímavé a niekedy i napínavé. Jedinou ich systémovou slabinou je stereotypnosť postavy a jej konania. Tento diel ma zaujal práve preto, že sa vymyká z klasickej schémy a prináša niečo, s čím som sa u ostatných dielov stretol iba výnimočne. A tak som dal štyri hviezdičky originálnemu nápadu a prehliadol drobné nedostatky, ktoré tam ostali.

• 2.9.2015  22:52

Videl som takmer všetky Chaplinove filmy, prečítal som mnoho kníh a článkov o ňom a jeho tvorbe. Preto by bolo zbytočné sa zaoberať tým, čo ma na tomto filme zaujalo a čo ma na ňom fascinuje aj po rokoch. Zvláštne je, že môj osobný rebríček Chaplinových filmov je odlišný od väčšinového, a to dokonca aj keď sa obmedzím na mojich obľúbených užívateľov. A to je na ňom zaujímavé, lebo jednotnosť neznášam ani v zdanlivo jasných prípadoch. Svetlá veľkomesta mi ostanú v pamäti najmä pre citlivé ukončovanie melodramatických pasáží nejakým gagom presne vo chvíli, kedy by to už bolo neúnosným.

• 2.9.2015  09:44

Stala sa mi neuveriteľná vec. Pri opakovanom sledovaní (po desiatkach rokov) som zistil, že tento slávny Chaplinov film ma nebaví tak, ako som očakával. A stálo ho to hviezdičku. Problém nebol v kvalite gagov. Tie sú aj po 90 rokoch fantastické a funkčné. Len tie nábehy na gagy sa mi teraz zdali zbytočne dlhé, ako keby mali mať aj didaktický význam pre menej chápavých divákov ("Pozor, teraz to príde"). Neviem, ako vyznieva nahovorená verzia z roku 1942, ja som videl a hodnotil iba pôvodnú otitulkovanú verziu. A po tej druhej ani netúžim. Už mám niekoľko nepríjemných skúseností s kolorovanými čiernobielymi filmami, nepotrebujem ďalšie negatívne zážitky.

• 1.9.2015  18:16

Filmov z Vietnamu a o Vietname som videl niekoľko. Rôzny bol ich pohľad na vojnu, rôzna bola sila výpovede. Obete vojny je veľmi priliehavý názov pre to, čo som videl v uplynulej dvojhodinovke. Nechýbali mi bojové scény, dokonale ich nahradili obrazy toho, čo dokáže spraviť vojna z dvadsaťročných mužov, ktorí musia siahnuť na dno svojich fyzických i psychických síl. Že v tomto šialenom virvare pocítia potrebu "rozptýliť" sa surovým a krutým spôsobom a neskôr sa zbaviť jedinca, ktorý ich ohrozuje, patrí k prednostiam tohto zaujímavého i keď na môj vkus trochu nevyrovnaného filmu. Herecké obsadenie filmu sa vydarilo, atmosféra bola chvíľami krájateľná a Ennio Morricone podporil jeho celkové vyznenie. Tie štyri hviezdičky nie sú silné, ale tri by boli naozaj málo na film, ktorý hneď tak nevymizne z pamäti.

• 31.8.2015  23:38
    Kid (1921)

Keď porovnám kraviny, ktoré každú chvíľu reprízujú na všetkých kanáloch, i keď boli nezaujímavé už v dobe vzniku, s hodnotnými filmami, ktoré sa reprízujú dva - tri krát za život, mám pocit, že programoví pracovníci by sa mali hanbiť za to, čo spôsobujú mladej generácii. Spomenul som si na Francoisa Truffauta, ktorý starnúceho Chaplina prehováral, aby uvoľnil premietacie práva na jeho filmy, lebo medzičasom vyrástla generácia, ktorá jeho filmy vôbec nepozná. Neviem, či nejaký nasledovník Truffauta vnukol programovým pracovníkom Dvojky, aby pripravili prehliadku toho najlepšieho z Chaplinových stredometrážnych filmov. V každom prípade je päť filmov, ktoré začali dnešným Kidom dobre vybraných. Ku Kidovi sa prakticky nedá napísať komentár, lebo všetko už bolo napísané. Pri dnešnom sledovaní (po mnohých rokoch, možno desaťročiach) ma prekvapilo nielen to, že som sa bavil rovnako ako pred rokmi, ale aj to, že film mi pripadal kratší, ako som si ho uchoval v pamäti. U množstva filmov mávam opačný pocit, že sú dlhšie, ako by mali byť.

• 31.8.2015  23:19

Výrazne zostarnutý film bol pre mňa významný iba z dvoch dôvodov. Prvým bolo postupné kompletovanie Bergmanovej filmografie a druhým pripomenutie si niekoľkých ukážok klasickej hudby, ktoré som už dlhšie nepočul. Príbeh samotný ma príliš nezaujal, ale utvrdil som sa v tom, že Bergman lepšie rozumel ženám, než mužom. Prejavilo sa to aj na hereckých výkonoch ústrednej dvojice, ktoré boli veľmi rozdielnej kvality.

• 28.8.2015  17:37
    Malá Věra (1988)

Po viacerých rokoch sa mi podarilo opätovne si pozrieť Malú Vieru, na ktorú som mal výborné spomienky už z premiérového sledovania. Bol som v Moskve rok po jej nakrútení a teda ma oslovila už vtedy viac ako tých, ktorí v Rusku neboli alebo tam boli s Inturistom po vyznačených trasách. Áno, je to presný obraz bezútešného života bežných občanov, ktorých okrem iného gniavi alkoholizmus, chudoba, ľahostajnosť a šlendriánstvo. Zaujímavé, ako si zo Západu (ostatne ako aj my) berú to poklesnuté, bezcenné a škodlivé. Veľmi cenné je, že to režisér v žiadnom ohľade neprehnal a nevytvoril figúrkovité panoptikum vzdialené realite. Dialógy boli presné a plasticky vykresľovali duševný svet časti obyvateľstva, o veľkosti podielu ktorej sa neodvážim špekulovať.

• 27.8.2015  23:04

Zaujímavý film s niektorými veľmi realisticky nakrútenými scénami. Dôraz bol kladený na psychológiu postáv. Za najväčšie problémy filmu považujem rozháranosť tvorivých snažení, nekompaktnosť príbehu i jeho nereálnosť. Napriek všetkému bolo pre mňa sledovanie filmu užitočným strávením času.

• 27.8.2015  14:05

Nadšený síce nie som, ale mimoriadne uznanie si tento film, ktorý poznám pod názvom Rififi, zaslúži aj po 60 rokoch. Niektoré scény sú svojim novátorstvom nezabudnuteľné, iné mi pripomínali slávne anglické kriminálky o pedantne napánovaných a uskutočnených krádežiach. Pravdou však je aj to, že niekedy som sa nudil a hudba sa tak okato snažila dotvárať napätie, až to rušilo. Ocenil som, že z hercov som poznal iba Hosseina a nemusel som zvažovať, či niektorá z filmstar hrá v súlade so svojimi možnosťami alebo nie. U filmov tohto druhu divák zvykne rozmýšľať, kto od koho odpisoval. Rok 1955 je veľkou zárukou, že bol viac zdrojom ako produktom odpisovania.

• 21.8.2015  23:09

Marta Kubišová je iba o štyri roky staršia odo mňa, takže som jej raketový vzostup sledoval v priamom prenose, jej pesničiek som sa nevedel nasýtiť a to, čo s ňou režimisti vykonali mi dodnes bráni sa na ľudí tvrdiacich: "Za socializmu bolo lepšie" pozerať ako na duševne zdravých. Nikto nedokáže extrapolovať kam by sa uberala jej kariéra, ak by nebola tak zlovoľne ukončená. Dokument Olgy Sommerovej však hodnotím relatívne nízko (oproti hodnoteniu samotnej Marty) najmä preto, že Marte skôr poškodil, než pomohol. Jej návrat v roku 1989 považujem za veľmi smutnú záležitosť. Jej individuálny, hrdý a nezlomný postoj bol zneužitý novými kariéristami, pokračovanie speváckej kariéry bolo po dvadsiatich rokoch pomerne rozpačité a časté zábery na starú, unavenú a depresívnu ženu nesvedčia o odbornosti pani Sommerovej. Aký to rozdiel mezi týmto filmom a filmom Proudy lásku odnesou (napriek odlišnosti žánrov). Hypotéza, že za Martiným odstránením z verejného života boli papalášske paničky je pre mňa vierohodná a ukazuje, aké zanedbateľné pohnútky vedú v totalitných režimoch k vážnym konzekvenciám.

• 21.8.2015  17:09
    Detektiv Marlowe (TV seriál) (1983)

Je dobré pozrieť si, čo teší mojich obľúbencov. Z času na čas tam nájdem film alebo seriál, na ktoré som pri prvotnom zostavovaní svojho prehľadu zabudol. Nie snáď preto, že by nestáli za to, ale z nejakých nevysvetliteľných dôvodov. Klamal by som tvrdiac, že si pamätám podrobnosti z tohto seriálu. Ale o jednom som skalopevne presvedčený - že som lepšieho fimového predstaviteľa Phila Marlowa nevidel a určite už ani neuvidím. Takže štyri hviezdičky vypálené od boku sú nespochybniteľné.

• 20.8.2015  11:09
    Tony Arzenta (1973)

Budem za dobráka a dám štyri, i keď tri a pol by lepšie zodpovedalo môjmu dojmu. Z mafie sa nevystupuje a jednotlivec proti mafii nemá šancu. To sú dve axiómy, na ktorých je vystavaný tento film. A je vystavaný dobre, má stabilné, primerane napínavé tempo, hlavný hrdina, i keď profesionálny zabijak, má sympatie divákov, lebo sa vlastne mstí za smrť najbližších. Korunuje to koniec, nie nepodobný tomu z Troch mužov na zabitie. Delon podáva spoľahlivý, uveriteľný výkon a na film ostane viac spomienok, než len také : "Aha, tam hral Delon."

• 19.8.2015  17:43

Som už pomerne dlho užívateľom ČSFD a tak mi nerobí najmenší problém dať jednu hviezdičku (za trikové efekty) filmu, ktorý sa už stihol natlačiť do najlepších dvojstoviek všetkých čias. Nerobí mi problém priznať sa k tomu, že som sa na film pozeral bez štipky záujmu a bolo mi úplne jedno, ako to bude pokračovať, vediac, že to skončí dobre (lebo USA). Priznávam sa k tomu, že nechápem prečo sa v súčasných úspešných filmoch toľko strieľa, zabíja, spaľuje, vybuchuje, deštruuje (za mojich mladších čias sa pre zmenu vo filmoch v jednom kuse fajčilo, lebo to bola vďaka sponzorom). Nerobí mi problém ani priznanie, že tento "kovošrotový folklór" (užívateľ Mchek) ma ničím neoslovuje a oslovovať nebude. Neberiem 30 tisícom užívateľov ich spokojnosť s filmom. Moje znechutenie funguje iba ako miniatúrna protiváha k tomu, aby tá spokojnosť nebola jednohlasná. Na jednohlasnoť som od mladosti alergický.

• 17.8.2015  21:32
    Rebelové (2001)

Pozrel som si časť reprízovaných Rebelov, aby som zistil, za čo som im nadelil dve hviezdičky. Nepodarilo sa mi to zistiť a preto som tomuto nesmierne falošnému, hlúpemu a gýčovitému filmu nakoniec dal iba jednu hviezdičku. Aj tak vo mne ostal pocit, že som to s mojim dobráctvom prehnal. Na filmy z historických dôb pozerám bez zvláštneho zaujatia, lebo nedokážem posúdiť, či to tak mohlo alebo nemohlo byť. Ale filmy, ktoré sa snažia ukázať mnou prežitú dobu to majú u mňa veľmi ťažké. Rebeli to po zásluhe schytali naplno.

• 17.8.2015  21:23
    Atlantis (1991)

Pri názve Atlantis sa mi vybavovala krásna skladba od The Shadows alebo trebárs názov jedného z raketoplánov. Od dnes k nim pribudol Bessonov film, z ktorého som nebol príliš nadšený. Videl som množstvo najrôznejších filmov z podmorského sveta, ale spravidla to boli monotematické a krátkometrážne filmy. Bessonov film má 78 minút a sledovať ho bez mikrospánkov bolo nad moje sily. Dokonca aj Serrova, chvíľami hypnotická, hudba k tomu svojim dielom prispievala. Považujem tento film za nadpriemerný a zaujímavý, ale s ohľadom na možnosti, ktoré podmorská hladina ponúkala, bol príliš dlhý

• 14.8.2015  19:13

Celkom vydarený diel, aj keď sa nemôžem stotožniť s vysokým hodnotením ostatných. Prípad nás zaviedol do zvláštneho sveta nadpriemerne inteligentných ľudí, ktorí však paradoxne nie sú obľúbení a musia si dávať pozor aby sa v ich blízkosti ostatní necítili ako hlupáci. To im nezabraňuje mať o sebe veľmi dobrú mienku a zvrchu sledovať snaženie sa nejakého ušmudlaného policajného poručíka. Ale ten zasa vládne iným typom inteligencie, ktorý mu umožní využiť vrahove schopnosti a pýchu na vlastné usvedčenie sa. Do lepšieho hodnotenia mi tam chýbal celý postup skladania dielikov mozaiky. Nemám rád, keď z ničoho nič jeden vie všetko a ostatní iba nechápavo čumia.

• 14.8.2015  13:20
    Probuzení (1959)

Opätovný kontakt s Probuzením ho stál hviezdičku, čo sa u starších filmov pomaly stáva štandardom. Film, svojho času vnímaný ako "prelomový", nie je podľa mňa ničím iným ako cenzormi povoleným fiktívnym príbehom z fiktívneho sveta a primerane vtedajšej ideológii v čierno-bielom ladení. Že film uviedol mladú generáciu hercov do povedomia divákov? No dobre, Brejchová bola síce nadštandardne pekná, ale jej herecký prejav bol príliš afektovaným na to, aby pôsobila vierohodne. Ani Kostka s Kodetom a Šmíd sa nedokázali vymaniť z ideoškatuliek, do ktorých boli zavretí. Ale koniec koncov je dobré pozrieť si filmy tohto typu. Minimálne preto, aby divák pochopil, ako sú Hřebejk a jemu podobní ďaleko, keď odvážne nakrúcajú filmy z doby, ktorú nezažili a pravdepodobne ju nikdy v celej jej zložitosti nepochopia.

• 13.8.2015  06:42

Dávidogoliášovské boje nie sú v americkej kinematografii žiadnou zvláštnosťou. Námatkou spomeniem Čarodejníka, Erin Brockovich alebo trebárs Porotu s Dustinom Hoffmannom. Jedným z ich problémov je, že tvorcovia musia divákovi celý problém najprv vysvetliť, čím riskujú istú rozvláčnosť filmu alebo to neurobia a riskujú divácke nepochopenie problému. Michael Mann sa pustil prvou cestou a film je naozaj o niečo dlhší, než by bolo optimálne. Ale to je tiež jediná výhrada, ktorú voči filmu mám. Herci predvádzajú výkony na hranici svojich možností a Al Pacino asi aj za ňou. Aj všetky ostatné komponenty filmu sú vytvorené a poskladané profesionálne, takže štyri hviezdičky dávam bez zaváhania.

• 11.8.2015  19:44

Už som viackrát napísal, že romantické filmy alebo filmy predstierajúce, že sú romantické, to majú u mňa ťažké. Stačí náznak strojenosti, neúprimnosti, účelovosti a moje hodnotenie padá strmo dolu. Je mi formálne ľúto, že sa nemôžem stotožniť s mienkou a vkusom vyše 12 tisíc užívateľov ČSFD. Myslím si, že tento film nemal byť vôbec nakrútený, pretože som ho vnímal ako falošný, gýčovitý, povrchný a príliš americký v pejoratívnom slova zmysle. Skladby, ktoré zneli v pozadí a mali navodiť atmosféru 60. rokov síce patria k mojim obľúbeným, ale kvôli tomu, aby som si ich vypočul, nie som ochotný opätovne vidieť tento film.

• 11.8.2015  00:13

Je takmer neuveriteľné a predsa pravdivé, že som tento film videl pred päťdesiatimi rokmi. A som veľmi rád, že aj po takej dlhej dobe mu môžem ponechať pôvodných päť hviezdičiek. Ide o úplne výnimočný film, pretože všetko, k čomu by sme ho chceli prirovnať bolo nakrútené oveľa neskôr. Strhujúca hra obrazov, farieb a hudby je sama o sebe taká pútavá, že dej ju iba dopĺňa. Príroda i ľudia tvoria jeden čistý a nepoškvrnený celok. Všetko je jasné a vyprofilované, relativizácia je neznámym pojmom. Som rád, že okrem huculských koníkov som vďaka tomuto filmu spoznal aj huculských ľudí.

• 10.8.2015  21:18

Prečítal som si zopár komentárov, pretože z filmu som bol sklamaný rovnako, ako keď som ho videl po prvý krát. V nich ma zaujala pýcha tých, ktorí tvrdia, že podobenstvám Jana Němce rozumejú a sú nimi nadšení. Ja sa pokojne priznám, že podobenstvám nerozumiem a ani sa nesnažím porozumieť. Film považujem za príležitosť na krátkodobé zamestnanie budúcich disidentov a pohŕdanie divákom, ktorý je pre tvorcov filmu zanedbateľným fenoménom. Už som sa stretol s podobným filmom (Chytilovej Ovoce stromů rajských jíme), ale i s filmami podobného razenia, ktoré boli pozerateľné a zaujímavé, dokonca i od samotného Jana Němce. Takže bez ľútosti jedna hviezdička.

• 9.8.2015  23:09

Tento flm má pre mňa význam iba ako pripomenutie si Bergmanových začiatkov spred 60 rokov a mladej Harriet Andersson. Inak príbeh i vzťahy sú už veľmi vzdialené dnešnému ponímaniu a priznám sa, že som sa pomerne tešil na to, až film skončí.

• 9.8.2015  20:15

Filmy Štefana Uhra ma nedokázali nadchnúť, jeho poetiku som nechápal a filmové videnie neobdivoval. Nebolo tomu inak ani pri tomto filme. Jeho jedinou prednosťou bolo videnie vojnových, dejinných udalostí očami chlapca. Niektoré scény ma celkom zaujali, ale v rámci celku sa utápali v popisnosti, dokumentaristickom pohľade a z môjho hľadiska aj v určitej nevierohodnosti a strojenosti. Aj keď sa v popiske píše o ňom, ako o jednom z najlepších filmov slovenskej kinematiógrafie, nemôžem sa s týmto názorom stotožniť.

• 8.8.2015  22:14

Pôvodne som nemal v úmysle si film pozrieť, lebo 70 % sa mi zdalo byť málo, ale potom som si všimol Paula Newmana a Sydneyho Pollacka (môj najnovší príspevok do desiatky najobľúbenejších) a bolo to inak. Bol som veľmi spokojný, príbeh bol zaujímavý a po roku 1989 bližší aj nášmu publiku. Nič v ňom nebolo čisto biele, ani čisto čierne a divák je príbehom nútený zaujímať postoje a ujasňovať si vlastné názory na problémy, ktoré nie sú jednoznačné. Nad všetkým sa týčilo herectvo Paula Newmana, ktorý v tomto filme nanešťastie nenašiel porovnateľného hereckého partnera (Sally Field bola nevýrazná a nezaujala ma).

• 7.8.2015  23:32

Po dlhšej dobe som si pozrel Prianie smrti a stálo ho to jednu hviezdičku. Už pri predchádzajúcich sledovaniach som si všimol neprirodzene prehnané správania pouličných zločincov, ale na priemerné hodnotenie to vytiahol výborný námet, ktorý bolo možné rozvinúť do množstva závažných morálno-etických problémov. Dnes som už vyložene pri pouličných prepadoch trpel a aj keď mi inšpektor visážou i nasadením pripomínal Lina Venturu, dospel som k záveru, že tento film je trestuhodne nevyužitou príležitosťou a nemal byť nakrútený (ak ho Michael Winner nedokázal nakrútiť lepšie).

• 6.8.2015  21:10

Ako fanúšik tvorby S+Š som sa nechal zlákať na tento video film a horko som to oľutoval. Suchý je vynikajúci textár, osobitný spevák a herec a vytvoril počas života toľko skvelých diel, že už by nemusel a v tomto prípade ani nemal. Zúfalo som hľadal a čakal na niečo, čo by ma zaujalo a potešilo, ale asi som dával malý pozor. Druhú polovicu filmu som už zvládol iba s pomocou rýchloposunu. Už to nebolo zaujímavé, ani vtipné, iba trápne a "svetové". Bez tohto filmu by sa obaja protagonisti celkom dobre obišli.