nascendi

doháňam zameškané

homepage

Skype: juglon1

• 11.8.2015  19:44

Už som viackrát napísal, že romantické filmy alebo filmy predstierajúce, že sú romantické, to majú u mňa ťažké. Stačí náznak strojenosti, neúprimnosti, účelovosti a moje hodnotenie padá strmo dolu. Je mi formálne ľúto, že sa nemôžem stotožniť s mienkou a vkusom vyše 12 tisíc užívateľov ČSFD. Myslím si, že tento film nemal byť vôbec nakrútený, pretože som ho vnímal ako falošný, gýčovitý, povrchný a príliš americký v pejoratívnom slova zmysle. Skladby, ktoré zneli v pozadí a mali navodiť atmosféru 60. rokov síce patria k mojim obľúbeným, ale kvôli tomu, aby som si ich vypočul, nie som ochotný opätovne vidieť tento film.

• 11.8.2015  00:13

Je takmer neuveriteľné a predsa pravdivé, že som tento film videl pred päťdesiatimi rokmi. A som veľmi rád, že aj po takej dlhej dobe mu môžem ponechať pôvodných päť hviezdičiek. Ide o úplne výnimočný film, pretože všetko, k čomu by sme ho chceli prirovnať bolo nakrútené oveľa neskôr. Strhujúca hra obrazov, farieb a hudby je sama o sebe taká pútavá, že dej ju iba dopĺňa. Príroda i ľudia tvoria jeden čistý a nepoškvrnený celok. Všetko je jasné a vyprofilované, relativizácia je neznámym pojmom. Som rád, že okrem huculských koníkov som vďaka tomuto filmu spoznal aj huculských ľudí.

• 10.8.2015  21:18

Prečítal som si zopár komentárov, pretože z filmu som bol sklamaný rovnako, ako keď som ho videl po prvý krát. V nich ma zaujala pýcha tých, ktorí tvrdia, že podobenstvám Jana Němce rozumejú a sú nimi nadšení. Ja sa pokojne priznám, že podobenstvám nerozumiem a ani sa nesnažím porozumieť. Film považujem za príležitosť na krátkodobé zamestnanie budúcich disidentov a pohŕdanie divákom, ktorý je pre tvorcov filmu zanedbateľným fenoménom. Už som sa stretol s podobným filmom (Chytilovej Ovoce stromů rajských jíme), ale i s filmami podobného razenia, ktoré boli pozerateľné a zaujímavé, dokonca i od samotného Jana Němce. Takže bez ľútosti jedna hviezdička.

• 9.8.2015  23:09

Tento flm má pre mňa význam iba ako pripomenutie si Bergmanových začiatkov spred 60 rokov a mladej Harriet Andersson. Inak príbeh i vzťahy sú už veľmi vzdialené dnešnému ponímaniu a priznám sa, že som sa pomerne tešil na to, až film skončí.

• 9.8.2015  20:15

Filmy Štefana Uhra ma nedokázali nadchnúť, jeho poetiku som nechápal a filmové videnie neobdivoval. Nebolo tomu inak ani pri tomto filme. Jeho jedinou prednosťou bolo videnie vojnových, dejinných udalostí očami chlapca. Niektoré scény ma celkom zaujali, ale v rámci celku sa utápali v popisnosti, dokumentaristickom pohľade a z môjho hľadiska aj v určitej nevierohodnosti a strojenosti. Aj keď sa v popiske píše o ňom, ako o jednom z najlepších filmov slovenskej kinematiógrafie, nemôžem sa s týmto názorom stotožniť.

• 8.8.2015  22:14

Pôvodne som nemal v úmysle si film pozrieť, lebo 70 % sa mi zdalo byť málo, ale potom som si všimol Paula Newmana a Sydneyho Pollacka (môj najnovší príspevok do desiatky najobľúbenejších) a bolo to inak. Bol som veľmi spokojný, príbeh bol zaujímavý a po roku 1989 bližší aj nášmu publiku. Nič v ňom nebolo čisto biele, ani čisto čierne a divák je príbehom nútený zaujímať postoje a ujasňovať si vlastné názory na problémy, ktoré nie sú jednoznačné. Nad všetkým sa týčilo herectvo Paula Newmana, ktorý v tomto filme nanešťastie nenašiel porovnateľného hereckého partnera (Sally Field bola nevýrazná a nezaujala ma).

• 7.8.2015  23:32

Po dlhšej dobe som si pozrel Prianie smrti a stálo ho to jednu hviezdičku. Už pri predchádzajúcich sledovaniach som si všimol neprirodzene prehnané správania pouličných zločincov, ale na priemerné hodnotenie to vytiahol výborný námet, ktorý bolo možné rozvinúť do množstva závažných morálno-etických problémov. Dnes som už vyložene pri pouličných prepadoch trpel a aj keď mi inšpektor visážou i nasadením pripomínal Lina Venturu, dospel som k záveru, že tento film je trestuhodne nevyužitou príležitosťou a nemal byť nakrútený (ak ho Michael Winner nedokázal nakrútiť lepšie).

• 6.8.2015  21:10

Ako fanúšik tvorby S+Š som sa nechal zlákať na tento video film a horko som to oľutoval. Suchý je vynikajúci textár, osobitný spevák a herec a vytvoril počas života toľko skvelých diel, že už by nemusel a v tomto prípade ani nemal. Zúfalo som hľadal a čakal na niečo, čo by ma zaujalo a potešilo, ale asi som dával malý pozor. Druhú polovicu filmu som už zvládol iba s pomocou rýchloposunu. Už to nebolo zaujímavé, ani vtipné, iba trápne a "svetové". Bez tohto filmu by sa obaja protagonisti celkom dobre obišli.

• 5.8.2015  22:08

Dosť ma prekvapilo, že napriek viacnásobnému sledovaniu tohto známeho a úspešného filmu som k nemu nemal napísaný komentár. Francúzske kriminálkyz tretieho kvartálu 20. storočia boli u nás pojmom a nielen preto, že sme žiadne iné nemali možnosť vidieť. Jacques Deray tieto kriminálky dokázal nakrútiť, veď jeho Poviedka o policajtovi je mimoriadnym filmom a to som ešte nevidel Bazén. Alain Delon kriminálkam dodal potrebný švih a príťažlivosť pre ženskú časť publika. Traja muži na zabitie nie sú ani zďaleka bezchybným filmom, ale sú filmom, ktorý má potrebný spád a napätie. A to tiež nie je málo.

• 3.8.2015  23:49

Zaujalo ma, že TV film bol nakrútený podľa skutočnej udalosti, zaujalo ma, ako dobre bola Christina Ricci pre túto úlohu zvolená. Ale to je tiež všetko, čo ma na tomto filme zaujalo. Zvyšok bol neúspešným čakaním na niečo, čo by dodalo filmu potrebnú atmosféru, ktorú si vyžadoval príbeh brutálnej vraždy.

• 3.8.2015  06:45
    Equalizer (2014)

Už som párkrát vyjadril svoj názor na kvalitu filmov, ktoré pozerám okolo polnoci iba preto, že mám problém zaspať. Väčšina z nich je plná strieľania, vraždenia, výbuchov, požiarov, automobilových naháňačiek a sem-tam sa v nich mihne aj pekná žena. Dejovo sú podobné, ale v dojme, ktorý z nich mám sa líšia. Väčšina je pre mňa neznesiteľná a jediné pozitívum vidím v tom, že v sebaobrane zavieram oči a nútim sa do spánku. Ale sú aj také, ako je Equalizér, ktoré majú idiotské morálne poslanie, stokrát recyklovaný dej, ale dobre sa na ne pozerá, pretože Denzel Washington má napriek pribúdajúcim rokom akúsi zabijacku noblesu. Takže neľutujem, že som si film pozrel, ale ani v budúcnosti nebudem tieto vyvražďovačky vyhľadávať.

• 1.8.2015  06:53

Pravdupovediac, pre historické, a to ani vojnové, filmy nie som správnou cieľovou diváckou skupinou. V tomto filme ma zaujímal hlavne výkon Malcolma McDowella a tiež Christophera Plummera. Inak, pre hodnotenie vojnových filmov mám jedno pomocné kritérium, ktorým je čistota uniforiem. Akonáhle vojaci vyzerajú, ako keby práve opustili výdajné stredisko a čižmy sa im lesknú ako oči mileniek, ktoré opustili, mám veľký problém, aby som film napriek iným hodnotám udržal aspoň v rámci priemeru. Na druhej strane, keď vidím bojisko z prvej svetovej a vojaci sa tam brodia v hlbokom bahne, trasú sa od zimy a je vidno, že si na nich pochutnávajú vši, blchy a kdejaké mikroorganizmy, nezlepšuje to síce výsledné hodnotenie, ale mám pri sledovaní filmu omnoho lepší pocit. Z uvedeného je zrejmé, že napriek štandardne dobrému výkonu Malcolma nemôže výsledné hodnotenie prekročiť trojkovú hranicu.

• 1.8.2015  06:43
    Trust (2010)

Nejdem hodnotiť príbeh a dialógy. Niekedy sa ma zmocňovalo tiché zúfalstvo. Ale na druhej strane ma potešilo niekoľko aspektov vnímania onej udalosti nepripraveným otcom a jeho rovnako obdarenou dcérenkou. Škoda, mohol to byť celkom zaujímavý film s výrazným posolstvom. Ale to by museli mať v rukách iní tvorcovia.

• 30.7.2015  07:40

ČT2 uviedla krátko po sebe dva filmy, v ktorých komisára Maigreta stvárňuje Jean Gabin. Oba filmy majú veľa spoločné, pričom Prípad komisára Maigreta má bližšie ku klasickej schéme detektívky a aj prostredím mi pripomína diela anglickej školy. Jean Gabin vysoko vyčnieva spomedzi ostatných hercov, čomu som sa vôbec nečudoval. Čudoval som sa tomu, že okrem neho ma prakticky nič nedokázalo tak nadchnúť, aby som mohol s pokojným svedomím označiť tento film za mimoriadny, tak, ako väčšina ostatných užívateľov. V každom prípade oceňujem záslužný počin Českej televízie, konkrétne ČT2.

• 28.7.2015  09:45

Simenonovho Maigreta predstavovaného Davidom Suchetom programovo ignorujem, dva filmy so Jeanom Gabinom považujem za sympatický pokus, ale typologicky mi najviac vyhovuje Maigret v podaní Bruno Cremera. Film Maigret kladie pascu zostarol viac, ako by bolo vhodné. Dej sa pomaly vlečie dopredu, herecké výkony, s výnimkou štandardne dobrého Jeana Gabina, ma tiež neuchvátili a zbytočne som v obdivných komentároch hľadal niečo, s čím by som sa mohol s pokojným svedomím stotožniť. Považujem tento film za veľmi dobrý priemer a vôbec neľutujem, že som si ho pozrel. Ale medzi mimoriadne filmy ohodnocované štyrmi hviezdičkami ho nemám dôvod zaradiť.

• 26.7.2015  13:38

Spoľahnúť sa na náhodu a zopár známych hercov nie je najlepší nápad, keď sa človeku nechce spať. Na filmy tohto typu som dosť citlivý a zle znášam všetky nedostatky vyskytujúce sa v nich častejšie ako v iných žánroch. Okrem toho som si uvedomil, že známy Colin Farrell je síce obľúbeným hercom, ale pre inú skupinu fanúšikov. Celý film som pozeral v reálnom čase, teda aj s blbými reklamami, čo pridalo ďalšie zážitkové mínus. Film je to nezáživný, dialógy únavné a nádeje tvorcov sa upínajú k strieľačkám. Lenže tie už vidno v každom filme a ťažko je nájsť rovnováhu medzi napätím s profesionalitou a komickosťou alebo trápnosťou, ak sa niečo prepískne. Záverom iba toľko, že film nemusel byť nakrútený a ja som nemal byť chtivý jeho sledovania.

• 23.7.2015  21:17

Nezabudnuteľný film, ktorý napriek strohým kulisám a čiernobielemu materiálu dokáže aj dnes zaujať, a to dokonca aj mladých divákov, ktorí si už film bez pyrotechnikov, kaskadérov a počítačových manipulátorov pomaly ani nevedia predstaviť. Je to film o zodpovednosti, o schopnosti pochybovať, o schopnosti neschovávať sa v kolektívnom rozhodovaní, o vyzretej osobnosti, o človeku, ktorý nie je suverénom, ale chce, aby všetko, čo v živote vykoná si mohol ex post odôvodniť bez výčitiek svedomia. Aj keď je film veľmi dávno nakrútený, s dneškom ho nespájajú iba neznesiteľné teplá, ktoré tu v súčasnosti panujú.

• 22.7.2015  19:13

Keď vonkajšia teplota prevýši 35 stupňov, som schopný sledovať iba filmy tohto typu. Nehĺbam nad tým, či by sa to takto nejako mohlo udiať, Frankenheimer mi je zárukou, že z profesionálneho hľadiska to bolo nakrútené dobre, potešia ma stretnutia so známymi i keď nie špičkovými hercami a pohľad na štadión zaplnený 80 tisícmi divákov je veľkolepý. Takže celkove spokojnosť v rámci žánru a očakávaní.

• 19.7.2015  07:07
    Komisařka (1967)

Komisárka je netypický sovietsky film, ktorý zaslúžene skončil v trezore. Sovietsky divák nemal pochopenie pre nejednoznačnosť hrdinky filmu, nebol fanúšikom zaujímavého výtvarného poňatia, prekážali mu i nevábne kulisy vtedajšieho života a možno aj rozvetvená židovská rodina. Nonna Morďuková bola jednou z ikon sovietskej kinematografie a ťažko si predstaviť v roli komisárky Červenej armády inú herečku, než ňu. Film si aj po polstoročí od nakrútenia zachoval svoju hodnotu a neľutujem chvíle strávené pri jeho sledovaní.

• 18.7.2015  22:06
    Kojak: Ariana (TV film) (1989)

Tento návrat sa radí k návratom, ktoré sa nemali udiať. Až mi bolo ľúto, keď som videl obľúbeného Kojaka v mizernej epizóde.

• 14.7.2015  21:28

Karel Čapek je môj najobľúbenejší český spisovateľ, Martin Frič je asi nejpovolanejším filmovým režisérom medzivojnového obdobia a na stvárnenie výberu piatich poviedok si vybral naozaj tých najlepších hercov, ktorí v danej dobe boli k dispozícii (okrem Lídy Chválovej, pochopiteľne). Zdalo by sa, že s takými vstupnými podmienkami nemôže vzniknúť iný, než vynikajúci film. Hodnotenia tomu i nasvedčujú. Ja si napriek tomu myslím, že Čapkove poviedky síce sú sfilmovateľné, ale mali by radšej ostať iba v tlačenej forme. Film im podľa mňa nedodá žiadnu pridanú hodnotu. Preto som si so záujmom pozrel tento film, potešili ma známi herci v mladšom vydaní, ale viac ako tri hviezdičky nemôžem dať.

• 14.7.2015  00:23

Som primerane hrdý na to, že som dokázal tento klenot Trierovej tvorby dopozerať do konca. Na druhej strane považujem záväzok, že už nikdy žiaden film od tohto režiséra, za dostatočne odôvodnený práve týmto filmom. Vôbec nepoznám speváčku Björk a skôr, ako som zistil, že ma jej hudba a interpretácia vôbec neoslovuje, som si všimol jej podobnosť s Lenkou Plačkovou od Ivana Mládka. Lenže to by muselo ísť o komédiu a o tú išlo iba v niekoľkých nechcených momentoch. Inak to bol výtvor režiséra, ktorý má o sebe až takú dobrú mienku, že prestal vnímať diváka na konci svojho snaženia. Nepovažujem za potrebné odôvodňovať svoje nízke hodnotenie. Od Larsa von Triera si zapamätám pozoruhodný film Dogville a ním aj môj záujem o tvorbu tohto pána končí.

• 12.7.2015  18:19

Film som si pozrel iba kvôli Mathewovi McConaugheymu, ktorého som nedávno zaradil do svojej Top ten a vítam každú príležitosť, aby som si overil, či som neurobil chybu. No, pravdupovediac to žiadna sláva nebola. Ale čo by som viac chcel ako neškodné hlbinné bomby, technické a technologické zázraky na počkanie a vytúžený happy end. Ale rozhodne sa nechcem posmievať. Na nedeľné odpoludnie bez veľkých očakávaní mi film splnil to, čo splniť mohol.

• 11.7.2015  00:03
    Jurský park (1993)

Nemal, som k Jurskému parku napísaný komentár a tak som využil príležitosť, že nastalo reprízové obdobie a v rámci neho aj film, z ktorého som si pamätal nejaké segmenty. Ani som nemusel príliš dlho pozerať a bolo mi jasné, že pôvodné štyri hviezdičky som mu dal nezaslúžene. A to som mal kedysi Spielberga medzi desiatkou najobľúbenejších režisérov. Určite však patrí do desiatky tých, ktorí nakrúcajú úspešné filmy pre čo najväčší počet divákov. Ale aj mnohí z nich si časom uvedomia, že keď prestane pôsobiť pôvodné ohromenie nad možnosťami digitálnej techniky oživujúcej dávno vyhynulé tvory, ostane iba plytký, nevierohodný dej a hlavne úporná snaha vytĺcť z divákov čo najviac emócií každého druhu. A to spraví z filmu, ktorý mal na viac, výtvor, ktorý sa bude postupne zosúvať na stále bezvýznamnejšie miesto, na ktorom ostane iba vďaka tomu, že bol v niečom prvý.

• 7.7.2015  08:02
    Kes (1969)

Potešil ma neznámy film, ktorý je možné zaradiť medzi filmy rozhnevaných mladých Angličanov v šesťdesiatych rokoch. Drsný, ničím neprikrášlený, ničím neodľahčený film, bez hollywoodského happy endu mi v niečom pripomenul diela Michaela Hanekeho. Bolo mimoriadne zaujímavé sledovať, ako sa mladý hrdina adaptuje na nevľúdne, nepriateľské prostredie s deformovanými životmi a vzťahmi, ako mu svitá nádej v podobe jediného živého tvora, ktorému môže venovať všetok svoj záujem, cit a voľný čas a ako je život tohto tvora závislý na výsledkoch konských dostihov. Takéto fimy nezvyknú zmiznúť z pamäte, ako väčšina ostatných.

• 6.7.2015  00:11

Niekoľko komentátorov postrehlo istú paralelu s filmom Heroín. Áno aj v tomto filme stvárňuje Gabin patriarchicky založeného otca rozvetvenej rodiny. Ale zatiaľ čo v Heroíne je to patriarcha vládnuci pevnou rukou, ktorý sa nezaľakne gangstrov, ani štátnej moci, tu je to patriarcha poriadne za zenitom, ktorého zrádzajú vlastní synovia a ďalší príbuzní, takže ovláda nanajvýš spomienky na lepšiu minulosť a stádo kôz. Film ma sklamal od chvíle, keď si rodinka Angličanov ustlala na krajnici cesty a odvtedy sa neudialo nič, čo by ma primälo dať tomuto filmu aspoň tri hviezdičky. A dodatok tie dve hviezdičky iba potvrdil. Gabinova filmografia by neutrpela, ak by v nej tento film chýbal.

• 3.7.2015  08:09

Snaha o realistický portrét neprehliadnuteľnej postavy najnovšej histórie USA sa podarila, aj keď boli použité veľmi úsporné filmárske prostriedky. Najcennejšie na filme je, že ukazuje, ako silná osobnosť dokáže prekonať svoje formálne mocenské zaradenie a ovplyvňovať chod života štátu viac, než sa od nej očakáva. Po skončení filmu je tiež zrejmejšie, prečo je veľká časť antiamerických kampaní smerovaná proti Dickovi Cheneymu.

• 27.6.2015  14:32
    Případ Dr. Horáková (TV film) (1990)

Nie všetci Nemci boli fašistami; áno, počas výstavby socializmu sa robili aj chyby; iba 15 až 20 % islamistov patrí k radikálnemu krídlu. Všímate si, ako sa po nejakom čase aj tie najväčšie svinstvá relativizujú naprieč dejinami a ideovým zameraním? A ľudia, ktorých nejaká ideológia zomelie, sú bez najmenšej šance na záchranu. Čo pomohlo Milade Horákovej, že sa zachránila od popravy fašistami, keď ju o pár rokov popravili komunisti. Čo jej proti Urválkovi a podobným netvorom mohlo pomôcť viac, ako priznanie viny, naučenie sa scenára a poslúženie zámerom strany, ktorej členovia si pospevovali : "Rozboríme sveta starý základ ..." a naozaj to všetko aj rozborili až do základu a bez náhrady. A milióny užitočných idiotov sú naďalej pripravené obetovať svoju ľudskú dôstojnosť, keď budú mať mlieko za 1,70 Kčs. Mumlajúc, že za socializmu bolo lepšie, mi pripomínajú starčekov tvrdiacich, že za socializmu mali aj erekciu lepšiu.

• 25.6.2015  18:51

O tejto teroristickej akcii som čítal viacero článkov a tak som bol zvedavý na jej televízne spracovanie. Napriek účasti dvoch slávnych hercov som bol dosť sklamaný. Teroristická akcia bola poznamenaná množstvom chýb na jednej i druhej strane, politickým zasahovaním a neskúsenosťou zasahujúcich policajtov s týmto druhom zločinu. Mohol byť z toho príťažlivý film. Ale kontraproduktívna heroizácia zastrelenia dvoch izraelských športovcov bola skôr pripomenutím sovietskych filmov z najhoršieho obdobia, než dramatickou rekonštrukciou skutočnej udalosti. Takže premárnená príležitosť

• 25.6.2015  17:45
    Harry a syn (1984)

Tak som si v ideálnych podmienkach vychutnal 25. film s Paulom Newmanom, mojim hercom No. 1. Vychutnal je to správne slovo. Nemám chuť dopodrobna opisovať všetky klady, ktoré ma v tomto vzťahovom filme zaujali. Paul Newman je v ňom fascinujúci a pri opakovanom sledovaní vynikajú prednosti jeho herectva oproti ostatným ešte výraznejšie. Celý film je zaľudnený postavami, s ktorými sa asi ťažko stotožníte, možno ani nebudete s nimi sympatizovať, ale určite budete presne vedieť, čo sú to za ľudia a čo možno od nich v konkrétnych situáciách očakávať. Pomerne málo ma zaujíma hodnotenie ostatných, ale napriek tomu ma mrzí tých iba 74 %.