nascendi

doháňam zameškané

homepage

Skype: juglon1

• 6.12.2015  21:00

U druhej série Temného prípadu som nenašiel žiadne spoločné znaky s prvou sériou a tak som ani nepochopil ich spojenie do jedného celku. Aj druhá séria bola nadpriemerným počinom, ale asi som bol príliš navnadený, takže som nebol schopný zaujať objektívny postoj. Možno neskôr, keď si ju pozriem opakovane. Po troch mesiacoch som si túto sériu pozrel opäť. V optimálnom čase a s nádejou, že sa zorientujem v množstve postáv, vzťahov a udalostí. Podarilo sa mi to z väčšej časti, v úplné pochopenie ani nedúfam. Hodnotenie zvyšujem na štyri hviezdičky, pretože ide naozaj o výnimočný seriál, ktorý má množstvo nespochybniteľných kladov a negatívne som vnímal iba tú komplikovanosť, málo rešpektujúcu diváka.

• 6.12.2015  20:52

Napriek upozorneniu, že týmto hodnotením zmažem hodnotenie seriálu, vítam jeho rozdelenie na série, pretože sú také rozdielne, že by som iným spôsobom nedokázal vyjadriť o koľko ma druhá séria zaujala menej. Takže u prvej série iba prekopírujem komentár, ktorý som pôvodne napísal k celému seriálu. Nemám najmenší dôvod dať tomuto seriálu menej ako päť hviezdičiek. Pohltil ma už od prvých častí. Dalo by sa napísať, koľko už bolo nakrútených filmov a seriálov s tematikou sériových vrahov. Ale ani jeden takým originálnym spôsobom, ako tento. Iba výnimočne sa môžem stretnúť s takým hereckým výkonom, aký predviedol Matthew McConaughey a málokedy je príbeh rozfázovaný do rôznych dejových a časových línií bez toho, aby to pôsobilo samoúčelne a nezrozumiteľne. Cenný bol dôraz na detaily podporujúce vierohodnosť každej scény. Úvodná pieseň mala chytľavý motív a vhodne uvádzala každú časť seriálu.

• 6.12.2015  20:37

Veľmi dlho som čakal na tento film a mal som aj isté očakávania. Ústrednú melódiu som síce poznal mnoho rokov, ale film mi unikal. Nie som ním však nadšený. Bol to drahý, výpravný film s komplikovanými vzťahmi medzi znepriatelenými stranami i vývojom jednotlivých postáv, film s veľkolepými masovými scénami i nádhernými obrazmi. Ale tiež film neskutočne rozťahaný, u ktorého sa prejavilo, že bol nakrútený v dobe, keď sa žilo pomalšie a dnešný divák už nebude mať dostatok trpezlivosti, aby ho sústredene sledoval viac ako tri hodiny. Teda ja nie, pretože nekonečné scény v púšti ma uspávali. Súčasnosť mi pripomenuli zábery na bojovníkov na ťavách, v čele ktorých boli zástavníci s čiernymi, či červenými zástavami popísanými arabskými nápismi. Takže ako mierne nadpriemerný film ho môžem vnímať aj teraz, ale na vyššie ohodnotenie u mňa nedosiahol.

• 5.12.2015  19:00

Nikdy by som si nepomyslel, že ja, antišportovec, dám športovému filmu štyri hviezdičky. A na filme, ktorý je žánrovo zaradený aj medzi komédie sa ani raz nezasmejem. Ale pravdou je, že ma dostalo práve to, že film z prostredia futbalu nie je primárne o futbale, ale skôr o podhubí, z ktorého vyrastá a vzťahoch, ktoré v ňom panovali v danej dobe a v modifikovanej podobe panujú doteraz. Michael Sheen výborne stvárnil zaujímavý typ egocentrika, ktorý je neznesiteľný, ale má výsledky, čo mu vydrží tak dlho, až sa tí, na ktorých závisí, rozhodnú obetovať výsledky, len aby sa zbavili jeho nepríjemnej priamosti.

• 2.12.2015  18:36

Konečne sa mi podarilo po dlhšej dobe vidieť film, ktorému môžem nadeliť plný počet hviezdičiek. Nie celkom čistých, pretože pri desaťbodovom hodnotení by to bolo deväť bodov. Najviac mi učarovala atmosféra, ktorá ma aj v neakčných scénach udržiavala v napätí aj vďaka zvukom Jóhannssona, ktoré sa neodvážim nazvať hudbou. Nádherné zábery a dokonalý strih boli ďalšími lahôdkami. Benicio Del Toro a Josh Brolin boli excelentní. Potiaľ najvýraznejšie klady. Oproti nim stojí chybne včlenená postava Kate Macer v rovnako nevýraznom stvárnení Emily Blunt. Pripadala mi skôr ako žena z domácnosti, ktorú drsní chlapci zobrali so sebou na svoju misiu, než agentka FBI s jej zvedavým čiernym kamoškom. Veľká škoda tohto zbytočného a nevysvetliteľného omylu, ktorý je kazom na inak vynikajúcom diele. Keď chcel režisér ukázať, že proti dobre organizovanému a žiadne zákony nerešpektujúcemu zločinu je potrebné postaviť rovnako vybaveného protivníka, mal viacero možností, ako to demonštrovať, než do deja vsadiť túto nereálnu postavu. Clarice Sterlingová mala tiež svoje slabšie chvíle, ale nie také, ktoré by spochybňovali jej status agentky FBI. Pri druhom pozretí v televízii musím ísť bohužiaľ s hviezdičkou dole. Tá Emily Blunt celkový dojem kazí viac, ako som pri premiére bol ochotný pripustiť. A nie je ani podstatné, či byť takou kravou mala predpísané v scenári alebo má na stvárnenie takých postáv talent.

• 1.12.2015  20:54

Na tento Brynychov som už mal iba hmlisté spomienky. Nakoniec po 50 rokoch sa ani niet čomu čudovať. Údajne erotické scény ma nezaujali, vidieť známych hercov, osobitne Wimmera, bolo síce zaujímavé, ale radšej by som ich videl v lepšom filme. Takže jediné, čo som ocenil ako bývalý lapiduch bolo to nevľúdne kasárenské prostredie s krikom, buzeráciou a vo filme nezobraziteľným chladom a pachom záchodov. Preto iba dve hviezdičky.

• 29.11.2015  20:03

Ľutujem, že som sa pristavil pri televízore, keď tam bežala táto pseudodetektívka. Filmy Petra Schulhoffa a niektoré ďalšie sú dôkazom, že aj za socializmu boli nakrútené detektívky a kriminálky, s ktorými pri prižmúrenom oku môžem byť spokojný. A Černá punčocha je zasa potvrdením toho, že niektorým režisérom a hercom nemalo byť umožnené, aby takýmto trestuhodným spôsobom míňali cudzie peniaze. Jedna hviezdička vyjadruje spokojnosť s tým, že som nemal možnosť vidieť celý film.

• 28.11.2015  00:03
    Tisícročná včela (TV seriál) (1983)

Tisícročnú včelu som nevnímal ako seriál, skôr ako poriadne dlhý film. Dlhý a dobrý, vynikajúci. Jakubisko mi je v mnohých ohľadoch pomerne cudzí, možno preto väčšinu z jeho tvorby nechápem a nepáči sa mi, počnúc už Kristovými rokmi. Ale jeho "epickú" tvorbu: Sedím na konári, Tisícročná včela a Perinbaba, obľubujem. Ospravedlňuje v mojich očiach všetko predtým i potom nakrútené, dokonca aj to nevidené. Včela je v dobrom slova zmysle slovenská (asi viac zásluhou Jaroša, než Jakubiska), je výborne nasnímaná, má fascinujúcu atmosféru doplnenú úžasnou Hapkovou hudbou. K tomu herecké obsadenie s excelentným Jozefom Kronerom v čele, tak čo by sme ešte chceli viac. Ani vlastne neviem, či existuje iný slovenský film, ktorý by som si cenil viac.

• 27.11.2015  00:05

Směšné lásky sú trofejným kusom v mojej knižnici a pri ich sfilmovaní dopadli lepšie, ako napríklad diela Hrabala, či Párala. Nikdo se nebude smát nie je žiadnou výnimkou. Film organicky zapadol do novej vlny, ktorú začínajúci Hynek Bočan obohatil o vkusnú komédiu, kde chvíľami cítime Kafku a chvíľami máme nepríjemný pocit z toho, že sa niečo podobné deje doteraz, iba sofistikovanejšie. Preto je film nadčasový aj keď je reáliami zasadený do konkrétnej doby. Výrazová plochosť Jana Káčera je v kontraste so snaživým neschopákom, ktorého vynikajúco stvárnil Josef Chvalina. Niektoré epizódy trvali dlhšie alebo dokonca pôsobili rušivo, ale celok považujem za mimoriadny film, ktorý nezostarol.

• 26.11.2015  18:43

Možno sa niekomu bude zdať, že moje nízke hodnotenie sa zakladá na takých biednych dôkazoch, ako boli dôkazy na základe ktorých bola odsúdená nitrianska skupina, ale pravdou je, že som tým chcel vyjadriť niečo úplne iné. O kauze Cervanová som čítal množstvo článkov a nadobudol som presvedčenie, že celá kauza je viac prejavom konfliktu záujmov, než spravodlivosti. A spravodlivosť je dosiahnutá vtedy, keď je "nado všetku pochybnosť" dokázaná vina páchateľov. A tých pochybností, nátlaku pri vyšetrovaní a manipulácie s dôkazmi bolo viac než dosť. O kauze Cervanová už bol nakrútený film Bolero. Hraný film však má možnosť upravovať skutočný príbeh podľa autorskej licencie tvorcov. Dokument sa musí striktne držať faktov. Bohužiaľ Kirchhoffov film neinformovaných divákov iba zmätie a informovaným nepovie nič nové. Ale nielen výber, radenie a relevantnosť jednotlivých príspevkov sú problémami tohto filmu, ale dokonca aj taká banalita ako zrozumiteľnosť rozhovorov. Preto si myslím, že tento film nemusel a nemal byť nakrútený, preto tie dve hviezdičky.

• 25.11.2015  17:09

U záverečného dielu trilógie o cestovaní časom ma najviac potešilo, že Zemeckisa nenapadlo nakrútiť štvorku. Je to málo na 240. najlepší film všetkých čias, ale na tri hviezdičky to postačuje.

• 25.11.2015  17:03

Keď som slávnej "jednotke" nadelil po opakovanom zhliadnutí iba tri hviezdičky, "dvojka" si rozhodne nezaslúži viac. Dokonca ide o slabšie tri hviezdičky, pretože sa príliš okato prejavila snaha vyťažiť doláriky z pokračovania úspešného filmu aj keď nových nápadov bolo pomenej.

• 25.11.2015  16:59

Návrat do budúcnosti figuroval medzi filmami, ktoré som videl, ale nemal som k nim napísaný komentár. Tak som využil príležitosť, že ho zaradili do programu TV a pozrel si ho opakovane. A bez ohľadu na vysoké hodnotenia a superlatívmi sa hemžiace komentáre sa hanbím, že som mu po pamäti nadelil plný počet hviezdičiek. Iba málo filmov, ktoré ma v minulých desaťročiach nadchli prežilo bez ujmy skúšku časom. Väčšinou idem s hviezdičkou dolu. Ale u tohto som nútený odobrať dve. Vyrastal som na verneovkách a plynule som prešiel do žánru sci-fi, takže k cestovaniu časom mám blízko. Film, v ktorom je rok 1955 charakterizovaný skladbou Mr. Sandman a neskôr Earth Angel mi pohladil moju záľubu v sixties. Aj M.J. Fox bol v hlavnej úlohe skvelý, ako keby bola písaná pre neho. Ale zvyšok mi namiesto smiechu alebo aspoň úsmevu, ktorý u komédie predpokladám privodil častý pocit trápnosti a hanby nad tým, ako som sa pri jeho hodnotení až tak pomýlil. Nepopieram, že konečné tri hviezdičky sú silné, pretože vo filme bolo niekoľko pasáží, v ktorých Zemeckis dokázal svoju remeselnú zručnosť, ale celok je podľa mňa iba mierne nadpriemerným filmom, ktorého kvalitu neospravedlňuje ani čas, v ktorom bol nakrútený.

• 23.11.2015  22:30
    Velké ticho (1968)

Prekvapujúco dobrý netypický western ešte z roku 1968, keď sa nakrúcali westerny iného razenia. Skvelé herecké výkony, temná atmosféra, výborná kamera využívajúca atraktívne prostredie a postupy známe z Leoneho filmov a hudba, ktorej autora nie je ani potrebné uvádzať v titulkoch. Napriek tomu mi niektoré scény bránia dať plný počet hviezdičiek Ale aj napriek tomu považujem za škodu, že je tento western neprávom málo známy.

• 22.11.2015  12:15

Pretože atentát na Kennedyho ma v mojich 17 rokoch silno zasiahol, tak nevynechám príležitosť pozrieť si jeho spracovanie v dokumente, ktorý som nemal možnosť vidieť. Je naozaj ťažké po toľkých rokoch nájsť na atentáte niečo nové, objavné, šokujúce a ani som to neočakával. Stačilo mi, že sa v dokumente objavujú dobre usporiadané pohľady a názory rôznych svedkov tejto udalosti a preniká doň i údiv nad štátom, ktorý v záujme akejsi "štátnej bezpečnosti" odstraňuje alebo aspoň utajuje všetko, čo sa vládcom nehodí do krámu. Lebo iný dôvod pre ukrytie najdôležitejších dokumentov na 75 rokov nesvedčí o ničom inom, len o tom, že atentát bol pripravený a vykonaný v záujme a na pokyn najvyšších miest. Potom kašlať na taký štát. A smutné je, že takým štátom je v podstate takmer každý iný.

• 22.11.2015  12:04

Nevidel som zatiaľ žiaden film od Alessandra Blassettiho a po tomto zázraku ani nechcem. Nechal som sa zlákať slávnymi hercami a nevyšlo to. Údajne je to komédia, ale nezasmial som sa ani raz. Dôvodom môže byť, že: a) mám nezmeniteľne zlú náladu, b) na tomto filme sa nesmial ani Blassetti. B je správne! Ešte šťastie, že som už opustil zásadu, že nebudem hodnotiť ani komentovbať filmy, ktoré som nedokázal dopozerať. Prečo by som sa mal týrať ukecaným filmom nakrúteným bez scenára a bez myšlienky.

• 16.11.2015  17:31
    Kodaň (2014)

Už som tento film videl, ale som ho zabudol hodnotiť. Ide o príjemný príbeh dvoch mladých ľudí v kulisách Kodane, ktorých si po počiatočnej averzii obľúbi väčšina divákov. Hľadanie dedka je iba zástupným motívom pre citlivé vykreslenie, ako vzniká vzťah medzi rozdielnymi jedincami.

• 15.11.2015  21:52

Bez mučenia priznávam, že úvodné tri štvrtiny filmu som spätne ocenil až po jeho skončení. Samozrejme, že aj tieto priniesli skvelé herecké výkony, pokojnú, idylickú slnkom presvietenú atmosféru podporenú výbornou kamerou a aj náznaky záverečnej drámy. Diváka upokojí, že film okrem úvodnej tankovej scény, ktorá naznačí absurdnosť systému, ktorý v mene nejakých ideí je schopný a ochotný ísť proti vlastným ľuďom, systému, v ktorom ani hrdina občianskej vojny nemá vyhrané, vníma iba okrajovo temný podtext Miťovej návštevy. Ale práve od naznačeného účelu jeho príchodu začína mať film stupňované tempo a tušenú osudovosť podobnú antickým drámam. Plný počet hviezdičiek by som bol ochotný dať iba ak by pri záverečnom strihu 15 - 20 minút skončilo v koši.

• 8.11.2015  01:03

Komentár k Bournovmu ultimátu som zakončil vetami: "Takže namiesto obdivného komentára iba obava, aby niekoho nenapadlo nakrútiť Bourna 4. Veď táto trojka začínala i končila mužom na hladine a k tomu už niet čo dodať." Bohužiaľ napadlo to Tonyho Gilroya a ten, zlákaný vidinou zelených papierikov zaplatených zvedavými divákmi sa rozhodol priživiť sa na trilógii. Nenakrútil ďalšieho Bourna, pretože to nie je reálne, ale nejaký film, ktorý niekoľkými zicherkami pripol k slávnej sérii. Dve hviezdičky dávam filmom, ktoré napriek tomu, že boli nakrútené relatívne zručne, nemali byť nakrútené vôbec. A toto je presne ten prípad.

• 5.11.2015  20:02
    Griffin a Phoenixová (TV film) (1976)

Sú filmy ktoré bežia v TV bez ohľadu na to, či ich niekto pozerá alebo nie. A sú filmy, na ktoré čakám dvadsať, či viac rokov a žiadna TV ich nezaradí do vysielania. Griffin a Phoenixová je jedným z nich. Napriek tomu nemám o plnom hodnotení a zaradení do mojich najobľúbenejších najmenšie pochybnosti. Odmietam si pozrieť remake, chcem opätovne vidieť Falka s Clayburgh a dúfam, že sa mi to ešte niekedy podarí. A asi nikdy nezabudnem na epitaf: P.S. Hi, Griffin. Thought you'd probably drop by. (Vedela som, že pôjdeš okolo).

• 4.11.2015  18:34
    Klobouk Jiří Wimmer (TV film) (2006)

Film som videl už dávnejšie, ale Jřího Wimmera som obľuboval a tak životopisný film o ňom nemôžem nechať bez povšimnutia. Sú baviči, ktorých je plná televízia a vyskakujú na nás pomaly aj pri otvorení chladničky. Časom sa celé ich umenie mení na prehliadku trápností, pretože takmer nikto z nich nevie včas odísť. Naopak, každé zjavenie sa Jiřího Wimmera na obrazovke bolo dôkazom, že existuje i malá skupinka bavičov, ktorým obrazovka svedčí a dramaturgovia ich beztrestne zanedbávajú. Veľká škoda, že časť vystúpení som videl iba raz a neobjavujú sa ani vo výberoch.

• 4.11.2015  12:19

Rozdiel medzi umiestnením medzi najobľúbenejšími a medzi najlepšími filmami vnímam ako potvrdenie toho, že diváci nepokladajú daný film za kvalitný, ale oceňujú, že sa naň dobre pozeralo. Že je dobre stráviteľný a po čase neostane po ňom v mozgu ani stopa, lebo ak aj bola, prekryje ju novší ešte stráviteľnejší film. Nakoniec aj potraviny napchaté éčkami a inými svinstvami sú farebnejšie, voňavejšie a dokonca i chutnejšie, ako tie s prirodzeným pôvodom. Dve hviezdičky odo mňa sú oneskoreným a zbytočným volaním po tom, aby sa takéto filmy nenakrúcali. A keď sa už nakrútili, aby na ne ľudia nechodili. A keď už prídu, aby sa potom nečudovali.

• 2.11.2015  08:57
    Pramen panny (1960)

Niekoľko Bergmanových filmov ma pro opätovnom zhliadnutí sklamalo, ale som rád, že Prameň panny medzi ne nepatrí. Nemám ambíciu písať rozbor tohto výnimočného filmu. To už spravili viacerí predo mnou. Stačí napísať, že som si vychutnal film nakrútený pred pol storočím, na ktorom to takmer nie je poznať, čierno-biely, pričom som vnímal farby prírody i odevov, silno religiózny bez toho, aby to mňa-bezverca popudzovalo. Na rozdiel od súčasných filmov nie je ani rozťahaný, nadstavovaný, všetko v ňom má svoje miesto a dokonca aj švédština mi v ňom znela akosi príjemnejšie, než obvykle. O skvelej réžii, vynikajúcej kamere a o nezabudnuteľnej úlohe patriarchálneho otca rodiny, vtedy ešte mladého Maxa von Sydow, je zbytočné písať. Som veľmi rád, že v rámci prehliadky Bergmanových filmov som mal príležitosť opätovne so pozrieť Prameň panny a utvrdiť sa, že na mojich pôvodných dojmoch z neho sa ani po desťaročiach nič nezmenilo.

• 29.10.2015  23:39
    Tygr a drak (2000)

Bol som pochopiteľne zvedavý na film, ktorému akademici nadelili štyroch Oscarov, aj keď som tušil, že tento mix bojových umení a leteckého dňa bude pre mňa ťažko stráviteľný. Nesklamal som sa. Dokázal som to síce dopozerať bez použitia rýchloposunu, ale k uvedeným žánrom (dobrodružný/dráma/akčný/fantasy) by mal byť pridaný aj bábkový. Herci poletujúci na zle maskovaných drôtikoch a naivné dialógy najlepšie zodpovedajú bábkovým filmom. Tri hviezdičky sú preto viac výrazom mojej zhovievavosti, ako mojim ocenením reálnej hodnoty tohto čudného filmu.

• 29.10.2015  19:01
    Velká válka: 1914-1918 (TV film) (2008)

Veľmi zaujímavý a potrebný dokument. Autorské riešenie v podobe pohľadu fiktívneho účastníka priniesla možnosť blízkeho kontaktu so všetkými hrôzami, ktoré táto vojna vyvolala, ale na druhej strane obmedzila historizujúce pohľady, pretože pri takejto forme nebolo možné venovať sa proporčne udalostiam na všetkých frontoch. Kombinácia autentických záberov s ukážkami hraných filmov, kolorovanie niektorých záberov dokument oživilo. Celkovo veľmi dobrý dojem, ale plný počet hviezdičiek sa zdráham dať.

• 28.10.2015  00:11
    Pasťák (1968)

Pasťák som videl pred pár rokmi aj to nie celý. Opakované sledovanie ma dosť sklamalo. Pozitívne je, že depresia a beznádej pozerajú na diváka z každého záberu. Je zrejmé, že takýto film mohol byť nakrútený iba počas odmäku v roku 1968 a rovnako zrejmé je aj to, že ešte nedokončený musel ísť do trezoru. Nebolo žiaduce ukázať čo všetko existovalo aj v dobách, kedy boli noviny plné budovateľských úspechov. Problém vidím vo vierohodnosti obsadenia a fungovania zariadenia. Scény, v ktorých sa Vyskočil pokúša uplatniť svoju funkčnú autoritu vyznievajú úplne inak s hercami, ktorí sú jeho rovesníkmi, ako by vyzneli s hercami v autentickom veku, teda do 18 rokov. Tiež režim chovancov bol raz väzenský, inokedy zas ako v pionierskom tábore. Musel som ísť s hviezdičkou dolu. V každom prípade zaujímavý film, ktorý sa oplatí vidieť.

• 23.10.2015  22:44

Ťažko by mohol odo mňa niekto očakávať, že budem z filmu o skateboardingu unesený. Je to predsa len zábava úplne inej generácie, než ku ktorej patrím. Napriek tomu ma film celkom zaujal. Rozdelenie do kapitol, prekladanie amatérskych záberov kreslenými vsuvkami, dobre vybraná hudba, to všetko patrí k jeho kladom. Ale na druhej strane snaha vyrobiť zo skateboardingu nejaký prostriedok, či symbol túžby po slobode, nezávislosti a ktovie ešte čoho iného, tak taká snaha u mňa okamžite skončila nezdarom. Skôr som cítil autentickosť pri záberoch z bujarých párty a výčinoch, ktoré sa zvykli pomenúvať chuligánske. Preto "iba" tri hviezdičky.

• 22.10.2015  23:25

Pretože som o Monkovi počul rozporuplné hodnotenia, bol som na pilotný film k seriálu primerane zvedavý. Nie som odborník, aby som tvrdil, že trpel obsedantno-kompulzívnou poruchou alebo nejakou formou autizmu. Ale aj ako laikovi mi je cudzie, aby sa tieto poruchy spájali s geniálnym pozorovacím talentom a nespochybniteľnou logikou. Ak by bolo vo filme viac vtipu a zreteľného nadhľadu, bral by som to. Ale takto bez ľútosti oželiem jednotlivé časti seriálu, lebo som nemal byť čím navnadený.

• 20.10.2015  20:28

Aj tento film som videl pred mnohými rokmi, ale pamätal som si z neho tak málo, že som sa neodvážil ho hodnotiť, nieto napísať komentár. Film je cenný tým, že hlavnú postavu v ňom hrá skutočný Miguel Mateo. Tým sa Rosiho film dostáva na pomedzie hraného filmu a dokumentu. Lepšie hodnotenie som mu nemohol dať, pretože mám k býčím zápasom pomerne silnú averziu. Chápem, že je to dlhoročná hispánska tradícia, ale Hispánci ma na oplátku musia pochopiť, že ja som vyrastal na iných tradíciách.

• 18.10.2015  20:33

Bol som primerane zvedavý, ako na mňa zapôsobí film, ktorý som videl pred vyše dvadsiatimi rokmi. A nesklamal ma. U filmov tohto typu ma príliš nezaujíma, že Dian Fossey bola ešte posadnutejšia, nesympatickejšia a bezohľadnejšia, ako jej postava vynikajúco stvárnená Sigourney Weaver. Z hľadiska obsahu a posolstva tohto filmu by si mal každý uvedomiť, že ak budú impotenti prahnúť po prášku z rohu nosorožca, snobi po sedačke zo slonej nohy a ozdobných predmetov z ich klov, a absolútni idioti po popolníkoch z gorilích rúk, tak za nejaký čas bude Afrika bez zvierat a naďalej plná vyhladovených detí a vzájomne sa vyvražďujúcich kmeňov. Gorily a ostatné zvieratá,zmiznú, aby mali černošťatá na chvíľu plnšie brušká. O čo bude potom ľudská rasa, ktorá sa honosí humanitnými ideálmi, spokojnejšia a šťastnejšia? Z filmového hľadiska uznávam, že film mohol, byť o čosi kratší (možno o časť romániku Diany a fotografa), ale aj pri zvolenej stopáži som sa nenudil. A zábery Sigourney Weaver s gorilami si zaslúžia maximálne uznanie, lebo živé zvieratá sú inou kávou, ako slintajúci votrelec z plastu.