nascendi

homepage

Skype: juglon1

• 11.2.2016  18:47
    Mandarinky (2013)

Nečakané a príjemné prekvapenie. Nezmyselnosť vojnových konfliktov zobrazená na ploche vymedzenej dvoma domami, dielňou a sadom plným mandaríniek. A o konflikte vypovedá viac, ako drahé veľkofilmy. Skvelo navodená atmosféra, výborne vybraní herci, presné dialógy, vhodne striedané akcie s chvíľami pokoja a prekrásny zádumčivý hudobný motív ma dostali. Film mi pripomenul niektoré diela o konfliktoch v krajinách bývalej Juhoslávie, pretože je vlastne úplne jedno, kde poštvú jedných proti druhým. V spojitosti s ním ma napadla iba jediná otázka: prečo som mu nedal plný počet hviezdičiek? Ešte nad tým pouvažujem.

• 10.2.2016  15:34

po dlhšom čase som sa opätovne utvrdil v tom, aký bol Ingmar Berman skvelý režisér a ako rozumel ženskej duši. Na malom priestore nemocničnej izby dokázal rozohrať drámu troch žien a ich rozdielnych osudov. Nič v tomto filme nebolo zbytočné, žiaden dialóg nebol odfláknutý a aj keď sa môžu nájsť mudrlanti s tvrdením, že dej bol ľahko predvídateľný, nie je to nedostatkom. Trojica skvelých Bergmanovských herečiek odviedla kus poctivej práce, až na mladučkú Bibi Andersson, ktorá podľa mňa pomerne často prehrávala. Skvelý film, u ktorého je čudné, že ho videlo, ku svojej škode, tak málo užívateľov ČSFD.

• 9.2.2016  18:31

Nemôžem film ako celok označiť ako zlý alebo nepodarený. Dobre vybraní herci, skvelá kamera a hudba ma do troch štvrtín filmu zaujali a bol som spokojný. Ale zhruba od oslobodenia Kacumata už už som všetky bojové scény vnímal ako paródiu, pretože mi chýbal nekritický pohľad. Ale neľutujem tých troch hodín, aj keď samurajské filmy v poňatí cti mi vzdialene pripomínajú westerny.

• 30.1.2016  09:48
    Narušení (1999)

Narušenie som vnímal ako nenáročný, pozerateľný film s neprehliadnuteľnými hereckými výkonmi. Nemyslím si, že okrem prostredia, je možné tento film porovnávať s Preletom. Ten je predsa v úplne inom leveli. Netreba sa zamýšľať nad úrovňou psychiatrie v danej dobe, s diagnostikou a liečbou. Prínosné bolo, že na osudoch a správaní sa niekoľkých pacientiek boli načrtnuté nejasné hranice medzi "zdravými" a psychiatrickými pacientmi. Každý herec potvrdí, že hrať negatívne postavy je ľahšie, pretože sú plastickejšie a zaujímavejšie. Aj preto tak vynikol výkon Angeliny Jolie. Ale nielen preto. Winona Ryder popri nej vyzerala ako spiaca bábika, ktorej život prebieha v mysli a na stránkach denníčku. Neľutujem, že som si tento film pozrel, aj keď nič mimoriadne mi jeho sledovanie neprinieslo.

• 26.1.2016  16:31
    Temný případ (TV seriál) (2014)

Temný prípad nepovažujem za seriál, ale za dve osemdielne série spojené z dôvodov, ktoré nie som schopný pochopiť. V obchode sa to nazýva viazanie tovarov a je neprípustné. Rovnako považujem za neprípustné spájanie dvoch tak rozdielnych sérií. Výsledok mi pripadá, ako siamské dvojčatá, z ktorých každé má iného otca. Preto žiaden komentár spoločný pre obe série nenapíšem.

• 26.1.2016  12:49

Štandardný akčný film s Harrisonom Fordom, ktorého v úlohe akčného hrdinu nedokážem akceptovať, s teroristami, ktorí v rozpore so Zemanovým výrokom nie sú Arabmi, i keď fanatizmus Seana Millera je prinajmenšom porovnateľný. Všetko nakoniec vďaka scenáru dobre dopadne, veď ako inak by to malo v americkom filme dopadnúť? Je to film na jedno pozretie a mám pocit, že jeho tvorcovia ani väčšie ambície nemali.

• 26.1.2016  12:40

Wellsova predloha má už za sebou nejaké to storočie a patrí už skôr do literárnej histórie, než do obligatórneho čítania súčasníkov. Steven Spielberg bol kedysi v mojej Top ten, ale každým filmom sa v mojom virtuálnom rebríčku zosúva nižšie. Stalo sa to už viacerým presláveným režisérom. Vojna svetov je podľa mňa excelentnou ukážkou hlúpeho filmu, s trápnymi hercami, drahými efektmi a nádejou, že zvedaví diváci vrátia producentom ich vložené doláriky. O veľkosti sklamania svedčí aj to, že som pri hodnotení váhal medzi jednou a dvomi hviezdičkami. A to sa pritom považujem za fanúšika sci-fi, i keď skôr v literárnej podobe.

• 26.1.2016  12:16
    50/50 (2011)

Nakrútiť drámu mladého človeka postihnutého exotickou formou rakoviny tak, aby mohla byť žánrovo zaradená aj medzi komédie, to chce naozaj guráž. A nielen guráž, ale aj schopnosť balansovať na ostrí medzi životnou drámou a sprievodnými srandičkami. Našťastie, tých "srandičiek" bolo primerané množstvo, teda iba toľko, aby dámy nemuseli príliš často siahať po papierových vreckovkách. Jonathanovi Levinemu sa podarilo tie "srandičky" udržať na povrchu naozaj temného príbehu bez toho, aby komediálny prvok kedykoľvek prekryl dramatickú podstatu. Páčilo sa mi, ako bol film zaľudnený bez toho, aby bol nosný príbeh zatláčaný do úzadia. Je to jeden z mnohých filmov o vyrovnávaní sa ľudí so správou, že v ich tele hlodá rakovina. Jeden z lepších filmov na túto tému. Americky vecný, bez amerického sentimentu. Jeden z filmov, ktorý výkon hlavného predstaviteľa posunul v celkovom vyznení o stupienok vyššie. Jeden z filmov, ktorý končí tak, ako väčšina podobných filmov, ktoré tak neskončili, i keď mohli. Jeden z filmov, ktoré som rád videl.

• 26.1.2016  12:00
    Imigranti (2009)

Amerika je krajinou imigrantov a ich potomkov, ktorí pôvodných obyvateľov pozabíjali a zvyšok umiestnili do rezervácií, kde ich pomaly likvidujú dodávkami ohnivej vody. Nemožno sa čudovať, že celý proces kontroly, prijímania a integrácie je prepracovaný a všestranne zabezpečený. Ale nemožnom sa čudovať ani tomu, že v jednotlivých prípadoch dochádza k zlyhaniu systému a o týchto zlyhaniach je tento film. Obsadenie Harrisona Forda do hlavnej úlohy prispelo k vierohodnosti a uveriteľnosti príbehu, pretože táto úloha mu sadne lepšie, ako úlohy akčných hrdinov, na ktoré bol starý i v mladšom veku. V súčasnosti si má divák možnosť uvedomiť diametrálne rozdiely medzi Amerikou a Európou nielen v tom, kto sa k nim tlačí, ale aj ako sú krajiny na takýto nával pripravené. Preto je tento film nielen zaujímavý, ale aj poučný. Gudaulinom spomenutý patriotizmus neriešim, pretože Američania sú už proste takí a také sú aj ich filmy.

• 26.1.2016  11:49

Ridley Scott je režisérom, ktorý sa nezľakne úlohy nakrútiť veľkofilm z doby dávno minulej. Nie je to iba príbeh o kováčovi, ktorý sa previní vraždou a chce odčiniť svoj skutok, aby sa po mnohých peripetiách vrátil domov k svojmu remeslu. Je to príbeh mesta, ktoré leží v mieste dotyku rôznych náboženstiev a tak, ako v miestach dotyku tektonických platní vznikajú zemetrasenia, aj toto mesto postihujú zemetrasenia, keď sa vyznávači niektorého z náboženstiev usilujú o dominanciu. Film ukazuje takmer idylickú dobu spolunažívania antagonistických náboženstiev a svetonázorov. Nevyznám sa v histórii a tak nemôžem posúdiť, nakoľko je tento obraz verný. Aj keď neobľubujem historické filmy zaujala ma veľkolepá výprava, výborné herecké výkony aj naturalistické obrázky bojov, v ktorých bojoval muž proti mužovi a nikto nestláčal gombíky, ani nevypúšťal drony. Možno by bolo účelné nejakú štvťhodinku vystrihnúť, ale aj v tejto dĺžke je film dobre pozerateľný.

• 25.1.2016  21:01
    Romero (1989)

Film o človeku, ktorý musel zomrieť, aby sa stal hrdinom, pretože tie reči o láske a odpúšťaní všetkým, vrátane nepriateľov by mu zabezpečili iba pohodlný, nudný a možno aj dlhý život. Salvador, ako religiózna stredoamerická krajina, v ktorej trojuholník moci tvorí vojenská junta, klérus a americké monopoly, prežíva dlhé roky teroru, ktorý v Európe nie je mysliteľný. A v týchto podmienkach je vražda predstaviteľov cirkvi iba ďalším krokom v eskalácii teroru voči vlastnému obyvateľstvu. Z filmovej stránky ma nič osobitne nezaujalo, ľavicový nádych filmu som ako-tak toleroval a naozaj silno na mňa zapôsobili iba záverečné titulky, v ktorých bol vyčíslený rozsah a dĺžka násilia v tejto krajine.

• 25.1.2016  20:51

Celkom zaujímavý dokument o príbehu tvorby atómovej bomby a vstupe ľudstva do atómového veku, v ktorom sa rovnováha síl stala kategorickým imperatívom. Na dokumente mi dosť prekážalo nadbytočné a jednostranné politizovanie, ktoré je možné vysvetliť (i keď nie akceptovať) rokom vzniku a krajinou pôvodu.

• 25.1.2016  20:46
    Kód Enigmy (2014)

Kód Enigmy je druhým filmom o príbehu prelomenia kľúčovej nemeckej šifry počas II. svetovej vojny. Filmom nepomerne kvalitnejším, lebo nebol iba príbehom geniálneho matematika, ktorý svojim zápalom prekonával vojensko-byrokratické bariéry, ale aj príbehom homosexuála v dobe, keď táto bola trestným činom a paradoxne príbehom človeka, ktorý nielenže rozlúštil najutajovanejší kód fašistického Nemecka, ale musel aj poradiť tajnej službe, ako ho využiť so štatistickým vyhodnocovaním rizika, že sa Nemci dovtípia o príčinách svojich rastúcich vojenských neúspechov. Benedict Cumberbatch vynikajúco stvárnil ďalšiu postavu, zaujímavé boli aj ďalšie postavy a postavičky, Keira Knightley ma výnimočne neodpudzovala. Celkovo veľmi dobrý filmový zážitok.

• 25.1.2016  20:28

Asi bude najlepšie nezdržiavať sa písaním komentára, prihlásiť sa ku komentáru môjho obľúbenca Radka a iba hodnotením vyjadriť, že to bol podľa mňa pozerateľný film nakrútený zrejme bez vyšších ambícií, čo sa tvorcom aj podarilo.

• 25.1.2016  20:21

Kvôli poruche na počítači píšem komentáre k viacerým filmom z mojich, rukou písaných, poznámok. Pred chvíľou som napísal o koncerte U2, že nie som fanúšikom skupiny a je to záležitosť generačná. Rovnako generačný je môj príklon k rock and rollu a film o jeho ťažkých a zložitých cestách k uznaniu nemôže odo mňa dostať menej ako štyri hviezdičky. Hudbu konca päťdesiatych rokov a nasledujúcej dekády mám asi zapísanú aj v mojej DNA. Preto bolo pre mňa príťažlivé sledovať príbeh popularizátora rock and rollu Alana Freeda a prekážky, ktoré mu na jeho púti kládla bigotná Amerika. Pre súčasnú mladú generáciu odchovanú klipmi a veľkolepými show so svetelnými a pyrotechnickými efektmi je asi komické sledovať čiernobiele snímky spevákov strnulo stojacich pred mikrofónmi a spievajúcich nádherné melódie. Asi nevedia, že pohyb pred kamerami bol zakázaný a ešte aj pri vystúpení Elvisa Presleyho v Ed Sulivan Show mohli kamery snímať iba hornú polovicu jeho tela, aby to nepobúrilo sviečkové baby. Vrcholom filmu malo byť vystúpenie Chucka Berryho a Jerryho Lee Lewisa, ale pre mňa boli vrcholom filmu záverečné titulky, ktoré stroho oznamovali, ako končia tí, ktorí sa snažia presadiť niečo nové a neobvyklé.

• 25.1.2016  20:03

Je prirodzené, že U2 produkuje hudbu, ktorá je mi generačne vzdialená. Napriek tomu som si pozrel veľkolepú show, pretože súčasnosť už nie je o spievaní zapamätateľných pesničiek, ale o sofistikovaných klipoch a nákladných show, v ktorých sprievodné efekty významne dotvárajú celkový dojem. Obdivuhodné je aj neslabnúce nadšenie fanúšikov, ktorí vnímajú najmä atmosféru, pretože zo svojich miest môžu vidieť iba zlomok z toho, čo divákovi poskytne televízia. Keďže nie som fanúšikom U2 a z filmového hľadiska ide iba o záznam koncertu, moje hodnotenie nemôže byť vyššie.

• 25.1.2016  19:56

Hraný dokument o posledných dvoch mesiacoch života sudcu Borseliniho. Neodvratné smerovanie k tragickému koncu malo charakter antickej tragédie. Film ukázal nebezpečenstvo prerastania mafie do štátnych štruktúr a silových rezortov. Bohužiaľ film samotný trpel nevyváženosťou a odvádzaním pozornosti na vedľajšie témy. Pre mňa bolo zaujímavé, že v menšom meradle sme podobné udalosti zažívali aj na Slovensku v búrlivých deväťdesiatych rokoch.

• 25.1.2016  19:49
    Marcela (2006)

Je treba oceniť odvahu a trpezlivosť režisérky Třeštíkovej, ktorá sa pustila do časozberného dokumentu i keď nemohla vedieť kam ju príbeh postavy zavedie. Našťastie sa jej podarilo zaznamenať dostatočne dramatický príbeh s viacerými zvratmi. Pomohla jej v tom aktérka so svojimi nereálnymi predstavami a pasivitou, ktorá jej znemožňovala čokoľvek z nich uskutočniť. Nehodnotím konanie a život Marcely, pretože ju považujem za bezdomovkyňu s bytom. Hodnotím film, ktorý som vnímal ako nadpriemerný, na sledovanie ktorého som neľutoval strávený čas. Poznámka na okraj: Takmer celý film som mal niekde vzadu pocit, že aktérku filmu stvárňuje Bára Hrzánová.

• 10.1.2016  09:51

Klasická rozprávočka o splnenom americkom sne, na účely filmu pekne vyžehlená a s chirurgicky presne odstránenými nevhodnými názormi a príhodami. Výsledkom ja najkratšia spojnica medzi raným detstvom a úspešným vyvrcholením kariéry talentovaného neurochirurga. Životopisné filmy sa podobajú ako vajce vajcu. Asi preto, že inak by nepôsobili inšpiratívne. V tomto filme ma príjemne prekvapil Cuba Gooding Jr. Žiaden herecký zázrak sa nekonal, ale aspoň ma neodpudzoval do tej miery, ako v iných filmoch. A nakoniec chcem oceniť aj príjemnú stopáž.

• 9.1.2016  22:58

Pokračovanie väčšinou nedopadnú dobre. Ale toto je prípad, keď pokračovanie dopadlo priam tragicky. Ani prvé Dědictví nepatrilo medzi žiadne zázraky, ale jeho pokračovanie bolo smutným prípadom filmárskej a hereckej prostitúcie. Nielen Bolka, ale aj všetkých spolupáchateľov.

• 9.1.2016  17:21
    První apokalypsa (TV film) (2009)

Celkom zaujímavý dokument, ktorý sa takmer detektívnymi postupmi snaží dopátrať k odpovedi na otázky prečo a ako vyhynuli dinosaury a aké paralely možno nájsť pre súčasnosť a možno ani nie tak vzdialenú budúcnosť ľudstva. Považujem za prirodzené, že dokument kladie viac otázok, než poskytuje odpovedí. Nič iné nie je možné od dokumentu ani očakávať.

• 8.1.2016  06:56

Pred časom som videl film Olivera Stonea The Doors a to, čo som chcel o Doors poznať, mi poskytol. Tento dokument je možno cenný pre znalcov a obdivovateľov speváka a skupiny, pre mňa však bolo rozdielom iba to, že namiesto Jima Morrisona stvárneného Val Kilmerom som videl Jima Morrisona osobne.

• 7.1.2016  10:06
    Čelisti (1975)

Spielbergove filmy sú v čase premiéry sprevádzané veľkým mediálnym huriavkom a málokto z divákov ich dokáže objektívne hodnotiť. Až dodatočne (u mňa a u tohto filmu najmenej po 30 rokoch), pri opätovnom sledovaní má divák možnosť vidieť Spieberga ako úspešného filmového populistu. Vie si vybrať vhodnú tému, zohnať potrebné doláriky a najať spoľahlivých hercov a spolupracovníkov. Pred premiérou sa spustí barnumská reklama a že každý, kto ešte film nevidel jeho film sa cíti byť menejcenný. To je aj prípad Čeľustí. Obetí napadnutia žralokom je zanedbateľný počet, ale sklon k hystérii a kynoženiu žralokov je neskutočne veľký. Veď stačí vyhlásiť toto užitočné zviera za škodlivé a všetky svinstvá, ktoré sa na nich páchajú (ulovenie, odseknutie plutiev, ktoré sú dobre predajné a hodenie naspäť do mora) sú akceptované. Spielberg prispel k protižraločej mánii, ktorá niektoré druhy preradila do Červenej knihy ohrozených druhov. Ale aby som sa vrátil k filmu. Je remeselne veľmi dobre urobený (ako nakoniec všetky Spielbergove filmy). Rekvizity síce zostarli, ale ľakačky fungujú aj po 40 rokoch. Veď ľakačky fungujú stále.

• 5.1.2016  11:04

Vynikajúca komédia, ke sledovaniu ktorej som pristupoval s obavami, že to bude niečo ako Ještě větší blbec, než jsme doufali. Bol som príjemne prekvapený, ako sa na malom priestore vďaka perfektnému, vycizelovanému scenáru rozohrala skvelá konverzačná komédia. Privlastnil si ju pre seba Jacques Villeret, ktorého som doteraz videl iba v Senzi finte. Mal som z neho pocit syntézy Luďka Sobotu s Josefem Švejkem. Ani ostatné osoby neboli iba štatistami a osobitne to platí o daňovom kontrolórovi, ktorý vďaka fyziognómii by nemal problém zahrať svoj part aj v nemom filme. Príjemné prekvapenie a veľmi dobrá zábava v rozumne zvolenej stopáži.

• 4.1.2016  10:23

Zažil som množstvo sklamaní, keď som si film, videný v dávnej minulosti, pustil v dnešnej dobe a pozeral sa naň súčasnými očami. Pravdepodobne týmto fenoménom je možné vysvetliť viaceré vysoké hodnotenia, lebo v niekoľkých komentároch sa skrýva poznámočka o tom, že film videl pred mnohými rokmi. Ak by to nebola pravda, musel by som predpokladať, že na 84 % sa poskladali bývalí členovia Zväzu československo-sovietskeho priateľstva. Ja bez najmenších pochybností považujem Iróniu osudu za hlúpy film, ktorý bol naviac zle zahratý a ešte horšie dabovaný. O komédii sa nedá hovoriť ani náhodou a romantika v reáliách "perioda zastoja" má čudnú pachuť. Moje nepochopenie sa absolútne nedotýka práva každého hodnotiť si tento film podľa svojho dojmu.

• 2.1.2016  19:03
    Cirkus (1928)

Cirkus do dnešného dňa patril medzi tých pár filmov Charlieho Chaplina, ktoré som doteraz nevidel. Charlie potvrdil, že mu prostredie cirkusu svedčí a dokáže v ňom vďaka svojmu talentu a invencii nájsť množstvo príležitostí na rozohratie skvelých komických situácií. Pri jeho sledovaní som si uvedomil, že rozdiel medzi ním a Mr. Beanom spočíva v tom, že aj keď obaja začínali s kratšími dramatickými útvarmi, Charlie v celovečerných filmoch dokázal citlivo prepojiť grotesku s melodrámou a zožať ešte väčšie úspechy tam, kde Rowan Atkinson zažil postupný pád. Vlastne sa tomu ani nečudujem. Charlie bol komikom, aký sa rodí raz za storočie, a pre ďalšieho už niet miesta. Štyri hviezdičky dávam preto, že film bol sledom výborne zahraných vtipných výstupov, ale chýbala mi jednotiaca myšlienka, ktorá by spájala dej do jedného celku.

• 1.1.2016  23:51

Filmy Karla Zemana stále obdivujem. I keď nie všetky. S dokumentom o ňom a jeho diele som mimoriadne spokojný. Tušil som, že za rozpohybovanými ploškami a figúrkami sa skrýva obrovská, pipľavá práca štábu odborníkov. Tí bez počítačov a so skromným rozpočtom vytvorili pod vedením trikového mága diela, nad ktorými v dobe ich vzniku žasli diváci na celom svete a dokážu zaujať aj súčasného diváka. Karel Zeman do nich vkladal nápady, tvorivosť, kus svojej estetiky a osobitného videnia. A v tomto filme som mal možnosť nahliadnuť aj do vtedajšej trikovej kuchyne bez toho, aby som mal ten nepríjemný pocit, keď kúzelníci prezrádzajú svoje kúzla. A keď niekto mudruje, že je zbytočné sa Zemanom a jeho dielom zaoberať, pripomína mi to nadšených chudáčkov neomylne tvrdiacich, že plasty vytlačia z používania klasické materiály.

• 1.1.2016  13:34

Frajerov vo Vegas som si ako ich rovesník pozrel na dcérino odporúčanie. Inak by ma to nenapadlo, lebo podobných filmov o poslednom vzopätí seniorov som videl viacero. A prakticky všetky boli poslabšie, lebo rovesníkom prinášali neurčitú ilúziu a ich "obetiam" nanajvýš pobavený úsmev. Dielo neúspešného režiséra som viac počúval, ako pozeral, aby som minimalizoval následky jeho sledovania. Tri hviezdičky sú hviezdičkami "utešiteľkami", lebo objektívne by som mal film ohodnotiť dvoma. Ale niekedy mám chuť pôsobiť ako starý dobrák. A prvý deň nového roka je dobrým dátumom na takúto odchýlku.

• 1.1.2016  09:40
    Česká soda (TV seriál) (1993)

Z České sody som mal možnosť vidieť iba časť, ale ako som sa dočítal v komentároch, za prvou sériou mi nemusí byť ľúto. Je úplne prirodzené, že nakrúcať scénky s tak nekompromisným a provokatívnym humorom je možné iba v prechodnej politickej atmosfére, ktorá skončí keď "Vstanou noví cenzoři." Českú sodu mi pripomenul program Johna Olivera Co týden dal a vzal, ktorý ho nakrúca pod ochranným plášťom HBO, takže si "dovoľuje" viac, než je ochotný ktorýkoľvek politik pripustiť. Česká soda je dnes archívnou záležitosťou, mladší diváci sa v niektorých spojitostiach nebudú orientovať. V každom prípade som ani pri pozornom sledovaní neobjavil nič, čo by ju povyšovalo na kultovú záležitosť. Časť vtipov objektívne prekročila hranice vkusu, ale to nie je u členov divadla Sklep nič neobvyklé.

• 27.12.2015  12:22
    Ranhojič (2013)

Literárnu predlohu som pochopiteľne nečítal, historické kiksy neviem posúdiť, u medicínskych kiksov sa už chytám a pri multi-kulti ladení sa už usmievam, aj keď film nie je zaradený medzi komédie. Myslím si však, že každý, kto sa chce iba pozerať a nezamýšľať, bude spokojný, lebo dej je pestrý, má aj mierny spád, a dejové zvraty nie je potrebné rozdeľovať na logické a nelogické. Aj herci boli celkom slušne vybraní, takže som film bez problémov dopozeral. A keďže som už z nedávno pozretého Mastičkára vedel, že v chalupárskych podmienkach je možné vykonať náročnú ortopedickú operáciu, tak mi už operatívne vybratie nádoru zo šachovej brušnej dutiny nepripadalo čudné. Ešte pár takýchto filmov a prestanem sa čudovať čomukoľvek.