nascendi

homepage

Skype: juglon1

• 12.11.2016  22:29
    Nevada Smith (1966)

Na tento slabučký western som sa nechal nalákať Stevom McQuennom, paradoxne zle obsadeným a ešte horšie Vetchým dabovaným. V rámci zachovania duševného zdravia som film sledoval iba na pol očka. Nebolo veľmi o čo stáť. Takéto filmy nakrúcali v lido-demo s Gojkom Mitičom. Netuším, za čo sa tu dávajú štyri hviezdičky, ale mne môj dojem viac ako dve dať nedovolil.

• 12.11.2016  09:47
    Patrola (2012)

Príjemné prekvapenie. Nie som fanúšikom filmov z policajného prostredia, ani filmov z prostredí, kde život prebieha na najnižšom poschodí, či už je to cigánska osada, brazílska favela alebo ďalšie hniezda chudoby, drog, násilia, špiny a beznádeje. Ale som fanúšikom filmov, ktoré mi dané prostredie zobrazia uveriteľne. A ak sa to podarí, čo sa v tomto filme podarilo, potom prepáčim aj príliš časté zaplietanie sa strážnikov do prípadov prekračujúcich ich kompetencie, roztrasenú kameru, dokonca aj nadmerné nadávky a myšlienkovo chudobné dialógy, ktoré naopak pokladám za vhodný príspevok k zobrazeniu života, postojov a životnej filozofie oboch hlavných predstaviteľov,

• 9.11.2016  22:11

Knihu som nečítal a tak nedokážem posúdiť, či nepravdepodobné správanie spôsobil už King alebo nemiestne kreatívny scenárista. Výsledok je rovnaký - film som sledoval bez väčšieho záujmu a upútali ma nanajvýš herecké výkony dvoch hlavných postáv.

• 9.11.2016  09:27

Michael Bay rozhodne nepatrí medzi mojich obľúbených režisérov. Skôr je mnou tolerovaný, o čom svedčia hodnotenia jeho filmov. Ale neplánovane pozretých 13 hodín ma zaujalo. Prvoplánovo som si pri bojových scénach, ktoré boli nakrútené tak realisticky, že bol divák vťahovaný do prestreliek, pripomenul zostreleného čierneho jastraba. Nezvyknem oceňovať pyrotechnické efekty a filmové triky, pokiaľ sú samoúčelné a nahrádzajú kvalitný scenár a dobré herecké výkony. Ale to nebol prípad tohto filmu. Druhoplánovo som ocenil zobrazenie ľudských slabostí, kompetenčných a byrokratických prekážok, alibizmu, ktoré stúpali alebo klesali podľa zastávaných funkcií. A tiež to, ako sa v mysliach vyššie postavených činiteľov stávajú tí poslední, ktorí to všetko znášajú, iba číslami zo štatistiky. K očakávaným, a v prípade Baya asi aj neodstrániteľným nedostatkom filmu, patrí jeho brnkanie na strunu amerického patriotizmu. V každom prípade však považujem 13 hodín za mimoriadny a pre Michaela Baya výnimočný film.

• 6.11.2016  20:03

Kabinet doktora Caligariho som videl pred pol storočím a bol som oprávnene zvedavý, ako na mňa zapôsobí v súčasnosti. Ako obvykle, stálo ho to hviezdičku. Naďalej ho považujem za významný príspevok do histórie filmu, aj teraz som obdivoval jeho výtvarné riešenie a posun z kategórie mimoriadnych filmov medzi nadpriemerné lepšie vyjadruje môj vzťah k hodnotám, ktoré pretrvali.

• 6.11.2016  14:18

Aj keď sa mi nepodarilo pozrieť si celý film, dominantným pocitom z neho bolo, že sa ten námet dal stvárniť inak a lepšie. Možno nabudúce a možno niekto iný. Veď nemusí sa iba kĺzať po povrchu. Aj keď sa mi po troch týždňoch podarilo vidieť celý film, môj názor naň som nemusel revidovať. Je dobré prijať hru tvorcov filmu a nemudrovať nad tým čo je a čo nie je možné. Skôr sa zamyslieť na scestným úsilím vedcov snažiacich sa za každú cenu predlžovať život za jeho prirodzené limity.

• 6.11.2016  14:14

Myslím, že pol hodiny sledovania tohto veľdiela bohato stačilo na to, aby som si urobil obrázok o tom, čo oslovuje značnú časť diváckej obce a čo ma spoľahlivo bude vracať k filmom nakrúteným v 20. storočí.

• 29.10.2016  19:03
    Rodina Addamsova (TV seriál) (1964)

Nedokážem odhadnúť, koľko je mojej preferencii seriálu pred nasledovníkmi nostalgie a koľko realistického zhodnotenia a vlastne ma to ani nezaujíma. Seriál ma svojou odlišnosťou zaujal už keď som ho sledoval na ORF. A keď mu pridali nezvyčajne kvalitný slovenský dabing bola moja spokojnosť ešte vzrástla. Pri filmoch, ktoré sa snažili parazitovať na seriáli som už márne hľadal, čím obohatili pôvodinu a viacmenej som sa pri ich sledovaní nudil.

• 26.10.2016  23:10

Určite nie som divákom, ktorý pri vyslovení mena Ingmar Bergman padá na zadok. Jeho Úsmevy som videl pred neskutočným počtom rokov a mal som pocit, že sledujem film po prvý krát. Oceňujem spoľahlivú Bergmanovskú hereckú skupinu, presné dialógy a vystihnutú atmosféru, ale na druhej strane som nemal pocit, že ide o komédiu, ale pocit predčasne zostarnutého filmu. Pôvodné tri hviezdičky ponechávam, pretože v porovnaní s inými filmami z päťdesiatych rokov ide o lepší priemer.

• 25.10.2016  10:18
    Eva Nová (2015)

Už dlho čakám na ďalší slovenský film, ktorý by som mohol zaradiť do svojej Top 100 bez toho, aby dôvodom bolo nejaká forma falošného vlastenectva. Videl som Osadné Marka Škopa a mal som pocit, že jeho prvý hraný film by mohol byť tým očakávaným.A skutočne jeho a kameramanove majstrovstvo boli v niektorých momentoch neprehliadnuteľné. Samozrejme absolutórium si zaslúži Milka Vášáryová, spoza chrbta ktorej sa dral dopredu aj Milan Ondrík. Problém vidím v tom, že sa tieto vynikajúce segmenty neposkladali do rovnako vynikajúceho celku. Niečoho bolo viac, ako bolo potrebné, niečo chýbalo a tak si na oceniteľný slovenský film ešte počkám.

• 21.10.2016  18:37
    Vtip (TV film) (2001)

Už takmer rok som žiadnemu premiérovo videnému filmu nedal plný počet hviezdičiek. K Nicholsovmu Vtipu som pristupoval s rešpektom, pretože filmy o umieraní sú divácky i ľudsky náročné. Sú akýmsi opozitom k romantickým filmom a divák by mal byť na ne pripravený. Tiež som párkrát sledovanie odložil. Obvykle idem hneď po záverečných titulkoch pridať hodnotenie a písať komentár. Tentoraz som mal pomerne dlhý emočný "dojazd". Vtip považujem za výnimočný film s famóznym výkonom Emmy Thompson. Nevyvolal u mňa žiadnu depresiu, o plači ani nehovoriac, čo považujem za znak toho, že tvorcovia pre zvýšenie účinku nepotrebovali z divákov vytláčať slzy. Zvolili formu akéhosi hraného dokumentu, ktorý vyvoláva potrebu rozmýšľať o živote a smrti a aj o tom najhoršom, o umieraní.

• 18.10.2016  01:05
    Teror (TV film) (2016)

Námet a podnet k zamýšľaniu sa nad nie jednoduchými a jednoznačnými problémami, ktoré prináša dnešná doba, je lepší ako samotný film, ktorý k celkovému účinku prakticky ničím neprispel. Keď som rozmýšľal nad mojim postojom k modelovej situácii, pomohol mi identický osud cestujúcich lietadiel, ktoré narazili do svojich cieľov a cestujúcich letu 93, ktorí zaútočili na teroristov, lietadlo nedoletelo k cieľu, zrútilo sa v Pensylvánii a všetci zahynuli. Voľba menšieho zla v súčasnom svete, ktorý nie je čiernobiely, bude stále častejším prípadom pri rozhodovaní.

• 17.10.2016  08:41

K filmu som sa dostal cez zvedavosť, ako vyzerá a hrá Eastwodovo dievčatko. Neskôr som si uvedomil nebotyčný rozdiel medzi pomalosťou Leoneho westernov, brutalitou kombinovanou s ukecanosťou u Tarantinových filmov a týmto veľdielom, u ktorého nanajvýš rozmýšľam,, či jeho scenárista bol iba opitý alebo aj nafetovaný.

• 13.10.2016  00:00

Siedmu pečať som videl asi pred pol storočím a bola spolu s Prameňom panny dôvodom, pre ktorý som sa zaujímal aj o ďalšie Bergmanove filmy. Ako bezverec samozrejme nechápem a nevnímam náboženskú líniu vo filme. Ale smrť je univerzálnym fenoménom, ktorý mi hľadanie Boha plne kompenzoval. Siedma pečať má úžasnú atmosféru, ku ktorej prispieva emočne silná dobová hudba, herecké výkony Bergmanovských hercov podporujú celkový dojem z diela, ktoré naďalej zotrváva medzi mojimi najobľúbenejšími filmami od Ingmara Bergmana

• 9.10.2016  22:57

Ilustrovaný príbeh výmeny špiónov som poznal z mnohých časopiseckých opisov. Bol som zvedavý na jeho Spielbergovo spracovanie a snažil som sa byť nepredpojatý, aj keď z pána režiséra už viac rokov nič skvelé nevypadlo. Kladom filmu sú precízne kulisy povojnového Berlína a herecké výkony oboch hlavných predstaviteľov, aj keď mi prekážala Hanksova kŕčovitosť. A tým aj výpočet pozitív končí. Americké "vlastenecké" poňatie výrazne deformovalo historické skutočnosti, väčšina neameričanov bola stvárnená figúrkovito, celkovo som mal pocit, že film neprešiel strihačskou dielňou a Newmanova hudba mu tiež neprospela. Asi na tento film pomerne rýchlo zabudnem

• 9.10.2016  00:34

Pri hodnotení tohto filmu budem za dobrého. Normálne týmto výtvorom dávam štandardné dve hviezdičky, ako vyjadrenie toho, že nemuseli byť nakrútené, ale spravím výnimku, pretože si určite nájde svojich divákov a istej komunite sa dokonca môže páčiť aj tým, že má aj nejakú dejovú linku. Chabú, málo invenčnú, ale má. Stathamov výkon nasvedčuje, že takéto úlohy sú šité na jeho mieru a je v nich uveriteľnejší, ako obtlstnutý Seagal, ktorý navyše deklamuje nejaké moralistické pravdy, a to s vážnou tvárou.

• 6.10.2016  19:29

Celkom zaujímavá indiánska road movie. Ukazuje vnútorný svet Indiánov umiestnených v rezerváciách prostredníctvom dobre vybraných hlavných predstaviteľov tvoriacich mimoriadne nesúrodú dvojicu. Niekoľko epizód sa mi páčilo, ale zvyšok bol príliš zdĺhavý na to, aby som dokázal dať o hviezdičku viac.

• 6.10.2016  15:22

Dlho som otáľal s pozretím si tohto filmu. Aj tak mi to nepomohlo a musím, aj keď nerád, dať iba dve hviezdičky. Nerozumel som mu, nedokázal som sa vcítiť do deja, ani do postáv a tak zostalo iba herecké majstrovstvo a kúzlenie s farbami. Pripúšťam, že je mnoho divákov, ktorých film zaujal a nadchol, ale ja som na ČSFD za seba a nie za nejakú lobistickú skupinu. Preto iba dve.

• 28.9.2016  09:48

Naozaj si nemyslím, že bolo potrebné tento film nakrútiť. Nepriniesol o nič viac, ako novinové správy, ani jednu ovečku inklinujúcu k tomu, "aby ju niekto viedol, niekto jej ukázal správnu cestu, niekto jej vybavil spasenie" nevrátil do normálneho života, takže by sa nič nestalo, ak by vôbec nebol nakrútený.

• 26.9.2016  13:29
    Sláva (divadelní záznam) (2016)

Bohužiaľ, tak ako v známej reklame sa konštatuje, že "tohle není Jim Beam", tak musím aj ja o dopozeranej Sláve konštatovať "toto už nie je Radošinské naivné divadlo". S nevôľou som sledoval, ako sa postupom času RND muzikalizuje, ako noví herci nedosahujú úrovne pôvodných a pri Sláve zisťujem, že ani môj obľúbenec Stanislav Štepka už nepíše tak, ako písaval. Stále je to ešte pozerateľné, ale výnimočné momenty už netryskajú, treba si na ne počkať. Niekedy dosť dlho. Napriek všetkému verím, že je to iba prechodné zakolísanie v repertoári úspešného divadla pod taktovkou mimoriadne úspešného a plodného autora.

• 25.9.2016  23:03
    Marťan (2015)

Mám rád žáner sci-fi. Zatiaľ iba v literárnej forme, pretože dobrých až vynikajúcich filmov je ako šafránu. Netuším, či na vysoké hodnotenie stačia mená Ridleyho Scotta a Matta Damona, tuším však, tolerancia divákov k technickým a logickým nezmyslom utešene rastie. Keď porovnám s koľkými problémami sa musel vysporiadať Hanks v Stroskotancovi a aké depresie pritom zažíval (a to bol iba na nejakom neobývanom ostrove na planéte Zem!)) a porovnám to s problémami dlhodobej existencie na Marse, ktorú Damon zvládal za zvukov disco hudby, pestujúc krumple a riešiac všetky skutočné i neskutočné problémy s nadhľadom a žoviálnosťou, tak mi z toho vychádza podceňovanie diváka a ako nasvedčuje úspech filmu, obišlo sa to bez akýchkoľvek konzekvencií. Mladosť som prežil s hlúpymi sovietskymi filmami, v starobe ma čakajú rovnako hlúpe americké filmy. Silnie vo mne vôľa obmedziť sa pri výbere filmov iba na 20. storočie. Tie dve hviezdičky sú za pekné zábery prostredia na Marse.

• 24.9.2016  11:57
    Válečná generace (TV film) (2013)

Tak som ten miniseriál poctivo dopozeral a vytvoril som si k nemu inertný vzťah. Očakával som, ako v poslednej dobe od viacerých nemeckých filmov, sebareflexiu a úprimné vyrovnávanie sa s minulosťou. U diela ktoré časovo pokrýva druhú svetovú vojnu som predpokladal, že bude mať mozaikovitú skladbu. Sebareflexie som sa nedočkal a nemecký pohľad na vojnové udalosti mi pripadal príliš úhybný. Zvýrazňovanie ukrajinského fašizmu a poľského antisemitizmu Nemcami mi pripadá absurdné a zbabelé. Mozaikovitej skladby príbehu som sa síce dočkal, ale správne zložené čriepky vytvoria presný obraz. Čriepky v tomto miniseriáli vyzerali ako náhodne rozsypané. Nie je to síce dielo na odsúdenie, ale stotožnenie sa s 90% hodnotením nemôže odo mňa čakať nikto.

• 22.9.2016  22:38
    NON-STOP (2014)

Keď som si položil otázku čo nového pripravili scenáristi, aby diváci nemali dojem, že to už niekde videli a že sa iba vymenili osoby a obsadenie, nenašiel som takmer nič. A moja druhá otázka znela, či si mizerný film podľa ešte mizernejšieho scenára zaslúži toleranciu, ak v ňom hrajú známi a slávni herci? V žiadnom prípade. Majú si lepšie vyberať. Nuž dve otázky, dve hviezdičky.

• 18.9.2016  18:40
    S nasazením života (TV seriál) (1968)

Naivný, hlúpy, neprofesionálny a hlavne zbytočný, až škodlivý seriál. Nie som obdivovateľom, ani konzumentom bondoviek, ale prirovnávať tento seriál k nim mi pripadá nenáležité. Ak, tak k Zemanovi (majorovi, nie prezidentovi), a aj tak Zeman vďaka 1 - 2 vydareným epizódam vedie, pretože u poľského seriálu nič také nenájdete. A nedá sa hovoriť, ani o nostalgii, pretože bol smiešno-trápny už v čase prvého uvedenia.

• 15.9.2016  23:20
    Ten třetí (2013)

Nevidel som celý film, takže predbežne hodnotím iba dobrý dojem, ktorý som z neho mal. Keď si ho pozriem celý nevylučujem, že pôjdem s hodnotením aj vyššie, pretože na mňa urobil lepší dojem, ako všeobecne vychvaľovaný Crash.

• 15.9.2016  12:53

Nedokážem tento film zhodnotiť tak erudovane, ako ostatní. Ocenil som jehoi dobré obsadenie, zručné nakrútenie, ale to je asi tak všetko, pretože keď ma neoslovovali ani bondovky, je prirodzené, že ich nasledovníci dopadnú rovnako.

• 9.9.2016  10:10
    Freistatt (2015)

Po nejakej dobe opäť veľmi dobrý film. Nahliadol som do komentárov, takže som vedel do čoho idem a mohol som oceniť majstrovstvo tvorcov. Pred očami mi ubiehali jednotlivé epizódy a v hlave sa mi spájali s Frajerom Lukeom, s Našim vodcom, so Zlom a ďalšími filmami. Herecké výkony boli úžasné, viaceré scény mi ostanú veľmi dlho v hlave a utvrdil som sa v tom,. že Nemci ako národ majú fenomenálnu schopnosť organizovať sa do funkčných štruktúr, v ktorých nie je miesto pre indivíduum, ani pre zložitejšie citové prejavy.

• 7.9.2016  23:49
    Operace Silver A (TV film) (2007)

Pri opakovanom sledovaní som bez problémov ubral jednu hviezdičku, problém mám s napísaním komentára. Mojim problémom je, ako vyjadriť, že Jiří Strach dobre zrežíroval, časť hercov dobre zahrala to, čo Konášovci spackali. Je prirodzené, že krátko po nejakej dejinnej udalosti sa nakrúcajú filmy heroizujúce víťazov a tupiace porazených. Po istej dobe sa kyvadlo vydá opačným smerom a tvorcovia (spravidla o generáciu mladší) cítia neodolateľnú potrebu napísať a nakrútiť to "novo", rozumej výrazne inak. Ak si nedajú pozor (čo je pomerne častý prípad) dopustia sa deformácie, ktorá je neodpustiteľná najmä u tém, ktoré patria k tragickým úsekom existencie národa. Preto je pre mňa u romantických i historických filmov hlavným kritériom uveriteľnosť, že takto nejako sa to mohlo udiať. A tento pocit som napriek všetkým kladom, ktorými Operace Silver A disponuje, nenadobudol.

• 6.9.2016  11:45

Vynikajúci dokument, ktorého sledovanie som si dokonalo užil. Prispel k tomu nielen široký historický záber, nádherné zábery z balóna, či lietadla, ale aj inteligentný komentár, ktorý divákovi sprostredkúva svojim úžasným hlasom Alfred Strejček. Pozitívne som vnímal aj fakt, že historický exkurz bol zakončený začlenením súčasnej "imigrantskej krízy" do diania v priestoroch okolo Stredozemného mora.

• 4.9.2016  23:43

Som veľmi rád, že sa podarilo objaviť záznam významného medzníka v tvorbe tejto výnimočnej dvojice. Kašľať na technickú kvalitu a s rýchloposunom sa dali eliminovať aj hudobné vložky Zorky Kolínskej. Dôležité bolo, že toto predstavenie priblížilo začiatky (ktoré znamenali aj dočasný koniec) profesionálnych predstavení, reflektovanie situácie v obsadenom Československu a posúdiť, akým smerom sa uberal vývoj humoru dvojice v ďalších rokoch. Nemám najmenší problém dať tomuto predstaveniu štyri hviezdičky, pretože ho považujem za vzopätie tvorivých síl v ťažkej spoločenskej situácii, ktoré malo svoje obdobné prejavy aj za hranicou na rieke Morave.