nascendi

homepage

Skype: juglon1

1 2 3 4 5 6 25 48 72 95
    • 26.2.2018  08:16

Josef Škvorecký bol podľa mňa lepším znalcom detektívok, než ich autorom. Napriek tomu by si dobrý prepis jeho detektívok zaslúžil pozornosť. Ale tento nepodarok sa k dobrému prepisu ani nepribližuje. A nie je to iba tým, že Lubomír Lipský sa do úlohy detektíva nehodí asi tak, ako Bourvil v Osudovom kruhu.

• 25.2.2018  18:42
    Dešifrování Machu Picchu (TV film) (2009)

Zaujímavý dokument, ktorý sa pokúša zodpovedať na viaceré PREČO v spojitosti s komplexom Machu Picchu, bez toho aby počet PREČO klesol. Je to dokument, ktorý na základe súčasnej úrovne poznania odhaľuje niektoré z tajomstiev, medzi iným aj pravdepodobný účel jeho výstavby a dôvod, prečo nebolo zničené španielskymi dobyvateľmi, ako mnohé iné.

• 25.2.2018  16:26

Sladký film mladosti je ďalším výborným filmom, ktorý som videl v mladosti a podarilo sa mi ho vidieť aj teraz. A nielen preto, aby som k nemu napísal chýbajúci komentár a potvrdil pôvodné hodnotenie. Najmä preto, že na filmy podľa T. Williamsa mám slabosť, že Paul Newman je môj najobľúbenejší herec a Richardovi Brooksovi sa podarilo z týchto a ďalších ingrediencií ukuchtiť filmovú lahôdku, ktorá možno nedosahuje sily Električky alebo Mačky, ale ostáva rovnako nezabudnuteľná, pretože takto nejako sa veci dejú aj v súčasnosti. Len majú iné osoby, obsadenie a pomenovanie.

• 24.2.2018  22:33
    Pan Verdoux (1947)

Chaplinovo vybočenie z línie možno pre neho znamenalo jeho najobľúbenejší film, ale pre mňa po rokoch sklamanie. Samozrejme dojmy z mladosti sú irelevantné a súčasný dojem je minimálne rozpačitý. Chaplin sa ešte ani v tomto filme nezbavil maniér tuláka Charlieho, prehrával a to stvárneniu tejto novej postavy dosť ubližovalo. Celý zámer nakrútiť čiernu komédiu a konanie vraha vysvetľovať nanajvýš čudnou argumentáciou ma núti znížiť hodnotenie na neutrálne tri hviezdičky.

• 23.2.2018  19:49

Presvietená, prašná Sicília, plná upotených mužov, žien v čiernom a ich zvrátenej, pokryteckej morálky nemôže byť dobrou témou pre komédiu. Jedine v prípade, že by zobrazovala dávnu, rokmi prekonanú históriu. A napriek, že ide o film nakrútený pred pol storočím, nie som o tom celkom presvedčený. To je dôvod, pre ktorý som sa ani pri opakovanom sledovaní nesmial, skôr som pociťoval pocit trápnosti nad tým, ako niekde ľudia žijú. Nakoniec sicílske poňatie morálky a cti nie je iba fenoménom Sicílie, ale v miernejšej podobe sa vyskytovalo i u nás. Germiho film je nakrútený majstrovsky a moje váhanie medzi troma a štyrmi hviezdičkami nakoniec skončilo u slabých, ale platných štyroch. Zaujala ma aj typická hudba, ktorá mi pripomenula Leoneho spaghetti westerny.

• 22.2.2018  17:46

Úsmevná rozprávka, na ktorej sa už podpísal čas i keď si myslím, že aj v dobe vzniku bolo príliš veľkou odvahou nakrútiť podľa Twainovej poviedky poldruha hodinový film. Je pravda, že šarmantný Gregory Peck zachránil vo filme mnohé, ale strihačove nožničky zachrániť nemohol. Výsledkom je pomerne priemerný film, na ktorý sa celkom príjemne pozeralo v polovici minulého storočia a ktorý neurazí ani dnes.

• 22.2.2018  14:24

Už som to tuším niekedy napísal, že nie je dôležitý žáner filmu, ani to, že bol nakrútený pred 80 rokmi. Záleží iba na tom, či splnil divácke očakávania alebo nie. A Leopardia žena moje očakávania naplnila. Predstavuje pre mňa etalón dobrej crazy komédie. Bolo od režiséra objavné, že do hlavnej úlohe obsadil Katharine Hepburn, ktorú som väčšinou videl v roli staropanenských, nešťastných žien. V tomto filme naplno rozbalila svoj komediálny talent a vo veľkom štýle zatienila Cary Granta, ktorý vedľa nej pôsobil ako herec ochotníckeho súboru. Situačné gagy i dialógy boli fajn, čudoval som sa len, že dabingoví herci sa v tej paľbe slov nestratili. Výsledkom je, že ponechávam filmu štyri hviezdičky, pretože pri troch by sa dostal na úroveň Evy, co tropí hlouposti a to je predsa len o niečo iná liga.

• 22.2.2018  00:23

Na rozdiel od mnohých užívateľov, považujem tento diel iba za priemerný. Ani nie pre zločin a jeho vyšetrovanie, ale pre nechutné spôsoby poručíka Columba. To jeho váľanie sa po zemi v dámskych toaletách, šialené prehľadávanie smetných košov, jeho nekonečné vracanie sa kvôli nejakej ďalšej nejasnosti, to mi vôbec nepripadá vtipné, aj keď to tak autori zamýšľali, ale trápne. Asi tak, ako mi je trápne, že tieto detaily u mňa rozhodujú o tom, či príslušná epizóda dostane odo mňa štyri alebo iba tri hviezdičky.

• 21.2.2018  18:41
    Kozoroh 1 (1977)

Kozorožec 1 bol pre mňa v dobe, keď som ho videl po prvý krát, prvým stretnutím s konšpiračnými teóriami (keď pominiem pretrvávajúce nejasnosti okolo vraždy J.F. Kennedyho). V súčasnosti už prakticky každá významnejšia udalosť vyvolá explóziu konšpiračných teórií, pretože ľudia prestali veriť svojim vládam, správam v tlači a na obrazovkách televízorov a skôr veria internetu, ktorý je asi tým najhorším informačným zdrojom. Kozorožec 1 je dodnes celkom napínavým filmom, u ktorého je poznať, že rozpočet naň nebol bezhraničný, v ktorom je množstvo technických a logických nedostatkov, ale pokiaľ ich divák cielene nevyhľadáva, tak odmenou mu je dobrý pocit aj po skončení. Úsmevné bolo pre mňa zistenie, že práškovacie lietadlo nefunguje iba na Jožina z bažin, ale keď je pilotované Kojakom, tak aj na vojenské helikoptéry.

• 21.2.2018  13:51

Majster, nemajster, z hrušky dolu. Nebavil ma tento film, aj keď rešpektujem dobu nakrútenia, videl som v ňom prvky Hitchcockovho umenia, ktoré sa rozvinuli v jeho neskorších prvkoch, využitie predností nemého filmu v prechodnom období atď. Podstatné však je, že nie som kunsthistorik a na filmy z akéhokoľvek obdobia sa pozerám súčasnými očami. Videl som množstvo filmov, ktoré boli nakrútené v rovnakom období alebo dokonca omnoho skôr a nemalému počtu z nich ponechávam vysoké hodnotenie. Ale Její zpověď medzi ne nebude patriť.

• 21.2.2018  11:50

Jan Němec predstavuje hranicu novej vlny, ktorú som schopný chápať a akceptovať. Napr. filmy Pavla Juráčka sú už za mojou hranicou. Démanty noci považujem za mimoriadny film, ktorý s maximálne úspornými prostriedkami zobrazuje živočíšnu túžbu prežiť. Páčili sa mi keď som ich videl prvý krát, páčia sa mi aj dnes.

• 20.2.2018  23:02

Pevnosť ma zaujala pri premiére, zaujala ma aj teraz. Nie je zasa až tak veľa realistických filmov, ktoré v zhustenej forme poskytujú obraz toho, v čom sa každodenne pohybujú policajti v známej štvrti New Yorku. Film nemá súvislý dej, skladá sa z mozaiky epizód, ktoré sa skladajú do obrazu miesta, kde by nechcel nikto z nás žiť. A predsa tam žijú ľudia, z ktorých nie všetci patria k spodine, a s nimi policajti, ktorí nie vždy sú poctivými strážcami zákona. Paul Newman opätovne rozohral celú paletu svojich hereckých schopností a prispel k tomu, že ani po mnohých rokoch nemením nič na svojom pôvodnom hodnotení. A keď na nič iné si diváci po rokoch nespomenú, tak na fascinujúcu Pam Grier určite.

• 20.2.2018  18:53

Francúzsku literatúru 19. storočia mám rád, i keď Zolu z nej najmenej. Renoir bol slávny režisér a Gabin ostáva pojmom. Otázkou teda je, prečo to nefunguje. A ono to nefunguje napriek tomu, že keď som film videl pred polstoročím vo filmovom klube, zanechal vo mne dobré spomienky. Asi to bolo preto, že som ešte nemal ani dvadsať rokov a prakticky všetko, čo som v klube videl mi pripadalo úžasné a dokonalé. Dnes tomu bolo inak. Film je pomalý až nudný, napätie nevyplýva z predošlého deja a negraduje, iba sa naraz prejaví. Vnímam to ako železničiarsky film, ktorému toho chýba dosť, aby bol drámou, na ktorú sa nezabúda.

• 19.2.2018  18:19

Už ani tie grotesky nie sú ako kedysi. Alebo že by sme my neboli ako kedysi? To skôr. Bol som zvedavý, akým dojmom na mňa zapôsobí tento známy film Harolda LLoyda, nakrútený pred takmer storočím a videný pred polovicou tej doby. Na úvod som musel stiahnuť jednu hviezdičku. Toto naozaj nie je špičkové dielo, nech akokoľvek beriem do úvahy dobu nakrútenia. Gagy sú pomerne jednoducho vystavané a neohromia. Zasmiať sa dalo viackrát, ale už to nebol ten mladícky hurónsky smiech, skôr chápavý úsmev. Ale vynaliezavosť pri lezení na budovu som oceňoval aj teraz. Celkovo je to neprehliadnuteľný, mimoriadny film, ktorý aj dnes dokáže pobaviť vnímavého a tolerantného diváka.

• 18.2.2018  22:59
    Provaz (1948)

A to som mal pred časom Hitchcocka v desiatke najobľúbenejších režisérov. Dnes môžem iba tretinu jeho filmov považovať za mimoriadne a Povraz k nim nepatrí. Je v ňom hodne divadla, trochu Raskoľnikova, trochu Columba a priemerný výsledok. Tá trocha napätia na záver je silená a vyhlásenia sú viac moralistické, ako reálne. Celý film je zaujímavý iba dlhými zábermi kamery, ale to sa mi zdá málo na to, aby som ho hodnotil vyššie.

• 18.2.2018  16:28
    The 39 Steps (1935)

Jedinou istotou v spojitosti s týmto filmom je, že z pôvodných štyroch hviezdičiek klesá na tri. Inak naozaj neviem. Určite to nebola komédia a aj keby bola, nezasmial som sa ani raz. A keď to bolo mienené vážne, tak to prekombinovanosťou a naivitou prekonalo väčšinu z toho, čo som z tohto žánru videl. Všimol som si, že Hitchcockove filmy starnú rýchlejšie, ako iné, ale to nie je prípad tohto filmu, ktorý považujem za nevydarený už v dobe svojho vzniku. Asi jediné, čo ma potešilo boli sympatickí herci v hlavných úlohách. A to naozaj nie je veľa.

• 17.2.2018  22:41

Nemyslím si, že Paul Vehoeven nakrútil viacero výborných filmov. Všimol som si, že Základný inštinkt polarizoval názory divákov. Mojim Základným prístupom k tomuto filmu je, či mi poskytol to, čo avizoval a to, čo som od neho očakával. A od erotického thrilleru očakávam, že v ňom bude dostatok erotiky a dostatok napätia. Považovať Základný inštinkt za detektívku je podľa mňa porovnateľne scestné, ako zapamätať si z neho iba roznožku Sharon. Porovnateľné so zapamätaním si iba konzumácie 50 vajec z Frajera Lukea. Čo sa mňa týka, moje očakávania sa naplnili pred 20 rokmi i teraz, keď som film pozeral iba preto, aby som k nemu napísal komentár vychádzajúci iba z prvého dojmu. Myslím, že scenárista si premrštený honorár zaslúžil a neprajníci tvrdiaci, že Sharon je mizerná herečka sa mýlia.

• 17.2.2018  19:06
    Bídníci (1958)

Každý, kto chce aspoň trochu seriózne hodnotiť tento klasický prepis Hugovho románu, mal by si uvedomiť, že bol napísaný pred 150 rokmi a nakrútený pre 60 rokmi. Že knižná podoba Bedárov má 1600 strán. Tú nemožno prečítať za popoludnie. A takisto nemožno čakať že film bude mať obvyklých 90 minút (to na margo tých, ktorí sa mrvili v kresle nevediac sa dočkať záverečných titulkov). Niekomu tento film pripadal ako rozprávka. Áno, je to istá forma rozprávky. Rozprávky o boji dobra a zla. Romantizmus je už taký. Zlé je, ak to píšu ľudia obdivujúci westerny, ktoré sú zväčša o tom istom. A nielen tie. Ale späť k filmu. Pokladám ho za najvernejší prepis Hugovho románu aj bez vyzdvihnutia Gabinovho prínosu k stvárneniu postavy Jeana Valjeana. Videl som aj iné verzie a už nemám záujem o ďalšie, rovnako tak, ako nemám záujem o žiadnu verziu Rómea a Júlie po zhliadnutí Zefirelliho filmu. Že päť hviezdičiek ostáva nedotknutých som snáď ani nemusel písať. Trpko smiešne je, že v dnešnej zlodejskej dobe asi nikto nepochopí dobu, v ktorej sa niekto pre krádež bochníka chleba dostal na galeje.

• 16.2.2018  22:25

Už od prvých minút mi bolo jasné, že keď som filmu dával pred desiatimi rokmi štyri hviezdičky, už som si ho príliš nepamätal. Teraz to naprávam. Dnes ma už nezaujal. S nejakým dejom som ani nepočítal, veď muzikály ním neoplývajú. Hudba ma ako-tak oslovila iba v závere, u ústrednej dvojice som nepobadal iskrenie a tak iba tanečné čísla odôvodňovali, prečo sa tento film v svojej dobe tak preslávil.

• 16.2.2018  00:04
    Becket (1964)

Mám rezervovaný vzťah k histórii, takže nedokážem posúdiť, či príbeh bol historicky verný alebo nie. Oceňujem, že aj po desiatkach rokov ma dokázal zaujať neukončiteľným bojom cirkevnej a svetskej moci o dominanciu, prioritou záujmov nad vzťahmi, brilantnými dialógmi a excelentnými hereckými výkonmi. Neprekážala mi dĺžka filmu, ani jeho divadelné korene, takže mi nebude prekážať ani nezmenený počet hviezdičiek a miesto v mojej Top 100.

• 15.2.2018  14:55

Filmov o únosoch bolo viacero, ale film o pekle spôsobenom únosom je iba jeden. André Cayatte rozumel ľudskej psychike a s pomocou neskutočného hereckého výkonu Annie Girardot sa mu podarilo dielo, ktoré nezanechá odozvu snáď iba u divákov na úrovni reportérov a zvedavcov z filmu. Verím, že Annie Girardot príbeh nezahrala, ale ho prežila a urážajú ma plky tunajších odborníkov o tom, v ktorej minúte uhádli páchateľa, o tom, že okrem pár scén pôsobila chladne. Film ako celok pôsobí ako psychická bomba a ostáva v hlave dlhé roky. Preto som rád, že napriek ignorancii programových pracovníkov televízií sa mi ho podarilo po rokoch opakovane pozrieť.

• 14.2.2018  17:45
    Promiňte, omyl! (TV film) (1963)

Včera som si pozrel Litvakovu verziu rozhlasovej hry, dnes som si zopakoval Weissovu. Predpokladám, že jeho verzia lepšie zodpovedá rozhlasovej pôvodine, ktorú nepoznám. Nepotrebujem jednoaktovku nabobtnalú na celovečerný film. Weissova verzia je hutná, dobre vygradovaná, excelentne zahraná, takže jediné, čo mi celkom nesadlo bola hudba hlučnejšia, ako by sa na komornú drámu patrilo. Mizerná technická kvalita kópie je už mimo obliga tvorcov a mohla by slúžiť ako jediný argument pre absenciu tohto televízneho filmu na televíznych obrazovkách.

• 14.2.2018  16:09

Je mi ľúto, ale opätovné zhliadnutie Kačacej polievky mi nepripomenulo dojmy spred pár desiatok rokov. Aj z hodnotení obľúbencov je zrejmé, že Kačacia polievka dosť polarizuje názory na ňu. Viacerí Marxovcov spomínajú ako predobraz humoru Woodyho Allena, Pythonovcov alebo Borata. Mojou smolou je, že menovanú trojicu neobľubujem a preto je moje o hviezdičku nižšie hodnotenie, ako minule, pochopiteľné. A necítim ani potrebu to siahodlho vysvetľovať. Stačí uviesť, že som sa ani poriadne nezasmial.

• 14.2.2018  14:05

Videl som už niekoľko "útekárskych" filmov Dierou počnúc a trebárs Shawshankom končiac, ale žiaden z nich takými úspornými prostriedkami, chirurgicky presne nezobrazil prípravu a realizáciu úteku z väzenia. Robert Bresson v ňom demonštruje, že je majstrom svojho remesla. Všetko vo filme sedí, nič mi nechýbalo, nič mi nepripadalo ako nadbytočné. Keď si spätne vybavím, že väčšina filmu sa odohráva v jednej miestnosti s jedným nehercom a napriek tomu sú vo filme momenty, keď sa mi zastavoval dych napriek tomu, že už z názvu je zrejmé, že sa útek podarí. Ale takýto film sa podarí nakrútiť tak často, ako utiecť z dobre stráženého väzenia.

• 13.2.2018  18:27

Pozrieť si 60-ročný film po pol storočí a neznížiť mu plné hodnotenie, to je takmer zázrak. Ale Vajdov film si to zaslúži. Disponoval výbornou predlohou, Rühmann a Fröbe nezaostali za svojou povesťou, dej bol priamočiary, možno jednoduchý, bez scenáristickej snahy zviditeľniť sa, ale fungovalo to. Videl som aj remake (Prísaha) a v ňom to možno tiež fungovalo, ale nie podľa mojich predstáv. A aj keď ani ja nemôžem hovoriť o dokonalom filme, hodnotenie i zaradenie v mojich Top 100 mu ponechávam.

• 13.2.2018  15:45

Nepoznám rozhlasovú hru, pred mnohými rokmi som videl Promiňte, omyl! s Jiřinou Šejbalovou, a teraz som sa dostal k Litvakovmu filmu. A bohužiaľ mám z neho dojem, ako z nadstavovanej kaše. Ako keď niekto z filmu spraví seriál. Všetko funguje, Barbara Stanwyck hrá excelentne, flashbackmi sa dostali do filmu nové dejové línie, réžia, hudba aj kamera sú v poriadku. V poriadku však nie je to, že takáto téma má najlepší účinok, keď je zhustená do polhodinovej jednoaktovky. A to je dôvod, prečo nemôžem tomuto výbornému filmu dať plný počet hviezdičiek.

• 13.2.2018  01:03

Po sklamaní z Prázdnin som sa naozaj tešil na Môjho strýka. Ten ma pred mnohými rokmi bavil a mnohé scény z neho som si dodnes pamätal. Ale bolo to ďalšie sklamanie. Gagy zriedkavé, jednoduché a toporne vytvárané. Kritika snobských zbohatlíkov je zvetralá, ako trojdňové pivo. Samotný Tati je tak pitoreskná postava, že pochybujem o jeho schopnosti baviť aj súčasných divákov. Do nekonečna opakovaný hudobný motív tiež neprispel k príjemnejšiemu sledovaniu diania na obrazovke. Môj strýko je pre mňa ďalším sklamaním a okrem súcitných troch hviezdičiek ukončil moju potrebu vidieť ďalšie filmy Jacquesa Tatiho.

• 11.2.2018  19:30

Nie všetky filmy, ktoré som videl pred desiatkami rokov, prídu pri opakovanom pozretí v súčasnosti o hviezdičku. Aldrichovo dielo je jednou zo svetlých výnimiek. Je úžasným zážitkom vidieť drámu dvoch sestier, ktorá snáď ani nemohla byť lepšie stvárnená, ako famóznou Bette Davis a v ničom nezaostávajúcou Joan Crawford. Je pravda, že film môže byť pre niekoho pridlhý, ale to je iba vecou vyhradenia si vhodného času a nálady na jeho sledovanie. Neporovnávam ho so Sunset Blvd., pretože si myslím, že sa vzájomne dopĺňajú. Prvýkrát sa mi podarilo sledovať film bez toho, aby som donekonečna čakal, kedy ho verejnoprávne televízie zaradia namiesto donekonečna vysielaných repríz.

• 10.2.2018  21:21

Je neskutočné, ako David Attenborough dokáže zladiť obrazovú časť so skvelým komentárom. Jeho filmy, tento ani zďaleka nevynímajúc, sú skutočným zážitkom a jediné, čo ma desí je, že za nie dlhú dobu budú už iba filmy, pretože ani oceány donekonečna nevydržia nepriateľskú činnosť človeka. Všekaz je synonymom termita, i keď by mal byť synonymom človeka.

• 10.2.2018  18:39

Zemeckis je určite slávny režisér a s jeho menom, sa spája množstvo úspešných filmov. Tento nepatrí medzi vychytené a ani sa príliš nečudujem. Samotná myšlienka filmu je lákavá, trikári spravili na svoju dobu až nemožné, aby myšlienku vizuálne stvárnili, herci sa snažili ostošesť, ale výsledok je iba taký inertný. Pár scén skvelých, inak skôr rutina až nuda. Ale pozrieť sa to dá aj po rokoch od nakrútenia. Len nie často, čo sa mi podarilo, lebo som film videl iba po druhý krát. A už ho viac krát ani vidieť nechcem. Stačilo.

1 2 3 4 5 6 25 48 72 95