nascendi

homepage

Skype: juglon1

1 2 3 4 5 6 28 55 81 108
    • 4.12.2019  17:02

K horolezectvu mám pomerne vlažný vzťah, ale kompenzujem to obdivom k filmom Pavla Barabáša. Ani tentokrát nesklamal, keď divákom priblížil vrcholný horolezecký, ľudský i filmársky zážitok spojený s dvojtýždňovým lezením po hrebeni Tatier. A to v zime. Neboli potrebné žiadne triky na to, aby diváci mohli sledovať, ako obaja mladíci siahajú na dno svojich síl po tom, ako to ten tretí vzdal. A za seba môžem povedať, že pri niektorých záberoch som pociťoval závrať aj keď som bol fixovaný v pohodlnom kresle.

• 29.11.2019  18:35

Životy tých druhých som prijal takmer bezvýhradne, u tohto filmu sa tých výhrad nahromadilo neúrekom. To, že bol film dlhý alebo skôr zdĺhavý som pretrpel a za to, že zabŕdol do viacerých oblastí bol potrestaný tým, že celé dielo pôsobilo nekompaktne. A aj keď je to film prevažne o maliarstve, nemôžem tolerovať, že skutočnosť je v ňom premaľovávaná podľa potreby a predstáv tvorcov. Nemcov som vo všeobecnosti uznával za realistický a kritický postoj k vlastnej minulosti. Obávam sa však, že s novou generáciou tvorcov sa mení aj tento pozitívny trend a novej generácii divákov, ktorí nepoznali minulosť, a ani sa o ňu hlbšie nezaujímajú, sa ponúkajú diela, ktoré je možné označiť za manipulatívne, diela v ktorých je skutočnosť prifarbená, upravená a stráviteľná. Diváci to akceptujú, pretože je pohodlnejšie prijímať ponúknuté, ako rozmýšľať a trápiť sa hľadaním pravdy.

• 25.11.2019  20:19
    Konec velké epochy (TV film) (1965)

Videl som iba dva Moskalykove filmy a oba boli nanajvýš priemerné. Ani tento televízny zázrak nebol výnimkou a iba zo zvedavosti som ho vydržal sledovať do konca. Slabá bola pravdepodobne už samotná predloha a nenápaditá Moskalykova réžia spoločne s plejádou známych a prehrávajúcich hercov výsledok nevylepšila. Za najväčší nedostatok považujem žánrovú neujasnenosť, pretože systémom z každého rožku trošku sa dobrý výsledok nedá dosiahnuť. Aj tie tri hviezdičky v tomto prípade neznamenajú slabý nadpriemer, ale zreteľný podpriemer.

• 23.11.2019  20:57
    Nadvláda (2018)

Film, ktorý nikomu na sledovanie neodporučím. Film, ktorý ukazuje, čo urobila s chovom, usmrcovaním a spracovaním domácich zvierat jeho premena na priemyslové odvetvie. Film, ktorý by najradšej množstvo zainteresovaných zakázalo, lebo môžu mať nižšie zisky. I keď si spomínam na škandál so zabíjaním tuleních mláďat palicami. A "lovci" neudierali príliš silno, aby sa neunavili. Tie skrvavené, za živa z kože zodraté tvory potom skackali po ľade než zomreli. Paničky oceňujúce jemnú kožušinu z tuleních mláďat predstierali zamdlenie a verejne vyjadrovali predsavzatia, hoci nebol Nový rok. Samozrejme po krátkom čase sa všetko vrátilo do starých koľají. Preto je dôležité presvedčiť paničky, že to červené úhľadne zabalené krásne mäsko už takto vzniklo a nepotrebujú vedieť nejaké trápne podrobnosti. Hlavne nech je lacné, a to za každú cenu. Je to užitočný film a s nejedným divákom poriadne otrasie. Ale na nejaké výraznejšie zmeny si musíme počkať. Aj tak to budú zmeny iba v tom, aby prístroje na zabíjanie neboli také poruchové, aby na bitúnkoch nepracovali sadistickí a zakomplexovaní psychopati a aby si štát plnil svoju základnú povinnosť prísne dozerať na zákonné postupy pri zaobchádzaní so zvieratami, ktoré sú napriek všetkému pokladané za vec. Lebo, ak sa tomu nechá voľný priebeh rozšíri sa tento spôsob zaobchádzania so živými tvormi aj na ľudí (ako sa to už neraz stalo) a potom si budeme klásť otázku, ako to bolo možno, ako sme to mohli pripustiť. A dobré je v tomto prípade aj to, že nehodnotím dokumenty hviezdičkami.

• 16.11.2019  00:47
    Mr. Church (2016)

Budem opäť jeden z malej skupinky, ktorí dali filmu iba tri hviezdičky. Už som sa viackrát zmienil o tom, že romantické filmy to majú u mňa ťažké. Pokiaľ niečo z nich vo mne zarezonuje, tak v hodnotení som štedrejší, a keď nie, ako je to v tomto prípade, tak je to hodnotenie nižšie. Určite to nebol zlý film. Bol to ten film, pre ktorý mám vyhradené tri hviezdičky. Eddie Murphyho som v takejto úlohe ešte nevidel a zvládol to výborne. Natashu McElphone som od Ronina nevidel a tiež bola presvedčivá. Aj ostatní herci svoje party zvládli. Čo sa mi nepozdávalo bol príbeh. Nebol podľa mňa dosť uveriteľný a to je jedno z mojich neodpustiteľných kritérií.

• 13.11.2019  17:22
    Wind River (2017)

Nejako som sa rozkokošil. Za dva dni dve päťkové hodnotenia, to tu ešte nebolo. Ale darmo je. Aj keď snehu a mrazu tam bolo hodne mal som asociácie nie na Fargo, ale na oboch Sicariov, aj keď tam boli teploty v plusových hodnotách. Film považujem za pozoruhodný, aj keď do dokonalosti mu dosť toho chýba, ale podstatné bolo, že som sa dokázal s ním synchronizovať. Neprekážalo mi pomalé tempo, úsporné dialógy, nechýbalo mi viac akčných scén, ani viac záberov z nádhernej prírody. Vlastne mi prekážala iba Elisabeth Olsen ako herečka, aj ako postava. Nedokážem si predstaviť, že FBI niekoho pošle na kraj civilizácie, do krutej zimy bez vybavenia a v lodičkách. Na Sheridanovom scenári ma fascinuje, koľko zámlk sa vyskytuje v texte, na druhej strane som nerozumel, prečo niektoré sekvencie nedokončuje. Nielen v Sicarioch, ale aj v tomto filme som oceňoval hudbu, ktorá to všetko dotvárala. Možno to nie je film na päť hviezdičiek, možno niekedy v budúcnosti to upravím na nekonfliktné štyri, ale krátko po záverečných titulkoch som svoj výsledný pocit pretavil do plného počtu.

• 12.11.2019  22:53

Pôvodne som filmu dal štyri hviezdičky. Neskôr som si uvedomil, že som už dávnejšie nevidel taký kvalitný film a nemám si prečo odkladať plné hodnotenie. Videl som trojhodinovú verziu a opäť sa potvrdilo, že divák sa v kresle mrví pozerajúc na hodinky iba pri zlom filme. Vôbec neľutujem.Veľmi sa mi páčil pohľad na konflikt očami vojakov guľometnej roty. Úžasné kulisy vytváral nedotknutý les a realistické bojové scény. Zásluhu má na tom aj zvuk, ktorý vytváral atmosféru, s akou sa málokedy stretneme. Aj keď boli charaktery a osudy jednotlivcov zväčša iba naznačené, úloha Antera Rokku umožnila zapamätať si spurného, ale aj skúseného a výkonného vojaka. A k celkovému dojmu prispelo aj to, že je prirodzené fandiť malému a nepoddajnému Fínsku, ktoré to nevzdalo tak, ako väčšina európskych štátov, ktoré majú o sebe veľmi dobrú mienku.

• 11.11.2019  21:33
    Zloději (2018)

Nemám problém s japonskými filmami. Nakoniec tento film sa mohol odohrávať kdekoľvek, možno do istej miery aj v cigánskej osade. V tomto filme si nebiologická rodina vymyslí nejaké poučky (kradnúť tovar, ktorý v obchode nikomu nepatrí, škola je iba na to, čo sa nedá naučiť doma a pod.), ktoré im umožňujú vnímať svoj parazitný spôsob života ako niečo morálne a prípustné. Mojim problémom je, že sa tento spôsob života kladie schematicky do opozície proti biologickým rodinám, ktoré sú vždy horšie, ako toto spoločenstvo. Preto nemôžem považovať film za kvalitnú sociálnu drámu, iba za ďalší manipulatívny pokus narúšať obvyklé životné pravdy. Preto iba priemerné hodnotenie.

• 10.11.2019  21:15

Film, ktorý začal ako konflikt práv zločincov a povinností policajtov sa neskôr prehupol do lúpeže a pokusu o redistribúciu výnosu z nej. Boli tam samozrejme aj rôzne bočné motívy, ale nemyslím si že ich počet a dĺžka nejako prospeli. Mel Gibson a Vince Vaughn si film ukradli sami pre seba, čoho dôsledkom bolo kolísanie príťažlivosti jednotlivých scén. Film bol nakrútený s potrebnou profesionalitou a tak jediné, čo by mu mohlo ešte prospieť by boli nožničky.

• 9.11.2019  23:28

Mám rád Goghove obrazy, rád som sa zoznamoval s jeho životným príbehom a bol som zvedavý na tento film, o ktorom som nič nevedel. Každý pozná kreslené filmy, ale maľovaný film som videl po prvý krát v živote. A preto tie štyri hviezdičky i keď pátranie o okolnostiach jeho smrti nebolo príliš nosnou témou. Ale vidieť Goghove zvláštne svetielkujúce rozpohybované obrazy bol pre mňa zážitok, ktorý umožňuje tolerovať to, čo filmu chýbalo. A koľko úsilia musela vynaložiť stovka dobrovoľníkov je pre mňa nepredstaviteľné.

• 9.11.2019  18:50

Nehanbím sa za to, že Mission: Impossible som si premiérovo pozrel takmer štvrť storočia po vzniku. Je to údajne kultový film, začiatok nejakej série, z ktorého som poznal iba zvučku, ktorú je prakticky nemožné nepoznať. Napriek kultovosti mi film pripadal trápno smiešny, ktorý po znesiteľnej úvodnej časti klesal voľným pádom ku dnu, kde už bolo miesto iba pre priestor pre bujarý smiech nad absurditami, ktoré sa nepáchali ani pri bondovkách. Okrem toho sa mi zdalo, že výkona Toma Cruisa bol viac rozpačitý, než presvedčivý. Samozrejme, že niet sily, ktorá by ma donútila pozrieť si pokračovania.

• 8.11.2019  22:40
    Složka 64 (2018)

Videl som tri časti tejto série a neobľúbil som si ani jednu. Sú to filmy na jedno pozretie a okrem toho sú silne manipulatívne. Pod rúškom nejakého krimi-mysteriózneho-thrilleru sa tvorcovia (a netuším aký podiel má autor predlohy a aký jej adaptéri) sa divákovi snažia natlačiť do hlavy nejaké rozprávky o veľkých sprisahaniach proti mierumilovným migrantom, ktoré dvaja nekonzistentní policajti trpezlivo rozplietajú. Pokiaľ bola v prvej časti dobre vystihnutá atmosféra, postupom času sa film menil na bežnú kriminálku, ktorej scenárista sa ponáhľal domov a tak to v závere zrýchlil hlava-nehlava.

• 7.11.2019  20:12
    Upgrade (2018)

Nalákaný 81 % som sa ocitol v neznámom svete. Z komentárov a profilov som sa dozvedel o kategorizácii takýchto filmov, z profilu režiséra, že on spáchal Saw, skrátka šliapol som vedľa. To, čo spočiatku vyzeralo, ako dobrý nápad, sa postupne menilo na nízkorozpočtový a neambiciózny film, ktorý v niektorých chvíľach parodoval sám seba. Vidím, že všetkým okolo mňa sa film páčil, takže nabudúce urobím najlepšie, keď sa budem týmto "trhákom" vyhýbať.

• 7.11.2019  09:38

Dovolenka nedovolenka, Columbo sa priplichtí ku každej vražde v okolí aj keď na vraždu vôbec nevyzerá. Jazykové problémy existujú iba na ulici, neskôr už všetci hovoria tou jedine správnou rečou. Vyšetrovanie slávneho matadora je v Mexiku nepredstaviteľné, ale nakoniec skončí po krkolomných dôkazoch úspešne. Po vyšetrovaní vraždy na výletnej lodi je to už druhá epizóda, v ktorej sa Columbo správa ako japonský zamestnanec verný svojej firme.

• 6.11.2019  18:45

Bol som zvedavý, lebo k maďarským filmom sa dostávam zriedka. Kontrapunkt vytvorený vysokou zverou, prostredím bitúnka a dvojicou postihnutých ľudí kládol vysoké nároky na moju toleranciu. Dosť som sa boril s pomalým tempom a tiež postava Márie bola pre mňa menej zrozumiteľná ako napr. Saga Noren z polície Malmö. Nemám v úmysle zavrhnúť tento film, ale pre jeho nekonzistentnosť nie som ochotný mu dať viac ako tri hviezdičky.

• 4.11.2019  13:33
    Toman (2018)

Film ma zaujal najmä jeho hlavnou postavou, ktorú jednak Jiří Macháček veľmi presvedčivo stvárnil a jednak tým, že som o existencii nejakého Tomana nemal ani potuchy. S dĺžkou filmu som žiaden problém nemal, pretože sa to pri množstve postáv ani nedalo nejako bezbolestne skrátiť a ČT milosrdne rozdelila film na dve časti. Leitmotívom bola známa pravda, že voľby vyhrávajú peniaze a nie programy. Dosť dobre nechápem protestné výkriky mladých užívateľov ČSFD, proti nakrúcaniu a uvádzaniu filmov z našej nedávnej a predsa dosť neznámej histórie a mlčky prijímajúcich nekončiace reprízovanie 30 prípadov mjr. Zemana.

• 3.11.2019  22:07

Film som vnímal ako Nedotknuteľných v obrátenom garde. Nedotknuteľným som nadelil tri hviezdičky a tento film nebol ani o štipku lepší. Plný politickej korektnosti, kllišé, dialógov a scénok, ktoré presne zodpovedali ideovému zameraniu. Už viackrát som si všimol, že filmy sa odvolávajú na to, že boli nakrútené na základe skutočných udalostí a pritom boli nakrútené iba približne podľa toho, čo sa odohralo v skutočnosti. Záplava ocenení, ani tunajšie hodnotenia ma neprekvapujú. Ako Láska nebeská a Nedotknuteľní, tak aj tento film je stávkou na istotu. Len mám nepríjemný pocit z toho, že takto ošetrených príbehov bude na filmových plátnach pribúdať.

• 3.11.2019  16:59
    Quo Vadis (1951)

Pár rokov po Kristovej smrti hádže pomätený zločinec na cisárskom tróne prvých kresťanov levom. Krutý osud. Ale stačilo pár sto rokov a kresťania upaľujú čarodejnice, rúcajú "pohanské" svätyne, dobýjajú Svätú zem a hromadia majetky. Stačilo ďalších pár storočí a moslimovia podrezávajú nevercov. Spoločným menovateľom je intolerancia a túžba po moci. Preto tohto veľkofilmového dinosaura nemôžem ohodnotiť viac ako tromi hviezdičkami. Nadpriemerný bol vlastne iba výkon Petra Ustinova, zvyšok sa pravdepodobne držal Sienkiewiczovej predlohy, ktorú som nečítal a ani nehodlám.

• 2.11.2019  22:42

S druhým Sicariom som bol veľmi spokojný. Nie síce až tak, ako s prvým, ale rozdiel je zanedbateľný. Pre mňa bolo podstatné, že chýbala Emily Blunt, že sa otvárali zložité problémy, ktoré nemali jednoduché riešenie a že záverečné titulky poskytli príležitosť nadviazať na oba filmy ďalším. V druhom Sicariovi mi chýbala tá tajomná až mystická atmosféra, ktorá bola v prvom často prítomná. Oba filmy boli kvalitne nakrútené a tá čudná hudba prispievala k potrebnej atmosfére. Bezemočná honba za splnením úloh a chýbajúce morálne limity potvrdzujú, že ide o film z 21. storočia.

• 2.11.2019  19:00

Panebože! Čo to bolo? O mne sa ani náhodou nedá povedať, že som fanúšik Tarantinových filmov. Oba Killbilly a Pulp som si síce pochvaľoval, ale okrem nich samý priemer a rozpaky. Veľké rozpaky. V tomto filme to asi vyvrcholilo. Dve a pol hodiny nudy pri nezáživnom kecaní a na konci snaha zvrátiť dovtedajší dojem jednou scénou. Nuž, podľa mňa sa to vôbec nepodarilo. A je mi, ako obvykle, úplne jedno, že okolo mňa je to ako hviezdna obloha na mieste bez svetelného smogu. Asi si poriadne rozmyslím, či budem v budúcnosti zvedavý na nejaký ďalší Tarantinov film.

• 31.10.2019  21:24

Každý nejako začína a Vlasta Burian sa za tento začiatok nemusel hanbiť. Najmä, keď boli vlastne začiatky dva - Burianov a zvukového filmu. Vlastovi Burianovi veľmi svedčali úlohy, v ktorých bol navlečený do nejakej uniformy. Čím honosnejšej, tým lepšie. Aj v tomto filme už rozohral register svojich komických nápadov a pri všetkej nedokonalosti mu to slušalo.

• 31.10.2019  21:18
    Člověk z půdy (divadelní záznam) (1961)

Toto predstavenie je čistou nostalgiou. Pri prvom zhliadnutí som ho vnímal úplne inak, než ako ho vnímam dnes. Pesničky ostali úžasnými, dej už pokryla patina, ale vtedajší účinok bol nezabudnuteľný. Pre správne pochopenie je treba si pripomenúť v akej dobe, v akom ideologickom a umeleckom prostredí sa zrodilo toto predstavenie. Bol to taký malý zázrak, ktorý sa už pravdepodobne nezopakoval a aj keď áno, tak iba ojedinele. Tak ako sa zázraky konajú.

• 29.10.2019  14:04

S dokumentom o Milošovi Formanovi som bol veľmi spokojný. Nie je nudný, ale tiež neobsahuje nič bombastické. Plynie si takým príjemným tempom a dokumentuje život a tvorbu tohto najväčšieho českého filmového režiséra. Páčila sa mi snaha tvorcov nájsť leitmotív, ktorý Formana hnal dopredu. Rovnako zaujímavé bolo aj odhaľovanie momentov, kedy sa zo zdanlivého konca dovtedajšieho života a tvorby dokázal vymaniť. Dokument ani zďaleka nie je komplexný a úplný, ale vôbec mi to neprekážalo, aby som si ho užil.

• 29.10.2019  00:30
    Bumerang (1996)

Bol som až neprimerane zvedavý na film, o ktorom som nič nevedel a bol som za svoju zvedavosť spravodlivo potrestaný. Taký námet, také možnosti a výsledok je priam hrozný. Okrem toho také filmy budú ešte nejakú dobu potrebné, aby prekryli socialistických nostalgikov, ktorí pripúšťajú iba ojedinelé chyby v inak bezchybne fungujúcom systéme. Bočanov film nemal byť nakrútený. Dokonca ho považujem tým, že premárnil dobrú príležitosť, za škodlivý. Film nemá atmosféru, divák dosť ťažko zisťuje, čo mu chce film vlastne povedať, obtlstlí a pre tento film úplne nevhodní herci iba predstierajú že hrajú. Schmitzera každý chváli a právom. Ale jedna lastovička ... Vlastne ani neviem, prečo som od Bočana očakával dobrý film, keď on s nimi skončil už v šesťdesiatych rokoch.

• 27.10.2019  13:10
    Intolerance (1916)

Intoleranciu som videl iba raz a aj to pred 50 rokmi. Napriek tomu si pamätám, aký ohromný účinok mal na mňa tento úžasný nemý film. Nie je veľa filmov, ktorých režisér tak dôsledne dbá na architektúru príbehu, ako je tomu v Intolerancii. Žiadna architektúra však nezachráni film, pokiaľ jej prvky nie sú spojené silnou myšlienkou. Aj to je splnené. Tak potom prečo film prepadol a doviedol D.W. Griffitha k bankrotu? Pravdepodobne sa stalo to, čo sa stáva geniálnym ľuďom, ktorí predbehnú dobu a ostávajú svojimi súčasníkmi nepochopení. Divák odchovaný Pokropeným kropičom a utekajúci pred lokomotívou rútiacou sa naňho z filmového plátna nemohol byť pripravený na majstrovské prelínanie sa štyroch príbehov z rôznych dôb. Veď koľko z divákov odchovaných strieľačkami, horormi a animákmi by aj po sto rokoch ocenilo tento významný film?

• 27.10.2019  12:45

Môj rovesník Lasse Hallström nakrúca priemerné aj nadpriemerné filmy. Ostrovné správa patria podľa mňa skôr k tým priemerným. Je v nich málo, čo môže diváka zaujať.Film je zmesou aktuálnych udalostí premiešaných s démonmi minulosti. Podarilo sa obsadiť ho štvoricou kvalitných hercov, ale ani oni nedokážu prispieť k tomu, aby film zanechal v divákovi výraznejšiu stopu a po nejakom čase sa nutne ocitne vo vzdialenej časti pamäte.

• 27.10.2019  12:38

Purpurové rieky ma neoslovili. Nemôžem im uprieť zaujímavé momenty i potrebné tajomno, ale na druhej strane nemôžem prehliadnuť scény nakrúcané pre efekt, nelogickosti v scenári a ďalšie zúfalé pokusy o ohromenie diváka. Vincent Cassel i Jean Reno odvádzajú kus poctivej práce. Výsledok je priemerný a odradil ma od potreby pozrieť si ich pokračovanie.

• 26.10.2019  19:37
    Všechnopárty (TV pořad) (2005)

Prekvapilo ma, že som ku Všechnopárty ešte nenapísal komentár, aj keď ho pravidelne sledujem a vo väčšine prípadov som veľmi spokojný. Na rozdiel od Krausových zlomyseľností je Karel Šíp pozorným poslucháčom, svojim divákom sa snaží hosťa predstaviť v čo najlepšom svetle a keď má potrebu si z niekoho vystreliť namieri to radšej na seba. Keď mám spomenúť niečo, čo sa mi nepáčilo, tak maximálne to, že asi v dvoch programoch spáchali s obecenstvom nejaké zborové spevy. Ale to iba na okraj. Som rád, že existuje talk show, ktorú sa oplatí sledovať.

• 25.10.2019  13:30

Staromódne nakrútený prepis Melvillovho 600-stranového románu, ktorý už dnes nikto nebude čítať a mnohí nedokončia ani sledovanie tohto príbehu o zničujúcej, vášnivej túžbe po pomste za zmrzačenie. Gregory Peck podal výborný výkon napriek tomu, že sa táto postava diametrálne líšila od tých uhladených gentlemanov, v ktorých tak vynikal.

• 24.10.2019  22:45
    Hotel Mumbai (2018)

Tak som po dlhšom čase videl film, s ktorým som bol veľmi spokojný. Bol výborne režijne zvládnutý, nakrútený prísne realisticky, takmer bez pátosu a aj herci vrátane komparzu boli uveriteľní. Neprekvapila ma nepripravenosť silových zložiek na teroristický útok. Rovnako tak mudrovanie odborníkov, že militantných moslimov je iba malé percento. Na dvojičky stačila dvadsiatka, na Hotel Mumbai tiež. Nie je dôležitý počet, ale fanatické odhodlanie, chladnokrvné zabíjanie a dostatok munície. Hasičské jednotky sú už zriadené a vybavené na všetkých úrovniach, protiteroristické sú stále popoluškou. Absolútne však nechápem, prečo na obchodnej lodi Alabama a v takom obrovskom hoteli nie je v nejakej plechovej skrini zopár kalašnikovov pre prípad. Čakanie na políciu a špeciálne jednotky bolo nekonečné.Hotel Mumbai považujem nielen za vydarený, ale aj za užitočný film, ktorý by si mal pozrieť každý slniečkár, ktorý plače nad nešťastným osudom "utečencov", pozýva ich do krajiny, ale nie k sebe do bytu. A o tom to je.

1 2 3 4 5 6 28 55 81 108