nascendi

homepage

Skype: juglon1

1 2 3 4 5 6 25 50 74 98
    • 27.8.2018  22:45

Viem, že Závéť doktora Mabuse má svoje miesto vo filmovej histórii, viem, že Fritz Lang bol významným režisérom. Ale tiež viem, že ma film nezaujal, nerozumiem obdivu užívateľov, ktorí ho hodnotili a tri hviezdičky dávam iba preto, že vo viacerých obrazoch a scénach je zrejmé, že film nakrútil umelec, ktorý svojmu remeslu rozumie. Že mu nerozumiem ja, je iba môj problém.

• 27.8.2018  12:21

Ani to, že Muža so znakom smrti považujem za jednu z lepších "seagaloviek" ju nemôže zachrániť pred dvoma hviezdičkami. Oproti neskorším filmom, kde už presedlal z aikido na sumo, je tu ešte v slušnej kondícii a na Jamajčanoch, ktorí sú oproti nemu poloviční, predvádza svoje ortopedické zákroky. Napísať, že na filme sa mi páčila hudba, je vrchol uznania, ktorého som schopný.

• 27.8.2018  08:25

Meno David Lean sa v mojej hlave spája s enormne dlhými filmami (Most cez rieku Kwai 161 min., Lawrence z Arábie 216 min., Dr. Živago 197 min.). Zmienené tri filmy dostali odo mňa priemerné hodnotenie a okrem dĺžky ma zaujali aj ústredným hudobným motívom. Ryanova dcéra je rovnako dlhá, hudba k nej je síce pekná, ale bez chytľavej melódie a na rozdiel od zmienených filmov nemá za sebou slávne literárne dielo, či príbeh. Napriek týmto handicapom je opäť vizuálne krásna a romantický príbeh v nej je dobre vystavaný. Lenže chudobný dej dáva intenzívnejšie precítiť neskutočnú dĺžku filmu, ktorého sledovanie som musel rozčleniť na dve časti.

• 27.8.2018  08:13

K Agathiným černoškom, či Indiánom som mal vždy rezervovaný postoj kvôli ich vykonštruovanosti. Ale Pollockovo spracovanie je mi veľmi blízke, pretože sa zhoduje s mojou predstavou. Ako bonus tam mám dvoch hercov z My Fair Lady, takže trojkové hodnotenie vyjadruje spokojnosť s filmom, ktorý nemôže prekročiť limity určené literárnou predlohou.

• 26.8.2018  21:34
    Tickle Me (1965)

Vedel som čo môžem čakať od Taurogovho filmu s Elvisom a napriek tomu som si ho pozrel. Nesklamal ma. Dve hviezdičky obvykle znamenajú, že film považujem za zlý, za film, ktorý nemal byť nakrútený a film, ktorého sledovanie ma naštvalo. Tickle Me spĺňa tieto podmienky až na jednu - nenaštval som sa. Ale na priemerné hodnotenie nedosiahol.

• 26.8.2018  14:42
    Bazén (1969)

Dlho som váhal medzi tromi a štyrmi hviezdičkami, ale nakoniec prevážilo vedomie, že nič tak mimoriadne ten film neobsahoval. Je pravdou, že v ňom hrali minimálne dvaja mimoriadni herci, že Jacques Deray dokáže majstrovsky stupňovať napätie. Ale tiež je pravdou, že ten rozbeh napätia bol mimoriadne pomalý, Jane Birkin bola strnulá a francúzsky Columbo bol málo pitbulovitý (aj keď o to ani tak veľmi nešlo). Takže tri hviezdičky považujem za spravodlivé.

• 25.8.2018  23:18

Aj keď som tento videl až po 20 rokoch od nakrútenia, považujem ho za neoriginálny, hlúpučký a vo svojej podstate škodlivý film. Verím tomu, že sa nájde dosť jedincov, ktorých film utvrdí v tom, že keď sa človek dostane do úzkych, stačí mať nápad, trochu šťastia a hlavne dobre a dlho behať až sa vybehá happy end.

• 25.8.2018  21:32
    Raněný lučištník (TV film) (1975)

Celú dobu som rozmýšľal prečo mali tieto inscenácie u divákov úspech a aj v ČSFD majú vysoké hodnotenie. A došiel som iba k tomu, že vtedy toho na pozeranie veľa nebolo a tak stačilo angažovať dvoch populárnych hercov, dať im texty, ktoré šofér a čašníčka nikdy nepoužívajú a vtedajší diváci boli spokojní. Dnešní pozerajú niečo úplne iné a tak tam ostalo tých 80 %, ktoré ma zmiatli.

• 25.8.2018  20:12

Veľmi zaujímavá dráma nielen o tom, aký význam má tvár v spoločenskom živote. Pre políciu sú často postačujúce odtlačky prstov, ale tvár vyjadruje veľa zo života jej nositeľa. Nie nadarmo sa vraví, že po štyridsiatke je už každý zodpovedný za svoju tvár. Nečudo, že rozsiahle poškodenie tváre spôsobuje psychické problémy postihnutého, ktoré sa neobmedzujú iba na problémy s opätovným začlenením do spoločnosti. Tešigaharov film som chcel vidieť nielen preto, že Abého knihu mám vo svojej knižnici, ale aj preto, že jeho Piesočnú ženu považujem za výborné dielo. Som spokojný a jediné, čo mi mierne prekážalo bolo priveľa filozofovania.

• 24.8.2018  16:21

Zaujímavý dokument, ktorý môžem komentovať iba jednou poučkou a jednou rozprávkou. Moc korumpuje, absolútna moc korumpuje absolútne. Preto monopoly a nadnárodné spoločnosti. Na začiatku všetci zberali lesné plody a lovili zver. Potom sa objavil jeden, ktorému sa na love nedarilo, ale vedel vyrábať lepšie nástroje na lov ako ostatní. Tak ho nechali v jaskyni a išli loviť. Výroba nástrojov bola bezpečnejšia ako lov a výrobca mal viac možností v prestávkach obšťastňovať ženy. A tak sa v ďalších generáciách rodilo stále viac "špecialistov", ktorí už nevytvárali požadované produkty, ale zdobili steny jaskýň, chránili ich obyvateľov pred prírodnými živlami a pod. Bartrový obchod bol nepohodlný a tak Féničania vymysleli peniaze. Lenže výroba peňazí je nepomerne jednoduchšia, ako tvorba hodnôt, ktorými sú peniaze kryté. A preto v roku 1973 bola zrušená zlatá parita dolára. Odvtedy už chod sveta určujú ľudia, ktorí nevytvárajú žiadne hodnoty. A je úplne jedno, či sú prostriedkami deriváty, hedgeové fondy alebo čokoľvek iné.A ľudia sú stále nepoučiteľní. Istota desaťnásobku, pyramídové hry, šmejdi, bitcoiny - čokoľvek, len preboha nie práca, zárobok, sporenie, život primeraný príjmom. Každá ďalšia kríza bude ešte ničivejšia a ešte radikálnejšie oddelí nás od nich.

• 23.8.2018  00:34
    Doznání (1970)

Po dlhej dobe som si pripomenul tento významný Gavrasov film. Kresťania mali svoju inkvizíciu, komunisti svoje procesy. A to nie je jediná podobnosť. Spoločné majú aj vytesňovanie týchto nepríjemných spomienok z pamäti. Aj dnes ľudia volia komunistov a mrmlú si "Za socializmu bolo lepšie." A komunisti sa zmohli iba na utešujúce: "Áno, robili sa aj chyby." Ale Gavrasov film a aj Gavras osobne svojim posledným obrazom vo filme dokazujú, že stále nedošlo k pochopeniu, že tieto "chyby" majú totalitné ideológie zapísané v svojej DNA. To je tiež moja jediná výhrada voči filmu, ktorý bol nakrútený profesionálne, s výbornými hercami a ukázal, predovšetkým divákom na Západe, ako to vlastne bolo s procesmi, aký bol mechanizmus dosahovania priznaní, ktoré mali zakryť hospodárske a spoločenské neúspechy režimu a preobsadiť stoličky vo vrcholných orgánoch strany.

• 21.8.2018  23:03

Bolo už dosť hodín a usúdil som, že Gavrasovo Priznanie si zaslúži lepší čas na pozretie. Namiesto toho som jedným očkom sledoval film, u ktorého väčšina komentárov za jediný klad považuje stále príťažlivé krivky JLo. Keďže to nepatrí medzi moje kritériá hodnotenia, je jedna hviezdička iba ranou z milosti za film, ktorý pripomína bezhviezdnu noc.

• 18.8.2018  23:11

Pozoruhodná dráma, na tvorbe ktorej sa podieľalo toľko skvelých umelcov, že snáď ani nemohla dopadnúť zle. Videl som ju opakovane a potvrdil som si, že som nevidel a asi už ani neuvidím filmovú dramatizáciu diela Tennessee Williamsa, ktorá by bola iba priemerná. Marlon Brando sa ukázal v najlepšej forme a Anna Magnani s Joanne Woodward boli dobrými spoluhráčkami, u ktorých som postrehol iba zopár slabších chvíľok. Celok napriek dvojhodinovej dĺžke pôsobí kompaktne a nenudí. Po dlhej dobe opäť silný filmový zážitok.

• 8.8.2018  21:42

Napíšte zaujímavý scenár naplnený podnetnými dialógmi, umiestnite dve herečky do jedného bytu a nechajte diváka nech žasne nad poldruhahodinovou drámou, ktorá sa pred ním odvíja. Drámou dvoch svetov - sveta matky a sveta jej dcéry, ktoré sa minimálne prekrývajú a sú teda odsúdené na neúspech pri hľadaní spôsobu, ako pomôcť jedna druhej. Najmä ak je dcéra rozhodnutá vystúpiť zo sveta, ktorý je k nej neprívetivý o 50 zastávok skôr, pretože aj pri dojazde na konečnú by ju nečakalo nič iné. Asi nejde o dokonalý film, ale určite o film, ktorý vám nastolenými otázkami a problémami ostane dlho v hlave.

• 8.8.2018  00:42

Veľmi pútavý a pritom málo známy film. Chcel som ho vidieť kvôli Paulovi Newmanovi a Henrymu Fondovi. A aj keď boli vynikajúci, bolo výborné aj všetko dookola. Samozrejme kaviarenskí ekológovia budú pindať kvôli holorubom, ale nie v Tatrách a Poloninách, ale tým filmovým, lebo to je bezpečnejšie. A profesionálni odborári sa budú pohoršovať nad negatívnym zobrazením ich kolegov vo filme. Ale ja som bol spokojný širokospektrálne. Od predlohy, cez réžiu, herecké výkony až po vizuálnu stránku filmu a hudbu. A kvôli takým spokojným divákom, akým som ja, je dobré nakrúcať také filmy akým bol tento.

• 7.8.2018  16:14
    Spiknutí (1997)

Jediným dôvodom pre opätovné zrýchlené pozretie si tohto známeho filmu bolo, že som k nemu nemal napísaný komentár. Ani veľmi niet čo komentovať. Dvaja slávni herci (pričom Mel Gibson predbieha Juliu Roberts o dĺžku Geronima), zmätený scenár, dobre nakrútené akčné scény, chytľavá pesnička, pripomenutie Bournea a ďalších filmov od Nepriateľa štátu až po Troch mužov na zabitie. Ale celkový dojem ostáva zafixovaný na pôvodných troch hviezdičkách.

• 6.8.2018  00:02
    Past (1950)

Bolo krátko po vojne a ešte kratšie po Februári. To boli neprekročiteľné limity, v ktorých sa mohol Martin Frič pohybovať. Preto som musel pri hodnotení zvažovať, či odbojári museli byť takí rafinovaní a prekonšpirovaní, Nemci takí hlúpi a dozorkyne také neskutočné. Ale vcelku sa mu v rámci zmienených limitov podarilo nakrútiť film, ktorý sa napriek všetkým nedostatkom dá pozrieť aj dnes pri uvedomení si, že z daného obdobia existujú oveľa nepodarenejšie filmy.

• 5.8.2018  16:10
    Starman (1984)

Pamätám si, že sa mi Starman pred nejakými 30 rokmi celkom páčil. Samozrejme v pamäti mi ostali iba zázračné guľočky a oživená laň. Tak som neodolal a pozrel som si ho ešte raz. Neviem či niekto rozčlenil sci-fi filmy do nejakých skupín. Ak nie, tak Starman by som zaradil do kategórie milých sci-fi. Takých príjemných filmíkov, do ktorých by mohol patriť aj E.T. bez tej nadbytočnej sentimentality. Nie je to žiadne veľdielo a v niektorých pasážach som dvíhal obočie. Ale na tri hviezdičky pokojne dosiahne.

• 5.8.2018  08:53
    Štístko (1966)

Mal som možnosť vidieť ďalšiu Wilderovu komédiu, tak prečo nie. Problém však spočíva v tom, že Štístko je iba priemernou Wilderovou komédiou s jednoduchým námetom, rozťahaným dejom a rasistickým podtextom, ktorú zachraňuje iba Walter Matthau. Ten svoju dobre napísanú postavu zahral tak, ako by mu bola napísaná na telo a Oscar sa tentoraz ocitol v správnych rukách. Štístko určite nie je nepodarený film, ale tiež nie je filmom, ktorý budete dlhšiu dobu nosiť v hlave.

• 4.8.2018  16:17
    Sabotér (1942)

Nerozumiem sám sebe, prečo ešte hľadám nejaký dobrý film od Hitchcocka, keď som bol až na pár prípadov vždy sklamaný. Aj pri sledovaní tohto som sa hanbil za majstra. Lajdácky napísaný scenár, trápne dialógy, nevýrazní herci, neprimeraná hudba atakďalej. Až žasnem nad svojou slepotou, vďaka ktorej som si nevšimol údajné kvality za 76 %. Aj vychválená záverečná scéna na soche Slobody ma potešila menej ako záverečné titulky, ktoré nasledovali.

• 2.8.2018  23:57

Videl som iba druhú časť (Oslava krásy) a zaujalo ma akurát to, aký obrovský pokrok sa udial vo všetkých oblastiach športu za 80 rokov od nakrútenia tohto dokumentu. A nie menší pokrok sa udial v snímaní športových zápolení. Dnes je to už iba historický dokument. Chcel som ho vidieť, ale iba preto, aby som mal predstavu, ako sa s ním vyrovnala Leni Riefenstahl.

• 2.8.2018  08:14
    THX 1138 (1971)

Vôbec som nemal v úmysle pozrieť si tento film. Jednak mal menej ako 80 % a Hviezdne vojny vo mne vyvolávali skôr bezmocný smiech, než obdiv. Ale bol som veľmi príjemne prekvapený. Lucas sa veľmi rozumne vyhol nakrúteniu sci-fi s malými zelenými mužíčkami s tykadielkami a našou nutkavou potrebou zistiť, čím nás ohrozujú, aby sme mali dôvod demonštrovať na nich silu našich zbraní. Nakrútil víziu o tom, ako by to mohlo vyzerať, ak by sme ľudí redukovali na čísla a peniaze a ich vzťahy na najnižšiu možnú úroveň. Je to vizuálne krásny film, ktorý mi v niečom pripomínal 1984, ale bol originálny a vizionársky každým cólom. Verím tomu, že Lucas presne vedel čo, ako a prečo chce stvárniť a nespoliehal sa, že nejako to dopadne. A šikovne sa vyhol aj zvýrazňovaniu technických noviniek, ktoré spôsobuje extrémne rýchle zastarávanie sci-fi filmov, kde si na to tvorcovia nedajú pozor.

• 30.7.2018  10:02
    Mona Lisa (1986)

Bob Hoskins je vo svojej úlohe skvelý, scenárista neodviedol najlepšiu prácu a keďže ma svet resocializovaných väzňov, prostitútok všetkých kategórií, ich pasákov a klientov neveľmi zaujíma, tri hviezdičky odo mňa sú tak akurát.

• 28.7.2018  17:12
    Eso es (1982)

Musel by som byť nekritickým obdivovateľom Bebela, aby som tomuto hlúpučkému a trápnemu filmu dokázal dať aspoň tri hviezdičky. Ale nie som. Nemám však ani najmenšie výhrady voči tým, ktorých film pobavil.

• 27.7.2018  13:53

V prípade militarizovaných Bažantov nie je dôležitý predvádzaný humor, ale sympatie, resp. antipatie k štyrom mladíkom. Keďže patrím k druhej skupine, viac ako dve hviezdičky dať nemôžem. A to sa pritom považujem za diváka so zmyslom pre humor.

• 26.7.2018  20:59

Táto epizóda nesie so sebou všetky znaky umierajúceho seriálu. Nie snáď preto, že by Petra Falka prestalo baviť stvárňovanie šablónovitej postavy poručíka losangeleskej polície. Veď sa podieľal aj na jej produkcii. Ibaže došli nápady a kontrapunkt skvelo mysliaceho detektíva v ošuntelom zovňajšku so správaním sa dedinského burana sa obohral už dávno. Skvelé pointy nahradil u divákov pocit, že niečo podobné už niekde niekedy videli. Nič nové. Väčšina seriálov končí mnoho dielov po tom, ako mali skončiť. Takých dielov, akým bol aj tento.

• 24.7.2018  09:19

Neviem ako ostatní, ale ja som videl priemernú gangsterku s nepríťažlivým obsadením, i keď so zaujímavou postavou stvárnenou Bobom Hoskinsom, s chaotickým úvodom, kĺzajúcu po povrchu, ktorú od priemerného hodnotenia nezachránilo ani zopár dobre nakrútených epizód. Asi mi na dlhšiu dobu v pamäti neutkvie.

• 23.7.2018  10:05
    Madigan (1968)

Tri hviezdičky iba preto, že išlo o nezaujímavý, ale pozerateľný film, ktorý predstavuje najpriemernejšiu zo všetkých priemerných amerických kriminálok daného obdobia. Nad celkovou úrovňou čnel iba výkon Henryho Fondu, ale na tom nie je nič prekvapujúce. Ani sa nečudujem, že Madigan videlo tak málo divákov.

• 19.7.2018  19:29

Okrem mojich obľúbencov, Felliniho a Hitchcocka, ani Antonioni neustál môj o 40 rokov starší pohľad. Mrzí ma to najmä preto, že k tomu Zabriskie Point prispel nemalou mierou. Moje obľúbené sixties s veľkými spoločenskými, sociálnymi a kultúrnymi zmenami boli vo filme stvárnené nešikovným a falošným spôsobom. Úvodná pasáž s nabudenými, ale bezradnými študentmi rýchlo skončila a film pokračoval pseudoromantickým príbehom, s nelogickým správaním dvojice a klišéovitým vyústením. Neviem či kultovosť filmu malo zabezpečiť váľanie sa mladých ľudí v boritanovo-kalcitovom prachu alebo efektná deštrukcia honosného sídla. Ja som mal skôr pocit trápnosti, než kultu. A tak čerešničkou na torte bola iba málo známa skladba Roya Orbisona.

• 17.7.2018  22:41

To je presne film, ktorý si pozriem v kúpeľoch, pretože tam nemajú káblovku, obligátnych 100 strán knihy som už prečítal a moje nároky sú v takej situácii zúfalo nízke. Ale nebol som sklamaný. Stále sa niečo dialo, dobre to skončilo a obaja herci boli sympatickí.

1 2 3 4 5 6 25 50 74 98