nascendi

homepage

Skype: juglon1

1 2 3 4 5 6 7 25 50 74 98
    • 15.7.2018  06:52
    Žijem Dunajom (TV film) (2017)

Pekné obrázky, citlivý komentár s nezanedbateľnou prímesou nostalgie, drobnosti, ktoré by dokázali vrátiť krajine jej pôvodný ráz - to všetko obsahuje tento pozoruhodný a veľmi osobný dokument. V jeho pozadí sú neprehliadnuteľné príklady toho, ako človek svojou chamtivosťou a bezohľadnosťou narúša vekmi vytváranú krehkú rovnováhu prírody dunajských lužných lesov.

• 15.7.2018  06:37
    Alžbeta Hrozná (divadelní záznam) (1978)

Z najslávnejšej éry RND existuje iba minimum hier, ktoré boli zaznamenané na nejaké médium. Považujem za šťastie, že k nim patrí Alžbeta Hrozná. Nie je ani zďaleka taká preslávená, ako Človečina alebo Jááánošíík, ale rovnako dobre dokumentuje, akým fenoménom v tej dobe bolo na slovenskej divadelnej scéne RND a aký kus cesty odvtedy urazilo.

• 24.6.2018  22:23

Moje prvé stretnutie s tvorbou R.W. Fassbindera, a keďže je tento film označovaný za jeho najslávnejší, asi aj posledné. Chápem a uznávam, že si pre film zvolil neľahkú tému a vyrovnával sa s ňou so striedavým úspechom. Neohúrila ma ani Hanna Schygulla. Nejako sme si s Fassbinderom nesadli. Uznávam ho, ale hovorí rečou iného kmeňa. A to už ani nespomínam, ako k celkovému zážitku prispelo, že som film vide s ruským dabingom a príšerne orezaný.

• 24.6.2018  21:06

Bol som primerane zvedavý na film, o ktorom sa v superlatívoch píše v každej knihe o dejinách kinematografie. Prekvapovalo ma i vysoké hodnotenie v ČSFD, pretože tu už prevažuje mladšia generácia a pre nich sú nepozerateľné aj čiernobiele filmy, nieto nemé alebo iba ozvučené. Film ma výrazne nudil, i keď uznávam, že pred deväťdesiatimi rokmi mohla byť hra Dzigu Vertova s kamerou, svetlom, strihmi, trikmi atď. celkom zaujímavá a objavná pre diváka, ktorý sa s ničím podobným nemal možnosť stretnúť. Len neviem, prečo by som mal dnes híkať nadšením nad niečím, čo má miesto iba vo filmovej histórii.

• 24.6.2018  09:49

Tento diel ma ničím zvlášť neohromil. Využitie cyklistov na znehybnenie podozrivého v správnom mieste bolo zaujímavé a pobavilo ma aj zaradenie Columba medzi bezdomovcov pri nahrávaní filmu. Bolo to síce trochu násilné, ale podporilo to moju averziu k homeless looku Columba.

• 23.6.2018  23:05

Bolo celkom príjemné obnoviť si spomienky na kriminálku spred štyridsiatich rokov. A súčasne nepríjemné potvrdiť si, že už vtedy bolo prerastanie prokuratúry, súdov a polície s organizovaným zločinom v kurze a ostalo také dodnes. Menia sa iba kulisy a striedajú účinkujúci. Priznám sa, že som o José Giovannim nič nevedel, aj keď mal prsty v Dobrodruhoch aj Dvoch mužoch v meste. Ani tento film napriek nejakým nedostatkom, stratám tempa a miernemu zostarnutiu nezaostáva za oboma menovanými. Nie je to len zásluha hereckého tria a dobrej hudby. José Giovanni zažil políciu a väzenie zblízka, takže jeho pohľad na dianie je uveriteľný. A ak by sa dalo, pol hviezdičky by som venoval Věre Galatíkovej, bez ktorej hlasu si Annie Girardot ani neviem predstaviť.

• 22.6.2018  00:10
    Muž z Ria (1964)

Když jsem byl mladší, byl Muž z Ria mnohem lepší... Tieto slová, napísal D.Moore a nikto nedokáže lepšie opísať moje pocity pri sledovaní viacerých starších filmov, pričom pocit pri Mužovi z Ria je priam ukážkový. A to som ani nepotreboval vidieť celý film. To som si odbavil už v mladosti.

• 21.6.2018  21:56

Jedno japonské príslovie hovorí, že keď sa na mori stane nešťastie, na pobreží je veľa múdrych. A presne v jeho intenciách bolo užitočné nakrútiť film o šťastnom konci letu 1549. Lebo človek sa správa v reálnej situácii, na ktorú nebol pripravovaný, inak, než mudrlanti z NTSB, ktorí bez časovej tiesne v tichu kancelárií vyrábajú svoje simulácie s neúplným počtom premenných. Práve ich postoj, tak odlišný od prezentácie v seriáli Letecké katastrofy, prispel k tomu, že sa film nemusel obmedziť iba na popis notoricky známej udalosti, zriedený nejakými flashbackami z rodinného prostredia a šťastným koncom, pri ktorom každý miluje každého a všetci spoločne Ameriku. Clint sa tomu ako-tak vyhol. Nie úplne, pretože to by nemohol nakrúcať on, ani v Amerike, ani pre Američanov. Celkove som bol spokojný, lebo film pekne ubiehal a tých rušivých momentov tam nebolo veľa.

• 19.6.2018  15:16

V poslednej dobe bez toho, aby to bol môj zámer sledujem filmy, ktoré sú dobre hodnotené, ale hodnotilo ich málo divákov. Vo viacerých prípadoch to býva odôvodnené, ale Frankie hvězdář je iný prípad. Považujem ho za veľmi zaujímavý, citlivo nakrútený film, v ktorom sa tvorcom podarilo vyhnúť všetkým úskaliam, ktoré na filmy tohto typu číhajú. Ocenil som nielen herecké výkony, Annou Parrilaud počnúc, ale aj priliehavú Bernsteinovu hudbu. Celkovo veľmi silný zážitok o kľukatej ceste ľudí, ktorým osud neprial a napriek tomu kráčali za naplnením svojich túžob a snov.

• 18.6.2018  20:32
    Stalag 17 (1953)

Je niekoľko filmov, pri hodnotení ktorých sa diametrálne rozchádzam s väčšinou. A nemám s tým žiaden problém. Nezvyknem sa vyjadrovať k hodnoteniam iných, iba ich beriem na vedomie, prípadne sa pokúšam zistiť prečo došlo k takým rozdielom medzi mnou a ostatnými. Videl som Kráľa krysu, videl som Veľký útek, videl som viacero filmov Billyho Wildera, ktorého mám dokonca vo svojej Top 10 režisérov. Nič z toho ma však neprinúti k tomu, aby som Stalag 17 považoval aspoň za priemerný film. Považujem ho za nepodarok, ktorý nemal byť nakrútený. Trpí všetkými neduhmi, ktoré sú prítomné vo väčšine amerických filmov z obdobia II. svetovej vojny a trpí nimi chronicky. Každý režisér má právo nakrútiť okrem vynikajúcich a nezabudnuteľných diel aj filmy, ktoré sa mu nepodarili. Billy Wilder toto právo využil a ja mu to nemám za zlé. Za zlé by som považoval iba to, ak by som sa pri prezentácii vlastného názoru na tento film zháčil a začal uvažovať, či som niečomu neporozumel, niečo prehliadol a pod. Som príliš zodpovedný na to, aby som znásilňoval svoj názor a za odmenu sa mohol cítiť bezpečne vo väčšine.

• 17.6.2018  15:20

Nemám najmenšie pochybnosti o tom, že Klaus Kinski je regulérny blázon. Nakoniec vo filmovom svete nie je ani zďaleka osamotený. Videl som niekoľko filmov, v ktorých hral, ale nepociťujem potrebu vidieť ho v autentických záberoch z nakrúcania, pretože vo filmoch bol jeho prejav tlmený úlohou, ktorú mal stvárniť, ale v prestávkach medzi nakrúcaniami a v civilnom živote bol neznesiteľný. Preto si myslím, že tento film ani nemusel byť nakrútený, pretože ničím neprispieva k lepšiemu poznaniu filmového sveta a jeho protagonistov, nanajvýš k poznaniu sveta maniaka Kinského. A o ten vôbec nestojím. To nemá s umením nič spoločné. Na to sú iné zariadenia, ako ateliéry a iní špecialisti, ako Werner Herzog.

• 17.6.2018  14:55

Zo slušnosti som si pozrel už štvrtý Mijazakiho film, ktorý sa neviem prečo umiestnil v trojstovke najlepších filmov histórie. Musím sa priznať, že som ho nedopozeral. Nenašiel som na to v sebe dosť trpezlivosti. Aj tak som po celú dobu uvažoval pre koho sa nakrúcajú tieto filmy. Tie tri hviezdičky sú v podstate za to, že film vo mne nevyvolal odpor iba nezáujem v tej najrýdzejšej podobe.

• 16.6.2018  22:29
    Slzy, které svět nevidí (TV film) (1962)

Tak sa mi zdá, že v mojich spomienkach vyznela táto mikrokomédia o čosi lepšie, ako tomu je po rokoch. Všetko je fajn, lepších hercov nebolo možné zohnať, predloha nesie pečať vynikajúceho spisovateľa, bol som aj tentokrát spokojný, ale štyri hviezdičky boli príliš.

• 16.6.2018  21:53

Keď som videl druhý krát Život Briana, nadobudol som dojem, že tí Pytoni by mohli byť celkom zaujímaví. Teraz som za neskutočného utrpenia dopozeral Svätý Grál a neviem ani približne odhadnúť koľko repríz by som musel absolvovať, než by som tam našiel niečo vtipné alebo zaujímavé. Takže jedna hviezdička a dovi, dopo. Never more.

• 16.6.2018  14:24
    Příběh pana Beana (TV film) (1997)

Robiť humor, to nie je žiadna sranda. A v tomto dokumente to zábery z prípravy nakrúcania nepochybne dokazujú. Rowan Atkinson sa svojim 14 skečmi dostal na vrchol mojich obľúbených súčasných komikov. S celovečernými filmami to už bolo oveľa horšie, ale moju obľubu to neohrozilo. Dokument je dobre skoncipovaný a jediné čo mi trochu prekážalo bol dabing jeho scénok, pretože jeho postavu dotvára aj špecifický, zriedkavo používaný hlas.

• 15.6.2018  18:13
    Show Jana Krause (TV pořad) (2010)

Túto "show" už nejakú dobu nesledujem, pretože sa cítim trápne, keď vidím, ako úroveň bavičstva Jana Krausa padá od nádejných začiatkov k samotnému dnu. Zatiaľ čo Marek Eben a nakoniec aj Karel Šíp si svojich hostí vážia a snažia sa ich prezentovať v najlepšom slova zmysle, tento egomaniak vidí show v tom, že svojich hostí vyvádza z rovnováhy, častejšie však zosmiešňuje a ponižuje. K tomu znejú pazvuky kapely jeho synáčka a "skřehotavý" zlomyseľný smiech tatínka. Od úlohy v Dívky na koštěti sa mentálne príliš neposunul.

• 13.6.2018  10:09

Je pravdepodobné, že mnou budú pohŕdať všetci milovníci hororov, ale ja to risknem. Neobľubujem horory, najmä tie v čistej podobe. Nechápem totiž zmysel ich tvorby. A táto klasika skôr vzbudzovala môj pobavený úsmev, než obdiv. Je pravdepodobné, že Boris Karloff, na ktorom to všetko stálo a padalo, bol vo svojej dobe obdivovaným hercom. Ale ja som skôr ochotný akceptovať podobne vyzerajúcu postavu v Rodine Addamsovcov.

• 12.6.2018  23:28
    Sedem svedkov (TV film) (1967)

Dosť dobre som nepochopil, prečo to vysoké hodnotenie. Petra Solana mám rád, Peter Karvaš napísal niekoľko vynikajúcich hier a známych a dobrých hercov tam bolo tiež dosť. Len mi to celé pripadalo také nevyladené, ako keby to robili v časovom strese. Postavy boli na môj vkus príliš figúrkovité a keď už chceli tvorcovia porušiť klasickú výstavbu dramatického diela, tak ju mali niečím zaujímavým nahradiť a nie nechať zaniknúť do stratena. Jediné, čo z hry pretrvalo je nezáujem zasiahnuť. S tým rozdielom, že dnes si účastníci namiesto zasiahnutia všetko nahrávajú na mobily.

• 12.6.2018  21:27
    Půlpenny (TV film) (1974)

Televízny film s názvom najmenšej britskej mince sa pokúša riešiť závažný morálny problém spoluzodpovednosti podriadených za splnenie protiprávneho alebo neľudského rozkazu, aby sa tým vyhli postihu. U lekárov ide špeciálne o konflikt s Hippokratovou prísahou. Eva Sadková si podľa mňa naložila na plecia viac, ako mohla uniesť. Normalizátori boli spokojní, lebo neprávosti sa diali mimo vlasti, herci deklamovali text ako keby mu neverili a celá atmosféra pre mňa vyznievala, ako keby si všetci plnili nejaký záväzok, ktorý musia splniť, i keď sa im do toho nechce.

• 12.6.2018  16:11
    Evropa (1991)

Úvodná pasáž s navodzovaním hypnotického stavu a vlastne ani celý film zo mňa nespravil obdivovateľa Trierovej tvorby. Je pravdou, že tento zvláštny film som vnímal ako druhý najlepší (po Dogville), že uznávam majstrovstvo tvorcov i výkony hercov, ale prehováral ku mne rečou, ktorej nerozumiem. Ešte šťastie, že som v tom nepochopení ojedinelý a ostatní si film užili.

• 11.6.2018  21:21

Aj tretí film, ktorý som od tohto režiséra videl ma utvrdil v tom, že my dvaja si nerozumieme. Márne som sa snažil celý film zachytiť aspoň niečo, čo by ma zaujalo, a nič. Film je označený ako komédia a nezasmial som sa ani raz, pričom zmysel pre humor mi nikdy nechýbal. Nakoniec som ocenil iba úspornú dĺžku filmu a to, že ma film nerozčuľoval, nepoburoval, iba nekonečne nezaujímal. V mysli mi ostane Kaurismäki ako synonymum dopravnej značky: Stoj, daj prednosť iným režisérom!

• 7.6.2018  20:34
    Most (1959)

Netušil som, že v tomto mne neznámom filme nájdem mimoriadne protivojnové dielo, ktoré ani po 60 rokoch nezostarlo a môže prehovoriť k dnešnej mladej generácii účinnejšie, než hollywoodské produkty. Tej generácii, ktorá si už ani nemusí vybavovať modré knižky a jej predstavy o boji a vojne sa príliš nelíšia od predstáv šestnásťročných chlapcov z filmu. Bernhard Wicki nastúpil dlhú cestu nemeckých filmárov, ako sa vyrovnať s ťaživou minulosťou a podarilo sa mu to výborne. Všetko malo vo filme svoje miesto a ani úvodné pasáže mi nepripadali dlhé alebo zbytočné, takže jediný nedostatok vidím v tom, že ho videlo a ohodnotilo púhych 807 užívateľov ČSFD.

• 6.6.2018  19:22

Zaujímavý, zručne nakrútený film s výbornou hereckou dvojicou o dávno minulej dobe, keď pôda už nestačila uživiť rozrastajúce sa rodiny a zrak ich živiteľov sa začal upínať k Amerike. Príbeh tak vzdialený dnešku, že som ho sledoval s nezaujatým pohľadom, ale majstrovstvo tvorcov zabránilo, aby mi pripadal rozvláčny. Predlohu som nečítal a ani sa nechystám.Ak by som sa mal jedným slovom vyjadriť ku kvalitám filmu, bolo by to slovo - uznanie.

• 5.6.2018  02:03

Vyše tridsať rokov čakám na tento film a ČT2 mi včera pripravila pekný darček. Čakal som prirodzene s obavami, s akými čakám na opakované pozretie si filmu, ktorý ma pred desiatkami rokov nadchol. Našťastie v tomto prípade neboli obavy opodstatnené. Opätovne som si vychutnal pravdepodobnú víziu budúcnosti, výborné herecké výkony, zaujímavé dialógy a hudbu. Už vtedy tvorcovia filmu vedeli, že ak sa nájde dostatočný počet divákov, tak neexistuje nič, čo by bulvárne hyeny zastavilo pri plnení očakávaní konzumentov rozvalených v kresle a lačne nazerajúcich do životov a utrpenia iných, tak odlišných od ich jednotvárnych uprdených osudov a životov.

• 2.6.2018  22:47

Po mnohých rokoch som si pozrel Panelstory opätovne. Stálo ho to hviezdičku, pretože som dospel k názoru, že tento film mohol a mal byť nakrútený, ale nie tak ako to spáchala Věra Chytilová. Žil som v tej dobe, dobre si pamätám, ako prebiehala výstavba bytov v podmienkach, keď splnenie plánu bolo jediným a hlavným kritériom všetkého. Napriek tomu si myslím, že sa tento satirický film mohol nakrútiť, bez hystérie a kŕčovitosti, skrátka bez toho, aby Chytilová nakrútila film viac o sebe, ako o sídlisku a vzťahoch tam žijúcich ľudí. Výsledkom bola mozaika, ktorá pri poskladaní netvorila obraz, iba zmätený súhrn farebných sklíčok.

• 31.5.2018  15:20

Ani môj 21. pokus nájsť medzi filmami Woodyho Allena film, ktorému by som dal štyri hviezdičky (okrem Match Point), nevyšiel. Vtipnosť je v ňom násilná, toporná a celý film mi pripomína "komédie" s Fantozzim. Možno sa ešte niekedy odhodlám k ďalšiemu pokusu. Veď nie je normálne, aby sa Woody Allen, ktorého písomné výtvory mám rád, nedokázal vyjadriť aj filmovou rečou.

• 29.5.2018  22:12

Romantický film spred sedemdesiatich rokov? Očakávania neboli príliš veľké, ale nakoniec som sa nechal vtiahnuť do príbehu nenaplnenej lásky, ktorá začala malým kamienkom v oku. A pokračovala iba virtuálne, lebo takto to mohlo pred rokmi a v existujúcich podmienkach prebiehať. Netuším, či môže tento film zaujať mladších divákov a ani ma to príliš nezaujíma. Ja som bol spokojný aj keď tri hviezdičky sú strohým hodnotením. Chvíľami som si pri sledovaní tohto filmu spomenul na Madisonské mosty s Eastwoodom a Streep. "Ako ľahko sa klame, keď vám veria."

• 28.5.2018  20:12

V komentári k filmu Mazacia hlava som napísal, že môjho rovesníka Davida Lyncha považujem za blázna. Inteligentného, kreatívneho, ale blázna. Príbeh Alvina Straighta potvrdzuje tento môj dojem iba čiastočne. Vyzerá to na road-movie, ktorá sa pohybuje rýchlosťou starej sekačky na trávu. A dokonalo diváka odrovná. Chvíľu je možné obdivovať zaujímavé scenérie Iowy a Wisconsinu, chvíľu je možné započúvať sa do Badalamentiho hudby i neúspešne hľadať hlbší zmysel v Straightových múdrostiach, ale absolvovať toho dve hodiny, to je na úrovni týrania diváka. Táto bizarná historka má podľa všetkého korene v skutočnej udalosti, ale film o tom nemusel byť nakrútený, čo nakoniec vyjadrujú aj moje dve hviezdičky.

• 27.5.2018  12:20

Opäť jeden priemerný diel columbovskej série. Okrem nepravdepodobného správania sa obete aj hojné bezdomovecké správanie sa poručíka oddelenia vrážd v Los Angeles. Chápem, že tento kontrapunkt bol výrobnou značkou celej série, ale tým, že si tvorcovia viackrát neustrážili limit prípustného, dostávali sa do oblasti trápnosti a znechutenia diváka. A vtedy sú tri hviezdičky maximom možného.

• 24.5.2018  09:21
    Za sklem (TV seriál) (2016)

Žiaden zázrak, ale ani spokojnosť nie je málo. Tak, ako ma pre časom bavili Případy 1. oddělení, tak ma bavili aj prípady za sklom, i keď každý inak. Ich divákom som sa stal po prieťahoch s odvysielaním 2. časti 2. série. Ak to bol iba reklamný ťah, tak sa podaril. Za najväčší problém seriálu považujem, že si na chrbát naložil viac, než je možné uniesť. Byť čo najviac autentickým, dotýkať sa mocných a vyhnúť sa ich odozve trochu naivné. K samotnému seriálu iba toľko, že herci boli vybraní dobre, ale bolo ich málo, vlastne z každej organizácie iba vzorka. Okrem toho, že niektorí ma svojim výkonom vyložene sklamali (Kramár), väčšina z nich nemala čo hrať, pretože scenár mi pripadal prekombinovaný a dialógy umelé. Nevyznamenali sa ani zvukári. Príjemne ma prekvapilo, ako dobre vyzerá moje rodné mesto z dronu, na rozdiel od pohľadu, ktorým disponuje pešiak..

1 2 3 4 5 6 7 25 50 74 98