nascendi

homepage

Skype: juglon1

1 2 3 4 5 6 7 24 48 71 94
    • 6.2.2018  09:40

Verný svojim nechceným tradíciám odoberám jednu hviezdičku. Po tých desiatkach rokov som si už z filmu takmer nič nepamätal a včerajšie reprízové sledovanie ma sklamalo na celej čiare. Veľa komentátorov spomína nemé grotesky, predobraz Mr. Beana, dokonca aj Petra Sellersa. Nenamietam, ale obrovský rozdiel spočíva v tom, že menovaní aj nemenovaní boli vtipní. Jacques Tati v tomto filme nie je vtipný, dokonca ani trápny, on je nudný. Je možné, že sa z filmu nekonečným premietaním, prestrihávaním a úpravami niečo stratilo. Pochybujem však, že by to ovplyvnilo môj názor, že film nemusel byť nakrútený a dokonca ani remastrovaný. Napriek odsudku sa teším na jeho najlepší film - Môj strýko.

• 5.2.2018  09:52

Moja, takmer bezvýnimkovitá, strata nadšenia pri opakovanom sledovaní starších, mnou už takmer zabudnutých, filmov by už mala dostať aj latinský názov. Všetci hollywoodskí bohovia sú mi svedkami, že som sa na tento film tešil, ako farmárska rodina na dážď. Pokúsil som sa nevnímať teatrálnosť inak skvelo hrajúcich hercov, prehliadať vekový problém, nepozastavovať sa nad pateticky deklamovanými a napriek tomu prázdnymi dialógmi a nič z toho nepomohlo. Po záverečných titulkoch som vedel, že z pôvodných štyroch hviezdičiek musím jednu ubrať, aj keď s ťažkým srdcom.

• 30.1.2018  22:15

Ja som už prvému dielu tejto trápnej série dal dve hviezdičky, čím som tlmočil názor, že film nemusel byť nakrútený. Napriek môjmu názoru bol divácky úspešný. Kedysi boli kiná náročného diváka. Pre sériu Taken by sa hodilo zriadiť kiná nenáročného diváka. Obávam sa, že po zhliadnutí dvojky a osobitne trojky by aj z týchto kín odchádzali rozpačito naladení diváci. Je mi ľúto Liama Neesona, lebo si pamätám dobré a vynikajúce filmy, v ktorých hral. Ale chápem, že z niečoho musí žiť. Od megatonového režiséra som ešte žiaden film nevidel a veľmi si prajem, aby tento ostal jedináčikom.

• 30.1.2018  10:14

Kuriér bez Stathama je ako Bourne bez Damona. A jedna hviezdička je lepšia, ako odpad

• 28.1.2018  21:47

Hrozný zážitok. Keď som Prípady 1. oddelenia hodnotil troma pomerne silnými hviezdičkami, tak tento nepodarok si nezaslúži viac ako jednu slabú. Pre koho sa takéto nepodarky nakrúcajú chápem. Nechápem iba kto na ne schvaľuje spoločné peniaze.

• 27.1.2018  22:39

Tak som si Kalimagdoru pozrel ešte raz, aby som verifikoval pôvodné hodnotenie a dopísal komentár, lebo knižnú predlohu z roku 1937 mám stále v knižnici a je to nepochybne zvláštna kniha o ktorej nie som presvedčený, že je sfilmovateľná. Námet nie je nosný. Napriek tomu, je vo filme čo obdivovať, aj keď celok nemá podľa môjho názoru na viac, ako na tri hviezdičky. Výkon Rüdigera Bahra dosť kolíše, ostatní sú často toporní. Páčila sa mi najmä kamera, s ktorou Viktor Svoboda robil všetko čo sa dalo, aby zakryl medzery v scenári.

• 27.1.2018  18:34

Pre pochopenie filmu sa treba vrátiť do doby, kedy sa návšteva odohrala. Američania, tak ako väčšinou mali k ruskému premiérovi buď predsudky alebo nemali žiaden názor. Bol to pre nich exot z ďalekej, neznámej a nebezpečnej krajiny. A naraz videli bodrého usmievavého mužika a nechali sa jeho osobitným šarmom zmiasť. Neuvedomili si, že je jedno, či je niekto zachmúrený a uzavrený ako Stalin alebo usmievavý a srdečný ako Chruščov. Sú to vždy imperátori, ktorí nadovšetko chcú upevniť svoju moc, udržať alebo ešte lepšie rozšíriť svoje impérium. Američania nie sú v tomto o nič lepší. Preto je jedno, kto kam a kedy vpadne, kto komu kedy čo vyvedie. Preto som film vnímal ako reportáž z historicky prvej cesty, nakrútenú, zostrihanú a okomentovanú bez väčších ambícií a presahov.

• 26.1.2018  21:23

Knihu som čítal, ale nenadchla ma, Pollacka uznávam, ale tento film sa mu podľa mňa nepodaril. Ani sa nečudujem, že je pomerne zabudnutý. Nuda vojakov na zámku sa bez problémov prenáša na diváka. Súhrn epizódiek ešte nevytvára príbeh. Je ťažké nájsť medzi americkými filmami nejaký zmysluplný z Európy a tobôž nie z obdobia druhej svetovej vojny.

• 20.1.2018  17:21
    Hrbáč (1959)

60-ročná rozprávka dopraje orientovanému divákovi presne to, čo od nej očakáva. Iné hodnotenie, ako troma hviezdičkami by prezradilo, že film pokladám za to, čo nie je a asi ani nechcel byť. Zmierlivému hodnoteniu napomáha humorný nadhľad, ktorý nevyprchal ani po rokoch. Film nie je žiadnou perlou, ale raz za štvrťstoročie je možné sa pri ňom zabaviť a spomenúť si na časy, keď takéto filmy boli osviežujúcim vánkom v záplave ostblokových filmov.

• 15.1.2018  12:55
    Demokraté (2014)

Pre mňa bolo sledovanie dánskeho dokumentu mimoriadne únavnou a nezaujímavou činnosťou. Pamätám si na Zimbabwe, ktorá sa vtedy nazývala Rodéziou a bola pod nadvládou bielych osadníkov. Po dlhých bojoch sa podarilo presadiť vládu čiernej väčšiny, osadníkom znárodniť farmy a vyhnať ich z krajiny. Čoskoro sa však ukázalo, že spravovať krajinu a zaistiť slušné životné podmienky pre všetkých nie je také jednoduché, ako si predstavovali. Koloniálny režim bol nahradený tridsaťročnou diktatúrou prezidenta Mugabeho, ktorý postupne priviedol krajinu k úpadku. Film zobrazuje trojročné úsilie opozície o nastolenie demokracie prostredníctvom vypracovania novej ústavy. Detaily procesu, ani opisovaná dramatickosť ideového a odborného stretu predstaviteľov dvoch táborov ma nezaujali. Uvedomil som si iba, že preskakovať dejinné etapy nie je možné a na ceste k optimálnemu modelu spoločnosti je veľa prekážok.

• 14.1.2018  22:52

Iba vďaka záznamom ČSFD som zistil, že som už videl štyri!!! diely tejto X-menovskej série a ani slabnúca pamäť nie je dôvodom, že netuším o čom boli. Pozerám ich bez najmenšieho záujmu, nehľadám v nich nič, čo by odôvodňovalo ich sledovanie, nečudujem sa vysokému hodnoteniu a jediný dôvod, prečo si občas pozriem nejakého X-mena, Batmana, Star Trek a pod. je moja poctivá snaha mať všeobecný rozhľad aj o filmoch, ktoré evidentne nie sú nakrúcané pre mňa a verím, že ani pre nikoho z mojej generácie. Dokonca som X-men 2 dal až tri hviezdičky, pretože som ich videl ako prvých v poradí, nápad ma prekvapil a dúfal som, že nenažraní producenti nebudú nútiť tvorcov, aby v tom pokračovali. 23 tis. spokojných divákov a 574 fanúšikov ČSFD ma vytláča na okraj ako nejakú filmfanovskú fosíliu, ale pokiaľ nebudem exkomunikovaný, tak mi je to jedno.

• 10.1.2018  18:27

Nemám problém byť so svojimi dvoma hviezdičkami osamotený v existujúcej hviezdokope. Nevidel som prvý diel a po pozretí si druhého ani nemám záujem. Slávna predloha, slávny režisér, plejáda známych slávnych hercov. To sú výborné predpoklady na nakrútenie skvelej verzie slávneho diela, ktorá by vo výsledku prekonala verziu z roku 1961. Vo výsledku, nie v rozpočte, nie v honorároch ani v ďalších podružných kritériách. Podľa mňa sa to nepodarilo. Som asi príliš upnutý na literárnu predlohu alebo neverím anglosasom, že dokážu stvárniť francúzsku literárno historickú tému. Neviem. A je mi to vcelku jedno, pretože moje vybočené hodnotenie výsledok neovplyvní.

• 9.1.2018  15:56
    Zahrada (1995)

Po veľmi dlhej dobe ďalší film, ktorému môžem bez rozpakov a bez falošného vlastenectva dať štyri hviezdičky. Je to možno hanba, ale od Martina Šulíka som zatiaľ nevidel žiaden ďalší film. Aj Záhradu som si mohol pozrieť iba preto, že zomrel Marián Labuda a Dvojka ju pohotovo zaradila do programu. Neviem, či film znesie označenie komédia, ale o jeho zaradení medzi poetické filmy nemožno pochybovať. Veľmi dobre sa mi naň pozeralo a obdivoval som toho, kto objavil pre nakrúcanie tú rozprávkovú záhradu, kde zastal čas. Všetko do seba výborne zapadalo a jedinú menšiu výhradu mám voči vpádu Melkoviča, Štepku a Kovára do deja, ktorý podľa mňa narúšal plynutie deja a atmosféru diela, aj keď proti samotným "votrelcom" nič nemám, dokonca sú mojimi obľúbenými.

• 9.1.2018  10:46

Poskladaním výrokov množstva aktérov kupónovej privatizácie, zväčša tých neúspešných, sa tvorcom nepodarilo objasniť divákom ekonomickú inscenáciu a pritom nie je rozhodujúce, či ju zažili na vlastnej koži alebo nie. Keďže nešlo o spravodlivý prevod štátneho majetku do rúk občanov, ale do rúk inscenátorov, možno iba pochváliť otcov českej cesty privatizácie, že na svoje ciele využili chamtivosť a ekonomickú negramotnosť občanov. Na chamtivosť vsadil Kožený istotou desaťnásobku a na negramotnosť tí, ktorí rozdávali majetok do vlastníctva a nie do správy. Výsledkom bola ekonomická polarizácia spoločnosti, v ktorej sa neobnovila stredná vrstva a namiesto istoty desaťnásobku dostali občania istotu, že za bohapusté rozkradnutie majetku nebude nikto potrestaný. A dnes je to už história, ktorá nie je nepodobná príbehom úspešných a ctihodných oligarchov v zavedených západných demokraciách, ktorých predkovia začínali ako gauneri. Možno o nejaký čas tento príbeh niekto spracuje lepšie a vo všetkých súvislostiach. Obávam sa však, že vtedy to už bude zaujímať ešte menej ľudí, ako dnes.

• 7.1.2018  23:47
    Lásky čas (2013)

Doma nepatrí medzi moje vyhľadávané stanice, ani Richard Curtis medzi vyhľadávaných režisérov. Nechal som sa zlákať 81 % a oddal sa sledovaniu. Nie som vyložene sklamaný a ak by som mal charakterizovať film jedným slovom, bude to slovo - neškodný. Ak štyrmi slovami - film na jedno pozretie. Námet je lákavý a samozrejme nie pôvodný. Menej samozrejmé je, že nebol zvládnutý podľa mojich predstáv. Scenárista bol evidentne dezorientovaný, ale nemal som chuť ani náladu si všímať niektoré jeho eskapády. Potešilo ma, že som spoznal blízkosť Lásky nebeskej predtým, než som si prečítal filmografiu onoho Curtisa. Nepochopil som však, čím tento človek prispel k vynikajúcej úrovni skečov Rowana Atkinsona.

• 7.1.2018  10:35

Vidieť Čarodejníka z krajiny Oz je povinnosťou každého fanúšika filmu, ktorý k predmetu svojho záujmu pristupuje zodpovedne. A ja som sa tešil, že televízia ponúkla toto klasické dielo. A ešte viac som sa tešil, keď som videl záverečné titulky. Pretože taká je klasika. Každý ju chce mať absolvovanú, aby pôsobil ako vzdelanec, a málokomu sa do nej chce. Over the Rainbow mám vo svojej Top 4000 už dlho a ani pozretie filmu nič nezmenilo na mojej istote, že je to jediná pretrvávajúca hodnota filmu. Zvyšok zostarol a bolo by špekuláciou, ak by som sa snažil odhadnúť čím a nakoľko oslovil vtedajšiu generáciu divákov. Osobne si myslím, že bublina, ktorá sa okolo filmu vytvorila, je bezobsažná a súčasných divákov už nemá čím osloviť.

• 6.1.2018  08:20
    Neznámý Alain Delon (TV film) (2015)

Tiež som postihnutý kratšou verziou dokumentu. Ale napriek tomu sa mi dokument páčil, pretože životopisné údaje hercov nevyhľadávam a Delona som posudzoval výhradne podľa filmov bez položenia si otázky: prečo. V tejto oblasti sa film snaží byť maximálne analytický a ponúka vysvetlenia, ktoré sú akceptovateľné. Asi je to tou kratšou verziou, ale mnohé ostalo nedopovedané, iba zľahka načrtnuté.

• 6.1.2018  00:35

Úžasný dokument, ktorý bez mentorovania ukazuje, ako zložitý organizmus lesa s jeho obyvateľmi funguje, pokiaľ do jeho života nezasahujú tie chamtivé, nenažraté hovädá, ktoré sa považujú za vrchol evolučného vývoja druhov. Nádherné zábery, citlivý komentár, dobrá hudba - takýto skvelý dokument mohli nakrútiť iba ozajstní nadšenci, ozajstní milovníci prírody, ktorým stačí tú krásu pozorovať a obdivovať bez toho aby klčovali všetko drevené a strieľali všetko živé, čo je speňažiteľné. Som rád, že ešte na Slovensku existujú miesta, kam sa zatiaľ nedostali, i keď sa obávam, že nejde o trvalý stav. Bolo by fajn aby platili slová z filmu, že stromy prichádzajú a odchádzajú, ale les zostáva. Aby les v tejto prirodzenej podobe nezostal zachovaný iba v niekoľkých filmoch.

• 5.1.2018  10:04

Často idem s hodnotením "proti všem", tentoraz však smerom hore. Nemusím sa zdržiavať úvahami, prečo je film tak nízko hodnotený. Ja som si ho s chuťou pozrel, považujem ho za mimoriadne zaujímavý a podnetný film, u ktorého bez problémov prepáčim záver i niekoľko nedokonalostí predtým. Je to film o ľudskej chamtivosti, ktorá je už asi prítomná aj v našom genóme. Trvá veky a menia sa iba jej formy. Zatiaľ čo v záverečnej scéne nemého filmu Greeed chamtivosť velí zabíjať pre zlato aj v beznádejnej situácii v Údolí smrti, v tomto filme je divák zasypávaný novými ekonomickými pojmami, ako hedgeové fondy, steroidné bankovníctvo a pod.. Tie ale neprispievajú k rozvoju spoločnosti, k zlepšeniu jej ekonomického vývoja, ale výlučne k usmerneniu toku peňazí na účty nebojácnych chytrákov. Výsledkom je permanentná kríza a neodvratný kolaps tejto krehkej konštrukcie bez základov. Film sa mi páčil, dokázal na malej ploche zobraziť pulz burzy, hektický život malérov i premyslený pohyb finančných žralokov cez zamínované pole.

• 4.1.2018  09:19
    Funny Girl (1968)

Vstupnými informáciami pred sledovaním tohto filmu bolo, že Williama Wylera považujem za veľmi dobrého režiséra, muzikál ako žáner neobľubujem, získanie Oscara nepredstavuje pre mňa relevantnú hodnotu a Barbru Streisand považujem za herečku predurčenú k audiovýstupom, aj to iba v prípade, že jej niekto napíše dobrú skladbu (napr. Memory). Film potvrdil moje obavy, pozeral som ho bez najmenšieho zaujatia, nepáčil sa mi scenár, neupútala ma ani jedna pieseň a tri hviezdičky som dal iba vďaka používaniu rýchloposunu vo chvíľach, kedy som začal byť podráždený. A vzťah Barbry s Omarom, podobne ako v inom filme s Redfordom považujem za manipuláciu s publikom.

• 3.1.2018  22:20

Radošinské naivné divadlo nie je jediné, ktoré malo a aj ešte má vynikajúce divadelné predstavenia, zatiaľ čo televízne, či filmové pokusy sa im nedaria. Nie je tomu inak ani pri dvadsaťminútovom programe zo Silvestra 1981, na ktorom ma zaujalo iba stretnutie s hereckými legendami v mladšom vydaní.

• 1.1.2018  16:12

Pri sledovaní tohto filmu som si uvedomil, akou škodou je, že sa mi nepošťastilo vidieť viacero Keatonových filmov a tiež, aké je škodlivé, keď niekto nakrúca životopisný film a jeho obsah plne podriadi zvolenému názvu.

• 1.1.2018  14:56

Pomerne priemerná filmová groteska, v ktorej však nechýbajú choreograficky skvelé naháňačky, niekoľko vydarených gagov, vrátane zmrzliny spadnutej za výstrih, ktorý sa stal učebnicovým príkladom gagu, ktorého účinok sa mení podľa postihnutej osoby.

• 29.12.2017  23:57
    Pupendo (2003)

Filmy tandemu Hrěbejk-Jarchovský nemám rád. Pupendo som si pozrel opakovane iba preto, aby som zistil, či pôvodné, priemerné hodnotenie má nejaké opodstatnenie. Nemá. A hviezdička išla dole. Tento film totiž nepokladám iba za priemerný, ale za jeden z viacerých škodlivých filmov, ktoré zmienená dvojica splodila. Pričom je zvláštne, že ak je ich falošný pohľad na nedávnu históriu vtipný, tak je pre divákov stráviteľnejší (prípad oslavovaných Pelíškov). Bohužiaľ Pupendo o vtip ani nezavadilo, i keď pochopím, že časti divákov môžu tie trápnosti pripadať celkom vtipné.

• 29.12.2017  21:56

Chcel som vidieť tento známy muzikál nakrútený známym režisérom a obsadený známymi hercami a spevákmi. Príliš ma neoslovil, aj keď mnohé z pesničiek som poznal a tanečné umenie Freda Astaira nepoznačil vek. Ale celkovo mi to už pripadalo jednak pridlhé a asi aj pre inú generáciu, prípadne som to mal vidieť pred mnohými rokmi. Teraz to už bolo viac-menej z povinnosti.

• 29.12.2017  00:08

Považujem za luxus, keď som si opätovne pozrel túto nenáročnú, naivnú, oddychovú detektívku. Aj keď som v hodnotení vyjadril, že nemusela byť nakrútená, domnievam sa, že nikoho jej sledovanie neurazí, pretože patrí do kategórie oddychových filmov, pri ktorých oddychujú najmä tí, ktorí sa ani nemali pri čom unaviť.

• 27.12.2017  18:05

Pred časom som sa rozhodol nehodnotiť dokumentárne, krátkometrážne a ďalšie filmy neporovnateľné s celovečernými hranými filmami. Po tom, ako som so sebazaprením dopozeral asi polovicu tohto Arakiho výtvoru som sa rozhodol, že ani takéto nie. Nezaujíma ma režisér, ktorý si vyberá tabuizované témy, aby zakryl svoju profesionálnu neschopnosť, nezaujíma ma ospevovaný výkon Josepha Gordona-Levitta, lebo by si mal vyberať v čom bude hrať a už vôbec ma nezaujímajú filmy, ktoré "prelamujú tabu" a keď sa aj s ich pomocou už dosiahla tolerancia násilia a užívania drog, legalizácia homosexuality a "inakosti" ako takej, spejú k ďalšiemu cieľu - tolerancii pedofílie. Pritom nemám najmenší pocit, že som moralista. Ibaže nepotrebujem k svojmu životu sledovať filmy o nich.

• 24.12.2017  19:28
    Mrazík (1964)

Donútil som sa pozerať časť tohto "kultového" filmu. Perinbaba má 76 % a 5 hviezdičiek odo mňa. Mrázik má 75 % a hviezdičku odo mňa. Na komentár to bohato postačuje. Všetko navyše by bolo žalovateľné.

• 20.12.2017  14:03

Bol som dosť zvedavý na tento film, pretože som tušil, že bude polarizovať divákov. Mám väčší problém s komentárom, než s hodnotením. Tri hviezdičky sú akýmsi priemerom medzi minimálne štvorkovým hodnotením za filmárčinu a nanajvýš jednohviezdičkovým hodnotením posolstva, ktoré film vysiela. Réžia, casting, herecké výkony, dramatickosť situácií, výborná kamera i hudba, ktorá nič nepokazila, to všetko sú klady. Aj jednoduchý príbeh, postavy rozčlenené medzi dánskeho seržanta a anonymizovaných nemeckých zajatcov mi neprekážal, i keď futbal počas "voľného dňa" a dievčatko v mínovom poli mi už dvíhali obočie. Podstatný je však celkový trend, ktorým sa uberajú filmy o druhej svetovej vojne. Neinformovaný divák vidí mladých, sympatických nemeckých zajatcov, o ktorých minulosti, počas ktorej iba plnili rozkazy sa nič nedozvie, ako sú nútení upratať míny, ktoré tam nechali ich starší kolegovia. Jeden mudrlant píše o "tragickom momente dánskej histórie" iný horlivec to dokonca označuje za najväčší dánsky vojnový zločin. Mne v takýchto situáciách pomáha, keď obrátim šachovnicu a vymením úlohy aktérov. Nech sa nikto nehnevá, ale predstava, že by víťazné Nemecko čistilo ruské mínové polia vlastnými vojakmi za prizerania sa ruských vojnových zajatcov je práve tou absurditou, ktorú nemôžem nechať nepovšimnutú. Preto považujem tento typ filmov za prepisovanie histórie, ktorého obeťami sú mladíci, pre ktorých existujú iba filmy nakrútené v 21. storočí, mladíci, ktorí si podľa nich utvárajú názor na dejinné udalosti. Akokoľvek kvalitný film, ktorý napomáha dejinnej i morálnej dezorientácii nemôže odo mňa dostať viac, ako tri hviezdičky.

• 19.12.2017  08:30

Čína je úžasná krajina, pričom je jedno, či ju vidíme zhora, zdola alebo zboku. Dnes už sa asi nenájde nikto, kto by Čínu považoval za chudobnú krajinu, v ktorej má každý misku ryže denne. Ale aj rast bohatstva, výstavba, technický pokrok majú svoju tienistú stránku v podobe stále prítomného smogu. Zaujímalo by ma, kto prišiel na myšlienku spojiť komunistický režim s kapitalistickou ekonomikou, lebo film ukazuje, že to v značnej miere funguje. Film ako celok ohromuje predovšetkým tým, čo zobrazuje a nie tým, ako je nakrútený. Napriek tomu som bol spokojný s jeho informačnou hodnotou.

1 2 3 4 5 6 7 24 48 71 94