nascendi

Skype: juglon1

1 2 3 4 5 6 7 25 49 73 97
    • 5.5.2018  23:17
    Virdžina (1991)

Drsná príroda, drsní ľudia, drsné zvyky. Bez ohľadu na to, čo si o tom myslíme dnes, v danej dobe to bola otázka prežitia. Zaujímavý film o tradícii, o ktorej som nič nevedel. Film realisticky nakrútený, s výborne stvárnenými postavami a podfarbený vhodnou hudbou pôsobil neuveriteľne autenticky. Vlastne je dobre, že ľudia opúšťajú takéto nehostinné končiny, pretože tam sa nedá žiť, tam ide doslova o život. Ešte porozmýšľam o štyroch hviezdičkách, keď sa mi to všetko poskladá v hlave.

• 5.5.2018  18:46

Pri výbere častí columbovskej série si pomáham priemerným hodnotením, ktoré musí prevyšovať 80 %. Pri vlastnom hodnotení ma bohužiaľ dosť ovplyvňuje miera "bezdomovectva" Columba, miera prekombinovanosti spáchanej vraždy a krkolomných náhod pri odhaľovaní jej páchateľa. Preto sa pri hodnotení v tomto prípade uskromním s tromi hviezdičkami, ktoré vôbec neznamenajú, že by sa mi táto časť nepáčila. Ale kontrapunkt medzi ošuntelým, ale bystrým poručíkom a zhýčkanými študentmi z dobrých rodín už zachádzal do sociálno-kritickej roviny, pričom ten čierno-biely pohľad na aktérov nebol nevyhnutný. Ale možno aj v ľahkej identifikovateľnosti divákov tkvie časť úspechu columbovskej série.

• 29.4.2018  22:27
    Metanol (TV film) (2018)

Pred časom som sa rozhodol, že nebudem hodnotiť, ale iba komentovať dokumentárne filmy, pretože si myslím, že za svoj úspech vďačia vo veľkej miere atraktivite námetu. Dvojdielny televízny film Metanol som vnímal ako hraný dokument s vysokou atraktivitou, ktorý bol nakrútený podľa skutočných udalostí spred niekoľkých rokov a tak mám problémy s jeho hodnotením. Otrasný príbeh ukázal aké rozmery môže nadobudnúť chamtivosť v spojení s nedostatočnou erudíciou. Sústredil sa na hlavných aktérov a priebeh vyšetrovania. Údajne boli nasadené maximálne počty policajtov, ale potom mi nebolo jasné, prečo sa hlavní vyšetrovatelia sťažovali na nedostatok ľudí a nemohli sa ani poriadne vyspať. Chýbala mi tam zmienka o pôvode nálepiek a ochranných známok, inak povedané o úlohe Colnej správy. Opätovne som sa utvrdil o negatívnej úlohe obhajcov a sudcov pri nastoľovaní spravodlivosti. Pozitívne som vnímal výber a výkony hercov, osobitne Lukáša Vaculíka. Prečítal som si údaje o toxicite metanolu a prvé dve vety obsahu filmu považujem za zavádzajúce. Celkovo považujem film za veľmi významný z hľadiska osvety, pretože chamtivosť ľudí ostáva nezmenená a o nejaký čas môže nejaký truľo prísť s ešte geniálnejším nápadom. Najmä ak bude nezvládnuteľne túžiť po bazéne.

• 29.4.2018  07:30

Patrí prekombinovanosť, nevierohodnosť a mätenie diváka k atribútom kvality filmu, či epizódy série? No, podľa mňa ani náhodou. Tento diel som sledoval bez väčšieho záujmu a jediným motívom môjho počínania bolo, že som v danej chvíli nemal lepší nápad. Videl som zatiaľ asi polovicu z nakrútených častí columbovskej série, ale štvorhviezdičkových hodnotení je iba tretina, pričom táto epizóda rozhodne do nej nepatrí.

• 28.4.2018  21:37

Nevyhľadávam, ani neodmietam japonské filmy. Vedel som, že ma čaká dvojhodinový film nakrútený v povojnových rokoch a teda tam budú ľudia žiť v papundeklových domoch, budú sa donekonečna ukláňať a rozprávať s dramatickým akcentom, aj keď to nevyplýva zo situácie. Vedel som, že dej bude plynúť pozvoľna a nebol som sklamaný. Čakal som, že ak dej sa dá vyrozprávať troma vetami, tak aspoň dialógy budú zaujímavé. Neboli. Boli obyčajné, a vzdialene mi pripomínali reality show. Ale nebol som sklamaný, i keď nepopieram, že som od tak dobre hodnoteného filmu očakával viac.

• 16.4.2018  20:15

Neviem, či filmom Larsa von Tiera nerozumiem a preto sa mi nepáčia alebo preto, že jeho svet nie je mojim svetom. Výsledok je rovnaký - Lars von Tier nie je režisérom, ktorého obdivujem, uznávam a ktorého filmy majú pre mňa nespochybniteľnú hodnotu. Nemám z toho najmenšie mindráky, nanajvýš z toho, že mám potrebu pozrieť si viacero filmov slávnych režisérov, aj keď by bolo lepšie opustiť ich dielo po jednom-dvoch filmoch. Takže film považujem za remeselne dobre sfilmovaný neuveriteľný príbeh, u ktorého mám pocit, že ním chcel režisér diváka viac šokovať ako mu priniesť dlhotrvajúci zážitok. Preto tie dve hviezdičky, lebo pre režisérske exhibície nemám pochopenie.

• 16.4.2018  19:59

Náhodou som naďabil na tento dokument a bol som príjemne prekvapený jeho úrovňou a šokovaný faktami, ktoré v ňom zaznievali. Drancovanie fosílnych palív, rúd, lesov, rýb, zveri a vlastne všetkého, na čom sa dá zarobiť mi bolo známe. Ale že sa medzi obvyklými komoditami, na ktoré sa sústreďuje chamtivá koruna tvorstva, ocitne aj piesok, som netušil. Trpím rovnakou chybnou predstavou, ako väčšina ľudí, totiž tým, že považujeme zdroje čohokoľvek, čo sa tvorilo tisíce až milióny rokov za nevyčerpateľné a nevzácne. A matka príroda nás pomerne rýchlo poučí, že tomu tak nie je. Desivý obrázok poskytol pohľad na hlavné mesto Maledív, ležiace na ostrove do posledného miesta zastavanom budovami. Budovami, ktorých múry obsahujú množstvo piesku ukradnutého iným ostrovom. A tiež pohľad na rozkradnuté pláže, na ktoré premiestňujú piesok z mora. Nie snáď preto, že by to pomohlo, ale preto, že sa dá na tom zarobiť. V zvieracej ríši sa pravdepodobne iba opice správajú tak, ako ľudia, že nahryznú banán, odhodia ho a siahnu po ďalšom. Lenže opíc je menej ako ľudí a ich plytvanie je zanedbateľné oproti plytvaniu nahých opíc, ktoré onedlho budú bojovať o holé životy, pretože si konár, na ktorom sedia, pília už príliš dlho.

• 10.4.2018  23:34
    Harakiri (1962)

Po mnohých rokoch som si s chuťou opätovne pozrel tento vynikajúci film. Považujem ho viac za sociálno kritický, než samurajský. Vynikajúcim spôsobom zobrazil, aké dôsledky mala doba mieru pre týchto jednoúčelových bojovníkov. A ako perfídnosť vodcov klanov fungovala aj pred štyrmi storočiami. Bola chvíľa, keď som zaváhal nad plným hodnotením, pretože mi to rozprávanie začalo pripomínať Šeherezádu, ale dramatické vyvrcholenie všetko uviedlo do správnych koľají. Aj keď som videl viacero filmov so samurajskou tematikou, Harakiri medzi nimi má svoje nespochybniteľné a nezameniteľné miesto.

• 10.4.2018  16:27
    Gándhí (1982)

Očakával som, že trojhodinový film bude atakovať moje limity, ale nestalo sa. Richardovi Atteboroughovi sa podarilo nakrútiť zaujímavý film o zaujímavej, nevšednej postave z nie príliš dávnej minulosti. V Benovi Kingsleym sa podarilo nájsť herca dokonale stotožneného s postavou. Režisér pridal úchvatné davové scény, ktorými zdôraznil rozmery, v ktorých sa všetko odohrávalo a Ravi Shankar hudbu dokresľujúcu atmosféru. Celý životný príbeh Mahátmu Gándhiho príbeh by možno vyznel ako druh nejakej rozprávky, ak by nevychádzal z biografických údajov a historických udalostí. Osobne nie som prívržencom nenásilia za každú cenu, pretože s každým protivníkom je treba rozprávať rečou a konať spôsobom, ktorým rozumie. Nakoniec záver filmu mi dáva za pravdu, pretože eufória z ukončenia britskej nadvlády trvala iba do rozpútania náboženských sporov, ktoré sú v latentnej podobe prítomné dodnes. Intolerancia je v ľudských dejinách ukotvená pevnejšie, ako by sme si priali.

• 10.4.2018  12:27

Ivo Novák nenakrútil počas celej svojej kariéry poriadny film a je pre mňa záhadou, kto mu na ďalšie filmy podpisoval peniaze. Ani Leto s kovbojem nie je žiadnou výnimkou. Slabomyseľný príbeh, nesúrodá ústredná dvojica a množstvo epizódnych úloh obsadených v tej dobe známymi a populárnymi hercami. A máme z toho stráviteľný guľáš, ktorý množstvu divákov pripadá ako romantická komédia. Majú ju mať. Veď nakoniec podľa mierne upravených receptov sa dnes varia sledované seriály.

• 9.4.2018  08:47
    22 minuty (2013)

Mal som dva dôvody, pre ktoré som si pozrel tento film. Prvým bola absencia ospalosti a druhým zvedavosť, ako sa s problematikou somálskych pirátov vysporiadajú Rusi. Kapitán Phillips aj 22 minút boli nakrútené v rovnakom roku, zobrazujú takmer identický príbeh a platí pri nich, že ak dvaja robia tom isté, nemusí to byť to isté. Oba filmy sa líšia predovšetkým v detailoch dotvárajúcich celkové vyznenie. Zatiaľ čo Greengrass si na ne dal pozor a všetky negatíva jeho diela majú externý pôvod, Serikov zapadol do obvyklých klišé a receptov, ktoré už dnes nefungujú. Vlastne ma zaujalo iba pokrytectvo námornej verchušky, ktorá pustí zločincov iba preto, že v Dume nevydumali zákon proti pirátom.

• 8.4.2018  23:37

Celkom priemerný diel, aj keď k takému záveru nepotrebujem deliť Columbovskú sériu na "lepšie" staršie a "horšie" novšie diely. Prekážalo mi zopár chýb a nelogického konania, stopáž mohla byť primeranejšia a záverečná pointa brilantnejšia. Ale raz si pozrieť aj tento diel nezaškodí.

• 7.4.2018  22:34
    Barry Lyndon (1975)

Filmom Barry Lyndon som si skompletizoval Kubrickovu filmografiu. Nezdieľam nadšenie cinefilov nad týmto režisérom a Barry Lyndon na tom nič nezmenil. Je to úžasný film. Dokonalé exteriéry, kostýmy, hudba, všetko dotiahnuté do najmenších detailov - dokonalé. Problémom však bolo, že som si pre sledovaní pripadal, ako keby som singel prehrával rýchlosťou 33 1/3 otáčky. Možno niekomu takéto extrémne pomalé tempo vyhovuje, ja to však nie som. Voiceover, ktorý mohol dej posúvať, iba oddeľoval jednu pomalú časť od inej pomalej časti. Predpokladám, že málo zaujímavý Barryho vzostup a pád bol už prítomný v Thackerayovej predlohe a samotný Kubrick s tým veľa nemohol urobiť. Je ale veľká škoda, ak sú režiséri tak posadnutí túžbou po dokonalosti, že zabudnú na diváka.

• 6.4.2018  14:45

S romantickými filmami to mám ťažké. Vždy u nich zafunguje moja osobná predstava, moja osobná skúsenosť. A tak, na rozdiel od ostatných filmov, ktoré rozdeľujem na vynikajúce, dobré, priemerné a zlé, romantické filmy delím na tie, ktorým verím a na ostatné, v ktorých pociťujem hru na city, neprirodzenosť a faloš. To je aj prípad Valčíku na rozlúčku. Dej je ako z červenej knižnice, hrajú v ňom pekní herci, hrá k tomu podmanivá hudba, aj tragický záver sa k tomu hodí. Ale nezaujal ma, i keď verím, že ženy z generácie mojich rodičov odchádzali z kina rozrušené a s premočenými vreckovkami.

• 2.4.2018  00:52
    Človečina (divadelní záznam) (1973)

Už som si pred časom povzdychol, aká veľká a neodstrániteľná škoda sa stala, že hry zo začiatkov Radošinského naivného divadla neboli zaznamenané a neuchovali sa tak pre ďalšie generácie. Paradoxne sa zachovala práve jedna z najtypickejších a najlepších hier - Človečina. Hra pre ktorú jej autor Stanislav Štepka vymyslel aj nový žáner - tragifraška. Hralo ju päť vtedy ešte málo známych hercov (Katarína Kolníková, Miroslav Siget, Oľga Májovská, Iveta Miffeková a Milan Markovič) a vytvorili dielo, ktoré pretrváva roky. Keďže som mal to šťastie vidieť hru asi tri roky po jej premiére, vnímal som aj jej kontrast s prebiehajúcou normalizáciou. A pri sledovaní najnovších hier si uvedomujem, akým vývojom divadlo prešlo, koľkým hercom poskytlo svoje dosky, pričom jedinou jeho konštantou bol a ostáva Stanislav Štepka.

• 1.4.2018  21:59
    The War Game (1965)

Keďže som videl najprv Threads poskytol mi The War Game iba niekoľko zaujímavých momentov. Tých dvadsať rokov, ktoré delia oba filmy je citeľných. V dobe vrcholiacej studenej vojny a nukleárnych pokusov poskytoval tento film akú-takú predstavu, aké by to bolo keby ... Ibaže tá predstava bola limitovaná dostupnými poznatkami, vyčlenenými prostriedkami a tiež ohľadom na divákov, ktorí by plnú pravdu neuniesli. The War Game (1965), Threads (1984). Ktovie aká by bola aktualizovaná verzia zo súčasnosti. Počas tých 34 rokov, ktoré od nakrútenia Threads uplynuli sa nezaháľalo ani na jednej strane.

• 1.4.2018  15:35

Sledovanie diel Monty Pythonov spôsobuje počiatočný šok, ktorý sa až pri opakovanom zhliadnutí premení na plnohodnotný zážitok. Mne sa to stalo aj v prípade Života Briana, ktorému som nadelil inertné tri hviezdičky bez komentára. Dnes som si už ich nekompromisný, neúctivý a drzý humor vychutnal. Ocenil som, že tento humor nie je nechutný, fekálny, zvratkový, ako niektoré anglosaské diela podobne provokatívneho razenia zvyknú bývať. A čaro nechceného spočíva v tom, že som si tento film pozrel práve na Veľkonočnú nedeľu. Snáď ma za to neukrižujú.

• 29.3.2018  01:11

Vcelku nenáročná variácia na Hemingwayovho Starca a more. Napriek tomu som neľutoval čas strávený sledovaním obyčajných japonských dedinčanov, pre ktorých sú malé medvede prostriedkom k obžive a veľký medveď nepríjemným spestrením ich pomerne jednotvárneho života. Pre starého muža je však tento medveď najväčšou a poslednou výzvou jeho života. Necítim potrebu obdivovať krásy prírody, ani haniť priemerné herecké výkony a už vôbec sa nebudem zamýšľať nad 84 %, ktorými v ČSFD zatiaľ tento film disponuje.

• 28.3.2018  09:10

Nattvardsgästerna sú 28. filmom, ktorý som z tvorby Ingmara Bergmana videl. O Bergmanovi je známe, že v jeho filmoch dominujú dve témy: Boh a ženy. Nanešťastie je tento film o Bohu a tak som ja, nemilitantný ateista, mimo hry. Ocenil som výkon Gunnara Bjornstranda, strohosť prostredia, cielenosť dialógov, ale najmä primeranú stopáž. Nech mi je odpustené, ale tento film som pozeral viac z povinnosti, ako zo záujmu.

• 27.3.2018  00:55

Neohromil ma Forrest Gump, nepáčilo sa mi spracovanie životných osudov Salomona Perela. Aj keď môžem veriť, že väčšina životných peripetií sa udiala tak, ako ich opísal vo svojej knihe, bolo potrebné k tejto predlohe pristupovať citlivo, aby vyznenie filmu pôsobilo autentickým dojmom. To sa podľa mňa Agnieszke Holland nepodarilo a výsledok som vnímal ako produkt tvorcu, ktorý si nebol istý posolstvom , ktoré chce vyslať divákovi.

• 25.3.2018  22:24

Šerifskú hviezdu považujem za mierne nadpriemerný western, ktorý mi neostane dlho v pamäti. Vlastne je to film, ktorý by bez Henryho Fondu zapadol v prachu nezáujmu. Dosť ma znechutila trápno-smiešna postava šerifa, s ktorou sa boril Anthony Perkins. Ako film na jedno pozretie počas nedeľného podvečera celkom vyhovuje.

• 25.3.2018  17:36

Aj keď horory a mysteriózne filmy nie sú mojou šálkou kávy, Dotyk medúzy ma zaujal. Jednak dobre vystavaným dejom, gradáciou napätia a v neposlednom rade aj výbornými hereckými výkonmi s Richardom Burtonom na čele. Film ponúka množstvo námetov na premýšľanie aj po záverečných titulkoch. Vzdialene mi pripomenul Sprisahanie s Melom Gibsonom a priatelia konšpirácií si po 11. septembri iste spomenuli, kde videli kontakt dopravného lietadla s budovou po prvý krát.

• 24.3.2018  20:18

Zaujímavý film, o ktorom som doteraz nič nevedel. Po pomalom úvode prišla vzorová ukážka budovania napätia, ktorá pokojne znesie porovnanie s majstrom Hitchcockom a trochu uponáhľaný záver. Divadelné korene boli vo filme zreteľné, ale neprekážali. Kto si chce sledovanie naozaj užiť, mal by prestať vyhľadávať dobové odlišnosti v hereckých výkonoch, neujúkať nadšením nad tým, že prišiel na to, ako to všetko dopadne a mal by sa iba pozorne dívať a obdivovať tie skvelé detaily, ktorými sa relatívne neuveriteľný príbeh stáva akceptovateľným. Som rád, že som medzi starými filmami našiel ďalší, ktorý si budem pamätať.

• 22.3.2018  19:50

Maďarské filmy nevidím často. Na tento som bol dosť zvedavý, aj keď vysoké hodnotenie od malého počtu hodnotiteľov býva často mätúce. Prvá časť (do zatknutia) ma nekonečným rozhovorom štyroch priateľov, ktorí napriek svojim povolaniam (krčmár, stolár, opravár hodiniek, predajca kníh) neboli intelektuálmi a voľbou tém nevšedných nielen vo vojnovej dobe, ale ani v mieri, chvíľami nudila. Filozofovanie o tom, či je lepšie byť Tomoceukakatitim alebo Ďuďom mi pripadalo dosť nevierohodné. Po zatknutí nastala hodina pravdy a charaktery sa zdanlivo začali lámať. V rafinovanom sadizme hlavného vyšetrovateľa som badal motívy z Orwellovho 1984. Ponúkané rozhodovanie sa o tom, kto sa zachová správne a kto nie, je bolo zaťažené vnútornou chybou, pretože správne riešenie neexistovalo. Považujem film za zaujímavý, ale nenašiel som v ňom nič, čo by ma oprávňovalo prideliť mu viac hviezdičiek.

• 20.3.2018  23:52
    Metropolis (1927)

Bolo mojou povinnosťou vidieť tento film, o ktorom sa zmieňuje každá kniha o dejinách filmu. To je súčasne jediný jeho prínos pre mňa. Nepopieram, že oceňujem jeho výtvarnú stránku, istú nadčasovosť, zaujímavé pasáže, ale to všetko bolo rozriedené všetkými neduhmi nemého filmu. Nikomu nezazlievam, že podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia dal filmu plný počet hviezdičiek, iba si tak v duchu prajem sedieť vedľa nich pri projekcii dlhšej verzie v kine (ktorú som videl ja) a sledovať nie film, ale ich nadšené tváre.

• 20.3.2018  16:30
    Dekalog - Dekalog X (E10) (epizoda) (1988)

Videl som iba zlomok z desiatich častí Dekalogu, ale táto časť ma neoslovila. Niekto píše o humornom nadhľade, ktorý som nevnímal. Snažil som sa ako bývalý filatelista nevnímať chytanie známok do rúk, ich nosenie v peňaženke, neuloženie zbierky do banky, predaj jednej zo vzácností na pokrytie najnutnejších výdavkov atď. Ale nedalo sa. Preto maximálne tri hviezdičky.

• 19.3.2018  19:32

Nemám najmenší problém s japonskými filmami a napriek tomu som bol príjemne prekvapený originalitou Ičikawovho filmu. Asi tak, ako napísal stub, že ide o film "univerzálne platný a zároveň bytostne japonský". Zvuk barmskej harfy sa vám pri sledovaní dostane do hlavy a tak skoro ju neopustí. Príbeh je pomerne jednoduchý, celým filmom presakuje humanistický duch a krásna kamera umožňuje pokojne sa zamýšľať nad otázkami, nad ktorými sa nezamýšľame každodenne.

• 19.3.2018  00:20

Videl som pomerne slušný počet gangsteriek. Až toľko, že niektoré po čase nedokážem odlíšiť od iných. Od Briana de Palmu som videl väčšinou nadpriemerné až výborné filmy. Al Pacino patrí medzi mojich obľúbených hercov. Plné hodnotenie dávam zriedkavo. To sú vstupné údaje. Carlitova cesta ma zaujala svojou odlišnosťou a tým aj zapamätateľnosťou. Cítil som v nej závan gangsterských filmov, aké sa nakrúcali pred desaťročiami. Napriek dlhšej stopáži som sa pri nej nenudil. Dokonca som ochotný uvažovať, že by som ňou vystriedal niektorý film z mojej Top 100.

• 18.3.2018  16:13
    Vlákna (TV film) (1984)

Pamätám si, ako nám pražskí kolegovia v rámci odbornej prípravy priniesli začiatkom deväťdesiatych rokov mizernú kópiu tohto filmu. Bol to vtedy pre mňa veľký zážitok. Dnes som si film takmer po tridsiatich rokoch pozrel opakovane, v kvalitnejšej verzii a zážitok bol porovnateľný. Je to film, ktorému po odbornej stránke nie je možné veľa vyčítať. Prvá časť, do napadnutia, ukazuje eskaláciu napätia a jej odozvu v reakciách zodpovedných orgánov a organizácií, ako i občanov. Zvláštne je poznanie, že nie samotný útok, ale dni, týždne, mesiace a roky po ňom by boli tým najhorším, čo by tí, ktorí prežili museli absolvovať. Nie nadarmo sa vraví, že v atómovej vojne by živí závideli mŕtvym. Film na rozdiel od hollywoodských katastrofálne katastrofických kravín neprináša ani štipku optimizmu, a to je paradoxne jeho najväčším kladom. Nedokážem si dosť dobre predstaviť, ako sa za tridsať rokov zmenil repertoár zbraňových systémov a či by popri nich aj tento film nevyzeral, ako relatívne prijateľný variant globálneho konfliktu. Už samotné koketovanie nezodpovedných politikov s "obmedzeným" použitím jadrových zbraní je desivejšie, ako filmy tohto typu. Ľudia sú pravdepodobne nepoučiteľní a teória, že každá civilizácia má v sebe zakódovanú tendenciu k sebazničeniu, má každým rokom bližšie k realite.

• 18.3.2018  13:13

Tento film som už kedysi veľmi dávno videl a ostali mi naň iba také hmlisté spomienky, že som ho ani nehodnotil. Aj po dnešnej repríze ho považujem za výborné dielo, napriek moralizovaniu a všetkým ďalším nedostatkom, ktoré pochopiteľne 80-ročný film musí obsahovať. Vzácne je na ňom to, že problematika davovej psychózy, lynču, anonymity páchateľov a čudnej matematiky, tvrdiacej, že lynčovanie jedného nevinného nemôže byť potrestané popravou dvadsiatky páchateľov, je stále aktuálna. Samozrejme, že dnes má lynč iné formy, je civilizovanejší a stretávame sa s ním denne na internetových diskusiách, kde anonymizovaní blbečkovia ozvláštňujú svoj stereotypný život výtryskmi neznášanlivosti, nenávisti a potreby plniť svoju trojjedinú úlohu, ak si niekto dovolí mať iný názor ako oni. Aj to je dôvod, pre ktorý považujem tento staručký film za potrebný aj v dnešnej dobe.

1 2 3 4 5 6 7 25 49 73 97