nascendi

homepage

Skype: juglon1

1 2 3 4 5 6 7 28 55 81 108
    • 24.10.2019  16:01

Filmy tohto druhu nevídam často a preto ma primerane zaujal a bol som s ním spokojný. Samozrejme, že som postrehol viacero nedostatkov, ale divák je od slova dívať sa a nie na to, aby vyhľadával nedostatky a ostatným oznamoval, v koľkej minúte už vedel ako to skončí. Takže spokojnosť bez nadšenia, čo prevedené na hviezdičky znamená štyri slabé. Pri sledovaní som si spomenul na televíznu Klec, aj na to ako ma syn kedysi nechtiac zabuchol na balkóne. A pritom Panic Room asi neznamená, že by tam ľudia mali podliehať panike.

• 22.10.2019  23:53

Sergio Leone kraľuje môjmu rebríčku desiatky najobľúbenejších filmových režisérov. O Sergio Leonem som napísal, že dokázal poraziť Američanov v ich autochtónnom filmovom žánri - westerne. Nebol to rýchle, ani jednoduché. Rýchly a jednoduchý bol bohužiaľ film o tejto režisérskej legende. Bolo to príliš úchytkové, prekážal mi malý podiel venovaný Ennio Morriconemu, zaujalo ma vyzdvihovanie rodiny pre život a tvorbu a takisto význam skutočného priateľstva. Ale bolo toho dosť málo, takže keď sa mám vyjadriť takmer pejoratívne, bol to odfláknutý dokument, o ktorom si myslím, že si Sergio Leone taký nezaslúžil.

• 20.10.2019  19:21

Winston Churchill svojho času vyhlásil, že veľké štáty sa správajú ako gangstri a malé ako prostitútky. Veľké štáty v záujme svojich veľmocenských ambícií páchajú veľké svinstvá a ešte aj zakazujú o nich malým štátom hovoriť. Turecko je žiarivým príkladom štátu, ktorý spáchal genocídu na Arménoch a dodnes zakazuje o nej hovoriť. Najnovšie sa tlačí do Sýrie, Kurdov označuje za teroristov, a kto by chcel ich "operáciu" nazvať inváziou alebo agresiou, nech počíta s tým, že pustí do Európy milióny migrantov. Kazan prežil turecký útlak a v tomto filme chce ho vykresliť podľa vlastných skúseností. Nemožno mu zazlievať, že dáva do filmu toľko emócií, ani že to prehnal s jeho dĺžkou. Ale tiež nemožno zazlievať divákom, akým som aj ja, že jeho filmu nedajú plný počet hviezdičiek, aj keď ide o kvalitný film.

• 19.10.2019  18:27

Francúzske (i niektoré talianske) kriminálky z druhej polovice 20. storočia sú vo filmovom svete pojmom. Oprávnene som zvedavý na každú, ktorú som zatiaľ nemal možnosť vidieť. A keď je v hlavnej a svojej prvej veľkej úlohe Lino Ventura, tak to môj záujem i očakávania primerane zvyšuje. Bohužiaľ výsledok je iba priemerný. Ventura demonštroval register výrazov a úderov, ktoré ho neskôr preslávili, scenárista príbeh zaľudnil a skomplikoval, a 60 rokov, ktoré uplynuli od nakrútenia väčšinu kladov zmazalo. Nie je to zlý, ale ani výnimočný film. Oplatí sa ho vidieť. Raz.

• 18.10.2019  13:29
    Vojna a mír (1956)

Myslím, že sa nedá vyhnúť porovnávaniu Vidorovej verzie Vojny a mieru s Bondarčukovou. Podľa mňa je Vidorova o niečo lepšia a ten rozdiel sa dá vyjadriť tým, že je efektívnejšia. Tolstého dielo je neskutočne rozsiahle a nakrútiť podľa neho film je takmer nemožné. Vidor sa k tejto úlohe postavil ako skúsený hollywoodský režisér. Zohnal kvalitných hercov, v scenári odstránil všetko, čo mu pripadalo nadbytočné, výpravu podriadil disponibilným dolárom a výsledkom síce nie je nijaký zázrak, ale dobre pozerateľný veľkofilm, z ktorého divák získa obraz o čom ten Tolstoj písal. Bondarčukova verzia je ruskou odvetou Vidorovi. Bondarčukovi sa podarilo získať obrovské peniaze a celú armádu vojakov, ktorí mu robili štatistov v bojových scénach. Tých peňazí bolo toľko, koľko si mohol dovoliť uvoľniť iba totalitný štát. Bondarčuk dokázal tie peniaze minúť. Nakrútil film, ktorý sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov. Ohromil bojovými scénami, ale zvyškom dokonale unudil. Minul obrovské prostriedky na manipulovanie vojakov a mrzačenie koní, ale nevenoval primeranú pozornosť scénam z lepšej spoločnosti, v ktorých sa aktéri pohybovali ako panáci a bez výrazu deklamovali nariadené texty. Viem, že moje dojmy z oboch verzií sú opačné, ako dojmy väčšiny divákov, ale netrápi ma to.

• 9.10.2019  18:05

Táto epizóda je dobre pozerateľná a zábavnejšia než iné. Umožňuje divákovi vidieť Columba v neobvyklých situáciách, najmä pri športovaní. Jeho dobiedzajúce otázky, nehraný údiv nad všetkým, čo nemá k dispozícii na policajnom okrsku, neodmysliteľná cigara a outfit sú už neodmysliteľnou súčasťou seriálu. Ide o vydarenú epizódu, ktorá trochu trpí na záverečnú pointu.

• 8.10.2019  08:33
    Volání (2014)

Tento film je spravodlivým trestom za naivnú vieru, že okolo polnoci je možné aspoň na jednom televíznom kanále naďabiť na film, ktorý je pozerateľný.

• 28.9.2019  22:11

Johna Schlesingera si pamätám ako slušného režiséra v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch, Melanie Griffith si ako dobrú herečku nepamätám vôbec. Napriek tomu som v televíznej programovej biede (a to je dnes sobota) siahol po tomto filme, ale nedokázal som ho sledovať viac ako hodinu. U psychothrilleru očakávam, že ma vtiahne do deja a že istým, spôsobom budem prežívať udalosti s hlavným hrdinom. Bohužiaľ v tomto filme som iba nezúčastnene sledoval mihotanie obrazovky a nenašla sa vo mne potrebná duševná sila, aby som sa zamýšľal nad tým kto proti komu, prečo, s akým úmyslom a už vôbec nie ako to všetko dopadne.

• 26.9.2019  11:15

Bol som primerane zvedavý na tento film a nebol som vôbec sklamaný. Všetko bolo na svojom mieste, nepostrehol som žiadne falošné tóny a naviac mi bol príbeh, ako obyvateľovi Slovenska, blízky. Veľmi ma rozladilo, že 38 minút pred koncom sa zasekli titulky a budem si musieť počkať, až budú film na nejakom Cinemaxe reprízovať.

• 17.9.2019  23:53

Smrt stopařek je oproti ostatným kriminálkam nakrúteným v tom období jednu prednosť, a síce to, že si ju diváci dobre pamätajú. Asi to spôsobila drsnosť kriminálky, neopozeraná postava páchateľa a niekoľko vydarených dramatických situácií. Zvyšok bol samozrejme poplatný dobe. Aj keď nedosahuje úroveň detektívok Petra Schulhoffa určite vyčnieva z normalizačnej produkcie.

• 17.9.2019  20:23

Môj dominantný dojem nebol , že film bol ma nudil, iba bol zdĺhavý. Možno v Indii sú zvyknutí na niekoľkohodinové filmy, ale ja som nenašiel dôvod, prečo neboli použité nožnice. Navyše mám k výtvarnému umeniu iba konzumentský vzťah, takže som nedokázal oceniť ťažký proces tvorby nejakého zásadného diela.Herci boli fajn, hudba mi nechýbala, len s tou úmornou dĺžkou som sa ťažko vyrovnával.

• 17.9.2019  16:40
    Katapult (1983)

Včera som napísal komentár a netuším koho vinou sa neuložil. Takže znova. Videl som desiatku Jirešových filmov a ani jednému z nich som nenadelil viac, ako tri hviezdičky. Preto považujem dve hviezdičky priznané Katapultu pred jedenástimi rokmi za príliš prísny verdikt. Knihy Vladimíra Párala mám rád aj keď ich kvalita kolíše. Nedokážem posúdiť, či sú jeho knihy ťažko sfilmovateľné alebo sa dosiaľ nenašiel filmár, ktorý by ich dokázal adekvátne previesť na plátno. Pravdepodobné je aj to, že v súčasnosti sú už Páralove knihy passé. Život a ľudia sa medzitým pohli ďalej a problematika stereotypných životov a snáh o vymanenie sa z nich už má inú podobu. Katapult je zo všetkých sfilmovaných diel najpriemernejší. Neviem to konkretizovať, ale mal som počas sledovania filmu intenzívny pocit, že sa to dalo nakrútiť inak a lepšie.

• 15.9.2019  01:31
    Po stopách 11. září (TV film) (2006)

Mal som možnosť čítať množstvo článkov a sledovať viacero televíznych programov, vrátane prenosu z New Yorku, pretože vtedy som náhodou nebol v práci. Ťažko je mi hodnotiť dvojdielny televízny film, pretože človek si po takom množstve informácií vytvorí akúsi predstavu o celej udalosti a potom dosť citlivo reaguje na akékoľvek odchýlky od jeho predstavy. Najviac sa mi na filme pozdávalo zobrazenie myslenia politikov a vrcholných funkcionárov, ktorí nad všetko stavajú ochranu svojej funkcie a v prvom rade si pripravujú výhovorky, prečo sa nedalo viac. A o nejaký čas opäť všetko ide po starých vyjazdených chodníčkoch. A prijaté opatrenia sú cielené na ochranu proti tomu, čo sa už stalo a nie proti tomu, čo sa stať môže.

• 14.9.2019  14:41
    Británie má talent (TV pořad) (2007)

Tento program mi pripomína rovnicu, v ktorej je jedna známa (porotcovia a uvádzači) a mnoho neznámych (účinkujúci). A pretože neznámi sú starostlivo vyberaní, poskytujú výnimočné zážitky a dvíhajú program na úroveň, na ktorú sa ani náročný divák nemôže sťažovať.

• 11.9.2019  22:22

Pri sledovaní dokumentu som si spomenul na to, ako niekto povedal, že zabitie jednotlivca je tragédia, zabitie tisícov je štatistikov. Pravdu povediac nudil som sa pri tom, ako títo megagrázli sa chvastali tým čo vyviedli a čo si dopriali za získané peniaze. Celkovo ten film radím k tým, ktoré relativizujú zločin, pretože potláčajú hrôzy spojené s drogovými peniazmi a preferujú možnosti ich utrácania. Asi nechcem vedieť, čo preferujú užívatelia, keď tento dokument hodnotia tak vysoko.

• 10.9.2019  20:42

Vydarený film podľa skutočných udalostí, ktoré sa odohrali na ostrove Bastoy, kde umiestnili polepšovňu pre mladistvých delikventov. Nie nápravný alebo nápravno-výchovný tábor, ako sa týmto zariadeniam zvykne hovoriť. Polepšovňu, kde sa neprevychováva, ale mení, láme a využíva. A tí slabší, ako obvykle, na to doplácajú. Na to, aby to fungovalo je potrebný personál so špeciálnymi schopnosťami pod vedením neľútostného riaditeľa. Ono to aj fungovalo, ale prišiel predátor (ako v podobnom filme Zlo) a bežiaci systém sa začal zadrhávať a zlyhávať. Ale keďže je rok 1915 kombinácia komisie a vojakov obnovila potrebnú rovnováhu. Všetko bolo fajn, menšie výhrady mám voči dĺžke filmu a záveru. O sto rokov neskôr sa mnohonásobný vrah Breivik rozvaľuje vo svojej trojizbovej cele a podáva na súd sťažnosti na to, že mu je smutno. A nazýva sa to vývoj, ľudské práva a pod.

• 8.9.2019  15:55
    Kozí roh (1972)

Zvláštny a zaujímavý film, ktorému nedokážem dať viac ako tri hviezdičky aj keď v ňom bolo niekoľko nevšedných scén. Neprekážal mi dialógový minimalizmus, ani relatívne pomalé plynutie deja. Ale niektoré nedotiahnuté a iné nepochopiteľné motívy mi prekážali. Určite mal film na viac a z úvodnej scény sa mohla odvinúť temná verzia pomsty krutej rovnako, ako bol krutý zločin. Je užitočné vidieť tento film, dá sa pri ňom rozmýšľať na rôzne témy.

• 3.9.2019  20:53
    Koncert Midem Cannes 1968 (koncert) (1968)

So záujmom som si pozrel Koncert Midem Cannes z roku 1968, teda z roku, keď sme Európe a svetu chceli ukázať, že máme dobrých skladateľov a spevákov, ktorí sa ani v náročnej zahraničnej konkurencii nestratia. A naozaj sa nestratili. Minimálne Hana Hegerová a Marta Kubišová zožali obrovský aplauz, Gott s Matuškom a Přenosilová s Vondráčkovou nesklamali, Koščová hviezdila, Neckář si to pomýlil s telocvičňou a ostatní tam ani nemuseli prísť. Ale tak je to vždy. Nie je chybou, že sme nevyslali vyrovnanejšiu spevácku ekipu, ale že o pár mesiacov Rusi vyslali k nám ekipu v durovej tónine a bolo po snoch o zaradení sa do kultivovanej Európy. V každom prípade milá spomienka pre pamätníkov a nahliadnutie do neznámej doby pre ich potomkov.

• 2.9.2019  22:40
    Kdyby mě zabili... (TV film) (2011)

Zaujímavý a potrebný dokument presiaknutý beznádejou a depresiou. Ukazuje, ako fungujú dejinné udalosti na jednotlivých úrovniach poznania a moci. Ako je zneužívaná viera ľudí, že prichádza spravodlivý režim, že sa konečne dočkajú funkčného štátu obývaného, slušnými, zodpovednými a čestnými občanmi, že konečne budú môcť byť hrdí na štát, v ktorom žijú. Namiesto toho počúvajú svedectvá o tom, aké pitoreskné mocensko-politické konglomeráty sa vytvárajú, transformujú a zanikajú, aby na ich troskách vznikali nové, ešte rafinovanejšie. A ako neexistuje žiadna špinavosť a podlosť, ktorej by sa nedopustili, ak ide o majetky. Len nech nikto nečaká nielen happy end, ale ani svetielko na konci tunela.

• 1.9.2019  23:55

Vittorio Gassman bol v danej dobe populárny komický herec, Ann-Margret som videl spolu s Elvisom vo filme Viva Las Vegas, režiséra Dina Risiho poznám iba podľa mena. Námet filmu je mnohokrát spracovaný a táto verzia určite nepatrí medzi najlepšie. Po polstoročí od nakrútenia je film bez šťavy, komika pôsobí skôr trápne a celok poteší nanajvýš divákov so záujmom o filmovú históriu. Ale nepopieram, že keď som ho videl po prvý krát, pôsobil v tej záplave lido demo filmov osviežujúco.

• 1.9.2019  23:05
    Queen: A Night at the Odeon (koncert) (2009)

Skupinu Queen mám rád, okrem iného aj preto, že ako jediná ma spája s príslušníkmi dvoch generácií nasledujúcich po mojej. Nemôžem sa stotožniť s nekritickým obdivom k tomuto koncertu. Poznal som veľmi málo skladieb a Bohemian Rhapsody nebola interpretovaná podľa môjho gusta. Ale som rád, že som koncert videl, lebo mám o tvorbe a vystupovaní skupiny plastickejší obraz.

• 29.8.2019  14:27

Málokedy vidím maďarský film. Viem, že Miklós Jancsó je známy režisér a tiež, že jediný film, ktorý som od neho videl, ma nenadchol (A mali 17 rokov). Nemám potrebu hrať sa na filmového fajnšmekra a vyzdvihovať nejaké pozitíva tohto filmu. Skôr mi prišli na um slová, že smrť jedného človeka je tragédia, smrť tisícok je iba štatistikou. Presne ten pocit som postupne nadobúdal počas sledovania filmu. Ku koncu ma už absolútne nezaujímalo kto je kto, a kto v tých nezmyselných zabíjačkách vlastne víťazí. Spokojnosť sa dostavila, až so záverečnými titulkami.

• 28.8.2019  00:42

Aj keď som Stanleyho Kubricka prepašoval do mojej desiatky najobľúbenejších režisérov, nikdy som k nemu nepociťoval nekritický obdiv a iba dvom filmom som dal plný počet hviezdičiek. Dokument, ktorý som práve dopozeral je veľmi kvalitné dielo, ktoré mi poskytlo množstvo kultivovaných a zasvätených názorov na Stanleyho a prispelo k tomu, že môj názor na jeho život a dielo je menej radikálny, než bol predtým. Neznamená to však, že začnem jeho filmom pridávať hviezdičky skôr, než ich budem opakovane vidieť. A možno ani potom. V každom prípade som rád, že o takej významnej režisérskej osobnosti niekto nakrútil dokument, ktorý zvýraznil to, čím sa odlišoval od priemerných a dobrých.

• 27.8.2019  15:22
    Kokuhaku (2010)

Námet ma navnadil, pretože adekvátna reakcia na každé zlo je jedinou účinnou prevenciou pred opakovaním. Tie výkriky samozvaných obhajcov, v súčinnosti so zneužívaním práva na obhajobu a spravodlivý proces vytvárajú situáciu, v ktorej sa postoje spoločnosti ku zločincom a ich obetiam vymieňajú. Bohužiaľ realizácia námetu mi nepriniesla očakávaný zážitok. Odlišnosť japonskej kultúry a generačná vzdialenosť pôsobili rušivo a ku koncu som už vlastne ani nevnímal to očakávané vyvrcholenie. Možno si záver filmu ešte raz pozriem, aby som objektivizoval svoje dojmy a hodnotenie. Zatiaľ mám z neho veľmi rozpačitý dojem.

• 27.8.2019  10:23

Z pohľadu do mojich hodnotení vyplýva, že José Giovanni je o čosi lepší scenárista, než režisér, i keď jeho trojka (Posledná adresa, Dvaja muži v meste a Čierny talár pre vraha) je pre mňa nezabudnuteľná. Bohužiaľ Jako bumerang ma nezaujal. Bolo tam veľa hluchých miest, falošných tónov a neoslovilo ma ani herectvo hlavných predstaviteľov. Za omyl považujem obsadenie úlohy Eddyho Batkina. Bol úplne nevýrazný a vekom mi pripomínal skôr Delonovho brata, než syna.

• 25.8.2019  22:02

Spielberg je mojim rovesníkom a po svojej úspešnej kariére by nemal mať potrebu vnikať do sveta počítačovými hrami zmagorenej mládeže. Sledovanie filmov tohto typu je pre mňa hororovým zážitkom. Stále viac som presvedčený, že o filmoch je možné hovoriť iba v intervale vymedzenom 20. storočím. Ale samozrejme nezazlievam nikomu, ak tieto drahé a vizuálne nápadité predstavenia obľubuje. A ani môj predpoklad, že raz zistia, že "tudy cesta nevede", sa nemusí splniť.

• 25.8.2019  14:10
    Alžírsko (TV film) (2015)

Kvalitný dokument systematicky približujúci niekdajšiu francúzsku dŕžavu. Yann Arthus-Bertrand v ňom potvrdil svoj nevšedný talent., ale ani on sa nevyhol niekoľkým hluchým miestam. Vo filme ma okrem známejších miest zaujal pomerne malý pokrok od doby získania nezávislosti. Vysvetlenie mohol poskytnúť záber zo stavby obrovskej mešity, ktorú stavajú čínski robotníci. Možno niekto nakrúti aj záber, v ktorom nejakú stavbu v arabskom svete budujú arabskí stavbári. Zábery púšte boli úžasné a pripomenuli mi Anglického pacienta.

• 25.8.2019  00:15
    Keurosing (2008)

Nemám dôvod považovať tento film za mimoriadny. Bol dojemný, čiastočne aj pravdivý, trpí však nedostatkom časti ázijských filmov, že vysvetlia aj tým menej chápavým divákom o čo vlastne ide, doplnia to vhodnými audiovizuálnymi ukážkami a všetci sú spokojní. Sú ľudia, pre ktorých je problémom cesta z Ružinova do Petržalky a miestni hrdinovia si to bez peňazí namieria najprv do Číny a odtiaľ do Južnej Kórei. Rodina hladuje, ale ocko si vypaľuje zobák. Nechcem vyhľadávať chyby, nakoniec boli vyvážené naozaj silnými scénami a Orwellom v praxi. Len som chcel naznačiť, že to mohlo byť aj lepšie.

• 22.8.2019  23:04
    Generál Nil (2009)

Nie je to prvý, ani posledný film, ktorý som o stalinistických procesoch videl. Filmy majú spoločné, že akonáhle o niekom sa v mene vyššieho záujmu rozhodne, že bude zlikvidovaný, tak zlikvidovaný bude. A nikto z tých, ktorí priložili roku k dielu nebude nikdy potrestaný. A spolu s ostatnými hlupáčikmi budú donekonečna nosiť Stalinove obrazy na zhromaždenia nepoučiteľných, mumlať "robili sa aj chyby" a spomínať na mlieko za korunu sedemdesiat. Možno to tak v prírode, milujúcej priemer, funguje. Špičky sa likvidujú, aby ich miesto mohla zaujať amorfná, tvárna masa.

• 19.8.2019  12:47
    Fotograf (2014)

Trochu je mi ľúto, že sa nepridám k záplave štvorkových a päťkových hodnotení, ale nemôžem inak. Neoslovilo ma to. Veľa postáv, veľa dialógov, veľa dejových odbočiek, veľa flashbackov, málo uveriteľný dej. Nečudo, že som sa chvíľami strácal a, priznám sa. ani ma príliš nelákalo nájsť cestu späť. Verím,. že režisér v tom mal jasno a podcenil iba moju schopnosť vstrebať všetky udalosti a ich historicko-politické a iné aspekty, ktoré napchal do svojho diela. Nakoniec tri hviezdičky nie sú zlým hodnotením.

1 2 3 4 5 6 7 28 55 81 108