nascendi

doháňam zameškané

homepage

Skype: juglon1

• 17.2.2013  23:21

Z času na čas je dobré pozrieť si film, ktorý je určený pre väčšinu a väčšinou býva aj kladne prijatý. Aspoň mám predstavu, kam pokročili tvorcovia v snahe zapáčiť sa peoplemetrovému divákovi. Zažil som filmy, v ktorých nesmelo byť ukázané, že nejaký zločinec unikne spravodlivému trestu, filmy, v ktorých sa v jednom kuse nefuckovalo a ktoré nestierali hranicu medzi erotikou a pornografiou. Dnes som videl jeden z filmov, ktorých tvorcovia prepadnú tichému zúfalstvu, keď uvidia prirodzené hranice, ktoré ich nepustia ďalej. Som rád, že sa s ich produktmi stretávam nanajvýš raz ročne.

• 17.2.2013  08:43

Je pre mňa sviatkom deň, keď na niektorom kanále TV zaradia do programu Vláčilove Stíny horkého léta. Je to úžasný film, ktorý v tomto žánri znesie porovnanie so svetovými špičkami. Pomerne jednoduchý a priamočiary príbeh o neokázalej ľudskej statočnosti, o tom, čo muž, ak je mužom, musí vykonať bez ohľadu na malú pravdepodobnosť úspechu, má v svojej neodvratnosti atmosféru antickej tragédie. Všetky ingrediencie sú najvyššej kvality počnúc hercami, z ktorých nejeden podáva svoj životný výkon, kamerou maznajúcou sa malebnosťou prostredia až po hudbu dotvárajúcu atmosféru. Nemám užšie definovanú topku najlepších československých filmov, ale ak by som ju niekedy vytváral, na Stíny určite nezabudnem.

• 16.2.2013  17:53

Na pozadí veľkej hospodárskej krízy sa odohráva krátky príbeh Dodsonom hýčkanej a železničiarskou komunitou obdivovanej Alvy, ktorý začína príchodom úradníka prinášajúceho výpovede množstvu miestnych zamestnancov železníc. Alve pomáhajú prežiť jej sny a predstavy, ale k zemi ju zráža chladne kalkulujúca matka, ktorá sa v túžbe po pohodlnom bezprácnom živote príliš neohliada. Náhodný pár si s chuťou zahrali vtedajší tridsiatnici - Natalie Wood a Robert Redford, pričom Natalie sa jej postava vydarila viac. Nezdieľam síce nadšenie nad týmto takmer zabudnutým filmom, ale za ľahký nadpriemer z tvorby inšpirovanej Tennessee Williamsom ho uznám bez problémov.

• 16.2.2013  12:50
    Marty (1955)

Marty je hodne starý film a bol som zvedavý, ako na mňa bude pôsobiť po mnohých rokoch. A celkom dobre. Je to taký jednoduchý, prvoplánový príbeh, kde divák nemá potrebu sa nad niečím zamýšľať, hľadať niečo nedopovedané, pretože všetko, čo mu chceli tvorcovia dať na vedomie, má úhľadne naservírované. To sú zdanlivé negatíva filmu. Ale veľké plus filmu je, že napĺňa slogan "v jednoduchosti je krása" v odklone od tradičnej hollywoodskej produkcie, šťastného výberu predstaviteľov ústrednej dvojice, v uveriteľnosti konania postáv a v málokedy zažívanej atmosfére, ktorou film prekypuje. Pri troche tolerancie je film dodnes pozerateľný, čo o 60 rokov nemusí platiť pre väčšinu dnešných filmových hitov.

• 7.2.2013  21:53

U máloktorého filmu som tak nutne potreboval jemnejšie členenie hodnotenia, ako u Nedotknuteľných. Nakoniec som sa priklonil k slabým štyrom hviezdičkám. Aj keď bol film nakrútený podľa skutočného príbehu, najťažšie som prijímal to neuveriteľné zblíženie dvoch absolútne nesúrodých jedincov. Ku kladom patrí výborná pozerateľnosť filmu, výborný výkon francúzskeho Dustina Hoffmana i jeho samorastlého asistenta a šoféra, vhodná hudba a nenásilný obraz "zámku a podzámčí". Nedokázal som sa však preniesť cez vypreparovanosť celého príbehu, z ktorého bolo odstránené všetko, čo by mohlo znechucovať alebo poburovať priemerného diváka. Z toho hľadiska ma najviac oslovil stručný komentár Faidry. Ale až keď som si pozrel ďalší film s Omarom Sy, som si plne uvedomil manipulatívnosť Nedotknuteľných a zaradil ich medzi zručne nakrútené priemerné filmy.

• 4.2.2013  07:35
    V síti CIA (TV seriál) (2007)

Pozerať v jednom kuse na 4,5 hodinový miniseriál (s reklamou 5,5 hodinový) si vyžaduje slušnú dávku zvedavosti a zaujatia pre tému. Špionážne filmy sú na tom z hľadiska diváckeho záujmu veľmi dobre, tento však chcel byť aj historickým a ako oznamujú titulky - podľa skutočných udalostí nakrúteným filmom. No neviem, neviem. Je to taký guláš všetkého možného, disponujúci slušnou výpravou, potrebnou dĺžkou, s veľkými ambíciami, ale iba s priemerným výsledkom. Nepodarilo sa vytvoriť kompaktný príbeh, ktorý by nenásilným spôsobom priblížil spôsob a mieru účasti CIA na dejinných udalostiach. Roztrieštenosť deja a utápanie sa v detailoch spôsobili, že vytýčený cieľ ostal niekde na pol ceste.

• 3.2.2013  08:35

Keď si nedopatrením pochutnám na jednej káve navyše a mám problémy zaspať, tak sa vykašlem na môj dolný limit 80 % a čumím na to, čo aspoň trochu pripomína dobrý film. Samozrejme, že bývam spravodlivo potrestaný. Tentoraz bol exekútorom Jon Avnet za účinnej asistencie Roberta De Nira a Al Pacina. Obaja herci sú v mojej Top ten. O De Nirovi som vedel už predtým, že sa necháva obsadzovať aj do slabších filmov, ale tentoraz nielenže účinkovali v otrasnom filme, ale aj ich výkon bol otrasný. A tak tie dve hviezdičky sú iba vďakou za to, že som sa priamo z filmu odobral do ríše snov.

• 2.2.2013  17:21

"Z filmů pak nejlepší jsou Dannyho parťáci, pretože tam hraje nejvíce nejlépe placených herců", tak nejako by sa k tomuto filmu mohol vyjadriť Josef Škvorecký. Tieto komplikované krádeže sa na filmovom plátne začali objavovať už koncom 50. rokov a jeden zo svojich lokálnych vrcholov dosiahli práve v Dannyho jedenástke. Aj po opakovanom sledovaní potvrdzujem, že sa na film dobre pozerá, dialógy sú zábavné, herci skvelí a mojou jedinou výhradou je, že film pôsobí ako cukrová vata. Sľubuje veľa, poskytuje už menej a ostáva po ňom pomerne prázdno.

• 2.2.2013  11:52

To posledné, čoho by som sa mal dopustiť je písať, ako ma film očaril a ako Lynchovi skvelo rozumiem. Nie, jednoznačne nie. Nemám o sebe takú nízku mienku, aby som sa na tomto mieste kajal, že som niečo nepochopil, že niečomu nerozumiem a keď sa mi film nepáčil, je to len a len moja vina. Tie dve hviezdičky síce signalizujú, že film nemusel byť nakrútený a o veľa by sme neprišli, ale súčasne oznamujú, že to, čo bolo nakrútené, bolo nakrútené kultivovane a so znalosťou remesla.

• 2.2.2013  09:04
    Ponorka (1981)

Ponorka je mimoriadny film, ktorý dokáže zaujať aj divákov, ktorí nemajú radi ponorky, vojny, vodu, ani stiesnené priestory. Pretože to všetko tvorí iba kulisy. Pomerne jednotvárne a nezaujímavé kulisy, v ktorých sa odvíjajú ľudské osudy za mimoriadne dramatických a konfliktných situácií. Ponorky považujem za podvodnú obdobu tankov. V oboch sa človek cíti relatívne bezpečne, ale iba do tej doby, keď ho útoky nepriateľa donútia uvedomiť si, že ide skôr o oceľovú rakvu ako o priestor na bezpečné prežitie. K najväčším kladom Petersenovho filmu patrí, že divák získa autentickú predstavu o tom, čím prechádzali osádky ponoriek počas II. svetovej vojny. Že je film dlhý? No a čo? Treba si naň vyhradiť potrebný čas.

• 28.1.2013  08:34

Keď som pred dvoma rokmi komentoval Carpenterovu Vec, netajil som sa obdivom k jeho dielu až do okamžiku, keď toho mimozemského votrelca ukázal a zapojil do deja. V každom prípade považujem Carpenterovu Vec za mimoriadny film, ktorý nevyvolával potrebu nakrútenia žiadneho remaku. A už vôbec nie takého, aký spáchal režisér s tým komplikovaným menom. Ten sa rozhodol pokračovať v najhorších tradíciách Carpenterovej pôvodiny. Z "veci", ktorá mala hrať za oponou spravil hlavnú predstaviteľku a namiesto atmosféry dostal divák množstvo scén s tvormi pripomínajúcimi kríženca votrelca a Adély (ako to tu už niekto vtipne poznamenal) likvidovanými plameňometmi, ktoré boli náhodou poruke. Tento film nemusel a nemal byť nakrútený..

• 28.1.2013  08:13
    Juno (2007)

Mám z tohto filmu pomerne rozpačitý dojem. Je klasifikovaný ako zmes komédie, drámy a romantického filmu. Je to možné, ale všetkého je tam akosi pomenej. Je to komédia bez smiechu, dráma bez napätia a romantika bez sĺz. Pozerá sa na to bez problémov, príbeh je pomerne jednoduchý, konanie postáv z väčšej časti uveriteľné, herecké výkony síce nie na Oscara, ale ani podpriemerné, len na konci premietania som pomerne dlho a bezvýsledne uvažoval nad prínosom tohto filmu.

• 26.1.2013  08:49
    Nestyda (2008)

Hřebejk nepatrí medzi mojich obľúbených režisérov a Nestydou iba potvrdil, že oprávnene. Je až neuveriteľné, koľkí známi herci a neherci sa dali nahovoriť, aby v tomto blábolovom filme vystupovali. Je to mimoriadne povrchný film, ktorý si toho Oskara skutočne zaslúžil, pretože on bol jediným spojivom medzi chaoticky poskladanými obrázkami. Film ma nezaujal, nešokoval, iba som sa cítil trápne a ľutoval čas strávený jeho sledovaním.

• 20.1.2013  10:10

Tento film spĺňa všetko, čo od neho tvorcovia i diváci očakávajú. Teda plniace sa mešce a na druhej strane ilúzie, ktoré sú tak pevne späté s časťou filmovej tvorby. Preto sa ani nejdem zaoberať tým, čo bolo na filme lepšie a čo horšie. Rodinný film na víkendové odpoludnie. Malých nadchne, dospelákov dojme, čo viac by sme od neho chceli. A v čase sledovania filmu mi ponúkli mladú sučku, ktorú inak čaká injekcia. Ale to je realita nevhodná do rodinného filmu.

• 19.1.2013  16:45
    Dr. House (TV seriál) (2004)

Seriál som objavil neskoro, keď už bežala x-tá séria. Prekážalo mi na ňom prakticky to isté, čo mi prekáža na všetkých NCIS, CSI atď. že sa teda mení iba epizóda, ale všetky postupy a schémy ostávajú tie isté, čo po dlhšej dobe vedie k poklesu záujmu a tiež aj to, keď osoby vystupujúce v týchto seriáloch hovoria učebnicovejšie ako príručný slovník náučný. Dr. House je na rozdiel od nich hláškovitejší a samotná postava cynickejšia a bezohľadnejšia, než hlavné postavy zvyknú bývať.

• 19.1.2013  00:10

Veľmi silný film, ktorý mi po prvom zhliadnutí dlho nešiel z hlavy. Otázky spravodlivosti, viny a trestu sú veľmi príťažlivé a v tomto filme sú rozohrané s akousi osudovou predurčenosťou. O výbere hercov pre dve hlavné úlohy niet pochybností a u Alaina Delona som ocenil jeho disciplinovaný prejav. Škodlivosť nadpráce u policajtov presvedčivo demonštroval Michel Bouquet, predobraz úloh hraných Tommy Lee Jonesom. Definitívny počet hviezdičiek vyjadruje najmä to, že popri všetkých a nemalých kladoch mi u tohto filmu trochu prekážala priamočiarosť a akési čierno-biele videnie.

• 18.1.2013  22:36

Film som už dnes vlastne ani nesledoval, iba počúval. Pretože po tých opakovaných sledovaniach mi je úplne jasné, že jediná jeho sila je v pesničkách a choreografii. Pesničky sa označujú sixties a dnes ich počúva okrem mňa málokto. Vlastne iba takýmto filmom je možné vďačiť, že sa dostanú aj k uchu poslucháča, ktorý už desaťročný song pohŕdavo onálepkuje názvom starina. Choreografia bola zaujímavá, tanečné výkony profesionálne. Okrem banálneho deja a dejových klišé považujem výkon Jennifer Grey za jednu zo slabín filmu. Na druhej strane jeho príjemná pozerateľnosť mu zaručuje nespochybnené tri hviezdičky.

• 18.1.2013  10:41

Prekvapujúco dobrý film. Prekvapil ma už samotný námet. Ako vojak viem, že pozície môžeme dobýjať po zemi, zo vzduchu alebo z mora, ale že je to možné aj z podzemia a že sa to tak dokonca udialo, to ma prekvapilo. Druhá prekvapujúca vec boli realisticky špinaví, mokrí, vystrašení vojaci, ktorí sa ďaleko od domova váľali v blate, zomierali po zásahu snajpera alebo dobre umiestneného nemeckého guľometu. A treťou bola úsporná scéna, na ktorej sa to odohrávalo, pretože tá kládla veľké nároky na kvalitu scenára a vierohodnosť dialógov. Všetko sa podarilo k mojej spokojnosti a aj keď je zrejmé, že som nevidel žiaden prelomový film, potešilo ma aj zhliadnutie veľmi dobre nakrúteného filmu na zaujímavý námet.

• 17.1.2013  09:28
    5x2 (2004)

Pozrel som si netradične a neplánovane tento film, pretože ma zaujala prvá dramatická scéna, ktorá sľubovala omnoho viac, než som nakoniec dostal. Film je úplne zbytočne a samoúčelne radený od konca k začiatku a rovnako tak klesá aj úroveň jednotlivých epizód. Napriek tomu nechápem rozčarovanie niektorých komentátorov, pretože film považujem za pozerateľný, a aj keď málokoho nadchne, nebude ani veľa tých, ktorých urážal alebo nudil.

• 17.1.2013  09:17

Netradične som tomuto filmu po opätovnom zhliadnutí pridal hviezdičku, pretože je v našich pomeroch výnimočný a nadčasový. Vyniká nielen famóznym herectvom Štefana Kvietika a výbornou kamerou Tibora Biatha, ale najmä tým, že to nie je ani koncentráčnický, ani športový film. Je to film o tom aké podoby môže nadobúdať človek v extrémnych životných situáciách. Páčil sa mi ten autentický jazykový Babylon, ktorý by americký divák vzdal po pár minútach a tiež to, že na filme spred polstoročia čas nehlodal.

• 15.1.2013  11:50
    Osm a půl (1963)

Nepamätám si už, ktorým Felliniho filmom som začínal, ale bez pochybností viem, že jeho filmom 8 1/2 som s ním skončil. Moja obľuba Felliniho filmov v mladosti iste nepramenila z toho, že by som mal snobské sklony, skôr z mladíckeho rešpektu k autoritám. Lenže časy sa menia a dnes mi už maestrove filmy takmer nič nehovoria, resp. tým menej mi hovoria, čím viac sú o ňom, o jeho radostiach, starostiach, snoch a fóbiách. A 8 1/2 je príliš osobný film na to, aby som mu doprial aspoň tie pôvodne pridelené tri hviezdičky.

• 13.1.2013  21:11
    Profesor (1985)

Počas tých troch hodín premietania pomerne neznámeho filmu o zrode, vzostupe a páde šéfa miestnej camorry som sa snažil spomenúť si na všetky filmy s obdobnou tematikou, ktoré som už videl. Podarilo sa mi ich napočítať dosť a to určite neboli všetky. Takže pri hodnotení aj pri komentovaní sa musím sústrediť na odlišnosti, ktoré film identifikujú. Páčili sa mi niektoré realistické scény, Ben Gazzarra bol pre hlavnú úlohu dobre vybratý, i keď register jeho výrazov tváre bol na úrovni Nicolasa Cagea, ale snaha o komplexnejšie zachytenie vývoja camorry v dlhšom časovom úseku už narazila na filmové časové limity. Ako seriál by to mohlo byť znesiteľnejšie. Takto to strácalo údernosť a chvíľami aj nudilo.

• 13.1.2013  09:34
    Ucho (1970)

Nie je veľa filmov z domácej produkcie, ktorým som dal plný počet hviezdičiek. A na vymenovanie tých, ktorým som ich dal bez najmenšieho zaváhania mi postačia prsty jednej ruky. Ucho medzi ne patrí. Možno ak vezmeme do úvahy iba čisto filmárske hľadisko, tak nepatrí medzi prelomové filmy, ale všetkým ostatným áno. Spoločenskou závažnosťou, nastolenými otázkami, vrcholnými hereckými výkonmi a nakoniec aj prostou ľudskou odvahou tvorcov a interpretov, ktorá v tej dobe bola vzácnejšia ako šafran. Po prečítaní niekoľkých komentárov som s údivom konštatoval, že film pokladajú za niečo ako dokument o dobe. Lenže túžba vedieť, čo by ten druhý chcel pre ostatnými skryť, je stará ako ľudstvo a rozdiel oproti dobe opisovanej vo filme spočíva akurát v technických parametroch používaných prostriedkov.

• 12.1.2013  08:31
    Borsalino (1970)

Spojenie dvoch hviezd neskončí vždy vznikom hviezdnej dvojice. Borsalino je toho žiarivým príkladom. Aj keď obaja predstavitelia sú asi jediným dôvodom pre pozretie si tohto, predčasne zostarnutého, gangsterského snímku, nebol som s ich výkonom spokojný. Belmondo, ktorý bežne udivuje svojimi kaskadérskymi kúskami, tu zlyháva prakticky v každej akčnej scéne. Atrapa bitky v bare by našla uplatnenie skôr v komédii, než v gangsterke. Aj Delon hral tak, ako keby jeho hlavným záujmom bolo, či dobre vyzerá v stále obmieňaných oblekoch. Úbohosť filmu vyniká najmä pri porovnaní s neskoršími filmami zobrazujúcimi vzostup a pád nejakého gangstra. Veľmi slabé tri hviezdičky dávam najmä preto, že v danej dobe mohla byť s filmom časť divákov spokojná.

• 11.1.2013  09:00
    Křídla (1984)

Pochopil som, o čo tvorcom filmu išlo. Sympatická mi bola snaha hercov pretlmočiť divákovi hlavnú myšlienku. Výnimočne mi neprekážal Nicolas Cage v mladšom vydaní. Mal som s týmto filmom vlastne iba jeden problém - absolútne ma nezaujal. Je iste hrozné vidieť, čo dokáže vojna spraviť s mladými ľuďmi, ale neľahké pre diváka je aj nekonečné pozorovanie vtáčkara v psychiatrickej liečebni, prerušované častými flashbackmi, ktoré celkovému dojmu nepomohli. O traumách z vietnamskej vojny i o celoživotných nenaplniteľných snoch bolo nakrútených viacero dobrých filmov. Tento nakrútený byť nemusel.

• 8.1.2013  20:20

Wylerova komédia Ako ukradnúť Venušu ma príjemne prekvapila, priam až nadchla. To bolo pred štyridsiatimi rokmi. Ako obvykle som mal tradičné obavy, keď som si ju dnes po tých rokoch pozrel. Koľko mojich obľúbených filmov z mladosti už neprežilo opakovanú projekciu po desiatkach rokov. Nie je to však prípad tohto filmu. Má jednoduchý takmer hlúpučký dej, obsahuje stále dobré situačné vtipy a kraľuje mu neuveriteľne sympatický pár. Výsledkom je film, ktorý je príjemný, aj keď v ňom ide o zlodejov, falzifikátorov a bezcharakterných milovníkov umeleckých diel, vrátane kradnutých. Štyri hviezdičky síce ponechávam, ale oproti pôvodným sú slabšie. Napriek všetkým možným nedostatkom má tento film výhodu v tom, že si ho určite zapamätáte. To sa stáva málo filmom.

• 8.1.2013  08:33

Som rád, že sa mi podarilo bez mikrospánkových nehôd prežiť projekciu tohto "klasického a kultového" diela. Jedna hviezdička išla pochopiteľne dole, pretože toto určite nie je mimoriadny film. Ak, tak iba tým, že uspokojuje očakávania a potreby istej, pomerne početnej cieľovej skupiny divákov. Mám na mysli smrkačky do vreckoviek a divákov, ktorí sa potrebujú dojímať a nadchýnať týmito rýdzo hollywoodskymi produktmi, ktoré o pár desiatok rokov predbehli telenovely, príbehy od Steelovej a podobné veľdiela. Aj po rokoch je však možné oceniť na filme dobré obsadenie a aj herecké výkony ústrednej dvojice (aj keď ani oni sa nevyhli prehrávaniu vyvolávajúcemu škrípanie chrupu). Zvyšok do troch hviezdičiek je iba za splnenie očakávaní časti divákov a naplnenie vrecák producentov.

• 6.1.2013  09:23

Naozaj je ťažké pri jednom z početných remakeov slávneho Dumasovho diela nájsť niečo nové a prekvapujúce. Tak som musel byť vďačný za humornejšiu verziu a množstvo slávnych a dobrých hercov, štandardne dobré šermiarske súboje a nie najlepší dabing. Žiadne väčšie prekvapenie sa nekonalo, okrem toho hlavného, že spojenie Michaela Yorka s d´Artagnanom by som nikdy nepredpokladal.

• 6.1.2013  08:31

Nakoľko som mal problém s usínaním pozrel som si Tichého nepriateľa. Dúfal som, že Harrison Ford, Brad Pitt, Alan J. Pakula a kedysi atraktívny námet o aktivitách IRA môžu spoločne poskytnúť zaujímavý zážitok. Už po pol hodine mi bolo jasné, že moje očakávania ostanú nenaplnené. Doteraz som nepochopil a už ani nepochopím snaženie sa Harrisona Forda o akčného hrdinu, na ktorého typovo nemá. Brad Pitt má síce na viac, ale keď nemá čo hrať, tak tiež nehviezdi. Čudne pôsobí aj Treat Williams, ktorý po Hair nedostal veľa príležitostí. Celkove síce veľké sklamanie, ale zaspávalo sa mi lepšie. Chvíľami aj pred záverečnými titulkami.

• 4.1.2013  19:01
    Farscape: Mírová operace (TV film) (2004)

Ani ako filmový fanúšik, ani ako fanúšik žánru sci-fi nedokážem zistiť, či sa jedná o nejaké sprisahanie alebo recesiu, skrátka nie je v mojich silách pochopiť, ako takýto film môže získať 85 % z možného počtu hviezdičiek. Keď kedysi veľmi dávno producenti a filmoví tvorcovia zistili, že "unavený" divák si prichádza do kina oddýchnuť a nie rozmýšľať alebo sa dokonca nadchnúť začali významnú úlohu pri tvorbe hrať pyrotechnici a kaskadéri. Dnes ich už nahradzujú špeciálne efekty, počítačová simulácia a všeličo iné, čo nepoznám a ani netúžim poznať. Výsledkom je takáto gebuzina, kde sa stále niečo pohybuje, niekto strieľa, niekto niekoho nenávidí, hovoria sa tam nejaké banality atď. atď. Mal by som aspoň obdivovať vymodelované monštrá, ale to sa mi nepodarilo, pretože som si viackrát počas trojhodinového filmu pospal aj keď bolo iba neskoré popoludnie. Tým som vyjadril aj jediné pozitívum filmu, ktorý nemusel byť vôbec nakrútený.