nascendi

doháňam zameškané

homepage

Skype: juglon1

• 8.4.2013  23:03

Zaujímalo ma, čím sa bude remake líšiť od originálu. Veľa som toho nenašiel. Možno iba to, že po desiatich rokoch sa môže zdať príbeh menej absurdným, ako predtým. Ale to je viac o spoločnosti, ako o filme. Preto som nenašiel ani pádny dôvod, pre ktorý bol nakrútený. Pravdepodobne iba pre pohodlie Američanov, ktorí nepoznajú dabing, ťaží sa im čítať titulky a majú dosť dolárov na to, aby Hanekeho motivovali skúsiť, či je potrebné na filme po desiatich rokoch niečo zmeniť. Ale pretože cítim povinnosť hodnotiť film bez ohľadu na predchádzajúcu verziu, menej ako štyri hviezdičky nedokážem dať.

• 7.4.2013  20:20

Čarodejníkovho učňa som dlho vyhľadával, ale televízie tvrdošijne ponúkali verzie, o ktoré som nestál. Neviem, či je optimálne, že som túto hororovú rozprávku premiérovo sledoval so šiestimi krížikmi na chrbte, ale viem, že by som ju nedovolil sledovať môjmu šesťročnému vnukovi. Zemanov Vynález skazy patrí do mojej stovky najobľúbenejších filmov a po dnešku tam bude patriť aj Čarodejníkov učeň. Výtvarné riešenia, animácia a hudba sú v oboch prípadoch porovnateľné, ale vo Vynáleze je navyše môj obľúbený Jules Verne. Ďalší mimoriadny film od mimoriadneho režiséra chrliaceho originálne nápady.

• 6.4.2013  20:16
    Všemocný (2011)

Dobrý námet a zaujímavý začiatok sľubovali mnohé. Lenže scenáristovi došli NZT a na na filme to bolo vidieť. Bolo treba vypnúť logiku a iba sledovať, k akým dejovým eskapádam sa uchýlil. Film, ktorý mal na viac sa postupne menil na gangsterku s drogovým podtextom, ktorej záver bol žiadaný, hlúpy a škodlivý. Ale určite prispel k tomu, že film tróni v prvej dvojstovke najobľúbenejších filmov. U mňa ho do mierne lepšieho priemeru vytiahli iba herci.

• 5.4.2013  08:02

Jim Jarmusch je považovaný za kráľa nezávislých filmov, ja si činím nárok na nezávislé hodnotenie jeho výtvorov. Aj v prípade, že pôjdem "proti všem". Cestu samuraja, v súlade s mojim hodnotením, považujem za film, ktorý nemusel byť nakrútený. Samurajstvo je záležitosť japonskej kultúry. Implantovať jeho myšlienky do hlavy nájomného vraha (že tým vrahom je korpulentný černoch bývajúci na svojej základni alternatívnej pošty mi až tak neprekáža) v Amerike mi nepripadalo, ako šťastný nápad. Rovnako ako jazykový rébus bezproblémového dohovoru s francúzsky hovoriacim zmrzlinárom. Vrcholom je samozrejme likvidácia vedenia mafie tretieho veku. A ako čerešnička na torte bolo "žonglovanie" GD s pištoľou, pri ktorom som sa už nedokázal udržať, aj keď film nikde nie je charakterizovaný ako komédia. Zničujúco pomalé tempo a môjmu uchu nelahodiaca hudba iba korunovali nepriaznivý dojem z filmu.

• 4.4.2013  09:55

Električkou zvanou Túžba som dokončil opätovné projekcie sfilmovaných hier Tennessee Williamsa (+ Orfeov zostup, Mačka na rozpálenej plechovej streche, Sladký vták mladosti). Dominovali v nich špičkoví herci, či už to bol Marlon Brando alebo Paul Newman a réžie sa ujali prvotriedni režiséri. Nebolo tomu inak ani v tomto prípade. Dvojhodinový film so štyrmi hercami a poschodovým domom poskytol úžasný divácky zážitok. To premiešanie túžby, hrubosti, živočíšnosti a sebaklamu v skromnom prostredí dalo vyniknúť dialógom a hereckým výkonom. Väčšina užívateľov v komentároch, ktoré som si pozrel, vynáša do nebies výkon Marlona Branda a naopak zatracuje výkon Vivien Leigh. Ale aj bez poznania divadelnej predlohy si myslím, že Blanche v podaní Vivien Leigh bola viac stvárnením postavy, než výrazom zlého herectva.

• 3.4.2013  18:02
    Kristián (1939)

Taká filmová legenda, akou je Kristian, nemôže ostať bez môjho komentára. Jeho famózny úspech si zaslúži pozornosť najmä preto, že námet sa dá vyjadriť jednou rozvinutou vetou. Nezanedbateľný je však vzorec správania sa, ktorý je príťažlivý v každej dobe - môcť sa stať aspoň raz za čas niekým iným, tým, ktorému sa klaňajú čašníci a dámy v salóniku slastne privierajú oči pri romantických predstavách, ktoré s neodolateľným šarmom a podmanivým hlasom predvádzal Oldřich Nový. Pridám nezabudnuteľnú pieseň a tým výpočet kladov končí. Všetko ostatné je klišé a prvorepubliková gebuzina, takže film ako celok nemá u mňa šancu siahnuť po štyroch hviezdičkách, aj keď v stovke mojich najobľúbenejších domácich filmov ostane ešte veľmi dlho.

• 3.4.2013  17:49

Ešte raz, a už asi naposledy, som si kvôli komentáru pozrel Burianovho Lelíčka, ktorý patril v mladosti k mojim obľúbeným filmom s Vlastom Burianom. Lenže čas vykonal svoje a Lelíček nám zostarol takmer do trápnosti. Už štandardne, ako v prevažnej väčšine filmov s Burianom, samotný Vlasta Burian exceluje a jeho spoluhráči sú takmer bez výnimiek dementné typy, ktoré majú opodstatnenie iba v tom, že dvíhajú zážitok z Vlastu Buriana. Myslím, že sa to volá dueňa efekt. Ale jeho vysporiadavanie sa s dlžobami prevzali vlády takmer všetkých krajín sveta. Majú však smolu, lebo k nim nezavíta Sherlock Holmes s ponukou, ktorá sa nedá odmietnuť.

• 3.4.2013  17:39
    Can (2011)

Problém mužskej neplodnosti má v islamských krajinách iný rozmer, než napr. v Európe. Jeho riešenie v tomto nie je riešením, ale zárodkom nových problémov, ktoré žijú vlastným životom a určujú smerovanie deja k jeho delenému happy endu. Stretnutie s filmom nakrúteným v krajine pre mňa filmovo exotickej som uvítal, len som nedokázal stráviť to "prelínanie časových rovín", ktoré mi skôr pripomínalo výsledok práce opitého strihača, ktorý poplietol poradie jednotlivých sekvencií.

• 1.4.2013  23:41

Asi je to predčasné konštatovanie, ale podľa tohto filmu Eugene O´Neill nebude patriť k mojim obľúbeným dramatikom. Cesta dlhého dňa do noci je čistá psychodráma, v ktorej sa prelínajú osudy jej štyroch účastníkov. Osudy, ktorých kontúry sa postupne vynárajú, a na ktoré nemôže byť ani jeden z nich hrdý. Táto takmer trojhodinová hra dala poriadne zabrať mojej pozornosti. Bola plná dialógov, ktoré mi prakticky nič nevraveli a tak výsledné tri hviezdičky sú iba za herecké výkony, medzi ktorými prirodzene dominovala Katharine Hepburn. Jason Robards mi celý film niekoho pripomínal, ale až v jeho profile som zistil, že je to Cheyenne z Vtedy na Západe.

• 1.4.2013  18:50
    Medvěd (1988)

S hodnotením tohto filmu mám značné problémy. Z filmárskeho hľadiska je to veľmi zručne nakrútený takmer prírodopisný film. Ale za celkové vyznenie si tie štyri hviezdičky určite zaslúži. Keď si človek uvedomí, aké nemehlá sa už objavili vo filme a brali za to ohromné honoráre, tak musí skloniť hlavu pred drezérmi, ktoré od dvoch "hrdinov" príbehu dostali maximum za nepomerne menší honorár. Celý príbeh pôsobí prirodzene, má potrebné napätie a chvíľami dokáže až dojať. Neviem či zvuky vydávané medvieďaťom boli autentické, ale chvíľami mi dosť prekážali, rovnako ako psychedelické vložky. Inak som bol veľmi spokojný. Neviem či ešte existuje v školách povinné čítanie, ale ak by existovali povinné filmy, Medveď by medzi ne určite patril.

• 29.3.2013  00:32

Pokiaľ divák pristúpi na scenáristom skomponovaný "dokonalý plán" potom niet filmu veľmi čo vyčítať. Ale ani sa ho nezmocní nejaké zvláštne nadšenie, keď film skončí. Určite nadpriemerný film, ktorý som kedysi dávno už videl, a keďže som si už z neho pamätal veľmi málo, je mi jasné, akú trvanlivosť budú mať spomienky na jeho dnešnú opakovanú projekciu.

• 27.3.2013  22:19

Po dlhšej dobe opätovne skvelý divácky zážitok. Videl som veľký film, pre ktorý vytvorila vhodné predpoklady skvelá divadelná predloha Tennessee Williamsa. Ústredná herecká trojka podala priam božské výkony. Chvíľami mi to síce pripadalo exaltované, ale to je záležitosť divadelnej predlohy. Pozrel som sa aj na profil Madelaine Sherwoodovej, či nehrala v Planéte opíc (maskéri by nemali prácu). Ešte si musím zostaviť rebríček filmov podľa Williamsových hier, ale už vopred viem, že som ani jednému nedal priemerné hodnotenie.

• 26.3.2013  08:25

Asi som už na Felliniho filmy precitlivený, ale nedokážem sa stotožniť s veľmi priaznivým ohlasom tejto alegórie u väčšiny mojich obľúbených užívateľov. Alegória, nealegória, ja som sa nemohol dostať cez tých ukričaných Talianov, ktorí trúsili nie príliš objavné reči o svojich nástrojoch, hovoriac pritom o sebe, o ľuďoch o spoločnosti. Dobre, v poriadku. Ale aj tak za najväčší prínos tohto filmu považujem jeho znesiteľnú stopáž.

• 25.3.2013  19:15
    Duel (TV pořad) (2006)

Komentár sa týka "novej" verzie Duelu vysielanej od roku 2012. Ani moje štyri hviezdičky nezdvihli priemerné hodnotenie a tak som ich vymazal. Veď hodnotenie TV programov spoločne s celovečernými hranými filmami nie je vhodné. Duel je klasická vedomostná súťaž, od ktorej možno očakávať kvalitný zážitok v rámci existujúcich limitov. Úroveň by mohlo zdvihnúť použitie obrázkov, videosekvencií a hudobných ukážok. Údajne tomu bránia autorské práva. Po odchode Bibiany Ondrejkovej nemám voči Gregorovi Marešovi žiadne výhrady. Sledoval som množstvo televíznych vedomostných súťaží, ale Duel mi vyhovuje najviac. Prospela by mu vyrovnanejšia úroveň otázok, pestrejší výber tematických okruhov, prísnejší výber súťažiacich a možno aj vygenerovanie Superduelu najúspešnejších.

• 24.3.2013  09:34

Celkom zaujímavý film verne mapujúci novinárske prostredie, charaktery, ktoré sa v ňom vyskytujú a veľmi vzdialené morálne hranice, ktoré obmedzujú ich aktivity. Výborne zahrané, pričom Lancasterom lepšie, ako Curtisom, chvíľami som sa horšie orientoval v dialógoch, ktoré boli náročné na pozornosť, ale viac ako tri hviezdičky aj tak nemôžem dať, pretože okrem dobrého pocitu počas projekcie mi na dlhšiu dobu toho v pamäti veľa neutkvie.

• 21.3.2013  08:53
    Kmotr II (1974)

Akosi automaticky zaznávam pokračovania úspešných filmov predpokladajúc, že "dvojka" a "trojka" nemôžu byť ani teoreticky lepšie, ako "jednotka". U Krstného otca, Horúcich striel a ďalších filmov to však neplatí. Nepredpokladal som, že Al Pacino bude pôsobiť temnejšie, bezohľadnejšie a desivejšie, ako Marlon Brando. A tiež som nemohol predpokladať, že De Nirovi úloha mladého Vita Corleoneho sadne ako uliata. Stotožňujem sa s tým neurčitým dojmom, ktorý vyvolávajú dve vzájomne sa prelínajúce dejové línie, ale pri opakovaných projekciách už v tom nevidím problém a prijímam to ako autorské riešenie. Pri ďalšej projekcii začínam uvažovať o zaradení toho filmu medzi mojich Top 100.

• 18.3.2013  20:19
    Kandahár (2010)

Úplnou náhodou som si pozrel Kandahár a vôbec som nebol sklamaný. Nielen fakt, že bol nakrútený podľa skutočných udalostí, ale vydarila sa aj snaha, aby dej i prostredie pôsobili autenticky. U takýchto filmov vždy hrozí trápny pátos, politicky korektné prejavy bežných ľudí a samozrejme vypätý patriotizmus. Myslím si, že práve v Kandaháre sa podarilo obdobné prejavy udržať na uzde. Z času na čas film strácal tempo, ale tomu pri zobrazovaní 378 dní zajatia dá asi ťažko zabrániť. Mierne nadpriemerný film s niekoľkými silnými scénami.

• 17.3.2013  10:05

Dnes prebehne ďalšia z nekonečného počtu repríz tejto falošnej rozprávky o výsadkároch v normalizovanom Československu. Pokiaľ v tom niekto chce vidieť obraz základnej vojenskej služby, má na to právo. Ja si zasa vyhradzujem právo nechať tomuto paškvilu iba jednu hviezdičku, aj keď by som mal veľké problémy s vysvetľovaním, za čo vlastne je.

• 15.3.2013  08:03

Bolo mojou povinnosťou pozrieť si 190. najobľúbenejší film, ktorý má podľa mienky 23 tisíc užívateľov hodnotenie 85 %. Nebol som ani v najmenšom sklamaný. Už som niekedy videl ukážky z filmu a tiež som videl Horúce strely, takže prekvapenie sa nekonalo. Jedine v tom, že podľa môjho úsudku môže tento film brať vážne iba veková kategória do 15 rokov, ktorej sa tým ponúka nejaký osobnostný vzor. A nezdá sa mi, že by sa ich v ČSFD nachádzalo až toľko. Každý má však právo na svoj názor a ja nemienim ani v najmenšom znevažovať názory, ktoré sa príkro odlišujú od môjho. Ale pokračovaniam Rambov sa určite vyhnem.

• 11.3.2013  21:25
    Den trifidů (TV seriál) (2009)

Spomenul som si, že som toto zneuctenie jednej z mojich najobľúbenejších kníh žánru sci-fi už videl. A nemám najmenšiu chuť ani dôvod k opakovaného zážitku. Možno sa raz niekomu túto skvelú knihu podarí sfilmovať s úctou k predlohe.

• 11.3.2013  19:14
    Osvícení (1980)

Neprečítal som ani jednu knihu od Stephena Kinga, mám vlažný vzťah ku Kubrickovmu dielu a zaobišiel by som sa bez hororov. Napriek tomu som bol aj po opakovanom zhliadnutí Osvietenia fascinovaný tým, ako všetko zapadlo na svoje miesto. Pri dnešnej projekcii som si uvedomil, akú významnú zložku tvorila pri vytváraní tiesnivej atmosféru dokonalá hudba. Kubrickov perfekcionalizmus a skvelé herecké výkony ma opätovne prikovali ku kreslu, kde som bez dychu sledoval narastanie šialenstva v izolovanom prostredí vyľudneného obrovského hotela. Ani mi neprekážalo, že Nicholson sa nemusel nejako zvlášť namáhať, pretože on ako šialenec vyzeral aj na začiatku. A Shelley Duvall bola tak prirodzene nesympatická, že som chvíľami chápal pocity Jacka Torrancea.

• 9.3.2013  08:06
    Kmotr (1972)

Nemám k rebríčkovo najúspešnejšiemu filmu všetkých čias taký kladný vzťah, aký by mu mal patriť. Hlavný problém spočíva už v samotnej Puzovej predlohe, ktorá líči osudy rozvetvenej mafiánskej rodiny idylickým spôsobom a o spôsoboch jej obživy sa zmieňuje iba okrajovo. Súčasné filmy už celkom zreteľne demonštrujú, kam táto heroizácia zločincov vedie. Ale dosť moralizovania. Diváci to chcú, tak nech to majú. A v stále vyšších dávkach. Z filmárskej stránky nie je veľmi čo vytknúť. Veľkorysá výprava, skvelý Marlon Brando, nádherný hudobný motív, to všetko a mnohé ďalšie robia z tohto filmu trvalú súčasť mojej Top 100, ale bez nádeje na zaradenie do Top ten.

• 8.3.2013  17:05
    Gigant (1956)

Veľkolepému, nákladnému, hereckými hviezdami zaplnenému a do seriálovej dĺžky natiahnutému filmu plnému klišé, amerického chlapáctva, patriotizmu a rasizmu som bol nútený pri opakovanom zhliadnutí jednu hviezdičku ubrať. Určite je to nadpriemerný film, ale keď si iba namátkou spomeniem na Veľkú zem, Pod kopytami stád, či Ako bol dobytý Západ, tak zasa nejaké zreteľahodné rozdiely medzi nimi nevidím. Páčilo sa mi, že dialógy rešpektovali úroveň rančerov a ropákov a dodávali tak príbehu punc vierohodnosti aspoň v tomto.

• 8.3.2013  07:53
    Parkování (2010)

Parkovanie je smutný, chvíľami až dojímavý film o životných stroskotancoch, ktorí vo vzájomnosti hľadajú cestu vymanenia sa z nepriaznivého životného osudu. Je to vierohodne zahrané, s jednoduchým krásnym hudobným motívom, dá sa tam nájsť viacero čiernohumorných scén i humanistické poslanie. Tak prečo iba 3 hviezdičky? Pretože mi chýba empatia k takýmto typom ľudí a celý film som sledoval bez najmenšej citovej zainteresovanosti.

• 6.3.2013  19:58
    Bestie (1988)

Celkom príjemné prekvapenie. Odlišný pohľad na sovietsku inváziu do Afganistanu prostredníctvom jednej epizódy. Film v ktorom nie je núdza o napätie, a v ktorom hlavnú úlohu hrá tank, má mierne pretiahnutú stopáž, okaté rozdelenie postáv na dobrých a zlých, málo realistický záver a obsahuje tiež niekoľko scenáristických kiksov. Herci svoje úlohy zvládajú bez problémov a keďže som film videl s dabingom, nemusím riešiť zásadný problém časti užívateľov - prečo Rusi hovoria po anglicky.

• 2.3.2013  16:02

Chcel som vidieť tento film, pretože ním začínal Paul Greengrass svoju režisérsku dráhu, ktorá ho doviedla až do top ten mojich najobľúbenejších režisérov. Film ma nenadchol, ani nesklamal, len bol akýsi čudný. Nevýrazní herci, niektoré epizódy zbytočne zvýraznené, iné akoby nedotiahnuté, asi naň pomerne rýchlo zabudnem. Prítomnosť Rity Tushingham po pol storočí od Kvapky medu ma prekvapila menej, ako náchylnosť k lynčovaniu a vlastnej vojenskej spravodlivosti na východnom brehu Atlantiku.

• 24.2.2013  23:50

Dostal som sa k tomuto filmu po prvý krát a je mi z neho smutno. Knihy Vladimíra Párala som čítal rád nielen preto, že je to chemik ako ja, ale oslovoval ma aj ich jazyk a spôsob výstavby deja. Milencov a vrahov mám najradšej, aj keď ani tých nie bez výhrad. Chápem, že táto kniha je veľmi ťažko sfilmovateľné, ale to si mohol uvedomiť aj Viktor Polesný a všetci tí, ktorí mu na ten nepodarok ľahkomyseľne zverili peniaze. Kto nepozná knihy Vladimíra Párala a videl tento film, tak ten po nich ani nesiahne.

• 22.2.2013  23:25

Klasický manželský trojuholník, v ktorom je jeden uhol zlikvidovaný v okamžiku, keď už trojuholník fakticky neexistuje, ale tušená nevera sa zmení na neveru dokázanú. Neoriginálnu tému Truffaut nepoňal netradične a napriek tomu vytvoril zaujímavý film, v ktorom má všetko svoje miesto, nič tam nechýba ani nie je navyše. Výsledok je solídny, dojem z filmu chvíľu ostane v hlave a vyprovokuje zopár otázok, ale po chvíli všetko vyprchá a je mi jasné, že som videl síce nadpriemerný, ale určite nie mimoriadny film.

• 20.2.2013  21:55
    Firma (1993)

Keď je film adaptáciou úspešného bestselleru, je obsadený kvalitnými hercami a na režisérsku stoličku si nesadne nikto menší, ako Sydney Pollack, potom nemožno od výsledku očakávať nič iné, ako divácky úspech a zhovievavý postoj kritiky. Neohrozila ho celá plejáda obdobných filmov z právnického prostredia, ani mierne prepísknutá dĺžka a výnimočne ani nezriedkavá alergia na Toma Cruisa. Je to dobre zapamätateľný, pri premiére celkom napínavý a inteligentne urobený film, na ktorom sa nedajú nájsť výrazné chyby. Veď ani ich netreba hľadať.

• 17.2.2013  23:21

Z času na čas je dobré pozrieť si film, ktorý je určený pre väčšinu a väčšinou býva aj kladne prijatý. Aspoň mám predstavu, kam pokročili tvorcovia v snahe zapáčiť sa peoplemetrovému divákovi. Zažil som filmy, v ktorých nesmelo byť ukázané, že nejaký zločinec unikne spravodlivému trestu, filmy, v ktorých sa v jednom kuse nefuckovalo a ktoré nestierali hranicu medzi erotikou a pornografiou. Dnes som videl jeden z filmov, ktorých tvorcovia prepadnú tichému zúfalstvu, keď uvidia prirodzené hranice, ktoré ich nepustia ďalej. Som rád, že sa s ich produktmi stretávam nanajvýš raz ročne.