nascendi

doháňam zameškané

homepage

Skype: juglon1

• 13.8.2013  23:49

Nevedel som počas sledovania filmu, že ho spáchal mnou neobľúbený Woody Allen. Aj tak by to nijako neovplyvnilo môj negatívny pocit z neho. Pripadal som si ako pred polstoročím, keď ešte fungoval star system a ľudia chodili do kina na Clarka Gablea alebo Ritu Hayworth. Aj tento film som vnímal ako vzťahový guláš, ktorý mal byť stráviteľnejším iba vďaka tomu, že doň obsadili minimálne troch obľúbených hercov. Čo však z toho, keď scenár bol narýchlo spichnutý, dialógy telenovelové (ešte ich umocnil príšerný slovenský dabing) a retardovaným divákom hlas v pozadí vysvetľoval čo sa na plátne deje. Už som spomínal, že Woodyho Allena až na výnimky nemám rád a myslím si, že v jeho prípade platí doslova, že menej je niekedy viac. Tento film napríklad vôbec nemusel byť nakrútený.

• 13.8.2013  12:13
    Fighter (2010)

Boxera som dopozeral na niekoľko krát. Športová časť filmu mi už nemohla priniesť nič nové a objavné, keďže filmov s analogickým príbehom som videl možno desať. Ani herectvo oboch hlavných predstaviteľov ma príliš neoslovilo, aj keď Christian Bale podal výkon hodný Oscara. Najviac ma odpudzoval parazitizmus rodinných príslušníkov, ktorí sa ako pijavice navešajú na úspešnejšieho člena rodiny a ťahajú ho medzi seba. Pripomína mi to početné obdobné prípady vyskytujúce sa u jedného nášho etnika. Ale nielen tam. Nie je to zriedkavosťou ani u umelcov alebo hviezd showbiznisu. Takže, aj keď uznávam, že Boxer je vydareným filmom, nedokážem mu dať viac ako tri hviezdičky.

• 11.8.2013  14:41
    Kinsey (2004)

Kinsey (odmietam slovenský preklad názvu) je mimoriadny životopisný film o mimoriadnom človeku. Zdalo by sa nepatričné, aby som pred sedemdesiatkou pozeral film "o sexe" tak, ako naň Kinsey nazeral a ako ho skúmal pred pol storočím. Lenže ja som práve vďaka svojmu veku zažíval revolúciu v náhľade na sexuálne správanie ľudí takrečeno v priamom prenose a až dodatočne som si uvedomil, aký prelom v myslení a náhľadoch ľudí spôsobila. Ale späť k filmu. Nie je veľa takých vydarených životopisných filmov, ako je Kinsey. Vďačí za to výberu a schopnostiam Liama Neesona, ktorý stvárnil svoju postavu na hranici svojich hereckých schopností. Nezaostávala za ním ani Laura Linney a viacerí z ďalších hercov tiež neboli iba sparringpartnermi. Skvelá réžia a priliehavá hudba prispeli k mimoriadnemu zážitku. Odmietnutie slovenského názvu filmu zo začiatku komentára je vyjadrením môjho odmietnutia toho, že je to film o sexe. Podľa mňa je to film o človeku, ktorý zistil medzeru v našom vedení a svojim nezmerným úsilím a poctivým vedeckým prístupom ju vyplnil. O človeku, ktorý sa nebál stretov s prudérnosťou, predsudkami a malosťou. O človeku, ktorý posunul poznanie nás samých o kus dopredu.

• 9.8.2013  23:34

Každá generácia si vyberie okrem iných aj svojho kriminálnika, ktorého obdivuje a fandí mu napriek jeho činom. Prejavuje tým zvrátenosť svojich priorít, v ktorých byť najlepším zločincom je viac, ako byť priemerným kýmkoľvek. Je úplne prirodzené, že životy preslávených zločincov sa stávajú atraktívnym námetom kníh a filmov. Verejný nepriateľ č. 1 nie je výnimočný svojim námetom. Takých filmov som už videl viacero. Výnimočný je svojim poloautentickým spracovaním a najmä neskutočne dobrým výkonom Vincenta Cassela. Nie je to lupič-gentleman, ako bol svojho času Arséne Lupin, je to pragmatický zločinec, ktorý mal šťastie, že sa mu darilo o trochu dlhšie, než iným a stal sa verejne známym. Jedinou výtkou, ktorú voči filmu mám je, že pôsobí, ako keby ho niekto prestrihal trimovacími nožnicami. Viaceré pasáže do kontinuity príbehu chýbajú. Ale to je asi tak všetko. V rámci žánru špičkový film.

• 9.8.2013  17:45

Nemôžem si pomôcť, ale Princa a Večernicu považujem po všetkých stránkach za nevydarenú rozprávku. Tak nevydarenú, že sa mi ani nechce rozpisovať o omyle pri obsadzovaní hlavnej postavy, množstve hluchých scén (chodenie, lezenie, jazdenie), trápnych dekoráciách, nenápaditých kostýmoch, nezáživných dialógoch, ani o tom, prečo časť komentátorov vyzdvihuje krásu Libuše Šafránkovej ako hlavný klad tohto filmu. Má odo mňa dve hviezdičky a pripadám si celkom štedrý.

• 5.8.2013  21:17
    Mizantrop (TV film) (1981)

Uvedomujem si, že poznať Moliérovho Lakomca, Mizantropa a Tartuffa by malo patriť k všeobecnému vzdelaniu kultúrneho človeka. Uvedomujem si tiež, že v roku 1981 vybral Pavol Haspra do svojej televíznej inscenácie Mizantropa hercov patriacich k vtedajšej slovenskej špičke. Ale ani uvedené dve uvedomenia nestačili na to, aby sa táto inscenácia stretla u mňa so záujmom a priaznivou odozvou. Dve hviezdičky dávam dielam, o ktorých si myslím, že nemuseli a nemali byť nakrútené. Tri hviezdičky znamenajú moju vieru, že Mizantrop si našiel a možno aj nájde ďalších vďačných divákov. Že medzi nimi budem chýbať, nič neznamená.

• 4.8.2013  08:53

V službách légie je zaujímavým filmom odohrávajúcim sa prevažne na území Juhoslávie, v ktorom si divák ťažko vyberie na koho strane je, pretože tam bojovali všetci proti všetkým. Pomerne nízke hodnotenie som filmu dal napriek skvelému výkonu Dennisa Quaida, napriek explicitne zobrazeným krutostiam, ktorých sa všetky bojujúce strany dopúšťali, aj napriek realistickému znázorneniu zakoreneného etnického a náboženského antagonizmu ľudí v tejto oblasti, ktorý žiadna vojna nevyrieši. Prekážalo mi najmä to, že za všetkými emotívne vypätými scénami som videl kalkul smerovaný najmä k americkému divákovi.

• 1.8.2013  22:09

Prvý (a možno aj posledný) raz som využil ponuku predplatiteľského portálu PIANO, kde občas ponúkajú na pozretie nejaké filmy. Život na Žitnom ostrove ma ničím nepriťahuje a je mi jedno, či bol zobrazený verne. Ťažko uveriteľný a zle zahraný príbeh o postupnom "zamilovaní" sa do otca a jeho dvoch synov ma zaujal ešte menej, než vernosť zobrazenia života na Žitnom ostrove. Dve hviezdičky znamenajú, že film podľa mňa nemusel byť vôbec nakrútený. A keď už Peter Bebjak chcel silou-mocou nakrútiť nejaký film mal si uvedomiť, že z mizerného scenára dobrý film nevznikne a aj si predstaviť, ako bude pôsobiť Szidi Tobias v erotických scénach. Hudba jeho filmu pomohla, ale tŕň z päty mu nevytrhla.

• 1.8.2013  07:24

Zaujímavý film o rozpade hodnôt a vzťahov v konkrétnom časovom úseku 20. storočia. Američania majú veľmi zvláštnu morálku, ktorej odlišnosť vystúpi na povrch najmä pri zmenách, a v ktorej sa pravidlá a hranice určujú konvenciou. Film má veľmi dobré herecké obsadenie, pričom ženské predstaviteľky (Joan Allen, Christina Ricci a Sigourney Weaver) u mňa bodovali viac, ako ich mužské náprotivky. Aj keď ma film zaujal, tri hviezdičky sú výrazom sklamania nad tým, že režisér sa postavil do úlohy pozorovateľa života, ktorý nezaujíma k videnému takmer žiadne postoje. Ako vedec, ktorý sa iba tak kochá obrázkami v mikroskope, lebo je momentálne bez výskumnej úlohy.

• 29.7.2013  18:50

Tento způsob Vančury zdá se mi poněkud nešťastným. Nemám na mysli kvalitu filmu. Veď Jiří Menzel ako režisér i ako spoluherec Hrušínského a Brodského odviedol perfektnú prácu. Problém vidím v tom, že keď čítam Vančurovu prózu obdivujem krásu českého jazyka. A keď to isté vidím vo filme začnem sa nervózne mrviť v kresle, pretože mi to pripadá umelé, strojené, neprirodzené. Považujem Rozmarné léto za nesfilmovateľné a to je dôvodom môjho relatívne nízkeho ohodnotenia odvážneho počinu jeho tvorcov.

• 29.7.2013  07:00

Bol som primerane zvedavý na dosiaľ nevidené dielo Luca Bessona a musím konštatovať, že sa nenaplnili moje očakávania. Zámer filmu je bezchybný. Dvaja súperiaci priatelia, láska k atraktívnemu športu a najmä pohlcujúca láska k moru. Výborná kamera, krásna hudba, spoľahlivé herecké výkony oboch predstaviteľov. Potiaľ všetko dobré. Z negatív musím spomenúť chýbajúcu alebo ku mne nedodanú atmosféru, podčiarkujúcu zámery tvorcov. A celú postavu novinárky. Tá bola nielenže neskutočná a zle zahraná, ale hlavne v ničom nepomohla hlavnej dejovej línii, skôr ju nevhodne riedila a denaturovala. Dabing to ešte zvýraznil. Takže suma sumárum, nie je to zlý film, považujem ho za nadpriemerný. Len mohol byť lepší. Mal na to.

• 28.7.2013  07:49

Už samotná hra Oscara Wildea je vynikajúca. Od Jiřího Bělku som ešte nevidel niečo priemerné alebo priam odfláknuté. Herci predstavujú to najlepšie, čo bolo v danej dobe k dispozícii. Takže sa môžeme baviť o tom, či výsledok je alebo nie je divadelnejší než mal byť, či herci v niektorých momentoch prehrávajú zámerne alebo neúmyselne, ale to je asi tak všetko čo s tým môžeme robiť. Frflať má právo ten, kto túto inscenáciu svojim výtvorom prekoná. A to si počkáme.

• 27.7.2013  07:35

Považujem za nepísanú povinnosť pozrieť si každý film s hodnotením viac ako 80 %. Týchto pokrvných bratov som však vydržal pozerať necelú pol hodinu. Myslím, že kung-fu filmy a porno sú porovnateľne nudné a stereotypné, lebo sa nakrúcajú podľa rovnakej schémy. Pripúšťam, že vo filme mohol byť aj nejaký dej, ako naznačujú komentáre, a to je tiež dôvod, prečo som dal filmu až dve hviezdičky.

• 24.7.2013  20:25
    Zatmění (1962)

Spomínam si, akou veľkou témou bolo v šesťdesiatych rokoch odcudzenie. Niet divu, že táto téma neušla pozornosti veľkých filmárov tej doby. Michelangelo Antonioni so svojou dvornou herečkou Monicou Vitti, posilnenou Alainom Delonom v úlohe dravého burziána mal všetky predpoklady potrebné na vytvorenie silného filmu. Napomáhalo mu aj to, že Zatmenie je poslednou časťou jeho voľnej trilógie. Napriek tomu v hodnotení ostávam u spomienkových troch hviezdičiek, pretože film už nebol pre mňa prekvapením, ako v dobe svojho vzniku a pri súčasnej projekcii už pôvodný chlad z filmu vial aj opačným smerom. A filmom, ktoré ma nenadchnú nemôžem dať viac hviezdičiek.

• 16.7.2013  16:13
    Občan X (TV film) (1995)

Príjemné prekvapenie, ktoré som u televízneho filmu ani neočakával. Na prípad rostovského masového vraha Čikatila sa dobre pamätám a zaujímalo ma, ako sa s touto divácky atraktívnou témou popasujú tvorcovia filmu. Mali k dispozícii výrazné herecké typy, dobre sa im podarilo zobraziť nielen ruské reálie tej doby, ale aj psychológiu správania sa stranícko-byrokratického vedenia i bežných občanov. Z tohto hľadiska ma zaujala nielen spomínaná herecká trojka, ale aj Joss Ackland v úlohe straníckeho bossa poťahujúceho za nitky. Slabinou filmu bola paradoxne postava Andreja Čikatila, ktorý iba výnimočne pôsobil v zhode s krutými činmi, ktoré páchal. A tak rozhorčenie divákov bolo nasmerované viac proti aparátčikom, než proti samotnému masovému vrahovi. Ak to bolo zámerom, tak nebol najšťastnejší. Myslím si, že tento film znesie porovnanie s omnoho slávnejším Zodiacom.

• 11.7.2013  08:37
    Očista (2012)

Zaujímavý drsný film z malej kinematografie paralelizujúci osudy dvoch žien oddelených generáciami. Aj keď spájanie praktík mafie zneužívajúcej dievčatá a ženy na prostitúciu s praktikami okupantov vnucujúcich malej krajine totalitné praktiky stalinského Ruska sa môže niekomu zdať nenáležité, stačí si uvedomiť spojivom oboch príbehov je všadeprítomné násilie, bezvýchodnosť životných situácií a klesnutie človeka až na existenciálnu úroveň. Film divákovi bez predchádzajúceho varovania ponúka brutálne praktiky mafie, či režimu, takže pri morálnom odsudzovaní konania obetí by sa mal každý pozastaviť a svoj postoj si dobre rozmyslieť. Lebo iné je cítiť sa hrdinom, keď ma život nevystavil žiadnej skúške a iné, keď prežívam osud niektorej z postáv tohto filmu.

• 10.7.2013  14:27
    Dědička (1949)

Nemám príliš v láske, keď časť jasnozrivých užívateľov ČSFD hrdo píše do komentárov, ako bolo vo filme všetko predvídateľné a už po úvodných titulkoch vedeli, ako to dopadne. Napriek tomu som si spočiatku pripadal presne ako oni. Film mal priamu líniu, spočiatku ma aj nudil a mal som dojem, že ma už nič na ňom nedokáže prekvapiť. Ale majster Wyler sa nezaprel. V druhej polovici sa postavy príbehu začali meniť a vyvíjať zaujímavým smerom až do výrazného finále. Dokonca aj Olivia de Havilland, ktorá v prvej polovici pôsobila, ako herecký nedouk v druhej ukázala, že Oskara nedostala zadarmo. Starý, zaujímavý film, ktorý sa oplatilo vidieť.

• 10.7.2013  08:46

Je mi ľúto, ale filmu, pri ktorom som sa nudil, nedokážem dať viac ako tri hviezdičky, aj keby bol od najslávnejšieho režiséra. Nechcem obsah filmu vulgarizovať až na úroveň, že mi pripomína detský šlabikár (Mama má Emu. Ema má mamu. My sa máme.), ale v knižnej podobe by bol pre mňa určite stráviteľnejší, než vo filmovej. Príliš som celý film vnímal literárnosť predlohy. Okrem toho mi to pripadalo príliš staromódne a odťažité. Iba okrajovo ma zaujíma charakter vzťahov spred sto rokov a preto sa nemôžem stotožniť s vysokými hodnoteniami tohto filmu, i keď ich chápem.

• 9.7.2013  01:10

Zatiaľ štvrtý film od Pedra a ani jeden sa u mňa nedostal cez tri hviezdičky. Asi sme si príliš nesadli. A nesadol mi ani tento film s čudne premiešanými žánrami. Je možné nakrútiť thriller s prvkami sci-fi žánru o pomste (zmena pohlavia je celkom slušná pomsta). Je možné nakrútiť film o posadnutosti nahrádzania zničenej pokožky. Je možné nakrútiť film o zničujúcich účinkoch dvojnásobnej tragédie najbližších osôb. Je možné nakrútiť film s Antoniom Banderasom, pri ktorom sa nebudem uškŕňať nad jeho hereckým výkonom. A je možné nakrútiť aj film, v ktorom znie celkom dobrá hudba. Ale je tiež možné nakrútiť film, v ktorom sa toto všetko zmieša, spestrí sa to premiešaním časovej postupnosti a je z toho dorta pejska a kočičky. A to sa podarilo Almodóvarovi v tomto filme. Nič viac. Žiadne message ku mne nedorazilo.

• 7.7.2013  23:19

Ku Krejčíkovmu spracovaniu dvoch Čapkových poviedok som sa dostal až dnes. Nemám najmenší dôvod k nadhodnocovaniu tohto filmu, takže tri hviezdičky vyjadrujú moju spokojnosť s výsledkom. Plejáda skvelých hercov neostala nič dlžná svojej povesti a atmosféra starej Prahy zvádza k nostalgii. Problémom filmu sú práve tie dve poviedky. Neverím, že by bolo schodné jednu z poviedok prepracovať na celovečerný film, ale spojiť tri štyri kratšie, tematicky príbuzné poviedky do jedného celku by sa mi pozdávalo viac. Takto sú to neorganicky zlepené dve diela, ktoré spája iba autor ich predlohy.

• 7.7.2013  15:44

Typický protektorátny film, v ktorom nepresvedčivý príbeh zachraňuje trio slávnych herečiek tej doby doplnené Otomarom Korbelářom. Prvorepublikové klišé už Vávra stáča smerom doľava, až mi táto moralitka v niektorých momentoch pripomenula Pytlákovou schovanku. Herečky hrajú svoje obvyklé úlohy, v ktorých im to najviac svedčí. Prekvapujúce na tú dobu bolo iba odhaľovanie Adiny Mandlovej. Napriek nepochopiteľne vysokému hodnoteniu na ČSFD si myslím, že tento film nemusel byť nakrútený a diváci by o nič neprišli.

• 6.7.2013  22:18

Málokedy sa znižujem k jednoslovnému komentáru, ale v tomto prípade urobím výnimku: KRAVINA. Žiadnym iným slovom nedokážem opísať svoje zhnusenie na touto trápnou komédiou, pri ktorej sa mi na tvári neobjavil ani náznak úsmevu. Možno, keby to nakrútili kedysi vo Francúzsku alebo Taliansku? Ale to japonské poklonkovanie, ktoré v iných japonských filmoch bezproblémovo tolerujem, ma rozčuľovalo do nepríčetnosti. Jediné, čo ma ako tak zaujalo, bola postava starého ruchára. Inak dopozeranie toho filmu považujem z mojej strany za číry masochizmus, ktorý by som nemal podceňovať.

• 6.7.2013  20:01

Keď som rozmýšľal, či Olovenej veste patrí odo mňa štyri alebo päť hviezdičiek, pomohlo mi porovnanie s jeho ostatnými filmami. A na Osvietenie a Cesty slávy vesta podľa mňa nemá. Tento príbeh rámcovaný skladbami Hello Vietnam a Paint It Black som nevnímal ako dvojdielny film, i keď na prechod z výcvikového tábora do Vietnamu mu stačil jeden strih nožničiek. Väčšina divákov oceňuje výkon R. Lee Ermeyhov úlohe mlynčeka, ktorý zomelie všetko civilné, demokratické, individuálne na beztvarú hmotu ovládajúcu umenie zabíjať skôr, než bude sama zabitá. Dokonca aj v upútavke je označovaný za sadistu. Len je treba si uvedomiť, že nepripravoval vojakov námornej pechoty v Policajnej akadémii a obtlstnutý vojak Pyle by musel mať veľké šťastie, aby sa z Vietnamu vrátil živý. Opatrne kritizovaná vietnamská časť filmu mala tiež silné momenty. Jej problém vidím v nevyrovnanosti jednotlivých scén a tiež v exteriéroch, ktoré mi ani náhodou nepripomínali Vietnam. Kubrick, neKubrick, na Apokalypsu, Ćatu a Lovca jeleňov tentoraz nedosiahol.

• 5.7.2013  20:41

Zámer vidieť všetky filmy, ktoré užívatelia ČSFD zaradili do najvyššej trojstovky, prináša so sebou aj nutnosť pozrieť si filmy ako je tento. Filmy s celkom príťažlivou grafikou, s vynaliezavým zobrazením fantastického sveta, ekologickým ladením na hranici únosnosti a úplne neúnosným dejom a dialógmi. Síce som ho dopozeral do trápneho konca, ale pridelené tri hviezdičky sú najmä výrazom mojej dobrosrdečnosti a viery v to, že tieto filmy majú svoju divácku klientelu.

• 5.7.2013  16:25

Fallon je šampión! Strhujúci film, ktorý pri premiérovom sledovaní dostane takmer každého. Napriek 40 rokom od premiéry som si bez problémov pozrel jeho záver aj dnes. Považujem ho za výborný film v svojom žánri, aj keď obsahuje chyby, zbytočné scény a zbytočné osoby. Ale ani tieto chyby neovplyvnili celkový pozitívny dojem. Richard Harris sa zaskvel v úlohe šéfa skupiny pyrotechnikov, Davida Hemmingsa som nevidel od Zväčšeniny a rád som sa stretol aj s mojim obľúbencom Anthony Hopkinsom v mladšom vydaní. Naopak, Omara Sharifa bez charizmy, ale s milenkou som príliš nemusel.

• 3.7.2013  19:47

Veľmi zaujímavý film a pravdepodobne aj komentár k nemu bude dlhší, než je u mňa zvykom. Prečítal som z tejto tematiky Mailerovu Katovu pieseň a Kohoutovou Katyni. Aj tak bol pre mňa film veľkým zážitkom. Z filmového, ale i z ľudského hľadiska. Čo sa týka filmu, nemyslím, že by pri akomkoľvek rozsiahlom castingu našli lepšieho predstaviteľa, než akým bol, Timothy Spall. Ale aj jeho manželka, ktorú som sprvoti pokladal za zle zamaskovaného Johna Malkovicha, stvárnila typovo zaujímavú postavu. V niekoľkých komentároch bola vyjadrená nespokojnosť nad tým, že sa iba popravovalo a popravovalo a iba okrajová pozornosť bola venovaná psychologickej stránke tejto činnosti. Myslím si, že práve stereotypnosť popráv a dôraz na precíznosť vykonania exekúcie vyjadrovala tú psychickú bariéru, ktorú si musel Albert Pierrepoint v sebe vybudovať, aby mohol byť spoľahlivým vykonávateľom rozsudkov. A tu je ďalší problém. Tie sviečkové baby, ktoré vykrikovali po ňom, že je vrah a opľúvali mu auto si neuvedomili, že v procese vykonania spravodlivosti je kat na poslednom mieste a jemu vôbec neprísluší posudzovať vinu, či nevinu odsúdenca. Ale to je tak, ako keď na Slovensku zákazníci nadávajú pokladníčke, že chýba niektorý tovar. A tie isté sviečkové baby píšu zamilované listy odsúdencom na smrť, pretože sú sympatickí, vyštudovali popri väzení nejakú školu, prípadne napísali aj nejakú knihu. Úplne im uniká, že napríklad beštiálnym spôsobom zavraždili nevinné obete a preto boli takto odsúdení. Kat popravuje na príkaz štátu. Rovnako tak vojak. Ale keď vysypú z lietadla náklad bômb, ktorý zabije určite viac, ako 608 osôb, tak sa pilot s posádkou hrdo vystavujú na tribúnach a cinkajú medailami. A pritom tiež zabíjali na rozkaz štátu. A tak vlastne mám s týmto filmom iba jeden problém: Prečo som mu nedal plný počet hviezdičiek? Budem nad tým ešte premýšľať. A tiež jeden podproblém: Prečo tento film unikol mojim obľúbeným užívateľom (s výnimkou tahita)?

• 3.7.2013  08:56
    Farinelli (1994)

Ani ja som sa neubránil porovnávaniu tohto životopisného filmu s Formanovým Amadeom. Motív parazitizmu na schopnom jedincovi je v živote príliš častý na to, aby bol spracovaný iba v jednom filme. Na rozdiel od Amadea ma u Farinelliho nezaujala hudobná zložka, čo viedlo k nižšiemu hodnoteniu. Inak nemám veľmi čo filmu vyčítať. Vizuál, herecké výkony, samotný príbeh a jeho myšlienkový presah, to všetko bolo v poriadku. Len ma neoslovil tak, aby som ho mohol vnímať ako mimoriadny film.

• 1.7.2013  00:35
    Piano (1993)

Nepochybne zaujímavý film, ktorý ponúka množstvo námetov na zamyslenie sa. O filme 127 hodín som čítal, že je o ruke privrznutej medzi skalami a ono to naozaj bolo iba o tom. O Piane som kdesi čítal, že je o postupne "odpredávanom" klavíri a zďaleka to nebolo iba o tom. Bolo to nielen o herectve Holly Hunter, nielen o príťažlivo nasnímanej prírode Nového Zélandu, nielen o krásnej hudbe, ktorú ja bohužiaľ nedokážem patrične oceniť. Bolo to najmä o vášni, ktorá ovláda, o vášni, ktorej sa podlieha, o vášni, ktorá je nezvládnuteľná. Napriek tomu si myslím, že skrátenie o necelú pol hodinu by filmu iba prospelo.

• 30.6.2013  09:43
    V temnotě (2011)

Pamätám si, ako som pred polstoročím nadával, že v kinách bežia samé sovietske vojnové filmy. Viem si preto predstaviť podobné odmietavé reakcie súčasných divákov. Ale je to nakrútené podľa skutočnosti a holocaust je veľká, stále živá dejinná udalosť. Jej relativizácia môže spôsobiť, že budeme žonglovať s miliónmi mŕtvych v Rwande, Kambodži, Sudane a kdekoľvek inde a za skutočnú tragédiu budeme pokladať iba to, keď nám pred očami nejaký feťák pre pár eur zabije známeho. Ale aj tie postavy vo filme boli známymi, dokonca rodinnými príslušníkmi niekoho. Každý má niekoho. Takže proti nakrúteniu tohto filmu nemám najmenšie námietky. Tie sa týkajú iba toho, že keď nakrúcam film s takým silným, ale súčasne aj nepríťažlivým námetom z krajne nepríťažlivého prostredia, tak musím brať ohľad na diváka a nejaké minúty pri záverečnom zostrihu ubrať.

• 29.6.2013  19:31
    Gia (TV film) (1998)

Štandardný životopisný film o vzostupe a páde hviezdy modelingu s neštandardne dobrým, uveriteľným výkonom Angeliny Jolie. Koniec krátkej a závratnej kariéry v jej krátkom živote odštartovali drogy a dokončila ju vtedy iba začínajúca pliaga, ktorá si svoje obete vyberala najskôr medzi narkomanmi, homosexuálmi a neskôr aj medzi ostatnými, ktorí jej nebezpečenstvo podcenili.