nascendi

homepage

Skype: juglon1

• 10.6.2013  08:21
    Vetřelec (1979)

Keďže pri opakovanom pozretí nemôžem pridať ďalšiu hviezdičku, pridám aspoň nejaký komentár. Votrelec je zvláštny a asi aj prelomový film. Ukázal, že filmy sci-fi žánru je možné nakrútiť bez nejakých kozmických príšeriek, ktoré pri opakovanej projekcii vzbudzujú skôr záchvaty smiechu, než hrôzy. Dodržal Hitchockovskú zásadu, že divák musí nebezpečenstvo viac tušiť, ako vidieť. Ukázal kozmickú loď ťažko predstaviteľných rozmerov, i keď sa nevyhol technickým lapsusom (v kozmickej lodi stále odniekde uniká para a kvapká voda, ako v rušňovom depe, pri pristávaní modulu z brzdiacich trysiek uniká nejaký plyn ako z poistného ventilu, každá zmena pohybu vo vzduchoprázdne je sprevádzaná príslušným zvukom atď.). To všetko sú však detaily, ktoré je nepatričné aj spomenúť, pretože najvýznamnejším kladom filmu je vytvorená atmosféra. Tá prikúva diváka k sedadlu a nedá mu vydýchnuť. Hudba a herci jej výrazne napomáhajú. Votrelec je film, u ktorého by mohol byť problém s hodnotením iba u užívateľov, ktorí neznášajú žáner sci-fi, ako taký. Ostatných bude nanajvýš zaujímať, či je lepší, ako nasledujúci Votrelci alebo nie.

• 9.6.2013  08:47
    Závěť (2007)

Nie, trikrát nie. Mám z toho rovnaký pocit, ako z Felliniho a Jakubiskových filmov neskoršieho obdobia tvorby. To, čo v ich začiatkoch bolo zaujímavé, neobvyklé a ozvláštňujúce celkový dojem z ich filmov, to v neskoršom období amarounovo narástlo a stalo sa samoúčelným. Očarovanie režiséra vlastným egom zabrzdilo jeho kreativitu a v procese samovykrádania sa začal točiť, ako veverička v kolese. Nemám najmenší záujem sledovať zbierku bizarností z dedinského prostredia a s námahou hľadať to čo ich spája. Hľadať a nenachádzať to, čo chcel pán režisér oznámiť divákom. Cítil som sa pri sledovaní tohto filmu skôr ako v cirkuse, než v kine.

• 4.6.2013  22:23

Určite som zažíval väčšie napätie keď som sa rozhodoval či ponechám pôvodných päť hviezdičiek alebo jednu uberiem, ako pri opakovanom sledovaní filmu. Dnes, po desiatkach rokov, sa už dostali na povrch aj nedostatky tohto, inak skvelého filmu s mojou najobľúbenejšou herečkou. Nakoniec som ponechal pôvodné hodnotenie, okrem iného aj preto, že si pamätám, ako v kine diváci hromadne vykríkli (vrátane tých vopred varovaných) pri jednej z kľúčových scén. A to je nezabudnuteľný zážitok, ktorý sa už neopakoval. Ani Mr. Beanovi sa to v jeho slávnom skeči o sledovaní hororu nepodarilo.

• 4.6.2013  08:34

Veľmi jednoduchý, účelový film pre presne definovanú skupinu divákov, ku ktorej nepatrím. Vlastne ma zaujal iba Matt Damon, ktorý od Bourneovských, Čarodejníckych a Huntingovských čias dosť zmenil výzor a nebolo to iba postavou, ktorú stvárňoval. Film nemal šancu ma niečím zaujať, bol príliš americký, falošne dojímajúci a zvieratkami si pomáhajúci. Jeho jediným pozitívom, za ktoré má tri hviezdičky bolo, že ma nenaštval.

• 3.6.2013  07:10

Je ťažké písať komentár k tomuto filmu. Je zdanlivo o ničom, dejovo skromný, skôr o neistote a hľadaní, so striedavými úspechmi. Potešil ma výkon mladého Jacka Nicholsona. Napriek pomalému tempu ma film nenudil, ani nerozčuľoval, takže tri hviezdičky budú asi primerané môjmu celkovému dojmu.

• 2.6.2013  15:43

Veľmi ma potešil ďalší film môjho rovesníka a obľúbenca Stevena Spielberga, ktorý som si pozrel. Zaujímalo ma, ako si po Blízkych stretnutiach a E.T. poradí s ďalším filmom žánru sci-fi. Mal k tomu všetky predpoklady. Knihy Briana Aldissa patria k mojim obľúbeným, Haley J. Osment ma fascinoval už v Šiestom zmysle, Jude Law tiež nezvykne sklamávať, a to som prehliadol Wiliama Hurta, Robina Williamsa, Bena Kingsleyho aj Meryl Streep v epizódnych úlohách. John Williams pripravil pútavú hudbu a Spielberg mohol čarovať. Úvodná tretina ma zaujala najviac, pretože načrela do etických problémov spojených s vývojom antropomorfných robotov. Akčná pasáž bola našťastie kratšia, ako napr. v Ja, robot a až toľko nerušila. Záver tiež nebol až tak slzopudný, ako v E.T. Zopár hluchých miest a scenáristickej bezradnosti som síce prežil, ale stáli tento výnimočný film tú poslednú vzácne udeľovanú hviezdičku.

• 2.6.2013  08:25

Tešil som sa, že uvidím starú dobrú francúzsko-taliansku kriminálku. Obsadenie zaujímavé, len som nevedel, čo tam robí Bourvil. Ale už v prvých záberoch som sa to dozvedel. Dokonale ma to znechutilo. Chápem, že každý komik túži zahrať si dramatickú úlohu, ale nech si to skúsi v divadle. Film je na takéto experimenty príliš drahá záležitosť. A ešte s klasickým ňoumovským dabingom. Ani Petr Schullhoff do svojich detektívok neobsadzoval Luďka Sobotu namiesto Rudolfa Hrušínského. Ale nielen Bourvil, ale aj viac náhod a nelogickostí, ako som schopný tolerovať spôsobilo, že viac, ako tri hviezdičky nemôžem dať, aj keď to podľa papierových predpokladov vyzeralo lepšie.

• 1.6.2013  15:27

Zaujímavo nakrútený film o historickej udalosti, ktorá sa počas druhej svetovej vojny odohrávala v rôznych podobách a rôznom rozsahu vo väčšine európskych štátov. Je dobré vedieť, že nielen Nemci, ale aj ich domáci prisluhovači bažiaci po židovských majetkoch boli ochotnými prisluhovačmi pri genocíde jedného etnika. Film som si pozrel najmä kvôli Kristin Scott Thomas, ktorú mám v Top 10. Napriek množstvu zaujímavých scén ho považujem za zaujímavý, potrebný, ale nijako nie výnimočný film. Dosť mi prekážalo, keď režisér viackrát zbytočne "tlačil na pílu".

• 30.5.2013  14:33

Môžete ma ukameňovať. Uvedomujem si, že je to debutový, autobiografický, drsne realistický film, ktorý má pevné miesto nielen v Truffautovej filmografii, ale aj v rámci francúzskej novej vlny. Uznávam jeho kvality, ale viac ako tri hviezdičky nedám, pretože ma neoslovil, a to je u vyššieho hodnotenia jednou z mojich podmienok.

• 27.5.2013  20:08

Billy Wilder je režisér z mojej desiatky a na každý jeho film som pochopiteľne zvedavý. Na Stratený víkend ešte o niečo viac, pretože Oscara dostal pár mesiacov pred mojim narodením. Je to mimoriadny, i keď zďaleka nie bezchybný film. Nezaoberá sa bežným popíjaním nápojov s rôznym obsahom etanolu (občas vylepšeného metanolom), ale je štúdiou o alkoholickej závislosti, ktorá má všetky znaky závislosti drogovej. To je dôvod, pre ktorý môže niekomu časť epizód a správanie sa Raya Millanda pripadať ako prehrávanie. A pritom práve jeho výkon považujem za najvýznamnejší klad filmu tak, ako správanie sa ostatných postáv a osobitne záver filmu za jeho neodpustiteľné slabiny, ktoré neospravedlňuje ani doba jeho nakrútenia. Slabšie štyri hviezdičky som dal bez toho, aby som si predtým musel dať panáka.

• 21.5.2013  09:43
    Gepard (1963)

Vo svojej knižnici mám aj predlohu filmu od G.T. di Lampedusu. Samotný film som po mnohých rokoch videl opakovane. Moje pôvodné dojmy sa nezmenili. Aj keď trojhodinová dĺžka filmu mnohých odradzuje, je pre celkové vyznenie filmu primeraná. To nebol film iba o revolúcii, ktorý by si vyžadoval svižnejšie tempo a viac akčnosti, ale predovšetkým film o pomalom, evolučnom odumieraní jedného spoločenského usporiadania a jeho nahradení iným. Na koho strane sú sympatie tvorcov je nepochybné. Burt Lancaster podal skvelý výkon, v ktorom sa spojilo odchádzanie aristokracie s jeho odchádzaním z mladosti. A valčík s Claudiou Cardinale je viac, ako len epizódkou filmu.

• 17.5.2013  09:07

V spojitosti s Fellinim a neskôr s Jakubiskom som si svoj slovník obohatil o slovo féerie. Áno, presne to bol ten oživujúci prvok vložený do príbehu, ktorý mu dával iný, nadčasový rozmer. Problém bol v tom, že Fellini i Jakubisko si všimli úspech týchto féerických vložiek a začali ich pridávať. Výsledkom bolo, že Felliniho neskoršie filmy už sledujem s utrpením a Jakubiskove s rýchloposuvom. Ono, keď podiel fantazmagorických výjavov presiahne únosnú mieru, vzniká vizuálny blábol bez myšlienkového obsahu, nech si snobskí vykladači tvrdia čo chcú. A v tomto filme už opakované motívy dokazujú, že Jakubisko vykráda sám seba. Nuž čo, herci si zarobili, Deana sa chvíľu cítila ako herečka a tie moje dve hviezdičky nikoho nepoškodia. Inak, kombinácia strmých hôr a rusnáckych zvykov s češtinou bola zničujúca. Pripadala mi ako Apocalypto v maďarčine.

• 16.5.2013  08:51

Od Dina Buzzatiho som prečítal iba vynikajúcu zbierku poviedok Sedm pater a román Tatárska púšť. Bol som mimoriadne zvedavý na jej filmovú adaptáciu. Výborní herci, výprava, kostýmy, to všetko vyzeralo spočiatku veľmi sľubne. Najviac mi však chýbalo to, čo oceňuje David82 - súdržnosť, konzistentnosť jednotlivých scén a atmosféra podporujúca to mystérium o neznámej hrozbe, ktorá prichádza v čase, keď už ochranca stratil schopnosť zabrániť vpádu. Myslím si, že existujú filmové prostriedky, ktoré by vyjadrili, že jediným skutočným nepriateľom, ktorému posádka neúspešne vzdorovala bol čas a zdanlivá fiktívnosť nepriateľa. S ohľadom na divákov, ktorí nečítali knihu som nútený ostať pri troch hviezdičkách.

• 11.5.2013  07:02

Aktuálnych 81 % považujem za prejav zlého úmyslu užívateľov ČSFD, ktorého cieľom bolo dosiahnuť, aby som si pozrel túto mizernú (vraj) komédiu. Jej pozitívom bolo, že pôsobila na mňa silno hypnoticky a dobre som si pri nej oddýchol. V období medzi spánkovými breakmi som mal neodbytný pocit, že sa pozerám na film s Fantozzim bez Fantozziho alebo na nejakú kvázi ľudovú komédiu z ostblocku, na ktorej sa dobre zabaví aj negramotný pastier kôz. Samozrejme, že sa nebudem pozastavovať nad vysokými hodnoteniami niektorých užívateľov. Možno mi v tele chýba nejaký enzým, ktorý je nevyhnutný na strávenie tejto komédie.

• 9.5.2013  22:30
    Chodník cez Dunaj (TV film) (1989)

Z tvorby Miloslava Luthera som zatiaľ videl iba dva filmy (Nebezpečné známosti a Anjel milosrdenstva). Oba ma nadchli a tak som so záujmom sledoval jeho Chodník cez Dunaj. Netrvalo dlho a vedel som, že ho k spomínaným dvom dielam nepriradím. Celý film mi pripadal príliš rozháraný, prvoplánový, s neprirodzenými dialógmi a prekvapujúco slabými, kŕčovitými hereckými výkonmi. Napriek tomu, že sa tvorcom nepodarilo stvárniť hlavnú myšlienku, dávam tri hviezdičky, pretože to bol napriek negatívam pozerateľný film.

• 9.5.2013  22:10

Nenapraviteľný mal šancu pobaviť divákov, ktorí nekriticky obdivujú Belmonda. Ja medzi nich nepatrím, aj keď v Belmondovej bohatej filmografii viem nájsť množstvo nadpriemerných až mimoriadnych filmov. Ale ani taký populárny herec nedokáže sám utiahnuť film, do ktorého scenárista vložil viac bláznivých, než vtipných situácií. A tak som namiesto smiechu a zábavy pri jeho sledovaní mal skôr pocit trápnosti a nudy. Je mi to trochu ľúto, ale viac ako dve hviezdičky nemôžem dať.

• 6.5.2013  19:47

Ki-duk Kimov dôkaz o tom, že k nakrúteniu úžasného filmu mu stačí plávajúca budhistická svätyňa, niekoľko hercov a krásne údolie s jazerom. To samotné by však nestačilo. Bolo potrebné pridať nádherné scenérie, čarovanie s kamerou, podmanivú hudbu a budhistický náhľad na podobnosť striedania ročných období a cyklov v živote človeka. Škoda, že aj z toho minima dialógov bola do titulkov prevedená asi polovica. V každom prípade vizuálne krásny, preduchovnený, poetický film.

• 4.5.2013  23:40
    Šakal (1973)

Knihy Fredericka Forsytha sú veľmi dobre čitateľné, ich faktografiu má autor dobre naštudovanú a pôsobia neuveriteľne autenticky. Šakala (Deň pre Šakala) považujem za jednu z jeho najlepších. Sfilmovaná verzia z roku 1973 sa naozaj podarila. Verne sa drží knihy a je zrozumiteľná aj pre divákov, ktorí ju nečítali (čitatelia sú samozrejme na tom oveľa lepšie). Tá ďalšia, a pre mladšie ročníky iste známejšia verzia s Willisom a Gerem, má už s knižnou predlohou spoločný iba názov. Takže suma sumárum veľká spokojnosť a miesto v Top 100, ako knižnej, tak aj filmovej.

• 4.5.2013  15:36
    Miracle Landing (TV film) (1990)

Poznal som príbeh letu 243 z kanadského seriálu Letecké katastrofy a tak som bol zvedavý, ako tvorcovia zvládli jeho televíznu dramatizáciu. Myslím si, že sa radšej do toho nemali ani púšťať. Nebolo to len nad sily režiséra a jeho tímu, ale aj nad herecké možnosti hrdinskej letušky. A vlastne aj nad moje sily, pretože som iba vďaka porovnateľnému hrdinstvu dopozeral tento nepodarok.

• 3.5.2013  21:19

Využil som možnosť pozrieť si slávny western, ale moja spokojnosť je iba vlažná. Je to taká zdĺhavá dobytkárska road movie, v ktorej divák obdivuje viac valiace sa stádo dobytka, než klasické atribúty westernu. John Wayne bol ešte pomerne zachovalý, Montgomery Clift mu celkom úspešne sekundoval, Dimitri Tiomkinovi sa podarilo vsadiť do filmu známu pesničku. Potiaľ všetko dobré. Ale kam čert nemôže, tam režisér pošle ženu. Čím zmaril akúkoľvek šancu, aby som tento western mohol považovať za mimoriadny.

• 3.5.2013  08:04
    Avengers (2012)

Dobrovoľne prijatú povinnosť pozrieť si každý film z rebríčka najobľúbenejších v rámci ČSFD som s vynaložením značnej námahy splnil. Prekvapilo ma, ako ochotne prijímajú diváci túto nadstavovanú kašu, ktorá z pôvodného boja muža proti mužovi expandovala na boj najväčších hrdinov vesmíru proti najväčším vesmírnym zloduchom. Na druhej strane ma neprekvapuje, že sa s obdivovateľmi súčasných produktov bývalej továrne na sny už nedokážem baviť ani o počasí.

• 2.5.2013  20:15

A na konci bič nezaplieskal. 77-ročný Luis Bunuel svoje dielo zakončil priemerným filmom na otrepaný námet. Pertraktované obsadenie hlavnej ženskej úlohy dvomi herečkami bolo skôr vynútené, ako zámerné, teroristické vložky samoúčelné a surrealistické návraty sa do príbehového filmu príliš nehodili. A tak som to vnímal ako ťažko uveriteľný príbeh o posadnutosti starnúceho muža mladou vychytralou dievčinou (i keď 40-ročný Fernando Rey nepredstavuje pre 20-ročnú Carole Bouquet, ani o dva roky staršiu Ángelu Molinu vetchého starca), ktorému ani pri úcte k slávnemu režisérovi nemôžem dať viac, ako tri hviezdičky.

• 2.5.2013  08:33
    V posteli (2005)

Ako už naznačuje moje hodnotenie, myslím si, že tento film nemusel byť nakrútený. Keď sa už tvorcovia odhodlali k nakrúcaniu v obmedzenom priestore, mali tento deficit kompenzovať zaujímavými dialógmi, rozohraním dramatických situácií a nespoľahnúť sa iba na dominantné zobrazovanie milostných aktov. Keďže to neurobili, navyše kameraman sa v niektorých chvíľach prejavil ako amatér, tento myšlienkovo vyprázdnený film zmizne z mojej pamäti ako gáfor.

• 1.5.2013  13:07

Nie som si istý, či tento dokument niečomu pomôže. Zobrazovaní mafiáni sú dostatočne prefíkaní na to, aby v dokumente na seba prezradili niečo, čoho by sa mohla chytiť polícia a tiež aj čokoľvek, čo by uškodilo ich povesti. Z istého hľadiska ide o prezentáciu zločincov, ktorá bude nezrelé osobnosti skôr priťahovať a inšpirovať, než by ich odradila. Do popredia sa tlačí nejaká charita, ušľachtilé koníčky a o zdrojoch sa hovorí iba tak mimochodom, ako hovoria o svojej práci napr. smetiari. Ale nakoniec kopa uznávanej filmovej produkcie, počínajúc Krstným otcom, využíva rovnaké techniky. Takže nič nové pod slnkom.

• 28.4.2013  07:11
    Red (2010)

To sa zoberie pár známych hercov v preddôchodkovom veku, za pol dňa niekto napíše scenár, dodá sa niekoľko kamiónov munície a fugasov a môže sa začať. "Nepriatelia" v nepriestrelných vestách hynú už po namierení pištole "dobrým" sa vyhýbajú aj bazooky a veľkorážne guľomety. Úlohou zbytočne sa vyskytujúcej Sarah je iba rozriedenie pohľadu na tie chlapácke ksichty. Zaspatiu diváka pri jednotvárnej streľbe bráni niekoľko dejových zvratov. Problém s tým, že filmu by neuverili ani mnohí milovníci strieľačiek sa vyriešil elegantne, a to označením filmu za komédiu. Že v nej nie je takmer dôvod na zasmiatie nerozhoduje. Určite bude mať úspech v domovoch dôchodcov, kde poslúži na aktivizáciu seniorov.

• 25.4.2013  06:44
    Nevinný (1976)

Ani na poslednom Viscontiho filme nie sú viditeľné známky únavy a opotrebovania. Naopak, po Gepardovi je to opäť veľkolepá prehliadka prepychu a bohatstva talianskej aristokracie v 19. storočí. Ale aj nemilosrdná prehliadka jej pokrytectva, pýchy, nevier a intríg. Osobitne hlavná postava filmu Tullio je príkladom v praxi uplatňovanej dvojakej morálky, ktorú si uzurpuje, nezaťažený náboženskou vierou. Lenže utrpenie, ktoré spôsoboval svojim najbližším sa obráti proti nemu a on nie je schopný ho znášať. Mimoriadny film, na ktorom som, okrem iného, ocenil majstrovstvo kameramana, ktorý dokázal nádheru interiérov a prírody bezo zvyšku sprostredkovať divákovi.

• 21.4.2013  21:12

Zvláštny film. Počas jeho sledovania som si pripadal ako ten slepý pitbul. Tiež mi chýbal nejaký receptor na to, aby ma zaujal. Iste, boli tam dobrí herci, aj nejaký dejový posun, niektorí oceňujú skvelú réžiu, čo ja nedokážem posúdiť, ale dialógy mi pripadali iba ako také prázdne tláchanie. Nenaštval som sa pri jeho sledovaní, ani som pri ňom nezaspal, ale o týždeň už nebudem vedieť, či som ho videl alebo nie.

• 21.4.2013  10:01
    Ve stínu (2012)

Veľmi by som tomuto filmu prial lepšie hodnotenie. Mal k tomu dobrý nábeh. Ivan Trojan bol skvelým kapitánom Haklom, pri sledovaní filmu som nemal problém cítiť sa, ako v 50. rokoch, obludnosť vtedajšieho režimu poskytne námet ešte mnohým ďalším filmom, tak čo? Za kardinálny problém považujem scenár. Dokonca tvrdím, že V tieni je výborne nakrútený film podľa mizerného scenára. Keď k tomu pridám hlučnú a mňa rušiacu hudbu, tak výsledný dojem nemôže prekročiť trojhviezdičkovú hranicu. Škoda.

• 20.4.2013  08:45
    Lovci hlav (2011)

Lovec talentov Roger Brown má okrem tváre Christophera Walkena (súhlas s Marigoldom) a dostatočnej výšky pre získanie urastenej manželky, ešte aj ďalšie tváre a odbornosti, ktoré mu zaisťujú pohodlný život, ale súčasne mu nedovoľujú v bočných aktivitách prestať. Chcelo by to veľkú rybu. Lenže veľká ryba mu prinesie veľké trable, s ktorými ani vo sne nepočítal. Od tej chvíle to prestal mať scenárista pevne v rukách, čím mi dal najavo, že nemám rozmýšľať nad uveriteľnosťou jednotlivých scén, ale obdivovať ako presne boli nakrútené. Súčasne mi dal najavo, že na päť hviezdičiek tento film nedosiahol, aj keď ide o veľmi kvalitné dielo z mnohých stránok. Len tak ďalej, Nóri.

• 19.4.2013  13:53
    Tristana (1970)

Kto s čím zachádza, tým aj schádza alebo ako sa Donovi Lopemu vrátilo všetko naspäť. V tejto spoločenskej dráme Bunuel chirurgicky presne defragmentuje morálku, hodnoty a spôsob existencie príslušníka zanikajúcej spoločenskej vrstvy a konfrontuje ich s čistotou a nevinnosťou schovanky Tristany. Ale tak, ako ani košík zdravých jabĺk nezmení jedno hnilé medzi nimi, ale opačný prípad je pravidlom, tak sa pôvodne dominantný Don Lope postupne stáva hračkou osudu v rukách citovo vyprahnutej, chladno kalkulujúcej Tristany. Veľmi dobrý film, veľmi pôvabná Catherine Deneuve a veľmi slabý záujem o ich osudy z mojej strany.