To je Elvis (1981)

Elvisova filmografia ma zaujala najmä pre množstvo dokumentárnych záberov, z ktorých som viaceré videl po prvý krát. Som rád, že som sa rozhodol nehodnotiť dokumentárne filmy, pretože pri nich filmová stránka diela ťahá oproti obsahovej za kratší koniec. Elvisa Presleyho považujem za najlepšieho speváka 20. storočia. Ale jeho život, obsesie, herecké výkony vo filmoch, gýčovitosť prostredia v ktorom žil a množstvo iných negatív vyvolalo moju rezervovanosť až nezáujem o jeho život a vlastne všetko s výnimkou hudby, ktorú spoluvytváral.  A mal veľké šťastie, že aj v dobe, keď sa obtlstnutý, upotený a navlečený v nevkusnom outfite valil javiskom znel jeho hlas stále výborne.

Nevyřízený účet (2013)

Nielen mizerná ponuka dobrých filmov ma donútila upraviť kritériá hodnotenia. Ide najmä o to, aby som hodnotil filmy podľa žánrov a nie podľa nejakých univerzálnych kritérií. Tento Stalloneho-Stathamov film môže poslúžiť ako príklad. Nepredstavuje žiaden scenáristický, filmársky ani herecký zázrak, neprináša prakticky nič také, čo by sme už predtým nevideli, ale na druhej strane je dobre pozerateľný a to tiež nie je málo.

Slovo policajta (1985)

Pozrieť si tento film opakovane je číre bláznovstvo. Už pri premiérovom sledovaní si väčšina divákov všimne mizerný scenár, režiséra, ktorý ho ničím nevylepšil, viacero amatérsky zahraných scén, neospravedlniteľnú hudbu a zlý pocit po skončení filmu. Vlastne som si chcel iba pre seba odôvodniť dve hviezdičky, ktoré nedávam príliš často. A na to som ani nepotreboval vidieť celý film.

Columbo - Smrtící korunka (1990) (epizoda)

Epizóda, ktorá ničím neprekvapila, našťastie ani nepobúrila a tak v pamäti ostáva iba naivný súboj vynikajúceho chemika Columba s menej erudovaným zubárom. Je dobré, ak snaha o originalitu naráža na prirodzené bariéry.

Columbo - Rekviem pro padající hvězdu (1973) (epizoda)

Keď som sa pri existujúcej programovej biede podujal pozrieť si aj také časti nekonečného Columbovského seriálu, musel som počítať s tým, že väčšinu z nich pretrpím. To je aj prípad dopleteného dielu o vädnúcej filmovej hviezde. Bol som zvedavý iba na Mel Ferrera a jediným momentom, ktorý ma zdvihol z kresla bolo Columbovo hopkanie napodobňujúce beh. A to je príliš málo na to, aby mi tento diel ostal v pamäti aspoň do zajtra.

Kuciak: Vražda novináře (2022)

Vynikajúci dokument o obludných pomeroch na Slovensku, ktoré vyústili do dvojnásobnej vraždy na objednávku. Tým, že film nakrútili zahraniční tvorcovia, sa mu dostáva presnejšieho, nezaujatého pohľadu na udalosti, ktoré slovenský divák prijímal spolu s obrovským množstvom komentárov, dohadov a hoaxov. Cenné je množstvo autentických záberov a rozhovorov. Na druhej strane sa snažím predstaviť si, ako filmu rozumie zahraničný divák málo zorientovaný v prípade. Film ponúka divákovi predstavu o rozsahu a náročnosti policajnej práce pri odhaľovaní páchateľov, o stave slovenského súdnictva a spoločnosti, ktorá dopustila, aby sa niečo také mohlo stať. Dramatický oblúk uzatvorili výsledky nedávnych parlamentných volieb, ktoré odsunuli nádej na lepšie časy do vzdialených horizontov.

Pomsta (2017)

Filmy ma sprevádzajú takmer 70 rokov. Zostavil som 10 najobľúbenejších pre ČSFD a 100 najobľúbenejších pre moju webovú stránku. Aby som bol korektný, zredukoval som počet odpadových filmov na desať a vybral som také, ktoré moji sledovaní užívatelia hodnotili výrazne lepšie. Okrem týchto filmov som Ľudskú stonožku vyhodnotil za najodpornejší a Pomstu za najhlúpejší film. Ani jeden z nich som nedopozeral a ani nehodnotil, pretože sú mimo môjho intervalu. Komentár som však napísal, aby ostatní vedeli o mojom názore na ne.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Keď som pred 14 rokmi videl tretieho terminátora, dal som mu tri hviezdičky. Dnes už neviem prečo. Tretí terminátor je totiž paródiou a možno aj urážkou dvoch Cameronových predchodcov. A stačilo tak málo - zveriť nakrúcanie Mostowovi, spraviť osudovú chybu pri voľbe scenáristov a obsadení Connora a spoliehať sa na to, že množstvo trikov a bezhlavé ničenie nahradia myšlienku a dej. Je naozaj málo filmov, ktoré prežili tri pokračovania bez fatálnych dôsledkov.

Columbo - Vrabec v hrsti (1992) (epizoda)

Pomerne neúspešný pokus vymaniť sa z obvyklej šablóny predchádzajúcich častí. Nevýrazní herci, prekombinovaný scenár a tak v pamäti väčšiny divákov ostane iba vybuchujúce auto, Columbo váľajúci sa pod autom a smradľavé ponožky. To nemôže byť dosť na spokojnosť.

Columbo - Planý poplach (1990) (epizoda)

Je mi ľúto, ale tentokrát si celý príbeh, jeho peripetie, falošné stopy a mizerné herecké výkony podľa mňa nezaslúžia viac ako dve hviezdičky. A žiaden vysvetľujúci komentár k tomu.