nascendi

doháňam zameškané

homepage

Skype: juglon1

• 15.12.2013  22:22

Asi by bolo lepšie, aby Guillermo Arriaga ostal pri písaní scenárov. I keď práve scenár (okrem iného) sa podieľal na mojom rezervovanom hodnotení výsledku. U týchto módnych a často samoúčelných kaleidoskopov prelínajúcich sa v čase i príbehu sa snažím predstaviť si, ako by to vyznelo, ak by sa všetky zábery a deje zoradili tak, ako prebehli. A naraz mi z toho vyjdú pomerne banálne príbehy, prípad od prípadu dobre zahraté. Takže pomerne vydreté tri hviezdičky sú vzdialené od Amorres Perros a Babel.

• 15.12.2013  00:58
    Oddělen (2011)

Netuším, či je školstvo na Západe v takom marazme a beznádeji, ako ukazuje snímka Tonyho Kaye. Verím však, že ak nie, určite do takého stavu speje. Nič iné sa nedá čakať v spoločnosti, kde sa poprehadzovali priority, zrušili tabu a voľná hra síl sa v škole nastavila tak, že učitelia nemajú najmenšiu šancu. Nie je k dispozícii ani Sidney Poitier, aby kúzlom osobnosti dal všetko do poriadku a Adrien Brody so svojim permanentne trpiteľským výrazom predurčuje, akým smerom sa bude celý príbeh uberať. Film je dosť depresívny a neposkytuje ani záchrannú dávku optimizmu. Práve preto je potrebný, aby si tie tupé kapustné hlavy politikov uvedomili, že nikomu nie je správne priznať práva bez toho, aby boli vyvážené rovnakým dielom povinností. Zaujímavý a mimoriadny film nielen témou, ale i použitými vyjadrovacími prostriedkami.

• 11.12.2013  08:42

Zo začiatku som mal z toho príbehu o nezdolných bratoch Bondurantovcoch veľmi dobrý dojem. Atmosféra Ameriky v časoch prohibície bola zachytená realisticky a dej slušne gradoval. Od začiatku mi však prekážala ťažko uveriteľná postava Jacka, ktorého navyše hral herec, akoby poskladaný z Lupino Lanea a Miroslava Donutila. Ani prehnane záporácky Guy Pearce ma nenadchol. A keď korunu všetkému nasadil telenovelový záver, bolo mi jasné, že viac ako tri hviezdičky nemôžem dať.

• 10.12.2013  18:39

Námet je samozrejme zaujímavý, i keď rôznych filmov s topkami najrôznejšieho druhu sú desiatky. Nemôžem považovať tento film za mimoriadny, pretože ničím neprevyšoval ostatné.

• 10.12.2013  00:42
    Šampión (1978)

Kone patria k mojim najobľúbenejším zvieratám, Walter Matthau k mojim najneobľúbenejším hercom a ja si už musím konečne uvedomiť, že hodnotenie siedmych užívateľov nemôže byť pre mňa smerodajné. Mohol som si ušetriť takmer dvojhodinové trápenie sa pri pozeraní sa na nepozerateľný film.

• 9.12.2013  14:06

Tretí film od Ang Leea a tretí krát nadelené iba tri hviezdičky. Nedokážem sa naladiť na režisérovo videnie sveta, na spôsob jeho rozprávania príbehu, na jeho poetiku a mystiku. Tak iba pozerám a pozerám. Obrázky to boli pekné, situácie a správanie sa však krajne neuveriteľné a tak ma to všetko po čase dosť nudilo. Verím, že sú diváci, ktorí všetko to, čo chcel režisér do svojho filmu vložiť, v plnom rozsahu vnímajú a rozumejú tomu. Ja sa musím uspokojiť s tým, že k nim nepatrím.

• 3.12.2013  07:54

Spoločným znakom pre tri filmy Andrewa Niccola, ktoré som videl, sú sci-fi príbehy z nie príliš vzdialenej budúcnosti a ich originálny námet. K tomu možno priradiť dobré herecké zázemie a podobnosti pomaly končia. Ale zatiaľ čo v Gattace príbeh gradoval, v Truman Show si udržiaval dosiahnutú úroveň, tak vo Vymedzenom čase padal. Všetka munícia sa vystrieľala v prvej časti filmu a čím bližšie k záveru, tým viac bolo cítiť scenáristickú bezradnosť. Veľmi rušivo na mňa pôsobili naivne ľavicové názory a aj celková úroveň dialógov nebola príliš vysoká. Takže je mi ľúto, ale na štyri to v tomto prípade nie je.

• 1.12.2013  14:32
    Nové sčítání hlasů (TV film) (2008)

Pomerne dlho som sa rozhodoval medzi troma a štyrmi hviezdičkami. Mám rád filmy a seriály z tohto prostredia (Západné krídlo, Prezidentské voľby a pod.). Ukazujú na akých tenkých nitkách často visia osudy ľudí a vlastne aj krajiny, aké prostriedky sa používajú na dosahovanie cieľov a akú úlohu v tom zohráva zmanipulovaný dav. Film je obsadený výbornými hercami, a to dokonca aj v epizódnych úlohách a ako celok pôsobí veľmi vierohodne. Jeho najväčší prínos spočíva v poukázaní limitov demokracie a škodlivosti improvizácie.

• 1.12.2013  07:26

Svedok obžaloby stojí na štyroch pilieroch: Christie, Wilder, Laughton a Dietrich. Sú to mocné piliere a nečudo, že som pred časom nadelil tomuto filmu štyri hviezdičky. Ale kúzlo filmov, u ktorých je časť úspechu založená na prekvapujúcom konci časom vyprcháva. Naďalej obdivujem britký britský humor v podaní Charlesa Laughtona, zvyšok filmu však už napadala nuda, v prípade Tyrona Powera až trápnosť. Nepovažujem preto odňatie jednej hviezdičky za niečo, čo by mohlo uškodiť renomé môjmu obľúbenému režisérovi Billy Wilderovi.

• 30.11.2013  14:35

Pôsobilo na mňa osviežujúco, keď som si po mnohých rokoch mohol opätovne pozrieť film, ktorý som premiérovo videl niekedy pred maturitou. Nie je to film o "opičom procese", ani o Darwinovi. Je to film o tom, akú kľukatú myšlienku musia uraziť nové myšlienky pri prechode zadubenými mozgami. A je úplne jedno, či ide o bigotných katolíkov, ortodoxných Židov, alebo talibanských moslimov. Pritom si ani zďaleka nemyslím, že každá nová myšlienka znamená pokrok. Film bol výborný. Réžiou, skvelými hercami, brilantnými dialógmi alebo vtipnými sentenciami. Veľa ukázal, mnohé naznačil. Patrí u mňa do kategórie filmov, ktoré na rozdiel odo mňa, nestarnú.

• 30.11.2013  00:53
    Dům pro dva (1987)

Naozaj nie je veľa filmov, pri ktorých sa moje dojmy diametrálne rozchádzajú s mienkou, hodnotením a komentármi väčšiny užívateľov. Dům pro dva je jedným z nich. Nezaujalo ma na ňom prakticky nič. Doba, prostredie, príbeh, vzťahy, symbolika, to všetko ma nielen nudilo, ale priam rozčuľovalo. K tomu neskutočne slabý, na európsku cenu nominovaný, herecký výkon Vetchého. Jeho som vlastne nevidel dobre hrať v žiadnom filme, ale v tomto by mu výkon nemal odpustiť, ani jeho fanúšik.

• 29.11.2013  08:41

Na filmy nakrútené podľa divadelných hier alebo scenárov Neila Simona sa dobre pozerá, pretože sú plné vtipu, duchaplnosti a dejových peripetií. A keď hercom v hlavných úlohách ich role sadnú tak, ako Richardovi Dreyfussovi a Marshe Mason potom by mal film v mojich očiach siahať po najvyšších métach. Ostal však na obvyklom ľahko nadpriemernom hodnotení jednoducho preto, že ma nezaujal. Pripadal som si ako pozorovateľ mikróbov v mikroskope. Ani od neho nemôže nikto chcieť, aby si k mikróbom vytvoril nejaký vzťah.

• 25.11.2013  08:15
    Bratři (2009)

Dánsky originál som videl pred rokom a dostal odo mňa tri hviezdičky. Nemám dôvod meniť hodnotenie ani u remaku, i keď o prospešnosti jeho nakrútenia pochybujem. Herecké výkony boli primerané slávnym menám, scény z Afganistanu boli fascinujúce, ale aj tak si mysllím, že Američania radšej nakrútili remake, než by dánsky originál otitulkovali. A tak sú z jedného filmu dva.

• 18.11.2013  08:24

Moje predstavy o tom, ako mohol vyzerať tento film, ostali zväčša nenaplnené. Marilyn bola taká známa, že vybrať typovo podobnú predstaviteľku schopnú zvládnuť jej gestá a mimiku bolo takmer nemožné. Aj chválenej a nominovanej Michelle Williams sa to darilo so striedavým úspechom. Ostatné postavy boli v poriadku, takže ďalším kameňom úrazu bol dej. Nepodarilo sa mi zistiť, ktorý motív, po poskladaní dejových črepkov chcel režisér uprednostniť. Výsledná nevyrovnaná zmes ma príliš nenadchla. Ale ako zvláštny typ životopisného filmu bol výsledok pozerateľný.

• 18.11.2013  08:06

Mám rád herectvo Bolka Polívku, pobavím sa aj na svojráznom Jirkovi Pechovi. Ale na to, aby Poslední leč dostala odo mňa aspoň priemerné hodnotenie, by som oboch musel mať ešte viac rád.

• 16.11.2013  07:25

Pred pár dňami som mohol obdivovať Krátky film o zabíjaní a tak som oprávnene očakával, že mi rovnako "krátky" film o láske poskytne porovnateľný zážitok. Stalo sa však presne to, o čom som už mnohokrát písal. U romantických filmov som enormne citlivý na hranicu, za ktorou sa už nachádza niečo pre mňa neprijateľlné, neuveriteľné. A túto hranicu Kieslowski prekročil minimálne pri koncipovaní postavy Tomeka. Inak herecké výkony boli bezchybné, obdivuhodná bola aj kamera, ale postava hlavného predstaviteľa a ospalé tempo filmu ho stiahli v mojich očiach na tri hviezdičky.

• 14.11.2013  11:00

Filmy o Batmanovi, nevynímajúc tento, majú vynikajúce hodnotenie, veľké množstvo rozsiahlych a asi aj zasvätených komentárov, takže nebolo možné sa im vyhnúť. Videl som všetky tri, každému som nadelil tri hviezdičky a dúfam, že týmto moje "povinnosti" končia. Nie je to a ani nikdy nebude moja parketa, ale aj tak si myslím, že pre všeobecný rozhľad je potrebné poznať špičky aj v neobľúbených žánroch. A musím uznať, že tieto batmanky k špičke žánru rozhodne patria. Ktorá viac a ktorá menej, to je už vecou fanúšikov.

• 13.11.2013  07:30

Kieslowski nakrútil síce krátky, ale mimoriadne pútavý film na tému zločinu a trestu. Na začiatku sa stretávame s citovo úplne vyprahnutým jednoduchým mladíkom, sympatie nevzbudzujúcim taxikárom a profesionálne neukotveným advokátom, ktorých osudy sa zakrátko pretnú. Hudba, kamera a bezútešné socialistické exteriéry výborne navodzujú atmosféru napätého očakávania. Keďže ide o zločin a trest a nie o klasické krimi, celá pasáž pátrania a usvedčovania je síce netradične, ale odôvodnene vypustená. Pasáž o treste už nesie znaky Kieslowského postoja k absolútnemu trestu. Divák odchovaný americkými filmami z prostredia väzníc musí doširoka otvárať oči nad amatérskou popravou na poľský spôsob. Jej účelom je iba získať ďalších prívržencov na stranu doživotného zaopatrenia vrahov. Pseudohumanisti pištiaci po zrušení trestu smrti alebo aspoň zabezpečení bezbolestnosti pre popravovaných zrejme trpia demenciou Alzheimerovského typu, pretože pár minút po dokonanej brutálnej vražde sú schopní posudzovať štátne zabíjanie izolovane od dôvodov, ktoré štátny aparát pre takéto naloženie s vrahom mal. Ale napriek mojim výhradám k odmietačom trestu smrti ide o mimoriadny, dobre vystavaný film, ktorý úspornými prostriedkami dokáže navodiť úžasnú atmosféru.

• 10.11.2013  13:08
    Peníze (1983)

Posledné dva Bressonove filmy (tento a Denník vidieckeho farára), ktoré som videl, ma dokonalo otrávili. Dlho som bol z Peňazí dezorientovaný, pretože mi nešlo do hlavy, prečo je film na jednej strane plný hluchých záberov (ľudia prichádzajú a odchádzajú, otvárajú a zatvárajú dvere, idú alebo sa vezú a pod.) a na druhej strane chýbajú kľúčové momenty, ako keby sa stratili v strižni. Keď som konečne pochopil, že je to režisérov umelecký zámer, bolo jasné, ako dopadne moje hodnotenie. Síce som ho s mikrospánkami dopozeral, ale iba som sa utvrdil v tom, že filmy tohto typu vôbec nemusím vidieť.

• 10.11.2013  09:12
    Training Day (2001)

Hranicu medzi zločincami a policajtmi vytvára zákon. Je divácky príťažlivé, keď sa nejaký policajt utrhne a začne byť nielen policajtom, ale aj sudcom a vykonávateľom rozsudku. Je nemálo filmov, kedy takýto policajt pozabíja vo filme viac ľudí než zločinci. Aj Training Day je o policajtovi, ktorý si hranicu medzi ním a zločinom posunul podľa vlastnej potreby. Zápletka filmu je vlastne o tom, že pri hľadaní svojho parťáka, vlastne skôr spolupáchateľa, narazil na policajta, ktorý je jeho ideovým opozitom. Obaja policajti sú vykonštruovaní, neskutoční a štylizovane na mňa pôsobilo aj prostredie, v ktorom sa pohybovali. Ak k tomu pridám prilepený záver, vychádza mi to na tri hviezdičky a spochybneného Oscara pre Denzela.

• 9.11.2013  12:49

Basketbalistov denník mal v mojich očiach hneď od začiatku dva výrazné mínusy. Odpudzujú ma nielen feťáci, ale aj filmy o ich "osudoch" a u filmov nakrútených "podľa skutočnosti" viem, že musia skončiť happy endom, inak by nebol dôvod pre ich nakrútenie. Napriek obom negatívam sa podarilo mladému Leonardovi vytiahnuť to v mojich očiach aspoň na tie obligátne tri hviezdičky. Na viac ani náhodou.

• 8.11.2013  23:47

Hlavná stanica je pomerne jednoduchá a nekomplikovaná road movie, ktorá nemá čím nielen prekvapiť, ale vlastne ani zaujať. A tak som sa 113 minút iba díval, ako sa tí dvaja nesúrodí postupne zbližujú, lebo inak by celý film nemal zmysel. Keď si takto niekto predstavuje riešenie neriešiteľných problémov v takej obrovskej a komplikovanej krajine, akou je Brazília, má na to rovnaké právo, aké mám ja na to, aby som dal tomuto filmu tri hviezdičky iba z akejsi ľútosti.

• 8.11.2013  00:04
    Total Recall (1990)

Splnil som si povinnosť a pozrel som si film, ktorý má hodnotenie vyše 80 %. Dávam dve hviezdičky, čím vyjadrujem, že nemusel a nemal byť vôbec nakrútený. O nič by sme neprišli. Tých strieľačiek, súbojov a akčnosti na každý spôsob vo veľkolepo poňatých kulisách si môže divák užiť v iných filmoch. Nenašiel som nič, čím by sa tento film odlišoval od jemu podobných, na ktoré sa stačí iba pozerať s vypnutým mozgom.Stratil som záujem vidieť akýkoľvek ďalší film, ktorý spáchal Verhoeven.

• 7.11.2013  08:20

Príbeh celoživotnej a z donútenia neopätovanej lásky na pozadí historických premien v Alžírsku som si vlastne pozrel iba kvôli mojej obľúbenej Aničke Parillaud. Paradoxné je, že práve tá ma najviac sklamala. Film ma napriek neskorej nočnej hodine a značnej dĺžke nenudil. Zobrazovanie životných podmienok a vzťahov medzi francúzskou menšinou obklopenou arabskou väčšinou bolo uveriteľné a zbavené štandardných klišé. Zaujímavé bolo aj zobrazenie dospievania a života Alžírčana medzi Francúzmi. Kladom filmu bolo, že neskĺzol k jednoduchým schémam "zlí Francúzi" vs. "dobrí Arabi". Poukázal na to, že Francúzi narodení v Alžírsku sú rovnako legitímnymi obyvateľmi Alžírska, ako pôvodné arabské obyvateľstvo. Trochu mi to pripomenulo situáciu Rusov v republikách vzniknutých po rozpade ZSSR a tiež skutočnosť, že krajiny, ktorými prechádza etnická a/alebo náboženská hranica sú sudom pušného prachu okolo ktorého pobiehajú dobrodruhovia zo zápalkami.

• 4.11.2013  20:43
    Kid (2010)

Poznámka "Nakrútené podľa skutočného príbehu" mi už pripomína ospravedlnenku na všetko, čo vo filme nevyjde. A v tomto filme toho nevyšlo dosť. Najsilnejšie na mňa zapôsobilo bezútešné detstvo Kevina, ktoré aj napriek preháňaniu ukázalo podobnosť problémov s neprispôsobivými a impotenciu sociálnych ustanovizní v Británii a u nás. Prerod Nataschy McElhone z úlohy v Roninovi na úlohu v tomto filme mi pripomenul premenu Charlize Theron vo filme Monštrum. Ale inak zvyšok filmu ma dosť nudil a tak si v pamäti uchovám iba spojenie The Kid - Charles Chaplin, Jackie Coogan.

• 2.11.2013  07:50

Neuveriteľný, úžasný film o dvoch malých človiečikoch, ktorých zomlela doba valiaca sa okolo nich. Tóno Brtko neschopný podieľať sa na arizácii židovského majetku a využívať jej prínosy pre chamtivcov využívajúcich dejinnú príležitosť a pani Lautmannová nechápajúca čo sa okolo nej a s jej majetkom deje. Takto rozohranú drámu mohli pokaziť iba herecké výkony. Ale to by tam nemohla byť dvojica Kroner - Kaminska, ktorá si strihla svoje životné výkony. Oscar za najlepší zahraničný film sa nemohol dostať do správnejších rúk.

• 2.11.2013  07:37

Spojenie Kachyňa - Hrušínský nemohlo dopadnúť inak, než vznikom ďalšieho skvelého filmu. A pritom by sa zdalo, že stiesnené priestory nemocničnej izby, v ktorej je nútený tráviť svoj život nebezpečný bacilonosič budú determinovať zaujímavosť a príťažlivosť snímku. Opak je pravdou. Práve tieto priestory v spojení s nedisciplinovaným, slobodu a voľnosť milujúcim pacientom vytvárajú potrebný dramatický rámec pre príbeh vtáka v klietke. Rozohrané ľudské osudy ďalších postáv filmu poskytujú množstvo námetov na úvahy o ľudskej dobrote, láske a solidarite, ale tiež o chamtivosti a sebeckosti.

• 2.11.2013  07:22

U niektorých filmov bývam úprimne prekvapený, že som k nim napriek mnohým reprízam ešte nenapísal komentár. Možno je to spôsobené aj tým, že píšem aj filmové impresie - http://www.juglon.estranky.sk/clanky/z-filmov/filmove-impresie.html - a niekedy mám problém odlíšiť impresiu od komentára. Čo napísať o tomto legendárnom filme? Propagácia zločinu a zločincov by mala byť trestným činom. Ale v prípade Paula Newmana a Roberta Redforda trestným činom automaticky amnestovaným. Nespomínam si, že by sa ešte niekomu inému podarilo vytvoriť takú sympatickú zločineckú dvojicu, ktorej držia palce ešte aj uvádzačky v kine. Pokladám za zbytočné dodávať, že Katharine Ross, skvelá réžia, kamera a hudba iba umocňujú dojem z tých dvoch. Čo tam po pár ulúpených dolároch? Ani Pinkertoni by bez tejto dvojice neboli takí slávni.

• 1.11.2013  19:44
    Žert (1968)

Milan Kundera je môj najobľúbenejší český spisovateľ. Jeho Žert ma fascinoval už v roku 1969, kedy som ho čítal po prvý krát. Aj s filmom som bol spočiatku spokojný. Len som nemal k nemu napísaný komentár. Tak som si ho pozrel opakovane a doplatil na to stratou jednej hviezdičky. Je v ňom priveľa folklóru, pétepákov a manifestácií a na druhej strane mi tam chýba Lucie, viac vnútorného sveta Ludvíka Jahna a asi by som bol aj spokojnejší s jeho iným predstaviteľom. Uznávam, že Žert je ťažko sfilmovateľný aj keď sa jeho autor podieľal na scenári. Táto tematika je pre moju generáciu pomerne živá a každý falošný tón, každú nepresnosť vnímame citlivejšie, ako napr. naši potomkovia. Preto výsledok považujem iba za ľahký nadpriemer.

• 31.10.2013  23:06

Videl som aj pôvodnú francúzsku verziu Highsmithovej predlohy s Alainom Delonom a rád uznávam, že Anthony Minghella mal právo nakrútiť remake. V pomerne komplikovanom príbehu majstrovsky odhalil temné stránky ľudskej mysle. Film je plný skvelých hercov, o Minghellovej skvelej réžii nemožno mať najmenšie pochybnosti a tak možno ako jedno z mála negatív uviesť iba občasnú stratu tempa. Absolutórium samozrejme patrí Mattovi Damonovi, ktorý vo filme stvárnil pána Ripleyho, ale inak je to Pán Herec.