nascendi

homepage

Skype: juglon1

• 4.4.2011  07:35
    Lesní duch (1981)

Opäť som stúpil vedľa. 82 % sa mi zdalo dostatočným dôvodom, aby som si film pozrel a jeho zaradenie medzi horory som prehliadol. Tak mi treba! Horory nemám rád, pretože nepociťujem potrebu báť sa, ani ľakať sa, aj keď ide o prirodzenú reakciu. Najhoršie je, že tento kultový výrobok na mňa nefungoval v tom základnom. Párkrát som sa zľakol, ale o nejakom strachu sa nedalo vôbec hovoriť. A to som film pozeral neskoro večer, aby bola atmosféra. Lenže Raimi ako keby prišiel z pornopriemyslu. Kde sú tie desiatky minút stúpajúceho napätia u Hitchcocka, než dôjde k prvej desivej scéne? Tu ledva dôjdu na chatu a už to začína praskať, buchotať a inak naznačovať študákom, že "bude hůř". Nemôže byť ospravedlnením Raimiho, že mal malý rozpočet a sám si príbeh napísal, zrežíroval a so svojimi dvoma bratmi aj zahral. Tak sa predsa nakrúcajú študentské filmy a nie niečo, čo chce byť kultom. Ale nabudúce sa radšej vyhnem všetkému, čo ponesie označenie horor, aby som fanúšikom tohto žánru nekazil ich hodnotenie.

• 3.4.2011  15:52

Príjemný, pohodový film, ktorého invencia sa vyčerpá ďaleko pred záverečnými titulkami. Nerozplývam sa nad originalitou nápadu, pretože som pred niekoľkými desiatkami rokov videl Jasného Až přijde kocour a pomerne nedávno aj Truman show. Obaja hlavní predstavitelia sú údajne slávni, ale filmy, v ktorých hrajú nepozerám, takže ani oni nemohli prispieť k môjmu vyššiemu hodnoteniu. A narážky na stupídnosť televíznych seriálov, na životné stereotypy a na rasizmus sú síce niekedy vtipné, ale podané tak jednoducho, aby si ich všimli aj notorickí sledovači stupídnych televíznych seriálov. Celkovo veľmi ľahký nadpriemer.

• 3.4.2011  07:54
    Tváře (1968)

O Johnovi Cassavetesovi som doteraz vedel iba to, že sa preslávil filmom Tiene a používa dokumentaristický prístup aj v hraných filmoch. Dnes už viem, že s jeho filmami budem mať asi problémy. Tváre som dokázal sústredene sledovať asi pol hodinu. Zmyslom hodnotenia tohto nezmyslu je korekcia neodôvodneného nadšenia doterajších 41 divákov a brzdenie neprimeraných očakávaní ich nasledovníkov.

• 2.4.2011  21:02

Dobrý Will Hunting ma zaujal už pri premiérovom zhliadnutí. Dostal štyri hviezdičky za scenár a všetky ďalšie prednosti, ktoré tu už boli viackrát vymenované. Nedokázal som sa preniesť cez nereálnosť postavy Willa Huntinga. Cez to, že dvadsaťročný mladík, akokoľvek geniálny, nielenže z fleku vyrieši matematický problém, nad ktorým si profesionáli lámali hlavu dva roky, ale obstojne zaboduje v diskusii o ekonomike a bez problémov poradí frajerke v organickej chémii. Hrať na klavíri síce nevie, ale popri umývaní podláh, bitkách a pravidelných návštevách krčiem mu na štúdium veľa času neostalo. Dnes som tento pseudoproblém vypustil zo zreteľa a piatim hviezdičkám už nič nestálo v ceste.

• 2.4.2011  09:17

Atraktívne prostredie, atraktívny obor medicíny, známi herci a ak by som čítal aj predlohu Valji Stýblové, mohol by som ešte dodať aj, výborná predloha. Podmienky pre úspech splnené a predsa sa očakávaná miera úspechu podľa mňa nedostavila. Na malej ploche sa toho počas necelých dvoch hodín odohralo príliš veľa na to, aby to pôsobilo prirodzene. Aj u chváleného Macháčka som postrehol pár falošných tónov a to sa nechcem zmieňovať o jeho filozofovaní. Skalpel, prosím je nepopierateľne dobrý a zapamätateľný film, ktorému však do vynikajúceho filmu rovnako nepopierateľne niečo ešte chýba.

• 1.4.2011  07:36
    Město Zero (1989)

V Rusku som bol opakovane, takže "prekrasno panimaju" o čom chcel film byť a aké pocity mal u divákov vyvolať. Nechcem mudrovať, či sa zámer podarilo alebo nepodarilo dosiahnuť. Mne sa film nepáčil a ani nepotrebujem taký typ filmu vidieť. Absurdít som zažil dosť v živote, na plátne, či obrazovke mi nechýbajú. Pri sledovaní som sa výrazne nudil, pretože bol prehliadkou absurdných situácií, absurdných dialógov, ktoré spájala iba postava submisívneho Varakina. Za neho sú aj tie dve hviezdičky. Po piatich rokoch som si film pozrel opakovane a keďže som si ho pamätal, sústredil som sa na pozadie absurdných situácií, z ktorých je poskladaný. Ani teraz nepovažujem Šachnazarovo dielo za mimoriadny film, ale hviezdičku z milosti mu pokojne pridávam.

• 30.3.2011  23:11
    Šaráda (1963)

Nemohol som si nechať ujsť jedinú projekciu filmu v Bratislave (v rámci Febiofestu). Šarádu som poznal iba ako ústrednú Manciniho melódiu. Film je výborne remastrovaný, ale titulky niekto napísal na stroji, ktorý nemal úplný počet kláves a jeho prácu trestuhodne nikto neskontroloval. Vidieť známych hercov v mladšom vydaní potešilo, ich výkony už menej. Detektívka ako od Agathy Christie, šmrncnutá ťažko uveriteľnou milostnou líniou, bola silná vo výborných vtipných dialógoch, opierala sa o vynaliezavú kameru a pôvab Audrey Hepburn. Časti scén chýbala logika a niektoré boli vyložene trápne (Grant v obleku a sprche). V žiadnom prípade neľutujem, že som film videl, ale na štyri hviezdičky u mňa nedosiahol.

• 30.3.2011  08:04

Prednedávnom som videl Klopanie na nebeskú bránu a teraz táto teenagerovská variácia na rovnakú tému. Nemal som problém s tým, že téma prekračuje hranice vkusu. Len som hľadal, čo by ma na tom jednoduchom príbehu mohlo zaujať, či dokonca rozosmiať (keď už je to označené aj ako komédia). Nenašiel som a tak sa môj záujem počas filmu sústredil iba na tú čudnú angličtinu, ktorou sa v ňom hovorilo. To asi nebolo ambíciou tvorcov.

• 29.3.2011  07:21

Som na seba primerane hrdý, že sa mi podarilo dopozerať tento nekonečný film. Mal som pocit, ako pri lúštení maxikrížovky, ktorej tajnička ma vôbec nezaujíma. Nepochopil som zmysel jeho nakrútenia a ani nemám chuť sa nad tým ďalej zamýšľať. Dve hviezdičky za neprehliadnuteľného Malcolma McDowella a rýchlo na tento film zabudnúť.

• 28.3.2011  08:56
    District 9 (2009)

Pamätám si na výrok jedného vedca, ktorý schladil naivné očakávania zo stretnutia s mimozemšťanmi slovami: "Buď ich dáme do skúmavky my alebo oni dajú nás." Som rád, že po rokoch som sa dočkal filmu, v ktorom je téma "blízkeho stretnutia" poňatá úplne odlišne, než ako ju poňal Spielberg. Bohužiaľ vynikajúcim námetom sa moje pozitívne dojmy takmer vyčerpali. Ešte sa mi pozdával hlavný antihrdina a ocenil som aj to, že film na niekoľkých miestach nepreťala reklama na výživné a lesklú srsť zabezpečujúce konzervované lahôdky. Zvyšok je už iba prehliadka vykradnutých filmov. Škoda ďalšej premárnenej príležitosti. A v tomto prípade mi je to obzvlášť ľúto.

• 27.3.2011  17:54
    Maska (1994)

Pomerne jednoduchá základná idea, ktorej premenu na zábavný a svižný film si nedokážem predstaviť s nikým iným, než s Jimom Carreym, poteší aj po rokoch. Prirodzene, ak divák nehľadá okrem zábavy aj nejaké myšlienkovo bohaté posolstvá. Vynaliezavé sú aj triky, ktoré film približujú k jeho zdrojovému komiksu. Nesklamávajúci trojkový film s päťkovým Jimom, ktorému táto úloha sadla rovnako dobre, ako drevená maska.

• 26.3.2011  16:26

Kundera je jedným z mojich najobľúbenejších českých autorov a jeho Směšné lásky som čítal ako prvé. Já, truchlivý Bůh je vlastne taká trochu rozkošatená anekdota, ktorá iba s problémami naplní stopáž celovečerného filmu. Našťastie bol Kundera spoluautorom scenára a duo Kopecký s Landovským by dokázali pobaviť aj bez scenára. Osobitne sa mi páčil v tomto filme Landovský, ktorého herectvo aj pri detailnom pohľade a po toľkých rokoch znesie prísne kritériá. A Kopecký v dvojúlohe sprievodcu dejom a aktéra sa asi najviac priblížil k obrazu, ktorý o ňom mala verejnosť vytvorený.

• 26.3.2011  13:05

Prvorepubliková komédia, ktorá bola prestarnutá už keď som ju videl prvý krát, a to už bolo veľmi dávno. V súčasnosti už môže zaujať iba mizernou technickou kvalitou kópie a prehliadkou takmer celej vtedajšej hereckej špičky. Najmä dámy sa tam predvádzajú v svojej najlepšej kondícii. Slabé, nostalgiou poznačené tri hviezdičky, sú maximom, ktoré som ochotný poskytnúť.

• 26.3.2011  09:12

Aj opakované zhliadnutie Báječných let ma utvrdilo v názore, že ide o veľmi nevydarený film. Nepoznám Vieweghovu predlohu a tak nedokážem určiť, či už v nej bolo zarobené na výsledok. A aj keď mám golfistu medzi obľúbencami a jeho komentáre čítam rád, jeho prehlásenie "Takhle nějak to bylo" v spojitosti s týmto filmom považujem za omyl. "Takhle nějak by se to těm, co to nezažili, mělo ukazovat, aby nepátrali po tom, jak to doopravdy bylo" by presnejšie vyjadrovalo obľúbené prepisovanie dejín. V prípade dávnominulých mi to až tak neprekáža, história nie je mojou parketou, ale na účelovú dezinterpretáciu udalostí roku 1968 a nasledujúcich som precitlivený. Na začiatku som mal niečo po dvadsiatke, na konci niečo po štyridsiatke, takže som okolitý svet vnímal už bez ilúzií a ešte bez demencie. Nikto mi preto nemôže vyčítať, že mi je zo Šakalích let, Rebelov, Pelíškov a Báječných let mierne blivno. Okrem toho v zmienených filmoch výborne hrali Dejdar, sestry Norrisové, Kodet a kol. a tu som bol svedkom iba zúfalých výkonov Vetchého (futbal) a Javorského.

• 25.3.2011  11:53
    Samuraj (2003)

Ani druhý film, ktorý som od Takeshi Kitana videl, mi neposkytol dôvod, aby som hodnotenie zdvihol nad tri hviezdičky. Samurajský príbeh rozdrobovali vedľajšie línie a za tie sekacie scény by sa nemusel hanbiť ani Tarantino. Akurát som pri nich nezachytil nadsádzku s trochou humoru. A bez tých dvoch ingrediencií mi to pripadalo viac trápne, ako zaujímavé. Dúfal som, že pri chýbajúcom leitmotíve počas filmu, príde aspoň ohromujúci záver. Namiesto neho prišiel záverečný stepový dupák, u ktorého som sa vzdal nádeje, že pochopím jeho zmysel.

• 23.3.2011  14:03
    Zámek v Čechách (TV film) (1993)

Jiří Hubač patrí medzi mojich obľúbených autorov, ale Zámek v Čechách nepovažujem za jeden z jeho vrcholných počinov. Iste stret dvoch svetov, grófka a jej lokaj, noví páni a noví lokaji, to všetko je v poriadku. Asi som na niektoré veci precitlivený, ale niektoré scény a dialógy mi pripadalo neprirodzené, násilné a snažiace sa posolstvo odovzdať aj menej chápavým divákom. Na druhej strane herecké výkony oboch boli bezchybné a scény s rozjímajúcou grófkou, ktorá si dobre uvedomuje nevratnosť času a napriek tomu to nedáva najavo mi pripomenuli Viscontiho Geparda.

• 23.3.2011  06:43
    Coach Carter (2005)

Ani prsty na oboch rukách by mi nepostačovali na vymenovanie všetkých filmov, ktoré som na túto tému videl. Základná schéma je vždy rovnaká: medzi neskrotných grázlov prichádza On a mávnutím čarovného prútika z nich spraví úplne iných ľudí. Metódy transformácie sa menia, schéma ostáva. Pokojne si viem v hlavnej úlohe predstaviť osvedčeného Sidney Poitiera. Športové filmy spravidla nemusím a tomuto do mierneho nadpriemeru chýbalo vystrihnutie všetkých moralistických a mentorujúcich blábolov, na ktoré som najmä u amerických filmov alergický.

• 23.3.2011  06:34
    Vlčí jáma (1957)

Jeden z vynikajúcich filmov, ktoré sa v päťdesiatych rokoch nakrútili. Zvláštny nerovnoramenný trojuholník z manželov a Jany zabezpečil filmu dusivú atmosféru a situáciu, ktorá nemá racionálne východisko. Okrem excelentného výkonu Jiřiny Šejbalovej si svoju prvú úspešnejšiu úlohu zahrala i, vtedy iba sedemnásťročná, Jana Brejchová.

• 22.3.2011  23:41

Už som sa zmienil o tom, že tvorbu Zdeňka Svěráká mám rád a jeho syn nepadol ďaleko od stromu. J.A. Komenský kedysi dávno napísal, že k zdaru diela je potrebné chcieť, môcť a vedieť. Svěráci chceli, veľmi chceli vzdať poctu našim letcom v Británii. S tým "môcť" to už bolo horšie. Česi nebudú môcť ešte dlho nakrútiť vojnový veľkofilm, pretože na to jednoducho nenájdu dosť peňazí. A s posledným, "vedieť" bol tiež problém. Zdeněk Svěrák je skvelý autor, a v určitých oblastiach jeden z najlepších. Vojnová dráma však tou oblasťou určite nie je. Takže výsledkom ich spoločného úsilia je pre mňa mierne nadpriemerný film, s ktorým si hanbu rozhodne nespravili, ale tiež film, ktorý určite nenaplnil ich očakávania.

• 22.3.2011  14:15
    Já, robot (2004)

Opakovaná projekcia stála robota hviezdičku. Nie pre robotov, ale pre Willa Smitha. Roboti boli fajn, pokiaľ neskákali a nevyvádzali krkolomné kúsky. Zato frajer a majster sveta vo všetkých disciplínach Will Smith mi dokonalo pokazil celkový dojem. K dielu Issaca Asimova chovám až posvätnú úctu a tak nemôžem nechať bez konzekvencie tvrdenie, že film bol inšpirovaný jeho poviedkami. S Asimovom mal tento film spoločný iba názov jednej zbierky poviedok. Obrovská škoda. Tak veľmi by som si prial, aby niekto už nakrútil film podľa diela niektorého z klasikov sci-fi a viac pritom rešpektoval stvárňované dielo, než potreby po akcii bažiacich teenagerov.

• 21.3.2011  23:29

Krvavá nedeľa iba potvrdila správnosť zaradenia Paula Greengrassa do desiatky mojich najobľúbenejších režisérov. Je hraným dokumentom, v ktorom som ani nepostrehol, že tam niekto hrá. Použitie výsadkárov na policajný zásah bolo chybou od samého začiatku, preto nemohlo dopadnúť inak a je úplne ľahostajné, čo bolo spúšťačom. Paul Greengrass nakrútil tento film so znalosťou problematiky, s úctou k detailom, citom pre plynutie času a ľudské správanie sa. Perfektným strihom mu dal potrebnú dynamiku aj v neakčných pasážach. Pomalší rozbeh v prvej polovici a uponáhľaný záver sú mojimi jedinými a malými výhradami k tomuto filmu.

• 20.3.2011  07:33

Keď som v mojom poslednom blogu písal o potiažach seniorov s Facebookom netušil som, že zhliadnutie Sociálnej siete mi ho ani o kúsok nepriblíži. Pretože Facebook vo filme síce vystupuje, ale nie je to film o ňom. Je to film o peripetiách zrodu veľkého nápadu, jeho premeny na použiteľný produkt, uvedení na trh a zbavovaní sa všetkého, čo na tejto ceste zdržuje a prekáža. Na konci si síce hrdina môže pospevovať The Winner takes it all, ale tiež už vie, čo víťazovi vzalo víťazstvo. A že toho nie je málo. Sociálnu sieť považujem za výborný film, ktorý som zhltol ako malinu aj keď niektoré Fincherove filmy sú pre mňa nestráviteľné. To by na komentár stačilo. Idem ešte niečo napísať do svojho profilu na Facebooku.

• 19.3.2011  15:18
    Pod palbou (1983)

Zaujímavá, i keď nie objavná téma, kvalitní herci, strhujúci záver, ale dovtedy ... Dosť som sa trápil, kým som sa dostal k pasážam, ktoré boli naozaj dobré. Veľká škoda to však nebola, pretože z toho filmu by ani šikovnejší strihač neurobil žiaden zázrak. Akurát by sa z vleklej nudy stala svižná nuda. Napriek tomu dávam tri hviezdičky, pretože som nebol pobúrený, ani naštvaný, iba poriadne otrávený zmarenou príležitosťou.

• 18.3.2011  08:07

Včera som videl Krížnik Potemkin druhý a posledný krát. Uznávam kvalitu strihu, montáže, uznávam nezabudnuteľnosť scén na odeských schodoch. Ale súčasne registrujem Ejzenštejnovu nadprácu pri nadbiehaní novej moci a to nedokážem odpustiť ani geniálnejším filmom, ako je Krížnik Potemkin. Najchladnejšie štyri hviezdičky.

• 17.3.2011  20:20
    Ruy Blas (TV film) (1979)

Klasika je klasika a klasiku treba vidieť, aj keď sa nám do nej vždy nechce. Na druhej strane som oprávnene očakával, že si pozriem "pondelkovú" inscenáciu spred tridsiatich rokov. Nepoznám Hugovu predlohu a tak nemôžem posúdiť, či 70-minútová inscenácia zobrazila a povedala to, čo zobraziť a povedať chcela a mala. Mne do úplného zážitku dosť chýbalo. Dekorácie boli viac než skromné a tak potešili iba známi herci štandardne dobrými výkonmi.

• 16.3.2011  20:41

Milá stará komédia s trojjediným Petrom Sellersom. Je to vlastne iba trochu roztiahnutá absurdná anekdota s pacifistickým ladením. Televízie ju nereprízujú často a v tejto frekvencii je pozerateľná aj dnes, najmä vďaka krátkej stopáži. Na pár dobových fórkoch som sa zasmial aj dnes. Žiadne veľdielo, ale tri hviezdičky si zaslúži. Treba predsa pomôcť Fenwicku, pretože to nemôže byť zlá krajina, ak jej hlavným hospodárskym odvetvím je vinárstvo. Preč s kalifornskými napodobeninami!

• 15.3.2011  23:03
    Samotáři (2000)

Práve som dopozeral Samotárov (opakovane) a pridávam im hviezdičku. Neriešim, či to je kultový film alebo nie, nezaujíma ma, či vhodne reflektuje súčasné problémy mladých ľudí, či postava Jakuba navádza k huleniu alebo od neho odrádza. Opäť som sa výborne bavil, film mal dobrých hercov, hudbu i dialógy, príbehom dával dynamiku presný strih a milovníci hlášok si určite prišli na svoje. Nechápem, prečo by som mu nemal dať štyri hviezdičky, keď som ich už rozdal takmer 400 a u niektorých filmov o ich opodstatnenosti pochybujem viac, ako v prípade Samotárov.

• 15.3.2011  20:41
    Zrůda (2003)

Opakované sledovanie tohto filmu mi prinieslo rovnako intenzívny zážitok, ako premiérové. O geniálnom a do detailov vymakanom pretvorení, či znetvorení krásnej Charlize na prostitútku najnižšieho levelu sa tu už hodne písalo. I výkon Christiny Ricci si zaslúži obdiv. Film končí konštatovaním, že po 12 rokoch väznenia bola sériová vražedkyňa popravená. Nebolo ale spomenuté, ako skončili jej spoluvinníci (teda tí, ktorých nezastrelila). Považujem za nich úchylov, ktorí si za pár dolárov kupujú ventil pre svoje komplexy, aby mohli o hodinu neskôr hrať úlohu hlavy usporiadanej a bohabojnej rodiny. Bez nich by prostitútky zahynuli od hladu.

• 14.3.2011  22:20

História nie je mojou parketou, ale Bočanov film, ku ktorému som sa dostal až teraz, mi poskytol skvelý zážitok. Nie je to jednoduchý príbeh o osudoch jedného rytiera na konci zničujúcej vojny. Pre podobenstvo o postojoch ľudí v zlomových časoch ho komunistickí cenzori zaslúžene poslali do trezoru, odkiaľ však vyšiel rovnako aktuálny, ako pôvodne bol. Je zbytočné chváliť herecké výkony hlavných predstaviteľov a fascinujúcu hudbu Zdeňka Lišku. Asi najviac ma zaujala autentickosť ľudí tej doby. Poznám tri - štyri vynikajúce české filmy s obdobnou tematikou a Čest a sláva zaujíma dôstojné miesto po ich boku. Tak prečo "iba" štyri hviezdičky? Chvíľami mi prekážal chaotický strih a takmer celý film výborne zahraná, ale s dejom málo kompatibilná postava, ktorú stvárnil Karel Höger.

• 14.3.2011  09:16

Hrabalovo dielo mám rád, Menzel patrí medzi jeho úspešných adaptátorov, Skřivánkov som videl mnohokrát a napriek tomu mi na nich prekážalo viac, než to, čo ma zaujalo. Aj keď vezmem do úvahy obmedzenia doby, vo výsledku cítim figúrkovitosť, topornosť a množstvo klišé. Posun filmu do formy podobenstva mu hodne ubral z jeho tragikomickosti. Je v ňom príliš veľa postavičiek, z ktorých časť nemohla byť práve pre tento dôvod vykreslená detailnejšie, za hranice sa nepokúšali utiecť iba semaforské krásky, filozofujúci intelektuáli na šrotovisku vytvárajú pre dnešnú mládež nezrozumiteľný kontrapunkt atď. atď. K pozitívam určite patrí Hrušínského postava, eštébácki odchytávači boli desivou podobou Chocholouškových, páčila sa mi záverečná snaha Satoranského o zaradenie sa, Svěrákova postava mala tiež niečo do seba a krátky vstup mladej Věry Galatíkovej naznačuje, aký to mohol byť film, ak by mal jednotné ladenie. Už som niekde napísal, že Hrabal sfilmovaný v Postřižinách, Vlakoch a Sněženkách ma oslovuje oveľa viac, než Hrabal sfilmovaný v Skřivánkoch, Perličkách, Barbarovi a obsluhovačovi anglického krále. Netreba so mnou súhlasiť, je to však moja licencia.