nascendi

doháňam zameškané

homepage

Skype: juglon1

• 11.2.2011  15:50

Nemal by som pozerať takéto filmy, pretože po záverečných titulkoch sa už nedokážem začleniť do davu úprimne nadšených obdivovateľov doplnených tými, čo majú problém dať odlišné hodnotenie a snobmi, ktorí už vopred vzdychajú nad každým ďalším majstrovým kúskom. Pri sledovaní tohto takmer prírodopisného dokumentu som mal pocit, ako keď nútia vegetariána pochutnať si na tataráku.

• 11.2.2011  09:15

Opäť po dlhšom čase silný zážitok. Nenápadný film s čudným názvom a jedinou známou tvárou, ktorou je Kristin Scott Thomas. Herečka s kultivovaným, úsporným prejavom a tvárou, ktorou dokáže vyjadriť aj najmenšie hnutia mysli. A práve Kristin Scott Thomas je tou, ktorá "urobila" tento film. Nielen tým, že je v ňom hlavnou postavou a prirodzene sa okolo nej všetko točí, ale aj tým, že nasadila latku tak vysoko, že ostatní sa museli veľmi snažiť, aby nevyzerali ako sparringpartneri. Film je citlivo urobený, nič tam nezaškrípe, hudbu divák ani nevníma, pretože zapadla na svoje miesto a tak jediný problém, ktorý mám s týmto filmom, je neuveriteľná výška trestu za čin spáchaný v daných podmienkach.

• 10.2.2011  19:33

Film mi pripadal dosť nedotiahnutý, i keď chvíľami bol zaujímavý. Neskutočne ma však rozčuľoval Thomas, pretože takého primitívneho, vyprázdneného, neschopného a lenivého zmrda človek hneď tak nevidí. A to bol aj dôvod, prečo bol pre mňa celý príbeh málo uveriteľný. Tá základná idea, vytiahnuť manželský pár na odľahlé miesto, pridať k nim ďalšiu dvojicu a sledovať, čo to spraví so vzťahmi je síce zaujímavá, ale nie som si istý, či sa ju podarilo naplniť.

• 10.2.2011  08:27

Kedysi dávno som sa dokázal zabaviť aj na tomto filme, ktorý rozhodne nepatrí medzi Burianove výstavné kusy. Dnes som iba tak znudene sledoval komédiu plnú prevlekov, rozčuľovala ma príšerná kvalita kópie a náladu mi zdvihlo iba nespočetnekrát videné vystúpenie falošného kniežaťa Naryškina. To je všetko, čo som chcel o filme napísať. Ale bude aj lepšie (vyjadrenie bohužiaľ nemá univerzálnu platnosť a týka sa iba nekomentovaných Burianových filmov).

• 9.2.2011  08:10
    Naděje (1963)

Netušil som, že takýto film mohol vzniknúť za socializmu. Ťažko depresívny, beznádejný film s maličkým svetielkom na konci tunela i na konci filmu. Film, v ktorom Rudolf Hrušínský presvedčí aj dovtedy nepresvedčených, že bol najlepším českým hercom. Film, v ktorom Hana Hegerová dokázala, že ak by sa nestala vynikajúcou šansonierkou, nestratila by sa ani ako herečka. Film vynikajúco zrežírovaný a nasnímaný. Až s odstupom niekoľkých rokov mu pridávam štvrtú hviezdičku, pretože doterajšie tri boli skôr výrazom neúcty, než odozvy, ktorú vo mne vyvolal.

• 7.2.2011  22:47

Až pri repríze som dokázal vychutnať tento smutný film o jednom dobrom rodákovi. Až teraz, poznajúc dej, som sa mohol kochať krásnymi obrazmi nasnímanými výborným kameramanom. Na filme je zreteľné, že ho Vojtěch Jasný nosil dlho v hlave. Potom využil krátke okno roku osemašesťdesiateho a preniesol ho z hlavy na celuloid. A celuloid neomylne putoval do trezorového vyhnanstva, pretože kazil obraz socialistickej potemkinovskej dediny. Niekto už spomenul, že napriek vzniku tohto zázraku v polčase vlády jednej strany, nikto ho doteraz nedokázal prekonať, aj keď komunisti sú už v menšine (?) a sú tolerantní (?) k zobrazovaniu histórie, pretože to nie oni. Nedokážem označiť niektorý z domácich film za najlepší, ale o zaradení rodákov do mojej Top 100 nemám najmenšie pochybnosti. I keď pri opakovanom zhliadnutí som z úcty k ostatným filmom musel jednu hviezdičku ubrať.

• 7.2.2011  18:53

Neočakávane vyrovnaný pomer medzi tým, čo ma zaujalo a tým, čo ma sklamalo. So zaradením filmu medzi westerny môžem súhlasiť iba ak každý film odohrávajúci sa na Západ od Európy bude mať rovnaké zaradenie. Psychologická dráma s dobrodružnými prvkami, by mi vyhovovala viac. Scenár bol dosť vykonštruovaný a scenárista si dal záležať, aby sa vnímanie každej postavy aspoň raz zmenilo o 180 stupňov. Bolo to dosť prvoplánové i keď celkom realisticky zahrané. Gary Cooper si strihol svoju obvyklú úlohu zásadového sympaťáka, ťažko sa vyrovnávajúceho s ojedinelým zlyhaním v minulosti. Rite Hayworth to viac sluší ako pin up girl, než keď stvárňuje komplikovanú ženu. Celkovo som spokojný, ale na vynikajúci film by museli všetci dosť pridať. Van Heflin zažiaril už v tomto filme, a to ani nemusel ako Guerrero pokúšať poisťovňu s bombou v lietadle.

• 7.2.2011  18:38
    Do naha! (1997)

Opätovne nedokážem zdieľať spokojnosť až nadšenie mojich obľúbencov, a vlastne väčšiny užívateľov. Pritom moje sklamanie nepramení z nenaplneného očakávania, pretože to, čo som o filme vopred vedel, dávalo tušiť hrúbku ľadu, na aký sa režisér s týmto námetom pustil. Nepočítal som s tým, že sa mi podarí s niektorou postavou stotožniť (aj keď som bol sám nejakú dobu beznádejne nezamestnaný), ale ani s tým, že budú na mňa pôsobiť odpudzujúco. Podobný pocit som mal pri postave Biga Lebowského. Ťažko môžem sympatizovať s ľuďmi, ktorí sú ochotní robiť čokoľvek, len aby nemuseli robiť. A avizovaný humor mi pripadal viac trápny, než anglický.

• 6.2.2011  13:31

Dlhšie ako obvykle som premýšľal, čo napísať o tomto zvláštnom filme, poslednom filme zvláštneho režiséra. Potom som si prečítal zopár komentárov a zistil som, že komentár JB2203 zhruba vyjadruje môj dojem. A keďže moje pôvodné nadšenie pre Kubrickove filmy postupne upadá, ani nemám chuť niečo vlastné pridávať.

• 5.2.2011  22:56
    Firewall (2006)

Opäť som raz porušil pravidlo, že pozerám iba filmy z červenej zóny a bol som za to spravodlivo potrestaný. Harrisona Forda na rozdiel od väčšiny neznášam v akčných úlohách a tak som v druhej časti filmu iba s námahou zadržiaval smiech. Na začiatku síce pôsobil uveriteľne, ale tiež iba v domácom prostredí, kde mu úloha úspešného postaršieho amerického taťuldu celkom pristane. Ale v práci?! Ja by som mu nezveril ani bezpečnosť bankomatu v Hornej Lehote. Tak mi treba, keď vymýšľam.

• 5.2.2011  00:48

Ani sa neodvažujem odhadnúť, koľko filmov o sofistikovaných zlodejstvách už bolo nakrútených. Aby som sa v nich vyznal, hľadám odlišnosti, ktoré film vyselektujú z masy ostatných. A u tohto filmu bolo, aj pri opakovanom zhliadnutí, moje úsilie márne. Možno tie malé autíčka, ktoré s tonou zlata uháňali po trávniku, stopy v ňom nezanechávajúc. Herci boli známi, Charlize pekná, chvíľami to bolo aj napínavé, tak čo? Tieto filmy potrebujú diváka ohromiť a ukázať mu, že keď sa dá dohromady niekoľko machrov, nič nemôže byť prekážkou. Na to sa dobre pozerá, málokto nad tým uvažuje a iba hlupáci by to chceli napodobniť. Nových nápadov je pri toľkých filmoch stále menej a tak sa treba uspokojiť aj s Lúpežou po taliansky.

• 4.2.2011  17:49

Keď dávam tomuto filmu tri hviezdičky, pripadám si ako veľký dobrák. Námet je zaujímavý, veď ho písal život. Ale je to námet na jeden článok v populárnom časopise doplnený niekoľkými fotografiami. Minimálne jeden taký som už čítal. Nakrútiť o tom film je problém a tvorcovia mali mať vopred jasno, čo z toho chcú mať. To sa nestalo. Ako už Enšpígl napísal na drámu to bolo málo dramatické a na komédiu tam bolo málo humoru. Takže tie tri hviezdičky sa oprávnene trasú pred mojou prípadnou ďalšou návštevou profilu tohto filmu.

• 3.2.2011  17:45

Za mojej mladosti boli deviácie v lekárskych knihách a homosexualita bola trestná. Bol to extrémny prístup, avšak rovnako extrémna je aj súčasná propagácia iných orientácií a deviácií, a to vo vyššej frekvencii, než je ich početnosť v populácii. Snobi sa idú zblázniť z toho, akým obrovským umením sú filmy o týchto ľuďoch. A heterosexuál, ktorý nie je ani -ista, ani -fil sa začína cítiť stiesnene a neisto. Nehodlám sa na tom podieľať a jednu hviezdičku dávam iba ako rezervu pre prípad, že by sa v tej nedopozeranej časti filmu predsa len vyskytlo niečo zaujímavé.

• 3.2.2011  08:25
    Anna a vlci (1973)

Prvý film, ktorý som videl od slávneho Carlosa Sauru, ma trochu zaskočil, pretože som naň nebol pripravený. A tak mi chvíľu trvalo, než som ho začal vnímať v rovine symbolov a nie ako príbeh. Potom už to bol zaujímavý film s logickým a napriek tomu ohurujúcim záverom. Nedokážem však celkom prijať, že celý film je predohrou k záverečným 2 - 3 minútam. V každom prípade išlo o nadpriemerný zážitok, ktorý chvíľami vo mne evokoval atmosféru kníh Gabriela Garciu Marquéza.

• 2.2.2011  21:19
    Ronin (1998)

Ronina som videl viackrát a napriek tomu nechápem, čo proti nemu väčšina užívateľov má. Nejaké chyby v scenári? Nevýrazné výkony hlavných predstaviteľov? Neprezradený obsah kufríka? Nič z toho som neriešil a film som sledoval ako napínavý, dobre zahraný príbeh, v ktorom sa dosť strieľalo, rovnaký počet ľudí bol zlikvidovaný pri neskutočných automobilových naháňačkách, na Natašu bol tiež pekný pohľad, tak čo ešte všetci chcú? Tým, čo film hodnotili dobre som chcel prezradiť obsah kufríka, ale už som to zabudol.

• 2.2.2011  10:12
    Nebe a dudy (1941)

Ak niekto považuje Pytlákovu schovanku za romantický film a Limonádového Joea za western, tak nebude mať problém považovať Nebe a dudy za vynikajúci film a prideliť mu zodpovedajúci počet hviezdičiek. To nie je môj prípad. Dve hviezdičky sú iba za tradične dobrý výkon Jindřicha Plachtu. Príbeh i ostatné herecké výkony (vrátane Marvanovho!) sú zúfalé. Film som vlastne už kedysi videl, ale zapamätal som si z neho iba vkladanie čiapky do nohavíc pri "exekúcii". Nakoniec, viac zapamätaniahodného tam ani nebolo.

• 1.2.2011  13:55

Podľa mňa jeden z najzábavnejších filmov s Vlastom Burianom, trpiaci ich spoločným neduhom - obrovským rozdielom medzi Burianom a ostatnými hercami (s malými výnimkami). Zatiaľ čo na Burianovi sa zabávajú aj moje deti a možno sa budú aj vnúčatá, sledovanie napr. Hemmera s Mandlovou je aj pre mňa utrpením. Španielske kráľovné chodili v sprievode zmrzačenej trpaslíčky, aby kontrast s ňou dal vyniknúť ich pôvabu. Zaujímavé, že tento "dueňa efekt" u Burianových filmov nefunguje a práve výskyt "dueňa hercov" limituje moje hodnotenie jeho filmov.

• 31.1.2011  22:07

Cimrmanovský projekt je ojedinelým počinom, ktorý nemá obdobu v širokom okolí. Som fanúšikom tohto druhu humoru, o čom svedčí kniha v knižnici, zbierka LP, zhliadnuté filmy a televízne záznamy ich hier. Nepodarilo sa mi vidieť predstavenie v Divadle Járy Cimrmana. Jára Cimrman, ležící, spící nie je záznamom žiadnej z hier, ani ich extraktom. Je rekonštrukciou Cimrmanovej virtuálnej existencie, ale scenár mal minimálne lepivé vlastnosti a tak som mal niekedy dojem, že sledujem variant Kameňáku. Na film sa dobre pozerá, je obsadený dobrými hercami a naplnený množstvom výborných hlášok. Hluché miesta sa objavia až pri opakovanej projekcii. Napriek nim je možné konštatovať, že Smoljak so Svěrákom sa obťažnej úlohy zhostili so cťou a pripravili divákom skvelý zážitok.

• 31.1.2011  14:51

Netuším, ktoré miesto na stupni víťazov si tento film zaslúži, rozhodne však na "bednu" patrí. Jednoduchý námet a prítomnosť Burianových spoluhráčov vyvoláva oprávnený pocit, že všetko a všetci tu slúžia ako predskokani k jeho výstupom. Taká je nakoniec schéma takmer všetkých jeho filmov. Rozdiel vidím v tom, že Burianove výstupy v tomto filme nie sú samoúčelnou exhibíciou, ale viac-menej logicky zapadajú do rozohranej situácie. A ak by v niektorých momentoch tak "netlačil na pílu" a nesnažil sa o vyvolanie ďalších záchvatov smiechu za každú cenu, ponechal by som aj pôvodné štyri hviezdičky.

• 30.1.2011  21:43

Batmanológia je asi nový vedný odbor, keď sledujem aké štúdie a analýzy sú schopní niektorí užívatelia na túto tému vypracovať. A zanietenosť iných mi zas pripomína fanúšikov niektorých futbalových klubov. Ja však túto hru nehrám, ale tiež nehľadím na nich s dešpektom. Film som si pozrel (dokonca opakovane), oceňujem profesionalitu, s ktorou bol vytvorený, nenudil ma a za to, že ma vytáčal otrasný slovenský dabing predsa môžu úplne iní, než tvorcovia Temného rytiera.

• 29.1.2011  16:49

Viacerí komentátori sa zmieňujú v spojitosti s týmto filmom o nostalgii. Ja som vďaka veku voči nej imúnny, pretože ma film nezastihol v chlapčenskom veku ako napr. Verneove romány a v neskoršom, či súčasnom veku mi už zasa nemá veľmi čo ponúknuť. Minimálne tri hviezdičky si však zaslúži nielen za triky, ale aj za atmosféru, ktorá môže na divákov vhodnej vekovej kategórie pôsobiť aj v súčasnosti. A tiež za to, že kedykoľvek počujem Limahla spievať Neverending Story, spomeniem si na film.

• 29.1.2011  16:38

Ani herecké kvality Vlastu Buriana nemôžu tento podpriemerný film zachrániť pred dvoma hviezdičkami. Ostatne veľa tých hereckých kvalít môj obľúbenec ani nepredviedol. Jeho výstupy mi pripadali silené a poznačené hľadaním optimálneho výrazu, ktorý ho neskôr preslávil. Ani spojenie Lamača s Fričom neprinieslo vyššiu kvalitu, než by dokázal ktorýkoľvek z nich sólo. Okrem Buriana a jeho najbližších (Marvan, Šlégl) je to príbehová i herecká mizéria, ktorú znásobuje aj výnimočne poničená kópia. Záujem o tento film je odôvodnený iba u študentov filmových škôl a nekritických obdivovateľov všetkého, v čom sa veľký Vlasta vyskytol.

• 27.1.2011  20:26
    Revizor (1933)

Niekde som čítal, že Martina Friča museli prehovárať, aby do úlohy Chlesťakova obsadil Vlastu Buriana. Obával sa jeho nezvládnuteľného temperamentu a sebastrednosti. Nakoniec sa to ukázalo byť veľmi dobrou voľbou. Burian sa disciplinovane podriadil charakteru diela a svoju úlohu nakoniec zvládol tak, ako by bola písaná pre neho. Skromné kulisy, krátku stopáž a figúrkovitý charakter ostatných postáv vysvetľuje rok vzniku filmu a vrcholiaca hospodárska kríza.

• 25.1.2011  15:29
    Nebezpečné známosti (TV film) (1980)

Konečne som sa dočkal dlho očakávanej reprízy slávnej inscenácie slávneho románu v listoch. Píšem o repríze, ale je to iba repríza vysielania, pretože pre mňa to bola premiéra. Videl som množstvo adaptácií Laclosovho románu a táto mi pripadá najbližšia mojej predstave. Bez ohľadu na množstvo slávnych mien, ktoré sa podieľali na iných verziách. Výprava, masky, excelentní herci, nezanedbávanie detailov, to všetko mi pripravilo maximálny zážitok, takže už uvažujem, ktorý TV film opustí moju Top20. Iba na okraj: Doteraz ma nikdy nenapadlo, že Juraj Kukura sa v istom období života podobal na Freddieho Mercuryho.

• 25.1.2011  00:41

Humor Zdeňka Svěráka mám rád. Napísanie retropríbehu zo školského prostredia bolo preňho určite blízke a lákavé. Do filmu boli vybraní špičkoví herci a presvedčiví predstavitelia detských úloh. Celým filmom znie krásna hudba a oko sa môže kochať citlivo nasnímanými zábermi. Vo filme, ako nakoniec vo všetkých úspešných českých filmoch, je množstvo hlášok, ktoré zľudoveli. Chýbalo mi iba trochu viac tmelu, ktorý by pospájal jednotlivé epizódy, v záujme jednoliatejšieho vyznenia celku. Napriek tomu považujem Obecnú školu za vynikajúci film, na ktorý si rád spomeniem.

• 24.1.2011  09:22
    Ray (2004)

Jazz neobľubujem. Ray Charles však počas života vystriedal toľko žánrov, že si z jeho tvorby ľahko nájdem to svoje. Vo filme zaznejú všetky jeho superhity, o ktorých všeobecnej obľúbenosti som nepochyboval (po prečítaní niekoľkých komentárov sa moja istota vytratila). V každom prípade tieto superhity (spolu s výborným výkonom Jamieho Foxxa) tvoria piliere filmu. Problémy, ktoré Rayovi spôsobovala slepota, farba kože, finančné pijavice, heroín a prítulné ženy sú v príbehu zastúpené proporcionálne (na rozdiel od I Walk the Line). Prekážala mi však jeho prehnane knísavá, obrnovitá chôdza, ktorá mi pripomenula prehnané pitvorenie sa Dennisa Quaida v Great Balls of Fire. Je však možné, že to bolo autentické a problém spočíva v mojej pamäti.

• 23.1.2011  14:20

Po prvých piatich minútach "sledovačky" som spozornel, tušiac, že bude problém. Ďalšiu polhodinu som mal dojem, že sa mi nechtiac nahral ďalší zázrak Erica Rohmera, ktorého neznášam. Predstava, že sú predo mnou ešte dve a pol hodiny ma vydesila a zvýšil som rýchlosť prehrávania. Nepomohlo ani to. V komentároch sa tento paškvil prirovnáva k Chytilovej Sedmikráskam. Tie však mali atmosféru, vtip i myšlienku, aj keď o vydarenom filme sa ani v ich prípade nedá hovoriť. Ale toto? Jedna hviezdička je tam iba preto, že odpad je vyhradený pre Rohmera.

• 23.1.2011  09:32
    Den poté (2004)

Prvýkrát som film pozrel prechádzajúc okolo TV a dal som mu dve hviezdičky, pretože ma naštvalo prznenie zaujímavej témy. Po dnešnej projekcii som striedavo trpel a žasol. Tento film nemal byť nakrútený. Ja som už videl všeličo, ale aby študáci v treskúcej zime zháňali penicilín na lodi, ktorá zamrzla na newyorskej ulici a pritom ich naháňali vyhladovaní vlci, to sa už nedá predýchať. Dúfal som, že kúpanie sa pod ľadom v Cliffhangrovi alebo Di Capriove v Titanicu je hranicou, za ktorú sa už jednoducho nedá ísť. A dá sa. Jake sa takmer utopil v ľadovej vode len aby dotelefonoval s rodičmi a vzájomne sa uistili, že sa milujú. Máme novú ČSFD. Bolo by dobré na takéto filmy dávať varovanie, aké sa dáva na cigarety. To by bol príspevok k zachovaniu duševného zdravia užívateľov ČSFD.

• 22.1.2011  22:16

Tento film ma ohromil, a to som ho ani nemal v pláne si pozrieť. Zaujala ma jeho téma. Zatiaľ ma nenapadlo, že okrem kradnutia orgánov (niekedy aj zabíjania "darcov") je medicínsky možné, aby rodičia takéhoto nedobrovoľného "darcu" splodili. A dôsledkom takto zvráteného uvažovania a konania rodičov je otázka, kde sa rodičia zastavia pri používaní jedného dieťaťa na záchranu druhého. Zaujala ma chladnokrvnosť tej hysterky pri "Sofiinej voľbe" , ktorej zvrátené chápanie materstva a rodiny ju spoľahlivo vedie až ku kriminálnemu správaniu. Film ako taký považujem za veľmi dobrý, aj keď by mu prestrihanie veľmi prospelo, ale jeho hlavný prínos vidím v poskytnutí námetov na premýšľanie. Podobný pocit som mal aj po filme Čas prebudenia.

• 22.1.2011  19:35
    Billy Elliot (2000)

Jediného baleťáka som poznal na základnej škole. Volali sme ho Luskáčik a hľadeli naňho zhora. V živote som navštívil najviac tri baletné predstavenia, ani jedno dobrovoľne. Preto som si zaumienil, že nebudem voči tomuto filmu predpojatý. Príbeh bol štandardný s viacerými krehkými miestami, kedy sa to celé mohlo zvrtnúť. Jamie Bell hral viac-menej seba a išlo mu to výborne. Vedľajšie epizódy mi pripadali nedotiahnuté. Otec bol nadabovaný nevhodným hlasom a tomu, že tvrdý baník si nechá od svojho chlapčiska beztrestne nadávať do hajzlov, jednoducho neverím. Ale inak dobrý film v pohode zvládnuteľný bez jedinej slzy.