nascendi

doháňam zameškané

homepage

Skype: juglon1

• 11.1.2011  22:52

Pri opakovanej projekcii som si uvedomil, že pri čítaní Hrabalovej predlohy som mal úplne iný pocit, ako pri sledovaní tohto filmu. Pritom herectvo Bolka Polívku mám rád, ale Arnošt Goldflam ma svojím krikľúnstvom znervózňoval a Jiří Menzel mi pripadal, ako keby prišiel z nejakého iného filmu. A tak bez toho, aby som vymenoval nedostatky konštatujem, že film sa mi nepáčil, čo bolo najpravdepodobnejším dôvodom toho, že som ho nedopozeral.

• 11.1.2011  16:38
    Kleopatra (1963)

Nielen chlapci a muži túžia ohmatať hranice svojich možností, ale aj Hollywood. A tak zozbierali neuveriteľné množstvo dolárikov a nakrútili Kleopatru. Ambície tvorcov siahali skôr k zápisu do Guinessovej knihy rekordov, než k Oscarom a priazni historikov a filmových kritikov. Ak na tento film hľadím pod týmto zorným uhlom a som ochotný obdivovať všetku tú veľkoleposť a pompéznosť, nemám problém dať filmu štyri hviezdičky. Bol prelomový, i keď v oblastiach, ktoré s históriu a umením príliš nesúvisia. Ale dokáže zaujať aj bez počítačom generovaných štatistov a iných zázrakov techniky. Ktovie, či rovnaký osud o päťdesiat rokov postihne Titaniky, Avatary a iné hity z nedávnej doby.

• 9.1.2011  14:48

Vo Vojne policajtov sa režisérovi podarilo nadviazať na to najlepšie z francúzskych kriminálok 60. - 80. rokov, dať filmu mierne amerikanizovanú fazónu, využiť herecké schopnosti oboch hlavných predstaviteľov a skúsenosti z vlastnej policajnej kariéry. Napriek tomu výsledok nie je úplne pravý orechový. Samotná téma vnútorných treníc, ktoré odvádzajú policajtov od ich poslania, je dostatočne nosná a pripomína rozdiel medzi futbalom a kopanou, ktorý nespočíva iba v rozdielnom pôvode oboch slov. Vo filme mi prekážal najmä záver, ktorý vo mne vzbudzoval dojem časovej tiesne alebo nedostatku filmového materiálu. Príliš uponáhľaný na môj vkus.

• 8.1.2011  21:11
    Forrest Gump (1994)

Asi som mal smolu a z bonboniéry som si doteraz vždy vybral nejaký menej podarený kúsok. Dôsledkom je, že tomuto nejvíce nejlépe hodnocenému filmu v ČSFD dávam aj po opakovanom zhliadnutí a po zrelej úvahe iba tri hviezdičky. Oceňujem síce výnimočný výkon Toma Hanksa, zaujali ma niektoré epizódy a dobre mi padla aj hudba z mojej mladosti, ale to je všetko. U zoznámenia niekto dá na prvý dojem. U filmov časť tvorcov kalkuluje s tým, že posledný dojem prebije v spomienkach všetko predchádzajúce. Možno je to aj prípad tohto filmu s jeho uslzeným záverom.

• 8.1.2011  13:22
    Babí léto (2001)

Mám rád diela Jiřího Hubača, od Vladimíra Michálka som zatiaľ videl iba vynikajúce filmy, téma prežívania staroby je pre mňa aktuálna a zverenie hlavných úloh Brodskému, Zázvorkovej a Zindulkovi bol úspech zaručujúci počin. Vznikol sympatický film o radostiach a strastiach nesympatického obdobia života, v ktorom sú filigránsky namiešané tragikomické pasáže s poriadne čiernym humorom. U každého herca je možné určiť jeho posledný film. Nie každému sa však podarí postaviť si posledným filmom pomník.

• 7.1.2011  23:34
    Zamilován (1984)

Nakrúcať romantické filmy je háklivá záležitosť. Stačí málo a je to úplne inde, než všetci chceli. Našťastie to nie je prípad tohto príjemného filmu, ktorý mi vzdialene (snáď tou neočakávanosťou) pripomenul Madisonské mosty. Úplne obyčajný príbeh o tom, ako sú ľudia bez rozdielu veku bezmocní, keď sa stane láska. Ako im nepomáha rozum, skúsenosti, ani zodpovednosť. Ako krásne to kamuflujú, keď rozprávajú niečo úplne iné, ako pociťujú. A vďaka dvojici skvelých hercov je to všetko uveriteľné a úžasné. Škoda, že v Bratislave ešte nemáme metro.

• 6.1.2011  22:57

V súlade s názorom mnohých užívateľov som si Večný svit pozrel opakovane a v rozpore s názorom väčšiny užívateľom som znížil pôvodné hodnotenie. Zachovaný ostal obdiv k dômyselnému scenáru, k neobvykle dobrému výkonu Jima Carreyho i k niekoľkým režijným nápadom. Problém mám iba s tým, že filmy tohto typu predpokladajú divákovu spoluprácu, spojenie jeho prežitkov s tým, čo sa odohráva na plátne, či obrazovke. A to u mňa nenastalo, čoho dôsledkom sú práve iba tie tri silné hviezdičky.

• 5.1.2011  23:29

Krásne prostredie Zlatého jazera vytvára kulisy pre manželov Normana a Ethel, ktorý sa tu vyrovnávajú so starobou a v prípade Normana i s narušeným vzťahom k dcére Chelsey. Príbeh filmu sa odohráva v období Normanovej osemdesiatky a nasledujúceho mesačného pobytu malého Billa na Zlatom jazere. Vzťahy piatich ľudí prekonávajú drobné peripetie a dômyselne napísaný scenár postupne odkrýva prapríčiny ich súčasného správania sa. Za najväčšiu devízu filmu považujem jeho prirodzené a uveriteľné plynutie, u Ethel navyše jej vrúcny vzťah k Normanovi aj keď ho ufrflaný a mrzutý Norman podrobuje ťažkým skúškam.

• 5.1.2011  17:48
    Hrdina (2002)

Nepoznám čínsku kinematografiu a to málo, čo som videl, ma nezaujalo. Na Hrdinovi ma najviac potešili obrazy a hudba. Majestátne boli tiež masové scény (tie sa v Číne nakrúcajú pri početnosti ich armády ľahšie). Na Slovensku by sme na také scény potrebovali celú armádu, vrátane vojakov zo zahraničných misií. Menej sa mi už pozdával dej, časť dialógov vyvolávala rozpaky a tie povestné súboje ma striedavo nudili a iritovali. Som technicky založený a lietajúcich bojovníkov znesiem možno v cirkuse, u Copperfielda, ale nie v historizujúcom filme. Suma sumárum - mierny nadpriemer.

• 5.1.2011  09:31

Už úvod filmu, v ktorom sú riešené problémy s chyžnou a s malým dievčatkom mi dal najavo, že názov filmu neklame a naozaj to bude o násilí. O násilí dokumentaristicky zaznamenávanom, o násilí režisérom obľubovanom o násilí tvoriacom jeden z pilierov filmu. Druhým pilierom je sex. A keď násilie musí byť zobrazené "ako živé", tak aj sex musí byť objavný, aby si ho zapamätal aj divák s prelúskanou Kámasútrou. Schodiskový sex kritériá spĺňa a málokomu bude prekážať jeho nereprodukovateľnosť bez nutnosti následného ošetrenia ortopédom. Bohužiaľ týmto dvom pilierom je podriadené všetko, takže okolité dianie je zaujímavé skôr atmosférou, než príbehom. A pri návšteve Richieho film skĺza do polôh, ktoré si po nádejnej prvej polovici nezaslúžil.

• 4.1.2011  14:32

Nedokážem sa stotožniť so všeobecnou predstavou, že ide o vynikajúci film. Nanajvýš námet upútal moju pozornosť. Ale jeho realizácia posunula film do päťdesiatych rokov. Ani charizmatický Peter O´Toole ma nevyrovnaným výkonom nepresvedčil. A keďže celý film stojí a padá na jeho postave musím opäť siahnuť po podpriemernom hodnotení. Iné hodnotenie by už zaváňalo pointou starého vtipu: "Veríš mne, alebo svojim očiam." A ja zatiaľ verím svojim očiam.

• 3.1.2011  22:21
    Postřižiny (1980)

Na spočítanie Hrabalových diel v mojej knižnici mi nepostačuje jedna ruka, s filmami podľa jeho kníh je to obdobné a napriek tomu sa vôbec nechcem zapájať do polemík, či sú Postřižiny málo Hrabalovské alebo príliš Hrabalovské. Bol som Postřižinami nadšený už pri premiérovom zhliadnutí a rovnako som nadšený aj dnes. Ťažko by som našiel iný český film s takou uveriteľnou atmosférou a taký nabitý zmyselnosťou, láskou, poéziou a humorom, ako Postřižiny. Ať si kdo chce, co chce píše.

• 2.1.2011  13:52
    Traja chrobáci (TV film) (1976)

Na začiatku roka som usúdil, že je čas pustiť vnukovi tento klenot televíznej tvorby. Zabralo to. Bodaj by nie, veď Turba, Kratochvíl a Roháč obdarili Polívku, Dvořáka a Jiráka vďačnými úlohami, do kroku im zahral Petr Skoumal a guliverovské rekvizity postavil pán Kafka. Všetko to krásne zapadá do seba a jedinou chybou krásy bolo, že Slovenská televízia neuviedla meno idiota, ktorý z neviem akých pohnútok vystrihol z filmu celú pasáž s kukučkou. Asi v záujme rovnako debilnej reklamy.

• 1.1.2011  22:56
    Utajený (2005)

Aj keď som si Michaela Hanekeho zaradil do mojej Top ten, nemám najmenší problém prideliť jeho výtvoru iba dve hviezdičky. Mal k dispozícii výborných hercov, film sa slušne rozbiehal, rástlo napätie i očakávanie a potom, ... potom nič. Celý film nejako uvädol a začalo sa to všetko motať na mieste. Preto ma už neprekvapil ani otvorený záver, nič iné sa s tým už asi nedalo podniknúť. Ale aspoň vykladači všetkých krajín sa môžu spojiť a dumať.

• 1.1.2011  17:09
    Rok na dedine (TV film) (1967)

Mal som veľmi dobrý pocit pri sledovaní tohto filmu napriek tomu, že celý život žijem v meste, folklór nevyhľadávam a zaradenie filmu medzi dokumenty, či muzikály ma prekvapilo. Na prvý pohľad by sa zdalo, že existuje istá príbuznosť s Rodnou zemou. Ani náhodou. Delí ich nielen významne dlhých 14 rokov, ale najmä rozdiel medzi nepredstieranou láskou Karola L. Zachara a Martina Ťapáka k ľudovým zvykom, piesňam a tancom, prihlásením sa väčšiny hercov ku svojim koreňom a medzi ideologickou agitkou zneužívajúcou folklór v Rodnej zemi.

• 1.1.2011  16:56

Po skončení filmu som nemusel vyhadzovať zvlhnuté vreckovky a pri jeho komentovaní nemusím vystavovať na obdiv svoje pohŕdanie problémami, ktoré sa ma netýkajú. Vovnútri tancujem ma okrem vynikajúcich hereckých výkonov ústrednej trojice zaujal najmä spracovaním tejto háklivej témy. Oceňujem, že postihnutí neboli iba poľutovaniahodnými. Boli to úplne normálni mladíci s deficitom, ktorý si aj sebastredný a arogantný Rory uvedomoval omnoho skôr, ako mu malý uličník beztrestne šľohol čiapku. Nemyslím si, že film bol nakrútený ako citovo vydieračský kalkul. Veď stačilo pridať trochu viac záberov z prózy života paraplegikov a ich šance na normálny život by sa ukázali v inom svetle než problém, ktorú univerzitu si vybrať. Aj ja mám kovové koleno a som zmierený s tým, že na Téryho chatu sa už nedostanem. Ale tiež nevypisujem listy správe TANAPu, aby na Terčinu predĺžili trať zubačky.

• 1.1.2011  10:39

Tak, ako som nemal chuť dopozerať tento film, nemám ani veľa chutí ho komentovať. Nepáčil sa mi, urážal moje predstavy o sci-fi, pripomínal mi votrelca (cov) s Vinom Dieselom navyše. Naozaj nemusím takéto filmy.

• 31.12.2010  18:22

Václav Vorlíček sa u mňa spája s filmami Kdo chce zabít Jesie?, Dívka na koštěti a predovšetkým Pane, vy jste vdova, na ktorej sa dobre zabávam už 40 rokov. Jeho o triedu slabšie filmy o agentovi W4C, špenáte a vodníkoch ma už príliš neoslovili a filmy dokumentujúce úpadok jeho tvorivej invencie som už pre istotu ani nepozeral. Tento film spája moje dve záľuby (humor a sci-fi), s chuťou si v ňom zahrali výborní herci a na rozdiel od väčšiny českých komédií nestojí a nepadá na hláškach. Pri dnešnej projekcii som si už iba všimol, že pekelným strojom v Olinkinej topánke bol minibudík, ktorý som si pred mnohými rokmi doviezol z Kijeva.

• 31.12.2010  17:01

U pokladny stál som videl už nekonečne veľa krát a patrilo by sa o ňom aj niečo napísať. Vlastu Buriana nekonečne obdivujem, pretože na každom jeho slove a geste je vidno, ako ho humor a herectvo bavia. A málokedy je vidno, koľko hľadania, pokusov a omylov v divadle stojí za každou vydarenou scénkou vo filme. Nešťastím filmov s Vlastom Burianom je, že v nich až neprirodzene vyčnieva nad spoluhráčmi. Sú to vlastne také one man show, kde ostatní skôr zavadzajú, než prispievajú k úspechu. Snáď iba Marvan a svojím spôsobom aj Šlégl fungujú ako dôstojní sparringpartneri. A tento film, ktorý radím do trojky jeho najlepších, je pre mňa zaujímavý aj tým, že posledných šesť rokov pracovného života som strávil v zdravotnej poisťovni. A v spojitosti s týmto filmom som zistil iba to známe "nihil sub sole novi".

• 31.12.2010  13:38

Keď úvodné titulky podfarboval slávny hit Toma Jonesa a na obrazovke sa mihali mená dvoch slávnych Petrov (Sellersa a O´Toola), Romy Schneider, Ursuly Andress a Richarda Burtona, slastne som sa v kresle pomrvil v očakávaní filmového zážitku. Potom sa objavilo meno Woody Allen a začal som tušiť, že to žiadna sláva nebude. Nesklamal som sa. Neviem či mám ten film označiť za hlúpy, nevydarený alebo úplne idiotský. Neviem si ani dosť dobre predstaviť cieľovú skupinu, ktorú film v súčasnosti osloví. Nie kedysi, ale dnes! O celkovom dojme z tohto filmu svedčí aj to, že som pri ňom v dopoludňajších hodinách niekoľkokrát zadriemal. To mi nemali robiť!

• 30.12.2010  09:23

Kapitán Dabač nie je iba "mierne nadpriemerný" film, ako som ho pôvodne ohodnotil, ale film výnimočný, minimálne v kontexte slovenskej kinematografie. Nebudem sa zaoberať povinnými cvikmi, ktoré musel absolvovať aj Paľo Bielik, aby tento film vôbec vznikol. Iným režisérom povinná služba režimu a zopár klišé vystačili na celý život. Paľovi Bielikovi nie. Kto iný spracoval tému osudov individualistu a dôstojníka Slovenského štátu počas vojny a osobitne počas Povstania, v ktorých súdruhovia partizáni zohrávajú iba podružnú úlohu? Kto iný by zveril náročnú a pre neho netypickú úlohu Ladislavovi Chudíkovi? A to všetko v roku 1959!

• 29.12.2010  23:24

A teraz babo raď! Niekto napísal, že Kevin Smith nakrútil tento film pre seba a svojich fanúšikov. S tým sa dá súhlasiť a otázkou ostáva iba prečo potom ide do normálnej distribúcie. Iný tvrdí, že na jeho plné pochopenie musím vidieť všetky predchádzajúce (a možno aj budúce) Smithove filmy. Nie, nemusím, nič nemusím. Jedine ak vyjadriť ľútosť nad tým, že nepozná mieru. Veď aj v tomto filme je viacero epizód, ktoré sú výborné a dalo sa na nich stavať. Ale čo z toho, keď ich vzápätí zabije nekonečne vulgárna a nechutná trápnosť. To mám ako všetko napísať pod seba, podčiarknuť a vypočítať priemer? Tie tri hviezdičky neznamenajú, ako obvykle, mierne nadpriemerný film, ale film ktorý ma nenaštval, aj keď sa mi dosť často hnusil.

• 29.12.2010  00:30
    Pelíšky (1999)

V podstate som rád, že som dnes videl Pelíšky posledný raz. Iba som sa utvrdil v pôvodnom názore na ne. Pelíšky sú úspešným predstaviteľom českých komédií, ktorých tvorcovia vsádzajú na diváka, ktorému k spokojnosti stačia hlášky obalené do nejakej dejovej vaty. Mnohé hlášky aj zľudovejú, ale ani to ich nezachráni pred zovšednením. A ostane iba tá vata. V tomto prípade vata o dobe, ktorú Hřebejk nezažil a má o nej iba hmlisté a skreslené predstavy. V záujme komerčného úspechu ponúka čiernobiele názory a ich nositeľov tlačí paradoxne do stredovej pozície. Výsledkom je komický, ale inak neškodný lampasák Šebek a nesympatický cholerik Kraus. A tak, ako film nevypovedá o vtedajšej dobe, tak 16. priečka v Top 200 vypovedá o väčšinovom vkuse užívateľov ČSFD.

• 28.12.2010  21:27

Tak túto pohodovú komédiu, spoločne so Slavnostmi sněženek a Postřižinami mám z Menzlovej tvorby najradšej. Vôbec mi neprekáža, že ukazuje nereálne idylický obraz socialistickej strediskovej vesničky. Dôležité je, že príjemný pocit zo sledovania radostí a strastí drobných lidiček pretrváva aj po skončení filmu. Ani pri dnešnom x-tom sledovaní som nebol otrávený, ako pri iných filmoch, kde už prvá repríza znamená pre mňa nadľudský výkon. Napriek plnému počtu hviezdičiek si nemyslím, že by tento film mal figurovať v prvej päťdesiatke najlepších filmov všetkých čias. Jeho plná zrozumiteľnosť je predsa len obmedzená hranicami niekdajšieho Československa. A keď som si ho pozrel začiatkom roka 2014, tak mi štyri hviezdičky pripadli primeranejšie.

• 28.12.2010  14:45

Som na seba primerane hrdý, že som dokázal Scorseseho Gangy dopozerať do konca (so stratou jednej desiatky, ktorú som eliminoval spätným chodom videorekordéra). Gangy sú výpravným a určite aj drahým filmom, ktorému chýba adekvátne veľká téma. Jednoduchý príbeh pomsty je zbytočne rozkošatený do množstva epizód a násilia stredovekého typu. Sú filmy, ktorých nedostatky vyniknú až pri opakovanom zhliadnutí. A sú Gangy v New Yorku, ktorých nedostatky vystúpia na povrch už pri premiére. Prirodzene, že film má aj množstvo pozitív, ale ani tie celkový priemerný dojem nevylepšia.

• 27.12.2010  16:02

Príjemné prekvapenie. Vcelku chudobný, jednoduchý dej je vyvážený pestrým vnútorným svetom chlapca, ku ktorému sa život obracia skôr z tej horšej stránky. Film má jedinečnú atmosféru a ani chvíľku nenudí. Všetko je v ňom prirodzené, nefilmové, ako keby sa divák na plynúci život pozeral cez nejakú dierku. Čítal som v komentároch prirovnania diela k rôznym tvorcom. Mne, na rozdiel od nich, tento film pripomenul atmosféru filmov českého znalca detského sveta - Karla Kachyňu.

• 27.12.2010  12:42

No, hodnotiť Papierové hlavy nebudem, pretože hodnotenie dokumentárnych filmov spoločne s hranými nepovažujem za správne. Vyjadriť sa však musím, pretože ide o mimoriadne závažný dokument s vysokou vypovedacou schopnosťou. Nielen pre pamätníkov, ale najmä pre tých, ktorým už zobrazované udalosti nič nehovoria, pretože nepoznanie tejto, nie príliš vzdialenej histórie, môže ľahko viesť k jej repríze. To je asi najdôležitejší odkaz Hanákovho filmu generácii, ktorá otcom vyčíta nečinnosť neuvedomujúc si ich vlastnú aktuálnu pasivitu voči totalitným pokračovateľom.

• 26.12.2010  22:15

Simpsonovcov ako seriál vôbec nepoznám a tento film je druhým v poradí, ktorý som absolvoval. Je to dobrá zábava, vyžadujúca si okrem uvoľnenia aj sústredenie, aby divák neprehliadol najrôznejšie odkazy. Len nie som si istý, či budem mať záujem pozrieť si film opakovane alebo vyhľadať niektoré diely seriálu. Napriek slušnej úrovni som film vnímal ako papierovú vreckovku alebo iný predmet na jedno použitie.

• 26.12.2010  14:14

Nemám veľa príležitostí zložiť hold originalite a umeniu Viktora Kubala. Bol som dlhoročným obdivovateľom jeho kreslených vtipov a seriálov v Roháči a po dlhej dobe som sa opätovne dostal aj k jeho celovečernému filmu o zbojníckej legende, ktorý v ničom nezaostal za autorovým dovtedajším dielom. Skôr naopak, využil možnosti, ktoré animácia poskytuje a využil ich tak veľkoryso a originálne, ako naložil aj s tabuizovanou legendou o Jurajovi Jánošíkovi. A rovnako ako Janko Roháč v Troch chrobákoch, aj Viktor Kubal v Zbojníkovi Jurkovi dokázal, že nielen vtipy, ale i filmy môžu byť úspešné aj bez slov.

• 26.12.2010  08:25

Neplánovane zhliadnutý film, ktorý ma nesklamal - bol taký mizerný, ako som očakával. Na rozdiel od Marka Wahlberga William L. Petersen zahral svoju úlohu toporne a nevierohodne. Pri záverečnom dobýjaní domu som namiesto napätia a strachu neveriac krútil hlavou a mal pocit, ako pri sledovaní Sám doma.