nascendi

homepage

Skype: juglon1

• 2.5.2011  06:57
    Odvlečen (2007)

Neplánovane som si pozrel aj tento film a bol som za to spravodlivo potrestaný. Ak si niekto myslí, že stačí iba surfovať na vlne terorizmu po páde dvojičiek a obsadiť päť hlavných postáv hercami zvučných mien, tak môže byť prekvapený, že v reále to tak nefunguje. Nedá sa poprieť, že vo filme sa nájde aj zopár dobre nasnímaných scén, ale sú príliš zriedené na to, aby som kvôli nim siahal po ďalšej hviezdičke.

• 1.5.2011  21:33
    Svatební cesta do Jiljí (TV film) (1983)

Nezaujímavá, povrchná a hlavne nevtipná, údajne, komédia. Slabé tri hviezdičky by dostala iba v prípade, ak by som nezohľadnil moju chronickú alergiu na Abrháma. Ale ja ju zohľadním, takže dve.

• 30.4.2011  14:21

Film som videl (podľa ČSFD) pred dvoma rokmi, málo si ho pamätám a neviem, či to vypovedá viac o jeho kvalitách alebo o mojej pamäti. Opakovane som si ho pozrel iba kvôli komentáru. Námet nie je nový a toľko chválený scenár obsahuje okrem zaujímavých pasáží aj nudu, klišé a neprirodzené správanie postáv. Komentátor bol vhodný iba miestami a väčšinu času pôsobil skôr rušivo. Herci v prvej línii sa snažili zo všetkých síl, ostatní o poznanie menej. Patrick Wilson je síce fešák, ale do úlohy otca na materskej, ktorý si obľúbi žiť pasívnu úlohu, by typovo patril iný herec. Film ako celok je značne nevyrovnaný, čo však vôbec neznamená, že je priemerný alebo dokonca zlý. Len vo mne toho veľa nezanechal.

• 29.4.2011  08:57

Nemám ani najmenší problém dať obľúbenému Hitchcockovi za jeho Rebeccu iba dve hviezdičky. Poznám predlohu Daphne Du Maurier a moja predstava, ako by mala vyzerať jej filmová adaptácia sa výrazne líši od toho, čo som videl. Viacerým Hitchcockovým filmom sa stalo, že predčasne zostarli a pôsobia ako archívne podklady pre študentov filmovej akadémie. V Rebecce ma nezaujali herecké výkony a neviem sa rozhodnúť, či ma viac odpudzovala vtieravá hudba alebo otrasný dabing. Nutne potrebujem vidieť kvalitný Hitchcockov film, aby sa mi nezrútila moja doterajšia predstava o jeho kvalitách.

• 27.4.2011  08:53
    Mezi zdmi (2008)

Zatiaľ čo Cesta do hlubin študákovy duše bola úsmevnou nostalgickou spomienkou a Pánu učiteľovi s láskou iba naznačením možných problémov s upokojujúcim happy endom, toto je už neskreslený pohľad na súčasnosť s temnými vyhliadkami do budúcnosti. Tento hraný dokument ma úplne nečakane nadchol, ale viac ako tri hviezdičky mu nemôžem dať, nakoľko jeho hodnota spočíva v zaujímavom námete a problematike, ktorú sa pokúša riešiť. Podobnosť so situáciou u nás je síce náhodná, ale neteší. Preto si nemôžeme škodoradostne mumlať: To máte za tie kolónie a multi-kulti, pretože u nás do rovnakého závozu dospejeme aj bez kolónií. To, že väčšina farebných žiakov bola prekvapená tým, že by sa mali považovať za Francúzov, je obžalobou idiotskej imigračnej politiky, púšťajúcej do krajiny tých, ktorí sa chcú mať lepšie bez toho, aby boli ochotní čokoľvek na sebe zmeniť.

• 27.4.2011  08:35

Celkom som sa na tento film tešil. Sam Peckinpah síce doteraz naplnil moje očakávania iba Divokou bandou a objednávkou hlavy Alfreda Garciu, ale Coburn, Kristofferson, Dylan, Jurado a dokonca aj Ch.M. Smith sľubovali slušný zážitok. Nakoniec bol z toho uspávankový western, v ktorom ma zaujalo iba používanie šibenice deťmi na húpanie sa a Dylanova hudba (nie hranie, pretože hrať nemal čo). Na to však nebolo potrebné nakrúcať dvojhodinový film. Kristofferson ma presvedčil, že spievanie mu ide omnoho lepšie než hranie a Coburn, ten nevie ani spievať. Dokonca aj vášnivá Katy Jurado z filmu Na pravé poludnie sa mihne na pár sekúnd ako brokovnicou ozbrojená odpudzujúca matróna. Po tom všetkom ma už neprekvapilo ani používanie nespotrebovaných zvyškov krikľavočervenej farby na účely vytekania z otvorov po guľkách.

• 26.4.2011  08:09
    Medvěd (TV film) (1961)

Jedna z troch nezabudnuteľných mikrokomédií, ktoré Jan Werich na začiatku šesťdesiatych rokov nakrútil. Je zaujímavé sledovať, ako Werich svojou osobnosťou nenásilne zatláča rôznorodých autorov (O´Henry, Mérimée a Čechov) do úzadia a vo výsledku bezkonkurenčne dominuje. Aj v tejto mikrokomédii je radosť sledovať jeho maxiherectvo, ktorému v tomto prípade celkom úspešne sekunduje Stella Zázvorková.

• 25.4.2011  22:19

Prvým dvom pascám som dal tri, tretej dve hviezdičky. To, že 4.0 dávam jednu hviezdičku nie je preto, že by si nezaslúžila odpad, ale preto, že ten si nechám v zálohe pre prípad nakrútenia 5.0, v ktorej John McClane z domova dôchodcov zachráni Zemeguľu pred zatiaľ nešpecifikovanou hrozbou. Využil som gudaulinovu radu (ostatne tá hypotéza o záchrane Zeme je jeho licencia), aby som nepozeral do konca filmy, u ktorých je evidentné, že žiadny koniec to, čo mu predchádzalo, nenapraví. Neviem teda, ako 4.0 skončila a vôbec ma to netrápi.

• 25.4.2011  14:49

"Je to blbý, to se bude líbit" povedal pred mnohými rokmi Jan Werich a určite ani netušil, že vyslovil komentár k Snyderovým Strážcom. Len neviem, či jedna hviezdička nie je priveľa za grafiku vo filme, ktorý nemusel byť vôbec nakrútený.

• 24.4.2011  15:18

Prirodzene, že som film už niekoľkokrát videl. Ani raz som však nebol z neho taký rozčarovaný, ako dnes. K celkovému dojmu mi už chýbal iba pach naftalínu a potuchliny. Neuveriteľne zostarnutý film. Objemné romány Victora Huga nepatria medzi moju obľúbenú četbu, ale viem, že dobre adaptované romány dokážu zaujať aj tých, ktorí by na knihu nesiahli. Tento film však svojou rozvláčnosťou smelo konkuroval predlohe. Gina bola rovnako krásna, ako Anthony odpudivý, ale ich divadelné herectvo je ťažké pochváliť. A na tanec so spevom mala Gina rovno zabudnúť. Parafrázujúc Kulmona, uzavieram slovami: Tento film už nechcem nikdy vidieť.

• 24.4.2011  10:42

Po dlhej dobe som nečakane naďabil na slovenský film, ktorý ma plne zaujal. Prispela k tomu výborná predloha a jej dokonalé stvárnenie, ku ktorému prispeli dobre vybraní herci, vynikajúca kamera, hudba a predovšetkým úžasne vytvorená ponurá atmosféra. Nepoznám tvorbu Miloslava Luthera, ale k jej spoznávaniu bol Anjel milosrdenstva vykročením správnym smerom. Kedysi dávno som videl podobný Viscontiho film Vášeň, ale na ten sa už príliš nepamätám. Verím, že Anjel milosrdenstva sa v mojej pamäti usídlil trvalejšie.

• 23.4.2011  22:33
    Rain Man (1988)

Nie je veľa takých vynikajúcich filmov, akým je Rain Man a rovnako tak nie je veľa filmov, ku ktorým sa už nedá do komentára napísať nič viac, než to, čo už predtým napísalo takmer šesťsto komentátorov. Vrátane negatív. A tak mi ostáva iba predstava, čo by mohlo tento takmer dokonalý film trochu vylepšiť. Je to predstava, že prerod Charlieho mohol byť pomalší, neukončený a Raymondov autizmus nemusel až natoľko brať ohľad na divákov. Ale rovnako dobre je možné, že by film po týchto zmenách už nebol taký dobrý. Takže ho nechám bez zmeny.

• 23.4.2011  18:35
    BrainStorm (TV film) (2008)

Celkom rád som si pozrel ďalší chválený film Jiřího Stracha. Nezdieľam averziu českých divákov voči tzv. "okoukaným hercům" pretože nemusím vidieť a ani nevidím každý nový český film. Brainstorm má nepôvodný námet a je mi jedno, ak bude niekto namietať, že v Čase prebudenia išlo o lekársky experiment a tu o akúsi metaforu. Určite som ho nevnímal ako komédiu, skôr ako typický televízny film, kde všetky latentné problémy vystúpia na povrch v obmedzenom priestore a čase. Herci boli dobrí, dialógy prirodzené, akurát žiaden odkaz ku mne nedorazil, nič pozoruhodné a zapamätaniahodné som tam nenašiel.

• 23.4.2011  14:56

Nevidel som veľa filmov s Humprey Bogartom a bol som prirodzene zvedavý, čo na ňom generácia mojich rodičov vlastne videla. Viackrát sfilmovaný námet ukrytia sa zločincov v príbytku zdanlivo bezproblémovej rodiny a kvalitný scenár mu poskytol dostatok priestoru pre demonštrovanie jeho zrelého herectva. A nielen jemu, ale aj jeho "triednemu nepriateľovi", rovnako presvedčivo zahranému Fredericom Marchom. Prirodzene, že žiadny Haneke sa nekoná, film má tradične slabšiu strednú časť, ale po odmyslení si prehnaných patetických výlevov a gest a zohľadnení doby vzniku sú štyri hviezdičky primerané. Za povšimnutie stojí, že nie je to prvý, ani posledný rukojemnícky film, v ktorom sa stotožníte s odmietavým postojom k ponúkanému policajtsko-kovbojskému riešeniu.

• 23.4.2011  14:37

Úsmevná sci-fi komédia s nastavovaním ekologického zrkadla a výbornou atmosférou, ktorú z bahna priemernosti vytiahli Lasica so Satinským a kreslené vsuvky majstra Jiránka. Aj po rokoch sa dá na ňu pozrieť bez pocitu premárneného času a zasmiať sa na množstve skvelých situačných gagov.

• 22.4.2011  22:18
    Neúplatní (1987)

Už to asi s tou mojou pamäťou nie je najslávnejšie. Podľa nej som pred časom Nepodplatiteľným pridelil štyri hviezdičky a nemal som s tým žiaden problém. Dnes som sa pri repríze nestačil čudovať. Toľko slávnych mien (ešte aj Armani) a taký výsledok! Pri niektorých scénach som sa nechcene smial, pri iných neveriacky krútil hlavou a cítil sa trápne. Na druhej strane, našlo sa aj zopár brilantne nakrútených scén. "Prestrelky" na moste i na schodoch však medzi ne určite nepatria. A protrahovanému umieraniu Conneryho by svedčali titulky písané azbukou.

• 22.4.2011  17:40

Mottom jednej, často reprízovanej reklamy v TV je, že aj muži majú svoje dni. Aj sám veľký Hitchcock mal svoje slabšie dni, počas ktorých vznikali jeho slabšie filmy. Chyťte zlodeja je jedným z nich. Nevýrazný, s dvojicou slávnych, ale vzájomne neladiacich hercov, s hlučnou a vyrušujúcou hudbou, ktorou sa vylepšoval nezaujímavý príbeh, so zdĺhavými automobilovými "naháňačkami" atď. Prekvapilo ma, že zadnú projekciu nepoužívali aj pri scénach v interiéri. Ono by to bolo vlastne jedno. Nedávam hviezdičky za slávne mená. Ani v tomto prípade neurobím výnimku.

• 19.4.2011  16:04
    Prolomená stezka (TV film) (2006)

Dlhý, pomaly plynúci a napriek tomu dobre pozerateľný film z prostredia Divokého Západu, nakrútený (údajne) podľa skutočnej udalosti z konca 19. storočia, ktorý nepatrí do televíznej tvorby a pravdepodobne by nemal byť zaradený ani medzi westerny. Chýba v ňom ideálny klaďas a výrazný happy end, je v ňom pomerne málo prestreliek a asi iba lotri sú správne lotrovskí. Je to také horse-movie, v ktorom je dosť času venovať sa nielen úvahám o živote a životným postojom, ale aj takým banalitám, ako je stravovanie a hygiena v tej dobe a počas takej dlhej cesty. Nádherná príroda a valiace sa stádo koní by si zaslúžili širokouhlý formát. Celkovo sa žiaden filmový zázrak nekonal, ale po skončení filmu vo mne ostal veľmi príjemný pocit. A to zasa nie je až tak málo.

• 16.4.2011  13:55

K filmu som sa dostal vďaka percentám, pričom som si nevšimol, že ich vygenerovala necelá tridsiatka užívateľov. Zatiaľ ma Cassavetesove filmy neoslovili a nebolo tomu inak ani v tomto prípade. Zavraždenie má prostý dej vtesnateľný do jednej vety. A to, čo sa deje v záujme jej nafúknutia do objemu celovečerného filmu, sa deje viac pre potreby Cassavetesa, než pre potreby diváka. Áno, je možné, že znudený snob, ktorý už všade bol, všetko videl a s každým sa pozná, dokáže vychutnať pomalé tempo a fádne dialógy. Nám ostane iba výborný výkon Bena Gazzaru a krátke chvíľky napätia.

• 16.4.2011  09:15
    88 minut (2007)

Neplánovane, a iba kvôli Al Pacinovi, som si pozrel n+1 príbeh o sériálovom vrahovi. Filmy tejto kategórie označujem ako bezperspektívne, pretože vsádzajú na extenzívny rozvoj (stále viac vrážd, stále dômyselnejšie a rafinovanejšie metódy, stále komplikovanejšie odhaľovanie atď.) Je jasné, že v tejto naháňačke sa tvorcovia veľmi rýchlo dostanú do štádia, kedy nakrútia podľa diváckych preferencií a napriek tomu sa tým istým divákom už nebude páčiť. To je aj prípad tohto filmu a nehrá rolu, že má záchranné koleso v osobe Al Pacina.

• 15.4.2011  09:02

Horory sledujem iba zo zvedavosti (čo na tom tí ľudia môžu vidieť?) a aj to iba tie, ktorým obdivovatelia nadelili viac ako 80 %. Ak je film napr. o prepukajúcom šialenstve (Osvietenie) nemám s hodnotením žiaden problém. Ale ak sa vo filme, ktorý nie je paródiou, vyskytujú nejaké temné sily, tri hviezdičky sú dosiahnuteľným maximom. Prichádza Satan! je z tohto hľadiska dosiahnuteľným vrcholom. Je dobre nakrútený, herci sa snažia a hudba výborne prispieva k vytváraniu atmosféry. Dopozeral som ho na trikrát a tajne dúfam, že mi programoví pracovníci TV dožičia čas potrebný na rekonvalescenciu.

• 14.4.2011  16:41
    Sirotčinec (2007)

Sirotinec som si pozrel iba vďaka odporúčaniu gudaulina, pretože horory, ducháriny, mysteriózne a im podobné filmy nie sú práve mojou parketou. Na tomto filme ma potešilo, že jeho primárnym cieľom nebolo strašiť diváka, ani ho šokovať potokmi červenej tekutiny a oddeľovanými údmi. Neistota matky, ktorá vyrastala v sirotinci a do jeho budovy sa po rokoch s manželom a adoptovaným chorým synom nasťahovala, či dokáže byť napriek tomu dobrou a spoľahlivou matkou je dostatočne nosnou témou pre film. Juan Bayona osvedčil režisérsky talent a Belén Rueda vynikajúcim spôsobom utiahla celý film. Pochopiteľne, že ma otravovali neustále sa otvárajúce a zatvárajúce sa dvere, buchoty, hrmoty, vŕzganie, ale to asi k filmom toho typu patrí. Slabšie štyri hviezdičky si film zaslúži najmä preto, že napriek mojím žánrovým predsudkom mi dlho nevymizne z pamäte.

• 14.4.2011  07:28

Lepšie bude tento film vnímať divák - absolvent niekoľkých žúrov, po ktorých ostala treštiaca hlava, okno veľkosti malého výkladu a obava, čo všetko odhalí rekonštrukcia vecí minulých. Na druhej strane považujem za nevýhodu, keď vám niekoľko nadšených divákov v dobrej viere priblíži najvýraznejšie momenty filmu a odstráni tak z jeho sledovania moment prekvapenia. V každom prípade je to film nakrútený pre divákov, rešpektujúci ich preferencie a neurážajúci ich vkus. Mínusom je, že nemám potrebu ho vidieť opakovane.

• 12.4.2011  23:11

Skvostný film. Je vlastne dobré, že sa objavuje tak zriedka v programoch televízií. Podčiarkuje to jeho výnimočnosť a z každého zhliadnutia urobí menší sviatok. Pri takýchto dokonalých výtvoroch sa snažím nájsť na nich aspoň maličkú chybičku pre pokoj v duši. Aj som našiel, a to dokonca dve. Prvou je dabing (nemám na mysli jeho kvalitu, ale som zvedavý, ako znie originál) a druhou to, že tento film nemám medzi desiatkou najobľúbenejších. Tú idem hneď odstrániť. A na Vianoce v roku 2013 sa mi splnilo aj druhé prianie, keď RTVS uviedla otitulkovanú verziu. Okrem iného ma presvedčila, že dabing je okrem poskytovania obživy inak nepoužiteľným hercom škodlivá záležitosť.

• 12.4.2011  08:03

Pociťoval som niečo ako zberateľský nepokoj kvôli existencii niekoľkých filmov s Vlastom Burianom, ktoré som ešte nevidel. Nezlobte dědečka bol jedným z nich. Keby som vedel, aké mi prinesie sklamanie, radšej by som sa zmieril s prázdnym políčkom v albume. Väčšina Burianových filmov je založená na jeho hereckej dominancii a okolo sa motajúcich, o triedu až dve horších, kolegov. V tomto filme je neprirodzene slabý dokonca aj Vlasta Burian. A tí ostatní? Tí produkujú výkony hodné absolventského predstavenia nejakej pomocnej hereckej školy.

• 11.4.2011  16:54

Starý, dobrý Hitchcockov film, ktorý som prekvapujúco videl prvýkrát v živote. Po happy ende som nebol ani tak rozladený, ako majster na začiatku filmu, keď mu zavreli dvere autobusu pred nosom, ale ani extrémne nadšený, pretože párkrát to neprehliadnuteľne zavŕzgalo. A nemám pritom na mysli slávnu scénu, v ktorej sa Cary Grant hrá s práškovacím lietadlom na Jožina z Bažin. Hitchcockove filmy majú niečo spoločné s Chaplinovými. Vyzerajú na prvý pohľad iba ako priemerné, či nadpriemerné filmy, u ktorých máte často dojem, že ste to už niekde videli, že nasledujúci dejový obrat sa dal čakať atď. Navyše je to všetko také staromódne, silne poznačené dobou vzniku. Pozornejší pohľad však odhalí to cenné, zbežnému pohľadu skryté, to, čo pretrváva. A to nenájdete ani pod mikroskopom u väčšiny moderných, technicky dokonalých a dokonale prázdnych filmov.

• 11.4.2011  11:25

Film na mňa pôsobil veľmi rozpačitým dojmom a mal som problém ho vtesnať do pár viet komentára. Našťastie som naďabil na komentár Mattyho, ktorý to vystihol presne: "Minghella dobře zrežíroval to, co špatně napsal." Scenár bol, matematicky vyjadrené, príliš divergentný na to, aby jednotlivé postavy boli dostatočne prekreslené a jednotlivé témy aspoň náznakovo uzatvorené. Pri takom scenári nemajú ani dobrí herci veľmi čo hrať a bolo to na nich vidieť. Veľmi slabučké tri hviezdičky.

• 10.4.2011  06:59

Vždy sa teším na filmy s Al Pacinom a iba zriedkavo bývam sklamaný. Aj Zjazvenú tvár ťahá iba on aj keď treba pripustiť, že ostatné postavy mohli mať, pre lepšie vyznenie filmu, viac priestoru. Osnova príbehu o vzostupe a páde pri svojráznom napĺňaní amerického sna je notoricky známa a mnohokrát sfilmovaná. Otázkou teda je, či je výsledok lepší, ako ostatné a v čom? Najlepší určite nie je. Body mu uberá nevyváženosť, rozťahanosť a najmä šialený záver, ktorý sa hodí do úplne iného filmu. Napriek výhradám výborný film.

• 8.4.2011  20:31

Štvorica, v zložení Kipling, Huston, Connery a Caine by mala byť zárukou kvalitného filmového zážitku. U mňa nepostačovala na viac, ako na mierne nadpriemerné hodnotenie. Presne tak, ako u predtým videnej Bitky o Britániu (napriek rozdielnosti oboch filmov) nenašiel som nič, čo by ma obzvlášť zaujalo a ukotvilo tento film v pamäti. Dobré výkony hlavných predstaviteľov a skúsenú réžiu Johna Hustona považujem za samozrejmosť, očakával som však aj niečo navyše. A navyše som dostal iba chvíľkovú nudu.

• 8.4.2011  09:44

Bezpríbehový vojnový film o významnej kapitole dejín druhej svetovej vojny so zaujímavým hereckým obsadením ma po toľkých rokoch už nemal čím nadchnúť a pretože nepatrím k fanúšikom vojnového letectva, tak ani veľmi čím zaujať. Je pravdepodobné, že naň rýchlo zabudnem, pretože som v ňom nenašiel ani jednu scénu, ktorá by vybočovala z jeho jednoliatej línie. Uznávam, že ide o vydarený film, problémom je, že ja nie som preň vydarený divák.