nascendi

homepage

Skype: juglon1

• 22.1.2011  14:11
    Sadko (1952)

Sadko predstavuje hranicu mojich spomienok na návštevy kina. Mal by som teda k nemu pristupovať s maximálnou nostalgiou. Nepodarilo sa. Ptuško nakrútil ideológmi schválenú rozprávku, ktorá je ako bežné poštové známky Rakúsko-Uhorska. Je stará, ale nie cenná. Jediné, čo ma zaujalo boli realisticky stvárnení mužíci.

• 22.1.2011  08:08

Už som niekde napísal, že celé "nadprirodzeno" dokážem zniesť iba vo forme paródie. Preto u mňa upírske, satanské a podobnými bytosťami zaplnené filmy nemajú veľa šancí na úspech. Diablov advokát je výnimkou, pretože je to múdry film, s výborným scenárom, ktorý cez satana rozpráva o ľuďoch. A keď je ešte tým satanom Al Pacino, tak sa boria všetky predsudky voči žánru. Úspešne mu sekundujú Keanu Reeves s Charlize Theron, zaujímavá je výtvarná a hudobná stránka filmu. Silné štyri hviezdičky.

• 21.1.2011  23:41

Romantika o polepšenom burziánovi? Koho chcel vlastne Ridley Scott presviedčať, že Provence je krásna, miestne vína pitné a že Francúzi vedia žiť? Nie je to vylamovanie otvorených dverí? Ja som sa presvedčil iba o tom, že Russel Crowe je pre komické situácie úplne nepoužiteľný a keď sa idiotsky váľal v špine vypusteného bazéna, bolo mi trápne aj za neho. A tak jediné, čo mi v budúcnosti pripomenie tento málo vydarený film je, že Marion Cotillard dnes súbežne hrala na jednom kanáli v Dobrom ročníku a na druhom v Edith Piaf. V prvom prípade bez pripomienok, v druhom vynikajúco.

• 21.1.2011  00:49

Sú filmy, ktoré divák môže vidieť opakovane a zo zážitku sa nič nestráca. Telefónna búdka takýmto filmom nie je. Sú námety, ktoré sú použiteľné v mnohopočetných variantoch a napriek tomu dokážu zaujať. Námet Telefónnej búdky takým nie je. Keď som film videl premiérovo zaujal ma námetom a nadchol spracovaním. Neregistroval som hru, ktorú so mnou tvorcovia hrajú. Pri repríze vystúpilo na povrch to, čo je vo filme na jedno použitie a to, čo sa napriek snahe tvorcov nepodarilo. A musím ísť s hodnotením o jednu hviezdičku dole, pretože vynikajúci film by mal ostať vynikajúcim aj pri repríze. Ani priemernú detektívku nemám chuť čítať opakovane, keď už viem, ako to dopadlo.

• 20.1.2011  08:04

Podľa námetu som očakával, že zažijem niečo na spôsob antickej drámy s jej osudovou neodvratnosťou. Nezažil som. Z pochvalných vyjadrení na adresu Jennifer Connely som očakával herecký zážitok. Nedočkal som sa. Jennifer mi pripomínala postavu z reklamy na Visin. Do úst jej vložili výroky, ktoré urobili jej postavu (spoločne s tým čudným policajtom) nedôveryhodnou. A tak z celého vykonštruovaného filmu ma zaujal iba výborný Ben Kinsley a viacero dobre vybraných záberov kamery.

• 19.1.2011  16:18

Bol som primerane zvedavý aký zázrak nakrútil Hynek Bočan, keď mu patrí 54. miesto v rebríčku najlepších filmov všetkých čias. Nebol som predpojatý a aj keď som film sledoval pozorne, podstatný rozdiel medzi ním a kritizovanými Troškovými rozprávkami som nezbadal. Dokonca som ani nezistil pre akú cieľovú skupinu je určený. Pre deti sú niektoré pointy nezrozumiteľné a pre dospelých je to celé príliš rozprávkovité. O bezdôvodnom obsadzovaní audioherečky Kretschmerovej pomlčím, na druhej strane obsadenie Gerendáša a Upíra Krejčího do úloh čertov bolo dobrým ťahom, pretože ušetrilo maskérom prácu.

• 18.1.2011  21:39
    Muzika (2007)

Viacerí tento film považujú za nádej pre slovenský film. Je to však iba malé svetielko na konci tunela. Bude treba ešte veľa svetielok a jasnejších, aby sa dalo vravieť o slovenskom filme bez sklamaného úškrnku. Prečítal som si zopár komentárov a šokovalo ma, že presne to, čo som sa chystal napísať už napísal kolega rudess. Nechcem to opakovať inými slovami a tak iba dodávam, že ma veľmi príjemne prekvapil Ľuboš Kostelný.

• 17.1.2011  11:01

Stretol som v živote dvoch pyrotechnikov a pocit, že ich psychika je vážne narušená, som mal u oboch. Dôvody takýchto koncov ponúkol nenápadný film, ktorý som pôvodne ani nemal v úmysle sledovať. Mal som z neho trochu zmiešané pocity. Na jednej strane vynikajúci realisticky nakrútený quasidokument o vtedajšej situácii v Iraku a rizikách, ktoré z nej plynú pre špecialistov, pre vojakov a pre cudzincov vôbec. Tam spočíva sila filmu. Nanešťastie sú v ňom prítomné aj chyby scenáristu, ktorý riedil dokumentárny charakter filmu nereálnymi a neuveriteľnými epizódkami, ktoré mi bránia dať filmu najvyššie ohodnotenie.

• 16.1.2011  16:33

Načretie do zásoby filmov z predvianočnej ponuky a vytiahnutie Hviezdneho prachu znamenalo pre mňa príjemné prekvapenie. Na film sa mi nielen príjemne pozeralo, ale vychutnal som si aj sprievodnú hudbu. Nie som povolaný mudrovať nad pseudoproblémami týkajúcimi sa žánrovej roztrieštenosti, schopností režiséra, hercov, úrovne trikov a pod. Prekvapil ma Robert De Niro a po jeho gayovskom Shakespearovi už prestávam hádať, akej hereckej úlohy by sa nezhostil so cťou. Počas filmu som uvažoval iba nad tým, pre akú vekovú skupinu je film určený. Dospel som k číslu 10+, aby som sa do intervalu zmestil aj ja.

• 15.1.2011  21:03

Vo svojej dobe prekvapujúco svieže a vtipné dielo, ktoré potvrdilo na hviezdnej dráhe Eddieho Murphyho. Neortodoxné policajné metódy Axela Foleyho vyvolávali sympatie divákov a sprievodne spôsobené škody trápili iba miestnu samosprávu. Iba málo ľudí v živote nepočulo zvučku (hudobný motív) z tohto filmu, ale z ostatných ju nezabudol nikto. Po takmer tridsiatich rokoch pohasla sláva Eddieho a to, čo v tomto filme bolo nové, vtipné a svieže povädlo a premenilo sa na spomienky, ktoré nie je potrebné príliš často občerstvovať.

• 15.1.2011  16:15

Naozaj bláznivá komédia, ktorej tvorcovia nevynechali žiadnu príležitosť, aby diváka rozosmiali. Bohužiaľ za každú cenu. A tak sa skutočne vydarené gagy striedajú s trápnymi nechutnosťami a je úspechom prvého filmu série, že v ňom ešte vydarené gagy mali navrch. Ale vo všeobecnosti Leslie Nielsen nepatrí medzi mojich obľúbených komikov.

• 15.1.2011  09:10

Ďalšia z českých komédií, v ktorej hodnotení sa rozchádzam s väčšinou. Nečudujem sa a ani ma to nemrzí. Na samotě u lesa je film vzniknutý z málokedy nefungujúcej spolupráce tria Menzel-Smoljak-Svěrák, témou vyhovujúci normalizačným cenzorom, oslovujúci nielen cimrmanológov, ale väčšinu Čechov, ktorí v ňom okrem zapamätateľných a v zahraničí ťažko pochopiteľných hlášok, nachádzajú i časť seba, pričom nie je rozhodujúce, či patria k Pražákom, venkovanom, šoférom, ktorých nesmie predbehnúť nikto na Trabante a pod. Film úspešný a napriek tomu chvíľami nudiaci. Film, na ktorom obdivujem iba to, že jeho popularitu nezničilo ani nekonečné reprízovanie na všetkých kanáloch.

• 14.1.2011  18:46
    Banditi (2001)

Banditov som si pustil po niekoľkých rokoch a v rozpore s mojimi zvyklosťami pridávam hviezdičku. A vynechám tiež rozsiahle zdôvodňovanie. Banditi sú veľmi dobre pozerateľný film. Výnimočne mi neprekážal ani Bruce Willis, Billy Bob Thornton vytvoril úžasnú postavu a Cate Blanchett snáď nebola v žiadnom filme taká príťažlivá, ako v tomto. Že je to nefilmové hodnotenie. No a čo?

• 14.1.2011  18:36

Zaujímavý, pomerne dlhý, v niektorých epizódach nereálny až naivný film s nešťastne zmeneným koncom. Za trápne považujem, ak predchodcovia zajatcov až na Holdena skončili na cintoríne a títo po neľudskej drine pri stavbe mosta v nehostinnej džungli mali ešte chuť na nejaké improvizované kabarety. Film tradične rasistický. Z Japoncov, ktorí ovládli juhovýchodnú Áziu robí neschopných hlupákov, zatiaľ čo kolaborujúci plukovník (inak vynikajúco zahraný Alecom Guinnessom) tu slúži, ako model vojenských a ľudských cností. Ešte aj japonský inžinier, ktorý sa po zlyhaní chystá spáchať harakiri je kladnejšia postava. A do úloh nosičiek tiež nemuseli nahnať účastníčky súťaže Miss Thai. Nemôžem a nechcem dať tomuto filmu päť hviezdičiek, a to bez ohľadu na jeho slávu a Oscarov.

• 14.1.2011  09:18
    Sladký kal (2006)

Autobiograficky ladený príbeh z izraelského kibucu môže nášmu divákovi pripadať vzdialený, až exotický. Ale ak už má po oslave päťdesiatky, bude mu pripadať dôverne známy, pretože princípy kibucu sú prakticky totožné s princípmi združstevňovania, s princípmi platnými v sektách a princípmi, na ktorých sú založené pyramídové hry. Vo všetkých uvedených prípadoch sa ich zakladatelia a najbližší nasledovníci topia v blahobyte, zatiaľ čo ostatní iba dúfajú a neskôr zúfajú. Film je dosť opisný, kritika kibucov je opatrná a posolstvo, ktoré vysiela mohlo byť dôraznejšie. Ale inak sympatický, dobre pozerateľný film.

• 13.1.2011  09:24

Ani opakované sledovanie tohto prelomového filmu, nad ktorého kvalitami vzdychajú nielen milovníci akčných filmov, ale aj obdivovatelia Brucea Willisa, ma nepresvedčilo o tom, že by bol niečím viac, než zručne nakrúteným pobavením, pri ktorom veľkoryso vypnete oba závity a ujúkate nadšením nad tým, ako sa tomu vlasatému newyorskému policajtovi všetko darí, nechápete, prečo sú miestni policajti, a osobitne dvaja šašovia z FBI, takí hlúpi a neschopní a prečo majú tí nemeckí lúpežníci takú zlú mušku, na chvíľu vás možno prekvapí, ako Bruce Willis vyvaľuje oči a nahlas komentuje svoje rozpaky (Müsli, Johne, müsli!), ale nakoniec všetko napraví šťastný záver. A tak je to správne, tak to má byť! Producenti majú svoje doláriky späť, tak načo by komu boli moje hviezdičky.

• 12.1.2011  21:12
    Stalingrad (1993)

Päťdesiat rokov od najväčšej bitky v dejinách nakrútili Nemci svoj pohľad na ňu. Na historický veľkofilm asi neboli peniaze a bolo naň aj neskoro. Namiesto toho sa Vilsmaier na malej vzorke nemeckých dôstojníkov a vojakov pokúsil ukázať ich videnie veľkej bitky. Nie vždy sa mu to darilo uveriteľným spôsobom. Viackrát som prevrátil oči nad myšlienkovými a obrazovými klišé, ktoré sa vo filme vyskytovali. Nadmerné množstvo epizód film zahltilo na úkor drobnokresby postáv a technické nedostatky ho odsunuli do šedivého priemeru. Možno to znie neuveriteľne, ale ja som sa pri tomto filme dosť nudil. A to by som sa pri dvojtísícom hodnotenom filme nemal.

• 12.1.2011  08:32

Víťazstvo Františka Vláčila nad normalizačnými cenzormi bolo iba polovičné. Podarilo sa mu síce presadiť Rudolfa Hrušínského do hlavnej úlohy, (bez neho by to bol iný film), podarilo sa mu natočiť nesocialisticky smutný film s vynikajúcim depresívnym záverom a podarilo sa mu aj zobraziť ľudí a život na dedine z jeho škaredšej stránky. Nepodarilo sa mu, a ani sa mu nemohlo podariť, realistické zobrazenie rozsahu problémov ľudí, ktorým niekto emigroval, nepodaril sa mu výraznejší odklon od Říhovej predlohy, ktorý mohol prispieť ku kompaktnosti diela a ani hudba Zdeňka Lišku výnimočne nie je na pochvalu.

• 11.1.2011  22:52

Pri opakovanej projekcii som si uvedomil, že pri čítaní Hrabalovej predlohy som mal úplne iný pocit, ako pri sledovaní tohto filmu. Pritom herectvo Bolka Polívku mám rád, ale Arnošt Goldflam ma svojím krikľúnstvom znervózňoval a Jiří Menzel mi pripadal, ako keby prišiel z nejakého iného filmu. A tak bez toho, aby som vymenoval nedostatky konštatujem, že film sa mi nepáčil, čo bolo najpravdepodobnejším dôvodom toho, že som ho nedopozeral.

• 11.1.2011  16:38
    Kleopatra (1963)

Nielen chlapci a muži túžia ohmatať hranice svojich možností, ale aj Hollywood. A tak zozbierali neuveriteľné množstvo dolárikov a nakrútili Kleopatru. Ambície tvorcov siahali skôr k zápisu do Guinessovej knihy rekordov, než k Oscarom a priazni historikov a filmových kritikov. Ak na tento film hľadím pod týmto zorným uhlom a som ochotný obdivovať všetku tú veľkoleposť a pompéznosť, nemám problém dať filmu štyri hviezdičky. Bol prelomový, i keď v oblastiach, ktoré s históriu a umením príliš nesúvisia. Ale dokáže zaujať aj bez počítačom generovaných štatistov a iných zázrakov techniky. Ktovie, či rovnaký osud o päťdesiat rokov postihne Titaniky, Avatary a iné hity z nedávnej doby.

• 9.1.2011  14:48

Vo Vojne policajtov sa režisérovi podarilo nadviazať na to najlepšie z francúzskych kriminálok 60. - 80. rokov, dať filmu mierne amerikanizovanú fazónu, využiť herecké schopnosti oboch hlavných predstaviteľov a skúsenosti z vlastnej policajnej kariéry. Napriek tomu výsledok nie je úplne pravý orechový. Samotná téma vnútorných treníc, ktoré odvádzajú policajtov od ich poslania, je dostatočne nosná a pripomína rozdiel medzi futbalom a kopanou, ktorý nespočíva iba v rozdielnom pôvode oboch slov. Vo filme mi prekážal najmä záver, ktorý vo mne vzbudzoval dojem časovej tiesne alebo nedostatku filmového materiálu. Príliš uponáhľaný na môj vkus.

• 8.1.2011  21:11
    Forrest Gump (1994)

Asi som mal smolu a z bonboniéry som si doteraz vždy vybral nejaký menej podarený kúsok. Dôsledkom je, že tomuto nejvíce nejlépe hodnocenému filmu v ČSFD dávam aj po opakovanom zhliadnutí a po zrelej úvahe iba tri hviezdičky. Oceňujem síce výnimočný výkon Toma Hanksa, zaujali ma niektoré epizódy a dobre mi padla aj hudba z mojej mladosti, ale to je všetko. U zoznámenia niekto dá na prvý dojem. U filmov časť tvorcov kalkuluje s tým, že posledný dojem prebije v spomienkach všetko predchádzajúce. Možno je to aj prípad tohto filmu s jeho uslzeným záverom.

• 8.1.2011  13:22
    Babí léto (2001)

Mám rád diela Jiřího Hubača, od Vladimíra Michálka som zatiaľ videl iba vynikajúce filmy, téma prežívania staroby je pre mňa aktuálna a zverenie hlavných úloh Brodskému, Zázvorkovej a Zindulkovi bol úspech zaručujúci počin. Vznikol sympatický film o radostiach a strastiach nesympatického obdobia života, v ktorom sú filigránsky namiešané tragikomické pasáže s poriadne čiernym humorom. U každého herca je možné určiť jeho posledný film. Nie každému sa však podarí postaviť si posledným filmom pomník.

• 7.1.2011  23:34
    Zamilován (1984)

Nakrúcať romantické filmy je háklivá záležitosť. Stačí málo a je to úplne inde, než všetci chceli. Našťastie to nie je prípad tohto príjemného filmu, ktorý mi vzdialene (snáď tou neočakávanosťou) pripomenul Madisonské mosty. Úplne obyčajný príbeh o tom, ako sú ľudia bez rozdielu veku bezmocní, keď sa stane láska. Ako im nepomáha rozum, skúsenosti, ani zodpovednosť. Ako krásne to kamuflujú, keď rozprávajú niečo úplne iné, ako pociťujú. A vďaka dvojici skvelých hercov je to všetko uveriteľné a úžasné. Škoda, že v Bratislave ešte nemáme metro.

• 6.1.2011  22:57

V súlade s názorom mnohých užívateľov som si Večný svit pozrel opakovane a v rozpore s názorom väčšiny užívateľom som znížil pôvodné hodnotenie. Zachovaný ostal obdiv k dômyselnému scenáru, k neobvykle dobrému výkonu Jima Carreyho i k niekoľkým režijným nápadom. Problém mám iba s tým, že filmy tohto typu predpokladajú divákovu spoluprácu, spojenie jeho prežitkov s tým, čo sa odohráva na plátne, či obrazovke. A to u mňa nenastalo, čoho dôsledkom sú práve iba tie tri silné hviezdičky.

• 5.1.2011  23:29

Krásne prostredie Zlatého jazera vytvára kulisy pre manželov Normana a Ethel, ktorý sa tu vyrovnávajú so starobou a v prípade Normana i s narušeným vzťahom k dcére Chelsey. Príbeh filmu sa odohráva v období Normanovej osemdesiatky a nasledujúceho mesačného pobytu malého Billa na Zlatom jazere. Vzťahy piatich ľudí prekonávajú drobné peripetie a dômyselne napísaný scenár postupne odkrýva prapríčiny ich súčasného správania sa. Za najväčšiu devízu filmu považujem jeho prirodzené a uveriteľné plynutie, u Ethel navyše jej vrúcny vzťah k Normanovi aj keď ho ufrflaný a mrzutý Norman podrobuje ťažkým skúškam.

• 5.1.2011  17:48
    Hrdina (2002)

Nepoznám čínsku kinematografiu a to málo, čo som videl, ma nezaujalo. Na Hrdinovi ma najviac potešili obrazy a hudba. Majestátne boli tiež masové scény (tie sa v Číne nakrúcajú pri početnosti ich armády ľahšie). Na Slovensku by sme na také scény potrebovali celú armádu, vrátane vojakov zo zahraničných misií. Menej sa mi už pozdával dej, časť dialógov vyvolávala rozpaky a tie povestné súboje ma striedavo nudili a iritovali. Som technicky založený a lietajúcich bojovníkov znesiem možno v cirkuse, u Copperfielda, ale nie v historizujúcom filme. Suma sumárum - mierny nadpriemer.

• 5.1.2011  09:31

Už úvod filmu, v ktorom sú riešené problémy s chyžnou a s malým dievčatkom mi dal najavo, že názov filmu neklame a naozaj to bude o násilí. O násilí dokumentaristicky zaznamenávanom, o násilí režisérom obľubovanom o násilí tvoriacom jeden z pilierov filmu. Druhým pilierom je sex. A keď násilie musí byť zobrazené "ako živé", tak aj sex musí byť objavný, aby si ho zapamätal aj divák s prelúskanou Kámasútrou. Schodiskový sex kritériá spĺňa a málokomu bude prekážať jeho nereprodukovateľnosť bez nutnosti následného ošetrenia ortopédom. Bohužiaľ týmto dvom pilierom je podriadené všetko, takže okolité dianie je zaujímavé skôr atmosférou, než príbehom. A pri návšteve Richieho film skĺza do polôh, ktoré si po nádejnej prvej polovici nezaslúžil.

• 4.1.2011  14:32

Nedokážem sa stotožniť so všeobecnou predstavou, že ide o vynikajúci film. Nanajvýš námet upútal moju pozornosť. Ale jeho realizácia posunula film do päťdesiatych rokov. Ani charizmatický Peter O´Toole ma nevyrovnaným výkonom nepresvedčil. A keďže celý film stojí a padá na jeho postave musím opäť siahnuť po podpriemernom hodnotení. Iné hodnotenie by už zaváňalo pointou starého vtipu: "Veríš mne, alebo svojim očiam." A ja zatiaľ verím svojim očiam.

• 3.1.2011  22:21
    Postřižiny (1980)

Na spočítanie Hrabalových diel v mojej knižnici mi nepostačuje jedna ruka, s filmami podľa jeho kníh je to obdobné a napriek tomu sa vôbec nechcem zapájať do polemík, či sú Postřižiny málo Hrabalovské alebo príliš Hrabalovské. Bol som Postřižinami nadšený už pri premiérovom zhliadnutí a rovnako som nadšený aj dnes. Ťažko by som našiel iný český film s takou uveriteľnou atmosférou a taký nabitý zmyselnosťou, láskou, poéziou a humorom, ako Postřižiny. Ať si kdo chce, co chce píše.