nascendi

homepage

Skype: juglon1

• 3.3.2011  15:41
    Eurotrip (2004)

Prvýkrát som Eurotrip viac počúval, než pozeral a zo známych dôvodov ma pobúril. Dodatočne ma naštvali niektoré komentáre, v ktorých sa čecháčkovia zlomyseľne tešia, ako to natreli Bratislave. To trvalo iba chvíľku. Viac ma znepokojilo, ako ochotne a hujerovsky kolaborujú českí koproducenti pri liečbe svojich komplexov s Američanmi. Tak som využil najbližšiu príležitosť a pozrel som si Eurotrip opakovane. Zaujímavé, že táto prcičkovo-teenagerovská pseudokomédia ma už vôbec nepopudila, aj keď časť gagov bola viac než nemiestna a ja som bratislavský rodák. Vnímal som ju iba ako neuveriteľne hlúpy a nudný film. Predtým odpad, teraz odpad, iba dôvody sa zmenili.

• 2.3.2011  07:13

Zaujímavý a nevyrovnaný film. Zatiaľ čo úvod je dokonalo ohromujúci, zobrazená špina a tušený smrad sú Zolovsky hmatateľné, stredná pasáž ušla pozornosti strihača a záver musí riešiť otázku "kam z konopí?" Vizuálne veľmi príťažlivo urobený film, na ktorom je poznať štedrý rozpočet. Len ten príbeh ...? Čítal som poviedku Roalda Dahla Čubka, v ktorej sa vôňa využívala na ovplyvňovanie správania sa mužov a nemal som s ňou najmenší problém. S príbehom tohto filmu problém mám.

• 28.2.2011  07:45

Nezasmial som sa, ako by sa patrilo na komédiu, aj keď čiernu. Nenašiel som nič, čo by som obdivoval na Kurze z filmového hľadiska. Námet nie je nový a spracovanie neprekypuje originalitou. Vlastne ma na celom filme zaujalo iba hľadanie riešení problému: my a oni. Paraplegici (a nielen oni) by chceli, aby sa na nich hľadelo, ako na bežných ľudí neuvedomujúc si, že existujúce obmedzenia sa nedajú prehliadať. A svojím partnerom, ktorí majú na výber z dvoch zlých možností, ich situáciu často neuľahčujú, ale komplikujú.

• 26.2.2011  14:21
    Bezva finta (1985)

Keď som videl Senzi fintu premiérovo, výborne som sa zabavil na originálnom nápade, tradične dobrom Belmondovi a celého radu dobre rozohraných komických situácií. To však bolo vtedy. Film som neskôr videl ešte viackrát (vďačný na reprízovanie v TV) a po dnešnom pozretí si viem, že už ho viackrát vidieť nemusím. Ostane po ňom pekná spomienka a pár nezabudnuteľných scén.

• 25.2.2011  23:30

Film, ktorého hodnota spočíva v opätovnom stretnutí s húževnatým Steve McQueenom, slizkým Robertom Vaughnom a krásnou Jacqueline Bisset. Strmé ulice San Francisca nemohli ostať nevyužité na efektnú naháňačku automobilov, ktoré už dnes nazývajú veteránmi. Inak sa v ňom veľa chodí a jazdí bez toho, aby sa divák počas hluchých miest mal nad čím zamýšľať. Jedine ak nad tým, ako si scenárista zjednodušoval svoju prácu. Dnešní mladíci sa budú asi čudovať, čo vlastne na tom filme príslušníci staršej generácie videli.

• 25.2.2011  07:45
    Záměna (1983)

Včera som si pustil Policajnú akadémiu a po nej Výmenu. Oba filmy sú americké, z rovnakého obdobia a označené ako komédie. Zatiaľ čo na Policajnej akadémii som sa opakovane dobre zasmial, u Výmeny to bolo iba na zriedkavé pousmiatie. O manipulatívnych hrátkach znudených boháčov som už kedysi videl Miliónovú bankovku a My Fair Lady. Oba nakrútené vynikajúco a vtipne. Výmena oproti nim obsahuje sankčný prvok a happy end, čo určite potešilo schvaľovacie komisie za normalizácie. Mňa potešilo iba to, že išlo o dobre zahraný príbeh. Ale nesadol mi. Stáva sa.

• 24.2.2011  21:09

Zvláštne rozhodnutie starostky odštartovalo sériu policajných akadémií, z ktorých žiadna nielenže neprekonala, ale ani nedosiahla úroveň prvej. Úvod série je sviežou krimikomédiou, zaľudnenou výraznými postavičkami, s množstvom situačných i slovných gagov, na ktorých sa dá dodnes dobre zasmiať. Na začiatku dobrá melódia, na konci dobrý pocit, že sa dá zabaviť aj na tak starom a notoricky známom filme.

• 23.2.2011  21:52

Márne premýšľam, čo nového by som mal napísať do 742. komentára k filmu, ktorý mám vo svojej Top 100. Že má skvostné obsadenie, členitý scenár, kvalitné akčné scény, bezchybnú réžiu, kameru a dokonca i zvuk? To všetko už bolo spomenuté. A nedostatky? Dĺžka mi neprekážala, prekážal mi záver. Ten bol ako z iného filmu, i keď ma nenapadá, aký iný by mal byť. Tak to trochu odľahčím. Al Pacino hrá detektíva Hanna. A Hanna s Barberom stáli u zrodu Toma a Jerryho. Ale oni neurobili tú fatálnu chybu, aby v niektorom diele Tom zožral Jerryho. Aj tu by som radšej prijal pat, aj keby to malo viesť k nepozerateľnému Heat 2.

• 23.2.2011  11:44

Veľká škoda, že nepoznám faktografiu skutočného príbehu. Tých niekoľko autentických výpovedí iba vykolíkovalo priestor, ale málo ozrejmilo motívy konania aktérov. Chýbal mi aspoň pokus o ukázanie podielu baptistickej cirkvi na tom, čo sa udialo. Chýbal mi aspoň pokus obete o vzdor, únik, oznámenie. Chvíľami som bol z tej pasivity nervózny, ako pri Funny Games. Myslím si, že filmové spracovanie mohlo byť oveľa lepšie (pohrávam sa s myšlienkou, ako by to nakrútil Michael Haneke). Spoliehať sa na silný príbeh a dobre vybraných hercov nestačí, i keď Catherine Keener bola úžasná.

• 23.2.2011  07:34

Tak neviem, kniha Patricka Ryana dodnes tróni v mojej knižnici, čo je neklamným znakom, že sa mi páčila, i keď si už detaily nevybavujem. Rád by som napísal, že rovnako sa mi páčilo Lesterove stvárnenie predlohy. To bohužiaľ nejde. Vojnové absurdity sú karikované v knihách slovanských a anglosaských autorov rozdielne. A rozdiely sú aj v úspešnosti ich adaptácií. Zatiaľ čo filmové adaptácie, napr. Švejka, patria k vydareným, o Hlave XXII a o tomto filme to až tak neplatí. Musím však uznať, že niekoľko fórkov vo filme bolo vydarených. P.S. Napriek všetkému si myslím, že predobraz desiatnika Klingera zapadol do atmosféry tohto filmu lepšie, ako neskôr do M.A.S.H.-u.

• 22.2.2011  14:00

Po Anne a vlkoch a Elise, mojom živote tretí Saura a stále s rovnakým výsledkom. Nerozumiem, nesmejem sa (aj keď je to označované ako komédia) a teším sa na záverečné titulky. Že sa odlišujem od väčšinového hodnotenia ma neprekvapuje, príjemne by ma však prekvapilo, keby som niekedy v budúcnosti videl Saurov film, po skončení ktorého by som uznanlivo pokýval hlavou a rozmýšľal, či je to na štyri alebo až na päť hviezdičiek.

• 22.2.2011  08:23

Knihy Otu Pavla mám rád a s filmovými prepismi jeho poviedok mám menší problém. Na rozdiel od väčšiny užívateľov sa mi viac páčili dejovo kompaktní Zlatí úhoři, než dnes opakovane zhliadnutá Smrt krásných srnců. Prekážalo mi, že prvorepubliková atmosféra nebola vykreslená Kachyňovým, ale skôr Menzlovým pohľadom, a to skôr z jeho slabých filmov (Obsluhoval jsem anglického krále). Film sa rozpadal na dve nerovnaké časti, pričom prvá bola zbytočne natiahnutá a silene kontrastná k druhej. Aj s oceňovaním výkonu Karla Heřmánka sa môžem stotožniť až v druhej časti, keď už "ide do tuhého" a Brazília je ešte ďalej. Určite ide o nadpriemerný film, veď Kachyňa podľa Pavla a s takými hercami by ani podpriemerný film nakrútiť nedokázal. Ale aj tak mám radšej Zlatých úhorov, i keď som v živote nebol na rybách.

• 21.2.2011  20:04

Zvykol som si, že na ČSFD sú o hviezdičku nadhodnocované kultové, české a oscarové filmy. Je to síce prirodzené, ale nikto odo mňa nemôže chcieť, aby som svoje hodnotenie podriadil akademikom, ktorí Oscara z neznámych dôvodov dopriali Marise Tomei napriek tomu, že celému filmu dominuje Joe Pesci raz s väčším, častejšie však s menším úspechom. Tento spôsob humoru ...

• 21.2.2011  14:30

Filmy Woodyho Allena nemám rád. Ich nadprodukcia, v ktorých je hlavnou postavou so všetkými svojimi mindrákmi, vyvoláva u mňa obranný reflex už pri titulkoch. Oprávnene som sa tešil na film, ktorý nie je pre Allena typický a hlavne v ňom nehrá. A opakované zhliadnutie ma utvrdilo v tom, že ide o vydarený film, v ktorom treba Woodymu pár drobností prehliadnuť a o dobrý dojem je postarané. Ide o hru, z ktorej už po prvých pár ťahoch dobrý hráč zistí, ako bude pokračovať a ako pravdepodobne skončí. Za bežných okolností by som siahol po troch hviezdičkách, ale obrúčkové deus ex machina je za ďalšiu.

• 18.2.2011  23:06

Príjemný film, ktorý si divák plne vychutná, ak nebude rozmýšľať nad logikou deja, ale nechá sa ním unášať, bude sa kochať sa nádhernými scenériami, počúvať peknú hudbu a tešiť sa, ako im to všetkým sluší. Ak nedbá tejto možnosti objaví viacero miest, v ktorých scenárista využíval rôzne "spojenia na krátko" a to, čo nešlo silou riešil použitím väčšej sily. Určite som nebol nespokojný, len mi k plnej spokojnosti chýbali dve hviezdičky.

• 18.2.2011  16:46
    Vynes na horu svoj hrob (TV film) (1979)

Uvedomujem si, že za nasledujúci komentár ma nikto nepochváli. Myslím si, že nikto nemusí liezť na Himalájske vrcholy. A ak chce, tak si musí do batohu pribaliť aj zodpovednosť za prípadné následky. Vrcholové horolezectvo je extrémne náročná činnosť v extrémnych podmienkach. Preto do rozhodovania v krízovej situácii nepatria vzorce správania sa z nížiny, ale chladnokrvný kalkul smerujúci k minimalizácii obetí. A napriek tomu, že oceňujem vydarenú rekonštrukciu skutočnej udalosti aj zobrazenie toho, ako Himaláje odhalia skryté osobnostné črty jednotlivcov, väčšej empatii mi bráni nezodpovedateľná otázka: "Načo tam liezli?" P.S. S takým vybavením by sa dnes horolezci asi báli vyliezť aj na Gerlach.

• 18.2.2011  10:10
    Gran Torino (2008)

Konečne sa mi podarilo získať a pozrieť si posledný nevidený film z Top Twenty ČSFD. Sledovanie takýchto filmov je poznačené veľkými a spravidla nenaplniteľnými očakávaniami. Gran Torino je, podľa mňa, vrcholom Eastwoodovej tvorby, i keď ho, paradoxne, nepovažujem za jeho najlepší film. Je extrapoláciou jeho dovtedajších postupov a myšlienkových schém. Eastwood režisér by nikde na svete nenašiel herca, ktorý by Walta zahral lepšie a presvedčivejšie ako Eastwood herec. Škoda len, že v tvorivom zápale niekoľkokrát prekročil mieru únosnosti a ponechal vo filme scény, ktoré neladia s obrazom síce zarputilého a mrzutého, ale súčasne aj starého, chorého a zoslabnutého vojnového veterána. Mohlo to byť za plný počet.

• 17.2.2011  18:46
    Dustbin Baby (TV film) (2008)

Námet atraktívny, spracovanie priemerné, Dakota pôvabná. Dejové peripetie boli raz uveriteľné, inokedy ani veľmi nie. Marion s priateľom mi vyložene prekážali, ale v Británii takéto typy možno vnímajú ako súčasť širšieho normálu. Tri hviezdičky sú skôr výrazom mojej dobrosrdečnosti, ako reálneho dojmu. Niekedy však treba byť za dobráka, aby ma Indiáni v ČSFD nenazvali Ten, ktorý dáva málo hviezdičiek.

• 16.2.2011  23:59

Je nepochybné, že v šesťdesiatych rokoch sa uvoľnila nahromadená tvorivá energia československých filmových tvorcov. Nikdy predtým a ani potom nevzniklo toľko originálnych nápadov, z ktorých mnohé boli aj adekvátne dobrým spôsobom spracované. Pri zrode Jessie stál originálny nápad pánov Macourka a Vorlíčka. Opieral sa síce o komiks, ktorý sa netešil priazni straníckych ideológov, ale plné využitie možností, ktoré poskytoval, mohlo počiatočný handicap prekonať. K dispozícii bola komiksovo krásna Olinka Schoberová, Ďuro Višný napínal svaly ako Schwarzenegger, v epizódkach sa zaskveli Menšík s Líbíčkom, ale okrem niekoľkých hlášok filmu zúfalo chýbal humor a ten, ktorý tam tvorcovia predsa len dostali, pôsobí dnes dosť zvetralo. Určite je to výrazný a nadpriemerný film, ale mohol a mal byť lepší.

• 15.2.2011  23:36
    Kolja (1996)

Vyčítať filmárovi ťah na Oscara je rovnako smiešne, ako vyčítať futbalistovi ťah na bránku. Ale to, rovnako ako zlomyseľné kritiky salónnych kritikov nechcem riešiť. A vlastne ani komentovať práve dopozeraný film. Veď čo už nové pridať k 330 komentárom? Chcem iba napísať, že po kvantách vrahov, narkomanov, deviantov, bláznov atď. pôsobí na mňa takýto film ako očistný kúpeľ, ktorý vždy rád absolvujem. Všetky hlášky poznám naspamäť, ale aj tak som sa pri dnešnej tretej repríze schuti zasmial na spontánnom Koljovom "Ježišmária" po Loukovom vysvetľovaní prečo vo Vydrej rieke už nie sú vydry. A hrdlo mi stislo, keď sa v závere odvrátil od matky a hľadal útočište u toho zmeneného starého mládenca.

• 15.2.2011  14:39

Coenovci určite nepatria medzi mojich obľúbených režisérov, takže som ušetrený sklamaných a zúfalých výkrikov ich fanúšikov, ktorým sa nepodarilo pochopiť, čo týmto filmom vlastne mysleli. Ja sa o to ani nesnažím. Viem, že nakrúcajú zvláštne filmy, z ktorých časť akceptujem, pretože oni určite nie sú babráci, len ich videnie sveta je často iné, než moje. Ale nakrúcajú aj pre mňa neakceptovateľné filmy a Braček k nim patrí. Nenudil som sa počas celého filmu, niekedy som sa dokonca aj pousmial, inokedy naštval, keď kvôli ich "umeleckým" predstavám zrazili autom kravu a celý zmiešaný pocit som zaokrúhlil na dve hviezdičky.

• 15.2.2011  08:14

Je mi jasné, že vo filme, ktorý netrvá ani dve hodiny je ťažké vierohodne zobraziť duševný prerod rasistického Južana na priateľa černochov a milovníka černošiek. Billy Bob Thornton sa aspoň o to pokúsil, i keď výsledok bol rovnako neuveriteľný ako vo filme Kult hákového kríža. Rasistu, ktorý to má v génoch a ktorý má vyprázdňovaciu blondínu nezmení jedna noc s černoškou. Leticia žiadnym prerodom neprechádza a jej vzťah k okoliu určuje iba momentálna finančná situácia. Celkovo som mal pocit, že režisér nemal jasno v tom, čo ide nakrúcať. Aj postava malého tlsťocha bola nadbytočná a nič neriešiaca, takže jej koniec bol východiskom pre scenáristu a úľavou pre divákov. Škoda, že možnosť udeliť pokutu amatérovi, ktorý ju daboval je už premlčaná. O tom, že je možné vysúložiť si Oscara sa tu už písalo, takže dve hviezdičky celkom za nepodarený film, ktorý nepodareným nemusel byť.

• 14.2.2011  15:07

Po Anne a vlkoch je moje druhé stretnutie s dielom Carlosa Sauru sklamaním. Film ma napriek predpoludňajším hodinám uspával svojím pomalým, monotónnym rytmom, ktorý občas prerušila nejaká krátka dramatická scéna. Film som nepochopil, neporozumel som, čo ním chce režisér divákovi povedať a preto nemôžem ísť pri hodnotení ani na širokospektrálne tri hviezdičky.

• 13.2.2011  20:45
    Městem chodí Mikuláš (TV film) (1992)

Kachyňove filmy mám rád, ale tento som videl prvý krát. Nečudo, veď jeho názov evokuje úplne iný typ filmu, než akým je. Určite to nie je detský film a iba čiastočne film o deťoch. Je to film o batohoch, v ktorých si každý z nás nesie svoje radosti i starosti, stretáva iných batôžkárov, premýšľa, prečo jedni majú batohy veľké a iní miniatúrne, premýšľa aj o tom, či sa dá s tým niečo robiť a či to nebude na úkor iného. Nakoniec si všetci na chvíľu odložia batohy a doprajú čakajúcim deťom Mikuláša aj keď vedia, že už ráno si svoje batohy ponesú ďalej a niektorí aj inde. Do toho znie Hapkova hudba a Daniel Douda završuje svoj veľký herecký part bez toho, aby bol uvedený medzi hercami tohto filmu.

• 11.2.2011  21:50

Pri sledovaní filmu som mal intenzívny pocit, že aj mne v mozgu rastie nejaký nádor. Zatiaľ nemám kŕče a prejavuje sa to iba tým, že niektoré filmy vnímam úplne inak, ako väčšina užívateľov. Myšlienka, ako stráviť posledné dni života je neobyčajne lákavá a na túto tému som videl minimálne dva vynikajúce filmy. Bol to kedysi dávno Griffin a Phoenixová s Petrom Falkom a pred pár mesiacmi Môj život bezo mňa so Sarah Polley. Blbý a blbší som síce nevidel, ale predpokladám, že rozdiel medzi ním a Klopaním spočíva iba v obrátených úlohách dvoch predstaviteľov a ich okolia. Aj Tarantino si požičiava nápady, ale ak niekto vykráda Tarantina, mal by to robiť aspoň s takou ľahkosťou a gracióznosťou, ako Tarantino. A tiež si nemýliť Štokholmský syndróm s Helsinským syndrómom. Dnes som fakt nemal dobrý deň. Najprv Kusturica a teraz táto krimikomédia, v ktorej si mohol pokojne zahrať Pierre Richard s Paolom Villagiom.

• 11.2.2011  15:50

Nemal by som pozerať takéto filmy, pretože po záverečných titulkoch sa už nedokážem začleniť do davu úprimne nadšených obdivovateľov doplnených tými, čo majú problém dať odlišné hodnotenie a snobmi, ktorí už vopred vzdychajú nad každým ďalším majstrovým kúskom. Pri sledovaní tohto takmer prírodopisného dokumentu som mal pocit, ako keď nútia vegetariána pochutnať si na tataráku.

• 11.2.2011  09:15

Opäť po dlhšom čase silný zážitok. Nenápadný film s čudným názvom a jedinou známou tvárou, ktorou je Kristin Scott Thomas. Herečka s kultivovaným, úsporným prejavom a tvárou, ktorou dokáže vyjadriť aj najmenšie hnutia mysli. A práve Kristin Scott Thomas je tou, ktorá "urobila" tento film. Nielen tým, že je v ňom hlavnou postavou a prirodzene sa okolo nej všetko točí, ale aj tým, že nasadila latku tak vysoko, že ostatní sa museli veľmi snažiť, aby nevyzerali ako sparringpartneri. Film je citlivo urobený, nič tam nezaškrípe, hudbu divák ani nevníma, pretože zapadla na svoje miesto a tak jediný problém, ktorý mám s týmto filmom, je neuveriteľná výška trestu za čin spáchaný v daných podmienkach.

• 10.2.2011  19:33

Film mi pripadal dosť nedotiahnutý, i keď chvíľami bol zaujímavý. Neskutočne ma však rozčuľoval Thomas, pretože takého primitívneho, vyprázdneného, neschopného a lenivého zmrda človek hneď tak nevidí. A to bol aj dôvod, prečo bol pre mňa celý príbeh málo uveriteľný. Tá základná idea, vytiahnuť manželský pár na odľahlé miesto, pridať k nim ďalšiu dvojicu a sledovať, čo to spraví so vzťahmi je síce zaujímavá, ale nie som si istý, či sa ju podarilo naplniť.

• 10.2.2011  08:27

Kedysi dávno som sa dokázal zabaviť aj na tomto filme, ktorý rozhodne nepatrí medzi Burianove výstavné kusy. Dnes som iba tak znudene sledoval komédiu plnú prevlekov, rozčuľovala ma príšerná kvalita kópie a náladu mi zdvihlo iba nespočetnekrát videné vystúpenie falošného kniežaťa Naryškina. To je všetko, čo som chcel o filme napísať. Ale bude aj lepšie (vyjadrenie bohužiaľ nemá univerzálnu platnosť a týka sa iba nekomentovaných Burianových filmov).

• 9.2.2011  08:10
    Naděje (1963)

Netušil som, že takýto film mohol vzniknúť za socializmu. Ťažko depresívny, beznádejný film s maličkým svetielkom na konci tunela i na konci filmu. Film, v ktorom Rudolf Hrušínský presvedčí aj dovtedy nepresvedčených, že bol najlepším českým hercom. Film, v ktorom Hana Hegerová dokázala, že ak by sa nestala vynikajúcou šansonierkou, nestratila by sa ani ako herečka. Film vynikajúco zrežírovaný a nasnímaný. Až s odstupom niekoľkých rokov mu pridávam štvrtú hviezdičku, pretože doterajšie tri boli skôr výrazom neúcty, než odozvy, ktorú vo mne vyvolal.