nascendi

homepage

Skype: juglon1

• 12.7.2009  19:45
    Uranya (2006)

Grécky film vidím raz za dvadsať rokov. Po zhliadnutí Uranye nemám chuť tento interval skrátiť.

• 12.7.2009  14:26

Dĺžka filmu mi neprekáža, pokiaľ nie je dôsledkom zdĺhavosti. A tento zdĺhavý bol. Okrem toho to bola komédia, pri ktorej som sa iba párkrát pousmial. Zápletka mohla byť zaujímavá, ale nedostatok tempa a odbiehanie od témy ju pochovalo rýchlejšie, ako Armbruster s Pamelou svojich rodičov. Škoda. Vo filmoch Byt a Niekto to rád horúce dopadla dvojica Wilder-Lemmon oveľa, oveľa lepšie.

• 11.7.2009  16:14

Stále dúfam, že časom naďabím na nejaký starší, neprávom zabudnutý domáci film. Aj pred zhliadnutím tohto som dúfal. Naďabil som však iba na film starší, lepšie povedané predčasne zostarnutý, pri sledovaní ktorého som sa často cítil trápne.

• 11.7.2009  13:41
    Batman (1989)

Tieto filmy mi nesedia žánrovo, takže považujem za úspech, že som ho dopozeral do konca. Ale chápem, že má svojich divákov.

• 11.7.2009  13:33

Vlastne som ten film nejakú dobu sledoval iba preto, aby som sa dozvedel prečo má hodnotenie nad 80 %. Nedozvedel som sa.

• 10.7.2009  10:52
    Phar Lap (1983)

Ak mám hodnotiť emocionálny zážitok tak je to za plný počet hviezdičiek. V tom prípade sú mi však réžia, kamera, herecké výkony a obdobné kritériá hodnotenia úplne ľahostajné. Smutné je, že príbeh o veľkom koňovi, je nutne aj filmom o malých chamtivých korunách tvorstva. Phar Lap mi pripomína konského Amadea, obklopeného ľudskými Saliermi.

• 8.7.2009  22:07
    Zabíjení (1956)

Obdivujem jasnozrivosť väčšiny hodnotiteľov, ktorí už v tomto filme rozpoznali Kubrickovu neskoršiu genialitu. Ja som po jeho pozornom zhliadnutí skôr začal uvažovať, či má mať aj naďalej miesto v desiatke mojich najobľúbenejších režisérov. Je množstvo filmov nakrútených skôr, ako tento a pritom na mňa nepôsobili tak staro a miestami až naivne. Pri niektorých hercoch som takmer trpel a nedá sa to zvaliť iba na dabing. Okrem skladačkovej výstavby a poprehadzovanej chronológie, ktoré sa odvtedy stali takmer normou, som nenašiel nič, čo by ma zaujalo. Tie dve hviezdičky sú viac-menej zo slušnosti. Veď nakrútil aj Odyseu ...

• 8.7.2009  12:07

V mojom veku prichádzajú prekvapenia zriedkavo. Tento film ma zaskočil. Nepoznajúc predchádzajúci príbeh Pred úsvitom, nepoznajúc hercov, ani režiséra, som takmer bez dychu sledoval 80 minútový úžasný rozhovor obávajúc sa iba, aby nevhodný koniec nepokazil predchádzajúce. Nestalo sa. Už dávno som nezažil taký pocit spriaznenosti s postavami filmového príbehu.

• 8.7.2009  07:47

Filmová jednohubka s kultovou hudbou a nenáročnou zábavou, vhodná asi iba pre mojich rovesníkov.

• 7.7.2009  21:50
    Černý vdovec (TV film) (2006)

Filmov odohrávajúcich sa prevažne v súdnej sieni a odhaľujúcich rafinované zločiny bolo nakrútených neúrekom. Dosť som ich videl aj ja. Tento ničím nevybočuje z ich radu. Takže jedinou nevysvetlenou záhadou je, prečo som ho pozeral.

• 7.7.2009  14:24

Paul Newman patrí do desiatky mojich najobľúbenejších hercov, pravdepodobne na jej čelo. Napriek tomu som presvedčený, že úloha v tomto filme mu typovo nesadla. Ťažko mu uverím, že je jednoduchým chlapcom z chudobnej štvrte, ktorého jedinou devízou je nenávisť explodujúca v jeho pravačke. Môže sa hrbiť ako chce, môže robiť dobre odpozorované grimasy a gestá. Je mi ľúto. Paul Newman bol farboslepý, čo zhatilo niektoré jeho sny. Ale farboslepí boli aj tí farbičkári, ktorí pred dvadsiatimi rokmi kolorovali pôvodne čiernobiely film a nevšimli si farbu Newmanových očí, pre ktorú ho zbožňovali aj tie ženy, ktorým jeho filmy veľa nehovorili. I keď ani najmodrejšie z modrých očí by v mojich očiach tomuto filmu viac hviezdičiek nezabezpečili.

• 6.7.2009  19:31
    Ben X (2007)

Tento film ma nezaujal, ani nedojal. Hlavný hrdina si, s ohľadom na reálne možnosti, spokojne žije vo svojom virtuálnom svete. Rodičia, ktorí ako obvykle chcú pre svojich potomkov iba to najlepšie, ho nezmyselne pchajú do bežnej školy neuvedomujúc si, že väčšina sa k odchýlkam spravidla stavia podozrievavo a pre istotu ich vylučuje zo svojho stredu (napr. šikanou). Tie tri hviezdičky sú za herecké výkony a celkové stvárnenie filmu.

• 6.7.2009  16:06
    Strašáci (1988)

Prehliadol som titulky a dvadsať minút som bol dezorientovaný aj bez buzoly. Toto predsa nemohol nakrútiť Sam Peckinpah, ani keby bol opitý! Potom som to vypol, vymazal a v databáze ČSFD sa dodatočne dozvedel, že nie sú strašiaci ako strašiaci. Ale strašné to teda bolo. S filmami týchto kvalít sa nestretávam často.

• 5.7.2009  22:35

Nakrútiť remake je odôvodnené, ak má tvorca ambíciu nakrútiť film inak alebo lepšie. Prípadne aj inak aj lepšie. Myslím, že hra Reginalda Rosea a miestnosť, v ktorej sa príbeh odohráva, veľa možností nakrútiť film inak neposkytovali. A nakrútiť ho lepšie? Prosím vás ... Takže dôvodom môjho pomerne nízkeho hodnotenia nie je ani tak film samotný, ako pocit zbytočnej práce, ktorá bola naň vynaložená.

• 2.7.2009  12:12

Príbehov o únosoch detí už boli nakrútené desiatky. Pomaly už nie je čím prekvapiť, pretože téma sa vyčerpáva. Autori vsadili na posun, obdobný červenému posunu v astronómii. Posunu, ktorý niečo predznamenáva. Preto vo filme prakticky nikto nie je takým, akým obvykle býva a na divákovi je, aby sa v tejto morálnej hatmatatilke vyznal. Kľúčové je to u Amandinej matky, ktorá nie je ani milujúca, ani starostlivá, ako obvykle matky bývajú. Celkove je film zaujímavý, núti na premýšľanie, niekedy som sa však v príbehu strácal.

• 30.6.2009  15:31
    Soupeři (1977)

Scenéria, obrázky, neobvyklé dôstojnícke vrkoče. To všetko sa mi páčilo. Lenže od filmu čakám o niečo viac a je mi v podstate jedno, že ho nakrútil slávny režisér ako svoj debut. Veď príbeh o dlhotrvajúcom nepriateľstve s jeho takmer zabudnutou pôvodnou príčinou sme tu už mali v Hostinci U kamenného stola.

• 29.6.2009  08:31

Keď som film videl prvýkrát, nevenoval som mu nejakú zvláštnu pozornosť a dokonca sa mi plietol DiCaprio s Damonom. V podvedomí mi ostal pocit, že to nemusí byť iba nadpriemerný film. Tak som si ho včera pozrel pozornejšie a musím uznať, že sa vydaril po všetkých stránkach. Už som si neplietol nikoho s nikým a mohol som si vychutnávať detaily, ktoré mi pri prvom povrchnom zhliadnutí unikli. Prekombinovaný záver mi síce prekážal aj tentoraz, but nobody perfect.

• 28.6.2009  13:51
    Nemocnice na kraji města (TV seriál) (1977)

Prvá Nemocnica bola, a to nielen vo svojej dobe, úžasným seriálom. Vďaka divácky atraktívnemu prostrediu, vynikajúco napísanému scenáru, skvelému obsadeniu aj úžasným hereckým výkonom. A pretože v tej dobe boli v televízii uvádzané programy o niekoľko rádov slabšie, nemožno sa čudovať, že pri premiérach jednotlivých dielov boli ulice v Československu ako vymreté. Viem, že veční kritici seriálu vyčítali, že Kopecký mal viac priestoru a pôsobil plastickejšie, než hlavný hrdina, že to alebo ono. Ale to len preto, aby ich autori vyzerali náročne. Mňa skôr potešilo, že napríklad Dana Medřická (mnou neobľúbená) si zahrala postavu, na ktorú sa nezabúda. Je iba logické, že pri nadšení z prvej série seriálu som druhú pretrpel a ďalšie som tuším ani nevidel.

• 28.6.2009  07:31
    M*A*S*H (TV seriál) (1972)

Je neuveriteľné, i keď pochopiteľné, že tento seriál z nevľúdneho prostredia kórejskej vojny dokázal večer čo večer pritiahnuť k obrazovkám množstvo divákov, ktorí od nich odchádzali s dobrým pocitom. Nie je za tým iba Alan Alda so svojimi spoluhráčmi, ktorí v žiadnom prípade neboli figúrkami, ani nezabudnuteľná zvučka seriálu, ale najmä skvelé dialógy v dobre rozohraných situáciách. A aj keď seriál, ako ostatne väčšina úspešných seriálov, skončil ďaleko za zenitom, diváci sa s ním lúčili s chápavou láskavosťou, ktorá umožnila, aby sa na obrazovky vracal v neobvyklom počte repríz.

• 27.6.2009  20:12
    Chobotnice (TV seriál) (1984)

Boj osamelého hrdinu proti rozvetveným chápadlám mafie v politickom a mocenskom prostredí, ktoré si už mafia stihla upraviť do užívateľsky príjemnej podoby, dokáže zaujať. Veď je to ako boj rozprávkového hrdinu so sedemhlavým drakom. Keď tým osamelým hrdinom je charizmatický Michele Placido, šance na úspech sú, minimálne u ženskej časti publika, omnoho vyššie. A keď tú úžasnú hudbu k seriálu zloží Ennio Morricone, šanca na úspech je, minimálne u počujúcej časti publika, ešte vyššia. Takže jediné, čím si môže seriál, akým je Chobotnica ublížiť, je jeho naťahovanie do neprijateľnej dĺžky. A tomuto nebezpečenstvu sa bohužiaľ ani tento seriál neubránil.

• 27.6.2009  20:01
    Dempsey a Makepeaceová (TV seriál) (1985)

Jednotlivé časti kriminálnych seriálov by mali byť akčné, napínavé, s prekvapujúcim rozuzlením. Keď je do hlavných úloh obsadená sympatická dvojica policajtov, v ktorej to pracovne i mimopracovne iskrí, keď je atmosféra seriálu odľahčená humorom a bonmotmi, tak je o úspech postarané. Problémom je rýchle zostarnutie seriálu, ktoré je porovnateľné s tempom starnutia filmov a seriálov žánru sci-fi. Všeobecne akceptovaným názorom je, že slovenský dabing je zásluhou Borisa Farkaša a Kamily Magálovej lepší, ako český. Nestávalo sa to často. Rovnako sa nestáva často, aby som v roku 2017, po opätovnom zhliadnutí niekoľkých častí, znížil hodnotenie z neutrálneho na negatívne. Naivitu a šablónovitosť som už nemohol veľkoryso prehliadať.

• 17.6.2009  21:54

Univerzálny vojak je vynikajúca Donovanova skladba a veľmi mizerný film, ktorý kdekomu v mladosti imponoval a keď sa naň pozrie v dospelosti, nestačí sa čudovať.

• 21.5.2009  12:05
    Akta X (TV seriál) (1993)

Akty X boli úspešným a v svojej dobe ojedinelým seriálom. Hlavní hrdinovia boli sympatickí a príbehy v sebe skrývali úžasný potenciál. Bol však krehký, pretože najlepšie časti boli tie, ktoré obsahovali ako-tak uveriteľný príbeh. A tých nebol nadbytok. Komerčný úspech však vyžadoval stále nové a nové epizódy a tam už sa na uveriteľnosť príbehu príliš nehľadelo. Tak začal postupný a nezadržateľný úpadok nádejne rozbehnutého projektu. Napriek tomu predstavuje seriál aj ako celok veľmi slušný priemer.

• 9.3.2009  22:06
    Krotká (TV film) (1967)

Po záverečných titulkoch si človek uvedomí, že aj takéto diela uvádzala televízia v rámci "bratislavských pondelkov." Dnes (8.3.) máme viac programov a môžeme si v pondelok vybrať medzi Poisťovňou šťastia, Panelákom, rumunskou telenovelou a nemeckým romantickým filmom. Ale späť k filmu. F.M. Dostojevskij je ikonou literatúry a televízny prepis jeho poviedky sa mimoriadne vydaril. Režisér Barabáš zachoval spisovateľovho ducha, Ctibor Filčík vo vnútornom monológu utiahol nenapodobiteľným spôsobom celý dej, mladučká Magda Vášáryová mu na menšej ploche zdatne sekundovala, Szomolányiho kamera to bravúrne nasnímala a do toho všetkého znela Liškova hudba, čo viac som si mohol priať. A dostal som aj bonus v podobe fragmentov môjho rodného mesta.

• 2.3.2009  11:35
    Kojak (TV seriál) (1973)

Krimiseriál s humorom je vždy viac, ako bez neho. Telly Savalas dal tomuto seriálu pečať One Man Show. Jeho spoluhráči sú sparringpartnermi, ktorí zabraňujú aby všade chodil a všetko riešil sám. Veď schopností a energie na to má dosť. Je to osobnosť vzbudzujúca rešpekt na oboch stranách zákona. Preto si môže bez obáv zo zníženia autority cucať neodmysliteľné lízatko a prenášať nezabudnuteľné trefné hlášky. Z jeho dominancie vyplývajú aj nedostatky seriálu, najmä idealizácia a všemocnosť Kojaka, ktorý už nie je iba úspešným policajtom, ale takmer dobrou vílou. Napriek všetkému som sa na tento seriál vždy rád pozrel, a to už v dobe keď bežal na viedenskej televízii a ja som po rakúsky veľmi nevedel.

• 2.3.2009  07:46
    Columbo (TV seriál) (1971)

Columbo je klamár. Klame svojím obnoseným baloňákom, klame ojazdeným európskym autom, klame predstierajúc pomalšie chápanie súvislostí a pravdepodobne klame aj o svojej manželke, ktorú okrem neho nikto nevidel. A keď mu na jeho klamstvá niekto naletí, spravidla to znamená prekvapujúce uzatvorenie, spočiatku beznádejného, prípadu. Preto za kľúčové, pre tento seriál, považujem Columbove slová: "A vy věříte policajtovi. To jste teda bláhová." Slabinou seriálu bolo, že neskončil včas. Časti z poslednej tretiny už boli opakovaním. Prekvapenia sa nekonali a menilo sa iba meno, mesto, zviera, vec.

• 28.2.2009  07:33
    Mr. Bean (TV seriál) (1990)

Pamätám si, ako pred jedným Silvestrom riaditeľ Novy s radosťou oznamoval, že zakúpili scénky nového a výborného anglického komika s takým smiešnym menom. Po ich uvedení už nebolo čo riešiť. Bolo jasné, že sa zrodila nová veľká hviezda. Očakávanie premiéry ďalšej zo 14 grotesiek bolo rozvinutím Einsteinovej teórie v tom, že čas sa pri čakaní na Mr. Beana predlžuje. Pre mňa, ako milovníka starých nemých grotesiek, bolo každé stretnutie s Mr. Beanom veľkým sviatkom. Vrátane skečov uvádzaných pod názvom Rowan Atkinson live. Preto som ako ozajstnú katastrofu pociťoval jeho celovečerné filmy. Nuž čo?

• 28.2.2009  07:17

Film ma nijako zvlášť nezaujal a výnimočne k tomu neprispel Nicolas Cage. Dlho si však budem pamätať scénu, ako domorodci v rekordnom čase rozoberú lietadlo. To mi pripomenulo našich osadníkov.

• 21.1.2009  10:48

Vo filme zaznie titulná pieseň iba pri titulkoch a ako herec, nedokáže Elvis upútať ani vo westerne.

• 21.1.2009  10:46

Elvisa treba počúvať a nie pozerať jeho filmy.