nascendi

Skype: juglon1

1 26 50 75 90 91 92 93 94 95 96 99
    • 28.9.2009  08:26
    G.I. Blues (1960)

Ničím sa od iných neodlišujúci Taurogov film s dobrými pesničkami, využívajúci Elvisovu "vojenskú službu" v Západnom Nemecku.

• 28.9.2009  07:14
    Mejdan (1967)

Ako som už písal predtým, štandardne slabý Elvisov film, tentoraz dokonca aj bez dobrej hudby, takže jedna "little star" celkom.

• 27.9.2009  23:31
    Kid Galahad (1962)

Elvisov štandardne slabý film, v ktorom sa hrá na boxera. Je tam ale tiež sedem výborných skladieb, medzi ktorými dominuje I Got Lucky.

• 27.9.2009  08:54
    Tlumočnice (2005)

Z priemeru iba niekoľkými scénami vybočujúci, rozvláčny a rýchlo zabudnuteľný film. Poteší fanúšika Nicole Kidman alebo Seana Penna. Tí však svojimi výkonmi dokázali zakryť nedostatky scenára a rutinu režiséra iba sčasti.

• 27.9.2009  08:44

V živote som neprečítal ani jednu knihu od Karla Maya, ale všetky od J.F. Coopera. Mám preto pomerne presnú predstavu, ako majú postavy z jeho kníh vyzerať a ako konať. Je teda aj mojou chybou, že sa do nej film netrafil a nadpriemerne ma z neho zaujala iba hudba.

• 26.9.2009  11:33

Zasa som premrhal poldruha hodiny. Pripomínalo mi to absolventský film netalentovaného režiséra. Hlavný hrdina ma zaujal iba tým, že vyzeral ako snímaný rybím okom. Najviac ma však pobavilo, že film je označený ako komédia a romantický.

• 25.9.2009  20:20

Mal som menší komplex z toho, že som doteraz nevidel ani jeden diel tohto známeho seriálu. Po zhliadnutí filmu mám namiesto komplexu pocit trápnosti. Neprekážajú mi vulgarizmy (okrem iného aj preto, že je nemožné sa im vyhnúť), mám rád dobré vtipy, viem oceniť nové prístupy a nové riešenia. Napriek tomu dokážem tomuto výtvoru dať iba jednu hviezdičku. Najmä nechápem pre koho a prečo to bolo nakrútené.

• 25.9.2009  11:47

Opätovne som šliapol vedľa. To je film pre úplne iných divákov. Preto nehodnotiteľný.

• 24.9.2009  20:07
    Amarcord (1973)

Amarcord nakrútil Fellini v dobe, keď už mal takmer všetky významnejšie snímky hotové. Má to byť spomínanie na jeho mladosť a dospievanie. To je v poriadku, veď títo sebastrední umelci sa veľmi radi zaoberajú sami sebou. Ale to mal potom nakrútiť film vo vlastnej produkcii a po večeroch si ho púšťať sebe a Giuliette. Čím má osloviť diváka tá nespojitá záplava epizódiek, s pitoresknými postavami, kolotočovou hudbou a hľadaním sexu, pripomínajúca roztrhnutý náhrdelník. Chcem však dodať, že Felliniho si naďalej vážim a jeho filmy mám rád, iba Amarcord ani náhodou. V záujme spravodlivosti priznávam, že som sa raz aj zasmial, a to v scénke, keď chceli dostať bláznivého a hulákajúceho strýčka zo stromu a jeden mládenec navrhol: "A co kdybychom ho sestřelili?"

• 24.9.2009  09:21

Veľký príbeh o veľkom čine, na ktorom je najcennejšie to mlčanie hlavného protagonistu po ňom. Jediné, čo mi prekáža, je spoločné hodnotenie dokumentárnych (ale i krátkometrážnych, televíznych, animovaných) filmov s "normálnymi" filmami.

• 23.9.2009  18:57

Keď som si nedávno pozrel film Nevesta bola v čiernom dúfal som, že nič horšie už od Truffauta neuvidím. Teda nie že by Nevesta bola zlá, ona bola iba priemerná. Veľmi rýchlo som sa dočkal. V Siréne ponúkol ešte neuveriteľnejší príbeh, znásobený zlými hereckými výkonmi (alebo zle vybranými hercami). Nemohol som im veriť mechanicky odriekavané texty. Nemohol som uveriť, že Belmondo je takým zamilovaným ťuťmákom a Catherine takou neľútostnou a chamtivou sviňou. A keďže som im to neveril, veľkú časť filmu som sa nudil. Na to, aby som upadal do vytrženia nad Belmondovými asociáciami pri pohľade na obrázok Snehulienky otrávenej jablkom a nie jedom na potkany, som už dosť starý. Aj na to, aby som veril, že niekto môže milovať ženskú, ktorá mu odkrágľovala potenciálnu nevestu, okradla ho o hotovosť, ušla mu, okradla ho o zvyšok majetku a keď jej už na nič nebol, sa ho pokúsila otráviť. Ďakujem Francois, máš mnoho omnoho lepších filmov.

• 23.9.2009  08:14
    Paprika (1991)

Pamätám sa. Zaujalo ma na ňom iba to, ako sa mohol takýto film dostať do normálnej distribúcie. Asi Nová doba ...

• 23.9.2009  08:11
    Goldfinger (1964)

Bol som spokojný. Dobrého Bonda som bez väčšej námahy odlíšil od zlého Goldfingera, ktorého som si pamätal ešte ako vraha z filmu Stalo sa za bieleho dňa. Ľahko zapamätateľná pesnička navrch, tak čo by ešte niekto chcel? Vo vzduchu tak ostala visieť iba jedna nezodpovedaná otázka: Ako prepchali Goldfingera tým malým okienkom v lietadle?

• 22.9.2009  15:32

Na Veľký útek som dlho čakal a primerane sa aj tešil. Počet filmov, ktoré som nevidel a sú v prvej dvojstovke ČSFD sa stále zmenšuje, takže vo mne vzbudzujú veľké očakávania. Po záverečných titulkoch som nebol sklamaný, len som mal pocit, že stačilo málo a mohlo to byť oveľa lepšie. Lenže Američania ostanú v nakrúcaní filmov z II. svetovej vojny asi nepolepšiteľní. To mal byť zajatecký tábor? Aj v pionierskom bol tvrdší režim a prísnejší dozor. Je iba prirodzené, že pri rozohraní takejto selanky pôsobí zastrelenie zajatca nanajvýš rušivo a neprirodzene. Pridaním hudby a sem tam nejakej pesničky (veď tam hral aj spevák John Leyton) mohli z toho ľahko spraviť muzikál. A keď som videl Sinatrov Von Ryanov expres bol som nútený obom nadeliť po tri hviezdičky. Aj tzv. odľahčovanie témy má svoje pravidlá.

• 22.9.2009  12:01
    Profesionálové (TV seriál) (1977)

Na Profesionálov som pri zostavovaní prehľadu mojich desiatich najobľúbenejších seriálov zabudol, aj keď Bodie s Doylom a Cowleym sú nezabudnuteľní. Je to seriál, ktorý v tej normalizačnej televíznej nude čnel ako maják. A tiež seriál, ktorého si uvedomujem, že každou reprízou sa seriál nižšie a nižšie. Preto ho už nenájdete medzi desiatkou mojich najobľúbenejších, ale medzi stovkami priemerných. Stal sa vyprázdnenou ikonou doby minulej.

• 20.9.2009  12:52
    Dr. No (1962)

Fragmenty z tejto bondovky som vídaval kedysi na ORF. Ani ako teenagera ma nenadchla, takže s nostalgickým skreslením pohľadu na ňu nemám problémy. V žiadnom prípade to nie je mizerný film. Stačí niečo prehliadnuť a celkový dojem je potom znesiteľný. Scéna, pri ktorej Ursula Andress vystupuje z mora sa stala legendárnou a pripomenú si ju aj tí, ktorí na všetko ostatné z tejto bondovky zabudli. Neviem koľko ďalších bondoviek dokážem sledovať až do konca. Iba dúfam, že to nedopadne tak, ako s mojou snahou dopozerať všetky Rohmerove filmy.

• 19.9.2009  20:03
    Lilja (2002)

Je zriedkavým javom, keď film hodnotím vyššie, ako väčšina. U tohto to urobím bez najmenšieho zaváhania. Niekto z komentujúcich spochybnil stvárnenie ruskej reality. Tá je podľa mojich osobných skúseností zobrazená, vrátane jazyka, tak presne, že ani domáci by ju lepšie nenakrútili. To je obrovský rozdiel oproti americkým filmom, kde pomaly aj černosi budú hrať "autentických" Rusov. Herecké výkony sú perfektné, niečo sa tiež nepodarilo, i keď z krídiel by som až takú tragédiu nerobil. Celok bol však veľkým zážitkom. Chcem vyzdvihnúť bezmocnosť hlavných postáv a bezvýchodnosť ich postavenia, ako aj paradox, že pre Lilyu ostal rozdiel medzi Ruskom a Švédskom skrytý. Pri opakovanom zhliadnutí dopĺňam hviezdičky na plný počet. Bez pochybností.

• 19.9.2009  10:36

O Vietname, po Vietname, bez Vietnamu. Po dlhšej dobe zasa jeden vynikajúci film bez zbytočného politizovania, ktorý na problémy Ameriky a sveta nazerá prizmou svojich postáv. Ľudí, pre ktorých sa niečo definitívne skončilo a nemajú jasno v tom, či stoja o to, čo im ostalo. Hudba mojej mladosti (Rolling Stones, Beatles, Simon a Garfunkel, Bob Dylan) umocňuje celkový dojem z filmu. Päť hviezdičiek dávam iba každému desiatemu filmu. Tento je tým desiatym.

• 19.9.2009  01:41
    Bojovník (1983)

Keď človek vypne mozog a dve hodiny čučí, ako to Delonovi všetko vychádza a aká je tá Anča Parillaudovie rozkošná, tak je to celkom príjemne strávený čas. Len toho Columba so zhasínajúcou cigarou a autom s pokazeným kúrením si mohli odpustiť. Na krimikomédiu tam bola príliš vysoká úmrtnosť.

• 18.9.2009  20:29
    Lenny (1974)

Dustinom Hoffmanom vynikajúco stvárnený príbeh Lenny Brucea, pri ktorom som mal pocit, že sledujem Hoffmanovu autobiografiu. Chvíľami mi prelínanie časových rovín pripadalo chaotické. Film má 35 rokov a dnes sa s výrazmi, ktoré boli dôvodom na Lennyho opakované zatknutia a pád, môžeme stretnúť pomaly aj v dopoludňajšom vysielaní pre mládež.

• 17.9.2009  17:47

Nedokážem posúdiť význam tohto filmu z hľadiska filmovej histórie. Nedokážem oceniť údajné novátorstvo Alfréda Radoka. Určite ma však rušili herecké výkony na úrovni nemého filmu. Vo všeobecnosti si myslím, že na dobré sfilmovanie veľkých historických udalostí je treba časový odstup a ten v tomto prípade zreteľne chýbal.

• 14.9.2009  20:07

Nebudem riešiť prečo ma film neoslovil. Asi je určený pre úplne inú cieľovú skupinu, než je tá moja. Napriek tomu nemám najmenší dôvod zanevrieť na Spielberga, Whoopi Goldberg ani Dannyho Glovera.

• 13.9.2009  19:55
    Crash (2004)

Osemkusové puzzle ma nedostalo. Mala to byť nejaká sonda do súčasnému rasizmu, ale zvolili takú sondu, aby si ju všimli aj retardovaní diváci. Okrem toho osem príbehov je na dvojhodinový film pomerne veľa, ak z postáv nechceme mať figúrky. A celkovú vykonštruovanosť nezachránilo ani pozorné obsadenie jednotlivých úloh.

• 12.9.2009  15:09

Nie vždy sa podarí veľa muziky za málo peňazí. Tieto nízkorozpočtové experimentálne filmy stoja a padajú na príbehu (viď Vynález skazy) a keď je príbeh slabý od nudy nezachráni ani pôvabná Vášáryová.

• 12.9.2009  11:00

Nevesta v čiernom mi po celú dobu silno pripomínala film Philipa Labroa Bez motívu nakrútený o tri roky neskôr. Ten bol ale o triedu uveriteľnejší. U tohto filmu je nepochybné, že ho mal vo videopožičovni Tarantino a ošľahol ešte aj ten zoznam s piatimi malými černoškami. Ale brilantný záver čiernej nevesty si budem pamätať aj v dobe, keď mi už ostatné vyšumí z hlavy.

• 11.9.2009  17:16

Po Trainspottingu idem druhýkrát takmer sám oproti nadšením pištiacemu davu a vôbec necítim potrebu čokoľvek vysvetľovať, ani komentovať.

• 11.9.2009  07:47

Taký pohodový film na nedeľné odpoludnie. Nikoho neurazí, neohromí a okrem golfistu ani nenadchne. Obávam sa, že ten príjemný pocit po jeho zhliadnutí dlho nevydrží.

• 10.9.2009  22:32

Osud planéty závisí na dvoch hašteriacich sa bossoch atómovej ponorky a jednom námorníkovi letujúcom drôtiky na vysielačke. To predsa nemohli myslieť vážne. Ale ak sa divák nezaoberá takýmito detailami, môže si film s dobrými hercami a heroickou hudbou vychutnať. Aj keď mu bude pripadať čudné, že na palube atómovej ponorky jeden z tých dobrých hercov dáva po hube druhému dobrému hercovi. Asi to má navodiť dojem, že Američania sa správajú ako kovboji od ponoriek až po kozmos.

• 9.9.2009  16:51

Zo začiatku sa mi film páčil. Bol o drsných chlapoch, s drsnými spôsobmi, putujúcich po drsnej zasneženej krajine s nemeckým príveskom. Ale po prestrelke s inými putujúcimi drsnými chlapmi, ktorí boli nemeckými tankistami síce bez tanku, ale zato so psom, sa to všetko začalo kaziť. Potom som už neveril ničomu. Od nosenia viac ako stokilového Müllera na improvizovaných nosidlách a ešte aj v hlbokom snehu, cez bezproblémovo zvládnutú snehovú lavínu, až k dobre vybavenej vyhorenej horárni s bonusom v podobe atraktívnej Evy Krzyzewskej. To už bola paródia. Škoda, rozbiehalo sa to fajn. A ešte musím dodať, že ma dosť pobavil predpoklad tvorcov, že všetci slovenskí diváci vedia po nemecky, resp. že všetci nemeckí diváci vedia po slovensky.

• 8.9.2009  16:41

Tak ako predchádzajúca časť o zatajenej vode, tak ani táto o upchatom prameni ma nenadchla. Nedokážem pridávať hviezdičky iba za to, že Emmanuelle dobre vyzerá a nijako sa tým netají. V tejto časti sa mi páčila postava Kohoutka. Keď v ňom začali bublať hormóny, bol to konečne človek z mäsa a kostí, nie figúrka z panoptika. Avizované prekvapenie na záver sa konalo, ale konalo sa aj druhé, keď som sa dočítal, že Marcel Pagnol je spisovateľ z 20. storočia a nie z 19., kam by som ho podľa výstavby príbehu pokojne zaradil.

1 26 50 75 90 91 92 93 94 95 96 99