nascendi

Skype: juglon1

1 24 48 71 91 92 93 94 následující >>
    • 30.11.2008  19:10
    Muška (1967)

Z Mušky mám taký minimalistický dojem. Okrem minimálnej dĺžky si vystačí s minimom farieb, s minimom slov i s minimom citov a nálad. Napriek tomu som neskĺzol k minimálnemu hodnoteniu, pretože bol nakrútený maximálne.

• 28.11.2008  22:48

Už ma znervózňovalo, že som dlhšiu dobu nemohol dať žiadnemu filmu plný počet hviezdičiek. Návratu som ich dal bez problémov, i keď nie bez výhrad. Ale tie sú nepodstatné oproti tomu, že som zasa po čase videl krásne nasnímaný, dobre zahraný, bohato členitý príbeh a stretol sa v ňom s množstvom známych a dobrých hercov. Až zo záverečných titulkov som zistil, že režisérom bol Anthony Minghella, čo mi zdôvodnilo, prečo ma tento film zaujal rovnako, ako predtým Anglický pacient. Oba považujem za "pocitové filmy", pri ktorých je dôležitý výsledný dojem. A ten bol dobrý napriek tomu, že ani mne sa nepozdávala razancia Renée Zellweger a jej neprirodzená chôdza s mávaním rúk. Ale kvôli tomu predsa nedám o hviezdičku menej. Tiež si myslím, že Oscar pre ňu nie je zaslúžený, ale doprajem jej ho. Veď sa stačí pozrieť, kto všetko a za čo už dostal Oscara.

• 27.11.2008  15:00

Po poslednej projekcii som z "morálnych dôvodov" znížil hodnotenie na tri hviezdičky. Pred ním takmer všetky filmy tohto žánru končili dolapením a potrestaním zločincov. Aj tu, ale tento film je prelomový v tom, že glorifikuje zločincov a robí ich (na rozdiel od primitívnych zabijakov, ktorými boli v skutočnosti) príťažlivými, sympatickými hrdinami, ktorí z donútenia alebo v sebaobrane sem-tam niekoho zastrelia. Výsledkom je, že najodpornejšou postavou filmu je filmová manželka Gene Hackmana, ktorú by zastrelil každý druhý divák. A od úspechu tohto filmu sa nám sympatickí a nepotrestaní gauneri na plátnach utešene rozmnožili vytvoriac tak nový stereotyp. Jeden extrém vystriedal druhý a bude nejakú dobu trvať kým sa to po krivke tlmených kmitov dostane do rovnováhy.

• 26.11.2008  10:54

Tisícročnú včelu vnímam a hodnotím rovnako, či už ide o štvordielny seriál alebo o hodinu kratší film. Vystrihnutá hodina neznižuje hodnotu pôvodného seriálu, ale ju ani nezvyšuje. Film je pohodlnejší na sledovanie, ako seriál, pretože divák nemusí týždeň čakať na ďalšie pokračovanie a lepšie vníma kontinuitu deja. Jakubiskovi sa podarilo bezchybne pretlmočiť Jarošov román i verne zobraziť dejinné obdobie, v ktorom sa príbeh rodiny Pichandovcov odohráva. Tisícročnú včelu považujem nielen za jeden z najslovenskejších filmov, ale aj za najlepší slovenský film vôbec. Ako u seriálu, aj u filmu považujem za potrebné oceniť majstrovstvo kameramana a nádhernú hudbu Petra Hapku. Českí herci vhodne doplnili slovenskú hereckú elitru, ktorá sa tu zišla. Možno by bolo lepšie trochu krotiť Císlera, ktorý sa s vervou pustil do úlohy maďaróna, ale je to iba vec názoru. Tisícročnú včelu som videl viackrát a nebudem považovať čas strávený pri jej ďalšom sledovaní za stratený.

• 25.11.2008  09:43

Keby mi niekto v roku 1964 povedal, že tento film je možné hodnotiť menej, ako 5 hviezdičkami, neveril by som mu. Bol som iba o rok starší, ako brigádnici, nikdy som sa nezúčastnil chmeľovej brigády a napriek tomu som ho vnímal ako generačný. Nie nadčasový, ako sa tu často píše. Hodne zostarol, pretože bol produktom doby, aj keď v niektorých momentoch sa opatrne staval na zadné. Takže súčasné tri hviezdičky sú hodnotením šesťdesiatnika, hodnotením výsledným, hodnotením toho dobrého, čo pretrvalo.

• 25.11.2008  09:34

Podľa stopy v pamäti, ktorú zanechal tento film, som mu dal pôvodne plný počet hviezdičiek. Keď som si ho teraz po mnohých rokoch pozrel, jednu hviezdičku uberám bez presnejšej špecifikácie príčin. Naďalej ho považujem za jeden z najlepších českých filmov s vynikajúcimi hereckými výkonmi oboch hlavných predstaviteľov.

• 25.11.2008  09:33
    Perinbaba (1985)

Perinbabu som videl, keď som mal takmer päť krížikov na chrbte (preto tých päť hviezdičiek). Nemožno ma preto podozrievať, že som podľahol čaru rozprávky. Ono to vlastne ani taká pravá rozprávka nie je. Je to pravdepodobne nejaký žánrový guláš, ale jeho jednotlivé ingrediencie sú namiešané s majstrovstvom šéfkuchára. Preto v čase Vianoc, keď dochádza k návratu Perinbaby na obrazovky, a ja nemám nič súrnejšie na prácu, si bez problémov pozriem tento malý klenot už po x+1. krát.

• 25.11.2008  08:56

Dodatočne som si uvedomil, že aj rozprávke môžem dať päť hviezdičiek. A tejto rozprávke plným právom. Minimálne preto, že krásne a navyše aj vtipné rozprávky, sú vzácne ako soľ. I keď po čase som sa upokojil a usúdil som, že štyri hviezdičky sú dostatočným ocenením tejto mimoriadne vydarenej rozprávky.

• 24.11.2008  18:01

Film som videl už viackrát a ani po štyridsiatich rokoch nestratil nič zo sviežosti a vtipu. Nerieši žiadne svetoborné problémy, je iba dobrou zábavou, čo nie je málo. Pri pohľade na chudákov, ktorí vystúpali do šiesteho poschodia sa nedokážem udržať. Jane Fonda je rozkošná aj vtedy, keď nespieva: „Šama, šama, kelmalke mama.“

• 24.11.2008  17:41

Popol a diamant som mal možnosť vidieť po takmer päťdesiatich rokoch. Vtedy ma inšpiroval ku kúpe literárnej predlohy od Jerzyho Andrzejewského, dnes k ubratiu jednej hviezdičky. Napriek tomu ho považujem za veľmi dobrý film, pri hodnotení ktorého je treba prihliadať ku všetkým obmedzeniam, panujúcim v dobe jeho nakrúcania. Z filmárskeho a hereckého hľadiska podľa mňa zostarol iba minimálne.

• 24.11.2008  17:40

Po toľkých rokoch od premiéry a s prihliadnutím k súčasnej produkcii už málokto označí tento film za perverzný, škandálny, či poburujúci. Veď on vlastne ani nie je o sexe, ale o osamelosti, o bolesti a o zúfalstve. A o pokrytcoch. Ale tí nie sú na plátne, ale v hojnom množstve pred ním.

• 24.11.2008  17:35
    Sedm (1995)

Tak sa mi konečne na tretí pokus podarilo dopozerať tento skvost svetovej kinematografie všetkých čias. Pri prvých pokusoch som koniec vždy prespal, pretože film televízia veľmi predvídavo dávala v neskorých nočných hodinách. Inak tie scény pôsobia rovnako odpudivo aj v predpoludňajších hodinách. Nielen scény, ale prakticky celý film mi pripadal odpudivý, odporný a zvrátený. Pristihol som sa pri pocite, že Fincher nie je výrazne menší psychopat, ako postava vo filme. Možno tiež verí na nejaké poslanie. Určite sa vo svojom remesle vyzná. Poburuje ma posolstvo, ktoré vysiela divákovi a zaujíma, kam až ho dovedie cesta, na ktorú sa vydal. Problém vystihol užívateľ, ktorý tento film porovnal s Mlčaním jahniat. Aj v ňom bolo niekoľko nevábnych záberov, ale tie neboli cieľom, vyplývali z deja a dokresľovali ho. Nemám najmenšie námietky. V rámci psychohygieny si však Sedem radšej zapamätám ako film s nezmyselne moknúcimi detektívmi, ktorí si rovnako nezmyselne svietia baterkami aj tam, kde by stačilo stlačiť vypínač. Dvoma hviezdičkami hodnotím filmy, ktoré ma sklamali až do mierneho rozčúlenia. To je prípad tohto filmu, ktorý už nehodlám vidieť, ani nič meniť na jeho hodnotení. Aj keby som mal byť exkomunikovaný z ČSFD.

• 24.11.2008  17:30

Z tohto filmu som pred pár rokmi videl iba kúsok, a aj to v neskorých večerných hodinách. Už si nespomínam, čím ma tak štvorhviezdičkovo zaujal. Teraz som si ho nahral a cez deň pozorne pozrel. Obrovské prekvapenie. To je predsa film nakrútený psychopatom a pre psychopatov a vôbec ma nezaujíma, či tým psychopatom bol Stone alebo Tarantino. Prikláňam sa k názoru, že obaja. Aká satira, aké varovanie? Sú to iba bohapusté orgie násilia pre divákov, ktorí svoj záujem dokážu vybudiť iba takto silnými podnetmi. Po zhliadnutí výtvorov tohto typu sa vo mne prebúdza moralista.

• 24.11.2008  17:19

Ťažko mi je vysvetľovať a odôvodňovať, prečo West Side Story patrí do desiatky mojich najobľúbenejších filmov. Ťažko mi je pochopiť, prečo som ho nenašiel medzi dvojstovkou najlepšie ohodnotených filmov. Ťažko mi bolo pred 30 rokmi vysvetliť predavačke v obchodnom dome Dunaj, aký poklad vo forme LP mi za púhych 300 Kčs predáva. Pretože aktualizovaný príbeh Romea a Júlie, v ktorom vytvorila Natalie Wood svoju životnú úlohu a v ktorom boli od čias Freda Astaira a Gene Kellyho najúžasnejšie tanečné kreácie nepotrebuje pri zaraďovaní do mojej Top ten žiadne zdôvodnenie. Aj 50 rokov po premiére mám z jeho sledovania rovnako skvelé pocity, ako keď som ho pred mnohými rokmi videl po prvý raz.

• 24.11.2008  17:10

Veľkolepý, zdanlivo pomaly plynúci western, ktorý snáď ani westernom nie je. Je o strete troch veľkých túžob. Túžby podnikateľa, doviesť napriek chatrnému zdraviu železnicu k Pacifiku. Túžby osadníka, zabezpečiť pokojný život svojich detí predvídaním trasy a potrieb budovanej železnice. A túžby záhadného hráča na harmoniku, pomstiť smrť svojho brata. Obrovské detaily, páliace slnko, všadeprítomný prach, neobvyklé plášte, kvílivý zvuk ústnej harmoniky striedaný zasnenou, nádej vzbudzujúcou melódiou, to všetko a mnohé ďalšie som našiel pohromade iba v tomto filme. A to je tiež dôvod, prečo patrí medzi moje najobľúbenejšie, aj keď obsadenie Claudie Cardinale nepovažujem za najšťastnejší krok.

• 24.11.2008  17:09
    Vlasy (1979)

Ďalší nedotknuteľný film, ktorý akademici zabudli nominovať na Oscara. Za nedotknuteľný ho považujem napriek tomu, že muzikál nepatrí k mojim vyhľadávaným hudobným žánrom, hnutie hippies ma neoslovilo, nenosím dlhé vlasy a neochutnal som LSD. K pocitu pohody mi stačí pustiť si soundtrack alebo celý film, vychutnávať si, ako všetko speje k tomu impozantnému záveru, pri ktorom sa za fantastickej hudby plní brucho dopravného lietadla vojakmi posielanými bojovať za neviem čo a premýšľať pritom, podľa čoho tí americkí akademici navrhujú nominácie.

• 24.11.2008  17:08
    Tanec s vlky (1990)

Naturalizovaný bratislavský Kanaďan mi tvrdil, že správny preklad názvu mal znieť Ten, kto tancuje s vlkmi. Je to možné. Viac ma však potešilo, že sme sa zhodli na tom, že málokedy sa podarí nakrútiť taký nádherný, hlboko ľudský príbeh zasadený do krásnej prírody a podfarbený výbornou hudbou. A že omnoho častejšie stretneme potomkov tých primitívov v modrých uniformách, ako sa napchávajú hamburgerom a vyrevujú na nedeľnom futbalovom zápase.

• 24.11.2008  17:05

Soundtrack som počúval omnoho skôr, ako som videl film a nemám k nemu žiadne výhrady. K filmu aj po niekoľkých projekciách výhrady mám, aj keď sa to zatiaľ obišlo iba so stratou jednej hviezdičky. Práve pri tomto filme pociťujem nevýhody päťhviezdičkového hodnotenia. Za kultový ho však nebudem považovať nikdy. Ani náhodou. Quentin Tarantino nemôže byť podľa mňa kultom, skôr diagnózou. Na druhej strane si myslím, že okrem Tarantina neexistuje nikto, kto by z takých mizerných črepín poskladal takú vynikajúcu mozaiku. Tak, ako sa v čínskej jedálni nesmiete zamýšľať nad tým, z čoho je to lahodné jedlo pripravené, ani u Pulp Fiction nie je vhodné do vnímania zapájať nič, s výnimkou očí a uší.

• 24.11.2008  17:05
    Psycho (1960)

Keď si po niekoľkých desaťročiach pozerám film z mojich obľúbených šesťdesiatych rokov, nezriedka bývam sklamaný. Bola to iná doba a mnohé z toho, čo som obdivoval, už vybledlo. Klasické filmy sa snažím pozerať v optimálnych podmienkach, aby hodnotenie vyjadrovalo môj konečný vzťah k nim (ktovie, či sa k opakovanej projekcii ešte dostanem). V prípade Psycha niet rozdielu medzi pôvodným a súčasným dojmom. Je to úžasný film, na ktorom ako malú chybičku krásy vnímam iba vysvetľovanie duševného stavu Normana Batesa. To mi pripomína Sherlocka Holmesa vysvetľujúceho pomalšie chápajúcemu Watsonovi peripetie práve vyriešeného prípadu.

• 24.11.2008  17:04

Už knižná predloha Kena Keseyho, ktorá vyšla pod názvom Bol som dlho preč bola taká pútavá, že mi ju nevďačný vypožičiavateľ zabudol vrátiť. Film je rovnako silný a predchnutý humanizmom a "človečinou". Film, ktorého každú minútu som prežil so zatajeným dychom, film, v ktorom iba zlomyseľný kritik nájde nejaké nedostatky, film, ktorý ma uchvátil napriek tomu, že nie je v ňom postava, s ktorou by som sa mohol, čo i len čiastočne, stotožniť. Asi najlepší film Miloša Formana. Film, ktorý je treba vidieť.

• 24.11.2008  17:01

Je mi ľúto, ale toto je ďalší z filmov, ktorých hodnotenie znižujem pri opakovanej projekcii po pár desaťročiach od premiérového zhliadnutia. Nie preto, že by neprešiel skúškou časom. Naďalej ho považujem za vynikajúci film s úžasnými hereckými výkonmi, realistickým zobrazením doby a prostredia a nádhernou pesničkou. K plnému hodnoteniu mi však chýba osobný vzťah k príbehu a jeho protagonistom. A bez neho päť hviezdičiek nedávam.

• 24.11.2008  16:55

Nádherný film nakrútený pred pol storočím podľa polovice Steinbeckovej knihy. James Dean v ňom predstavuje Cala Truska a je ľahké pochopiť, prečo ho milovali davy žien napriek tomu, že nakrútil iba tri filmy. Jeho stvárnenie Cala, ako hľadajúceho, túžiaceho, vybuchujúceho mladíka, niekedy prepadajúceho malovernosti a zúfalstvu je dokonalé a nezabudnuteľné. Cal môže žiariť aj vďaka skvelej ženskej spoločnosti Abry a jeho matky a poľahky dominovať nad nevýrazným Aronom a bigotným otcom. Film nie je ani zďaleka dokonalý, ale obsahuje niekoľko scén, kvôli ktorým ostáva v mojej Top 10.

• 24.11.2008  16:55

Na tento film nedám dopustiť nielen preto, že to bol môj prvý western a pre ukážku jednoty času, miesta a deja, ale najmä pre charakterové vlastnosti z donútenia osamoteného hlavného hrdinu. Nezabudnuteľná je aj pieseň, ktorú zložil Dimitri Tiomkin. Zabudnuteľná pre mňa bola upnutá Grace Kelly, i keď to už v tej dobe bola slávna herečka a neskôr nemenej slávna monacká kňažná. V mojich spomienkach ju prekrýva živočíšna a vášnivá Katy Jurado napriek tomu, že to bola v podstate bezvýznamná herečka.

• 24.11.2008  16:49

Ponurá atmosféra, výborná hudba, skvelá kamera, excelentné herecké výkony, šokujúce scény, správne dávkované napätie, osobitosť asymetrického vzťahu Clarice a Hannibala, desivosť Hannibalových výrokov a skutkov ... treba pokračovať? Keď vidíte takýto film, hneď vám zostavenie desiatky najobľúbenejších pripadá ľahšie.

• 24.11.2008  16:49

Misery som videl viackrát, ale až teraz som sa odhodlal pridať poslednú hviezdičku. Dvaja herci, ktorí v jednej izbe vytvárajú krájateľné napätie si to iste zaslúžia. Aj keď ohodnotenie nie je bezvýhradné, môj vnem považujem za určujúci.

• 24.11.2008  11:18
    Frajer Luke (1967)

Nepite! A keď pijete, nechajte na pokoji parkovacie automaty, lebo skončíte ako Frajer Luke. Ale na to, aby ste tak skončili, musíte mať aj jeho hrdú, vzdorovitú, frajerskú povahu. Tá je nielen predmetom obdivu spoluväzňov, ale tiež predmetom nutkavej potreby väzniteľov zlomiť ju, zadupať až po zem. Príchodom Luka do väznice sa rozohráva príbeh, v ktorom sú od začiatku rozdané karty, o ktorých sa v kľúčovom momente nazdáva, že boli falošné. Neskutočný film o mizivých šanciach akokoľvek skvelého jedinca proti zabehanej mašinérii. A tiež o odvrátenej strane efektne vyzerajúcej frajeriny.

• 24.11.2008  11:16
    Byt (1960)

Po nejakom čase som sa znova zabýval vo Wilderovom byte. Stále menej ho vnímam ako komédiu. Dá sa pri ňom viackrát zasmiať, ale cez smiech preráža trpkosť, pocit spolupatričnosti s malými a odstrkovanými a odpor k úradníckym predátorom, fungujúcim ako mlynček na nič netušiace obete. Aj po pol storočí je tento film pozerateľný bez kradmých pohľadov na hodinky.

• 24.11.2008  11:12

Považujem za výhodu, keď sledujem film, o ktorom nič neviem. To bol aj prípad Anglického pacienta, u ktorého som nepoznal hlavných predstaviteľov, ani nevedel, koľko Oscarov akademici filmu nadelili. Ležal som v nemocnici a bol som vďačný za čokoľvek, čo ma odpútavalo od procesov v operovanej nohe. Videl som ho v priebehu týždňa viackrát, ale ani tak neviem presne, čím ma zaujal. Je veľkolepý, bez toho, aby v tom bol poznať zámer. Je krásny, ale pritom nie je kašírovaný, je o veľkých citoch a vášni a nepociťoval som príchuť falošnosti. Viem, že ide o moje osobné dojmy a iný divák to môže pociťovať inak. Ale nakoniec ide o moju desiatku, tak sa nemusím snažiť byť objektívny.

• 24.11.2008  11:07

Tento film ma zaujal už pri jeho premiérovom uvedení. Viacero scén a zápletiek som úspešne v diskusiách používal ako príklady správania. Napriek tomu štyri hviezdičky a miesto v mojej Top 100 dostal až teraz. Prekážala mi figúrkovitosť Polónyiho postavy vynálezcu, nepochopil som pointu v postave mládenca opakovane a neúspešne sa pokúšajúceho o návštevu podniku a ešte zopár detailov. V kvalitne napísanom, nakrútenom a zahranom filme sa však stratili. Nakoniec ma presvedčilo porovnanie s rovnako hodnotenými českými filmami.

1 24 48 71 91 92 93 94 následující >>