nascendi

homepage

Skype: juglon1

1 26 50 75 91 92 93 94 95 96 97 99
    • 14.9.2009  20:07

Nebudem riešiť prečo ma film neoslovil. Asi je určený pre úplne inú cieľovú skupinu, než je tá moja. Napriek tomu nemám najmenší dôvod zanevrieť na Spielberga, Whoopi Goldberg ani Dannyho Glovera.

• 13.9.2009  19:55
    Crash (2004)

Osemkusové puzzle ma nedostalo. Mala to byť nejaká sonda do súčasnému rasizmu, ale zvolili takú sondu, aby si ju všimli aj retardovaní diváci. Okrem toho osem príbehov je na dvojhodinový film pomerne veľa, ak z postáv nechceme mať figúrky. A celkovú vykonštruovanosť nezachránilo ani pozorné obsadenie jednotlivých úloh.

• 12.9.2009  15:09

Nie vždy sa podarí veľa muziky za málo peňazí. Tieto nízkorozpočtové experimentálne filmy stoja a padajú na príbehu (viď Vynález skazy) a keď je príbeh slabý od nudy nezachráni ani pôvabná Vášáryová.

• 12.9.2009  11:00

Nevesta v čiernom mi po celú dobu silno pripomínala film Philipa Labroa Bez motívu nakrútený o tri roky neskôr. Ten bol ale o triedu uveriteľnejší. U tohto filmu je nepochybné, že ho mal vo videopožičovni Tarantino a ošľahol ešte aj ten zoznam s piatimi malými černoškami. Ale brilantný záver čiernej nevesty si budem pamätať aj v dobe, keď mi už ostatné vyšumí z hlavy.

• 11.9.2009  17:16

Po Trainspottingu idem druhýkrát takmer sám oproti nadšením pištiacemu davu a vôbec necítim potrebu čokoľvek vysvetľovať, ani komentovať.

• 11.9.2009  07:47

Taký pohodový film na nedeľné odpoludnie. Nikoho neurazí, neohromí a okrem golfistu ani nenadchne. Obávam sa, že ten príjemný pocit po jeho zhliadnutí dlho nevydrží.

• 10.9.2009  22:32

Osud planéty závisí na dvoch hašteriacich sa bossoch atómovej ponorky a jednom námorníkovi letujúcom drôtiky na vysielačke. To predsa nemohli myslieť vážne. Ale ak sa divák nezaoberá takýmito detailami, môže si film s dobrými hercami a heroickou hudbou vychutnať. Aj keď mu bude pripadať čudné, že na palube atómovej ponorky jeden z tých dobrých hercov dáva po hube druhému dobrému hercovi. Asi to má navodiť dojem, že Američania sa správajú ako kovboji od ponoriek až po kozmos.

• 9.9.2009  16:51

Zo začiatku sa mi film páčil. Bol o drsných chlapoch, s drsnými spôsobmi, putujúcich po drsnej zasneženej krajine s nemeckým príveskom. Ale po prestrelke s inými putujúcimi drsnými chlapmi, ktorí boli nemeckými tankistami síce bez tanku, ale zato so psom, sa to všetko začalo kaziť. Potom som už neveril ničomu. Od nosenia viac ako stokilového Müllera na improvizovaných nosidlách a ešte aj v hlbokom snehu, cez bezproblémovo zvládnutú snehovú lavínu, až k dobre vybavenej vyhorenej horárni s bonusom v podobe atraktívnej Evy Krzyzewskej. To už bola paródia. Škoda, rozbiehalo sa to fajn. A ešte musím dodať, že ma dosť pobavil predpoklad tvorcov, že všetci slovenskí diváci vedia po nemecky, resp. že všetci nemeckí diváci vedia po slovensky.

• 8.9.2009  16:41

Tak ako predchádzajúca časť o zatajenej vode, tak ani táto o upchatom prameni ma nenadchla. Nedokážem pridávať hviezdičky iba za to, že Emmanuelle dobre vyzerá a nijako sa tým netají. V tejto časti sa mi páčila postava Kohoutka. Keď v ňom začali bublať hormóny, bol to konečne človek z mäsa a kostí, nie figúrka z panoptika. Avizované prekvapenie na záver sa konalo, ale konalo sa aj druhé, keď som sa dočítal, že Marcel Pagnol je spisovateľ z 20. storočia a nie z 19., kam by som ho podľa výstavby príbehu pokojne zaradil.

• 8.9.2009  00:17
    Gympl (2007)

Údajne komédia. Česká komédia. Doteraz som sa na českých komédiách veľmi dobre bavil a nedám na ne dopustiť. Na Gympli som sa nezasmial ani raz, a to som ho s vypätím všetkých morálno-vôľových vlastností dopozeral až do konca. Vlastne ma v ňom zaujal iba ten exot s briadkou a aj ten iba preto, že mi pripomenul Maňasa z Izerových začiatkov. Celkove je film urážkou českej komédie a hviezdička je zo súcitu.

• 7.9.2009  19:19

Musím sa priznať, že ma tento film o zatajenej vode nejako zvlášť nezaujal. Napriek hereckým výkonom, kamere, výprave a všetkému ďalšiemu o čom sa tu píše. Príbeh príliš jednoduchý a okrem toho nemám rád, keď sa niekto za niečím pachtí aj keď je všetko proti nemu. To sa mu potom buď nepodarí a je z toho smutná nuda alebo podarí a je z toho Hollywood. Ale otrocké vláčenie vody a zúfalá túžba po daždi ma dostali. Boli až živočíšne. Pomaly som sa za dážď modlil spoločne s Depardieuom.

• 7.9.2009  11:07

Videl som tento film dvadsať rokov po jeho nakrútení, považujem ho za porovnateľný s Formanovým Valmontom (Formanovi nevyšiel chladný a vypočítavý Valmont a Frearsovi zvodná a intrigujúca markíza). Túto adaptáciu románu v listoch som vnímal ako kostýmovú, pomaly plynúcu, napudrovanú a oparochňovanú. To pri sledovaní Jeanne Moreau a Gérarda Philippa vo filme z roku 1959 som sa cítil omnoho príjemnejšie, aj keď sa táto verzia predlohy príliš nedržala. A poteší ma, keď sa mi podarí vidieť aj televíznu verziu s Kukurom a Vášáryovou.

• 6.9.2009  11:38

Film ponúka dva možné a pritom veľmi odlišné pohľady na zobrazovanú problematiku. Pohľad na zúfalo beznádejnú situáciu kurdských detí a vlastne aj Kurdov, ako dvadsaťmiliónového dlhé roky vyvražďovaného národa. Ten je pre Európana zničujúci a každý je v tej chvíli rád, že je tam kde je. Aj s predajnými politikmi a naničhodnými susedmi. A druhý pohľad je na korytnačky, ako film. Film mizerný, snáď s výnimkou zaujímavej kamery. A priemer medzi piatimi a jednou hviezdičkou sú obligátne tri.

• 5.9.2009  16:12

Plnokrvný obrázok chaosu týchto týždňov v pôvodne fašistickom Taliansku - áno, tak s touto charakteristikou môžem súhlasiť. Chaos bol zobrazený perfektne, a niekedy ho ani nemuseli hrať. Ale vojnová dráma, komédia, tragikomédia? To snáď nie. I keď na druhej strane, Taliani sú takí mizerní vojaci, že vojnová dráma v sa v ich podaní automaticky mení na tragikomédiu. To, čo v tomto filme pokazili scenáristi, to už nemohli napraviť ani dobré herecké výkony, kamera, výprava a ďalšie pozitíva, ktoré tento film nepochybne má.

• 5.9.2009  07:52

Priemerná detektívka, v ktorej scenárista v svojom komplikovanom výtvore rozdal karty tak, že ani charizmatický Delon a ďalší známi a dobrí herci s tým veľa nenarobia. Film je natoľko zabudnuteľný, že som si naň spomenul až po mnohých rokoch pri opakovanom zhliadnutí.

• 4.9.2009  23:54
    Strážce (2006)

Škoda, že scenáristovi vystačili nápady iba na tri štvrtiny filmu. Záverečnú štvrtinu chcel napísať ako impozantnú a vyšla mu z toho impotentná. Film, ktorý nemusel byť nakrútený. Filmu, z ktorého si zapamätáte iba Evu Longoriu.

• 4.9.2009  20:45

Romantické filmy by nemali byť hodnotené rozumom, ani počtom premočených vreckoviek. Rozhodujúce by malo byť, či vznikla chemická väzba medzi divákom a filmovými postavami. Ak áno netreba nič dokazovať, ani šetriť hviezdičkami. Keď film zaujme, ale nechytí za srdce, potom stačia tri hviezdičky, ktoré som dal aj ja.

• 4.9.2009  11:39
    Revizoři (2003)

Na začiatku filmu nejaký hovorca Dopravného podniku vysvetľuje, že to vlastne nie je o budapeštianskom metre a že by mladého režiséra chcel za svojho priateľa. Po skončení filmu viem, že ja by som ho za priateľa nechcel a na jeho ďalšie filmy si počkám, až bude režisérom v strednom veku. Pretože mladosť - pochabosť.

• 3.9.2009  11:50
    Přiznání (2001)

Moje druhé stretnutie s Linklaterom a Hawkeom. Zatiaľ čo Before Sunset ma dostalo do kolien a vkráčalo do mojej Top 100, u tohto filmu som bol rád, keď už odkráčal. Aj preto, že odkráčal so skladbou malej-veľkej Brendy Lee. Filmy s dvoma-troma hercami sú nesmierne náročné na kvalitu scenára. Ale tu mi viaceré dialógy pripomínali amarouny z Návštevníkov, kamera poletujúca od jedného k druhému zasa domáce video a musím sa priznať, že ani Uma Thurman mi nepripadala dvakrát presvedčivá, a to sa na ňu pozerám celkom rád.

• 2.9.2009  08:07
    Katyň (2007)

Chladnokrvné, programové vyvraždenie poľských dôstojníkov a inteligencie je obrovská téma, ktorá mohla a mala tvorcov inšpirovať k dielu siahajúcemu po métach najvyšších. Veľa som od filmu očakával, málo dostal. Niekde som čítal, že kto videl film Katyň, už nikdy nebude voliť komunistov. Myšlienka je to pekná, ale k nevoleniu komunistov nepotrebujem vidieť žiaden film a po zhliadnutí Katyne by som k takému záveru nikdy nedospel. Katyň je premárnená príležitosť. A premárnil ju najlepší (bohužiaľ už aj asi najstarší) poľský režisér, ktorý tam navyše prišiel o otca. A čo všetko sa dalo, veď stačí vidieť posledných 10 - 15 minút filmu a máme predstavu v akom duchu sa mal niesť celý film. Veľká škoda. Takých príležitostí nie je veľa. Už sa začínam báť, že Arméni nakrútia film o genocíde, ktorú na nich spáchali Turci. Inak je zaujímavé, že niekto spácha také nehorázne svinstvo a ešte si aj nárokuje, aby sa o tom klamalo alebo minimálne mlčalo. Akí sú si tí Rusi, Turci, Nemci a ďalší blízki.

• 1.9.2009  19:56
    Proti zdi (2004)

Tak s týmto filmom mám značný osobný problém. Je to o strete kultúr, ako píše jeden? Alebo o generačných problémoch tureckej menšiny v Nemecku, ako píše iný? Vyskytuje sa ten permanentne schlastaný a občas nadrogovaný povaľač v tureckej komunite výnimočne alebo často? A ako je na tom jeho fešná manželka s jej predstavami o užívaní si života? Budem po skončení filmu lepšie chápať etnické, náboženské, rodové a generačné napätie u nemeckých Turkov? Asi nie. Americkí imigranti počítali s tým, že sa stanú Američanmi. Európski imigranti asi očakávajú prispôsobenie sa Európanov. A Európania sa nestačia čudovať ako sa mení panoráma ich miest. Tie tri hviezdičky sú za profesionalitu tvorcov a aktérov.

• 1.9.2009  13:41
    Manželka Ronalda Sheldona (TV film) (2001)

DickSand tvrdí, že stačí sa pozrieť na obsadenie. Obávam sa, že nestačí. Asi som prehliadol tie skvelé herecké výkony, pretože si vybavujem iba obvyklý štandard známych hercov. Tie ich gestá a mimiku som už videl mnohokrát. Opätovne som sa nechal nalákať na TV film, z ktorého ma zaujala nanajvýš tá inkriminovaná manželka.

• 31.8.2009  12:27
    Konec (2007)

Napriek zreteľným paralelám s Bonnie a Clyde a Thelmou a Louise nemožno uprieť tejto road-movie tretieho veku istú originalitu. Tá "hrubka" v názve by si zaslúžila strhnúť jednu hviezdičku :-), ale to od dôchodcu v dobe napätých maďarsko-slovenských vzťahov nemožno žiadať.

• 31.8.2009  00:02
    13 (TV film) (2008)

Majorovi Maixnerovi zlyháva pištoľ, Valovi Kilmerovi redukčná diéta, Duanovi Clarkovi nakrúcanie akčných filmov pre televíziu a mne prirodzená ochrana proti ich sledovaniu.

• 30.8.2009  20:11

Jeden z mála filmov českej novej vlny, ktorý som videl až po 40 rokoch. Ani toho príliš neľutujem, pretože pre danú dobu a danú skupinu tvorcov predstavuje štandard. Ešte aj herci a neherci sú rovnakí. Ich reč, gestá a spôsob argumentácie pri sporoch sú zaujímavejšie, ako téma najkrajšieho veku.

• 30.8.2009  08:53

Hudba Pink Floyd ma, s jednou výnimkou, nikdy nenadchýnala, texty oslovujú asi inú generáciu a tento klipfilm som pozeral, aby som sa dozvedel, prečo je v prvej dvojstovke. Aj tak to neviem a už radšej nebudem ani zvedavý.

• 29.8.2009  18:46
    Babel (2006)

Pretože som film sledoval bez akejkoľvek prípravy, strih z marockých chlapcov na hluchonemé japonské dievčatá som pripisoval technickej chybe videorekordéra. Potom som sa dostal do obrazu a film ma celkom zaujal. Najmä v uzlových momentoch, keď po nejakej takmer zanedbateľnej chybe začal príbeh žiť vlastným životom a uberať sa nekorigovateľným smerom. Preto mi tie parciálne happy endy (Cate Blanchett nepríde ani o ruku, opusteným deťom sa nič nestane, hluchonemá Japonka neskočí z balkóna) nepripadali vhodné, ani vierohodné. Paralelne bežiace štyri príbehy si pamätám ešte z Intolerancie, a tá je z roku 1916. Splietanie rôznych príbehov prostredníctvom dejových priesečníkov a podobné nápady majú pomerne krátky život. Stačí ich použiť v troch-štyroch filmoch a už diváka otravujú. Dlhšie majú úspech iba u divákov, ktorí zarputilo veria, že všetko so všetkým súvisí. Škoda, že som pre český dabing nemohol oceniť jazykovú mnohotvárnosť filmu.

• 29.8.2009  15:04

Premiérová sólová jazda Billyho Boba Thorntona sa celkom vydarila. Nejde o žiaden revolučný filmový počin, ale pozornosti neunikne minimálne jeho herecký výkon. Film opätovne kladie znepokojivé otázky (viď napr. Ben X), komu prospieva, keď postihnutého jedinca bez prípravy vypustia medzi "normálnych" ľudí? Kto je zodpovedný za jeho zlyhanie? Ja kladiem znepokojivé otázky prekladateľovi názvu filmu: "A ináč ako? Jesť vám chutí?".

• 28.8.2009  14:50
    Podezření (1941)

Suspicion je veľmi dobrá skladba Elvisa Presleyho a dosť slabý film Alfreda Hitchcocka. V tých zložitých vojnových časoch si mohol siahnuť aj na Oscara, ale dnes po takmer sedemdesiatich rokoch už nemá čím zaujať dnešného diváka, a to tvrdím ako Hitchcockov obdivovateľ.

• 28.8.2009  14:39

Na Mechanický pomaranč som si vyhradil optimálny čas a podmienky. Prečítal som si aj zopár komentárov, aby som bol ako-tak zorientovaný. Dozvedel som sa, že málokto chápe, čo majster nakrútil, ale takmer všetci ho bezmedzne obdivujú. Ja som sa ani nesnažil pochopiť o čom ten film je. Vnímal som iba snahu zaujať a šokovať diváka, takmer za každú cenu. Niekedy sa to darilo, inokedy menej. Ultranásilie z roku 1971 je iba miernejšou verziou reality roku 2009. Ale nad hereckým výkonom Malcolma McDowella klobúk dolu.

1 26 50 75 91 92 93 94 95 96 97 99