nascendi

doháňam zameškané

homepage

Skype: juglon1

• 20.8.2009  16:34

Bez tohto filmu by sa Spielbergova filmografia pokojne obišla. Často som mal dojem, že sledujem niekoľko rozdielnych filmov, od celkom slušného sci-fi, až po brak z lacnej požičovne DVD. Najviac ma potešilo, že pri tej ručnej ekvilibristike s obrazovkami si nikto nevykĺbil rameno a že sa im ani nikde nezakotúľala informačná guľa. To som naozaj netušil, že o päťdesiat rokov sa z počítačov výsledok vykotúľa. Okrem toho aj tento film prispel k mojej rastúcej averzii voči Tomovi Cruisovi. Iba z úcty k mojim 19 obľúbeným užívateľom, ktorí nešli pod štyri hviezdičky, som nedal zamýšľané dve.

• 19.8.2009  12:09

Film o prelínaní filmu a skutočnosti v pomätenej a mániami zaplnenej mysli hlavného hrdinu ma príjemne prekvapil. Netušil som, že by ma okrem Preletu mohol ešte nejaký ďalší film o duševne chorých zaujať. A stalo sa.

• 18.8.2009  10:17
    Duna (1984)

Napriek pomerne hviezdnemu obsadeniu, farebnosti a niekoľkým zaujímavým obrazom dominovala filmu nuda (Duna=Nuda). Herbertov román je asi nesfilmovateľný, ale keď sa už niekto na to odhodlá, nemal by som mať dojem, že sa odohráva v prvej svetovej vojne. Tá bola o niečo skôr, ako v roku 10191.

• 17.8.2009  16:53

Ennio Morricone a Marlon Brando splnili očakávania, Renato Salvatori a scenárista ani náhodou. Brandom deklamované múdrosti sú hodné politologickej príručky. Film, ktorý mal šancu byť zaujímavým a príťažlivým, ostal poplatný ľavicovým revolučným potrebám konca šesťdesiatych rokov. Určite si ho rád pozrie Fidel i Hugo.

• 14.8.2009  00:49

Nepovažujem za nutné, aby sa divák orientoval v historických súvislostiach, pretože film je možné vnímať aj vo všeobecnejšej rovine. Rozumná bola voľba čiernobieleho materiálu, výborne bola vystihnutá atmosféra a ani voči hereckým výkonom nemožno mať námietky. V každom prípade je ale lepšie, keď divák vopred vie, o čom film je.

• 13.8.2009  15:27
    Gauneři (1992)

Netuším, aký zámer sleduje Tarantino nakrúcaním takýchto filmov. Ale keď čítam, koľko divákov je nadšením bez seba z odrezania ucha policajtovi, myslím, že pre spoločnosť by bolo lepšie, keby Quentin sedel vo vypolstrovanej miestnosti, než na režisérskej stoličke.

• 12.8.2009  22:47

Pomerne rozvláčny, do množstva príbehov a osôb rozdrobený, pseudodokumentárnou formou nakrútený film bez ťahu na bránku. Epizódky sa neskladajú do kompaktného celku s dešifrovateľným posolstvom divákovi.

• 12.8.2009  16:50

Príjemná, svižná komédia pre všetkých milovníkov nemých grotesiek a crazy komédií o tom, kam vedie opakovaná zámena rovnakých kufrov a rôznych osôb. Barbra napriek obrovskej snahe a nepopierateľnému šarmu je predurčená pre audio výstupy. Neprehliadnuteľný je i dobrý český dabing. Hauvardéééééé!!!

• 12.8.2009  12:33

Ďalší kamienok do mozaiky Kubrickovej filmografie. Kamienok na zaplakanie. Ocenil som iba to, že trápenie sa nad dielom budúceho filmového génia po hodine skončilo.

• 12.8.2009  08:27

Mimoriadne slabý western od egomaniaka Eastwooda, ktorý čo nezastrelí, to opľuje odpornou hnedou tabakovou močkou. Neviem, či sa mi žalúdok dvíhal z úrovne filmu alebo iba z tých pľuvancov. Jediné, čo ma z filmu zaujalo a pobavilo bol univerzálne platný výrok: "U Komančů ale člověk nikdy neví", i keď vo filme sa vzťahoval na indiánsky kmeň.

• 11.8.2009  14:50
    Jatka č. 5 (1972)

Nie celkom vydarená adaptácia Vonnegutovej knihy. Aj pre tých, ktorí knihu čítali, musela byť orientácia vo filme niekedy problémom. Najviac mi na filme vadila akási polovičatosť, neukončenosť, ako keby mali tvorcovia naponáhlo a niečo nestihli.

• 10.8.2009  14:18

Nečakané a príjemné prekvapenie. Ani nie tak pre krásne slovenské hory, tie sa dali pred polstoročím nájsť, ale pre zaujímavé herecké typy, kostýmy, dobré dialógy, presvedčivé herecké výkony, a to aj detských predstaviteľov a presný jazyk, to je to, čo ma zaujalo. Triedny útlak, ktorý tak autor predlohy, ako aj súdruhovia zo sekretariátov tlačili do popredia, tu bol zastúpený v znesiteľnej dávke. Naopak hudba bola neznesiteľná a rušiaca. Celkovo však považujem tento film za neprávom zabudnutý.

• 10.8.2009  14:03
    Hodina vlků (1968)

Viacerým Bergmanovým filmom nerozumiem. Religiozita, fóbie a démoni, ktorých do nich vnáša, to všetko je mi cudzie. Ale kamera ma v tomto filme zaujala. Takže, Ingmar, od mňa to je dnes iba za tri.

• 8.8.2009  23:01
    Velký flám (1966)

Aby som si proti sebe nepoštval väčšinu užívateľov, ktorým sa film páčil a dokonca ho označujú ako najlepšiu francúzsku komédiu, sa zdržím uvedenia viacerých dôvodov, pre ktoré mu dávam iba dve hviezdičky. Stačí jeden - film neprežil previerku časom. Neviem si dosť dobre predstaviť, na čom sa môže pri pozeraní filmu v roku 2009 divák zasmiať. Verím však, že koncom šesťdesiatych rokov to možno bolo možné.

• 8.8.2009  17:27

Očakávaná prezentácia Stoneovho pohľadu na vojnu vo Vietname, tentoraz optikou jej žijúcej obete. V pomaly plynúcom príbehu sledujeme postupnú adaptáciu zmrzačeného Rona na nové podmienky existencie, ktoré veľa možností neponúkajú. Uvedomujeme si aj pokrytectvo a predsudky okolia, ktoré má radšej mŕtvych hrdinov, než mrzákov. Tom Cruise tu podáva neobvykle dobrý herecký výkon. Vcelku je to ale dosť nepríjemný film aj pre neameričanov, presvedčených, že im sa to v žiadnom prípade nemôže stať. A ešte poznámka na okraj: Ron išiel do Vietnamu ako dobrovoľník. Na to by sa nemalo zabúdať.

• 7.8.2009  19:43

Le Rayon vert je prvým filmom, ktorý nehodnotím, iba napíšem pár slov. Včera som sa zaprisahal, že už žiadneho Rohmera nechcem vidieť. Dnes som objavil na rekordéri ešte tento film. Tak som si ho pustil štvornásobnou rýchlosťou. Takto bol pozerateľný. Videl som všetko, bolo to bez dialógov a za 20 minút to skončilo. O pár mesiacov som si prečítal, že Gene Hackman videl iba jeden Rohmerov film a povedal, že si pri ňom pripadal, akoby sledoval schnúť farbu. Dostalo sa mu za to veľa kritiky, ale dodatočne aj uznanie odo mňa.

• 7.8.2009  12:51
    Nepohodlný (2005)

Ani slávni autori a vynikajúci herci to nemali s touto nepohodlnou témou jednoduché. Pre mňa bola kľúčovou scéna, keď sa Quaylovci rozhodujú, či odviezť troch Afričanov autom alebo ich nechať šľapať celú noc do 40 km vzdialeného domova. A keď odviezť, čo potom s ostatnými? A v tom vidím celý problém. Radi sa vozíme v autách, pohodlne bývame, pekne sa obliekame, dobre si papkáme a keď nás niečo zabolí máme poruke odskúšané lieky. Lenže tento spôsob života môže žiť iba pár percent z obyvateľstva planéty a ten zvyšok si to vždy nejakým spôsobom odskáče. Na to však neradi myslíme, neradi sa na to aj pozeráme a už vôbec nemáme chuť s tým niečo naozaj robiť. Za nedeľným rezňom nikto nechce vidieť svinstvá na bitúnkoch a za jemným kožuchom palicami umlátené tulenčatá. Nepohodlný je ale nepohodlným filmom iba čiastočne. Nepríjemnú tému rozriedili do divácky znesiteľnej podoby na takmer homeopatickú koncentráciu. Módne roztrasená kamera s príslušným hudobným doprovodom pôsobí cudzorodo. Ale za pozretie film rozhodne stojí.

• 6.8.2009  18:20

Všetci existujúci i neexistujúci bohovia sú mi svedkami, že som sa snažil, veľmi som sa snažil. Veď je to už piaty Rohmer, ktorého som si pozrel. Ale nedá sa. Štyria alebo piati mladí ľudia sa v rôznych kombináciách a na rôznych miestach stretávajú a trepú dookola tie svoje banality, sem tam sa mihne náznak nejakej zápletky, aby vznikol dojem dynamického deja a po sto minútach to našťastie skončí. Je to posledný Rohmerov film, ktorý som bol ochotný vidieť. Ďalší nie, ani keby dostal Oscara, Cézara a Českého leva naraz. Už som príliš starý na to, aby som si mohol dovoliť pozerať zbytočne nakrútené filmy. A tá hviezdička je na rozlúčku.

• 5.8.2009  14:03
    Salvador (1986)

V podstate som bol rád, keď film skončil. Tých vychválených drastických scén som v posledných dvoch týždňoch videl niekoľko, a to v rôznych filmoch a z rôznych zemí. Bolo to ako cez kopirák. Nečudo, že opakovaním strácajú pôvodný účinok i zmysel. Jamesa Woodsa mám rád, i keď postava, ktorú stvárňoval je mi pre svoj parazitizmus, priblblý optimizmus (to zvládnu) a výroky hodné absolventa Moskovského inštitútu medzinárodných vzťahov, bola odporná.

• 4.8.2009  22:15
    Nezvěstný (1982)

Stretnutie politických naiviek s politickými realistami počas politického zemetrasenia v Chile. Prepolitizovaný film, z ktorého si budem pamätať vetu, ktorú Charlieho otec povedal na letisku americkému konzulovi: "Naštěstí žiju v zemi, ve které je možné lidi jako vy posadit do vězení". Síce mu to nepomohlo, ale dobre to znie. Možno aj ja raz budem žiť v takej zemi.

• 4.8.2009  17:14

Z európskych klonov Elvisa Presleyho (Cliff Richard v Anglicku, Bobby Solo v Taliansku) ma práve Johnny Hallyday zaujal najmenej, a to aj v dobe jeho najväčšej slávy. Čo chceli autori filmu spoločne s týmto exhumovaným rockerom dosiahnuť, to mi ostalo skryté. A pretože sa mi okrem námetu nepozdávala ani realizácia, na viac hviezdičiek to nevyšlo.

• 3.8.2009  13:28
    Den kobylek (1975)

Pri sledovaní toho množstva figúrok z panoptika a ich minipríbehov som sa mnohokrát neubránil nude. Aj ten legendárny román Nathaniela Westa ušiel mojej pozornosti. Takže pozitívom filmu je podľa mňa iba postava stvárnená Donaldom Sutherlandom. Záverečná scéna davovej psychózy je sama o sebe výborná, ale neladí s predchádzajúcim dejom a vyznieva, ako keby autori nevedeli dospieť k záverečným titulkom iným spôsobom.

• 2.8.2009  20:19
    (1998)

Na rozdiel od mienky autorov známej knihy jeden z mnohých filmov, ktoré som nemusel vidieť než umriem.

• 2.8.2009  16:38

Film zo zvláštnej doby, keď sa kradlo v malom a kvôli cudziemu manku sa samovraždilo. Ani importovaní Angličania nezachránili tento nezaujímavý film.

• 2.8.2009  07:26

Filmov s totožným obsahom som videl už niekoľko, preto som sa snažil nájsť odlišnosti. Vnímal som ho dosť čiernobielo, tí dobrí sú príliš dobrí a zlí naopak príliš zlí. Nepopletie to nikto. Prekvapiť však môže, že chovanci sa ako delikventi nesprávajú a z cirkvou spravovanej polepšovne je zakrátko Hviezdoslavov Kubín. To už zaváňa Makarenkom. Sadista a aj ten pedofil sú zasa takí odporní, že ich určite po premiére prestali susedia zdraviť. A hoci sa nerád starám o technické detaily, myslím si, že umlátiť chlapca remeňom na smrť nebude také jednoduché, ani pre renomovaného sadistu.

• 2.8.2009  00:24
    Desperado (1995)

Nemôžem tento film brať vážne. A na to, aby som ho bral ako paródiu tam bolo dosť málo príležitostí na zasmiatie. Dve hviezdičky dávam preto, že Banderas sa narodil v rovnaký deň a mesiac ako ja a preto, že som film nedopozeral do konca. Čudné dôvody, nie? Ale bol to aj čudný film.

• 1.8.2009  23:57

Potomkovia ľudí sú filmom, ktorý môže nadchnúť, a to nielen fanúšikov žánru sci-fi. Na relatívne jednoduchom príbehu ponúka množstvo zaujímavých a aj aktuálnych tém na zamyslenie. Nerieši ich, iba ponúka. Napriek všetkej depresívnosti, chaosu a anarchii presvitá niekde aj svetielko ľudskosti a nádeje. Myslím si však, že extrapolácia súčasného sveta do sveta v roku 2027 bola vykonaná veľmi zjednodušene. Asi tak, ako keď Peter Veľký naprojektoval cestu z Moskvy do Petrohradu jediným ťahom ceruzky pozdĺž pravítka.

• 31.7.2009  14:22
    Lolita (1962)

Kubrickova Lolita ma nenadchla a dokonca ani príliš nezaujala. Možno je to obmedzeniami v dobe vzniku, možno tým, ako sa za 40 rokov posunuli hranice škandálneho, poburujúceho a šokujúceho. Určite je to film, ktorý je potrebné vidieť, už kvôli kompletnosti Kubrickovej filmografie, nenachádzam však ani jeden dôvod, pre ktorý by som ho chcel vidieť opakovane. To, že Peter Sellers hrá v tomto filme geniálne, je nepopierateľné. Ale vo filme Lolita mali takto hrať predovšetkým Sue Lyon a James Mason.

• 29.7.2009  10:23

Veľmi pekný film s presne vystihnutou atmosférou a fantastickými hereckými výkonmi oboch hlavných predstaviteľov. Časť užívateľov upozorňuje na odchýlky príbehu oproti skutočnosti. Mne to vôbec neprekáža. Jednak preto, že film nepovažujem za životopisný a tiež preto, že z Lewisov poznám nanajvýš Jerry Lee Lewisa poskakujúceho u klavíru a spievajúceho svoje rokenroly.

• 28.7.2009  10:20

Hodnotenia užívateľov poskytujú riadnu dávku prekvapení akéhokoľvek druhu. Keď som si tento film nahrával, mal 91 %, keď som si ho pozrel, má 78 % a je možné, že sa časom ešte viac priblíži k môjmu hodnoteniu, ktoré mi dúfam nikto nebude zazlievať.