nascendi

doháňam zameškané

homepage

Skype: juglon1

• 23.7.2009  06:19

Na prvý pohľad celkom užitočný film. Na druhý a ďalšie pohľady americká, politicky korektná moralita o neznesiteľne ľahkom konvertovaní presvedčeného nacistu a jeho bračeka-obdivovateľa. S výbornými hereckými výkonmi oboch. Len si neviem predstaviť pokračovanie a výchovné ponaučenie filmu, ak by tí nedočkaví násilníci v kúpeľni mali čiernu pleť.

• 22.7.2009  14:46
    Zvedni kotvu (1985)

Tieto neskoršie diely série sa už prepadli tak nízko, že sa rozhodujem, či im dať hviezdičku z nostalgie alebo odpad! za všadeprítomnú nekvalitu. Zatiaľ víťazí nostalgia.

• 21.7.2009  14:37
    Adelheid (1969)

Sledovanie tohto filmu bolo pre mňa zážitkom aj keď uplynulo 40 rokov od jeho vzniku. Všetko podstatné na jeho adresu už bolo napísané v iných komentároch. Mňa trochu rušila časť vybranej hudby a tiež farby nekorešpondujúce s pochmúrnosťou príbehu. Príjemne ma prekvapili herci. Nielen Čepek, od toho som to očakával, ale aj Černá so širokou paletou výrazov, Vostrčil, ktorého som si bez Formana nevedel dosť dobre predstaviť a prekvapujúco mi nevadil ani Landovský, čo nie je častý prípad. Asi to nie je epochálny film, ale do mojej stovky najlepších čs. filmov sa hravo zmestil.

• 21.7.2009  07:19

Určite nie je dobré vidieť film po 35 rokoch od premiéry. Čas je nekompromisný kritik. Aj keď si pamätám, že na niektorých filmoch Pierra Richarda som sa kedysi celkom slušne bavil (pravdou tiež je, že vtedy bola iná konkurencia). Bohužiaľ dnes má pre mňa tento film príchuť zvetraného piva.

• 20.7.2009  10:27

Životný príbeh Helen Kellerovej je nepochybne obdivuhodný a má veľký výchovný význam pre ľudí v obdobnej situácii. Nemôžem však tento príbeh a jeho význam zahrnúť do hodnotenia filmu. Pri ňom ostáva obdivuhodným iba výkon Anne Bancroftovej a s prižmúrením oka aj výkon Patty Duke. Ale to, čo predvádzajú obaja rodičia ma dosť znechutilo. Mohol to byť vynikajúci film.

• 19.7.2009  10:35

Ďalší film o väzenskom prostredí a o najobľúbenejšej forme jeho opúšťania. Film je zaujímavý, dobre zahraný a dokonca aj hudbu Giorgia Morodera mám celkom rád. Čo rád nemám, je relativizácia spáchaného zločinu. Dve kilá hašiša rozhodne nie sú zanedbateľným množstvom, tak prečo toľké rozhorčovanie sa nad výškou trestu a povýšenecké postoje k Turkom od ušľachtilých, sympatických a takmer nevinných Američanov? Toto nie je rovnaký prípad, ako keď v juhovýchodnej Ázii americkej študentke jej priateľ podstrčil drogu do batožiny (Brokedown Palace). V tomto prípade sa úmysel nedal poprieť, hašiš bol určený na kšeft, tak prečo ľutovať neúspešného dealera? Aj keď bol film nakrútený na motívy skutočnej udalosti, v záujme získania sošiek a sympatií divákov sa od nej dosť vzdialil.

• 18.7.2009  20:57

Zisťujem, že rozhodovať o tom, ktorý film pozerať podľa hodnotenia užívateľov ČSFD má svoje úskalia. Chápem, že niekomu môže tento typ filmov vyhovovať, ale na druhej strane hodnotiace hviezdičky sú iba jedného druhu pre všetky filmy. Nie sú špeciálne hviezdičky pre hongkonskú produkciu, ani pre milovníkov litrov krvi a preto jedna hviezdička pre tento film je iba zo slušnosti.

• 17.7.2009  10:49

Tento film nanešťastie nebol čiernobiely iba použitým materiálom, ale aj spracovaním témy. Prispel k tomu aj Sidney Poitier, ktorý je už štandardom inteligentného, dobrého a príťažlivého černocha. Prekvapilo ma, že Bobby Darin, ktorého som vnímal len ako speváka si aj zahral, a to nie zle.

• 16.7.2009  18:49
    Chlap prezývaný Brumteles (TV film) (1982)

Napriek rozdielu v dojme spred štvrťstoročia a dnes zotrvávam na pôvodnom hodnotení. Je to jedno z pôvodných slovenských diel, na ktoré sa nezabúda ani po rokoch.

• 16.7.2009  18:45

Jan Werich si spoluprácou na scenári upravil postavu miestokráľa na seba a výsledok je excelentný. Dokonca sedí aj jeho vek s vekom miestokráľa. Jaroslavu Adamovú, ktorá mu zdatne sekundovala nemožno označovať za mladú herečku, veď v tom čase jej už tiahlo na štyridsiatku. Výborné výkony podali aj ostatní účinkujúci a výsledok je veľmi dobrý, aj keď príbeh chvíľami stráca tempo. Prekvapila ma absencia komentára od užívateľa, ktorý má nick zhodný so sídlom španielskeho miestokráľa.

• 16.7.2009  16:10

To snáď ani nie je film, ale pokus o prekonanie nejakého ďalšieho tabu, či o zápis do Guinessovej knihy rekordov. Nie som vhodnou cieľovou skupinou pre tento film a necítim potrebu vidieť ho opätovne. Napriek tomu uznávam, že to bolo dobre napísané a ešte lepšie zahrané.

• 15.7.2009  12:43

V detektívkach existuje drsná škola, tento film by mohol byť predstaviteľom drsného westernu. Westernu, ako žánru dodýchavajúcemu, ktorý hľadá, čo by ešte mohol ponúknuť. Je presýtený násilím a brutalitou, ktoré sú často samoúčelné. Celý film je vykolíkovaný úvodným a záverečným masakrom a obávam sa, že medzi nimi ma okrem prekrásnych scenérií ani nemalo čo zaujať. Viac ako tri hviezdičky za toto remeselne perfektne odvedené dielo nemôžem dať.

• 14.7.2009  20:24

Takmer bláznivá komédia z doby a z prostredia, ktoré komédiám nepriali. Kanonáda vynikajúcich dobových hlášok. Škoda, že Cagney a najmä Buchholz niekedy neubrzdili expresívnosť svojho výrazu. Príjemne pozerateľný film aj po tej spúste rokov.

• 14.7.2009  12:08

Zaujímavý film. Prvá časť je akoby vystrihnutá z inštruktáže Ako neprepadávať banky. V ďalšej Lumet dokazuje, že vytváranie napätia na malom priestore nezabudol ani po 18 rokoch a Al Pacino, že bol excelentným hercom už v mladom veku. Potom film stráca tempo, aktéri sa správajú, ako keby boli odmeňovaní časovou mzdou a napraví to až brilantný záver. Neobvyklé bolo povzbudzovanie divákov v okolí banky a najmä Pacinova komunikácia s nimi, ktorá pripomínala správanie popovej hviezdy.

• 13.7.2009  20:34

Viem si predstaviť, akú radosť majú z tohto filmu vyslúžilí politruci. Michael má nielen ich krvnú skupinu, ale aj ich triedny prístup k pravde. Neskutočne dobré hodnotenia podľa mňa nereflektujú kvality filmu, ale mieru antiamerikanizmu (viackrát v komentároch explicitne vyjadrenú). Film má so skutočnosťou asi toľko spoločné, ako Hostel, či Eurotrip so Slovenskom. Na oboje stačí kamera a zlý úmysel. Obávam sa, že historicky nadobudnuté právo Američanov vlastniť zbraň, prekáža najmä tým, ktorým neprekážal štvrtý článok ústavy. Na právo vlastniť zbraň si možno o nejakých 10 - 20 rokov spomenú aj mierumilovní a biele zástavy milujúci Európania.

• 12.7.2009  19:45
    Uranya (2006)

Grécky film vidím raz za dvadsať rokov. Po zhliadnutí Uranye nemám chuť tento interval skrátiť.

• 12.7.2009  14:26

Dĺžka filmu mi neprekáža, pokiaľ nie je dôsledkom zdĺhavosti. A tento zdĺhavý bol. Okrem toho to bola komédia, pri ktorej som sa iba párkrát pousmial. Zápletka mohla byť zaujímavá, ale nedostatok tempa a odbiehanie od témy ju pochovalo rýchlejšie, ako Armbruster s Pamelou svojich rodičov. Škoda. Vo filmoch Byt a Niekto to rád horúce dopadla dvojica Wilder-Lemmon oveľa, oveľa lepšie.

• 11.7.2009  16:14

Stále dúfam, že časom naďabím na nejaký starší, neprávom zabudnutý domáci film. Aj pred zhliadnutím tohto som dúfal. Naďabil som však iba na film starší, lepšie povedané predčasne zostarnutý, pri sledovaní ktorého som sa často cítil trápne.

• 11.7.2009  13:41
    Batman (1989)

Tieto filmy mi nesedia žánrovo, takže považujem za úspech, že som ho dopozeral do konca. Ale chápem, že má svojich divákov.

• 11.7.2009  13:33

Vlastne som ten film nejakú dobu sledoval iba preto, aby som sa dozvedel prečo má hodnotenie nad 80 %. Nedozvedel som sa.

• 10.7.2009  10:52
    Phar Lap (1983)

Ak mám hodnotiť emocionálny zážitok tak je to za plný počet hviezdičiek. V tom prípade sú mi však réžia, kamera, herecké výkony a obdobné kritériá hodnotenia úplne ľahostajné. Smutné je, že príbeh o veľkom koňovi, je nutne aj filmom o malých chamtivých korunách tvorstva. Phar Lap mi pripomína konského Amadea, obklopeného ľudskými Saliermi.

• 8.7.2009  22:07
    Zabíjení (1956)

Obdivujem jasnozrivosť väčšiny hodnotiteľov, ktorí už v tomto filme rozpoznali Kubrickovu neskoršiu genialitu. Ja som po jeho pozornom zhliadnutí skôr začal uvažovať, či má mať aj naďalej miesto v desiatke mojich najobľúbenejších režisérov. Je množstvo filmov nakrútených skôr, ako tento a pritom na mňa nepôsobili tak staro a miestami až naivne. Pri niektorých hercoch som takmer trpel a nedá sa to zvaliť iba na dabing. Okrem skladačkovej výstavby a poprehadzovanej chronológie, ktoré sa odvtedy stali takmer normou, som nenašiel nič, čo by ma zaujalo. Tie dve hviezdičky sú viac-menej zo slušnosti. Veď nakrútil aj Odyseu ...

• 8.7.2009  12:07

V mojom veku prichádzajú prekvapenia zriedkavo. Tento film ma zaskočil. Nepoznajúc predchádzajúci príbeh Pred úsvitom, nepoznajúc hercov, ani režiséra, som takmer bez dychu sledoval 80 minútový úžasný rozhovor obávajúc sa iba, aby nevhodný koniec nepokazil predchádzajúce. Nestalo sa. Už dávno som nezažil taký pocit spriaznenosti s postavami filmového príbehu.

• 8.7.2009  07:47

Filmová jednohubka s kultovou hudbou a nenáročnou zábavou, vhodná asi iba pre mojich rovesníkov.

• 7.7.2009  21:50
    Černý vdovec (TV film) (2006)

Filmov odohrávajúcich sa prevažne v súdnej sieni a odhaľujúcich rafinované zločiny bolo nakrútených neúrekom. Dosť som ich videl aj ja. Tento ničím nevybočuje z ich radu. Takže jedinou nevysvetlenou záhadou je, prečo som ho pozeral.

• 7.7.2009  14:24

Paul Newman patrí do desiatky mojich najobľúbenejších hercov, pravdepodobne na jej čelo. Napriek tomu som presvedčený, že úloha v tomto filme mu typovo nesadla. Ťažko mu uverím, že je jednoduchým chlapcom z chudobnej štvrte, ktorého jedinou devízou je nenávisť explodujúca v jeho pravačke. Môže sa hrbiť ako chce, môže robiť dobre odpozorované grimasy a gestá. Je mi ľúto. Paul Newman bol farboslepý, čo zhatilo niektoré jeho sny. Ale farboslepí boli aj tí farbičkári, ktorí pred dvadsiatimi rokmi kolorovali pôvodne čiernobiely film a nevšimli si farbu Newmanových očí, pre ktorú ho zbožňovali aj tie ženy, ktorým jeho filmy veľa nehovorili. I keď ani najmodrejšie z modrých očí by v mojich očiach tomuto filmu viac hviezdičiek nezabezpečili.

• 6.7.2009  19:31
    Ben X (2007)

Tento film ma nezaujal, ani nedojal. Hlavný hrdina si, s ohľadom na reálne možnosti, spokojne žije vo svojom virtuálnom svete. Rodičia, ktorí ako obvykle chcú pre svojich potomkov iba to najlepšie, ho nezmyselne pchajú do bežnej školy neuvedomujúc si, že väčšina sa k odchýlkam spravidla stavia podozrievavo a pre istotu ich vylučuje zo svojho stredu (napr. šikanou). Tie tri hviezdičky sú za herecké výkony a celkové stvárnenie filmu.

• 6.7.2009  16:06
    Strašáci (1988)

Prehliadol som titulky a dvadsať minút som bol dezorientovaný aj bez buzoly. Toto predsa nemohol nakrútiť Sam Peckinpah, ani keby bol opitý! Potom som to vypol, vymazal a v databáze ČSFD sa dodatočne dozvedel, že nie sú strašiaci ako strašiaci. Ale strašné to teda bolo. S filmami týchto kvalít sa nestretávam často.

• 5.7.2009  22:35

Nakrútiť remake je odôvodnené, ak má tvorca ambíciu nakrútiť film inak alebo lepšie. Prípadne aj inak aj lepšie. Myslím, že hra Reginalda Rosea a miestnosť, v ktorej sa príbeh odohráva, veľa možností nakrútiť film inak neposkytovali. A nakrútiť ho lepšie? Prosím vás ... Takže dôvodom môjho pomerne nízkeho hodnotenia nie je ani tak film samotný, ako pocit zbytočnej práce, ktorá bola naň vynaložená.

• 2.7.2009  12:12

Príbehov o únosoch detí už boli nakrútené desiatky. Pomaly už nie je čím prekvapiť, pretože téma sa vyčerpáva. Autori vsadili na posun, obdobný červenému posunu v astronómii. Posunu, ktorý niečo predznamenáva. Preto vo filme prakticky nikto nie je takým, akým obvykle býva a na divákovi je, aby sa v tejto morálnej hatmatatilke vyznal. Kľúčové je to u Amandinej matky, ktorá nie je ani milujúca, ani starostlivá, ako obvykle matky bývajú. Celkove je film zaujímavý, núti na premýšľanie, niekedy som sa však v príbehu strácal.