nascendi

doháňam zameškané

homepage

Skype: juglon1

• 27.12.2008  15:04

Je dobre, že som film videl koncom februára a nie koncom decembra. Chápem, že ľuďom, ktorí si nevedia Vianoce predstaviť bez tejto komédie, sa páčil. Veď Clark Griswold mal tiež veľmi konkrétnu predstavu, ako pripraviť a stráviť Vianoce. Aj som sa zo začiatku zasmial. Bohužiaľ vtipnosť veľmi rýchlo prešla do trápnosti a moje hodnotenie z mierne nadpriemerného do nekompromisne podpriemerného.

• 26.12.2008  08:07
    Velká země (1958)

Veľkú zem som po prvýkrát videl v rámci brnenského Filmfóra v roku 1963(?). Bol som ohromený nielen cenou vstupenky, ktorá pri dnešných cenách vzbudzuje povýšenecký úškrn, ale aj panoramatickým plátnom, na ktoré sa film premietal. A Veľká zem bola nepochybne určená pre veľké plátno. Uvedomil som si to aj pri tejto projekcii, pri ktorej sa LCD obrazovka akéhokoľvek rozmeru zdá malá. Inak, film za polstoročie nezostarol, ale nezmizli ani jeho nedostatky, viditeľné už pred polstoročím.

• 14.12.2008  08:32
    Kill Bill 2 (2004)

Najčastejšie riešeným problémom je, či je lepšia jednotka alebo dvojka. Pre mňa sú oba diely rovnaké (čo sa týka nadpriemerného dojmu) i keď sú úplne odlišné. Považujem ich za jeden účelovo rozdelený film a snažím sa predstaviť si výsledok, keby k obom častiam pustili niekoho rozumného a s nožničkami, ktorý by odstrihol to nadbytočné (urobil by Tarantinosekciu). Ale keďže sa Tarantino i mnoho ďalších režisérov sa drží zásady (voľne parafrázujem Vodňanského) "doporučuji, aby se to promítlo, když už se to natočilo" ostane uvedená predstava iba "takovým mým sněním".

• 8.12.2008  18:21

Boháčka poznám od jeho vzniku, ale štvrtú hviezdičku som mu pridal až po poslednej projekcii. S Boháčkami, Lebowskými, Gumpami a podobnými typmi mám problém v tom, že odpor k nim prenášam do hodnotenia. Je to nesprávne a neospravedlniteľné, ale čo s tým? Tak to zatiaľ aspoň u Boháčka napravujem.

• 8.12.2008  18:04

Aj keď som Lustigovu predlohu nečítal, verím, že v knihe bola atmosféra geta vystihnutá vierohodnejšie a desivejšie, ako vo filme. V tejto súvislosti sa mi celkom nenáležite vybavil Veľký útek. Aj v ňom mi zajatecký tábor miestami pripomínal tábor pioniersky. Tu ma obdobným spôsobom rušila skupina mladíkov (Abrhám, Vinklář, Němec a ďalší). Vo filme je viacero silných momentov, ale približne rovnaký počet hluchých až nevydarených. Tri hviezdičky preto vyjadrujú maximum miery môjho uznania.

• 7.12.2008  13:07

Aj po polstoročí, ktoré uplynulo odvtedy, keď som ho videl v kine, ho považujem za pozerateľný. Síce sa na ňom podpísala doba, v ktorej vznikol a neviem, či by som ho bez problémov odporučil mladému divákovi, ale pre nás, ktorí ho poznáme z onej doby predstavuje málo premennú hodnotu.

• 7.12.2008  12:31

Pred časom som si nesústredene pozrel časti Requiem a celkom ma zaujal. Dokonca až tak, že som ho zaradil do svojej Top 100. Dnes som si ho pozrel celý a sústredene a nestačil som sa čudovať. Renč si zahral s divákom nepeknú hru. Ponúkol film, ktorý bol prostredím i ladením v porevolučnej dobe žiadaný. Dej prekrútil, postavy prifarbil, autentickosť zvýšil niekoľkými chovancami a aby tomu nasadil korunu, ešte si aj vo filme zahral. A ľudia zabrali. Ostali im unifikované spomienky a mne presvedčenie, že pri opakovanej projekcii, zažili rovnaké prekvapenie ako ja. Hviezdička dolu a von z Top 100, to sú jediné kompenzácie za to prekvapenie.

• 7.12.2008  12:09

Sú filmy, ktoré napriek tomu, že nesú pečať doby, v ktorej vznikli, nesú aj posolstvo zrozumiteľné aj dnešnému divákovi. Napriek všetkým existujúcim nedostatkom považujem Polnočnú omšu za taký film.

• 7.12.2008  08:27
    Kill Bill (2003)

Kill Bill považujem za guláš, v ktorom nájdete lahodné kúsky, ale aj také, pri ktorých vás môže napnúť na zvracanie. A podľa rôznosti chutí degustátorov sa roztvára aj paleta hodnotení tohto nejednoznačného filmu.

• 3.12.2008  11:02

Príjemná spomienka na mladosť, ktorá bohužiaľ odhaľuje, že vtedy nám išlo viac o nádhernú ženu, než o herečku a príbehy.

• 3.12.2008  10:53

Útek v reťaziach má ľahko zapamätateľný dej. Jeho protirasistickú myšlienku dokázali pochopiť aj socialistickí cenzori takže bol jedným z mála amerických filmov ktoré boli v tej dobe u nás premietané. Aj ja som ho mal v spomienkach zafixovaný ako napínavý útek dvoch väzňov a už som si nespomínal, ako to vlastne skončilo. Vidieť ho po pol storočí bol úplne iný zážitok. Vychvaľované herecké výkony hlavných predstaviteľov (brodenie, bitka), nelogickosti scenára a figúrkovitosť prenasledovateľov mi často dvíhali obočie. Celkovo ma film nechal ľahostajným. Preto aj to znížené pôvodné hodnotenie.

• 2.12.2008  10:39

Pri x-tom sledovaní som si uvedomil, že aj keď je tento film vo svojom žánri legendou, nestačí to na najvyššiu priečku v hodnotení. To by museli existovať osobitné kategórie filmov, v rámci ktorých by mal veľmi slušnú šancu. A pri x+1 sledovaní som bol nútený ísť na mierne nadpriemerné hodnotenie. Pravdepodobne k tomu prispel nielen slovenský dabing, ale aj skutočnosť, že pri opakovaných sledovaniach sa pomer pozitív a negatív mení.

• 2.12.2008  10:22

Tak som sa konečne dostal k opakovanému zhliadnutiu samurajov. Ani neviem po koľkých desiatkach rokov. Bol som primerane napätý. Jednak preto, že film mám zaradený medzi stovkou najlepších a jednak preto, že údaj 3:30 h. vzbudzuje rešpekt. A nesklamal som sa. Nemôžem tvrdiť že film ubehol tak, že som si to ani nevšimol. Síce som sa nenudil, ale plynutie času som vnímal. A aj keď mám pochopenie pre iné vnímanie času v roku 1954 a Japoncami, nepochopil som napríklad, prečo dva japonské znaky trónili na obrazovke 4 minúty 10 sekúnd. Ale k vlastnému filmu. Je neskutočne autentický a uveriteľný. Keď majú byť postavy špinavé, chudobné, ustráchané, zbabelé, dôstojné a akékoľvek iné, tak nimi aj sú a pri sledovaní mám dojem, že sa cez nejaký priezor dívam na ľudí z doby a prostredia, v ktorých sa dej odohráva. Problém som mal iba s postavou stvárnenou Toširom Mifune. Na to asi musí byť človek Japoncom, aby tohto nervného, hyperaktívneho, uvrieskaného, ale i vtipného a lišiacky prešibaného samuraja vnímal bez zdvihnutého obočia. Film obsahuje veľké množstvo zaujímavých myšlienok, obrazov a postupov, ktoré môžu zaujať i dnešného diváka. Ale moje povzdychnutie nad tým, že nikoho nenapadlo darovať Kurosawovi nožničky, je aktuálne aj v tomto prípade.

• 1.12.2008  12:25

Napriek veku príjemný film s dobrou atmosférou, vtipom, nadhľadom a perfektným záverom. Ani ukričaní Taliani nepôsobia tak rušivo, ako v iných filmoch z tohto obdobia.

• 1.12.2008  11:45

Petri, Volonté a Morricone veštili zážitok. Námet je výborný, aktuálny a geograficky neobmedzený na Taliansko. S jeho realizáciou to už bolo o niečo horšie. Prekážala mi talianska ukričanosť, Volontého patologická úlisnosť a výnimočne ma nezaujala ani hudba majstra Morriconeho.

• 30.11.2008  19:21

Môj najobľúbenejší film s Elvisom, pretože vďaka chytľavým melódiám a Ursule ho dokážem prežiť bez straty desiatky.

• 30.11.2008  19:20

Film som hodnotil tromi hviezdičkami iba podľa dojmu, ktorý vo mne zanechal pred viac, ako tridsiatimi rokmi. Zaujímal ma vplyv času na pôvodné hodnotenie. Obzvlášť ak mladší užívatelia ČSFD v komentároch hýria superlatívmi. Bohužiaľ! Paródie mám vo všeobecnosti rád, ale súčasne ich považujem za riskantný podnik. Ak je v nich parodická zložka nevýrazná, obdivovatelia parodovaných diel sú náchylní ich vnímať, ako menej vydarený kúsok do ich kolekcie. Ak je prehnaná, a to je prípad tohto filmu, oberá ctiteľov paródií o možnosť vychutnať si to, čo paródiu robí paródiou. V každom prípade ide naďalej o nadpriemerný a dobre zahraný film, ktorý po skvelom nástupe postupne stráca invenčnosť. Takže tri hviezdičky z dávnej spomienky ostávajú aj naďalej.

• 30.11.2008  19:10
    Muška (1967)

Z Mušky mám taký minimalistický dojem. Okrem minimálnej dĺžky si vystačí s minimom farieb, s minimom slov i s minimom citov a nálad. Napriek tomu som neskĺzol k minimálnemu hodnoteniu, pretože bol nakrútený maximálne.

• 28.11.2008  22:48

Už ma znervózňovalo, že som dlhšiu dobu nemohol dať žiadnemu filmu plný počet hviezdičiek. Návratu som ich dal bez problémov, i keď nie bez výhrad. Ale tie sú nepodstatné oproti tomu, že som zasa po čase videl krásne nasnímaný, dobre zahraný, bohato členitý príbeh a stretol sa v ňom s množstvom známych a dobrých hercov. Až zo záverečných titulkov som zistil, že režisérom bol Anthony Minghella, čo mi zdôvodnilo, prečo ma tento film zaujal rovnako, ako predtým Anglický pacient. Oba považujem za "pocitové filmy", pri ktorých je dôležitý výsledný dojem. A ten bol dobrý napriek tomu, že ani mne sa nepozdávala razancia Renée Zellweger a jej neprirodzená chôdza s mávaním rúk. Ale kvôli tomu predsa nedám o hviezdičku menej. Tiež si myslím, že Oscar pre ňu nie je zaslúžený, ale doprajem jej ho. Veď sa stačí pozrieť, kto všetko a za čo už dostal Oscara.

• 27.11.2008  15:00

Po poslednej projekcii som z "morálnych dôvodov" znížil hodnotenie na tri hviezdičky. Pred ním takmer všetky filmy tohto žánru končili dolapením a potrestaním zločincov. Aj tu, ale tento film je prelomový v tom, že glorifikuje zločincov a robí ich (na rozdiel od primitívnych zabijakov, ktorými boli v skutočnosti) príťažlivými, sympatickými hrdinami, ktorí z donútenia alebo v sebaobrane sem-tam niekoho zastrelia. Výsledkom je, že najodpornejšou postavou filmu je filmová manželka Gene Hackmana, ktorú by zastrelil každý druhý divák. A od úspechu tohto filmu sa nám sympatickí a nepotrestaní gauneri na plátnach utešene rozmnožili vytvoriac tak nový stereotyp. Jeden extrém vystriedal druhý a bude nejakú dobu trvať kým sa to po krivke tlmených kmitov dostane do rovnováhy.

• 26.11.2008  10:54

Tisícročnú včelu vnímam a hodnotím rovnako, či už ide o štvordielny seriál alebo o hodinu kratší film. Vystrihnutá hodina neznižuje hodnotu pôvodného seriálu, ale ju ani nezvyšuje. Film je pohodlnejší na sledovanie, ako seriál, pretože divák nemusí týždeň čakať na ďalšie pokračovanie a lepšie vníma kontinuitu deja. Jakubiskovi sa podarilo bezchybne pretlmočiť Jarošov román i verne zobraziť dejinné obdobie, v ktorom sa príbeh rodiny Pichandovcov odohráva. Tisícročnú včelu považujem nielen za jeden z najslovenskejších filmov, ale aj za najlepší slovenský film vôbec. Ako u seriálu, aj u filmu považujem za potrebné oceniť majstrovstvo kameramana a nádhernú hudbu Petra Hapku. Českí herci vhodne doplnili slovenskú hereckú elitru, ktorá sa tu zišla. Možno by bolo lepšie trochu krotiť Císlera, ktorý sa s vervou pustil do úlohy maďaróna, ale je to iba vec názoru. Tisícročnú včelu som videl viackrát a nebudem považovať čas strávený pri jej ďalšom sledovaní za stratený.

• 25.11.2008  09:43

Keby mi niekto v roku 1964 povedal, že tento film je možné hodnotiť menej, ako 5 hviezdičkami, neveril by som mu. Bol som iba o rok starší, ako brigádnici, nikdy som sa nezúčastnil chmeľovej brigády a napriek tomu som ho vnímal ako generačný. Nie nadčasový, ako sa tu často píše. Hodne zostarol, pretože bol produktom doby, aj keď v niektorých momentoch sa opatrne staval na zadné. Takže súčasné tri hviezdičky sú hodnotením šesťdesiatnika, hodnotením výsledným, hodnotením toho dobrého, čo pretrvalo.

• 25.11.2008  09:34

Podľa stopy v pamäti, ktorú zanechal tento film, som mu dal pôvodne plný počet hviezdičiek. Keď som si ho teraz po mnohých rokoch pozrel, jednu hviezdičku uberám bez presnejšej špecifikácie príčin. Naďalej ho považujem za jeden z najlepších českých filmov s vynikajúcimi hereckými výkonmi oboch hlavných predstaviteľov.

• 25.11.2008  09:33
    Perinbaba (1985)

Perinbabu som videl, keď som mal takmer päť krížikov na chrbte (preto tých päť hviezdičiek). Nemožno ma preto podozrievať, že som podľahol čaru rozprávky. Ono to vlastne ani taká pravá rozprávka nie je. Je to pravdepodobne nejaký žánrový guláš, ale jeho jednotlivé ingrediencie sú namiešané s majstrovstvom šéfkuchára. Preto v čase Vianoc, keď dochádza k návratu Perinbaby na obrazovky, a ja nemám nič súrnejšie na prácu, si bez problémov pozriem tento malý klenot už po x+1. krát. A neprekvapuje ma ani to, že ako jediný zo stovky mojich obľúbených užívateľov mám Perinbabu zaradenú v desiatke najobľúbenejších filmov

• 25.11.2008  08:56

Dodatočne som si uvedomil, že aj rozprávke môžem dať päť hviezdičiek. A tejto rozprávke plným právom. Minimálne preto, že krásne a navyše aj vtipné rozprávky, sú vzácne ako soľ. I keď po čase som sa upokojil a usúdil som, že štyri hviezdičky sú dostatočným ocenením tejto mimoriadne vydarenej rozprávky.

• 24.11.2008  18:01

Film som videl už viackrát a ani po štyridsiatich rokoch nestratil nič zo sviežosti a vtipu. Nerieši žiadne svetoborné problémy, je iba dobrou zábavou, čo nie je málo. Pri pohľade na chudákov, ktorí vystúpali do šiesteho poschodia sa nedokážem udržať. Jane Fonda je rozkošná aj vtedy, keď nespieva: „Šama, šama, kelmalke mama.“

• 24.11.2008  17:41

Popol a diamant som mal možnosť vidieť po takmer päťdesiatich rokoch. Vtedy ma inšpiroval ku kúpe literárnej predlohy od Jerzyho Andrzejewského, dnes k ubratiu jednej hviezdičky. Napriek tomu ho považujem za veľmi dobrý film, pri hodnotení ktorého je treba prihliadať ku všetkým obmedzeniam, panujúcim v dobe jeho nakrúcania. Z filmárskeho a hereckého hľadiska podľa mňa zostarol iba minimálne.

• 24.11.2008  17:40

Po toľkých rokoch od premiéry a s prihliadnutím k súčasnej produkcii už málokto označí tento film za perverzný, škandálny, či poburujúci. Veď on vlastne ani nie je o sexe, ale o osamelosti, o bolesti a o zúfalstve. A o pokrytcoch. Ale tí nie sú na plátne, ale v hojnom množstve pred ním.

• 24.11.2008  17:35
    Sedm (1995)

Tak sa mi konečne na tretí pokus podarilo dopozerať tento skvost svetovej kinematografie všetkých čias. Pri prvých pokusoch som koniec vždy prespal, pretože film televízia veľmi predvídavo dávala v neskorých nočných hodinách. Inak tie scény pôsobia rovnako odpudivo aj v predpoludňajších hodinách. Nielen scény, ale prakticky celý film mi pripadal odpudivý, odporný a zvrátený. Pristihol som sa pri pocite, že Fincher nie je výrazne menší psychopat, ako postava vo filme. Možno tiež verí na nejaké poslanie. Určite sa vo svojom remesle vyzná. Poburuje ma posolstvo, ktoré vysiela divákovi a zaujíma, kam až ho dovedie cesta, na ktorú sa vydal. Problém vystihol užívateľ, ktorý tento film porovnal s Mlčaním jahniat. Aj v ňom bolo niekoľko nevábnych záberov, ale tie neboli cieľom, vyplývali z deja a dokresľovali ho. Nemám najmenšie námietky. V rámci psychohygieny si však Sedem radšej zapamätám ako film s nezmyselne moknúcimi detektívmi, ktorí si rovnako nezmyselne svietia baterkami aj tam, kde by stačilo stlačiť vypínač. Dvoma hviezdičkami hodnotím filmy, ktoré ma sklamali až do mierneho rozčúlenia. To je prípad tohto filmu, ktorý už nehodlám vidieť, ani nič meniť na jeho hodnotení. Aj keby som mal byť exkomunikovaný z ČSFD.

• 24.11.2008  17:30

Z tohto filmu som pred pár rokmi videl iba kúsok, a aj to v neskorých večerných hodinách. Už si nespomínam, čím ma tak štvorhviezdičkovo zaujal. Teraz som si ho nahral a cez deň pozorne pozrel. Obrovské prekvapenie. To je predsa film nakrútený psychopatom a pre psychopatov a vôbec ma nezaujíma, či tým psychopatom bol Stone alebo Tarantino. Prikláňam sa k názoru, že obaja. Aká satira, aké varovanie? Sú to iba bohapusté orgie násilia pre divákov, ktorí svoj záujem dokážu vybudiť iba takto silnými podnetmi. Po zhliadnutí výtvorov tohto typu sa vo mne prebúdza moralista.