Páně

Martin Šulc

okres Beroun

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
    • 31.8.2018  16:38

Tak to pardon. Přišlo mi to jako když si nějaký pomýlenec náhodou přečte apokryfní gnostické Mariino evangelium a pak ho třeba napadne natočit v tom duchu film, jehož vypovídací hodnota je reálně nula, jakkoliv se místy snaží o nádech syrové inspirace. Hlavně aby to mělo ty správné gender důrazy. Jsem schopen překousnout hodně, ale tuhle drzou hloupotu fakt ne. Řekněme si to takhle, pod slovy jako "originální" či "alternativní" pojetí dané předlohy se zde skrývá jen jed a manipulace, takže pro opravdového křesťana toto nemůže být přijatelné. Jedna hvězda za hudbu.

• 25.1.2017  10:22
    Pustina (TV seriál) (2016)

Vysoce inspirované, kvalitně provedené, přesto však nedotažené. Atmosféra se povedla náramně a psychosociální sonda taktéž. Co je to ovšem všechno platné, když je příběh vystavěn poměrně mdle a stejně tak práce s charaktery postav není dotažena k dokonalosti. Jako velké zklamání pak na člověka působí, když zjistí, že celá pointa osmi dílů by vydala na jedno brakové dopolední krimi pro důchodce. V českých reáliích kvalitní nadprůměr, geniality svých zjevných vzorů to však nedosahuje ani omylem.

• 24.8.2016  15:43

Epochální Disneyovský šach-mat prozatímní letošní filmové produkci. Ryzí prezentace boje lásky a přátelství proti agresi a síle, podávaná velice vkusným dávkováním akce i emocí. Tento dobře známý příběh dostal opět šanci zasáhnout mnohá srdce malých i velkých a povedlo se to měrou neskonalou.

• 5.8.2016  23:40
    Jason Bourne (2016)

Ach jo! Co na tom, že Greengrass dokáže naservírovat něco, z čeho vám v kině doslova a do písmene tečou oči z důlků (až toho bylo snad chvílemi i moc), když to celé působí po stránce příběhové tak lacině a zbytečně. Tuhle zpětnou ránu do vazu si původní trilogie opravdu nezasloužila, dějová linie je totiž naroubována krutě humpoláckým způsobem a v zásadních momentech se mě celý příběh vůbec nedokázal nijak dotknout. No a to je největší kámen úrazu, když velký fanoušek Bournova fenoménu, mnohokrát intenzivně proživší původní trilogii, od tohoto odchází s pocitem jakési prázdnoty a marnosti. A tak vám tenhle film probíhá před očima a vy si říkáte: "páni to je jízda", ale na otázku proč se to všechno děje, budete hledat odpověď docela dlouho. Penízky to vydělá, to ano, ale jinak prohra.

• 10.4.2016  00:30

Bez hudby, oholené až na kost, ..to potom musí nastoupit maximální výpověď obrazu a slova. Nestalo se. Co se ale stalo byla přímo démonická uhrančivost Michaliny Olszańské, všechna čest tomu skvostnému hereckému výkonu.

• 20.3.2016  17:52
    Kmen (2014)

Autentické a přesahové, až do morku kostí.

• 15.2.2016  11:29

Hooper sám sebe srazil na kolena v tom, v čem měl být nejsilnější. Dialogy jsou slabé a narativní stránka bez výrazných momentů a vjemů. To se potom těžko kouše sebelepší téma. Ono někdy není na škodu oprostit se od konzervativního lpění na řemeslu a nechat se trochu unést. Ovšem jinak jako tah na Oskara samozřejmě dobré, o tom žádná.

• 24.1.2016  05:48

Syrovost, to byla vždy Alejandrova silná stránka a tak ji zkrátka nechal propuknout absolutním způsobem. Krok, který jsem v jeho postupující kariéře už snad ani nečekal. Jinak ale navazuje svá poslední předcházející díla očekávaným způsobem, nejen však v dobrém, ale i v tom horším. Postmortální a spirituální symbolika se zhusta nacházela už v Biutiful a svým způsobem i v Birdmanovi, zde v The Revenant však jí byla propůjčena vyloženě už téměř stěžejní úloha. Bohužel se však trošku přenesla i mírná scénáristická bezradnost a průhlednost. Co bylo skvělé byly akční scény s užasnou kontinuální prací kamery a akční scény vůbec vyčnívaly trochu nad zbytek. Nakonec jsem od filmu přeci jen odcházel více spokojen než nespokojen, protože jeho poselství se mi zdálo v pořádku. Totiž víra v Boha a Boží spravedlnost i prozřetelnost, která snad přímo kape z každého záběru Lubezkiho kamery a je podle mne skutečně nosným podtextem celého díla, jakkoliv se podání oné stěžejní myšlenky zdá někdy trochu těžkopádné.

• 27.12.2015  22:53
    Marťan (2015)

Řeknu to asi takhle, osudová láska rozhodně ne, ale film kamarád, to jo.

• 22.12.2015  18:17

Villeneuve už ve Zmizení dokázal, že dokáže hodně dobře pracovat s atmosférou a když k tomu přidá ještě trochu syrové reality, je na to zkrátka radost pohledět. No a ta jeho vychytralá práce s divákem, opět na jedničku s hvězdičkou. To jak diváka uvrhne do samé esence špíny pohraničí USA s Mexikem pohledem v podstatě vyjukané ženy, je jedním slovem nádhera. Přičteme-li navrch Johanssonův minimalistický, ale zároveň monumentální soundtrack, musí z toho všeho nutně vyjít uznalé zachrochtání milce atmosferické pomalosti a špíny.

• 21.12.2015  09:52
    Vláček Kolejáček (TV film) (1959)

Kult!

• 6.10.2015  16:50
    Bojovník (2015)

První půlka naprosto v pořádku, Gyllenhaal v roli vymlácené trosky velice přesvědčivý a celkově jsem si to užíval. Jenže ouha co se nestane, najednou se to celé začíná lámat přesně tam kam nechcete, protože něco podobného tady už asi 100x bylo. Bohužel.

• 27.9.2015  13:35

Budoucnost skutečně není dána. Od nyní se totiž pod značkou Terminator může objevit už opravdu cokoliv a je úplně jedno, jestli se v tom ještě bude někdo orientovat či nikoliv. Možná by ale bylo lepší, kdyby se už nikdy nic neobjevilo. Obsazení prdelatého mrňouse do role Sarah Connor je epický přehmat roku s nádechem hořkého humoru. Zaplaťpánbu za těch pár sebeparodických čísel.

• 12.7.2015  17:33
    Popelka (2015)

Kdo se nedokáže zdárně poprat s tradičně kýčovitým disneyovským vizuálem, ten si zkrátka nikdy nemůže tento námět plnohodnotně užít. Chvilkově oproštěn od těchto myšlenek však i já musím uznat, že jinak je tato pohádka zpracována velmi důstojně, za přispění skvělého soundtracku. Pozitivita a optimismus doslova cákají z každého záběru a dialogu, všechna čest.

• 25.4.2015  21:22

Tady nám ale vyletělo peněz komínem. Vizuálně nabušená akční jízda, invencí však naplněná zhruba jako jeden díl večerníčku. Po obsahově i poměrně povedeném Atlasu mraků nezbývá než to chápat tak, že tento idiotský výplach byl takto vytvořen záměrně a pro určitou skupinu diváků. Fuj. Dvě hvězdy za akci a vizuál, zbytek nestojí snad ani za řeč. Wachovští v tvůrčí krizi.

• 13.4.2015  06:37
    Leviatan (2014)

Přecijen pro mě ve výsledku mírné vítězství formy nad obsahem. Jakkoliv je příběh tohoto díla vskutku zajímavým a poutavým, přesto si mě nedokázal zcela získat. Co na tom, že obrazy jsou chvílemi pomalu jak od Malicka, když příběh téhle rodiny mě ve svém finále tak trochu netečně obešel. Přesto se jedná o dílo velmi nadprůměrné, se solidní a uvěřitelnou atmosférou, prodchnutou drsnými reáliemi s důraznou vůní vodky.

• 31.3.2015  18:10

Klasický Ridley posledních let, zcela pohlcený a opojený formou. K tomu však tentokrát přidal i vykrádání sama sebe a tunu až příliš křiklavého digitálu. A samozřejmě, opět si ohnul historii zcela k obrazu svému, což bych mu ovšem ve finále asi vyčítal ze všeho nejméně. Ridley, přestaň se ukájet a začni zase tvořit.

• 4.3.2015  06:32
    Olive Kitteridgeová (TV seriál) (2014)

Hřejivým smírem prodchnuté dílo, jenž nám i skrze paralely k našim vlastním životům nenuceně ukazuje, že i když už třeba i motor našeho bytí jede možná jen na poslední výpary, bez lásky není na tomto světě ničeho. Postava Olive Kitteridge funguje bez jakýchkoliv debat jako archetyp všeho lidského, ale i křehkého a chybujícího co je v nás. Takže když otevřete oči a budete to chtít zřít, uzříte. A až se tak stane, tak již v průběhu, ale hlavně však po konci, uslyšíte v hlavě hlavě hlas jenž praví: "Žij. A miluj život co Ti byl dán". Amen.

• 22.2.2015  09:19
    Cesta (2009)

Syrový kopanec do ksichtu, s náručí plnou šedi, špíny a smrti. To vždycky potěší. Zároveň se ale jedná o dílo svým způsobem poetické a milé. Milci post-apo žánru si vzdychnou nad skvostnou atmosférou, které si mohou užít plnými doušky v podstatě na celé ploše snímku. A já právě, jako jeden z mnoha milovníků podobně laděných snímků, musím za pět. Hudba od Nicka Cavea úžasná.

• 19.2.2015  16:16
    Proposition (2005)

Typická ukázka toho, jak se může vymstít okázalé soustředění pouze na formu a atmosféru. Proposition v tomhle jakoby pohltil sám sebe. Neříkám, že mě ta solidní špína trochu nezasáhla, ale s takto pokulhávající narativní stránkou si to prostě úplně neužijete. Co se týče scénaře Nicka Cavea, tohle paradoxně zdaleka není největší špína z jeho hlavy, kdo četl A uzřela oslice anděla, tak ví.

• 3.2.2015  22:58
    Vyobcovaná (1998)

Syrová nálož podkreslená úžasnou hudbou. Tak nezměrná je touha po domově, tak směšně nízká je cena života.

• 2.2.2015  22:20
    Kód Enigmy (2014)

Asi je to klišé, ale Benedict Cumberbatch na to kurevsky má. Jeho herectví je přesvědčivé jako hlaveň u spánku. The Imitation Game je potom kusem pěkně odsýpajícím, postrádajícím hluchá místa. Tu vtipným, tu dojemným. Historickými niancemi se opravdu zabývat nehodlám. S nadprůměrně podařenou hudební složkou se tentokrát vytasil i Alexandre Desplat. Takže za mě solidní, opravdu solidní nadprůměr.

• 26.1.2015  20:20
    Birdman (2014)

Nikdy bych neřekl, že zrovna tohle Alejandro v sobě má. Ale když tedy jsme u toho, tak proč ne. Jakkoliv jsem jeho minulému počinu nakonec podlehl bez výhrad, v případě Birdmana je to fuška minimálně dvojnásobná. Birdman jako by snad byl natočen jen pro typologicky určité procento diváků a zbytek by měl nárok si ho užít jen při velmi specifické náladičce, či ve chvíli absolutního vcítění se do dění na plátně. Jinak se totiž může stát, a to velmi lehce, že se vás vůbec nedotkne. Dlouho, opravdu dlouho jsem si tentokrát musel v kebuli všechno srovnávat, i pár piv na to padlo. Nakonec však musím tuto od střihu téměř oproštěnou jízdu přecijen ocenit. Neboť její rozněžnělé vlny, jenž bijí střídavě do samotné dřeně kumštýřských útesů filmu a divadla, jsou vskutku roztomilé. Byť nejde pod kůži tolik jako ranná díla Alejandrova, kdež ovšem otázkou zůstává kdo a co je tím vinno, tak Birdman, jako dílo způsobující mnohé vjemy ze všech stran rozdmýchané, rozhodně funguje.

• 21.1.2015  00:43
    Živí mrtví (TV seriál) (2010)

V polovině páté série jsem na čtyřce se sympatií. V případě kulervoucí nadstavby v časech příštích, je pětka více než pravděpodobná.

• 20.1.2015  23:56

Solidní žánrovka, které pohříchu chybí jakákoliv nadstavba a tak vás vlastně nechá jen lehce zúčastněně proplout a zanechá vody vašich emocí stojaté jak límec tweedového sáčka Lima Neesona. I tak si to ale lze užít, když totiž pominu hloupoučkou nitku s černouškem pomocníkem a předvídatelný konec, tak zbývá přecijen můj oblíbený "zkrachovalý hrdina" a opravdu pěkná atmoška. Takže za tři jak vyšité.

• 29.12.2014  06:37
    Zmizelá (2014)

Fincher zná svoje řemeslo i noty dobře a velice správně se jich drží jako čert svého kopyta. Gone Girl by v klidu mohlo posloužit coby učebnice práce s divákem a jeho myšlenkami. Ví kdy má pošťouchnout, ví kdy má udeřit, ale hlavně ví kdy má jen naznačit a nechat pracovat představivost divákovu. Díky tomu všemu jsem si užil těchto 145 minut s gustem přímo labužnickým. Opravdu poctivá práce na poli psychologického dramatu, s otevřenými náhledy do partnerských soužití či podivných zákoutí mozkových. Nezbývá než zatleskat.

• 24.12.2014  14:58

Léta očekávání a nabobtnalých nadějí znásobují pocit zklamání měrou vrchovatou. Původní feeling je tytam a není co by ho nahradilo. A když už se ho něco nahradit snaží, působí to křečovitě a násilně. Škoda toho, protože některé nápady nebyly úplně špatné a dokonce zřídka jsem podléhal i určitému pocitu uspokojení, což ovšem bylo vzápětí zabito nějakým nesmyslem či křečí. Samostatně to sice není úplně odsouzeníhodné, ale jako pokračování jedničky to fatálně selhává a může tam být Evy kolik chce.

• 16.11.2014  18:53
    Interstellar (2014)

Velký přesah do mých niterných zákoutí se Nolanovi povedl, převeliký. Tím jak mohutně vyhrává na rodinnou, ale i osudovou notu, si mě získal bezezbytku. Komorní úvod jako by předznačoval tu emocionální bouři, která musí nevyhnutelně nastat a ona nastane a vy to víte, celou dobu to víte. A přitom stačilo tak málo, nepřehánět to s pixely a nechat průchod oné svým způsobem poeticky ztvárněné kráse. To vše Nolan s týmem zvládl na jedničku a já si to mohl vychutnat v plné nahotě i (ne)dokonalosti. Ano, Interstellar má své momenty (a bylo hned jasné které), kteréžto budou vodou na lopatky mlýna posměváčkům a rýpalům. Jenže já jsem odcházel zamlký a natolik naplněný ohromujícím zážitkem, že se mi něco takového nestalo už mnoho let. V tomto směru se co se mé osoby týče dotknul Nolan téměř absolutního nebe. Navrch si přidejte úžasný, netradiční, a s důrazem na varhany stvořený soundtrack a je tu ultimátní zážitek nad zážitky. Neskutečně "filmový" film.

• 14.11.2014  06:36

Po nadějné jedničce je tohle přecijen trochu rána do vazu. Příběh je zcela hloupoučký, lidské postavy až na pár vyjímek zcela nevybarvené a tím pádem zbytečné a záporák, byť opičí, zcela standardní a předvídatelný. Jakkoliv se toto snaží prohloubit celé universum, ukazuje se právě v tomto zcela selhávajícím, neboť servíruje jen zcela banální myšlenky a dilemata. A jen těžko bych popsal své pocity, které jsem měl při sledování slziček koulejících se z opičích očí. Já vám nevím, tohle mi tedy nesedlo.

• 31.10.2014  16:40
    Automata (2014)

Brutálním způsobem rozporuplné a dvěma tvářemi ověnčené dílo. Na jednu stranu velice sympatický pokus (byť v rámci žánru dosti okopírovaný) o atmosfericky pojaté sci-fi zadumanějšího filozofického rázu, na stranu druhou neuvěřitelně utahaný a zmatený příběh bez vyšších ambicí, byť v celkem slušivém vizuálu. Taková je Autómata. Chvíli vás bude plnit pocitem, že je vše nadmíru v pořádku a za chvíli se zase ukoušete nudou. Škoda toho potenciálu. Ale i tak rozhodně za zhlédnutí stojí.

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15