Páně

Páně

Martin Šulc

okres Beroun

• 3.12.2008  06:57

Výborná hudba a pohanská atmosféra plus nehorázné béčkové úlety. Celkově o stupínek níž nežli Ohněm a mečem, ale přesto nepochybně zajímavá věc. Mimochodem český název je řádně zavádějící.

• 3.12.2008  06:40

Vůbec to nebylo zase tak špatné, jen ten konec mi nějak nesedl. Je pravdou, že chvílemi jsem si povzdechl nad přílišnou pomaluplyností. Nicméně také trochu nechápu zdejší smršť, lamentující nad tímto dílem. Je to více nežli dobrý průměr.

• 2.12.2008  00:30
    30 případů majora Zemana (TV seriál) (1974)

Některé díly mě bavily, někdy i ta akce byla. Na svou dobu spousty exteriérové progrese jako NDR a Kuba. Propaganda a ideologie buď jde zcela mimo mě, nebo mi alespoň vykouzlila malý úsměv na tváři. Vše je poplatné době a je třeba k tomu tak přistupovat. Překrucování reality? Ano! Podprahová propaganda (mnohdy až úsměvná)? Ano! Říkám ano veškeré kritice. Ale prostě se to musí. Neserte mě s tím moralizováním a podívejte se kolik procent má Triumf vůle, když už si chcete hrát na kritiky propagandy nějaké ideologie.

• 1.12.2008  21:48
    Pelíšky (1999)

Film, který je pro mne spíše symbolem počátku nové a zároveň bohužel nechutné éry českého filmu. Avšak jako první z těchto zmiňovaných, si ještě drží laťku poměrně vysoko. Koneckonců nadupaných scén je zde nadbytek a protentokrát i skousnutelné množství křečovité snahy o hořko-sladký český humor, který je podle mnohých největší devizou a specifikem našeho národa. K tomuto já dodávám snad jen - bohužel. Nelze však Pelíškům upřít jejich příjemnost a i slušnou zábavnost.

• 1.12.2008  21:18
    Volver (2006)

Almodóvar se bohužel, alespoň je to můj názor, nevymanil z určité malé příběhové krize co se jeho posledních děl týká. Po Špatné výchově možná ještě o chloupek horší dílo. Sice si stále drží výtvarný nadstandart, ale co je to platné, když mi příběh proplyne jako šedá nicota hlavou. Po pár dnech jsem si nevzpoměl skoro na nic co by mě nějak více zaujalo. Nezachránila to ani krásná Penelope, ani to, že ženské charaktery jsou Almodóvarovou silnou stránkou. Nezbývá než s obavami vzhlížet k nadcházejícímu filmu Rozervaná objetí.

• 1.12.2008  21:12

Zklamání. Zčásti se podařilo navázat na atmosféru staré trojságy, i když neříkám, že je nutné na něco navazovat. Ale Indy je Indy a původní trilogii nikomu z hlavy nevymažeme. Dost se povedly akční scény, honičky a souboje. I pár povedených odkazů na starší díly jsem zaznamenal. Tím výčet povedených věcí končí. Příběh je přepálený až hrůza. Bylo skutečně zapotřebí takového megalomanství? Navíc těžko uvěřitelného. Za tři největší úlety považuji přežití atomového výbuchu v ledničce, závěrečné finále a pro mě neskutečně zbytečné zakončení v podobě svatby. Tady šlo hodnocení rapidně dolů. Velmi rozporuplné a nevyrovnané.

• 1.12.2008  19:24
    Zrcadla (2008)

Rozhodně bych nevylučoval, že Aja v budoucnu natočí vyjímečný film. Talent na to má. V případě Zrcadel se tomu tak ještě nestalo. Námět rozhodně není vůbec špatný, naopak v sobě skrývá velký potenciál, zde ovšem žalostně nevyužitý. Pointa s ukrytým "démonem" v zrcadlech mi přišla spíše úsměvná, čekal jsem přeci jen něco více originálnějšího. Při projekci filmu jsem se ovšem vůbec nebál, což je chyba a i těch dobrých lekaček je pomálu. Občas se sice dostavila mírná husí kůže, ale to je málo.Velice dobrá atmosféra opuštěného obchodního domu, ale... To by nebyl Aja, aby nezařadil "standard" svého repertoáru a to sice krvavé gore scény, bohužel jednu (podřezání) zařadil hned na začátek, čímž pro mě začínal film, u kterého bych se měl spíše bát, zcela nevhodně. Jako klad bych viděl opět skvělou hudbu od Javiera Navaretteho a závěrečnou scénu, která je příjemná. Čili tentokrát za tři hvězdy s nadějí pro budoucnost....

• 27.9.2015  13:35

Budoucnost skutečně není dána. Od nyní se totiž pod značkou Terminator může objevit už opravdu cokoliv a je úplně jedno, jestli se v tom ještě bude někdo orientovat či nikoliv. Možná by ale bylo lepší, kdyby se už nikdy nic neobjevilo. Obsazení prdelatého mrňouse do role Sarah Connor je epický přehmat roku s nádechem hořkého humoru. Zaplaťpánbu za těch pár sebeparodických čísel.

• 25.4.2015  21:22

Tady nám ale vyletělo peněz komínem. Vizuálně nabušená akční jízda, invencí však naplněná zhruba jako jeden díl večerníčku. Po obsahově i poměrně povedeném Atlasu mraků nezbývá než to chápat tak, že tento idiotský výplach byl takto vytvořen záměrně a pro určitou skupinu diváků. Fuj. Dvě hvězdy za akci a vizuál, zbytek nestojí snad ani za řeč. Wachovští v tvůrčí krizi.

• 12.2.2014  07:28

Těžko hledat slova která by dvojku Thora vystihovala a zároveň nebyla stokrát zde uzřeným klišé o zmaru, hlouposti a druhé lize blockbusterů. Povzdechnout si ale musím, dva povedené momenty (věšák, metro) nezachrání tu velekřeč jakou se to snaží být vtipné a monumentální zároveň. Narativní část se doslova utápí v nepochopitelně hloupých pointách a chování postav je mnohdy nelogické a jakoukoliv inteligentní motivaci zcela postrádající. Thor číslo dva spolehlivě zabíjí i tu špetku sympatií, které se snad daly cítit k jeho předchůdci a to nejen tím jak hloupě působí, ale hlavně tím jak je útrpnou ukázkou nevhodného mrhání kapitálem a tvůrčím potenciálem Hollywoodu.

• 8.2.2014  13:31

Po nadějném začátku se kadence dobrých vtipů snižuje až na úplné minimum, aby se uvolnilo místo pro bezbřehou nudu servírovanou na ploše zbytečně nafouknuté stopáže. Hloupý příběh, předvídatelnost v každé vteřině a opravdu vtipných momentů jako šafránu. Ve finále se pak překvapivě nedočkáme ničeho jiného nežli mělkého a vyčpělého morálního popichování. Ne, tohle pro mě není.

• 15.11.2013  06:38
    Elysium (2013)

Elysium svou hloupostí spolehlivě drtí vše co mu stojí v cestě. Chvílemi při jeho sledování jsem měl pocit, že toto vzniklo jen za účelem ukázat pár dobrých odvarů a sem tam i nějakou tu zbraňovou fantasii, protože příběh či nějaká hlubší motivace i propracovanost postav jsou brutálním způsobem redukovány na pár ubohých a primitivních oslích můstků. Chvílemi jsem se až hořce smál jaké směšné nesmysly dokáže USA filmový průmysl vychrlit ruku v ruce s celkem pěkným vizuálem, ze kterého jsou cítit pekelné prašule. Vše graduje koncem, který musel očekávat každý, kdo nemá IQ zmražené makrely, už od první třetiny filmu. Koncem, při němž jsem cítil především trpkost.

• 17.10.2013  19:21

Možná jsem podobnými věcmi poslední dobou překrmen. O co je to megalomanštější, o to je to předvídatelnější a hloupější včetně naprosto provařených klišé nejhrubšího zrna. Pro mě obrovské zklamání neboť del Toro tomu nedal vůbec žádnou přidanou hodnotu, kterou jsem já od režiséra jeho kvalit očekával. Může to být stokrát vizuálně a designově vybroušené do poslední milisekundy, ale ani náznak nějaké duše bohužel. Prostě čistokrevná zábava, ze kterou ale můžu jít k jiným a třeba se dočkám i něčeho navíc. Se slzou v oku vzpomínám na Faunův Labyrint, film který byl opravdu filmem. Pacific Rim je totiž jen pořádně nakynulý efekt tématicky nehodný del Tora, tak doufám že to byl jeho poslední omyl.

• 8.8.2013  06:58
    Lincoln (2012)

Když to všechno velmi zjednoduším tak Lincoln je film u kterého více než u jiných jsem měl v první polovině chuť ho prostě vypnout a nechat ho nadobro být. Tématicky se mě absolutně nedotýkal a ta neskutečná užvaněnost a zároveň sterilita první půlky mě dostávala spolehlivě do kolen a do netolerančního módu. Film jako celek nakonec mírně zachraňuje to, že Spielberg přeci jen umí, byť napálená ikoničnost a heroická přepjatost tohoto díla mě naplnila pouze frustrací a ničím jiným. Řemeslnost a herecké výkony v pořádku, ale zbytek jde zcela mimo mojí duši i veškerý zájem.

• 17.3.2013  18:29
    The Pacific (TV seriál) (2010)

The Pacific selhává ve všem v čem měl být silný. V momentech kdy se snaží ukázat válku jako peklo stvořené člověkem je zkratkovitý, uspěchaný a nedotažený. Tam kde se rádoby snaží působit civilně a ukázat duši vojáka je zase málo procítěný. Když si přičtu narativní chaos a absenci silných scén i nadprůměrných hereckých výkonů tak tu máme poměrně nudnou záležitost, která bohužel nesplňuje naději do ní divákem vloženou.

• 19.1.2013  07:00

Sentiment si strčte někam, tohle je filmařské selhání masivních rozměrů. Proti prvnímu dílu notný krok zpět. Režisérsky to je velmi provařené, hlášek těch je opět sakra málo a povedených vtípků ještě méně. Tam kde měla být lehkost a nadhled je jen křeč a vyčpělý zápach dob kdysi minulých. Kapitolou samo pro sebe je jak pěst na oko křiklavé a do nebes volající Arnieho neherectví, zde obnažené v plné nahotě. Kde jsou ty časy let osmdesátých, kdy to takovýhle pajdulák mohl díky vhodnému načasování formy někam dotáhnout. Je zajímavé vidět zde na CSFD jak partička místních filmových ultras a různých hvězdičkobijců najednou kvůli jménům a nostalgii neuvěřitelným způsobem rezignuje na svoje filmové kumštýřství a nekriticky adoruje tenhle rádoby akční film. Nevím proč bych si měl nostalgii kurvit tímhle, to už si jdu raději pustit třeba Komando.

• 28.10.2012  13:51
    Zlatovláska (TV film) (1973)

Dvě hvězdy za hymnu všech egoistů v podání Jiřího Holého.

• 16.8.2011  14:37

Že nejsem Tarantinovec, to se o mě zkrátka ví. Já mu to prostě nežeru. V případě Death Proof navíc ještě méně, než kdy předtím.

• 4.4.2011  22:45
    Robin Hood (2010)

"Úkol ten zněl jasně: natočit to syrově, natočit to jinak. Nebyl čas se ptát kdo je kdo." Musím objektivně konstatovat, že se tu něco jaksi vymklo veškeré kontrole. Ať už jsem mohl o předchozích Scottových počinech tvrdit cokoliv, nikdy jsem u nich ani chvíli nenudil. Až nyní. A je mi to i trochu líto. Laťka šla notně dolů a nezachrání to ani pár výborných scén jimž dominuje Max Von Sydow. Některé přepjatosti byly až k smíchu. Ach jo Ridley, takhle bychom kamarádi nebyli. Tam kde Gladiátora nebo Království nebeské podržel ve slabších chvílích geniální soundtrack, tam Robina Hooda nepodrží nic. V tomto směru jest tento film také provařen dokonale. Smutné.

• 12.12.2010  13:37

V mých očích Stevenovo selhání epických rozměrů. Nevím proč bych měl invazi emzáků prožívat zrovna s touhle "povedenou" americkou rodinkou. Nechutně uřvaná Dakota Fanning, nelogicky bojechtivý pubescent Justin Chatwin a dokonale nezvládnutý konec. Chápu snahu a chtěnost záměru jak zfilmovat invazi z pohledu tří obyčejných lidí, ale tohle prostě ne. Jo a doufám, že soudruzi z kosmu po tomto trapném pokusu o invazi alespoň svrhli vládu. Plánovali to sice milión let, ale asi při tom zapomněli, že na zemi nemohou žít. Já chci zpět Stevena Spielberga!

• 16.11.2010  13:34

Obecně platí to, co jsem napsal o dílu prvním. Zde však v ještě několikanásobnější míře.

• 3.10.2010  21:20

Pár scén není úplně špatných.

• 19.9.2010  21:48
    Bathory (2008)

Toto "veledílo" dostává řádně na frak především díky narativní neschopnosti a zmatenosti. Díky tomu se jeho sledování postupně stává křečovitou útrpností. I po druhém shlédnutí nepřestávám míti dojem, že jsem shlédl jen jakousi chaotickou změť po sobě jdoucích načinčaných obrazů. Pokud lze něco vyzdvihnout, tak je to chvílemi opravdu povedená hudba. Velikým zklamáním byly bitevní scény jejichž "epičnost" a nasnímání, byly skoro až směšné. A pokud jediná scéna, kterou si člověk pamatuje ze 138 minut je zpovědnice tančící po kostele, je něco špatně. Postavy Polívky a Mádla snad ani nemusím zmiňovat. Ech...

• 9.8.2010  20:57
    Likvidátor (1996)

Jako komedie s akčním nádechem to funguje. Občas i kouzlem nechtěného. U některých scén a Arnieho hlášek jsem se skutečně až svíjel smíchy v křečích.

• 26.7.2010  15:19

Conan Ničitel netrpí ničím jiným než typickou nemocí druhých dílů a pokračování úspěšných filmů. Snaha být epičtější, bombastičtější a mystičtější zde však vyznívá ještě směšněji a nezvládnutěji než kdekoliv jinde. Dá se mluvit o totálně nezvládnuté práci. Uvěřitelnost příběhu a prostředí klesla víceméně k nule a nezachraňuje to ani pár podařených záběrů. Asi nejvíce mě iritovala hodně nepovedená reminiscence s velbloudem a ten ocas co se houpal Grace Jones u zadku má taky grády. Hudební vložka je už také jen šedým odleskem jedničky. Tak tohle tedy ne.

• 30.6.2010  22:06
    Ruiny (2008)

Pomiliónté a stopáté, ale pořád stejné. Stejně bezduché. Takhle to prostě dopadá, když se do džungle vydají čtyři plážoví playboyové a jejich dvě modelky. Už mě to fakt nebaví.

• 10.12.2009  21:01
    Landův lektvar lásky (TV film) (2009)

Jestli je nebo byl Daniel Landa rasista, velmistr, čaroděj, drak nebo transcendentální spasitel...nevím. Zato vím, že je dobrým hudebním skladatelem a příšerným (ne)zpěvákem. Možná kvůli tomu, že jsem se s ním nikdy nesetkal osobně, ke mě jako člověk prostě nepromlouvá. To se nezměnilo ani po zhlédnutí tohoto dokumentu.

• 2.12.2009  20:40

Ech..takovou slátaninu aby člověk pohledal. Nevím jestli se mám smát nebo brečet.

• 5.6.2009  17:44
    Rambo III (1988)

John je king, umí pilotovat vrtulníky všech typů a to co dělá v tanku celá posádka, zvládne sám. Ale stejně ho jeho země nemiluje tak jako on jí.

• 3.4.2009  11:50

Poctivé béčko - hrozné herecké výkony, žánrové klišé, hloupý děj. Jak říkám, poctivé béčko. Jediné co mě zaujalo byly emzácké pistole, docela kadence.