Páně

Páně

Martin Šulc

okres Beroun

• 5.12.2008  13:41

Poslední mohykán je přesně tím typem filmu, kde mi vůbec nevadí hrdinský patos, ba právě naopak! Romantika, dobrodružství, láska, hrdinství - toto vše namixováno do parádních 112 minut a zalito jako třešinka na dortu pro mne jedním z nejlepších soundtracků všech dob. Herecké výkony jsou přesvědčivé, jiskření mezi Daniel Day - Lewisem a Madeleine Stowe je překrásně podáno. Výborný Wes Studi v záporné roli, jeho Magua je velmi "zlý". No a samozřejmě nelze opomenout excelentní, gradující hořkosladké finále, které je majstrštykem pana režiséra. Vše v tomto filmu hraje velmi trefně na romantickou strunu někde tam uvnitř mne. Nelze ani vteřinou váhat nad nejvyšším hodnocením.

• 4.12.2008  13:37

Další film pana Menzela, který ve své době daleko přesahuje hranice naší země. Velmi výjimečný film v kontextu české kinematografie, nikoliv v kontextu děl pana režiséra. Kromě toho, že vždy při sledování dostanu chuť na uzený salám a pivo, na mě především promlouvá pitoreskní atmosféra podhoubí zahrádkářské kolonie. Z této předlohy bylo v tomto případě vytěženo maximum možného. Hořké, sladké, veselé i smutné. Opět poetično jak má být.

• 4.12.2008  13:33

Neuvěřitelně sugestivně a vyjímečně natočeno. Tak dobře zfilmovaná předloha je ve filmovém světě spíše vyjímkou. Klobouk dolů před panem režisérem Herzem, tento film bych směle považoval za jeho nejlepší dílo a zároveň dílo naprosto ojedinělé v celé historii české kinematogafie. A to co předvádí Rudolf Hrušínský, to je precizní vrchol "úsporného" herectví. Nehybné hypnotizující oči, téměř nehybná tvář, ale přesto je řečeno naprosto vše. Toto dohromady samozřejmě podpořeno výtečnou kamerou. Když jsem tento film sledoval, jakoby na mne padla tíživá deka vlastního šílenství a zatlačila mne hluboko do křesla. Od začátku až dokonce jsem byl jaksi tíživě hypnotizován dokonalým zážitkem. A byl to zážitek nad zážitky...

• 4.12.2008  13:32

Lahodné a dobré jako ten nejlepší utopenec. Milé, přívětivé a jadrné jako letní večer. Jiří Menzel exceloval a Rudolf Hrušínský s Vlastimilem Brodským tomu dodali lesk svých osobností. Debutující Jana Preissová je přímo rozkošná. Jazyk básnický z úst zmíněných mi nezněl nijak násilně, jak by jen mohl. Sedumdesát čtyři minuty poetična. Skvost.

• 4.12.2008  13:27

Bezpochyby skvělé! Geniální humor s cynickými momenty a galapředstavení Ivy Janžurové. Možná neprávem trochu opomíjená komedie, pro mě minimálně patří do předrevolučního top 5. No a na Olgu Schoberovou je opravdu radost pohledět, na tehdejší dobu to byla neuvěřitelně šik ženská s parádní figurou. Srovnaní s Bardotovou je rozhodně na místě.

• 3.12.2008  06:57
    Sunshine (2007)

Tento film není pouze o proklamované cestě ke slunci, ale především také o psychologii jednotlivých postav astronautů a vědců. O jejich společném dlouhodobém soužití v rámci jedné lodi. O jejich chybách které mouhou udělat, protože jsou "jen" lidé, i když tyto chyby mohou mít vskutku fatální dopad na celé lidstvo. Také o tom jak se sami dokážou srovnat s faktem, že jsou chybující a o rozhodnutích, které musejí učinit v kontextu přežití celého lidstva. Audiovizuální stránka filmu je bezchybná, v tomto lze před panem režisérem Boylem pouze uznale smeknout. Některé detailní momentky, ovšem s podstatným významem, lze nalézt po celou dobu filmu, jako drobné jednohubky pro pozorného diváka. Skvělý soundtrack od Johna Murphyho je skvěle padnoucí! To, že se většina děje odehrává spíše v interiérech vůbec nevadí, ale naopak zhušťuje psychologickou atmosféru. Cilian Murphy je skvělý herec a dokazuje svůj nadstandard. Ostaní zdatně sekundují. Čert vem občasné logické chybičky, roztávají v moří slunečního světla rychleji než sníh. Let me guess......surface of the sun? Tenhle film je skvost !

• 2.12.2008  00:55

Přestože sportovní filmy nejsou mojí doménou, bylo mi zde od prvních momentů jasné, že sleduji výjimečný film. Hilary Swank zahrála svou naivní a kouzelnou postavu zcela perfektně a Morganův hlas škrábal jaksepatří drsně. No a konečně jsem se také na konci slušně dojal. Nemůžu si pomoct, ale vždy když říkám svému šéfovi šéfe, vždycky si vzpomenu na tento film.

• 2.12.2008  00:53
    Věc (1982)

Syrový a pod kůži jdoucí horor The Thing jsem absolvoval už někdy v raném věku v Tv a to mě tehdy totálně odrovnal. Od té doby jsem ho shlédl již vícekrát a laťka zůstala pěkně nahoře. Na rok 1982 jsou některé gore scény vskutku šokující, to se musí nechat. Vousatý Kurt Russell je prototyp tvrďáka co ho jen tak nic nerozhází, ale z ledu vysekaná návštěva z kosmu přeci jen trochu překvapí. V roce 82 nebyly ještě filmy o ne zrovna přátelských bytostech z kosmu tak ohrané klišé jako dnes, navíc tahle potvůrka je pěkně vychytralá a originální. Výtečný film s excelentně navozenou atmosférou a mistrovský kousek páně Carpentera.

• 2.12.2008  00:47

V případě Batman Returns platí stabilní hodnoty, které jsem zmiňoval už o dílu prvním. Nutno dodat, že laťka zůstala zachována na vysokém standardu a to způsobem více nežli elegantním. Více barev, nápadité kulisy, vizuální nonšalance. Ale přesto Gotham zůstal tím temným místem, kde noc není však pouze výhradně časem beznaděje, ale i časem netopýřích křídel. Malinké postrčení postavy Batmana směrem vzad prospělo charakterům Kočičí ženy i Tučňáka znamenitě. Opět lahodný Burtonovský opus, božský to pokrm pro mé oči.

• 2.12.2008  00:46
    Batman (1989)

Naprosto přelomové dílo filmové historie a jeden z vrcholů Tima Burtona! Úplně z toho sálá touha zfilmovat Batmana podle prapůvodního námětu jako "temného rytíře" noční postavu, spasitele přicházejícího jen ve tmě. Tak to má být a navždy mělo zůstat! S Burtonem si náramně notujeme v mnoha věcech. Já mu naprosto žeru město Gotham tak jak ho stvořil, plné bizarních budov, naprosto zlé a temné. Dále se shodneme v nechutenství k postavě Robina, který z filmu jako naprosto zbytečný element krásně zmizel. Když připočtu geniální tah v podobě angažování Jacka Nicholsona jako Jokera, nezbývá než hodně hluboce smeknout.

• 2.12.2008  00:42

Své kouzlo to má nepochybně. Místy až přepjatě romantické, což mám někdy rád. Pravdou je, že k dokonalosti to má daleko a to především v oblasti hereckých výkonů, což se ale mnohdy s plným hodnocením nevylučuje. Zvláště ne, při tak dobrém hudebním doprovodu a nastolené atmosféře. Trochu tomu schází epičnost Potopy, ale ta padla za oběť patrně zde výraznější romantické linii. Stejně se podle mne jedná o skvost a mám to prostě rád.

• 2.12.2008  00:35
    Profesionál (1981)

Zdaleka nejlepší Belmondova vážná role. Od začátku až do konce plné chytlavých scén co se vryjí do paměti. S pomocí tolikrát zmiňované skvělé hudby od Morriconeho se to prostě jednoduše zažírá. Nechybějí však i výborné ironické hlášky a vtípky. Belmondo jako nejdrsnější a nejzásadovější člověk ze všech..to se prostě musí. Má zde však také skvělý protiklad v podobě policejního komisaře, v podání Hosseina, což přispělo ke kvalitě nepochybně. Protože: "je to zvláštní chlap ten Rozén - grázl, ale eso policajt". Musí se jejich vzájemný kovbojský souboj. No a konec na jedničku, o tom žádná.

• 2.12.2008  00:27

Humor, který nikdy nemůže pochopit žádný cizinec. Neb těží z neuvěřitelných předpokladů, které jen náš krásný jazyk pro humor má. Je to naše specifikum, ze kterého když umíme vařit, tak uvaříme neskutečné věci. To je i případ Tajemství hradu v Karpatech. Naprostá většina komadiálních a humorných scén je dotažena téměř k dokonalosti, za účasti mnoha hereckých veličin. K zajímavé atmosféře snímku hodně napomohl Jan Švankmajer, zde coby rekvizitář. Takovéto dílo nemůže a nemělo by být hodnoceno jinak nežli nejvyšším možným hodnocením.

• 2.12.2008  00:22

Nakonec přeci jen říkám své ano nejvyššímu hodnocení. Neboť skutečně jest "Musíme si pomáhat" Hřebejkovým nejlepším filmem. Velmi precizní charakteristika doby a lidí, počínaje studií povah, věrnými kulisami a kostýmy konče. Protektorátní prostředí funguje na jedničku. Je třeba vědět, že to více než dílem komediálním je takměr dílo filozofické, které si všímá české malosti i velikosti. I když koneckonců by se dalo paušalizovat i na hodnocení míry lidskosti v nás lidech, či naopak našich temných stránek. Protentokrát skvělé herecké výkony už vlastně jen podtrhují výsledný skvost. Toto dílo je díkybohu vyjímkou v současné šedé filmové tvorbě. Jsem tomu rád, ať už se tak stalo náhodou nebo cíleně.

• 2.12.2008  00:16

Down-tempo všech down-temp. Divadlo všech lidských snů. Naděje všech nadějí, beznaděj všech beznadějí. Tečka.

• 2.12.2008  00:12

No rozhodně jedna z nejlepších komedií s Vlastou Burianem. Mnoho nezapomenutelných a velmi povedených vtipů a scén, které neblednou ani postupem věků. Musím minimálně zmínit scénu s "řezáním palce" při té se člověk opravdu nasměje. Ale celý film je opravdu nadupán skvělými komediálními nápady.

• 2.12.2008  00:12
    Vetřelec (1979)

Dnes už naprostá klasika, svou atmosférou patřící navždy do srdcí filmových fanoušků. Více o tom netřeba psát, neboť by to bylo nošením dříví do lesa. Milník v dějinách kinematografie.

• 1.12.2008  21:53
    Osvícení (1980)

No nemohu jinak než za pět hvězd. Knihu jsem četl a film mě rozhodně nezklamal. Kubrick dal tomuto hororu tak trochu svojí tvář a to je moc dobře. Interiér hotelu bezchybný, tíživý a depresivní, přesně jak bylo potřeba. Veledlouhé dialogy střídají scény bez mluvení a vše tak nějak tíživě plyne. Parádní jsou scény u baru a imaginární popíjení. Nejvíce asi vládne "záchodový dialog". Když už jsem u toho, z Jacka Nicholsona mám v tomto filmu pocit, že si asi dával ten burbon doopravdy a to v míře více než hojné. Shelley Duvall je zase tak nějak příjemně ošklivá. Ke konci přibývá zapamatovatelných scén a film skvěle graduje. Mistrovská práce - jak jinak.

• 1.12.2008  21:53
    Vetřelci (1986)

Vzpomínám si na první zhlédnutí, tehdy na mě film zapůsobil mocně. Opravdu nevím co by se muselo stát, abych dal něco jiného nežli 5*. Že je Cameron perfekcionista, to se o něm ví. Vše má vždy promakané do nejmenšího detailu. Proto by se lidé neměli u jeho filmů nikdy nudit a já se tedy nenudil. Že je toto dílo slabší než jednička bych netvrdil, je jiné. I když........možná je tím vinna xenomorfní bytost, ale nikdy jsem vlastně nepochopil, proč tak zkušení mariňáci a výsadkáři si nenechali na té hlavní vesmírné lodi na oběžné dráze nějakou lidskou zálohu, další tým, který by zasáhl v případě "průšvihu".

• 1.12.2008  21:51
    Akta X (TV seriál) (1993)

Jeden z nejlepších seriálů co kdy byl natočen, alespoň do doby než začal Chris Carter svým kolegům na režisérské stoličce nechávat až příliš volnosti. První díly kde začala kvalita notně klesat směrem dolů se začínají objevovat zhruba v druhé polovině třetí řady. Nicméně i tak řadím první tři řady opravdu na vrchol seriálové tvorby, ať už se jedná o díly s hororovou nebo konspirační tématikou. Fox Mulder je pravým sympaťákem, postavou se kterou se dokážete ztotožnit bez větších problémů. Se svým dlouhým kabátem, kanclem ve sklepě a zálibou ve starých legendách a příbězích, se stal dokonce jednou z mých nejoblíbenějších postav filmového světa. Toho kam to bohužel směřovalo v posledních řadách opravdu lituji, to se nemělo stát.

• 1.12.2008  21:49

Film, který člověka jako jsem já musel nevyhnutelně zasáhnout. Darren Aronofsky si dal skutečně záležet. Dokázal do příběhu nacpat neskutečné emoce a snad veškerou mizérii, která se jen v člověku může ukrývat. Není to složité, není to pseudo ani post a právě proto je to tak citově odzbrojující a zničující. Po zhlédnutí jsem prostě zůstal paralyzován v nejhlubším zmaru. Tohle se tedy povedlo. Skvělá práce s obrazem a zvukem, skvělá hudba. Toto vše jen za jediným účelem a to ukázat nám všem jakýsi náhled do trýznivého světa, který je kolem nás. Je třeba to vidět. Já jsem si smlsnul, protože tohle je styl, který ke mě promlouvá. Film ze kterého mrazí.

• 1.12.2008  21:46
    Amadeus (1984)

Co naplat, když si podá ruku skvělá atmosféra s kostýmními orgiemi a s božskou hudbou, nezbývá než smeknout. Naprosto bezchyný F. Murray Abraham a Tom Hulce také skvělý. Místy jsem se dostával až do extáze a křečí, které mnou procházely při skvělé hudbě W.A Mozarta. Obvzláště silným momentem bylo diktování Requiemu. To mi až běhal mráz po zádech. Mistrovské dílo, zcela jednoznačně se řadící mezi největší uspěchy Miloše Formana.

• 1.12.2008  21:26

Toto dílo mne vždy nadchne při každém dalším zhlédnutí. Občas dá se říci, působí i jako lék na přílišné pesimistické stavy. Láska,optimismus a radost ze života z něj totiž přímo sálá. Střeštěné scény jedna za druhou v neuvěřitelné kadenci, balkánská skočná lidovka, absurdní crazy dialogy. Samozřejmostí je Kusturicova klasika - alkohol, drogy, zbraně, domácí zvířata všude kolem a výrazné postavy. Dadan ovšem dominuje, ty taneční kreace jsou totální nářez. Tato exkurze na břeh Dunaje do jižanské mentality a kultury, mi lahodila a lahodí vskutku moc.

• 1.12.2008  21:19

Jedna z nejzdařilejších věcí, která kdy spatřila světlo světa. Alejandro González Iñárritu poskládal tuto svojí mozaiku nanejvýš interesantním a emocionálně zničujícím způsobem, až mi z toho běhal mráz po zádech. Svůj podíl na tom nepochybně má i dokonalý soundtrack. Velmi syrové a jde to hodně pod kůži. Největší sílu má asi povídka Beran a Maru, s jejím odzbrojujícím finále. Film který některým možná ukáže to co nechtějí vidět, mně však ukázal přesně to co jsem vidět chtěl: emoce, beznaděj, odcizení, negaci, bezmoc a trýzeň - prostě život. Zcela mě to naplnilo, dalo mi to víc než jsem kdy očekával. A mohu to znovu a znovu a znovu a znovu...

• 1.12.2008  21:18
    Mluv s ní (2002)

Vedle díla "Vše o mé matce" další z mistrových vrcholů. Při srovnání je však mnohem více přemýšlivým, téměř poetickým dílem. Tentokráte se děj soustředí na čtyři hlavní postavy, oproti směsici postav ve výše zmíněném, což způsobuje i mnohem větší citové zaostření diváka a jeho lepší ztotožnění se s postavami. Opět geniální hudební vložky, opět sepětí s divadlem a hudbou. Osobně mi pomalé "down-tempo" tohoto filmu velmi lahodí a proto bych jej zařadil na stupínek vůbec nejvyšší. Almodóvar chvílemi překvapivě civilní, ale opět naprosto krásný, lidský a citlivý. Skvost.

• 1.12.2008  21:16

Moc se mi líbí prvoplánově dekadentní atmosféra podsvětí, lidské spodiny i některé přepáleně kladné chraktery . Vše je zde tak jak má být, aby to lahodilo oku i duši. Nejlepší historka je ale ta s Mickey Rourkem, to jak se dá zbytečné žití změnit a naplnit jediným, byť vražedným cílem, to mě fascinuje. Tohle se dle mého povedlo nadmíru a dost se těším na pokračování.

• 1.12.2008  21:09

Parádní náhled do zničujícho vztahu mezi mužem a ženou. Roman Polanski dokázal svou extratřídu ! Psychologické drama par-excellance, nabité hustou erotickou atmosférou. Film se skutečně nevyhýbá ukázat i ty nejniternější lidské touhy a potřeby ať už jsou sebevíc nechutné. To je dobře. Tohle je temný výlet do trýznivé skutečnosti. Emanuelle Seigner jest pro kouzelnou Mimi parádní volbou, málokterá žena by byla onou osudovou ženou lépe. Ano, každý vztah musí nevyhnutelně směřovat ke svému konci. Destrukce mýtů o lásce konečně završena....

• 1.12.2008  21:06
    Dracula (1992)

Řekněme si narovinu, že se tomu moc vytknout nedá. Počínaje asi nejsugestivněji pojatou bitvou na počátku, až po romantické finále. Opravdu málokdy se vidí tak temně a inovátorsky pojatá bitevní sekvence jako na počátku tohoto díla, před tím smekám. Coppola vůbec celému dílu propůjčil skvělou atmosféru a svébytnost jíž prodchnul snad každý záběr. Skvěle zapamatovatelná hudba je plus vždy, tak je tomu i zde. Gary Oldman, dámy a pánové, to je herecký majstrštyk a Drákula jak hrom! Ať už natočil či natočí natočí cokoliv, pro mne zůstane navždy Drákulou. Vemkoncem, je mi fakt jedno jak moc se to odchyluje od knižní předlohy. Tohle je prostě veledílo.

• 1.12.2008  21:03

V tomhle díle je vše tak jak má být. Obrovské křižníky Impéria defilují za zvuků Imperiálního marše, lord Vader je zlý až mrazí. A co teprve kráčející tanky Impéria. Tohle se prostě musí.

• 1.12.2008  21:00

Také myslím, že v mém případě není co řešit. Neváhám ani chvilku, protože jsem se bavil opravdu skvěle a styl spolu s intenzitou použitého humoru mi lahodil maximálně. Dílo v určitých chvílích inklinuje k určité přeplácanosti všeho, to je ale jediná moje malá připomínka, zároveň však chápu nadšení a maximalismus Guillerma Del Tora v tomto směru. No a když ještě připočítám zatraceně sexy a zároveň tak nějak romanticky krásnou princeznu Nualu... já si to prostě užíval.